„We konden het moment waarop communisme viel niet uitkiezen" GEESTELIJK LEVEN OPINIE Botsing met gereformeerden brengt GOR tot mildere houding COMMENTAAR Geidoe Goutant zaterdag 6 juni 1992 Voorzitter Duitse Bondsdag „ontrouw aan geloof' Catharijneconvent showt kleren van de kardinaal FULDA De Duitse aartsbisschop Johannes Dyba heeft de voorzitter van de Bondsdag, Rita Süsmuth, ervan beschuldigd een afvallige ka tholiek te zijn. Süsmuth en andere rooms-katholieke voorstanders van dé nieuwe abortuswet zijn „ge woonweg ontrouw aan het geloof'. „Als er niet alsnog een wonder geschiedt, zal een meerderheid van de Bondsdag te gen het leven stemmen", schreef de be houdende aartsbisschop van Fulda giste ren in zijn bisdomblad 'de Bonifatiusbo- de'. Op dezelfde dag bereikten de Duitse parlementariërs een compromis over abortus. Dissidenten binnen de CDU heb ben hun steun gegeven aan de liberale abortuswet, waardoor het er naar uitziet dat de wet er bij de stemming op 25 en 26 juni doorheen zal komen. Wie het leven van ongeboren kinderen aan de beschik king van de vrouw overlaat, geeft „een al gemene vergunning om te doden" af, al dus aartsbisschop Dyba. Eerder had de CSU, de zusterpartij van de CDU in het katholieke Beieren, Süsmuth (CDU) al beledigd. Dyba haalt ook uit naar het weekblad 'Der Spiegel', dat zich positief over de wet en kritisch-over het protest van de kerk heeft uitgelaten. Het blad verspreidt „natio- naal-socialistisch gedachtengoed". „De li quidatie van miljoenen onschuldigen is gerechtvaardigd; het protest van de kerk is een provocatie en tien minuten klokge lui is terreur." Mensen zijn betere kameraden vóór hun succes dan na hun succes, want dan hebben ze nog vrije tijd. George Robert Gissing UTRECHT Rijksmuseum het Catharijneconvent in Utrecht biedt nieuwsgierigen van 27 juni tot en met 27 sep tember een kijkje in de kleren kast van de kardinaal. Niet de kledij van kardinaal Simonis wordt getoond op de expositie 'De kleren van de kardinaal', maar wel die van zijn voorgangers De Jong en Alfrink. Zij droegen aanmerkelijk rijkere gewaden dan de huidige aartsbisschop van Utrecht. Als gevolg van het Tweede Vaticaans Concilie werd in 1968 het kledingge- bruik in de Rooms-Katholieke Kerk sterk vereenvoudigd. Tal van kle dingvoorschriften raakten in on bruik. De rijke garderobe van het aartsbisdom Utrecht verhuisde in 1989 naar het Catharijneconvent. De tentoonstelling maakt duidelijk waarom een kardinaal een 'cappa' van rode zijde droeg met een sleep van maar liefst zes meter. Ook wordt uitgelegd wanneer een bisschop over zijn daagse zwarte sokken de ge kleurde pontificale kousen trok. De expositie toont de dagelijkse kleding van de hoogwaardigheidsbekleders, maar ook hun zeer kostbare staatsie gewaden. Daarnaast zijn de liturgi sche gewaden tentoongesteld: kazui fels, koorkappen en dalmatieken. Ook zijn er bisschopsringen, borst kruisen en mijters te zien. Zon door MARINUS V.D BERG Hebt u ook zo genoten van de zonnige dagen in mei? Ik heb er zelf intens van genoten en geniet nog als ik aan dit stukje werk. Als de zon alles zo anders kleurt, denk je al gauwdat iedereen er wel van geniet. Dat is een vergissing. Ik denk dan op de eerste plaats aan mensen met een groot innerlijk verdriet en aan mensen die in een depressie leven. Zij kunnen het mooie weer vaak nauwelijks verdragen: Het heeft een averechtse uit werking op hen. Met het mooie weer heb ik bijna de hele dag mijn gordijnen dicht om het zo koel te houden in mijn huis. Op een dag ontving ik bezoek van iemand die lijdt aan depressieve buien. Ze was blij dat de gordijnen gesloten waren. Niet omdat het daarom koel was in mijn