linal Ie Kans op tweede 'Tsjernobyl' blijft aanwezig in Oost-Europa fs ZATERDAG 6 JUNI 1992 PAGINA 26 Via een onlangs opgericht consortium gaat Nederland helpen de Oosteuropese kerncentrales veiliger te maken. Beter gezegd: minder onveilig, want helemaal veilig zullen ze nooit worden. De meest elementaire veiligheidsvoorzieningen, zoals een betonnen omhulsel rondom het reactorvat, ontbreken. „En het is de vraag of zoiets in een reactor van het type Tsjernobyl überhaupt kan worden aangebracht", zegt ir. A.H. Versteegh van het Energiecentrum Nederland in Petten. „Het ding is er eigenlijk veel te groot voor". Versteegh bezocht het rampgebied in de Oekraïne, keek bij andere Oosteuropese kerncentrales in de keuken en kwam verbijsterd terug over zoveel nalatigheid in ontwerp en bij het personeel dat de centrales in bedrijf houdt. Een nieuwe ramp a la Tsjernobyl is zeker niet uit te sluiten. De (theoretische) kans op een kernsmelting (melt down) is zeer nadrukkelijk aanwezig: eens in de 4 a 5 jaar. Ter illustratie: de kans dat zoiets in het Westen kan gebeuren is eens in de 100.000 jaar. Maar, dat kan ook morgen zijn..! Toch zullen de 58 kerncentrales verdeeld over twiqtig Oosteuropese lokaties blijven draaien, omdat sluiting betekent dat in een aantal van die landen het licht letterlijk uitgaat. Ir. Versteegh „een uitdrukking als 'we leven op een tijdbom' is niet mijn terminologie" over de 'voor ons onaanvaardbare risico's' waarmee kernenergie in Oost-Europa wordt bedreven. PETTEN Een aantal kern centrales in Oost-Europa bezit een reactordrukvat dat vervaar digd is van ondeugdelijk staal. In dat staal zitten sporen van ko perelementen. Als dit staal lange tijd aan radioactieve straling wordt blootgesteld, wordt het broos, waardoor het vat spon taan kan scheuren. In het geval van een Oosteuropese kerncen trale zal de reactorkern smelten. Er zullen grote hoeveelheden ra dioactief materiaal naar buiten treden wegens het ontbreken van een veiligheidsomhulsel. En overal in de centrale zullen gra- fietbranden ontstaan. Mensen, dieren, steden, dorpen en lande rijen zullen besmet worden met radioactieve neerslag. De wereld zal met een tweede Tsjernobyl hebben af te rekenen. De kritische tijd van zo'n bestraald re actorvat (10 tot 15 jaar) is ongeveer ver streken. Om te voorkomen dat de reac torvaten uit elkaar klappen, probeert men met behulp van 'uitgloeien' de weerstand van het staal te verhogen. De stalen wand van het reactorvat wordt daarbij verhit om te voorkomen, dat er 'lek voor breuk' optreedt. Het uitgloei en is niet meer dan een wanhoopspo ging om de levensgevaarlijke atoomre actoren in Oost-Europa enigszins in toom te houden. Gevaarlijkst Ir. A.M. Versteegh, manager van de nuclaire sectie van ECN in Petten, heeft er een hard hoofd in, dat de uit* gloeimethode zal leiden tot de gewen ste weérstandsvergroting van de reac torvaten. „Dat staal had nooit gebruikt mogen worden", zegt hij. „Het is nooit met behulp van röntgenstralen of ultra sone metingen onderzocht. In dat geval had men die koperelementen aange troffen en zou het staal zijn afgekeurd, zoals in het Westen zou zijn gebeurd. Het is ondenkbaar en onvoorstelbaar, dat je zo'n fundamenteel probleem hebt in een kerncentrale". Voor Versteegh is het zonneklaar: slui ting van alle kernreactoren in Oost-Eu ropa zou het meest wenselijk zijn. Daarbij geniet het centrale blok in het Bulgaarse Kozloduy op dit ogenblik de twijfelachtige eer het gevaarlijkst te zijn. Naast 'de abominabele staat van onderhoud' waarin het deels achttien jaar oude blok drukwaterreactoren ver keert, is er van alles mis met deze RBMK-centrales van 408 en 953 MW. Controlelampjes zijn kapot, waardobr operators