Alsnog garantie voor Groenoord Geef de krant aan papa LEIDEN OMGEVING Bewoners van Pesthuislaan in conflict met rijk Plan voor grote club aan de Boshuizerkade Gemeente Leiden moet taken afstoten - CeidóeSoivuMit VRIJDAG 5 JUNI 1992 LEIDEN Het conflict tussen bewoners van de Pesthuislaan en het rijk is hoog opgelopen. Dat kan zelfs leiden tot vertra ging bij de bouw van toekom stige Nationaal Natuurhisto risch Museum rond het Pest huis. Voor dat museum moeten de drie zeventiende eeuwse hui zen aan de Pesthuislaan wor- .J den gesloopt. De inzet van het conflict is de vervangende woonruimte die de bewoners moet worden aangeboden. Zij L huurden hun huizen eerst van Tot overleg komt het niet. de gemeente, maar de panden zijn inmiddels aan het rijk overgedragen. Enkele bewoners verschenen gisteren in de commissie volkshuisvesting die een wijzi ging in het plan voor het mu seum behandelde. De bewo ners maakten van die gelegen heid gebruik op de inmiddels al twee jaar slepende ruzie te wijzen. De bewoners zijn voor al kwaad omdat hen enige tijd geleden tekeningen van nieu we huizen werden voorgelegd. Later liet het rijk echter weten geen vervangende nieuwbouw verderop aan de Pesthuislaan te hebben toegezegd. De ge meente had wel laten blijken daaraan mee te willen werken. Het rijk bood daarna woon ruimte aan in de nieuwbouw aan de Beyerincklaan. Maar dat vinden de huurders geen alternatief voor hun lommer rijk gelegen oud-Hollandse huizen. Het contact tussen huurders en rijk loopt inmid dels nog slechts via advocaten. De emoties van de bewoners liepen gisteravond hoog op. Vooral omdat wethouder T. van Rij niet rechtstreeks wilde ingaan op het conflict. Volgens hem is de gemeente geen par tij. Op aandringen van raadsle den zegde de wethouder gis teravond toe te willen probe ren de partijen aan tafel te krij gen. Ook werd nog eens bena drukt dat de gemeente geen toestemming tot sloop zal ge ven als er geen goede oplos sing is voor de bewoners. Het rijk wil in 1993 met de bouw van het museum begin nen. Daarom is de huur per de cember van dit jaar opgezegd. Volgens de bewoners is dat echter pas per 1 januari 1994 mogelijk. Als die opzegging wordt aangevochten kunnen zij hun vertrek nog ongeveer driejaar rekken. „Dan loopt de bouw van het museum zeker vertraging op", aldus de bewo ners. Schoonmaakactie station LEIDEN - Het Leidse station zal dinsdag een grote schoonmaakactie ondergaan. Deze actie zal worden uitgevoerd door de gemeen te, de politie en de NS. Er zullen fietswrak ken en zwerfvuil worden verwijderd. Ook zal de boel worden schoongespoten en worden er 800 nieuwe fietsklemmen geplaatst. De af gelopen weken heeft de politie al 500 verkeerd geparkeerde fietsen verwijderd. Konijn gestolen LEIDEN - Een konijn is gisternacht met hok en al gestolen voor de Van de Brandeler- kade. Het hok was daar gezet omdat de 40-ja- rige eigenares de tuin aan het renoveren is. Het gaat om een groen hok met het opschrift 'Huppeltje'. Man bedreigd omdat papegaai niet spreekt LEIDEN - Een Rotterdammer heeft gisteren een Leidenaar die aan de Arendshorst woont be dreigd, omdat hij hem een pape gaai had verkocht die niet spreekt. De man had 1200 gulden voor de papegaai betaald, omdat hem was verteld dat het om een sprekende papegaai gaat. De Rot terdammer eiste zijn geld terug omdat de papegaai bleef zwijgen als het graf. De politie heeft de man gewezen op de mogelijkheid een civiel-rechtelijke procedure aan te spannen. LEIDEN - De wijk Groe noord moet zijn woonbe stemming houden. Een 'motie van WD en PvdA van die strekking krijgt de steun van alle partijen in de raad. Voorzitter Emi