Drs. Hans Janmaat mèt uitjes! Ccidóc Gouocmt' DEN HAAG - Het Tweede- Kamerlid blijkt erg boos te kun nen worden. „Als het zo moet, stop ik het interview! Het is voor het eerst dat een journalist mij dit soort krankzinnige vragen stelt". De bleekblabwe ogen van drs. Hans Janmaat hebben tij dens het gesprek tot dit moment nooit geheel stilgestaan, maar schieten nu met een zenuwachti ge frequentie heen en weer. De 57-jarige leider van de Centrum- Democraten voelt zich niet langer op zijn gemak in zijn fractiekamer in de oude gebouwen van het Binnenhof. Een discussie over zijn politieke opvat tingen maakte hem eerst schichtig, ver volgens kwaad en ten slotte zelfs enigs zins agressief. Als blikken konden do den, zouden wij het Binnenhof alleen in horizontale toestand hebben verlaten. Wij reageren stomverbaasd. We heb ben alleen wat informatie gevraagd over een enige maanden oud 'weten schappelijk' onderzoek van de Cen trum-Democraten naar de geschiktheid van gekleurde spelers voor het Neder landse voetbal. Uit videobeelden heb ben partijgenoten van Janmaat opge maakt dat "etnische' voetballers niet in het Nederlandse spel passen. Zij zou den veel te weinig gedisciplineerd zijn, hetgeen de blanke voetballers van het Nederlands elftal er bijvoorbeeld toe zou brengen zelfs eérrman als Gullitt zo weinig mogelijk in de aanvalscombina- ties te betrekken... Vindt Janmaat dat soort dingen nog steeds? „Natuurlijk, waarom zou ik er nu plot seling anders over denken?", snauwt de CD-lijsttrekker. Bijvoorbeeld omdat Ajax met drie of vier negers in het elftal de Europa Cup III heeft veroverd. Een nog sterker be wijs van de zeer positieve bijdrage van de etnische minderheden aan het Ne derlandse voetbal is toch moeilijk te ge ven? Janmaat op bitse toon: „Het woord 'ne gers' is geheel voor uw rekening. Wij in de CD spreken alleen van etnische min derheden. En ja, ik blijf bij de juistheid van onze stelling. Als Ajax met alleen maar blanken zou hebben gevoetbald, zou het nog beter zijn gegaan! En was het ook niet iemand van zo'n minder heid in Engeland die vorig jaar tijdens de cupfinale op Wembley in eigen doel kopte?" Hoe staat het eigenlijk met het 'weten schappelijk' onderzoek? Is dat inmid dels afgerond? Nee, zegt Janmaat, en legt op verongelijkte toon uit dat dat ook niet zal gebeuren, omdat de Cen trum-Democraten er zelf niet voldoen de geld voor hebben. „Ons verzoek aan de regering om subsidie is natuurlijk af gewezen". Haring-met-uitjes Dan is het onze beurt om verontwaar- idigd te reageren. Hebben de Centrum- Democraten werkelijk subsidie aange vraagd om de superioriteit van blanke voetballers aan te kunnen tonen...!? De partijleider schrikt zichtbaar, het geen de spanning nog verder doet oplo pen. Het is toch al zo broeierig-warm in zijn kamer en bovendien hangt er de achtergebleven lucht van haring-met uitjes, de lunch die Janmaat en zijn me dewerkster annex levenspartner Wil Schuurman vlak voor onze komst nut tigden. Schuurman is het CD-lid dat een aantal jaren geleden bij een aanslag van 'an ti's' in Kedichem het hotel waar de CD vergaderde brandde uit een been heeft verloren en sindsdien in een rolstoel zit. In haar vrije tijd is zij ge meenteraadslid voor de CD in Den Haag. Janmaat zoekt oogcontact met haar. Dat brengt hem kennelijk op een idee. Onverhoeds gooit hij beide armen om hoog en roept: „Ah, nu begrijp ik waar u op uit bent". Hij wendt zich weer tot Schuurman. „Meneer In 't Hout pro beert mij te laten doen wat nog nooit ie mand gelukt is. Hoe bedenkt hij het?! Hahahaü!" Oh? „Jazeker, alsof u dat niet weet..:! U wilt mij racistische uitspraken laten doen, waarvoor de rechter mij zou kunnen veroordelen. Dat zal u niet lukken. Ik we'et precies wat ik wel en wat ik niet mag zeggen". Er volgt een uitgebreid exposé over de verdorvenheid van de rechterlijke macht in Nederland. Tot en met de Hoge Raad zou het de Centrum-De mocraten verboden zijn nog langer in het openbaar een verband te leggen tussen bevolkingsgroei en milieuverver- vuiling. Wat zeggen we daarvan? Daar uit blijkt toch wel hoezeer er tegen Jan ZATERDAG 6 JUNI 1992 PAGINA 32 „O", zegt Janmaat. „Ja, in dat geval zijn die joodse scholen ook racistisch...". Janmaat wenst een misverstand recht te zetten. Hij zegt geen hekel te hebben aan buitenlanders, hij heeft ze immers als buur in een Haagse volkswijk. Daar woont hij samen met Schuurman in een bovenwoninkje waarvan de huur