LEIDEN OMGEVING iPolitiemensen woedend over 'belazeren' burger CetdócSouAOtit Verbouwing V&D mogelijk versneld door Sleutelhof Minderhedenfeest in Groenoordhallen Trainersgilde opnieuw sterker dan sportpers ASTMA ERGER DAN U DENKT. Giro55055 Appartementen naast kerk aan de Rijndijk ZATERDAG 6 JUNI 1992 ^Archeologisch ^spreekuur JCIDEN Iedereen die wel Kt eens de werkelijke waarde van /d 1 die potscherven wil weten die in de achtertuin werden ge- f vpndne, kan zondagmiddag te- ;§cht in het Rijksmuseum /Oor Oudheden. Conservator Peddemors is dan weer aan- op het archeologisch )xt. ^reekuur van 13.00 tot 15.00 '19! iur in de Taffehzaal van het j-gg nuseum. Om 15.00 uur geeft keh( >eddemors een lezing getiteld: lya foogtepunten uit de middel |uwse collectie. Het RMO is JJ ondag geopend van 12.00 tot J.OOuur. door ED K0RFF DE GIDTS LEIDEN Het ziet er naar uit dat de groot scheepse verbouwing van Vroom Dreesmann als gevolg van de Sleutelhof- plannen wordt versneld. /Het pand aan de Bree- straat zou pas op middel lange termijn een gedaan teverandering ondergaan. Nu ziet het er naar uit dat de verbouwing al over drie jaar rond is. Dit zegt F. van der Kraan, ma nager warenhuizen bij V&D. Er bestaan al jarenlang plan nen tot een renovatie, maar volgens Van der Kraan kun nen de toekomstige lokale ver anderingen het proces versnel len. De grootscheepse verbou wing zal volgens hem tot een totale face-lift van V&D lei den, met een nieuwe, logisc here indeling van de verkoop afdelingen. Die zou nodig zijn om het rendement van de Leidse vestiging de komende jaren vast te kunnen houden. Van der kraan zegt reeds infor meel door wethouder Walen kamp (economische zaken) te zijn benaderd over de rol van Vroom Dreesmann in de Sleutelhof. Hij heeft toegezegd positief te willen meedenken aan de beoogde verbetering van de winkelfunctie van de Leidse binnenstad. Horeca V D is op dit moment bezig met een kleine interne verbou wing, die vooral de horeca functie moet versterken. Deze week is begonnen met de bouw van een café aan de zijde van de Aalmarkt. Op de vierde eta ge wordt binnenkort een res taurant geopend. Volgens Van der Kraan heeft deze verster king van de horecafunctie niets met de Sleutelhof te ma ken. „Maar het past natuurlijk wel goed in het Sleutelhofpro- ject". Overigens is inmiddels ook het pand pand van Peek Clop- penburg bij het project betrok ken. In de intentieverklaring, die op 16 juni door de raad wordt besproken, wordt het winkel-annex cultureel cen trum namelijk gesitueerd tus sen de Vrouwensteeg en de Maarsmansteeg. Eerder werd de Mandenmakerssteeg als grens aangeduid. P C staat in beginsel positief tegenover deelname aan het project. De bedrijfsleider zegt echter nog niet door de gemeente bena derd te zijn. Volgens gemeentelijk project leider N. Smulders is de ver ruiming van de plangrenzen echter geen nieuw beleid. Hij verklaart de verruiming van de grenzen vanuit een econo mische achtergrond. „De eco nomische functie en de af- en aanvoer van met name V&D is zo essentieel voor het ge bied, dat het verweven hoort te LEIDEN Ter afsluiting van de nationale minderheden- week worden 20 en 21 juni acti viteiten gehouden in de Groe noordhallen. Zo zal de Neder landse groep Lois Lane op 20 juni vanaf 20.00 uur een con cert geven. In het voorprogramma staat een multiculturele modeshow en de Antilliaanse groep Cari- bean Express. Een grote familiedag voor jong en oud