irazilië tekent als eerste Klimaatverdrag Van Eekelen wil schepen naar Servië sturen BUITENLAND Somaixt VEIJDAG 5 JUNI 1992 )ntvoeringszaak De Clerck jotendeels opgelost iRUSSEL - De Belgische politie heeft het volle- ige bedrag van de ongeveer 14 miljoen gulden, Btals losgeld werd betaald voor de vrijlating van elfjarige Anthony De Klerck teruggevonden. e koffer met het grootste deel van het bedrag erd afgelopen dinsdag tijdens een huiszoeking j het dorp Geel gevonden. Eerder werd al een jein deel van het losgeld in Diegem ontdekt, éigens de officier van justitie van Dendermon- jzijn bij de huiszoekingen van begin deze week lulree beroepsmilitairen aangehouden. Met deze iejngst denkt de Belgische justitie vrijwel alle be- leipkkenen bij de ontvoering achter de tralies te lagbben. In totaal gaat het om elf verdachten. An- iu©ny werd op 4 februari op weg naar school ont- haierd. Na 32 dagen werd hij na betaling van het al^geld weer vrijgelaten. Honderdduizenden herdenken Khomeini BEHESHT-E-ZAHRA Honderddui zenden Iraniërs hebben gisteren de drie jaar geleden overleden ayatollah Ruhollah Khomeini herdacht. Ook een groot aantal buitenlandse gasten en hoogwaardigheidsbekleders woonden de herdenkingsbijeenkomst bij. De be langstellenden hadden zich samenge perst in de tempel, die een oppervlakte heeft van ongeveer twee voetbalvel den. Er werden spreekkoren aangehe ven met leuzen als „Dood aan Ameri ka" en „Dood aan Israel". Mensen die door de hitte en uitputting \yaren flauwgevallen werden door medewer kers van de Eerste Hulp overgoten met water. Jeltsin houdt vast aan hervormingen MOSKOU - President Boris Jeltsin van Rusland heeft gezegd dat hij vasthoudt aan de economische hervormingen, ook al heeft hij drie conservatieve politici in zijn regeringsploeg opge nomen. Jeltsin verzekerde parlementsleden dat de benoeming van de drie, die afkomstig zijn uit het oude militair-industriële complex van de Sovjetunie, geen bedreiging is voor zijn regering van jon ge hervormingsgezinde economen. „Jeltsin heeft gezegd dat hij de hervormingen blijft steunen", al dus afgevaardigde Vyatsjeslav Volkov. De Russische president beloofde volgens Volkov dat hij de hervormingsgezinde econo men voorrang zal verlenen boven „de militair-industriële factie in het kabinet". Ondanks Jeltsins geruststellende woorden zien veel waarnemers in de kabinetswijziging een voorbode van een voorzichtiger economisch beleid. Zij beschouwen de benoeming van onder meer de voormalige Sovjetminister voor energie Vik tor Tsjernomydin tot een van de vice-premiers als een poging de conservatieve oppositie in het parlement en in staatsbedrijven tevreden te stellen. Valse mummie blijkt echt LÜBECK— In het Lübeckse St. An- nenmuseum is een echte mummie ontdekt, die al honderd jaar in de kel der van het museum had gelegen om dat hij voor een vervalsing werd ge houden. Röntgenopnamen hebben nu bewezen dat de mummie echt is. De mummie werd ontdekt bij de voor bereidingen voor een tentoonstelling over de in Lübeck geboren schrijver Thomas Mann en diens verhouding tot Egypte. Op de foto's waren duide lijk de amuletten en gouden sieraden van de dode te zien. De gemummifi ceerde persoon is waarschijnlijk een man en naar de amuletten te oordelen een hoge ambtenaar. DE JANEIRO - De ^Braziliaanse president !rlfernando Collor de Mello peft gisteren met veel ce remonieel vertoon het We- »ld Klimaatverdrag gete- ?kend. 