huis, maar omdat ze het licht van de zon niet kon verdragen. Wie zeer neerslachtig is, kan soins zelfs geen muziek verdragen. Neerslachtigheid is ontkracht en machteloos verlangenschrijft Herman Andriessen in zijn zojuist verschenen boek: „De weg van het verlangenDe verdrietige, de terneergeslagen mens kan niet omhoog komen. Alles wat verwijst naar opgewekt, optimisme, opvrolijken, wordt niet verdragen. Daarom is het ook te begrijpen dat op zonnige dagen, als alles feestelijk is, of in de nabijheid van een feest, terneergeslagen mensen zich dodelijk eenzaam kunnen voelen. Ze voelen nu nog minder begrip voor hun terneergeslagen zijn. Een jonge weduwe zei me eens: „Ik heb altijd van de lente gehouden-, maar deze lente haat ik. Alles komt tot leven en mijn man wordt steeds doder". Wie in de nabijheid leeft van verdriet of een bedreigde toekomst, is juist in deze zonnige dagen heel kwetsbaar. Het verlangen ligt aan een fretting en kan niet opstijgen. De zon herinnert niet alleen aan het opbloeiende leven in de natuur, maar ook aan de onbekommerde momenten, de blijde dagen, de plaatsen waar je lamen zo intens van hebt genoten. Die plekken zijn pijnplekken, ze schrijnen in je ziel. Ze zijn als het zeer van brandwonden. Toen ikzelf op een van die mooie avonden terug naar huis fietste, deed heel de lucht en de avondgeurme herinneren aan en kele jaren geleden toen ik rond hetzelfde uur en langs dezelfde weg, ook terugfietste naar huis. Mijn herinnering ging terug naar iemand die zo intens om het leven gaf en dit leven moest loslaten. Het was alsof zij in die avondlucht aanwezig was, onzichtbaar maar wel voelbaar. Ik ervoer het ook als een mysterie: het leven van een kostbaar mens is niet zomaar voorbij. De pijn van het afscheid verandert in een nieuwe verbondenheid. Je moet eerst loslaten om weer te weten hoe warm en rijk leven kan worden. In de dagen datje de zon niet kunt verdragen en je verlangen machteloos temeer ligt, is het goed dat er mensen zijn die weinig zeggen, maar wel verstaan. De trouw van geduldige en lieve mensen. Zij maken kontakt met je machteloze verlangen, zodat je verlangen weer vrij wordt en op kan stijgen In die mensen werkt de Geest, de Liefdesvogel, die aan je verlangen nieuwe kracht geeft. Ze kent de paus persoonlijk uit haar studententijd, was medewer ker van premier Mazowiecki, deed vergeefs een gooi naar een ze tel in het Poolse parlement en schrijft in het dagblad van Solidar- nosc wekelijks een column. Een gesprek met de katholieke filo sofe en politiek activiste Halina Bortnowska. oordelen ook aandacht schen ken aan zijn Italiaanse ervarin gen, aan zijn reizen. Dat heeft hem uiteraard ook gevormd". „Het is allemaal complex, maar laat ik mij beperken tot wat ik begrijp. Ik begrijp bij voorbeeld zijn sociale leer. Dat hij zich verzet tegen linkse tendenzen is volstrekt voor stelbaar. Wij hebben het recht ons te verzetten tegen het com munisme, want het is geëin digd in een ruïne. Natuurlijk is het veel gemakkelijker om in. bepaalde delen van de wereld waar die aantrekkingskracht voor het marxisme nog bestaat tegen mensen te zeggen: ga maar door op die weg. Als' we dat toch niet doen, komt dat voort uit een liefdevolle inte resse jegens hen. Het marxis me is een weg zonder toe komst. Het echec van het com munisme is niet toevallig, het komt omdat de leer waarop het zich baseert, fout is". Halina Bortnowska studeerde in 1964 in Leuven en maakte daar kennis met Edward Schil- lebeeckx, over wiens vroegere werk zij in het Pools een sa menvattende studie schreef. Ze zegt toen ook alle belangrij ke theologen van het Tweede Vaticaanse Concilie te hebben leren kennen. „Ik heb toen