wordt 21 juni vanaf 12.00 uur gehouden. De pre sentatie van de dag wordt ver zorgd door Hans van der Togt. Ook zullen waarschijnlijk ac teurs van de tv-serie 'Goede tij den, slechte tijden', waaronder de bekende Arnie, handteke ningen uitdelen. Voorts is er een boekenmarkt met boeken die geschreven zijn door en over minderheden. Ook zijn er veel activiteiten voor kinde ren, zoals een mini-playback - show. Goekoop opent wijkbureaus LEIDEN - Burgemeester C. Goekoop zal dinsdag 16.00 uur de drie wijkbureau's van de politie openen. Dat bete kent dat de wijkagenten in de wijkbureau's in de Merenwijk (Stellingmolen 1), Leiden zuid west (Pioenhof 11) en de Ste venshof (Top Naeffstraat 1) hun werkzaamheden kunnen aanvangen. De openingshan deling wordt verricht in het pand aan de Pioenhof. ALLERLEIDS Floraconcert Zondag wordt het derde Flora concert gehouden in de Oranje rie van de Hortus Botanicus. Ina van Duyn (sopraan), Mar- greet van Schie (blokfluit), en Anton Doornhein (clavecim- bel) spelen dan muziek over flo ra en fauna uit de renaissance en barok. Kaarten kosten f7,50 en zijn verkrijgbaar bij de por tier van de Hortus, de VW en muziekhandel Servaas. Aanvang: 15.00 in de Oranjerie van de Hortus, Rapenburg 73. Pastoor Pastoor Demmers van de Har- tebrugkerk neemt na 31 jaar af scheid. Bijdragen voor een af- scheidskado aan de pastoor kunnen worden gestort op giro 558718, t.n.v. Kerkbestuur Har- tébrugkerk. Onder vermelding van bijdrage kado pastoor Demmers. Het kado zal een reis naar Indonesië zijn omdat zijn broer daar woon t. VIOS treedt op in Slagharen ZOETERWOUDE- De Zoe- terwoudse drumfanfare VIOS. treedt op Tweede Pinksterdag op in ponypark Slagharen. De muzikanten, uitkomend in de ere-divisie, zijn uitgenodigd om in het attractiepark een show te verzorgen. Drumfanfare VIOS was overi gens al eens eerder actief in Slagharen. Er zijn nog enkele kaarten met'een forse reductie beschikbaar. Belangstellen den kunnen zich melden bij de secreta-is van drumfanfare VIOS, telefoon 01715-1083 Minder agenten op straat na reorganisatie eizj £IDEN De dienstcom missie ondernemings- ad van de gemeente- ilitie Leiden is furieus ver het inrichtingsplan het politiedistrict ,eiden/V oorschoten, laaruit bljkt volgens hen 3t er minder agenten op [raat zullen zijn. Zij be- tfiuldigen de korpslei- ing van zowel de ge- leentepolitie als het re- iokorps ervan, de burger e'belazeren'. )e leden van de dienstcom- lissie laten weten dat zij niet /ensen mee te doen aan de ïooie praatjes waarmee de dat moet de korpsleiding dan niet verkopen aan de burger met 'er komt meer blauw op straat'. Dan krijgen wij toch het gevoel dat het publiek en het korps worden belazerd". De Noordwijkse politie heeft zich ook achter dit standpunt geschaard. Jaap Duijenbode, lid van de Noordwijkse dienst commissie: „Wij wensen in elk geval niet te participeren in dergelijke volksverlakkerij en de burger te laten denken dat de politiezorg beter zal worden door de reorganisatie. Dit is éen ordinaire bezuiniging en geen reorganisatie dat ze pro beren in te pakken in een gou den cellofaantje met een grote strik". Alle leden voorzien dat er wei- orpsl'eiding de politiereorga- nig terechtkomt van de beloof- ïsatie verkoopt aan het pu- liek. J. Raasveldt, voorzitter an de dienstcommissie: „Uit iet inrichtingsplan blijkt dat re minder blauw op straat te- ïgkrijgen. Met minder men en zal er dus meer werk loeten worden