„Oud zijn is uit" finale Ouderen strijden tegen leeftijdsdiscriminatie £otdóc@ottta/nt ZATERDAG 6IUNI1992 PAGINA 24 Als je vroeger vijftig of zestig jaar was, was je oud. Opgebrand, aan het eind van je leven. Tegenwoordig is dat wel anders. De gemiddelde levensverwachting is gestegen en niet alleen worden mensen nu ouder; ze blijven ook langer fit en vitaal. Wie nu vijftig of zestig is heeft gemiddeld zo'n twintig tot dertig jaar (vrije) tijd voor de boeg. Stralend en energiek kijken ze dan ook vanaf de cover van het 'glossy' seniorenblad de wereld in: de nieuwe generatie ouderen, die zo oud is als ze zich voelt. De leeftijdsgrenzen zijn in de afgelopen jaren verlegd. Echter niet in de talloze wetten en regels die Nederland rijk is. Daarin staan nog maar al te vaak bepalingen en beperkingen die betrekking hebben op leeftijd. Discriminatie vinden de ouderenbonden. Ze zeggen: „Enerzijds breekt er een periode aan van veel vrije tijd, maar aan de andere kant wordt ouderen de mogelijkheid ontnomen om nog aan het volle leven deel te nemen". Want: Blijven werken? Wie 65 is, móet met pensioen. Vrijwilligerswerk doen? De Unie van Vrijwilligers hanteert een leeftijdsgrens, evenals het Rode Kruis. Ook zitting hebben in besturen is in veel gevallen aan een maximumleeftijd gekoppeld. Een nieuw huis kopen voor 'de oude dag'? Veel banken trekken de grens voor hypotheken bij zestig jaar of soms al eerder en voor het verstrekken van doorlopend krediet worden bij sommige banken cliënten ouder dan 59 jaar al uitgesloten. Een wereldreis maken? Onlangs werd een man van 51 bij een reisbureau de deur gewezen, omdat hij een safaritocht wilde boeken. Te oud, oordeelde men. 'Te oud? Hoezo?' is dan ook de titel van een landelijke campagne, die de ANBO (Algemene Nederlande Ouderen Bond) in juni start. De pensioengerechtigde leeftijd kan wat de ouderen betreft op de helling en instellingen, die in de statuten een leeftijdsgrens hanteren, kunnen op een forse uitbrander rekenen. De ANBO wil het samen met de andere bonden voor elkaar zien te krijgen, dat leeftijdsdiscriminatie wordt opgenomen in de Wet Gelijke Behandeling, die in het najaar op de agenda staat van de Tweede Kamer-commissie Anti-discriminatiewetgeving. Een zwartboek is in de maak. De ouderenbonden zijn hun grootscheeps offensief tegen de leeftijdsdiscriminatie begonnen. Marie Mentink (KBO) en Jan Rikkert (ANBO): ,Je moet tegenwoordig hip en yuppie zijn wil je meetellen in de maatschappijFOTO: GERARD HASSING Idoor CORINE VAN ZUTHEM DEN HAAG Voorbeelden zijn er genoeg. Twee garderobe- dames van de schouwburg in Apeldoorn worden ontslagen. De directie noemt de vrouwen (43 en 47 jaar) 'breiende en krantelezende oma's'. De twee laten het er echter niet bij zitten en eisen via de rechter twee ton schadevergoeding. De zaak loopt nog. De NCRV, die gister avond het programma Rondom Tien geheel wijdde aan het dis crimineren op grond van leeftijd, ontslaat de omroepsters Thari Schroder en Lisette Hordijk. Hoewel de omroep in alle toon aarden ontkent dat de dames (beiden rond de veertig jaar) vanwege hun leeftijd zijn ontsla gen, zien hun opvolgers er aan zienlijk jonger uit. Het levert een stroom aan protesten op. Het gewest Amsterdam van de ANBO (Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen) wierp als eerste de handdoek- in de ring en riep vorig jaar een meld punt voor leeftijdsdiscriminatie in het leven. De telefoon stond roodgloeiend. Talloze klachten met betrekking tot leeftijdsdiscriminatie werden geno teerd. De afdeling schreef tevens alle instanties aan die in de statuten mel ding maakten van een maximumleef tijd. Met succes. Instellingen in de hoofdstad, die nog een leeftijdscriteri um hanteren, blijven verstoken van een gemeentelijke subsidie. De afdeling presenteerde vorige week de eerste resultaten. De meeste klach ten over discriminatie hadden betrek king op arbeid en vrijwilligerswerk. De bellers, waaronder overigens relatief veel mensen tussen de veertig en vijftig jaar, klaagden er over dat ze geen vaste aanstelling kregen en niet mochten sol liciteren op bepaalde