S eens met verbod ntsmettingsmiddelen n bloembollenteelt Trafficbox voor Rijksstraatweg niet haalbaar LEIDEN OMGEVING 13 Meer lawaai dan bezoekers bij vliegshow hfceid>M Qowuvnt ZATERDAG 6 JUNI 1992 ondagsbediening bruggen Oude Rijn Protest tegen wasstraat in Sassenheim JEN HAAG - De bruggen en sluizen op de Oude Rijn worden de fcmende twee jaar ook op zondag bediend. Het gaat om een ?f, waarvoor de provincie Zuid-Holland en de gemeente Bo le 4000 gulden uittrekken, fi een aantal jaren pleiten ANWB, KNWV en Schuttevaer voor tndagsbediening om rondvaarten mogelijk te maken over de ]ude Rijn, de Grecht en de Nieuwkoopse plassen. Op initiatief .1 de provincie Zuid-Holland is het overleg op gang gekomen Essen de verschillende beheerders en belanghebbenden. Het jrootwaterschap van Woerden en het College van Bruggemees- [rs hebben nu besloten de bruggen en sluizen op 12 zondagen jen te stellen. zondag 28 juni tot en met zondag 13 september worden de ruggen en sluizen vier maal per dag op vaste tijdstippen be- jend. In 1992 is de Rijnbrug met sluis in Bodegraven geopend i 10.30 uur, 12.00 uur, 15.00 uur en 16.30 uur. De Tolbrug in jieuwerbrug wordt in die periode bediend om 11.00 uur, 14.00 ir, 16.00 uur en 17.00 uur. Deze openingstijden sluiten aan op p bedieningstijden van de andere bruggen en sluizen van de hide Rijn. DEN HAAG/SASSEN- HEIM Omwonenden hebben gisteren tijdens een hoorzitting bij de Raad van State felle kritiek ge uit op de bouwvergunning die de gemeente Sassen heim aan autobedrijf Bak ker heeft verleend voor een showroom, een be drijfswoning en een was straat. Vooral de wasstraat, die stank en geluidsover last zou veroorzaken, is de omwonenden een doorn in het oog. W. Bakker heeft op dit mo ment een garagebedrijf aan de Hoofdstraat 133. Omdat dit bedrijf sterk verouderd is, heeft hij de bollenschuur van zijn buurman gekocht om deze te verbouwen tot een showroom met bedrijfswo ning. Ook wil hij zijn oude wasstraat naar nummer 131 verplaatsen. De omwonenden zijn diep teleurgesteld in de ge meente. „De toestemming voor uitbreiding staat haaks op het beleid van de gemeente om industrie te weren uit woonwijken", al dus woordvoerder P. Spruijt. Voigens de gemeente brengt de uitbreiding ech ter geen enkel nadeel voor de omgeving met zich mee. De overlast van de wasstraat wordt tot een mi nimum beperkt door mu ren en een geluidsscherm, zo stelde een gemeente woordvoerder gisteren tij dens de zitting. De visie van de gemeente wordt on derschreven door de pro vincie Zuid-Holland. Raad van State-Rechter C. van Zeben zal volgende week uitspraak doen. Terugkeer van Kinderstad in Sassenheim SASSENHEIM - Na een jaar afwezigheid zullen in Sassenheim de traditionele Kin- derstad-activiteiten nieuw leven worden in geblazen. Nadat de organisator Stichting Jeugdrekreatie vorig jaar ophield te bestaan» moest de Sassenheimse jeugd het afgelopen zomer zonder Kinderstad stellen. Inmiddels is een nieuwe organisatie gevormd, die het evenement deze zomer weer op poten wil zetten. De speeltuinverenigingen Beatrix, Bijdorp en DW, de rugbyclub The Bassets, enkele vrijwilligers en de gemeente hebben hun medewerking toegezegd. Van maandag 3 augustus tot en met donderdag 6 augustus kunnen de Sassenheimse terecht om hun ei gen stad te bouwen op het ijsbaanterrein. Gift van 10 mille voor restauratie dorpskerk ZOETERWOUDE Er blijven giften binnen komen voor het restauratiefonds van de Zoeterwoudse dorpskerk. Onlangs ontving de commissie een bedrag van 10.000 gulden van de In- singerstichting. Het ziet er nu steeds meer naar uit dat de be nodigde 470.000 gulden die de hervormde gemeente zelf moet inbrengen, bijeen komt. De totale restauratie is becijferd op 2,3 miljoen gulden, waarvan het merendeel via allerlei subsi dies op tafel