verricht. Maar de uitbreiding van politiezorg. „Er zullen taken gewoon blij ven liggen. Als je met minder bent, moet je prioriteiten gaan stellen. Dan kan het voorko men datje niet eens meer kijkt naar kleine aanrijdingen zon der letsel. Wij zullen 'nee' moeten verkopen aan de bur ger, niet degene die achter het bureau de lijnen uitzet. Bin nen het korps is het draagvlak op dit moment ver te zoeken", bezweert Raasveldt. De politiemensen zijn diep te leurgesteld dat hun eigen lei ding niet harder aan de bel heeft getrokken om meer agenten toegewezen te krij gen. „Er zijn wel brieven ge schreven aan de twee politie ministers (justitie en binnen landse zaken) maar dat is on voldoende gebleken. Daarmee is de lokale politiek te voor zichtig geweest", aldus Ch. Knook, lid van de dienst commissie Leiden. Op grond van de herverdeling aan het eind van de jaren '80, de zoge heten PKP, had Leiden alleen al recht gehad op 319 mensen. De verdeling in de politieregio Hollands-Midden heeft nu voor Leiden en Voorschoten samen geresulteerd in 232 mensen. Raasveldt: „Dat is zelfs nog minder dan het hui dige korps in Leiden telt. Bij de sterkteberekening is wel re kening gehouden met de PKP- berekening, maar niet met het specifieke stedelijke karakter van Leiden/Voorschoten". Dat laatste verwijt viel al eerder op te tekenen in de Leidse ge meenteraad. Het is echter al rijkelijk laat om nog te reageren. Al ruim een half jaar geleden was be kend dat de regio Hollands- Midden het met minder men sen zou moeten doen. Knook legt die vertraging uit door te verwijzen naar het inrichtings plan, dat pas onlangs rond kwam en definitieve duidelijk heid gaf over de verdeling van mensen. Daarmee gaven de ministers ook te kennen niet te denken aan meer agenten. Wat nu nog rest is een verlaat pro test. Maar de dienstcommissie waarschuwt voor hardere ac ties. „Er zou wel eens een epi demie kunnen uitbreken, wat gepaard gaat met massale ziekmelding". Cor de Koning overleden iOELOFARENDSVEEN - Na er\ langdurig ziekbed is gis- eravond om negen uur Cor de Coning overleden. De heer De Toning was sinds 1977 erelid an voetbalvereniging DOSR. inds 1931 was hij een verdien- ;elijke speler van de club, en at bleef zo tot in de oorlogsja- ?n. Vanaf 1941 tot en met 1954 it hij ook in het bestuur van e vereniging. In 1964 keerde ij in het bestuur terug, onder ïeer als vice-voorzitter. Sa- len met zijn echtgenote was ij steeds nauw betrokken bij et wel en wee van DOSR. De eer De Koning zal in het be- in van de volgende week wor- en begraven. OEGSTGEEST - Het tra ditionele duel op het voet balveld tussen de in de Leidse regio werkzame voetbaltrainers en de Leidse sportpers is gister avond gewonnen door de trainers. Het werd in Oegstgeest 9 - 6 na een 4 - 4 ruststand. Tot de rust wisten de journalis ten de conditioneel sterkere trainers in het vizier te hou den. Daarna werd het verschil in duidelijke cijfers uitge drukt. Namens de trainers leidde Eelco Fielemon (Rood- enburg) met vier treffers de dans in het doelpuntenfestijn. Zijn ASC-collega John Mannu- putty tekende voor twee goals, terwijl Koos van Weerlee, Ge rard Désar en Arie Kurver ie der één keer het net vond. Bij sportpers waren Loman Leefmans en Jelle Raap met elk twee doelpunten het meest succesvol. Lars Ulrich en Thieu La Ling maakten het do zijn vol. In de voorgaande vijftien ont moetingen waren de trainers al acht maal de sterkste geble ken. Drie