Heksenjacht op informanten dodelijk voor Oost-Europa DEKRANT BRENGT DE WERELD BIJU THUIS. BUITENLAND 'Explosieve" biografie prinses Diana VF Bush: economie mijn 6tr probleem, niet Perot Speculaties over tegenaanval op smerige oorlog Griekse koningskwestie opgerakeld Stoidóe Qowumt VRIJDAG 5 JUNI 1992 IRA-lid 'half vrijgesproken DÜSSELDORF - Gerard Hanratty, lid van het Ierse Republi keinse Leger, is gisteren in Düsseldorf vrijgesproken van een bomaanslag op soldaten van het Britse Rijnleger. Hanratty (33) kreeg wel twee en een halfjaar cel wegens verboden wapenbezit. Rechtbankpresident Steffen zei dat er geen twijfel is dat Hanrat ty IRA-lid is, maar achtte het niet bewezen dat hij betrokken is geweest bij de aanslag op een Britse kazerne in Duisburg-Wan- heim, waarbij in juli 1988 tien soldaten gewond raakten. Hanrat ty en zijn medeverdachte Terence McGeough werden zeven we ken na de bomaanslag door Duitse douaniers aangehouden aan de Nederlandse grens. Hoewel hij al driejaar en negen maanden in voorarrest zit, kwam Hanratty gisteren niet vrij, omdat er een uitleveringsverzoek van Groot-Brittannië tegen hem loopt. McGeough werd vorige maand vrijgesproken en uitgeleverd aan de VS. Ongeveer negen jaar na de grootste gevangenisuitbraak in Groot-Brittannië zijn twee voortvluchtige leden van de IRA gearresteerd. De wegens moord veroordeelde Kevin Barry John Artt en Joseph Patrick Smyth, die van een poging tot moord ver dacht wordt, zijn op basis van vingerafdrukken aangehouden. LONDEN - Een nieuwe rel rond het Britse koningshuis lijkt op komst naar aanleiding van een biografie van prinses Diana nadat een advertentie voor de pu- blikatie ervan wees op explosieve ont hullingen over haar verhouding met haar man prins Charles. Het boek, 'Dia na, het ware verhaal' van Andrew Mor ton, verschijnt later deze maand. Maar het krijgt nu al veel publiciteit in de po pulaire pers. Het boek leverde krante koppen op met verhalen die Diana (30) ervan beschuldigen dat zij Morton helpt een weinig vleiend beeld te schetsen van prins Charles en het koninklijke hu welijk. „Diana heeft mij verraden", zegt de massakrant Sun, waarbij ze gewag maakt van verraad aan de erfgenaam van de Britse troon. De krant haalt ano nieme paleisadviseurs aan met de uit spraak dat Charles zich verraden voelt door zijn vrouw sinds 11 jaar en dat hij bang is dat de storm hun huwelijk naar het punt van een officiële breuk duwt. De krant Today schrijft dat vrienden van de prins geloven dat aanhangers van Diana proberen hem de schuld te geven van alle huwelijksproblemen van (het paar. Een tv-advertentie voor het boek zegt dat het verhaal van Diana „verteld werd met behulp van haar fami lie en vrienden". Onbewezen lekken be schrijven een ongelukkig huwelijk en zeggen dat Diana op zeker moment zo terneergeslagen was dat ze probeerde een eind aan haar leven te maken. Het boek verschijnt in feuilletonvorm in de Sunday Times. Spaanse politie pakt Lockerbie-verdachte MADRID De Spaanse poli tie heeft in Madrid een Syri sche wapenhandelaar gearres teerd, wiens naam in verband wordt gebracht met de aanslag op het Amerikaanse vliegtuig dat in 1988 neerstortte boven het Schotse Lockerbie. Het gaat om de in Syrië geboren Monzer Al Kassar, die in het bezit is van een Argentijns pas poort. De politie arresteerde even eens de in Bayrut geboren Na bil Olabi Dasuki en de in Chili geboren Yamal Edgardo Ba- thich. Beiden waren in het be zit van valse paspoorten. WASHINGTON - De politieke ellende waarin nog< president George Bush zich bevindt, komt voort leie uit „deze langzame, lusteloze economie", en heeft eell niets te maken met de onafhankelijke presidents- ioud kandidaat Ross Perot, zo zei het Amerikaanse can 1 staatshoofd vanochtend. f iste Op zijn eerste persconferentie in drie jaar tijdens i&Oi het piekuur van de televisie - die overigens niet 'an door de drie grote stations werd uitgezonden, wel üss< door CNN - zei Bush dat hij vooral het land wil [en leiden en nog niet bezig is met het bestrijden van ed zijn rivalen die zijn positie willen overnemen bij jjsti de