1 E NNI IS CIRCUIT Marian van Koesveld steunpunt tennisjeugd district Leiden Roland Garros zit verlegen om ruimte Koningskoppels strijden in Hoogmade en Abbenes SPORT Vuur aan in Olympia John McEnroe is van mening dat tennissers anabolen gebruiken Rabobank Q Zeidóc Gouoa/nt ZATERDAG 6 JUNI 1992 PARIJS - Binnen het hek van het Stade Roland Garros krioelt dezer da gen een mierenhoop. De tennisharten kloppen sneller gedurende de twee weken dat het grand slam- toernooi het leven in de hoofdstad van een sport gek land voor een aan zienlijk deel beheerst. Zelfs nog als het toernooi ten einde loopt. De namen van de ingangen De poort van de vier tennis- musketiers, de poort van Su zanne Lenglen. Met tiendui zenden laten de toeschouwers zich gedwee langs de drang hekken dwingen. Eenmaal de controle gepasseerd wordt diep geinhaleerd. Tennislucht prikkelt de neusvleugels. Wat goeddeels verborgen blijft, is een diepe bouwput. In tegenstelling tot de drukte bij de banen treft de nieuwsgieri ge achter een hoge schutting een pijnlijke stilte. Alleen een bulldozer draait af en toe een rondje ter geruststelling van de verzekeringsmaatschappij, die garant moet staan voor de vlekkeloze uitbreiding van Ro land Garros. Want daarom gaat het uiteindelijk. Het Franse complex wacht al enige jaren op het groene licht voor het vergroten van de capaciteit en een grondige modernisering. Een gloednieuw centre court (tienduizend plaatsen) naast het bestaande en onder andere een ondergrondse parkeerga rage hadden er in de ogen van de optimistische ontwerpers reeds lange tijd moeten zijn. Charmant Parijs mag dan wel veruit het charmantste van de vier grand slam-evenementen (Melbour ne, Roland Garros, Wimbledon en New York) herbergen, in werkelijkheid hebben de drie zusters in ruimte een straat lengte voorsprong. Het ver schil in oppervlakte is enorm. Roland Garros moet het mo menteel stellen met zes hecta re, de groene weiden van Wim bledon bemeten bij elkaar on geveer achttien hectare. De partijen kunnen nog net vol gens schema afgewerkt wor den, maar bijvoorbeeld de trai ningsfaciliteiten van de spe lers op het park zelf laten da nig te wensen over. Niet voor niets grijpen zelfs de sterren op de voorafgaande zondag de Ballenjongens haasten zich om de boel droog te houden op Roland Garros, dat danig in ruimte-nood zit. kans om te sparren. Het lawaai van opdringerige fans, die zich dan eens niet hoeven te hou den aan de gebruikelijke stilte normen, wordt maar voor lief genomen. De problematiek rond de Fran se tennistempel doet een beet je denken aan de discussie over het Nederlandse Olym pisch Stadion. De betonkolos van directeur Otto Roffel viel ten prooi aan verval door een schipperend beleid van ver schillende overheidsinstan ties. Bij de gemeente Parijs is het niet veel anders. Ook hier snijdt de bureaucratie diep door de zielen van sportlief hebbers. Aan de waarde van het evenement en de daarbij horende groei van het complex wordt zelfs door het verant woordelijke ministerie niet ge twijfeld. Zij was in principe ak koord. Maar een brief van acht omwonenden, duidelijk min der gecharmeerd van het edele spel met racket en bal, zette de zaak op zijn kop. Het bestem mingsplan bleek gewijzigd van bouwgrond naar natuurzo- ne. De activiteiten in de put moesten onmiddellijk ge staakt worden. Hypocriet Misschien dat een recente maatregel in dat licht bezien moet worden. Het aangrenzen de Bois de Boulogne kent sinds kort een uitgaansverbod, mede omdat natuur, drugsver slaafden en travestieten zo moeilijk samengaan. Het doet op zijn minst nogal hypocriet aan. Enerzijds ge niet bijna iedereen met volle teugen van tennis, anderzijds mag een toch al kale vlakte niet veranderd worden in een hernieuwd bastion van Frans chauvinisme. Zwartkijkers zien zelfs al de ondergang van Roland Garros in het verschiet liggen. Maar zo ver zal het wel niet komen. De Franse tennis- federatie doet ondertussen al les wat in haar vermogen ligt om de plannen door te druk ken, niet in de laatste plaats vanwege de kapitaalverspil ling in de vorm van verzeke ringspremies. De FFT is in ho ger beroep gegaan, daarbij wij zend op een voordeel als de verminderde overlast voor de