ook Nederlands leren lezen, of lie ver het Schillebeeckxs". „Ik had geen tijd om lang in Leuven te zijn. Ik werkte toen voor Znak, het blad van de ka tholieke intellectuelen dat na de oorlog is opgericht. Nader hand is het een politieke pres siegroep geworden". Paus pleit in Angola voor verzoening HUAMBO - Paus Johannes Paulus II heeft de bevolking van Angola gisteren vanaf het voormalige slagveld opgeroe pen tot verzoening. De Angole- zen moeten de burgeroorlog, waarbij honderdduizenden mensen om het leven zijn ge komen, voorgoed achter zich laten. „Laat er vrede zijn voor Angola, vrede voor altijd", al dus een ontroerde paus tijdens een openluchtmis in Huambo, de tweede stad van het land, waar de gevolgen van 16 jaar burgeroorlog nog overduide lijk aanwezig zijn. Een jaar ge- leöen werd de vrede getekend. Huambo was het decor van een van de bloedigste confronta ties in de oorlog, die begon toen de MPLA in 1975 van An gola een marxistische een-par tij-staat maakte. De MPLA, die de steun had van de Sovjet- Unie en Cuba, vond de door Zuid-Afrika en de Verenigde Staten gesteunde UNITA te genover zich. De paus herin nerde eraan dat vreemde mo gendheden een grote bijdrage aan het lijden van Angola heb ben geleverd. Hij hield een pleidooi voor godsdienstvrij heid en eerbiediging van de mensenrechten. FATIMA - „Het is ge vaarlijk en fundamenteel onjuist als u de paus gaat beoordelen op grond van zijn verleden." Op een wat bestraffende toon legt Ha lina Bortnowska uit waar om dat niet kan. „Het is hetzelfde als u van uw ei gen zoon verwacht dat hij een groot zanger moet worden en dan blijkt dat hij in de wieg is gelegd voor tekenen. Kinderen moeten worden ontvan gen zoals ze zijn. Nu kunt u zeggen dat die ver gelijking niet helemaal opgaat, maar toch werkt het katholie ke Romeinse systeem zo dat de paus voor de katholieken als het ware wordt geboren. Dat heb je maar te accepteren. Ver volgens is het heel gevaarlijk om over hem in tegenstellin gen te denken zoals zoveel mensen doen. Hij is ofwel een idool ofwel hij is niets waard. Het resultaat van zo'n houding is desastreus, want men be rooft zich op die manier van een mogelijkheid tot contact, van een invloed die men kan hebben. Zij die van hem hou den maken hem daardoor Ro- meinser dan hij is. Praat mij niet van de Hollanders die in Rome zijn en die Romeinser zijn dan de paus zelf..." Maar, werpen we tegen, om maar iets te noemen, zijn ei gengereide benoemingen dan. Daar viel toeh weinig tegen in te brengen? „Ziet u mij vooral niet als een advocaat van de paus! Ik probeer te begrijpen wat er aan de hand is. In het doorvoeren van benoemingen heeft hij geen gelukkige hand. Ik ben het eens met veel kri tiek die op hem wordt geuit." Halina Bortnowska was nog een studente filosofie toen zij aan het eind van de jaren vijf tig Karol Woytila, bisschop van Krakau en docent aan de ka tholieke universiteit van Lu blin, leerde kennen. „Hij was een soort mentor voor ons. Er waren groepen studenten die zich spontaan rond hem verza melden en met hem er op uit trokken. Hij is een man die zich graag terugtrekt in de na tuur en dat kan hij nu heel moeilijk." Halina Bortnowska's uitspra ken bevatten in feite steeds ge nuanceerde redeneringen waarin het wit en zwart van de tegenstellingen ontbreken. Wat zij dan vindt van uitspra ken van de paus nu, vragen we, begrijpt ze die in het licht van zijn verleden? „Natuurlijk spreekt zijn verle den daarin mee. Zijn Poolse er varingen mogen ook niet wor den vergeten, maar het is te simpel om alles op Polen terug te voeren. Dat zou een vorm van kinderpsychologie zijn. Men moet om hem goed te be- Manipulatie Momenteel is