le van Aelst van het buurt- comité toonde zich gister avond tevreden over die uitspraak. De motie werd gisteravond door L. Driessen (WD) inge wacht in de commissie volks- ïuisvesting. Leden van die waren eerder op de op bezoek geweest in jroenoord. Met de motie vordt, vooruitlopend op uit- jwerking van een structuurplan Ivoor de stad, voorgesteld de jwoonbestemming van de wijk Ivast te leggen in het bestem- Dat is effectiever en gaat verder dan het voorstel van de SP om uit te spreken dat de wijk minstens dertig jaar in stand wordt gehouden. ,Het is moeilijker een bestem mingsplan" te wijzigen dan te rug te komen op een uit spraak", aldus Driessen. Driessen en mede-opsteller P. Bordewijk (PvdA) hebben in de motie de voorwaarde opge- iomen dat er wel voldoende leelname moet zijn aan het :ascoherstel van de huizen in de wijk. Volgens J. Laurièr (Groen Links) was dat echter een 'chantagemiddel'. Hij ij verde ervoor die zinsnede te schrappen. De andere commis sieleden konden zich daar gis teren in vinden, net als wet houder T. van Rij. Emile van Aelst van het buurtcomité toonde zich bijzonder tevre den. Uitspraken van Van Rij en pas sages in de structuurnota over sloop en mogelijke functieve randering van de buurt waren de afgelopen weken aanlei ding tot hooglopende discus sie. Volgens Emile van Aelst is het een goede zaak dat er nu duidelijkheid is voor het casco herstel begint. Hij verwacht dat alle buurtbewoners mee doen zodra de gehele raad de motie overneemt. Verpaupering De commissie stemde gisteren in met het plan voor het casco herstel. De gemeente geeft daarbij tot zestig procent sub sidie aan eigenaren die hun huizen opknappen. Vorige week werd bekend dat tijdens alle commotie makelaars zich hadden gemeld om huizen, voor speculatiedoeleinden te kopen. Van Rij zegde toe dat de gemeente er alles aan zal doen om te voorkomen dat der gelijke kopers van de subsidie regeling kunnen profiteren. Hij daagde Van Aelst uit te ko men met namen van make laars en van bewoners die wa ren benaderd. De commissie drong er giste ren op aan dat de gemeente een actief aankoopbeleid voert van huizen die niet worden verkocht op de particuliere markt. Ook moet na sloop ge garandeerd worden dat er weer huizen worden gebouwd, en dat liefst zo betaalbaar moge lijk. Van Rij kon gisteren niet garanderen dat dit sociale wo ningbouw wordt. „Of we moéten er een miljoen op toe leggen". Volgens de wethou der moet met sloop zo lang mo gelijk worden gewacht om te voorkomen dat er gaten vallen in de buurt, hetgeen leidt tot verpaupering. Inmiddels heeft één bewoner van de 37 opgege ven huizen zich gemeld om zijn pand aan de gemeente te verkopen. „SP belazert bewoners van Groenoord LEIDEN In ongekend felle bewoordingen heeft wethouder T. van Rij van volkshuisvesting gisteren uitgehaald naar de Socia- listiese Partij. Zijn woede was gewekt door een pam flet dat de SP in de wijk Groenoord had verspreid. Vooral opmerkingen dat de ge meente de wijk zou willen slo pen om dure woningen te bou wen voor yuppen, was hem in het verkeerde keelgat gescho ten. Maar ook de suggestie dat Leiden vooruitliep op rijksbe leid door de individuele huur subsidie aan een maximum van 250 gulden te binden nam hij de SP hoogst kwalijk. Op voor zijn doen emotionele wij ze beet Van Rij het raadslid C. Vergeer toe: „Dit is absoluut a-sociaal beleid. Dat had ik niet van de SP verwacht. U be lazert deze mensen". Vergeer reageerde door op te merken dat toen de pamfletten werden verspreid het gemeen tebestuur eventuele sloop van Groenoord nog ter discussie wilde stellen. Volgens Vergeer waren er bovendien wel dege lijk gemeenten die de huur subsidiemaatregel niet door voerden. Hij noemde echter geen namen. Vergeer merkte op dat als de SP de zaak niet had aangezwengeld de andere partijen er ook niet waren in- gesprongen. Met name op dat laatste punt kreeg hij na afloop van de vergadering bijval van Emile van Aelst, voorzitter van het buurtcomité. veldencomplex aan de Boshuizer- kade. Straks ruimte voor woningbouw. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Er bestaan plannen om een grote voetbalclub te vormen aan de Boshuizerkade. Deze club zou ontstaan na een fusie van LFC, UDWS, Leidse Boys, VNA en mis schien FC Rijnland. Deze club zou gaan voetballen op de terreinen van LFC en UDWS, maar ook ver huizing naar de Stevens hof is mogelijk. Als gevoetbald gaat worden op de terreinen van LFC en UDWS, komen vier voetbalvel den vrij aan de andere kant van het Boshuizerpad. Bij ver huizing naar de Stevenshof ko men alle zeven velden vrij. In beide gevallen is woningbouw een optie, aldus R. Braams kamp van de gemeentelijke di rectie ruimtelijke ordening. Ook J. Duivesteijn van de di rectie sport heeft zijn ideeën over de invulling van die ge bieden. Er zal namelijk een al ternatieve lokatie moeten wor den gevonden voor de voetbal vereniging JAG en de honk balvereniging 'Key town hit ters', die nu nog aan de Nach tegaallaan hun stek hebben. „De Boshuizerkade zou een prima lokatie zijn", aldus Dui vesteijn. Overigens is er ook een Turkse voetbalclub in op richting die nog geen velden heeft. Het bouwbedrijf De Bolster heeft zich aangediend als mo gelijke sponsor van de nieuwe club. Henk de Bolster heeft zelfs informele contacten met andere sponsors die brood zien in een 'topclub' aan de Boshui zerkade. Volgens VNA-be- stuurslid G. van den Hoed moet het een club van hoofd klasse-niveau gaan worden. 'Boshuizerkade Boys' of 'Lei den Zuid West' zouden moge lijke namen voor de nieuwe club zijn. LFC en UDWS zien wel wat in de plannen. „Het werkt enorm kostendrukkend als je met z'n vieren de handen ineen slaat", zegt LFC-voorzitter H. Nieu- wenburg. „Het is namelijk on gezond zoals het nu gaat op de Boshuizerkade". Ook de ge meente heeft er meerdere ma len op gewezen dat het 'nuttig, dienstig en noodzakelijk' is dat de clubs fuseren. De nieuwe club kan op z'n vroegst in het seizoen '93-'94 in de competitie uitkomen. Trappelen VNA en Leidse Boys wijzen het idee niet op voorhand af, maar staan ook niet te trappe len. Het bestuur van VNA zal er binnenkort over praten, maar voorzitter Van den Hoed verwacht dat er weinig interes se bestaat. Beide clubs zijn niet ontevreden met het be staan als 'klein, maar finan cieel gezond clubje'. Met het bestuur van FC Rijnland is nog niet gesproken, maar betrok kenen geven aan deze club er wel bij te willen betrekken. Ook zou er geen haast bestaan met de plannen. De Bolster verwacht dat de in teresse onder de clubs nog gro ter wordt als blijkt dat er ge noeg sponsors zijn die willen meewerken aan een gezonde club aan de Boshuizerkade. Leidse Boys-secretaris R. de Ligny zegt alleen onder be paalde voorwaarden een fusie te willen steunen. Zo zou er een hecht doortimmerd orga nisatorisch plan moeten ko men. „Zoiets is alleen haalbaar als er een bestuur komt dat er gezamenlijk de schouders on der wil zetten", zegt De Ligny. „Ook is het belangrijk dat er een goed beleidsplan voor de jeugd komt". Naar de Stevenshof wil Leidse Boys wel verhuizen. Ook De Bolster ziet verhuizing naar de Stevenshof als 'een sublieme mogelijkheid'. De velden zou den moeten komen op de plaats die nu bestemd is voor de Rijksweg 11. Het is echter onzeker of deze weg er