komt. De restauratie van de monumentale dorps-'f kerk van Zoeterwoude verloopt inmiddels geheel volgens** schema. De kapconstructie, die was aangetast door de bonte knaagkever, is vervangen en sinds vorige week staat de kerk toren, die eigendom is van het gemeentebestuur, in de stei gers. Aan de toren zal het nodige voegwerk worden verricht. De gemeenteraad van Zoeterwoude stelde daarvoor eind mei een bedrag van 42.500 gulden beschikbaar. Voor een relatief laag bedrag kan het voegwerk worden verricht. Omdat ook an dere werkzaamheden moeten plaatsvinden is het namelijk niet noodzakelijk apart een steiger te plaatsen. Voor zover nu bekend zal de gerestaureerde, eeuwenoude kerk op 15 novem ber officieel in gebruik genomen kunnen worden. EN HAAG Gedepu- lerde Staten van Zuid- olland zijn niet bereid minister De Vries van ociale Zaken te pleiten tgen het verbod van twee rondontsmettingsmid- elen in de bollenteelt. rel wil men een betere co- :dinatie tussen het rijks- lelatingsbeleid van be- rijdingsmiddelen en het rovinciale milieubeleid. at antwoorden GS op vragen in het CDA-statenlid J. Heij- >op. Zoals bekend zullen op st van minister De Vries met gang van 1 juli twee midde- n verboden worden, omdat te veel risico voor de ge- Ik indheid van werkers in de ollenteelt vormen. Recent on- irzoek heeft uitgewezen dat ït gebruik van de middelen a methylisothiocyanaat en n etamnatrium ook na toe- issing van verscherpte voor- RENS K0LDENH0F zorgsmaatregelen de geldende gezondheidsnormen 9 tot 12 maal overschrijden. Volgens Heijkoop is het ver bod 'ongestructureerd' en doorkruist de maatregel het provinciale beleid ten aanzien van de bollenteelt. Ook de sec tor zou er volgens Heijkoop zo over denken getuige een enke le weken geleden verspreid persbericht van de Werkgroep Jonge Bollenkwekers en de Zuidhollandse Milieufedera tie. Daarin werd het verbod fel bekritiseerd, omdat het over haast zou zijn en derfiotive- rend zou uitwerken op kwe kers die bereid zijn hun be drijfsvoering aan te passen. GS wijzen deze kritiek van de hand. Volgens hen is het voor nemen van De Vries noch over haast nog onzorgvuldig. „Vak deskundigen hadden twee jaar geleden al op de hoogte kun nen zijn van de voorgenomen aanscherping van het toela tingsbeleid", alus GS. Inmiddels heeft de milieufede ratie laten weten achteraf niet zo gelukkig te zijn met het persbericht. De federatie is wel degelijk voorstander van een snel verbod van de betreffende middelen. Wel staat ze achter het pleidooi voor een helder lange termij nbeleid. Ook vol gens GS ligt hierin de zwakte van de eenzijdige actie van So ciale Zaken. „De sector ver wacht dat de overheid met één mond spreekt. Het was daarom handiger geweest wanneer het ministerie ons vooraf op de hoogte had gesteld van het voorgenomen besluit". Woordvoerder H. Muilerman van de milieufederatie ver wacht ook weinig heil van het Meerjarenplan Gewasbescher ming. „Het plan is niet slecht. Voor 1995 moeten zo'n 90 mid delen het veld ruimen. Alleen maken we ons zorgen over de uitvoering. Er zijn nog maar een paar middelen op de sane ringslij st gezet en ook de toela ting van alternatieve middelen verloopt traag. Bovendien heeft de Tweede Kamer staats secretaris Gabor gedwongen een convenant te sluiten met het Landbouwschap over be strijdingsmiddelen. En die club heeft er nog nooit een ge heim van gemaakt dat ze niet veel voelen voor het hele plan. Dat voorspelt volgens ons niet veel goeds". Volgens staatssecretaris Gabor zijn er goede alternatieven voor de twee middelen. Alleen in grondwaterbeschermings gebieden - ongeveer 5 pro cent van het totale bollena- reaal - is geen alternatief voor handen. Een niet onoverkome lijke zaken vindt GS in navol ging van het ministerie. In Zuid-Holland zou slechts 80 van de