keer wonnen de sportjournalisten, vier wed strijden eindigden in remise. •kjf Astma Fonds bank 70.70.70.120 Kinderen lopen voor het milieu Met als thema 'wat wordt er in de stad aan milieuzorg gedaan' liepen meer dan honderd kinderen gisteren het 'milieuzorgpad'. Ze liepen langs posten van de directies groen, milieu, reiniging, het hoogheemraadschap Rijnland, de energie en watervoorziening Rijnland (EWR) en de Brandweer. Die gaven uitleg en een demonstratie van wat zij aan milieuzorg doen. Dit alles in het kader van de wereldmilieudag De kinde ren leerden alles over bijvoorbeeld vogels, gaswolkmeting (op de foto), afvalverwerking en zorg voor groen. Ook wethouder H. de la Mar van milieu liep met een groepje kinderen mee. Na het voltooien van de tocht werden de kinderen op het Stadhuisplein getrakteerd op een glaasje vlierbloesemsiroop. Ook namen velen een zak met vuilnis mee om er een kunstwerk mee te bouwen. Daaruit moet een 'afvalrups', die het afvalprobleem moet uitbeelden. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN De Katwijkse aannemer Ouwehand wil aan weerszijden van de Maria Middelares-kerk aan de Rijndijk aan beide kanten appartementen bouwen. Dit plan komt na dat het kerkbestuur heeft besloten het kerkgebouw aan de Rijndijk te hand haven en niet in te gaan op het aanbod naar de Ste venshof te verhuizen. Het bestuur nam deze beslis sing mede op basis van een en quête die werd gehouden on der de parochianen. Rond de 75 procent sprak zich uit voor behoud van de kerk. Het oorspronkelijke plan van Ouwehand was de kerk te slo pen en daar nieuwbouw voor in de plaats te zetten. Volgens de nieuwe plannen blijft ook het klooster dat achter de kerk staat behouden. Hier wonen op dit moment studenten die on langs te horen hebben gekre gen dat ze er nog minstens een jaar mogen blijven wonen. Het is zelfs mogelijk dat het kloos ter wordt uitgebreid. Hiervoor bestaat volgens projectontwik kelaar W. Ouwehand interesse bij de Leidse stichting studen tenhuisvesting. Het klooster zou dan blijvend aan studen ten worden verhuurd. De grond van het klooster is onlangs gekocht door Ouwe hand. Op deze grond wil Ouwe hand zowel links als rechts van de kerk twintig luxe apparte menten bouwen. De bebou wing zou vier of vijf verdiepin gen hoog worden. Voorts zou den de gebouwen links en rechts identiek zijn, zodat er een symetrisch karakter on- staat. Volgens Ouwehand moet de bebouwing over twee jaar zijn voltooid. Overigens is er wel een gedeeltelijke wijziging van het bestemmingsplan voor nodig. Volgens Ouwehand staat de Maria Middelares- kerk positief tegenover de plannen van nieuwbouw rond om de kerk. WEEKEINDE Bijdragen: Frank Buurman, i Stan van Haasteren, Ed Korff de Gidts, en Rens Koldenhof. Oorlog „Ik dacht dat ik acuut gek werd". De Leidse aan de tele foon trilt nog na van machte loze boosheid. Woedend, is ze, ziedend zelfs, maar ook bang. I In Hengelo kwam een F-16 tenslotte ook maar in een ge- wone woonwijk terecht. En de b ramp in het Duitse plaatsje Ramstein sindsdien Ramp- 1 stein genoemd staat ook nog redelijk vers in het geheu- j gen. Daar eindigde de vlucht van een stuntteam in dood en verderf toen er iets mis ging en het metaal zich in de me nigte boorde. Dekking zoekend achter haar geraniums in haar woning aan i de Endegeesterstraatweg. heeft ze de telefoon gepakt. Al de hele dag probeert ze man moedig de gekte boven haar hoofd te verdragen. Tever