banen, omdat ze te oud zouden zijn. Nauw verwant hier aan waren de klachten over scholing en opleiding. Veel omscholingsprogram ma's van het arbeidsbureau kennen een leeftijdsgrens van vijfenveertig en soms zelfs veertig jaar. „We zijn wakker geschud door de actie van het gewest Amsterdam," zegt Jan Rikkert, voorzitter van de ANBO Overijssel. Op 10 juni wordt het start sein gegeven voor een landelijke cam pagne tegen leeftijdsdiscriminatie: Te oud? Hoezo?' Beeldmerk van de actie is een door Opland getekende cartoon, waarin een oudere man en vrouw strijd lustig de mouwen opstropen. Niet al leen worden alle instellingen aange schreven, die nog leeftijdsgrenzen in hun statuten hebben staan, ook komen er meldpunten in alle gewesten. Rikkert stoort zich ernstig aan het feit dat ouderen en ouderenbonden buiten veel adviesorganen en onderhande lingstafels worden gehouden. „Er zijn woningbouwverenigingen, die zich toe leggen op het bouwen van ouderenwo ningen, maar die er tegelijkertijd met een leeftijdsgrens voor zorgen dat er geen ouderen in het bestuur mogen zit ten. Ouderen kunnen dus niet meepra ten over de woningen, die voor hén ge bouwd worden. Bij de gemeentelijke, provinciale en landelijke overheid is het al niet anders. Voor de gemeenteraad geldt bijvoorbeeld een maximumleef tijd van 65 jaar. Op die manier gaat de stem van ouderen verloren". Beeldvorming Over de grenzen is dat wel anders. In landen als Australië, Amerika en Cana da is leeftijdsdiscriminatie verboden en ook in Frankrijk mogen leeftijdsgren zen niet in personeelsadvertenties op genomen worden. In genoemde landen is het ook mogelijk om leeftijdsdiscri minatie aan te pakken met juridische middelen. Europese richtlijnen gaan al verder dan de Nederlandse wet. Ons land loopt dus hopeloos achter. De ouderenbonden willen proberen om leeftijdsdiscriminatie opgenomen te krijgen in de Wet Gelijke Behandeling en hebben hiervoor gepleit bij verschil lende politieke organisaties. In septem ber neemt de Tweede Kamer-commis sie hierover een beslissing. „Het ziet er echter niet naar uit dat het ons zal gaan lukken," sombert Wim Oosterink, lan delijk projectmedewerker leeftijdsdis criminatie van de Unie KBO (Katholie ke Bond voor Ouderen). „In de memo rie van toelichting bij het wetsvoorstel werd het argument genoemd dat leef tijdsdiscriminatie maatschappelijk ge zien niet als probleem ervaren wordt. Om het tegendeel te bewijzen proberen we nu zoveel mogelijk gevallen te ver zamelen om die in juli in de vorm van een rapport aan te bieden. We zullen echter heel wat moeten lobbyen en druk moeten uitoefenen om het wette lijk geregeld te krijgen". Hoewel de aanpak onderling verschilt, slaan de bonden de handen ineen. Een dracht maakt macht. Gezamenlijk zul len ze in juli dan ook het zwartboek aanbieden. Ook valt binnenkort de op richting te verwachten van het STEL, Steunpunt Tegen Leeftijdsdiscrimina tie. Alle ouderenbonden zullen er in vertegenwoordigd zijn. Sinds het begrip in zwang is geraakt is leeftijdsdiscrimi natie een 'hot item' geworden binnen de ouderenwereld. De Unie KBO heeft sinds begin dit jaar een landelijk meldpunt en wist diverse sterke staaltjes van leeftijdsdiscrimina tie boven tafel te krijgen. Ook verschaft dé bond modelbrieven, waarmee in stanties, die op leeftijd onderscheid maken, ter verantwoording geroepen kunnen worden. Volgens Marie Mentink van het dage lijks bestuur van de KBO Overijssel hebben oudere vrouwen met een dub bele discriminatie te kampen. „Niet al leen vanwege hun leeftijd, maar ook omdat er bijvoorbeeld bij sommige pensioenfondsen nog altijd sprake is van een ongelijkheid bij de pensioenop bouw, waardoor vrouwen die nu rond de vijftig zijn vrijwel zonder uitzonde ring slechter af zijn dan mannen". Oorzaken Een van de oorzaken van leeftijdsdis criminatie is de manier waarop er tegen ouderen wordt aangekeken. Niet voor niets staat in 1993, het Europese jaar voor de ouderen, de beeldvorming cen traal. Er heerst in de maatschappij een vertekend beeld over ouder worden, vinden de bonden. Leeftijd wordt maar al te vaak als dekmantel