zij columniste van het dagblad Gazeta Wy- borcza van Solidariteitsactivist Adam Michnik, een van de grootste kranten van Polen. Daarin houdt ze zich bezig met samenlevingsvragen. Problèmen zijn er te over. Het begint al bij een gebrek aan goede communicatie en goede regelgeving. „We hebben daar geen goed zicht op. De mensen voelen zich gemanipuleerd, ze zijn ontmoedigd door de poli tiek die gedeeltelijk corrupt is. Ik zie het om me heen: kinde ren leren al hoe ze moeten ma nipuleren. Ze horen natuurlijk wel van regels, maar hun in stinct zegt dat ze anders moeten handelen. Dat is de er fenis van het communistische verleden." „Er is een gebrek aan politieke continuïteit. We hebben wel beelden van het voorcommu- nistische verleden, maar geen politici die deze continuïteit kunnen verzekeren. Iedere po liticus gaat in feite gebukt on der dat gebrek aan een norma le politieke continuïteit. We hebben nieuwe instellingen nodig, maar die zijn niet zo maar voorhanden. We konden het moment niet uitkiezen waarop het communisme viel. De communisten waren toen ze in '88 verkiezingen organi seerden geenszins van plan de macht uit handen te geven. En Halina Bortnowska nu zitten we in een vacuüm, terwijl alle omstandigheden ons er toe aanzetten dat we snel handelen. En dat zitje ook nog met het probleem dat mensen in het communisti sche systeem opgevoed zijn tot passiviteit. Iedereen heeft de gewoonte ontwikkeld om bang te zijn. De actieven zijn de uit zondering, je nek uitsteken strijdt met het gevoel voor overleven bij de Polen." Dat de situatie in Polen uit de hand loopt en het land vervalt in een soort dictatuur a la ge neraal Pilsudski van voor de oorlog, gelooft ze niet. „Ik ken niemand in Polen die die rol zou kunnen vervullen en dat geldt ook zeker voor Walesa niet". Ook over de dominante rol van de katholieken in het nacom- munistische Polen die het on derwijs en hun moraal aan an- dersdenken zouden willen op leggen, komt ze met genuan ceerde oordelen. „Het is niet juist om van dé katholieken in Polen te spreken. Alsof zij een strategie volgen om Polen aan zich te onderwerpen, maar in feite loopt hun optreden heel sterk uiteen. De bisschoppen hebben gepleit voor een totaal verbod op abortus en er zijn een aantal politici die zo'n wet in het parlement hebben geïn troduceerd, maar wie haar niet accepteert, kan zich met ge mak aan zo'n wet ontrekken". De introductie van godsdienst onderwijs op de scholen is een ander heet hangijzer. „Het mi nisterie heeft een pact geslo ten met de scholen die de mo gelijkheid voor dit onderwijs garandeert. Er zijn genoeg ka- FOTO: VICTOR SCHEFFERS tholieken die dat betreuren, want men had dit onderricht liever in de parochies zelf ge geven en nu zit men met een leeg huis. Anderen vinden het daarentegen prachtig, want ze zien in dit onderwijs een moge lijkheid de school die zo lang door de atheïstische staat is ge domineerd te humaniseren". Europa Het is niet verwonderlijk dat we Halina Bortnowska treffen op de internationale Pax Chris- ti-bijeenkomst in Fatima, waar ze als moderator optreedt bij de opstelling van de slotver klaring. Dat leidt tot een hoog oplopend dispuut tussen een Amerikaanse en een Italiaanse deelnemer die elkaar alleen via tolken kunnen verstaan. Zelf vlot in Frans en Engels, zegt Halina dat de details van de verklaringen er niet toe doen. „Wat werkelijk belang rijk is, is dat u en ik hier elkaar kunnen ontmoeten." Dit be zielt haar ook bij het werk dat ze nu verricht voor de stichting Polen in Europa. „We zijn daar mee nog in de clandestiniteit mee begonnen. We hebben al tijd de opvatting gehad dat we deel uitmaken van Europa en daar willen