daad werkelijk komt. Bovendien wordt erover gedacht de Ste venshof uit te breiden en dit maakt de komst van Rijksweg 11 nog onwaarschijnlijker. Eventuele uitbreiding van de Stevenshof in zuid-westelijke richting (de Papenwegse pol der) maakt de plannen voor een voetbalclub in deze wijk nog aantrekkelijker. Aange zien er in de Stevenshof veel kinderen wonen, zou hier ook een gezonde jeugdafdeling kunnen worden opgebouwd. Voor de jeugd in de buurt van de Boshuizerkade zouden de clubs aan de Voorschoterweg (Sleutels en de fusie van VTL pn VNL: VCL) alternatieven in .•buurt zijn. Veemarkt verbolgen over klachten van lierenbescherminff LEIDEN - Het zwarte beeld lat de Landelijke Inspectie ïierenbescherming schetst ran de Nederlandse veemark en, is absoluut niet van toe- v passing op de Leidse vee- narkt. Dit zegt directeur van le Groenoordhallen en de vee- narkt. A. De Jong. Hij is te ens voorzitter van de Groep federlandse Veemarkten. De landelijke Inspectie Dieren- escherming heeft het afgelo- en jaar tien veemarkten on- erzocht. De conclusie is dat er veinig zachtzinnig wordt om- esprongen met de dieren die worden verhandeld. Als oorbeeld noemt de inspectie mijtwerk met nuchtere kalve- Volgens de Dierenbe- cherming komt het vaak voor at zwakke, zieke of gewonde ieren op de veemarkten wor- len aangevoerd. Vervoer en rerblijf op een veemarkt bete- :ent vaak een ernstige kwel ing voor deze dieren en is vol- ens de wet verboden. Ook zijn e vloeren op een aantal vee- ïarkten veel te glad, waardoor e dieren gemakkelijk onder- it kunnen gaan. Ie meeste kritiek krijgen de rkten van Leiden, Leuwar- en, Groningen, Den BoSch en wolle. Directeur De Jong van e Groenoordhallen: „Met dit nderzoek wordt de indruk ge bekt dat de situatie op de Ne- erlandse veemarkt niet al te - est is. Dat is echter wat Lei en betreft een veel te zware eschuldiging. Ze kunnen het iet hard maken, omdat er in e tussentijd verbeteringen bij is zijn aangebracht". Hij oelt op de nieuwe loswal, die orig jaar is aangelegd. Hier- oor verloopt het in- en uitla- en van runderen veiliger, oorts is de cementen vloer ren de runderhal inmiddels ervangen door minder glad lateriaal. Volgens De Jong is 'geen sprake van onregelma- gheden bij het laden en los- ïn. „We hebben sinds kort de mogelijkheid van vóór ren. Dat gebeurt een avond tevoren, en daardoor is het iet zo massaal". Hij ontkent it zwakke dieren aangeboden irden. „De Algemene In- ïedienst zou dit dan ook :ten weten. Ik heb nog 'it een dergelijk verwijt van in gehoord". -I Idoor MONIQUE R0S0 Voor meer dan ton gestolen spullen Gestolen góederen met een waarde die de 100.000 gulden ver te boven gaat. Die vonden agenten dins dagmorgen in een flatwoning in de Merenwijk, waar een 28-jarige man van zijn bed werd gelicht. Hij werd verdacht van tientallen inbraken, die hij inmiddels heeft bekend. Bij inbraken in auto's, flatwoningen, kan toren van twee huismeesters en kelderboxen in de Merenwijk maakte hij videobanden, audio- en vi deoapparatuur, sieraden, geld, visuitrustingen, gereedschap, paspoorten, drank en een complete garde robe buit. De man had nog nauwelijks gestolen spullen verkocht. Daardoor kon een set antieke sieraden, met een waarde van rond de 30.000 gulden, aan de eigenares worden teruggegeven. De dader heeft ook bekend degene te zijn die in augustus, september en oktober vorig jaar in de Merenwijk en het centrum stickers met racistische opschriften te hebben geplakt. In zijn woning werd tegelijk een groot aantal stic kers met racistische opschriften gevonden. De man zegt lid te zijn van de NSDAP. De politie in Leiden kwam de man op het spoor na een inbraak in een woning aan de Conradstraat op 22 januari van dit jaar. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Verzelfstandi ging van gemeentelijke voorzieningen wordt steeds waarschijnlijker nu alle grote partijen een ver dere lastenverhoging voor de burger afwijzen. Volgens de onlangs gepresen teerde Voorjaarsnota krijgt Leiden volgend jaar een tekort van 7,1 miljoen gulden voor zijn kiezen. Om dat tekort te dekken, weigeren de grote par tijen hun toevlucht te nemen tot verdere lastenverzwaring. Vorig jaar werd vastgelegd dat de stijging van de onroerend goedbelasting dit jaar beperkt moet blijven tot 5,75 procent, twee procent boven de inflatie correctie. Van die twee procent extra zou het nieuw beleid moeten worden bekostigd. Dat kan echter nog maar tot maxi maal 1,7 miljoen gulden. De coalitiepartijen respecteren deze afspraak. Zij volgen daar mee wethouder S. de Vreeze (financiën/PvdA) in zijn stel- lingname. dat een hogere stij ging uitgesloten is. VVD en SP zijn tegen elke lastenverzwa ring. De coalitiepartners volgen het college ook in de suggestie dat overige tarieven wel mogen stijgen. Leges kunnen worden verhoogd, de afvalheffingen zullen stijgen, om de kosten voor afvalverwerking volledig te dekken. Volgens PvdA-frac- tievoorzitter H. Baaijens valt daar niet aan te ontkomen. „Een stijging van die tarieven is welhaast onvermijdelijk. Je kunt je namelijk afvragen of de lasten niet beter moeten worden gedekt". J. Laurier, fractievoorzitter van Groen Links, kan even eens instemmen met een der gelijke verhoging. „Er zit een zekere mate van logica in. Kijk naar de post rioleringen: als onderhoud daarvan zoveel kost, is het niet vreemd als het lozingsrecht wordt aangepast. Maar het is duidelijk dat je daar nooit 7,1 miljoen gulden mee binnenhaalt". De fracties hebben besloten het college de komende weken de ruimte te geven voor dis cussies over de nieuwe bezui nigingsronde. Standpunten zijn nog niet ingenomen. CDA- fractievoorzitter P. Klück: „Je moet niet bij voorbaat zeggen: dit kan niet, dat mag niet". Wel staat vast dat verzelfstandi ging van gemeentelijke instel lingen een mogelijkheid is die door de meeste partijen zeer serieus wordt genomen. Baaij ens: „Daar moet wel heel zorg vuldig mee worden omge gaan". Ook de fractievoorzitter van het CDA noemt privatisering een serieuze mogelijkheid: „Je moet je ernstig afvragen of we als overheid sommige taken nog moeten uitvoeren". Zelfs de kleinste coalitiepartner Groen Links wijst dat niet bij voorbaat af. Laurier: „Maar als je taken afstoot, moet je daar strakke randvoorwaarden aan verbinden. De gevolgen mo gen niet via een omweg alsnog op de bevolking worden afge wenteld doordat kosten stij gen". Hij verwijst ook naar het collegeprogramma, waarin is vastgelegd dat privatisering al leen wordt doorgevoerd als die plaatsvindt zonder gedwongen ontslagen. De WD, altijd al voorstander van een kleinere overheid, ziet verzelfstandi ging als enige mogelijkheid. Alle partijen onderschrijven de keuze van het college om bij bezuinigingen niet langer de 'kaasschaafmethode' te hante ren. Er moet duidelijk worden geschrapt in andere uitgaven om het tekort te dekken. Maar niet voor iedereen is even hel der dat de keuzes van het colle ge de juiste zijn. CDA'er Klück: „We hebben nog geen uitgekristalliseerd idee of wat het college heeft opgeteld, wer kelijk zo onontkoombaar is. Orgeldag LEIDEN - De achtste Leidse orgeldag wordt morgen weer gehouden. Op initiatief van de stichting Orgelstad Leiden kunnen bezoekers achtereen volgens korte uitvoeringen ho ren op zes historische orgels. Het