omgeving. Ook het planten van fikse bomen, om het ver lies van de laatste verdorde exemplaren op te vangen, is beloofd. Wie weet bereiken ze ooit nog een keer de hemel. De Griekse actrice Maria Pambouki, gekleed in het gewaad van een priesteres, overhandigt de olympi sche vlam aan de eerste loper. FOTO EPA OLYMPIA - In het Griekse Olympia is gisteren het olym pisch vuur ontstoken. Bij het ritueel werden het Spaanse en Griekse volkslied alsmede de Olympische en Europese hym ne ten gehore gebracht. Een 13-jarig meisje liet een witte duif, als symbool van de vrede, los. De Griekse actrice Maria Pambouki, gekleed in het ge waad van een priesteres ont stak het vuur voor de Hara Tempel met hulp van een para- boolspiegel. De fakkel wordt door 264 estafettelopers over 330 kilometer naar Athene ge bracht. Maandag neemt burge meester Maragall van Barcelo na in het stadion waar in 1896 de eerste moderne Spelen wer den gehouden, de toorts over 'in en begint de reis naar Spanje. De aankomst in Gerona is voorzien voor 13 juni, waarna een estafettetocht over 6000 meter met 9500 lopers. Onder hen ook IOC-voorzitter Sama ranch. PARIJS John McEnroe en Chris Evert zijn evenals Steffi Graf van mening dat ook in de tennissport anabole steroïden worden gebruikt. De Duitse speelster vroeg onlangs om meer en betere controles. In een reactie zeiden de Neder landers Paul Haarhuis en Mi- chiel Schapers niemand te kennen, die zou hebben ge bruikt. „Als men denkt dat anabole steroïden bij tennis niet voor komen, neemt men zichzelf in de maling", aldus John McEn roe voor NBC. „Je kunt zien wanneer iemand een kuurtje heeft genomen. Hij is een stuk breder geworden, heeft een an der lichaam en wordt niet moe. Je ziet van die jongens en meisjes, die ineens beginnen te praten over hun nieuwe trai ningsprogramma's en hun dieet, wat ze wel voor nieuwe dingen eten. Maar ze zullen je nooit zeggen, dat het om dope gaat". Commentatorbox Graf, die sinds de Olympische Spelen van Seoul nooit meer werd gecontroleerd, zei aan het begin van de Open Franse kampioenschappen, dat ze eens tegen iemand had ge speeld, van wie ze wist, dat ze had gebruikt. Chris Evert evenals Johnp, McEnroe in de commentator box van NBC, beschuldigde in direct Martina Navratilova „Steroïden kunnen wel dege-^fj lijk een groot verschil uitma j. ken. Zowel lichamelijk geestelijk. Het zou een teleuf stelling voor me zijn, als uit kwam dat ik al die tijd tweede R heb gestaan achter iemand die ai het spul slikte". LEIDEN - De als ko ningskoppels te omschrij ven grote favorieten in de dubbelspeltoernooien van Hoogmade en Abbenes moesten pittige strijd le veren om de volgende ron de te bereiken. Bij de jeugdkampioenschappen van het district Leiden worden in Hillegom van daag de halve finales en wordt morgen de eind strijd in de diverse leef tijdsgroepen afgewerkt. Drie sets had het koningskop pel bi de Dl, Ton Poots en Leo vamTongeren nodig om in het zevende Kromme Djoes-toer- nooi in Hoogmade thuisspe- lersHennie Rodenburg en Ton Rijnsburger voor te blijven. De eerste set was in de tiebreak verloren gegaan, maar in de tweede set waren de Merenwij- ker$, met verve, 6-1, teruggeko men. Na pittige strijd werden op 5-3 toch twee matchpoints bereikt. Van Tongeren retour neerde een smash, miste toch het punt en blesseerde zich le lijk; Rijnsburger sloeg vervol gens oonodig een eenvoudige volley van de licht strompelen de fövoriet in het net, die opge lucht de volgende ronde tegen Heéro Hooghoudt en Guus Pieters haalde. De nummers twee en vier van de -plaatsingslijst werden uit geschakeld. Kees Bakker en Harry Denkers lieten zich ver schalken door het Warmondse duo De Vink/Van Winsen. Ook de Eliminatie van Cees en Jac- quéS van Ruiten geschiedde in twee delen. Rob Remmer s- wagfr, Ook aktief als toèrnooilei- der'van het Strooplikkerstoer- noq£ in Langeraar en Roland Swëêrs van Woubrugge won- nervmet 6-4, 6-1. Bij de dames werden de eerste finalisten pas na een felbestreden 7-5 in de denie set bekend. Gerry Ser- lier,en Thea van Kooperen wa ren hier de geukkigsten voor het koppel Frank/Jansen. Abbenes Het regende niet alleen enkele onweersdruppels in Abbenes, maar vooral driesetters. Ook de