in totaal 2500 hectare bollengrond er door getroffen worden. Ook Muilerman is niet rouwig over de gevolgen voor deze in het duingebied gelegen perce len. Muilerman: „Eigenlijk zou daar alleen maar ecologisch verantwoorde teelt mogen plaats vinden. Helemaal zon der bestrijdingsmiddelen dus". Overigens is het nog niet zeker of het middel methamnatrium inderdaad per 1 juli zal worden verboden. In zijn brief aan de Tweede Kamer waarin het ver bod werd aangekondigd, heeft minister De Vries een slag om de arm gehouden indien nader onderzoek tot andere inzich ten zou leiden. an van Gent ijdt Sterrit eertig keer OETERWOUDE - „Het is ;n typisch Zoeterwouds ge uren. Daarbij mag je niet ïtbreken". Jan van Gent zal Tweede Pinksterdag voor 40e maal op rij de Zoeter- oudse Sterrit rijden. Slechts eerste editie van de fiets- cht over 75 kilometer, in e-152, heeft hij gemist. „Ik was en nog te jong", herinnert hij et spijt. de tweede editie mocht ik genlijk ook niet mee doen. minimumleeftijd was 14 en was pas 13. Op een oude :ts van mijn vader heb ik ch de 75 kilometer volbracht, adien was ik alle jaren van de rtij". Zoeterwoudse Sterrit is een nomeen dat in de 'gouden ja- n' 3000 deelnemers telde. De irste zondag van juni is tradi- Jgetrouw voor de Sterrit. ndat het dit jaar dan eerste nksterdag is, is de komende gi litie van het fietsfestijn een oi ig later. n van Gent is wat je noemt ':j n vroege vogel. Hij gaat bij an orkeur zo vroeg mogelijk op aad voor de fiets-puzzeltocht. an Iet is dan nog heerlijk rustig u.de weg. Vooral op de rustle rs t polderweggetjes is het dan jel!nieten. Ook op het rustpunt in je lekker op het gemak u n hapje eten. En je bent ook ei-feer vroeg thuis. Het bevalt zaüj best zo vroeg op pad te fk an", zegt hij. e/js eerste Sterrit reed Jan van ent in 1953 samen met Ge- rd Overdevest. Nadien reed i vaak met een andere part- r want niet iedereen wil op ndag al voor 8 uur vertrek- in. Tijdens zijn achtste lus- im-rit zal Kees van Bohe- jeen, evenals Van Gent een nfvent trimmer bij SJZ, hem m rgezellen. sb '•teluk 39 de voorafgaande 39 jaar left Jan van Gent tijdens een 3000 Sterrit-kilometers e' ichts één keer een lekke gehad. „Wat dat betreft ik dus altijd geluk gehad, ie rij de Sterrit ieder jaar vrij De fietsende jubilaris Jan van Gent. serieus. Je moet een bepaalde snelheid aanhouden en stem pels verzamelen bij diverse controleposten. In de jaren ze ventig heb ik samen met mijn broer Aad de Sterrit eens ge wonnen. We hadden toen met Annie en Gerard van der Hoe ven een gelijk aantal punten. Door loting werden wij eerste". Een enkele keer reed hij de tocht over 40 kilometer. „Ik was eens geblesseerd en kon eigenlijk niet fietsen. Toen heb ik de kleine tocht gereden, dat ging goed. Maar de rit van 75 kilometer blijft voor mij toch de echte Sterrit". In de loop der jaren is hij nogal eens kletsnat geregend. „Re gen is lastig maar het is opval lend dat het bij regenachtig weer bij het rustpunt altijd heel gezellig is. Er zijn wel eens flinke stortbuien ge weest. Ik heb ooit in een var kensstal staan schuilen. Het FOTO: HENK VAN DEN ENDE plensde toen zo hard dat iedere schuilplaats welkom was". Van Gent heeft veel waarde ring voor het Stenït-comité en de vrijwilligers. „Koos van der Geest heeft 40 jaar lang veel werk verzet. Hij heeft er vorig jaar een punt achter gezet. Ook de andere comitéleden verzet ten achter de schermen veel werk. De routecommissie is maanden bezig met de voorbe reiding en op de dag zelf zitten de mensen bij de controlepos ten urenlang op hun stekkie". Van Gent is nu de absolute re cordhouder wat de jaarlijkse fietstocht betreft, nadat hij lan ge tijd 'concurrentie' had van Koos Vreeswijk en Bert Belt. „Ik wil proberen nog zo vaak mogelijk de Sterrit te rijden. Ik heb er nog