Therapie slaat aan bij Rik Smits HBS glimlacht om gebrek aan waardering FC Wageningen overweegt geding li Ellen van Langen strijdt tegen imago van eendagsvlieg f145.- f53.- CiidaeGomotitSPORTzaterdag 6 juni 1992 GRONINGEN - Wie het Nederlands basketbal team afgelopen week in actie heeft gezien, be grijpt de frustratie van bondscoach Randy Wiel. Zijn ploeg zwalkte als een kip zonder kop door de Groningse Evenementenhal dankzij een eindeloze reeks blessures. Oranje was tijdens het Footloc- ker-toernooi in Groningen ont daan van zeker vijf toppers en vooral die ene topper: Rik Smits, de center van de India na Pacers. Indien alleen de 2.24 meter lange NBA-speler maar speel de, zag het plaatje er ongeveer 100% beter uit. Vandaar Wiels frustratie, maar ook zijn laat ste sprankje hoop. Want een ingewikkelde therapie van een medisch team uit Groningen, dat Smits' pijnlijke en ver zwakte knieën op moet lappen, geeft nog enig uitzicht op tij dig herstel voor het pre-Olym- pische kwalificatietoernooi. „Ik hoop het, want ik speel heel graag voor Nederland", al dus de miljonair zelf. „Ja, ook al is de vergoeding maar 25 gulden per dag". Dit weekeinde weten Smits (25) en Wiel waarschijnlijk waar ze aan toe zijn. Eergiste ren vertrok de center immers naar Indianapolis. „Volgens een afspraak, die we hebben gemaakt voordat ik hierheen kwam", aldus Smits. „Ik zou hier behandelingen krijgen en me op 6 juni weer melden bij de Pacers. Daar onderga ik dan medische testen, die moeten bepalen hoe mijn knieën er voor staan. Of kijkoperaties noodzakelijk zijn of dat er dui delijke verbetering is. Als ik okec ben melden de Pacers dat aan de NBA (National Basket ball Association), waarvan ik toestemming moet hebben om voor het Nederlands team te spelen. Ik hoop dat ik me rond 12 juni weer kan melden bij het team, dat dan in Grieken land op toernooi is". Premie Voordat Smits kan spelen, moet de basketbalbond dan wel over de brug komen met een enorme verzekeringspre mie. Zomaar in een landen ploeg spelen is NBA-profs niet toegestaan. De dure armen en rbenen moeten goed verzekerd worden. Over Smits gingen be dragen tot zo'n twee ton de ronde. „Grote onzin. Wie dat in de wereld gebracht heeft, weet ik echt niet", aldus Smits. „Voor een maand kan dat veel goedkoper". Smits heeft goede hoop dat het zover komt, want zijn huidige therapie slaat aan. Dokter Bart Dikkenboer: „Tien dagen gele den zat Riks linkerknie, waar het grootste probleem zit, qua kracht op slechts 40% van de rechter. We hebben net getest en daaruit bleek, dat dat nu 75% is. Een tweemaal zo grote vooruitgang als we verwacht hadden. Het gaat dus heel goed". De knieperikelen gooiden roet in wat afgelopen seizoen Smits' absolute topjaar dreig de te gaan worden voor de Pa cers. „Eindelijk", verzuchtte het management van de club, dat haar miljoeneninvestering in de Nederlander (5,8 miljoen dollar voor vier jaar met een optie van twee miljoen voor het vijfde jaar) na drie wissel vallige jaren beloond zag wor den. „Ik scoorde rond achttien, punten gemiddeld en pakte acht rebounds", aldus Smits. „Het liep als een trein. Ik had ervaring opgedaan en bracht die nu in depraktijk. Heel langzaam echter begonnen de knieën pijn te doen. Het werd steeds erger, totdat ik zelfs niet meer zonder pijn kon lo pen. Ik bewoog als een oude man". Vanaf januari ging het bergaf waarts met Smits en staken al lerlei geruchten de kop op. Tot aan simulatie van de Neder lander toe. Zelfs zijn coach Bob Hill nam zijn voormalige oogappel niet in bescherming. „Toen hij assistent-coach was, Rik Smits: „Ik hoef niet op de voorgrond te staan of een grote mond te hebben. Zo