koningskoppels in het 35+ CeidaeGomatfit C-toernooi ontkwamen niet aan de verlenging. Na de drie sets in de eerste ronde tegen de combinatie SchupaWVisser hadden Dick Heemskerk en Dick van Iterson een tiebreak in de afsluitende set nodig om Teus Tonnekreek en partner Willems de baas te blijven. Ruud Bitter en Frans van Dorp. alsmede de nummers 2, Jaap van Delft en Gert-Jan On- vlee zien hun kansen om over een onterechte plaatsing te kunnen spreken met de ronde stijgen. Toch staan Heems kerk en Van Iterson inmiddels wel in de halve finale. Wilma Beijen en Thera du Croix moesten bij de dames ook tot het uiterste strijden om het koningskoppel bij de man nen te evenaren. Corriè Bank en An de Bok gaven zich met 3- 6, 6-4 en 4-6 gewonnen. De vol gende tegenstandsters van het Nieuw Vennepse duo, hebben nog meer sets en games in de fraaie benen. Joke Wempe en Netty Seyn klopten eerst met 6-4 in de derde reeks Els van Biezen en Hetty Bonnet, en vervolgden met een nog lang duriger, 6-4, 4-6, 7-5 tegen Yong-Yong Verhoeff en Cocky Wesseling, die overigens de eerste ronde drie sets nodig hadden tegen het koppel Raaphorst/Vink. De bondsge- delegeerde bij de jeugdkampi oenschappen van het district Leiden, Marian Liefbroer zette in de mixed samen met Han Diets het koningskoppel, Net ty Seyn en Hans Vinkesteyn buiten het speelschema. Jeugdkampioenschap Dat de jeugdkampioenschap pen van het district Leiden zich weer in een toenemende populariteit mogen verheu gen, blijkt niet alleen uit de weer opgevoerde schema's in de groep tot en met achttien jaar, die vandaag op het tennis park van de diverse finales, Hillegom van start gaan. Ook het feit, dat de zestienjarigen, overigens geheel conform het landelijk gebeuren, op zondag hun halve en hele finale afspe len is een aanwijzing, dat'het vandaag en morgen druk bezet zal zijn in het bollencentrum. Bij de tienjarige jongens zijn de 'beste vier bekend. Rick Schalker's (TEAN) ontmoet Tom Stevens (Hillegom), die Niels van Geef met 6-3, 6-4 voorbleef, Broer Wouter Ste vens, drie sets tegen Marcel Roodenburg, stuit op Tommie de Ridder van De Boekhorst. Bij de meisjes vormen Esther Kulk, Marieke van der Mijn, Simone Visser en Judy Wil lems het laatste viertal. Bij de jongens tot en met 12 en 14 jaar werden de schema's tot de kwartfinales afgewerkt. Verrassingen bleven uit. Ook bij de groep tot en met zestien jaar zijn de geplaatsten nog in de strijd. Martijn van den Berg had met twee maal 6-4 echter meer tegenstand van Arthur Hertzberger, dan waarop hij voorafhad gerekend. De jarige Martine Willems hoefde om die reden gisteren-niet in aktie te komen, zodat zij vandaag met de kartfinale tegen Wiets- ke Hermes mag beginnen. De overige halve finalisten bij de twaalfjarigen zijn wel bekend. Lizzy van Ruiten van Alkema de, Anneloes Jonker, die tegen Charlotte Zandbergen een merkwaardige driesetter af werkte, 6-4,2-6, 6-0, en Martine Griekspoor, die tegen Sonja Korenhof de tweede set 7-5 speelde. Maar met broer Kees Korenhof als trouwe trainer- /coach ligt zoiets in de lijn der verwachtingen. Jolanda Mens, Heddy Boers, Ruby Pennings en Maaike Zonderop vormen het kwartet, dat in de groep tot en met 14 jaar nog in de strijd is. De zestienjarigen bereikten woensdag de halve finales al. LEIDEN - Het tennisspel is haar niet vreemd, het werken met en in die sport ook niet. Toch wordt door het brede publiek te gen Marian van Koesveld nog wel vreemd aangeke ken. E}e Haagse, die begin september als Sport Tech nisch Kader (STK) mede werkster in het tennisdis- trict Leiden als gloed nieuw steunpunt voor alle jeugd in de regio haar ar beid begon, weet zich na drukkelijk geconfron teerd met de onbekend heid van haar functie. „Als ik je nu nieuwe tennisbal len geef, dan stuiten ze over je heen", zegt Marian van Koes veld tegen een jonge deelne mer van de deze week ver speelde jeugdkampioenschap pen van het district Leiden. „Dan had je het blik maar eer) dag eerder moeten openen", merkt commissielid Gert Ver hoeff op, om met een grote glimlach op zijn gezicht te ver volgen met: „Als technisch medewerkster had je dat na tuurlijk kunnen weten." Het elkaar een beetje plagen te kent de goede verstandhou