Rust en ruimte zijn duur in Zweden Supporters zonder kaartjes kunnen beter thuis blijven CckUcSoivumt SPORT Sterke drank taboe bij Europees kampioenschap Zweden zet 5000 politie-agenten in ZATERDAG 6 JUNI 1992 GÖTEBORG „De Zweedse droom van rust en ruimte". De ti tel boven de toeristische folder zegt voldoende. Zweden heeft al les wat het hartje van de vakantie ganger begeert. Uitgestrekte bossen, glooiende heuvels en vooral veel water. Het land beschikt over liefst 96.000 meertjes en een veel voud aan paradijselijke plekjes, zo ver raadt de brochure. Ideaal dus om even in alle rust afstand te nemen van de al ledaagse hectiek. Er kleeft echter slechts één nadeeltje aan al dit Scandi navische natuurschoon: Zweden is pe perduur! Ook voor de voetbaltoerist, die de strijd om de Europese voetbaltitel 'live' wil bijwonen, betekent dat zonder uitzon dering een fikse aanslag op de port- monnee. Enerzijds omdat de weinige toegangskaarten in de meeste gevallen slechts verkrijgbaar zijn in combinatie met een verre van goedkoop reisarran- gement. Terwijl ook de hoge kosten van het levensonderhoud in Zweden er voor Het voetbaltoernooi om de Europese landentitel zal vanaf volgende week woensdag heel Zweden en een groot deel van Europa in zijn ban houden. Komend weekeinde strijken de meeste deelnemers aan het evenement in Scandinavië neer om later te worden gevolgd door de supporters. Op deze pagina al vast een kijkje vooruit op wat die fans te wachten kan staan. Idoor ROB KRUITBOSCH GÖTEBORG Een her haling van vier jaar gele den is op voorhand uitge sloten. In plaats van de ge middeld veertigduizend supporters die het Neder lands voetbaleftal vier jaar geleden kriskras door Duitsland begeleidden in de oranje 'wave' richting Europese titel, kunnen de troepen van de generaal dit keer rekenen op de steun van een beduidend minder groot legioen op de tribunes. De belangstelling is er wel, al leen de kaarten niet. De vijf tien wedstrijden van de Euro' 92 worden immers afgewerkt in vier stadions waarvan de ca paciteit de 35.000 niet over treft. En dat lijkt vragen om moeilijkheden. Na het groot schalige voetbalfeest in 1988 in Duitsland, dat met zijn com fortabele en grote stadions aan alle verwachtingen voldeed, moet de Europese titelstrijd in Zweden het toernooi worden van de gemoedelijkheid. In te genstelling tot de imposante 'voetbalschouwburgen' van de Bondsrepubliek moet het wel slagen daarvan gestalte gaan krijgen in knusse niet al te gro te stadions. Nu al staat zo goed als vast dat de Zweedse voetbalarena's - of beter gezegd arenaatjes - nau welijks op hun taak berekend zullen zijn. Niet alleen lijkt men het in Zweden met de vei ligheidsnormen (slechte schei dingen tussen vakken van ri valiserende supportersgroe- pen, verrot hekwerk) niet zo nauw te nemen als de voetbal fan in Nederland is gewend, de vier stadions zijn simpelweg tè klein voor een evenement als een Europees voetbalkampi oenschap. Angstzweet Op het kantoor van de Duitse voetbalbond in Frankfurt kwa men bijvoorbeeld meer dan vijftienduizend aanvragen binnen voor toegangskaarten. Het probleem dat zich echter voordeed - en niet alleen in Duitsland - was dat de bonden van de acht'deelnemende lan den slechts twintig procent van de beschikbare kaarten voor de wedstrijden van hun elftal kregen toegewezen. Voor de twee groepswedstrijden in Norrköping (het kleinste EK- stadion met niet meer dan 18.000 plaatsen) zijn voor Duit se voetballiefhebbers daarom niet meer dan 3304 kaarten be schikbaar. Terwijl de DFB voor de wedstrijd tegen Neder land in Göteborg genoegen moest nemen met welgeteld 6832 toegangsbewijzen. De vraag naar kaarten overtrof het aanbod dus ruimschoots en een verzoek om extra kaar ten werd onlangs afgewezen. De organisatie van het EK zal waarschijnlijk alleen bij de ge dachte aan de toestroom van kaartjesloze massa's spontaan het angstzweet in dikke drup pels over het voorhoofd lopen. Het is vooralsnog een groot raadsel hoe de Zweedse poli tie, ondanks alle bezwerende verklaringen, alle voetbalfans gaat opvangen die op goed ge luk naar