ben ik nu eenmaal niet". FOTO: DIJKSTRA was hij mijn beste vriend", al dus Smits over Hill. „Maar sinds hij de baas is, heb ik geen gesprek meer met hem gehad. Ik hoop, dat ik in de toekomst beter met hem kan communiceren". .De sfeer vertroebelde dus bij de Pacers en het seizoen ging tenslotte als een nachtkaars uit door snelle uitschakeling in de play-offs en sindsdien gon- ste het van de transfergeruch- ten in Indianapolis. „Deze zo mer gaan er 'trades' komen, dat staat vast", volgens'Smits. „De vraag is alleen wie er weg gaat". Onder de potentiële kandidaten Miller en.... Smits. „Toch ga ik er .vanuit, dat ik ook volgend jaar nog Pacer ben", aldus de Eindhovenaar van geboorte. „Het komende seizoen is het laatste van mijn contract en dus het belangrijk ste. Alles hangt voor mij van een goed seizoen af. Dan krijg ik goede aanbiedingen en kan ik een heel groot contract gaan tekenen". Bekend is dat beroemde ploe gen als de Los Angeles Lakers, Utah Jazz, Boston Celtics en zelfs huidig wereldkampioen Chicago Bulls (met megaster Michael Jordan) op zoek zijn naar een capabele 'man in the middle'. De knip zal wellicht dus opengaan voor Smits en dan moet er gedacht worden aan meerjarige contracten van 2,5 a 3 miljoen dollar. Per sei zoen dus. Oldtimers In dat geval kan Smits er moei teloos nog een paar huizen bij nemen naast zijn riante op trekjes bij Indianapolis en New York. Of zich nog enkele tientallen mooie oldtimers aanschaffen naast het al ruime assortiment aan Cadillac Cou pe de Ville's, Dodges en Ply- mouths in zijn enorme garage in Indianapolis. Een aardige compensatie voor 82 keiharde wedstrijden per jaar, uitput tende 'road-trips' van vijf duels in zeven dagen en dito vlieg reizen. „Het NBA-leven is best zwaar, maar toch wel mooi". Na zijn carrière wil Smits, een echte filmfreak, in Amerika blijven. Met zijn vriendin vindt hij zijn weg wel in de draaimolen van Bush' presta tiemaatschappij. Of dat nu in Indianapolis, Los Angeles of Boston is. Echter, zijn typisch Nederlandse, misschien Bra bantse geaardheid zal hem dan blijven vergezellen. Ondanks zijn miljoenen, bleef hij de be scheiden en introverte Smits uit Eindhoven. ■DEN HAAG Na de vijf de wedstrijddag in de Ne derlandse cricketcompeti tie staat in de Hoofdklasse het Haagse HBS als enige ongeslagen op de eerste plaats. Een opmerkelijk feit, dat nog meer reliëf krijgt, als men de wedstrijdverslagen en com mentaren leest in de sportpers en zelfs in het wekelijks ver schijnende blad 'Cricket', min of meer het offiële orgaan van de Koninklijke Nederlandse Cricket Bond. Regelmatig wor den daarin het Utrechtse Kam pong, VRA uit Amsterdam en de huidige landskampioen Ex- celsior'20 als titelpretendenten bestempeld. Totdat men in de laatste editie van eerderge noemd blad de kop bezigde „HBS is er ook nog". Óp Craeyenhout bij HBS heeft men daar kennelijk geen bood schap aan. Daar houdt men zich bezig met de realiteit. Is het eerste elftal zoveel sterker dan verleden jaar, toen men in de middenmoot eindigde en' HCC zich uiteindelijk manifes teerde als de best geklasseerde succes groot". team is beter dan vorig jaar, denk ik. Ook de mentaliteit, de collectieve inzet is een belang rijke factor. Zolang de elf spe lers hun mogelijkheden opti maal benutten is de kans op Haagse club? Wat is de mening van Nieuw Zeelander Alex O'Dowd, voor het tweede jaar coach van de Kraaien en bo vendien dit jaar captain van het eerste elftal? „Wel, die vijf gewonnen mat ches zijn niet direct een verras sing voor mij, gezien de moge lijkheden van de spelers. Het elftal wordt hier samengesteld uit een keuze van dertien geta lenteerde cricketers. Boven