verkiezingen van 3 november. en' „Ik denk van niet", zei hij op de vraag of hij banglwei is dat Perot de kampioen van een groeiend gevoel van onvrede in de VS geworden is. et t WARSCHAU - Het is deze week vijftig jaar gele den dat twee door Enge land opgeleide agenten aan een parachute neer daalden in Tsjechoslowa- kije en daar Reinhard Heyrich vermoordden, een van Hitiers wreedste SS-officieren. Het was een spectaculaire en Wanhopige daad: Heydrich moest worden vermoord om dat hij een al zwakke verzets beweging aan het breken was. De wraak liet niet lang op zich wachten. Een paar uur na de aanslag werden hele families geëxecuteerd en werd een heel dorp, Lidice, verwoest. Niets il lustreert de prijs van verzet te gen tirannie beter dan deze moord en de nasleep ervan. De aanslag op Heydrich verklaart ook ten dele de achtergrond van de collaboratie in Oost-Eu ropa tijdens de oorlog. Waar honderden onschuldigen wer den afgeslacht als'wraak voor één daad van rebellie, leek zelfs passief verzet roekeloos. Oost-Europa ontdekt nu dat de afstand tussen 'geen verzet' en 'collaboratie' niet groot is. Dit morele moeras, dat vijftig jaar lang verboden terrein was, is nu opengesteld voor het pu bliek. De Centraaleuropese staten leggen geagiteerd hun communistische politiedos siers bloot. Het laatste land in de rij is Polen, dat alle collabo rateurs in de periode van 1945 tot 1990 zal doorlichten. De kwestie van collaboratie met de nazi's is angstaanja gend relevant geworden. Is collaboratie in oorlogstijd een precedent waarnaar de gebeur tenissen onder het communis me beoordeeld kunnen wor den? Kan collaboratie ooit ge rechtvaardigd worden? Was het redelijk om met de nazi's samen te werken voor het 'ho gere goed' van een onafhanke lijke staat? Bevrijding Het is gemakkelijk om te ver geten dat Hitiers vroege ver overingsoorlogen door veel volkeren van Oost-Europa als bevrijding werden beschouwd. Na de capitulatie van Joegosla vië in 1941 namen Ante Pavlo- vic en zijn Ustasha-organisatie het bestuur over van een onaf hankelijke Kroatische staat, die afgezien van Kroatië, Slo venië en bijna geheel Dalmatië ook Bosnië en Hercegovina omvatte - 6,5 miljoen inwo ners, onder wie slechts 3,4 mil joen Kroaten. De Ustasha-staat, gemodel leerd naar Italiaans en Duits voorbeeld, was een van Hitiers meest loyale voorposten. Er vonden vreselijke gruwelda den plaats. Voor veel Kroaten blijft de fascistische tijd echter een gouden eeuw. Hoewel de historici in Zagreb de misda den van de Ustasha niet langer ontkennen, ligt de territoriale expansie van de Kroatische staat ten grondslag aan de dro men van de radicale nationa listen van vandaag. Evenzo beschouwen de Slowa- ken die aandringen op afschei ding van de Tsjechen de onaf hankelijke staat van vadertje Josef Tiso tijdens de oorlog als een nuttig model. Tiso's Slo wakije was volkomen onderge schikt aan Hitier. Verdedigers zeggen dat Tiso pas laat hoor de van de deportaties van jo den en dat hij zijn best deed om ze stop te zetten. En hoe zat het met de Tsjechen, voegen ze hieraan toe: collaboreerden die niet met de nazi's? Inderdaad, dat deden sommigen. De Baltische staten verwel komden de Duitse aanval op de Sovjetunie. Litouwers die verdacht worden van oorlogs misdaden beweren nog steeds dat ze niet zozeer pro-Hitier waren als wel anti-communis tische patriotten. Zij zeggen dat samenwerking met de Duitsers de enige zekere ma nier was om onafhankelijk heid te krijgen. Denazificatie sche tijdperk de enige moder ne ervaring met onafhanke lijkheid was. Toen de commu nisten de macht overnamen, voerden ze hun denazificatie uit met een dermate onhandi ge selectiviteit dat het proces in diskrediet werd gebracht. Het resultaat is dat het fascis me een latente aantrekkings kracht heeft behouden in het oosten. Als de duivels grondig waren uitgedreven zouden de politieke vooruitzichten voor Oost-Europa nu misschien be ter zijn. Maar de communisten waren meer dan bereid om de organisatorische structuren en gebouwen, politiedossiers en informanten van de nazi's over te nemen. De Oostduitsers, aldus