Scandinavië willen komen. Het aantal van 38.000 voetbaltoeristen, dat naar de schatting van het Centraal In formatiepunt Voetbalvandalis me in Zweden worden ver wacht, zal in werkelijkheid waarschijnlijk nog stukken groter zijn. En zeker in een tijd waarin met name supporters uit Duitsland er alles aan gele gen lijkt de Engelse hooligans in gewelddadigheid te over treffen, is dat een niet te on derschatten probleem. Bereikbaar Want komen zullen ze. Dat staat vast. Zeker uit Duitsland, gezien de betrekkelijk eenvou dige bereikbaarheid, maar ook uit Nederland, Engeland en Schotland. De recente EK's en WK's hebben wel bewezen dat supporters er veel voor over hebben om de wedstrijden van hun nationale elftal bij te wo nen. Voor de betreffende fina les reisden immers duizenden fans uit respectievelijk Neder land en Duitsland op de bon nefooi naar München dan wel Rome. Met alle teleurstellin gen en vaak minder plezierige gevolgen vandien. Het Duitse supportsmaand blad 'Fan-Treff waarschuwde zijn lezers zelfs al voor de te verwachten - harde - aanpak van de Zweede ordebewaar ders. „Falen van de politie lijkt niet uitgesloten, omdat men in Zweden geenszins het niveau heeft van de Duitse politie, hoogstens Ost-niveau", meld de het bewuste artikel. „Men zal daarom op een veelvuldig conceptloze en als gevolg daar van op voorhand hard optre dende politie-agenten treffen. Iets wat wel eens kan leiden tot massale arrestaties". En juist bij dat laatste wringt nu juist de schoen voor de Zweedse politie. Eind maart werd de Zweedse politiechef Olf Gustavsson immers beboet door het Zweedse hof van jus titie. De destijds verantwoor delijke man voor de openbare orde had voor en na de kwalifi catiewedstrijd voor de wereld beker tussen Zweden en Enge land in september 1989, waar Engelse hooligans een spoor van vernieling door Stockholm trokken, ruim honderd Britse vandalen laten inrekenen en per trein teruggestuurd naar Hoek van Holland. En dat nu - het massaal oppakken en uit zetten van herrie schoppende buitenlandse voetbalfans - blijkt in Zweden rechtsgrond te missen. Wat dus een rechtsgeldige vrij brief kan betekenen voor al diegenen die het voetbalfeest willen verzieken en buiten de wedstrijden om hun eigen EK willen afwerken. Gezien de uit de pan rijzende kosten van het levensonderhoud in Zweden zou het voor diegenen die ge specialiseerd zijn in het schop pen van rotzooi eenvoudigweg stukken goedkoper zijn om ge woon thuis te blijven... zorg zullen dragen dat de kronen in sneltreinvaart over de balk zullen vlie gen. Ter illustratie de prijzen van versnape ringen die exact een jaar geleden wer den gehanteerd bij een voetbalwed strijd in de Zweedse voetbalcompetitie tussen Djugardens - Örebro in het Ra- sunda stadion van Stockholm. Voor een bekertje koffie moest welgeteld zes gul den worden neergeteld. Een ijsje kostte vier gulden, een zak chips zeven gulden en popcorn 'slechts' drieëneenhalve gulden. Een pilsje - overigens niet in het stadion verkrijgbaar - komt de dor stige voetbalfan al gauw op een gulden of vijftien te staan. Het grootste probleem voor de reislusti ge voetbalfan is dat het aantal losse toe gangsbewijzen dat de bonden in de aan bieding hebben vrijwel miniem is. Ze ker bij de KNVB bleven de meeste ech te voetbalsupporters weer als vanouds van kaarten verstoken. Het grootste ge deelte van de kaarten dat namelijk al in Zeist terecht kwam, verdween dan wel naar de bobo's dan wel naar de OAD of reisbureau Roever, niet geheel toeval lig sponsors van de bond. Bij Roever, hét EK-reisbureau zoals ze zelf aanduiden, varieerden de prijzen Het Nederlands elftal en begeleiders ten voeten uit. FOTO:ANP STOCKHOLM - Sterke drank is taboe bij het ko mende Europees kampi oenschap voetbal in Zweden. Weliswaar zal slechts op wedstrijddagen een algeheel alcoholverbod gelden, maar ook buiten die dagen om zal het voor de voetbalsuppor ters niet eenvoudig zijn zich een stuk in de kraag te drin ken. A. E. Mozes, tweede am bassaderaad van de Neder- lanse ambassade in Stock holm. „De verkoop van drank is al sterk geregle