in, de centrale meldkamer geen of onjuiste informatie krijgen over het kernsplijtingsproces dat zich in het reactorvat afspeelt, een betonnen vei ligheidskoepel (containment) ont breekt, adequate tekeningen van het reactorontwerp en verrichte reparaties zijn zoek, koelingssystemen zijn voor het geval het om noodkoeling gaat onvoldoende. Ze lekken en roesten, reserve-onderdelen zijn er niet... Kortom, het is een puinhoop. Boven: Tsjernobyl zoals het er een jaar na de ramp uitzag. FOTO: ANP Links: Luchtfoto van de kerncentrale in Tsjerno bylnadat een reactor was verwoest. FOTO: ANP Linksonder: Een ploegenchef meet de radioactiviteit binnen een centrale. FOTO: AP Onder: Technici aan het werk in een kern centrale ten noorden van Kiev. FOTO: ANP é3S v -'A Sm ,-V Cf 1 Spil k '9-mmmrn ik. füik Bovenal baart de mentaliteit van het bedieningspersoneel zorgen: roken en drinken door (onvoldoende opgeleide) operators wordt getolereerd, kritische rapporten van inspecteurs worden niet op prijs gesteld. Er heerst een stem ming van 'ach, het is wel goed zo...' Ver steegh: „Op z'n minst is er vijf jaar no dig om de Oosteuropese kerncentrales fysiek veiliger te maken. Dan voldoen ze weliswaar niet aan de normen en voorschriften zoals wij die hanteren, maar het ergste gevaar is dan even afge wend. Er zijn miljarden nodig; op z'n minst 100 miljoen of meer per centrale. Oost-Europa zelf kan dat niet opbren gen. Men heeft geen geld, geen onder delen, geen gekwalificeerde mensen, niets! Het Westen zal dus moeten hel pen. Maar de mentaliteit van het perso neel ombuigen duurt veel langer". Voorlopig heeft het Westen er mee vol staan te verklaren, dat de vijftien ge vaarlijkste reactoren, waaronder die in Bulgarije, onmiddellijk buiten bedrijf moeten worden gesteld. Het ziet er niet naar uit dat dat gebeurt. Wapenproduktie De ramp van Tsjernobyl, in de nacht van 26 april 1986, leerde de wereld hoe in de voormalige Sovjetunie en haar sa tellietstaten met de nucleaire splijtings technologie wordt omgegaan. Met de hete adem van de Opperste Sovjet in de nek stortten Russische ingenieurs zich na de Tweede Wereldoorlog op het fe nomeen kernenergie. Daarbij ging het niet alleen om de produktie van elektri sche stroom. Via de grote RBMK-reac- toren kreeg de Russische wapenindus trie de beschikking over plutonium, waarmee kernbommen konden worden vervaardigd. Dat was de eerste optie van het Russische kernenergiepro gramma: het in handen krijgen van een gelijkwaardig wapen in de Koude Oor log met het Westen. Inmiddels hebben de GOS-landen, die voorheen de Sovjetunie vormden, 30.000 kernkoppen met plutonium en hoog verrijkt uranium in hun bezit, af komstig uit militaire verrijkingsfabrie- ken en civiele kernreactoren. Daartoe werden zo'n vijftien van het type grafiet, gemodereerde RBMK-reactoren ge bouwd in de Sovjetunie en andere Oosteuropese landen. Ook de vijf reac toren in Sosnowy Bor bij St. Petersburg (5 miljoen inwoners) zijn volgens dat ontwerp gerealiseerd. In maart van dit jaar brak een koelpijp af en viel een klep 'in- het slot', waar door de kern met splijtstofelementen voor een deel verstoken bleef van koel water. Het gevolg was, dat de kern ge deeltelijk smolt. Anders dan in Tsjerno byl functioneerde deze keer het sy steem, waarbij regelstaven in de kern werden geslagen en de kettingreactie stopgezet werd. Niet voorkomen kon worden, dat hoog radioactieve splij- tingsprodukten buiten de centrale te recht kwamen: de vaste deeltjes werden weliswaar gevangen door filters, maar radioactieve gassen besmetten de om geving van Sosnowy Bor, waar vier RBMK-reactoren van elk 950 MW on der de naam Leningradskaja staan op gesteld. Geen alternatief Met name in Duitsland