nazi-ja ger Simon Wiesenthal, hebben een aantal nazi's gepakt maar anderen laten zitten en de kans gegeven te stijgen in de communistische hiërarchie. De Hongaren hebben heel be wust Veel fascisten met een ar beiders- of boerenachtergrond met rust gelaten en gemikt op de conservatieven van premier Miklós Kallay, die een onbe zoedeld oorlogsverleden had. Het politieke doel van de dena zificatie en onderzoeken naar oologsmisdaden was het on schadelijk maken van tegen standers. De aanhangers van het fascisme waren ook nodig om de gelederen van de naoor logse communistische partijen aan te vullen. Door het teke nen van een eenvoudige ver klaring konden de 'kleine' fas cisten van Hongarije zich aan sluiten bij de communisten. De nazi-collaborateurs werden communistische collabora teurs. Andere basis Desalniettemin moeten de huidige communistische colla borateurs op een andere basis worden beoordeeld. De Tsje- choslowaken en de Oostduit sers voeren de heksenjachten aan. Praag legt zich nu met veel meer ijver toe op het op sporen van communistische informanten dan indertijd op de nazi-jacht. Politieagenten zullen voor minstens vijf jaar uit hun func tie ontheven worden. Dit lijkt misschien een passende wraak van de intellectuelen en rebel len die om hun politieke over tuiging veroordeeld waren tot het zemen van ramen, maar het is vendetta, geen recht. Collaboratie met de stalinisti sche geheime politie beteken de dat je medeschuldig was aan de wandaden van die tijd. Maar in de jaren tachtig waren de meeste geheime diensten van Oost-Europa verworden tot opgezwollen bureaucra tieën. De agenten brachten plannen ten uitvoer die even leeg en verwrongen waren als die van hun tijdgenoten die fabrieken draaiende hielden. Informan ten werden verzonnen en hun salaris werd door anderen in de zak gestoken. Potentiële in formanten werden benaderd en, wat ook hun antwoord was, als medewerker geregistreerd. Tegen de jaren tachtig was de communistische geheime poli tie machtig, maar slechts op bepaalde gebieden; de dienst kon bijvoorbeeld de uitgifte van een paspoort blokkeren. Om naar het buitenland te kunnen reizen moest een Pool of een Tsjech dan soms toe stemmen in een gesprek met iemand van de geheime poli tie. Het gesprek leverde zelden iets op, behalve een nieuw dos sier, een gevoel van onbeha gen en een bonus voor de be troffen functionaris. Studen ten die terugkeerden uit het Westen werden soms opgeroe pen voor ondervraging. Maar komt dit neer op collaboratie? Is het vergelijkbaar met het helpen van de nazi's? Deze vraag kan niet zomaar met 'ja' of 'nee' worden beant-" woord: collaboratie is een kwestie van mate en motief. Oost-Europa zou zijn heksen jachten moeten intomen. Na tuurlijk moeten ministers of hoge functionarissen op ge voelige posten doorgelicht worden. Maar er is bijna niets dodelijkers dan het opdelen van de vermoeide, gespannen samenlevingen van de post communistische wereld in col laborateurs en slachtoffers. The Times r.ilj ent De Chinese politie gaf gisteren twee Amerikanen 'die elkaar een frisbee fop toegooiden een waarschuwing. Zij arresteerde verder twee leiders van de verboden Autonome Arbeiders federatie van Peking om te voorkomen dat zij gisteren leiding zouden geven aan de herdenking van J1'1 het bloedbad op lr het Plein van de Hemelse Vrede, drie jaar gel Het zwaar bewaakte plein lag er rustig bij. FOTO: AP Idoor ROEL LOOTS BELGRADO De politici gaan vooralsnog niet ver der dan zinspelen op een militaire interventie om het bloedvergieten tussen Serviërs, Kroaten en mos lims te stoppen. Maar er kan pas sprake zijn van ingrijpen als de sancties tegen Servië en Montene gro zijn mislukt, zeggen ze. Wellicht dat er alleen in mili taire kring binnen de Verenig de Naties serieus rekening mee wordt gehouden dat de aanval sneller wordt geopend dan ministers als Van den Broek en 'zijn Amerikaanse collega Baker willen doen la ten geloven en er in de hoofd stad van klein-Joegoslavië wordt verwacht. „Zoals in elk conflict moet er eerst een aan leiding zijn om tot actie over te gaan. En op die