we de consequen ties van aanvaarden. We willen werk maken van de integratie en daarom de uitwisseling tus sen onderzoekers bevorderen en we nodigen mensen uit om naar ons toe te komen, want al leen op die manier kan de inte gratie slagen". Adres Stichting Polen in Euro pa: Zgody 9/3 Warszawa. Tel./ /ar 272101. Idoor STEVEN EMMENS ATHENE - Een knette rende onweersbui gevolgd door een opmerkelijke windstilte. Zo kan de as semblee van de Gerefor meerde Oecumenische Raad (GOR) in Athene, die gisteren is afgesloten, worden gekenschetst. De GOR raakte in Athene vrijwel zekér een belang rijke lidkerk kwijt. Een winstpunt heeft dat vol gens ds. P. Boomsma nog wel opgeleverd: „Het heeft bij ve len de ogen geopend dat het zo niet langer kan." De Nederlandse delegatielei der oordeelde van alle gerefor meerde afgevaardigden nog -wel het mildst over de GOR. „Er is na maandag meer ruim te ontstaan op de GOR. Zelfs de meest verklaarde tegen stander van de Gereformeerde Kerken (GKN) heeft tegen mij gezegd dat de GOR veel breder moet worden dan hij ooit ge dacht had. Of dat gevoel echt blijft moet de komende maan den blijken." Gedurende die tijd zullen alle ogen gericht zijn op de gerefor meerde synode. In november mag die het oordeel vellen over het lidmaatschap van de gereformeerde internationale. Maandag nam de Nederlandse delegatie daar al een voorschot- op, door de bijeenkomst die in werkelijkheid in het plaatsje Anavissos op dertig kilometer van Athene plaatsvond - alleen nog passief bij te wonen. De Nederlandse gereformeer den gooiden de handdoek in de ring na tegen vier moties van wantrouwen opgebokst te hebben. Het oordeel van toen - het is nauwelijks voorstelbaar dat de synode lid wil blijven van de GOR - is na twee volle weken vergaderen niet veran derd. Het wonder waarop gehoopt werd, leek even werkelijkheid te worden door het aannemen van het rapport 'hermeneutiek en ethiek', waarin een grote gereformeerde inbreng lag. In opmerkelijke harmonie werd het geaccepteerd, terwijl het toch veel van het - voor ortho doxe gereformeerden ferfoei- lijkte - gedachtengoed van de Nederlandse gereformeerden Ds. P. Boomsma FOTO: PERS UNIE bevatte. De bijbel kan niet zo maar letterlijk worden opgevat en toegepast, maar er dient re kening gehouden te worden met de cultuur en tijd waarin bijbelboeken werden geschre ven, zo zegt het rapport. Mochten de gereformeerden daadwerkelijk opstappen, dan is het rapport in zekere zin de theologische erfenis die de moederkerk aan haar dochters nalaat. Van 'theologisch impe rialisme' wilde de delegatie echter niets weten. Ds. E. Overeem: „We hopen dat het de lidkerken uitlokt een eigen theologische traditie te ont wikkelen. Die ontbreekt in veel lidkerken". Ds. Booms ma: „Het is een basis waarop de kerken zich in hun eigen tijd zouden kunnen ontwikke len. Als ze dat doen, betekent dat dat er meer ruimte zal zijn voor anderen, en misschien de erkenning dat wij er ook mo gen zijn". In feite is dat tevens de tragiek van de gebeurtenissen in Athe ne. Het constante hameren op het Nederlandse homo-vrien delijke standpunt en de harde opstelling van de Nederlan ders zelf daarover, leidde tot een botsing met 'dodelijke' af loop. Zoals dr. H. Vroom op merkte, is homofilie in veel lid kerken en de landen waarin ze leven "een vies woord". Dat verhinderde een werkelijk diepgaande dialoog over de Milieu en ontwikkeling S SEDERT woensdag wordt in Rio de Janeiro een mammoe^c conferentie gehouden: veertigduizend deelnemers in totaa iét 1 afvaardigingen van 160 regeringen, ongeveer honderd staat* ige en regeringsleiders. Met enige bombast wordt de ECO-top 'd^èri belangrijkste conferentie in