menteerd in Zweden. Alleen in speciale winkels, die niet eens altijd open zijn, wordt sterke drank verkocht. En dan nog onder speciale voor waarden. Beneden de 23 jaar krijg je echt geen litertje mee. Tijdens het EK zijn de regels nog strenger. Alleen heel licht bier, met een alco holpercentage van nog geen één procent, zal te koop zijn". De Nederlandse ambassade in Zweden heeft speciale maatregelen voor het ko mende Europees kampioen schap getroffen. Ambassade raad Mozes is door ambassa deur mr. L. Graaf De Mar- chant et d'Ansembourg, aan gesteld als coördinator. Mo zes: „Het Nederlands elftal speelt minimaal drie wed strijden in Göteborg. In die plaats hebben we slechts een honorair consul, onder steund door twee medewerk sters. Tijdens het EK wordt de bezetting uitgebreid. Om misverstanden te voorko men: dat doen we niet met het oog op mogelijk voetbal vandalen, maar meer om supporters die problemen hebben te helpen. Ik denk dan aan diefstal, verloren paspoorten en snelle repa triëring naar huis in geval van ziekte of overlijden". Mozes verwacht niet of nau welijks problemen met voet balsupporters. Daarvoor is Zweden een te goed georga niseerd land. Nauwelijks Mozes: „Het toegangsbeleid is streng. Zonder kaartjes, een geldige terugvlucht en voldoende geld komt geen enkele supporter het land in". De fans die wel binnen komen worden goed bege leid en in de gaten gehou den. Zweden heeft veel erva ring opgedaan met grote de monstraties. De tolerantie grens is hoog. Zodra het uit de hand loopt, grijpt de Zweedse politie echter in. Met duidelijke, dus harde hand. Daar kan geen enkel misverstand over bestaan". Perschef Havik van het Zweedse EK-organisatiebu- reau sluit zich bij die woorden aan. „We laten dit toernooi niet vergallen door raddraaiers", stelt hij onom wonden. „We maken geen knieval voor voetbalvanda len. Zweden is een leuk land. We willen ook dat de voetbal supporters dat benadrukken na terugkeer in eigen land. Maar ik zeg op voorhand dat Zweden helemaal zo'n leuk land niet is als bezoekers zich misdragen". STOCKHOLM - De Zw« overheid legt miljoenen I dens op tafel voor de orgai tie van het Europees kaï oenschap voetbal. De totale p groting bedraagt ruim 500 j joen Zweedse kronen (c 170 miljoen gulden). In dal drag is de renovatie van de ft voetbalstadions, waarmee 1: vele tientallen miljoenen c dens zijn gemoeid, niet e ij. meegenomen. Daarvoor staan speciale subsidies waaruit geld kan worden peurd. De Zweedse overheid steel C miljoen kronen in het pr e gieuze tournooi. De inkom j uit televisierechten, kaar koop en rec}ème-opbreng worden geschat op 275 mil kronen. Voor het restant di de belastingbetaler op. Dat restant, zo'n 60 a 70 joen gulden, valt te vergeli met de ruim 50 miljoen gu die het de Nederlandse jr heid zou hebben gekost I ons land het Europees k J oenschap van 1996 te org; ren. Net als in Zweden wo daarmee vooral de koster dekt die nodig zijn om een gebreide politiemacht op\ been te brengen. c Woordvoerder Havik: „De t tiek was echter betrekke snel door de bocht. Zwedf h een land dat vrijheid en d( r cratie hoog in het vaa v voert. Dat houdt automate in dat we als bevolking recht hebben speciale ev menten te organiseren er vervolgens de overheid de j heeft orde en veiligheid, o r acht de kosten, te garandf Kennelijk zijn we in Zw<] een stukje verder dan N<j land, waar altijd stevig u] gediscussieerd over de koi j verdeling bij de organ! j van een groot evenement, j nen de stadions dragen w j organisatie alle verantwex lijkheid, daarbuiten is het ter de overheid die voor i i schappen en geld moet zoi Zo'n scheiding is ook keih i noodzaak, anders zou je land nooit een bijzonder j nement kunnen organiser i Göteborg is de plaats van handeling van in elk geval de drie groepswedstrijden van het Nederlands elftal. De havenstad in het zui den van Zweden zal door veel Nederlandse en andere buitenlandse fans, die per boot komen aanreizen, ook als 'landingsplaats' dienen voor een bezoek aan het land. FOTO: SP STOCKHOLM Zweden zet 5000 politie agenten in tijdens de eindronde van