programma begint om 10.00 uur in de Waalse Kerk aan de Breestraat, daarna vol gen de Lokhorstkerk (10.45 uur), de Evangelisch Lutherse- kerk (11.45 uur), na een pauze de Hooglandse Kerk (13.30 uur), de Marekerk (14.30 uur en de Hartebrugkerk (15.15 uur). De orgels worden be speeld door Eric van Bruggen, Anton Doornhein, Henk Jas- perse, Joop Brons, Ben Feij en Folkert Grondsma. Aan het concert in de Hartebrugkerk werkt ook het koor Hagacanta- re mee en in de Hooglandse kerk. Ministerie wil weer praten over station LEIDEN - De stationsplan nen zijn weer onderwerp van overleg tussen de gemeente Leiden en het rijk. Eerder gaf het ministerie van verkeer en waterstaat te kennen de plan nen voor de ondertunneling van het stationsplein te duur te vinden. Het wilde voorlopig al leen een ton uittrekken voor onderzoek om na te gaan hoe het goedkoper kon. Leiden had gevraagd om 150 miljoen gulden aan subsidie. Afspraken over hernieuwd overleg zijn gemaakt nadat Leiden het ministerie ervan heeft overtuigd dat het de plannen opnieuw moet bekij ken. Volgens wethouder T. van Rij zijn daarbij alle mogelijk heden open. „Gekeken wordt in hoeverre het eerdere stand punt herzien kan worden", al dus de wethouder in antwoord op vragen van WD-raadslid L. Driessen gisteravond. Van Rij gaat er daarbij vanuit dat het ministerie nog steeds de kosten van het project wil on derzoeken. „Maar dat hoeft misschien geen ton te kosten. Het kan ook zijn dat gegevens worden opgevraagd die al eerder door ons zijn verza meld". Van Rij put nieuwe hoop uit de afspraken met het ministerie. Hij wijst er daarbij op dat het ministerie plannen elders zon der onderzoek afwees. Eerder werd vanuit de gemeente te leurgesteld gereageerd op de suggestie van nader onder zoek. Daarbij werd opgemerkt dat de plannen ook niet zo maar tot stand waren geko men, maar zorgvuldig waren voorbereid. Lagere huursubsidie, kortere wachtlijst voor de Slaaghwijk LEIDEN - Kortere wachttij den voor flats in de Slaaghwijk zijn het gevolg van de beper king van de huursubsidie tot maximaal 250 gulden. Volgens wethouder T. van Rij van volkshuisvesting komen men sen met een minimuminko men nu niet meer in aanmer king voor deze woningen. De wachtlijst voor de Slaaghwijk is daardoor drastisch ingekort. Voor een aantal woningzoe kenden betekent dit dat ze veel langer op een ander huis moeten wachten. Dat is vol gens Van Rij afhankelijk van de wijk waar ze een huis willen hebben. Met name mensen die veel haast hebben om een huis te vinden zijn daar het slacht offer van.De beperking van de huursubsidie tot maximaal 250 gulden is het gevolg van een richtlijn van staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting. Hij dreigde huursubsidie bo ven dat bedrag niet meer uit te keren als gemeenten onbe perkt dergelijke subsidies zou den blijven toekennen. Verras papa op Vaderdag 'ns met een cadeaucheque voor 6 weken lang leesplezier. Voor f. 25,- kunt u hem blij maken met heel wat nieuws. Goed idee! De cheque wordt u tijdig toegezonden. Ccidóc Sou/tont Zo blijft 't niet bij een éénmalig cadeautje op Vaderdag! i1 I Ja, laat de Leidse Courant 6 weken lang i (22 juni t/m 1 augustus) bezorgen bij: I Postcode: ivoor controle op bezorging) I Telefoon: Stuur de rekening (f. 25.-) en de cheque naar: I Dhr/Mevr.: I Plaats:J I Stuur deze bon vóór 17 juni in een open envelop I ili (postzegel niet nodig) naar: Leidse Courant. Abonnee I Service. Antwoordnummer 998. 2501 VC Den Haag. J N.B. Indien daartoe aanleiding bestaal kan een verzoek om I een IproeOabonnement worden geweigerd ILV6 I I1

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9