heel de geschiedenis van d mensheid' genoemd. Het gaat om het overleven van Moede'er Aarde. SOMMIGEN leggen het erop aan de tweede component va i het conferentiemotto te verdringen. Alleen het schone milie telt. Om de mensen ervan te overtuigen dat hun boodscha een hoogdringende is, wordt de wereld een rampzalige perio ^a) de van onheilspellende opwarming voorspeld, de voorbod ên van ongekende catastrofes. Men zou de zaak een beetje kuiulaa nen relativeren en er bijvoorbeeld aan herinneren dat twintipjet jaar geleden juist een nieuwe ijstijd werd voorspeld. MAAR hoe dan ook, het 'rijke' Noorden wordt een schuldbc r» wustzijn aangepraat, waarbij dient te worden aangestipt da- het rijke Noorden versmald wordt tot de westelijke geïndu: Qi trialiseerde landen. De voormalige socialistische Tweede W< reld wordt dit verwijt bespaard, hoewel blijkt dat de milieu&l vervuiling en de grondstoffenverspilling precies in dez Tweede Wereld catastrofale afmetingen heeft aangenomeijD.E Dit rijke Noorden wordt verantwoordelijk gesteld voor de m lieuvervuiling, voor het gat in de ozonlaag en voor het broe kaseffect. Het rijke Noorden moet dus gestraft worden. He rijke Noorden wordt dus gesommeerd een groot stuk van zij®0t rij kdom af te staan aan het 'arme' Zuidenno De roep naar 'rechtvaardige verdeling' komt vooral uit d oude socialistische hoek en uit de Derde-Wereldlanden ii0In de meerderheid in Rio die veel liever een zondebok meof alle zonden Israëls overladen dan zelf op zoek te gaan naahei het eigen falen. Die zelfgemaakte fouten zijn militaire diet; f turen zonder enige consideratie voor het welzijn van het vol) falikant afgelopen socialistische experimenten, huizenhog corruptie leidend tot een nieuwsoortig sociaal systeem, klei tocratie genaamd, en het niets ontziende egoïsme van de le tot dende kringen, waarvan men juist in de Latijnsamerikaans ter landen frappante voorbeelden kan vinden, onder meer in he >ai feit dat Latijnsamerikaanse geldbezitters liever hun geld i het buitenland investeren dan in eigen land. BiJNA geen enkel Derde-Wereldland heeft het de moeit ve waard gevonden om de landbouw tot volle ontplooiing t li' brengen waardoor bijvoorbeeld de massale landenvlucht zo zijn vermeden en het ontstaan van monstersteden, zoals Ri de Janeiro met zijn ruim tien miljoen inwoners, zou zijn vooi komen. Landbouwrijke landen als Zaïre of Mexico moete^i nu zelfs voedsel invoeren. MEN mag dus niet uit het oog verliezen dat het motto var Rio luidt 'Milieu en ontwikkeling'. Een schoon milieu zonder1 ontwikkeling kan niet, tenzij men een milieu zonder mense wil. Arme mensen hebben helemaal geen zin of tijd om zie druk te maken over de gevolgen voor het milieu van hu^( zoektocht naar voedsel en een beetje welvaart. Slechts dréi mensen die een zekere graad van welstand hebben bereik ra kunnen zich de luxe permitteren zich zorgen te maken ove 'V het milieu. Wil dat zeggen dat het 'arme Zuiden' hetzelfde patroon vage /industriële ontwikkeling moet volgen als het rijke Noordei he Afgezien van het feit dat dit in vele landen in het Zuiden o ni allerlei redenen klimatologische, sociale, economische totaal onmogelijk is, kan niemand hen het recht ontzeggq j1; dezelfde graad van welvaart en welzijn te bereiken als c 1 mensen in het Noorden. Vanuit het rijke Noorden is het mal^ kelijk de mensen uit de Derde Wereld de les te lezen. De grt te kloof tussen Noord en Zuid is niet ideologisch zoals df" Oost en West verdeelde. De Noord-Zuidtegenstelling wor< veroorzaakt door het steeds groter wordende verschil tusse armoede eri rijkdom. We mogen niet eisen dat het zuiden an blijft omwille van het schone milieu. achtergronden