ding, die er inmiddels tussen de nieuwe STK-er op het dis- trictsburo en de commissie ge selecteerd jeugdtennis is ont staan. Nog geen vijf minuten eerder was Marian van Koes veld van de scheidsrechters- stoel afgestapt, waar zij de par tij in het troosttoernooi tpt en met 12 jaar tussen winnaar Bart van Delft en Siko van Ber- kel als onpartijdige tot een goed einde had gebracht. Gezichten De wedstrïjdleidster, die vori ge week vrijdag en afgelopen woensdag de voorronden bij de zestienjarigen in en op goede banen leidde, gisteren als waarnemer bij de groep tot en met 12 jaar 'zat', en vanaf van daag naast Hilde van den Haak de halve en hele finales van het belangrijkste evenement voor de jeugd mag afronden, toonde gisteren nog maar twee van de vele gezichten, die haar functie mag en kan inhouden. „In principe doe ik het uitvoe rende werk van de commissies geselecteerd jeugdtennis Marian van Koesveld ondersteunt het district Leiden bij spel- en kwaliteitsverbetering (CGJ), en recreatie en jeugdbe- geleiding (CRJ)", licht Marian van Koesveld toe. „Ik breng de technische know-how in. Ik denk alleen niet, dat je zou moeten zeggen, dat ik een ad ministratieve kracht ben, die toevallig ook nog iets van ten nis afweet, want een deel van mijn werktijd ben ik ook aktief bezig. Onder meer met de con ditietraining van de jeugdse- lecties." Met het nieuwe gezicht voor de jeugdgroepen kwam tevens een verandering in de aanpak van het conditionele gedeelte. „Ik doe meer aan bewegings scholing en oefeningen, waar in de coördinatie op de voor grond staat", vervolgt de STK- technisch medewerkster. „Daarnaast krijgen de leerlin gen een opdracht mee naar huis, die ze zelfstandig moeten uitvoeren. Het programma wordt binnen gegeven, ik ben niet zo'n voorstander van dat buffelen buiten." Met deze vorm van toch condititraining zit Marian van Koesveld ge heel binnen haar opleiding, die ze als Marian Rutten op de Haagse academie met goed ge volg afsloot. De Haagse, die de B2-speelsterkte op haar speler spasje heeft staan, fungeerde daarna vier jaar als tennislera- res. „Maar ik vond dat te een zijdig, heb wat andere baantjes gehad, maar wilde toch in de sport en speciaal het tennis wat blijven doen. Ik ben blij, dat ik de STK-functie hier heb kunnen krijgen, ik zit nog in de fase van oriëntering en in werken, maar ik heb het toch al geweldig naar mijn zin." Dat het kontakt met de commissie geselecteerd jeugdtennis in middels meer dan goed is, kon gisteren worden vastgesteld. Beleid Met het aantrekken van Mari an van Koesveld lijkt het dis trict Leiden van de tennisbond voor en voort te gaan in het be leid van professionalisering. Als kadermedewerkster zal de dertigjarige Haagse, naast dat zij het aanspreekpunt van de CGJ moet worden, zich vooral bezig houden met de commis sie recreatie en jeugdbegelei- ding. Het ministerie van WVC subsidieert de 30% van de tijd, die daar ingestopt wordt, ook nog eens, waarmee het dis- trictsbestuur een slimme en verstandige beleidsbeslissing genomen heeft. „In de com missie RJ zijn nog de meeste open gebieden. Denk maar eens aan het schooltennis. Ik zal aktief gaan worden bij de opzet van de minitennisdag, maar wordt ook ingezet bij de organisatie van de winter- jeugdcompetitie, waar Geeske Booy en Annette Schoonen- wolf dit seizoen mee zijn ge- FOTO: HENK SNATERSE stopt. Kijk. voor dat soorljj werk, zal ik niet op mijn buros-F toel kunnen blijven zittenl maar de boer op moeten." I Marian van Koesveld, het» nieuwe gezicht in het district! Leiden lijkt geen eendagsvlieg te zijn. Vanuit het bestuur, da| via de commissies haar direct» chef is, zijn positieve geluidei* waar te nemen. De technisch? kader medewerkster vervult!1 een behoefte. De STK-er is zef ker geen manager. „Ik weetl dat er in Groningen een opleif ding in sportmanagement isf maar daar is mijn functie todr niet mee te vergelijken. Bef stuur en commssies ontwikkel len en bepalen het beleid, «I verwacht ik wel, dat ze mij nej als districtstrainer Jackie RH ardon, de ruimte zullen gevej om met nieuwe ideeën te kj men. Mijn eerste taak is todi het districtsbeleid, en da vooral bij de jeugd, uit te voejj ren."

Leidse Courant | 1992 | | pagina 18