aanleiding wordt nu gewacht," luidt het. Twijfel of er daadwerkelijk wordt ingegrepen in de smeri ge oorlog, bestaat steeds min der. „Of er zou hier radicaal iets moeten veranderen en daarin gelooft nauwelijks nog iemand", menen verschillende functionarissen van Unprofor, het vredesleger dat de Vere nigde Naties naar de voormali ge socialistische republiek stuurde. De feiten lijken hen gelijk te geven. Het Rode Kruis publiceerde twee dagen geleden cijfers van het aantal doden en vermisten: de oorlog in en rond Sarajevo is nu twee maanden gaande en zou zo'n zesduizend mensen het leven hebben gekost. Voor de Zl.UUU vermisten worden er in Bos- nië-Hercegovina dag-in dag- uit radioberichten uitgezon den. Balans Mochten de strafmaatregelen tegen klein-Joegoslavië hun uitwerking missen en de Vere nigde Naties willen daarover halverwege deze maand de ba lans opmaken, dan zou dat de aanleiding kunnen zijn om tot een interventie door een inter nationale troepenmacht over te gaan. Toch is het volgens militaire bron niet strikt nood zakelijk dat er tot dat moment wordt gewacht. Als gegronde reden voor een vervroegde aanval wordt bijvoorbeeld een beschieting met dodelijke af loop van Unprofor-militairen genoemd. En de kans dat een dergelijk drama zich een dezer dagen zal voordoen is groot, omdat deze week opnieuw le den van de VN-vredesmacht zijn beschoten. Met klem wordt benadrukt dat het niet per se de dood van een VN-lid hoeft te zijn dat een aanval van Westerse strijd machten zal uitlokken. Gegij zelde Unprofor-leden zou eveneens voldoende aanlei ding zijn om in te grijpen. Op die mogelijkheid wordt spe ciaal gewezen nu er berichten doorsijpelen dat Servische mi lities plannen hebben om sol daten van de vredesmacht te ontvoeren. De meningen verschillen over hoe een militaire actie eruit zal gaan zien. Een bombardement op bepaalde doelen in en bij Belgrado kan niet worden uit gesloten omdat een dergelijke strafexpeditie ook op Baghdad is uitgevoerd. Het bombarde ren van een stad kost echter veel mensenlevens. Ondanks alle hi-tech apparatuur in de vliegtuigen worden nog altijd fouten gemaakt. Als meest voor de hand lig gend doel van een militair in grijpen, wordt de luchthaven bij Sarajevo gezien. De lan dingsplaats is belangrijk voor de aanvoer van hulpgoederen naar de hoofdstad van Bosnië- Hercegovina, waar een groot tekort is aan voedsel en medi cijnen. Onderhandelingen met de Servische milities, die het vliegveld in handen hebben en geen landingen toestaan, heb ben tot nu toe niets opgele verd. Zesde vloot „Bij het onzetten van dat vlieg veld kan bijvoorbeeld de zesde vloot wel eens een heel belang rijke rol gaan spelen, net zoal in de Golfoorlog. Zij bevinc zich in de Middellandse Ze< heeft vliegtuigen aan boord kan zo naar de Adriatiscl kust opstomen". Dat in et dergelijke situatie de posit van Unprofor-militairen ze< precair wordt, omdat zij do< de Servische bevolking w eens als vijandige strijdmacl kunnen worden beschouwi geeft iedereen volmondig to „Maar het kost niet zoveel ti, om alle veertienduizend sold ten het land uit te krijgen" Dat gaat niet op voor de inw( ners van Belgrado die enké dagen geleden al werden opgefj schrikt door een bericht da het bombardement op de sta<fjE voor de volgende avond voor e spelde. Wat ongelovig vroege! a[ ze nog eens naar de bron va het nieuws. Studio B, een onaf hankelijk tv-station dat mee: betrouwbaar wordt beschouw ri dan de twee zenders in staat j seigendom. „Maar wat moet il anders doen?", zei Goran toe hij de middag voor de fatalji avond weliswaar wat nerveu! maar nog altijd in zijn woonka mer zat: „Ik weet niet waar i heen moet". k De volgende ochtend stond hi goed weer op. Iemand in zijl omgeving had met een oog g< keken en met een half oor g«J luisterd. Studio B had slecht I het gerucht als nieuws g bracht. Kameraadschap Een Armeense soldaat brengt een hoofdverband aan bij een kameraad die gewond raakte in de buurt van de stad Nakhichevan. De gevech ten in deze Azerbajdjaanse enclave in Armenië duren onverminderd voort. FOTO: AP ATHENE - Alsof Grie kenland al