gebruikt voor vooroordelen over ouderen. De bon den bereiden samen een actie voor om de beeldvorming van ouderen positie ver te maken. Rikkert: „Men heeft een beeld van ou deren dat ze uitgerangeerd zijn. Op zijn, hun tijd gehad hebben en niet meer kunnen meekomen als ze een maal de 60 of 65 gepasseerd zijn. Ter wijl die mensen dan nog ihidden in het volle leven kunnen staan. Natuurlijk moet je er ook voor waken dat je niet de omgekeerde situatie krijgt. Iemand van 65, die zich bij een atletiekclub aan meldt met het voornemen om aan de werelkampioenschappen mee te doen, mag gerust gezegd worden dat hij waar schijnlijk niet over de juiste conditie be schikt, zonder dat de betreffende club daarvoor onmiddellijk voor het gerecht gedaagd wordt". Willekeur De journaliste Anneloes Timmerije pu bliceerde onlangs een boekje over be ginnende vijftigers met de titel 'De goeie-nieuwe tijd'. Vijftigers effenen volgens haar op dit moment het pad dat zal leiden naar een andere manier van denken over ouderen en ouder worden. Volgens Timmerije is er sprake van een nieuwe generatie ouderen, die zich niet langer wenst te conformeren aan de be staande normen van leeftijd en werk. Ze stelt in haar boek dat het hele beeld van ouder zijn in de laatste drie decen nia is verschoven van een bedachtzame, grijze bevolkingsgroep naar een nieuwe tendens die vijftig-plussers aanspreekt op het feit dat zij nog zoveel met het le ven kunnen doen. Ze schrijft: „De nieu we generatie vijftigers staat vol in het leven. Ze beginnen op latere leeftijd aan een 'tweede carrière', laten een jeugddroom in vervulling gaan, of trek ken zich ver voor hun vijfenzestigste te rug in een land meteen prettig klimaat. Voor anderen komt het rustpunt juist veel te vroeg. Zij gaan in een al dan niet aangepast tempo door, omdat het werk nog zoveel leuke dingen biedt, of om dat zij eigenlijk niets anders willen (kunnen) doen. Mensen hebben steeds meer behoefte om zelf te kiezen wanneer en op welke manier zij ophou den met werken. Heel voorzichtig be gint de denkwijze over 65 jaar als van zelfsprekend rustpunt te veranderen. De samenleving ontkomt er niet aan deze verandering op te merken, al was het alleen maar omdat de groep oude ren steeds groter wordt". Ook Timmerije roert het begrip leef tijdsdiscriminatie aan. „Het is vooral de willekeur waarmee (vermeende) leef tijdsgrenzen worden toegepast, waar door mensen in het geweer komen. Dat geweer richt zich op het kwalificeren van mensen op grond van hun leeftijd (in plaats van op hun kwaliteiten) en het idee dat ouder worden onbekwa mer worden betekent. Nog maar hon derd jaar geleden was dat precies an dersom. In die tijd werd juist de onbe suisdheid van de jeugd gewantrouwd. Toen was men met veertig jaar net rijp en ervaren genoeg voor het bekleden van functies van enig gewicht". Rikkert: „Je moet tegenwoordig hip en yuppie zijn wil je meetellen in de maat schappij. Oud zijn is uit.'Vroeger was je als oudere een geziene gast, alleen al om de ervaring en kennis die je in huis had. Nu is het net andersom". Volgens de ANBO-voorzitter wordt het als te vanzelfsprekend ervaren dat ou deren plaats willen maken voor de jon ge generatie werknemers. „Er wordt vanuit ondernemingen zelfs druk op ouderen uitgeoefend om vervroegd uit te treden, of om in ieder geval niet tot de pensioengerechtigde leeftijd te blij ven werken. Dat geeft de indruk dat je in de weg zit, dat je niet meer meetelt. Dat patroon zal doorbroken moeten worden. Pensioen moet een recht zijn, geen plicht. Wat is nou 65? Dat is toch niet oud?" Zal leeftijdservaring ooit verdwijnen? Marie Mentink, fel: „Het móet wel". Ze stroopt er strijdvaardig de mouwen bij op, als in de campagne-affiche van haar collega-bond. Rikkert is wat voorzichtiger. „Ik denk dat leeftijdsdiscriminatie als het er op aan komt wel door tachtig procent van de Nederlanders afgekeurd wordt. Maar het zal nog wel een aantal jaren duren voordat er ook daadwerkelijk wat in de maatschappij verandert. Er valt wat dat betreft voor ons nog heel wat werk te verrichten".

Leidse Courant | 1992 | | pagina 24