van de theolo gische stellingname van Ne derland, een debat waarop de Nederlandse gereformeerden zelf altijd hadden aangedron gen. Ze moeten straks mis schien op afstand toekijken hoe dat debat zich via 'herme neutiek èn ethiek' in de lidker ken gaat ontwikkelen. Dat de homo-passage uit het rapport geschrapt werd, is volgens de Nederlanders een goede zaak geweest. Het zal verhinderen dat die kwestie niet opnieuw alle aandacht opeist. Daarbij bestaat echter ook de kans dat het rapport tot een re peterende breuk in de GOR leidt. Een vaste kern van zèer behoudende kleine kerken stemde tijdens de hele assem- blée tegen de GKN. Het is de vraag wat zij van kerken den ken die zich volgens het 'Ne derlandse theologische' pa troon gaan ontwikkelen. Het is daarbij niet ondenkbaar dat het rapport behoudende aspi rant-lidkerken zal afschrikken zich aan te sluiten bij de GOR. £eidóc6oii4a/nt Uitgave: Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Kantoor redactie: Apothekersdijk 34, Leiden. Kantoor advertentie- en abonnementenafdeling: Stationsweg 37, Leiden. Telefoon: 071 - 122 244. Telefax 071 - 134 941 Postadres Postbus 112300 AA Leiden. Koopmansstraat 9. 2288 BC Rijswijk. 070-3190 933. 070-3906 717 Postbus 9, 2501 CA Den Haag Hoofdkantoor: Telefoon: Telefax: Alle kantoren zijn op maandag tot en met vrijdag geopend van 08.30 tot 17 00 uur. Directeur/hoofdredacteur J. Leune. Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808): L van Koot. Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel. 070 - 3190815): A. van Rijn (chef), W. Bunschoten, drs R Edens, drs. Chr van der Hoff, A. v Holstein, E. Huisman, H Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij, R. de Roo. Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834) G Ansems (coördinator), B. Jansma. H Piët. Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835)- L. Kooistra, drs. P van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef) en S. Evenhuis. Opmaak (tel 070 - 3190 831): Ch. Bels (chef), A. J. Hofmeester, C. de Kier, H Nieuwmans, H. Sch Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819): T. Kors De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten v - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn vi - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, e dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederland en België. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn H Leber, drs. K. Swiers, M. van de Ven en P. Vogels. De parlementaire redactie bestaat uit R. in 't Hout (chef), H Bijleveld, D Hofland, P Koopman, D. van Rietschoten en K. van Wees. - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland: drs. D J van den Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A Courant (Athene), R Hasselerharm (Johannesburg), drs. A Heering (Rome), B. van Huët (Londen), M de Koninck (Washington), F. Lindenkamp (Sao Paulo), B. Schampers (Brussel), W. Voordouw' (Londen), drs R. Vunderink (Moskou). W Werkman (Jeruzalem), G. van Wijland j (Belgrado), F. Wijnands (Bonn), J Wijnen (Brussel) De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve vertaal- en publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London Vertaalster: drs M de Cocq. n 08.30 tot 17 00 u Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand j per kwartaal j per jaar j Bij betaling per acceptgirokaart: per maand j per kwartaal j 27,00 79,80 312,65 28,20 82,80 318,65 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 -1,41 905. Voor uitsluitend het door geven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 -140 680 Bankiers ABN/AM RO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2