slechts een miniem deeltje van hun gezamen lijk inkomen beslaat. Het kamerlid en zijn woningdeler moeten samen per' jaar een paar ton verdienen, is ooit be rekend. Janmaat vindt overigens niet dat hij duurder moet gaan wonen om minder welgestelden zijn bescheiden optrek te gunnen in een land waar wo ningnood heerst. „Ik vind dat ieder met zijn geld mag doen wat-ie wil". We proberen nogmaals de zieleroerse- len van Janmaat te doorgronden. Wat heeft hem ertoe gebracht zich zo tegen 'de buitenlanders' af te zetten? Wan neer is dat begonnen? En wat zijn nu concreet de problemen die 'de buiten landers' veroorzaken, met name in de oude wijken van de grote steden? Weer die achterdochtige blik en vervol gens een uitroep van verbazing. Waar om beginnen we in godsnaam weer naar de bekende weg te vragen?! Had hij al weinig vertrouwen in de kwaliteit van de landelijke pers, ons bezoek zou in de toekomst wel eens kunnen leiden tot een weinig zachtzinnige media-pas- sage in het CD-partijprogramma. „Jul lie zijn vals, de berichtgeving over de CD is vals!" We leggen hem uit dat we graag willen weten wat hem ooit in beweging heeft gebracht, iets over de politicus als mens, als hij be grijpt wat we be doelen. Met horten en sto ten volgt een relaas over de tweede helft van de jaren zeventig, toen die „enorme stroom" Surinamers op gang kwam. „Een kind kon zien dat dat fout zou gaan. Maar Den Uyl zag het niet. Die moest die Surinamers zo nodig allemaal de gelegenheid geven naar ons land te komen". Janmaat herhaalt dat hij zich nimmer tegen 'de buiten landers' zelf heeft gekeerd. „En dat zal ik ook nooit doen. Ik keer mij Marokkanen zo gemakkelijk de Neder landse nationaliteit kunnen' krijgen. Goed, ze moeten er een jaartje of twee op wachten, maar dan is het ook zo ge piept. De CD-voorman brengt ons in herinne ring dat hij in zijn eerste periode als ka merlid (1982-1986) herhaaldelijk heeft bewezen dat er mensen genaturaliseerd ;j werden die dat helemaal niet verdien-1 den. „En dan had ik het niet over het 3 feit dat ze niet of nauwelijks Neder- lands spraken, terwijl de wet dat wel j vereist. Nee, ik had het erover dat zwa- J re criminelen zomaar Nederlander wer den, mensen met een strafblad van heb j ik jou daar". En wat deed de regering, willen wij we ten. Nam zij maatregelen om dat verder I te voorkomen? „Ik zou het niet precies weten, want het eerste wat de regering deed was voor stellen dat de Tweede Kamer geen con trole meer zou hebben over de naturali saties. En de grote partijen waren het daar natuurlijk onmiddellijk mee eens. i Dan kon ik er tenminste in de Kamer niet meer over beginnen...". paria Heeft Janmaat er last van dat de leden j van de andere partijen hem op het Bin nenhof als een paria behandelen? Zou i het niet leuk zijn als ze hem wel zouden groeten of informeren naar zijn ge zondheid? „Hoe komt u erbij dat ik niet met ande re kamerleden praat?" Omdat er in de vergaderzaal nooit ie mand bij hem komt staan voor een bab beltje. „Dat wil toch niet zeggen dat ze me in de wandelgangen negeren of nooit bij mij op de kamer komen. Als u eens wist wie hier alle maal aan tafel ge* zeten hebben:..!" Wie dan? „Nee, dat kan ik niet zeggen, dan zou ik die mensen schade berokke nen". Merkwaardig, ziet Janmaat zich als ie mand die anderen schaadt door al leen met hen te: praten? „Nee, natuurlijk niet". Welaan, dan kan tegen de regering trAhhh... U wil( mij strafbare uitspraken hij toch best namen die nu nog steeds laten doen. Dat zal u niet lukken!" noemen? niet inziet dat de grenzen dicht moeten. Nog steeds ko men er jaarlijks tienduizenden buiten landers naar ons land. Terwijl ze hier werkloos worden. Buitenlanders zon der werk moeten het land uit, wie werkt mag blijven", zegt hij stellig, waarop een veelbetekenende blik volgt. „En het hebben van werk kan eindig zijn. Toch?" Naturaliseren Premier Lubbers heeft de etnische min derheden opgeroepen zich meer en sneller te laten naturaliseren. Als zij dat doen, mogen ze dan blijven van Jan maat? „Eh....ja, dan mogen ze van ons blijven. Dan zijn het Nederlanders". O ja? En waarom ageert de CD dan te gen de gekleurde voetballers. Dat zijn' bijna allemaal jongens met een Neder lands paspoort, zoals al blijkt uit het feit zij uitkomen voor Oranje. Met een woedende blik weigert Jan maat op die vraag in te gaan. Hij praat door over de naturalisaties. Het is god- 1, vindt hij, dat al die Turken en „Vooruit dan, ik