is panisch gere ageerd op het laatste 'incident' (de term is van ir. Versteegh) in deze cen trale van Sovjet-makelij. Milieuminis ter Klaus Töpfer wil sowieso de vijftien levensgevaarlijke reactoren sluiten. Maar dat zal zeker niet gebeuren, heeft Jevgeni Velikov, vice-voorzitter van de Russische academie van wetenschap pen en adviseur van president Jeltsin, gezegd. Weliswaar zijn de landen die voorheen de Sovjetunie vormden, 'slechts" voor 13 procent aangewezen op atoomstroom, het in de motteballen leggen van vijftien kerncentrales zou betekenen, dat in grote delen van het vroegere Sovjet-imperium het licht uit gaat. Want een alternatief voor kern energie is er in die gevallen niet. Boven dien vergt de produktie van een een heid bruto nationaal produkt in Oost- Europa twee tot drie keer zoveel ener gie als in het Westen. Er wordt dan ook veel energie verspild in Oost-Europa. Niet alleen door slech te elektriciteitsnetten en lekke olie- en gasleidingen, maar ook door inefficiën te produktiemethoden en -processen. Versteegh meent dan ook, dat groot scheepse energiebesparingsprogram ma's samen met de bouw van nieuwe gas- en kolencentrales de GOS- en an dere Oosteuropese landen uit het slop moeten halen. Dat zoiets tijd kost be seft hij ook. Maar een andere oplossing ziet hij niet, ofschoon hij wel van me ning is, dat het Westen intussen moet helpen de krakkemikkige kernreacto ren te verbeteren, mensen moet trai nen, onderdelen voor noodzakelijke re paraties moet aanleveren, de documen tatie van de centrales up to date moet maken enzovoort. „En dat gebeurt. Hier in Petten leiden we op dit ogenblik twee Bulgaren op, terwijl we ook op andere manieren pro beren bij te dragen tot de oplossing van de problemen daar". Daar komt bij dat met name Russische technici die be trokken zijn geweest (of nog zijn) bij de schoonmaakoperatie rond Tsjernobyl graag naar het Westen gaan om zich door onafhankelijke deskundigen te la ten onderzoeken op stralingsziekte. Versteegh: „De mensen geloven de au toriteiten daar niet meer. En ze zijn dolblij, wanneer wij kunnen aantonen, dat ze niet ziek zijn". Versteegh gelooft dat alles en iedereen rond Tsjernobyl gebukt gaat onder de stress die de naam alleen al oproept. Mentaliteit Inmiddels zijn naast de twee RMBK- centrales van Tsjernobyl (na de ont ploffing van blok-4 brak in oktober vo rig jaar brand uit in een turbinehal van een andere centrale) ook twee van de vier centrales bij Sosnowy Bor buiten bedrijf gesteld. De reparatiewerkzaam heden zullen langer dan een half jaar duren. Twee gaan onverminderd voort met het produceren van stroom, terwijl de vijfde centrale op tweederde van het vermogen werkt. Het doel is splijtstof sparen, omdat men bang is anders niet voldoende voorraad te hebben wanneer de winter aanbreekt en de behoefte aan elektriciteit groter is dan nu. Ver steegh: „Het is ongelooflijk om zoiets te horen. In het Westen zijn kerncen trales voor minimaal tien jaar gegaran deerd van splijtstöfleveranties. Dat is contractueel vastgelegd Wie een analyse maakt van de situatie in' Oost-Europa, komt tot de conclusie dat de bevolking qua mentaliteit in het geheel niet rijp is om adequaat om te gaan met een geavanceerde technolo gie als kernenergie. Een 'laissez faire'- mentaliteit past niet bij de hoge nauw keurigheidsgraad die kerntechnici en operators van een nucleaire centrale er op na dienen te houden. Versteegh haalt het verhaal aan van de experi mentator in Tsjernobyl-4, die tegelij kertijd veiligheidsfunctionaris was. „Dat strookt natuurlijk niet met elkaar. Want waar de experimentator doorging in blok-4, daar had de veiligheidsman hem moeten tegenhouden". Het uiteindelijke resultaat is bekend: de reactor sloeg op hol. Er volgde een ontploffing, die 32 mensen het leven kostte en grote hoeveelheden radioacti viteit in de biosfeer bracht, de 135 ton grote uraniumkern smolt en zakte dwars door de bodem van het reactor gebouw en tienduizenden mensen wer den besmet met radioactieve fall out. Uiteindelijk werden in totaal 163.000 mensen geëvacueerd. Versteegh zegt dat „je nu zonder gevaar het schoonge maakte gébied direct rond de centrales kunt betreden al moet je er niet gaan wonen". Maar daarbuiten is het nog steeds rampgebied. Om de twee over gebleven reactoren de ontplofte centrale is in een betonnen sarcophaag gegoten, die overigens lekt draaien de te kunnen houden, is op ongeveer 50 kilometer afstand van Tsjernobyl een nieuwe stad gebouwd. Daar wonen de 176 operators en 268 andere medewer kers van de centrales, die met de trein dagelijks op en neer reizen. Drie typen Er staan drie typen kernreactoren in Oost-Europa, die alle drie van Sovjet makelij zijn. Het slechtste ontwerp is de RBMK-centrale, zoals in Tsjernobyl. Van dit type zijn er vijftien. Vervolgens is er de VVER-230 centrale, waarvan er 25 zijn gebouwd. Al deze centrale-ont werpen zijn niet voorzien van een vei ligheidskoepel, een' essentiële nood voorziening, die er voor moet zorgen, dat bij een melt down de radioactieve en giftige splijtingsprodukten 'binnens kamers' blijven. Door het hebben van zo'n containment bleef het ongeval in de Three Miles Island-centrale bij het Amerikaanse Harrisburg een bijna-on- geval met betrekkelijk weinig gevolgen voor de omgeving. Alle Russische reactortypen zijn in wes terse ogen onveilig. Volgens Versteegh kan er wel wat aan verbeterd worden, maar het beste zou zijn de RMBK-reac- toren direct te sluiten. Als derde cen trale is er de VVER-213 (15 zijn er van gebouwd) die met een reeks modifica ties redelijk veilig te maken is, al zal de reactor ook dan nog niet kunnen vol doen aan de eisen die in het Westen worden gesteld. Het treffen van veilig heidsvoorzieningen blijft in zeker op zicht dweilen met de kraan open, zeker wanneer opleiding en mentaliteit van centrale-personeel niet worden verbe terd. „Want een een goede bedrijfsvoe ring is net zo belangrijk als een goed re actor-ontwerp," zegt Versteegh. „Ik steek er mijn hand niet voor in het vuur dat een centrale buiten bedrijf blijft, wanneer bijvoorbeeld het noodkoelsys- teem niet functioneert". Ramp Na de eenwording van West- en Oost- Duitsland kreeg de regering-Kohl in eens een aantal Sovjet-kerncentrales in de schoot geworpen. Ze staan opge steld bij Greifswald: zes in totaal en zonder veiligheidsomhulsel. Inmiddels heëft de Bondsregering de centrales buiten bedrijf gesteld, omdat Bonn het risico onaanvaardbaar hoog vond. Ook in Finland werd een Russische reactor gebouwd. Bij Kola verrees in de perio de tussen 1977 en 1980 een uit vier VVER-230 reactoren bestaand blok met een elektrisch vermogen van in to taal 2.310 MW, waarmee 35 procent van de Finse stroom wordt opgewekt. Ook hier vonden de Russische inge nieurs het niet nodig een betonnen vei ligheidsmantel om het reactorvat heen te bouwen. De Finnen oordeelden evenwel anders en brachten zelf alsnog zo'n containment aan, zij het dat risico analyses aan het licht hebben gebracht, dat een kernsmelting eens in de 182 jaar mogelijk is. In de Sovjetunie zelf werd tot dusverre in het geheel niet aan risico-analyses gedaan. In het Westen richten deze zich altijd op het smelten van de reac torkern, zijnde het grootst mogelijk voorspelbare ongeluk (GAU). Maar en daarover bestaat bij Versteegh geen twijfel Tsjernobyl was méér dan een GAU. Het was niets minder dan een ramp! EeidóctSouttuit1

Leidse Courant | 1992 | | pagina 26