altijd plezier in. Ge zellig en rustig fietsen is im mers een mooie bezigheid", stelt de jubilaris. Op de S1 vonden ongeveer 7.000 auto's, veel minder dan verwacht, een parkeerplaats Open dag marinevliegkamp toch geslaagd Idoor ROB SCHLEIFFERT IJsmobiel bevalt de politie goed ALKEMADE De IJsmo biel waarmee de rijkspoli tie te water op het ijs sur veillances verricht, bevalt goed. Ze biedt de politie een grotere mobiliteit en vervoerscapaciteit dan wanneer de politie op de schaats zou moeten sur veilleren. Dat laat de dienst rijkspolitie te water in een brief weten aan het college van B en W van Al kemade. De inzet van het mo biel is in de nieuwe organisa tiestructuur bij de politie voor behouden aan de regiopolitie. Vanwege eerdere goede erva ringen met het ijsmobiel be sloot de rijkspolitie in de afge lopen winter wederom een ijs- mobiel te huren voor surveil lances op het ijs van de Kager- plassen, het Braassemermeer, de Wijde Aa en de Westeinder- plassen. De voordelen van de ijsmobiel bleken wel toen diverse malen eerste hulp geboden moest worden aan gevallen en ge wonde schaatsers. In het week einde van 9 en 10 februari vo rig jaar werd vijf maal een ge wonde schaatser per ijsmobiel vervoerd naar de oever, waar in twee gevallen de gewonde per ambulance werd overge bracht naar het ziekenhuis. Tijdens een sneeuwstorm vo rig jaar werden op de Kaag eni ge tientallen verdwaalde en ontredderde schoolkinderen met behulp van het ijsmobiel opgespoord en naar veiliger oorden geloodst. De raadscom missie bestuurszaken be spreekt donderdag het evalua tieverslag. VALKENBURG - Onge veer 40.000 mensen heb ben gisteren de open dag op vliegkamp Valkenburg bezocht en het 75-jarig be staan van de Marinelucht vaartdienst meegeviert. Ondanks dat de organisa toren op iets meer bezoe kers hadden gerekend, waren ze na afloop zeer te vreden. Al om half tien stroomde het publiek in grote getale het vliegveld op. De meeste men sen bezochten door het onaan trekkelijke weer eerst de ten toonstellingen of de grote air- markt. Vaders fotografeerden hun kinderen in cockpits vol knopjes en metertjes of ver gaapten zich aan de vele vreemde vliegtuigen. Vooral de indrukwekkende F-14 Tom cat was de hele dag 'omsin geld' door belangstellenden. Deze straaljager was voor de open dag helemaal vanaf een vliegdekschip, dat bij de Cana- rische Eilanden vaart, naar Valkenburg gekomen. Maar ook de Stichting Neptune As sociation kon de drukte nau welijks verwerken, zoveel mensen kwamen kijken naar de pas gerestaureerde Dornier 24 en de andere museumvlieg tuigen. De enige tegenvaller was het niet verschijnen van twee oude toestellen uit Engeland. De Avenger en een Sea Fury kon den door het slechte weer daar niet opstijgen. Gelukkig waren er andere historische machi nes, zoals de Catalina en de Fi refly, beide overigens ook uit Engeland. Prins Bernard Een ander ouderwets toestel was de B-25 Mitchell, die bij zijn aankomst een korte vlieg- demonstratie maakte. Nadat de oude bommenwerper naar zijn parkeerplaats was gere den, bleek dat prins Bernhard het toestel had gevlogen. De show werd vrijdag echter gestolen door de Spanjaarden. Eerst stond het publiek ver steld van de capriolen van een piloot, die zijn Spaanse Har- rier-straaljager in de lucht tot stiltand bracht en achteruit vloog. Het hoogtepunt vormde de demonstratie van het de monstratieteam Patrulla Aqui- la, dat met zeven straaltoestel- len prachtige figuren vloog. Ook de gemeentepolitie van Katwijk sprak vrij dagavond van een geslaagd evenement. Volgens waarnemend korps chef Tak hebben ongeveer 7.000 auto's gebruik gemaakt van de tot parkeerplaats omge toverde provinciale weg S-l. Deze stond vol auto's van het viaduct in Katwijk aan de Rijn tot iets yoor de Van Berkelweg in Noordwij