zal u een naam geven van iemand met wie ik regelmatig contact heb: Joop den Uyl". Door middel van een spiritistische seance? De PvdA-leider is toch al jaren geleden gestorven? „Ja, ja, voor die tijd bedoelde ik natuur lijk. Toen hij nog leefde. Den Uyl heeft meermalen tegen mij gezegd dat hij be wondering had voor mijn doorzettings vermogen". Vindt Janmaat dat nu zelf wel fair? Om de naam te rfoemen van iemand die zich niet meer kan verdedigen? Waar om noemt hij niet 'ns iemand bij wie we dat wel zouden kunnen checken? „Ik heb u iemand genoemd. Ik kan ook andere namen geven, maar ik doe het niet. Want dan loopt u gauw naar die mensen toe en die voelen zich dan weer gedwongen dat te ontkennen". Gedurende de twee uren van het inter view komt echter niemand Janmaats kamer binnen, op de gang lijken ook de bodes afgemeten afzijdig te blijven. Bij' het afscheid in de deuropening komt Janmaat ongevraagd met een korte analyse van het gesprek: „De tweede helft vond ik een stuk beter". maat en de zijnen wordt samengespan nen! Hoe de Hoge Raad dit inderdaad op merkelijke arrest heeft gemotiveerd, zegt de CD-leider niet meer te weten. Wanneer wij maar aandringen op een, nog beter onderzoek van zijn geheu gencellen, mompelt hij iets over een verbod om de grootte van de gezinnen van de gastarbeiders in verband te brengen met het almaar toenemen van de milieuproblematiek in ons land... Salonfahig Toch is er allerminst reden voor Jan maat om somber te zijn. Zijn partij doet het goed in de politieke peilingen, hoe wel Janmaat moet toegeven dat die voor extreem-rechts zelden in de buurt van de uitslag voorspellen, maar be langrijker nog: de ideeën van zijn partij winnen steeds meer terrein bij collega- parlementariërs. Ze zijn zelfs 'salonfa hig' geworden, zoals blijkt uit opmer kingen die fatsoenlijk geachte politici als VVD-leider Bolkestein en CDA-ka- merlid Mateman zich inmiddels per mitteren. Deze beide parlementariërs wijzen ge regeld op het 'anders' zijn van de etni sche minderheden en de problemen die dat met zich mee brengt voor de auto chtone Nederlanders. Bolkestein trekt de aandacht met zijn kruistocht tegen uitwassen als besnijdenis bij meisjes en polygamie ('veelwijverij') en Mateman blijft maar roepen dat Nederland het ri sico loopt overspoeld te worden door asielzoekers, Zuidamerikaanse drugs smokkelaars en andere verdachte bui tenlanders. Dat zal Janmaat toch tevreden stem men, veronderstellen wij. Dat valt te gen. De CD-leider heeft bepaald geen hoge pet op van lieden als Bolkestein. Een beetje domme man, vindt hij. „We ten jullie wat ik in de Kamer tegen de WD heb gezegd in het debat over de islamitische scholen in ons land?", vraagt hij, nu met een vrolijke schitte ring in de ogen en blosjes op de wan gen- Wij weten het niet. „Ik heb Bolkestein gezegd dat hij één fout heeft gemaakt. Hij had nooit over de islam als godsdienst moeten praten. In de grondwet is uitdrukkelijk vrijheid van godsdienst gegarandeerd. Als je dus die islamitische scholen aanvalt op grond van het feit dat daar een andere religie wordt gepreekt, blijf je nergens. Ik vraag me zelfs af of zoiets niet straf baar is. Nee, Bolkestein had erop moeten wijzen dat die scholen racis tisch zijn.... Je komt er echt niet op als je geen Turk of Marokkaan bent. En volgens de Hoge Raad is discrimineren naar nationaliteit even erg als discrimi neren naar ras. Daar had Bolkestein ze op kunnen pakken. Die scholen zijn zo racistisch als ik weet niet wat!!" Zo racistisch als de joodse scholen? Daar word je immers niet toegelaten als je geen jood bent. Janmaat denkt even na. Kan hij dit be vestigen? Nu gaat het plotseling om 'de joden' en dat ligt nog gevoeliger in Ne derland dan 'de islamieten'. Bovendien slaapt de Anne Frank Stichting nooit. Dan zegt hij: „Nee, ik geloof dat het op de joodse scholen veel meer een kwes tie van religie is. Je moet joods-religieus zijn om daar toegelaten te worden". Bovenwoninkje Nee hoor, werpen wij tegen, de enige eis is dat de moeder van de aspirant leerling van het joodse Tas' is. Dat is overduidelijk gebleken in die zaak van dat jongetje dat niet op het Maimoni- des-lyceum mocht, omdat alleen zijn vader joods was. „Als Ajax alleen maar blanke spelers had, zou 't nog veel beter voetballen FOTO'S: STEPHEN EVENHUIS Tweede-Kamerlid Hans Janmaat (57) in de fractiekamer van de Centrum-Democraten.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 32