geefs. „Mijn honden begon nen te blaffen. Het snijdt ge woon door mijn lijf'. Mikpunt van alle woede is het vlieg- feestje boven vliegkamp Val kenburg wat zich vliegfees- tjes eigen - bij herhaling ver spreidt tot ver boven Leids grondgebied, j Wanneer de zeven straalja gers van de Patrulla Aquila in sterformatie overvliegend praten tot een zinloze exerci tie maakt, ontploft ze met een geweld waar een respectabel stuk afweergeschut bleekjes bij af steekt. „Een stelletje macho's met een IQ van drie", typeert ze de doorsnee vlie- I gliefhebber genadeloos. En ze laat het ook niet bij woorden i alleen. „Wat denkt u dat zo'n I milieuverpestend vlieginfer- I no kost?! Toen ik me dat reali seerde besloot ik de belasting te bellen om te zeggen dat ik niet langer mee wens te beta len aan deze waanzin". Veel helpen deed het niet. „Me vrouw, we kunnen hier zelf niet werken van de herrie", was het antwoord vanuit de belastingkolos aan het Sta tionsplein die in kerosine- -j dampen werd gehuld. I. r Ach, had ik vleugelen om te vliegen over wijdse vlakten een hoge pas, wat zou ik dan stillekens ge nieten als het maar niet zo'n kolere- herrie was. Praten Leiden is een progressieve ge meente, dat is duidelijk. Neem nu het allochtonenbe leid, waarin het gemeentebe stuur uitblinkt in begrip en hulpvaardigheid voor de me delander. Niet lang geleden onderstreepte de gemeente raad nog eens dat bij het vor men van beleid met de wen sen van allochtonen rekening gehouden moet worden. Daar om zouden de bestuurderen ook in gesprek moeten treden met buitenlanders en hun or ganisaties. CDA-wethouder Aart van Bo- chove is de aangewezen man om die contacten te onderhou den. En hij vat die taak héél serieus op. Hij belt menig Leids allochtoon en vraagt ze met hem willen komen pra ten. Zo is ook de eigenaar van een Surinaams restaurant aan de Breestraat benaderd voor een gesprek. „Hij wilde weten hoe ik het uithoud, als één van de weinige gekleurde onder nemers van de Breestraat", vertelt hij. Een vraag waar hij wat van opkeek, want zijn zaak loopt T^ima en boven dien heeft hij de Nederlandse nationaliteit. „Ik voel me Ne derlander", zegt hij daar over. De Leidse allochtonen kun nen maar beter op hun hoede zijn. Van Bochove is op zoek naar allochtone gesprekpart ners of ze daar nu zin in heb ben of niet. Misschien komt er nog wel een reclame-campag ne 'Van Bochove komt naar je toe deze zomer'. Heavy (1) Liefhebbers van populaire muziek die het zogenaajnde popjargon gebruiken zijn soms wat moeilijk te volgen. Dat blijkt bijvoorbeeld uit het verslag van Steven Kleynen- berg van de Stichting Jeugd- en Jongerenwerk Oegstgeest van de „SunRave" die zondag in the Basement van multi functioneel gebouw 't Groot Proffijt aan het Boerhaave- plein in Haaswijk werd gehou den. Steven meldt dat de Sun Rave, kennelijk een matineus muzikaal evenement, op praktisch alle fronten een grandioos succes was. D.J. Tommy beet al om zes uur 's morgens het spits af en liet tijdens zijn performance ho ren dat hij the coming man is binnen het House circuit. Daarna nam discjockey Ilja de controls in handen en bracht het massaal toegestroomde publiek in gereedheid voor de „main-act" van het fenomeen D.J. Dimitri. Deze liet zien dat hij een absolute meester is op technisch gebied, maar ook dat House is uitgegroeid tot een volwaardige muziekstro ming, die niet meer kan wor den weggeredeneerd door een handjevol conservatieve mu