dien is het een goede combina tie van jonge alsmede ervaren spelers. Bij de jonge spelers zijn Robert van Oosterom, Rei nout Scholte en Pieter Paul Visser van de Nederlandse elf talselectie, terwijl van de erva ren kern Diederik en Huib Vi- sée en Jeroen Coster ex-inter nationals zijn. Voorts is Steven Visée momenteel uitstekend in vorm. Het evenwicht in het Hij aarzelt niet er direct aan toe te voegen dat er nog een lange weg is te gaan en dat de kans op een nederlaag uiter aard altijd aanwezig is. De gro te verantwoordelijkheid die rust op de schouders van een captain kan hij aan. Dat blijkt, als wij hem vragen naar zijn er varingen op dit punt. „In Auckland ben ik al zes seizoe nen achtereen skipper van het eerste elftal van mijn club Ta- kapuna. Ook ben ik captain van het tweede vertegenwoor digende XI-tal van Auckland". Desgevraagd zegt hij blij te zijn met de goede organisatie binnen zijn Nederlandse club. „Een groep hardwerkende mensen doet er alles aan - zo wel voor de senioren als voor de junioren - het speelplezier en het succes te bevorderen". Dik Abed, eens cricketer van internationaal allure en voor malig eerste-elftalspeler uit de kampioensjaren van HBS (1978 t/m 1980) is ook betrok ken bij de gang van zaken rondom het eerste elftal. „In derdaad", aldus O'Dowd, „Dik geeft zeer bruikbare adviezen, gebaseerd op zijn geweldige ervaring. In voorkomend geval zegt hij de spelers onomwon den wat ze fout hebben ge daan. Hij helpt ze met opbou wende kritiek. Dit is uiteraard een enorme ruggesteun". Volgens Alex O'Dowd was het duel tegen Kampong tot op he den het zwaartste duel. „Om dat we niét zo erg veel runs scoorden tegen een team met een gerenommeerde batting- side. Maar we hielden ze zo on der druk, dat ze fouten gingen maken. Ze kregen van ons geen kans in de wedstrijd te komen. En omdat iedereen zijn deel had in de zege, werkte dat zeer bemoedigend". Goed „Het cricket in Nederland is goed. Het enige probleem L het gebrek aan concentratie I het onvoldoende bezig z| met deze sport. Technisch keken zijn er een aantal hft goede spelers. Jammer genoT is de basis bij de clubs sm| waardoor er direct problem!] zijn ingeval van blessures niet-beschikbaar zijn van s]jt Iers". Voor HBS telt momenteel elf wedstrijd. Of het nu is tea een staartclub of een team de kop van het klassemes Morgen gaan de Kraaien nf VRA in Amstelveen en mai dag staat de derby op Craeyfi hout tegen HCC op het 1 gramma. De Schiedammers gaven 1991, nadat Excelsior'20 de fi derlandse titel had bemac tigd, hun stad en passant h predicaat „cricketstad nui mer één van Nederland". E vele Haagse cricketers daar slechts glimlachend hebb gereageerd is een duidelij! zaak. Immers, de Haags/Vo< burgse regio heeft veel me hoog-genoteerde clubs. Alex O'Dowd, de 25-jarige coach en captain van HBS „Het cricket in Nederland is goed. Het enige probleem is gebrek aan concentratie het onvoldoendej bezig zijn m< deze sport". FOTO: MILAff KONVALINKA I Idoor RENÉ VAN HATTUM SEVTLLA Ellen van Langen zat net de wereld top op de hielen toen de grote terugslag kwam. Na de doorbraak met een ver rassende vierde plaats bij het EK-atletiek in Split in 1990 moest het in Tokio echt gebeuren. De mooie droom van de rijzende ster werd verstoord door een onwillige achilles pees. Het WK '91 eindigde al in de series van de 800 meter. Tot december nam ze rust. Veel rust, want ze wil nog jaren ge nieten van topsport. In Kerk- rade keerde Ellen van Langen afgelopen weekeinde terug op de baan. Voor het eerst sinds Tokio. In Limburg kreeg ze di rect weer zicht op Barcelona. Vanavond start ze in Sevilla. „In een prachtig stadion vol