k. „Ontzettend veel mensen hebben gebruik gemaakt van het openbaar ver voer en de fiets, daar ben ik blij om. Er hebben zich geen inci denten voorgedaan Files die 's middags nabij het vlieg kamp ontstonden werden snel opgelost. Nadat één auto aan de kant was gesleept, kon de weg om half zeven weer wor den vrijgegeven. De Catalina, een Engelse amfibievliegtuig uit 1945, trok veel bekijks. I FOTO's: HENK VAN DEN ENDE II !:t Piraatje breidt uit pITENKAAG - De peuter- ielzaal 't Piraatje in Buiten- iag gaat met ingang van 23 Justus in plaats van twee ]htenden, vier ochtenden per £ek draaien. Reden voor deze Jfbreiding is dat de peuter- yeelzaal in Abbenes gaat slui- jn- Gisteren is overeengeko- fH dat de 25 kinderen die wa ren aangesloten bij de zaal in Abbenes met ingang van au gustus naar Buitenkaag ko men. In augustus betrekt 't Pi raatje ook haar nieuwe onder komen naast de Willibrordus- school. Momenteel zijn de ou ders, de medewerkers van de basisschool en de Stichting Peuterspeelzalen Haarlem mermeer bezig met het op knappen van de nieuwe ruim te. Vorig jaar werd 't Piraatje nog bedreigd met sluiting om dat er slechts vier kinderen bij waren aangesloten. Toen het bestuur plotseling veel aan meldingen kreeg, was de drei gende sluiting van de baan. WASSENAAR - De Wasse- naarse makelaar L. Gussenho- ven en de architect R. Bleeker hebben onlangs een plan ge lanceerd om de Rijksstraatweg in Wassenaar te overkappen. Dat zou de beste oplossing zijn voor de stank en het verkeers lawaai die de weg voor omwo nenden oplevert. Per etmaal wordt de route door 60.000 au to's van of naar Den Haag aan gedaan. Het plan houdt in dat er als het ware een 'doos' op straatni veau wordt gebouwd over de Rijksstraatweg waarin het ver keer wordt 'opgeborgen'. Op de doos en er tegenaan wordt dan in verschillende lagen wo ningbouw gepleegd. De aanleg kan geschieden tijdens ge bruik van de verkeersweg zo dat het verkeer er nauwelijks hinder van hoeft te ondervin den. In feite komt het er op neer dat de Rijksstraatweg komt te liggen in een vijf tot zes kilometer lange tunnel. De woningbouw financiert de tun nel. Inwoners en politici in Wasse naar zijn echter niet enthou siast over deze 'trafficbox'. Vol gens het plan zou de huidige weg van 23 meter tot minimaal 50 meter verbreed moeten wor den om de tegen de overkap ping gebouwde huizen en ap partementen ruimte te geven. Dat zou ten koste gaan van honderden, zoniet duizenden oude bomen langs de Rijks straatweg. Juist die bomen zijn in de afge lopen jaren onofficieel heilig verklaard. Iedere boom die langs de Rijksstraatweg ge kapt moet worden zal het ka rakter van de weg aantasten en dat willen de plaatselijke be stuurders ten koste van alles voorkomen. Maar vooral het dozijn landgoederen en bui tenplaatsen langs de Rijks straatweg dat al onder monu mentenzorg is gesteld en op de gemeentelijek monumenten lijst zal worden geplaatst maakt het plan van de traffic box onmogelijk. Zo zal de his torische theekoepel bij de Paauw het loodje moeten leg gen, het aanzicht van de bui tenplaats van de Pauwhof wor den verwoest, alsook het kas teeltje Ivicke, het huis Son- nenburg, de villa DOK bij de Ursula en het huis met de Blauwe Pannen (vroeger wo ning van de oud-minister van buitenlandse zaken J. Luns). En dan zal ook nog een deel van het koninklijk landgoed De Horsten, een strook grond van 50 meter, kaal moeten wor den geslagen en overgedragen aan de projectontwikkelaars. Gezien het feit dat prinses Ju liana altijd heeft geweigerd om ook maar een centimeter van de Horsten af te staan, al was het maar voor een vlucht strook. kan het plan van Gus- senhoven en Bleeker als het zoveelste onrealistische idee voorgoed in de la worden opge borgen.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 13