ziekcritici. Het publiek ging volslagen uit zijn dak. De dan sende menigte verbruikte meer zuurstof en genereerde meer body heat dan de passe rende 3M-marathon. Ter af koeling werd het Oegstgees- ter Kanaal dan ook spontaan in de „ice out room" geïnte greerd, en de kwaliteit van het zwemwater werd door het pu bliek goed tot zeer goed be vonden. Heavy Z Wie weet waar dit nou alle maal precies over ging mag het zeggen. Een goede kennis van de Engelse taal is niet af doende om het poptaaltje, waarin de Nederlandse taal al vrijwel volledig is uitgeroeid, te begrijpen. Gelukkig waren er ook proble men van meer praktische aard, die voor de leek wat be ter zijn te bevatten. Om het uitzinnige oververhitte pu bliek van voldoende zuurstof te voorzien moesten enkele deuren van het slecht geventi leerde multifunctionele ge bouw worden geopend. Maar dat bracht helaas nogal ge luidsoverlast teweeg in de buurt, waar de soms wat uit bundige activiteiten van de jongeren toch al met een ui terst scheef oog worden beke ken. Die overlast zal in de toe komst vermeden moeten wor den, daar zijn de Houseboys en Coming Men van de Sun Rave het er vanuit hun Base ment roerend over eens, weet je wel. De gemeente Oegst geest zal dus als een goed huisbaas over de Haaswij k- brug moeten komen met in telligente geluidsisolerende en ventilerende verbeterin gen aan het 't Groot Proffijt. Nu maar hopen dat deze grie ven goed aan het soms wat conservatief ogende Oegst- geester college van burge meester en wethouders kun nen worden overgebracht. De beste manier is waarschijnlijk om burgemeester Scheenstra en de wethouders Rijks, Van der Reijden en Kohlbeck spontaan in de ice out room te integrereren, want daar wor den ze vast wel een beetje „cool" van. Pil Het komt wel eens voor dat er gekozen moet worden tussen twee kwaden. De afdeling Lei den van de Socialistiese Par tij, altijd op zoek naar onrecht, heeft daar veel ervaring mee. Deze week was het weer zover bij een commissievergadering over het Sleutelhofproject. Het plan voor een gecombi neerd winkel- en cultureel centrum tussen Breestraat en Aalmarkt heeft de gemeente politiek hardnekkig in zijn greep. De SP hoort tot het kamp van de tegenstanders van Sleutel hof. „Een veel te groot plan voor een veel te klein gebied". Dat is een van de leuzes van fractieleider Cor Vergeer. Maar toen het aankwam op de te volgen procedure bij het te kenen van een contract met de projectontwikkelaar, was SP-er Tim van Houten opeens enorm voor een raadsbehan- deling. De raad moest zich kunnen uitspreken over de voorwaarden, waaraan het project moest voldoen. Dat ontlokte D66-raadslid Thom de Graaf de opmerking, dat de SP iets heeft van een paus die inspraak wil bij de produktie- wijze van de pil. Lekker stampen, zoals de olifant en de muis uit het mopje, was er zondag niet bij op de Haagsche Schouwbrug. In plaats daarvan schuifelden de deelnemers aan de Leidse marathon voorzichtig voorbij. Dat alles onder het motto: 'beter een slechte tijd, dan helemaal geen tijd'. Voorzichtigheid was immers geboden op de noodbrug die nog een paar maanden geleden werd aangelegd omdat de echte overspanning levensgevaarlijk was geworden. De waarschuwing boven het brugdek was vooral bedoeld voor de deelnemers van buiten Leiden. In hun onwetendheid zouden ze weieens de krakkemikkige verbinding aan gort kunnen denderen. FOTO: ANDRÉ VAN HAASTEREN

Leidse Courant | 1992 | | pagina 11