maffe Spanjaarden. Prachtig". Ellen van Langen geniet van atletiek aan de top. Van volle stadions, veel emoties en ver hitte atmosferen. En ook van de spanning en de strijd in de arena. Daarom wist de geboren Twentse, die tegenwoordig in het hartje van de hoofdstad woont, dat ze terug wilde ke ren bij de allerbesten. De eer ste kennismaking met de top was weliswaar van korte duur geweest, maar lang genoeg om te weten wat ze de komende ja ren wil. „Ik had net genoeg aan de top geroken, om te weten dat het prachtig is. Dat ene jaar voor Split was bijzonder bijzonder. Door mijn 1.59 bij de Universi- ade in 1989 kon ik in 1990 en begin 1991 overal starten.'Veel gereisd, 1 veel meegemaakt. Een mooi leven". Ook omdat de 26-jarige Am sterdamse een vrouw is die achter haar keuzes blijft staan,' had ze geen enkele moeite om zich te blijven motiveren. Ze bracht de maanden na het mis lukte WK vooral door in krachthonk en zwembad. Daar deed ze aan waterjogging om de spieren en de loopconditie op peil te houden. „Ik ben ook niet het type om in zo'n blessureperiode plots an ders over atletiek of topsport te gaan denken. Ik heb destijds E.K. VOETBAL ZWEDEN LAST MINUTE VLIEGREIS A "IP INCL. ENTREEKAART U k NED.-SCHOTL. NED.-G.O.S. fl I J Ook losse staanplaatsen te koop V VJ Boeking bi| ieder reisburo in Nederland of bij: REISBURO VAN GERWEN 040 - 54547Ö 040 - 531665 (Ook 's avonds en in het weekend bereikbaar.) Nieuwe pech voor Sparta ROTTERDAM De tegensla gen stapelen zich op voor Spar ta. Nadat Mitchel van der Gaag in Australië met het olympisch elftal dusdanig ernstig gebles seerd raakte dat hij tot de win terstop uitgeschakeld is, kan trainer Rob Jacobs tot de com petitiestop ook niet beschik ken over Gerard de Nooijer. De linkerverdediger scheurde tij dens een vriendschappelijke wedstrijd de knieband en be schadigde het kapsel. De Spar taan moet zes weken in het gips. WAGENINGEN - Het da gelijks bestuur van de stichting Businessclub FC Wageningen, heeft beslo ten een nieuwe stichting betaald voetbal te stich ten. De nieuwe club, die het failliete FC Wagenin gen moet vervangen, zal direct nadat de stichtings- acte is gepasseerd, bij de KNVB een licentie aan vragen. Mocht de voetbalbond de li centie weigeren, dan zal in sa menwerking met de suppor tersvereniging Vrienden van Groen Wit, tegen de KNVB een kort geding worden aange spannen. Het is de bedoeling dat de nieuwe club de thu wedstrijden in het stadion Wageningse Berg gaat afwj ken. De mededeling dat het ter zij zijnde FC Wageningen moj lijk vervolg krijgt door het richten van een nieuwe stii ting, werd gedaan door Jan h terberg, voorzitter van de 1 middels ex-stichting FC Wa| ningen, na een gezamenlij vergadering gisteravond n onder meer de supportersve niging en het bestuur van Businessclub in het eig home van de club op De Ber| Niet wachten „We kunnen niét wachten een volgende week te houd algemene l^denvergaderi van de Businessclub. De a vraag voor een nieuwe lieer moet echt vandaag de di uit", zegt Agterberg. SIJTHOFF PERS REIZEN 070-3190882 Ellen van Langen is doodop na haar terugkeer op de 800 meter in Kerkrade. „Mensen zeggen wel eens: ach wat is er nou Barcelona, er is toch meer in de wereld. Maar Barcelona is wel belangrijk, voor mij wel". zo belangrijk aan FOTO: ANP gekozen voor atletiek en dat blijft voorlopig zo. Topsport is juist een kwestie van keuzes maken. Je moetje er helemaal voor inzetten. Ik hou ook niet van relativeren. Ik ben tijdens die blessure niet gaan denken: er is meer dan atletiek of top sport. Dat is er natuurlijk wel, maar voorlopig voor mij niet. Mensen zeggen wel eens: ach wat is er nou zo