het Eu ropees kampioenschap voetbal. De afgelo pen maanden hééft die politiemacht een speciale training gekregen, waarbij werd geoefend op tactisch en tactvol optreden bij grote supportersgroepen. Dat heeft Sunne Sandström, tijdens het EK verant woordelijk voor de openbare orde, in Stockholm verklaard. De hoge Zweedse politiefunctionaris krijgt daarbij tijdens het EK assistentie van politie mensen uit verschillende deelnemende landen, waaronder Nederland. „Zweden wil graag met ons samenwerken", aldus topambtenaar Tom de Graaf, delegatieleider van de afvaardiging die de ministeries van binnenland se zaken, justitie, het Centraal Informatiepunt Voetbalvandalisme (CIV) en de KNVB naar Zwe den enige maanden geleden voor het eerst al naar Zweden stuurde. „Zweden is erg onder de indruk van de manier waarop de Nederlandse politie eerder heeft geassisteerd bij het EK '88 in Duits land en de WK '90 in Italië. Op ministerieel niveau is bepaald hoeveel Nederlandse politiemensen meegaan naar Zweden en onder welke voorwaar den dat precies gebeurt". „We zijn onder de indruk van hun organisatieta lent", zegt De Graaf. „De Italianen waren twee jaar geleden meesters in het improviseren, maar hier loopt alles precies volgens de bestaande internatio nale afspraken. Zelfs alle details worden tot in de puntjes geregeld". Zo laag Volgens De Graaf zal de tolerantiegrens van de Zweedse politie-agenten ten minste zo laag liggen als die van hun Italiaanse collega's tijdens het we reldkampioenschap in 1990. „Uitgangspunt vormt een groot voetbalfeest, maar zodra supporters dat Willen verstoren wordt hard ingegrepen", luidt de boodschap voor Nederlandse bezoekers. De Graaf: „De supporters moeten zich aan de re gels houden. In samenspraak met de Zweedse poli tie en de KNVB is een speciale folder gemaakt met richtlijnen voor de Oranje-aanhang. Vast staat al dat uiterst streng zal worden gecontroleerd op ver dovende middelen. Er komt geen grammetje drugs Zweden binnen is ons verzekerd". van één- tot achtdaagse reizen per vliegtuig en boot van 895 gulden tot 2795 gulden per persoon. Waarbij dan de kosten van de kaarten nog moeten worden opgeteld. Gepeperd Ondanks deze gepeperde prijzen kon een medewerkster van het Amsterdam se reisbureau een maand geleden al constateren dat de verkoop van de aan geboden arrangementen naar wens ver liep. „De meerdaagse reizen zitten vol", klonk het tevreden. „Op de dagvluch ten is nog plaats. Behalve dan voor de wedstrijd tegen Duitsland. Die is ook vol geboekt". Voor de economisch denkende voetbal fan - al dan niet in het bezit van toe gangskaarten - is echter het meest voor delige om zelf de auto vol te laden met de in verhouding goedkope Nederland se levensmiddelen en de natuur in te gaan. Vanuit Nederland is Zweden via Duitsland (Kiel, Travemünde, Puttgar- den) of Denemarken (Grena, Frederiks- havn, Dragör, Kopenhagen, Helsingör) per auto in combinatie met een booto- vertocht immers betrekkelijk eenvou dig te bereiken. Ook is er tweemaal daags een directe treinverbinding van Utrecht naar Stockholm. Reisduur cir ca twintig uur. Vakantiehuisje Samen met het huren van een vakan tiehuisje ergens in de buurt van Göte borg, de plaats waar het Nederlands elf tal zijn wedstrijden afwerkt, pakt dat zelfs honderden guldens voordeliger uit dan een dure reis met een of andere reisorganisatie. Voor pak 'm beet zes- I tienhonderd gulden ben je al drie we- ken eigenaar van een riante bungalow, die van alle comfort is voorzien9 Met vier personen in zo'n huisje, de n bootovertocht uit Duitsland of Dene- 0 marken en kosten van het autorijden - daarbij inbegrepen, kunnen drie weken Zweden dan wel eens even duur - of in elk geval niet veel duurder - uitpakken I dan een dagvlucht van Reisburo Roe- J ver... In zo'n geval kun je dan ook nog weieens het risico lopen om een toe gangsbewijs voor veel geld op de zwarte markt te moeten aanschaffen. Aan j kaarten kun je tenslotte altijd komen, j als er maar de juiste prijs voor wordt be- taald. Overheid tast erg diep in j geldbuidel

Leidse Courant | 1992 | | pagina 16