niet door vol doende problemen wordt geteisterd, dreigt nu de koningskwestie weer op het tapijt te komen. De Griekse regering is tot een vergelijk gekomen met ex-ko ning Constantijn voor de vol doening van diens enorme schulden aan de fiscus in ver band met verschuldigde suc cessierechten. Een klein gedeelte van de tota le som zal door Constantijn be taald worden, maar de rest zal hij voldoen door het afstaan van het overgrote deel van zijn landgoederen aan de Griekse staat. Hoewel Constantijn be hoorlijk met zijn billen bloot moet, blijft er genoeg voor hem over. Hij zal zeker niet met an sichtkaarten langs de deur hoeven, als hij naar Grieken land terugkomt. Zo heeft hij nog steeds de beschikking over drie paleizen en de bijbe horende landgoederen. De re geling van de koninklijke be lastingschulden opent voor Constantijn de weg om terug te komen en zich weer in de Griekse politiek te storten. Zo iets is inderdaad niet denk beeldig, want Constantijn wordt ervan verdacht de ambi tie te hebben een monarchisti sche rechtse partij te willen op richten die toch een bepaalde rol kan spelen in de Griekse politiek. Zoals men zich herinnert is Constantijn per referendum afgezet in 1974 na de val van de kolonels. Maar hij kreeg toen toch nog zo'n 30 procent van de stemmen. In Griekenland heeft men nooit veel waarde ring voor Constantijn kunnen opbrengen en vooral niet voor zijn slappe houding in de be gintijd van de junta, toen hij zich had laten fotograferen met de kolonels. Dat heeft zijn reputatie een definitieve knak gegeven. Ook heeft het hem geen goed gedaan dat het Griekse koningshuis en vooral wijlen koningin Fredericka, zijn moeder (kleindochter van de Kaiser), zich actief met de landspolitiek placht te bemoei en, wat tot de politieke chaos in de jaren zestig heeft geleid en ook een van de factoren is geweest die het land rijp maakte voor de staatsgreep van de kolonels in 1967. Eenmaal terug Na een mislukte, operette-ach- tige tegencoup tegen de kolo nels is Constantijn uitgeweken naar het buitenland waarvan daan hij tot op de dag van he den regelmatig in verklarin gen zijn bezorgdheid laat ho ren over het reilen en zeilen in zijn geboorteland. Slechts een maal is Constantijn terugge weest, toen de Griekse autori teiten hem genadig hadden toegestaan de begrafenis van zijn moeder bij te wonen. Maar dat was slechts voor een uur en na 60 minuten moest de ex- vorst weer het land verlaten nadat hij spectaclair en senti menteel de Griekse bodem had gekust. Bij de diverse Olympische Spelen hij zit zelfs mede door het feit dat hij oud-Olympisch zeilkampioen is, in het Olympisch Comité maakt Constantijn steeds weer gebruik van de gelegenheid in contact te komen met Griekse persoonlijkheden en journalis ten, wat hem dan ook wel lukt. Het feit dat de ex-koninklijke familie in het reine is gekomen met de Griekse fiscus zal ook de verhouding van de Griekse regering tot de Spaanse ko ninklijke familie verbeteren. Deze kwestie was altijd een ob stakel voor de Spaanse ko ninklijke familie om Grieken land te bezoeken, daar de Spaanse koningin de zuster is van Constantijn. Als Constan tijn zou besluiten naar Grie kenland terug te keren zal dat zeker geen goeds betekenen voor het toch niet al te stabiele Griekse staatsbestel. Dat hij daarbij misschien een zekere rol in de politiek kan spelen aan het hoofd van een rechtse partij is niet uitgesloten, maar dat hij ooit weer op de troon kan komen, is onder deJiuidi- ge omstandigheden ondenk baar. In dit verband is het misschien aardig zich te herinneren dat het weinig had gescheeld of Griekenland had een Oranje op de troon gehad. Na de onaf hankelijkheidswording van Griekenland omstreeks 1830 is £ok aan een zoon van koning Bij een vorig bezoek aan Grie kenland sprak ex-koning stantijn een groep royalisten tof ondanks een openbaar sprer verbod van de politie. FOTO:* Willem I de Griekse troon a geboden. Dit is, als men in a merking neemt hoe wispeltij rig de Grieken met hun i sten zijn omgesprongen, lukkig niet doorgegaan.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 6