belangrijk aan Barcelona, er is toch meer in de wereld. Maar Barcelona is wel belangrijk, voor mij wel. Kiezen: dat is nou topsport. Natuurlijk is er wel meer, een goede gezondheid enzovoort, maar voorlopig is er in de eer ste plaats atletiek. Als je er gens voor kiest, moetje er voor staan. Daar heeft die blessure niets aan afgedaan". „Natuurlijk was die blessure periode mentaal moeilijk. Je weet dat je heel veel kunt, maar je kunt het niet laten zien. En ik had net mijn kop even laten zien aan de top en weg was ik weer. Je weet dat de mensen dan al denken: daar heb je weer zo'n eendagsvlieg. Niet dat ze het zeggen, maar je weet dat ze het denken. Dat is niet leuk. Na Split wist ik zelf wel dat ik geen eendagsvlieg was, maar ik kon het niet be wijzen. Daarom wil je zo graag wat laten zien. Het moeilijkste is dan geduld opbrengen". Ongeduldig „Ik was wel ongeduldig, maar niet gek. Een achillespees is zo kwetsbaar en ik wil toch nog tien jaar atletiek bedrijven. Daarom hebben we gezegd: het moet volledig genezen zijn voor ik weer één stap zet. Er hebben al zoveel atleten hun carrière vroegtijdig moeten beëindigen door onvolledig herstel van een achillespees blessure. We hebben de aller veiligste weg gekozen, niks overhaast gedaan. Afgelopen winter hebben we nul komma nul aan snelheid gedaan". „Of ik al helemaal terug ben weet ik niet echt. Ik ben op de goede weg, dat wel. Eigenlijk heb ik pas een paar weken ge leden in Portugal weer voor het eerst echt snelle tempo's gedaan. Daarmee kwam ik in Kerkrade tot die twee minuten rond. Dat bewees in ieder ge val dat we goed bezig zijn ge weest afgelopen maanden. Ik zou zeggen: ik sta aan het be gin van de vorm, maar het moet nog veel harder". Harder moet het in ieder geval voor 6 juli. Harder dan 1.59,5, de olympische limiet, die twee seconden langzamer is dan haar persoonlijke record van Split. Daarover maakt Van Langen zich absoluut geen zor gen. Ze heeft nog een maand en dat moet voldoende zijn. Het enige probleem is dat er niet zoveel goed bezette 800 meter wedstrijden zijn. „En 1.59 loop je niet zomaar in je uppie". In elk geval staat er volgende week bij de Westathletics in Brussel een 800 meter op het programma en eind juni bij de APM in Hengelo ook. De 1500 meter vanavond in Sevilla is meer een test, want de echte liefde blijft nog steeds de 800 meter. „Ik denk dat ik wel een redelijk goede 1500 meter kan lopen, maar de 800 meter blijft het hoofdnummer. Gewoon omdat de 800 het mooiste nummer is dat er is. Snel, ex plosief. Zo mooi. Je mag geen fouten maken, want de tijd om te herstellen heb je niet en je moet razendsnel nadenken. En het lopen in een groepje is veel leuker dan alleen in een baan lopen. In een groepje kun je eikaars krachten aftasten. De 800 meter is het echte gevecht". AANKOMST TOUR DE FRANCE Proef die unieke sfeer in Parijs en maak de aankomst van dit fantastische gebeuren meel! 2-DAAGS ARRANGEMENT le dag: in de vroege ochtend vertrek naar Parijs. Aankomst ca. 13.00 u "s Middags rondrit. Aansluitend vrije tijd. 2e dag. naar het centrum om de aankomst bij te wonen. Inclusief: vervoer per luxe tounngcar verblijf in middenklasse hotel kamers met faciliteiten basis logies/ontbijt rondrit DAGT0CHT Vertrek in de nacht van zaterdag op zondag. Uit Gouda om 00.30 uur Den Haag om 01.00 uur Rotterdam om 01.30 uur Aankomst Parijs in de vroege ochtend. U bent tot 19.30 uur in de gelegenheid om Parijs verkennen en de renners toe te juichen! I Geplande thuiskomst ca. 02.00 uur 's nachts (zondag/maandagnacht). .09.00-15.30 uur. Spuistraat 71, hoek Spui, t 26, Gouda.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 14