't it openstellen van het ver- snpg voor ondertekening is het "n rste tastbare resultaat van brNCED, de conferentie van de letirenigde Naties over milieu nbi ontwikkeling in Rio de Ja- ?rairo. odrect na de ondertekening I njeft de milieu-organisatie e leenpeace ernstige kritiek ipRuit op het verdrag. Volgens /rd Jeremy Leggett, een van de m4npagneleiders van Green- ace International, is het lerdrag veel te vrijblijvend", st verdrag spreekt in vrij ige termen van een stabilisa- ety van de uitstoot van broei- kojsgassen in 2000 op het ni- "teiau van 1990. Over de aanpak dfo de uitstoot van kooldioxi- (C02) wordt niet apart ge- afVoken. Tijdens de onderhan- "Bingen over het verdrag jehler dit jaar was dit voor de CRrenigde Staten onbespreek baar. r*tnister Alders van milieube- ["Plfer heeft namens Nederland Dat Wereld Klimaatverdrag ge- 1 gjtend. Hij heeft bij die gele genheid nog eens benadrukt 'g$ Nederland liever een ver- 39(jrgaand verdrag had gezien. Mor Nederland is het verdrag »ssh eerste stap waarmee de ba- is gelegd voor het verder d-bscherpen. antderland, Zwitserland en j-|stenrijk proberen in Rio medestanders te vinden voor hun initiatief het verdrag te voorzien van een apart aan hangsel waarin wel wordt ge sproken van stabilisatie van de uitstoot van C02 in 2000 op het niveau van 1990. Het Neder landse beleid gaat overigens verder. Nederland wil de uit stoot in 2000 verminderen met drie tot vijf procent in vergelij king met 1989. Volgens Alders maken veel geïndustrialiseerde landen een voorbehoud. Verschillen de landen willen uitsluitend tekenen als alle landen van de Europese Gemeenschap teke nen. Andere stellen de voor waarde dat alle landen van de Europese Vrijhandels Associa tie (EVA) tekenen. De Neder landse bewindsman verbaast zich er telkens weer over „dat landen die soms zeggen hoe hard zij voorop lopen, zo veel moeite blijken te hebben als het op tekenen van het aan hangsel aankomt". Direct na het tekenen van het verdrag door Collor de Mello deed de premier van het eiland Tuvalu, Bikenbau Paeniu, een oproep aan de internationale gemeenschap afdoende maat regelen te nemen tegen het broeikaseffect. Tuvalu is een van de kleine eilandstaatjes in de Pacific. Het telt ongeveer 10.000 inwoners. Het heeft slechts een oppervlakte van 36 vierkante kilometer. Door de verwachte stijging van de zee spiegel als gevolg van het broeikaseffect dreigen Tuvalu en andere eilanden als eersten te worden getroffen door de ge volgen van het broeikaseffect. De Braziliaanse Indiaan Chief Raoni houdt een speech tijdens een indianenbijeenkomst in Rio de Janeiro. Jaloerse Lady door BOB VAN HUET „Ik veronderstel dat ik jaloers ben", erkende Lady Ann voor de verzamelde verslaggevers. De vrouw van Sir Peter, baronet in het lieflijke graafschap Berkshire, drukte het zwakjes uit. Groen en geel zag ze van nijd. En heel het land mocht weten hoe dat zo gekomen was. Haar huwelijk met Sir Peter, eminent ondernemer en lid van de Royal Yacht Club, was na 25 jaar op de klippen gelopen. Tot groot verdriet van Lady Ann en de beide kinderen. De huwelijksontbinding werd in gang gezet. Lady Ann stelde prijs op een waardige scheiding. Sir Peter kon één vleugel van hun landhuis betrekken, zij zou de andere bewonen. Maar de schijn die Lady Ann zo graag wilde ophouden spatte uit elkaar toen Sir Peter haar liet zitten en introk bij een jongere vrouw, bewoonster van het dichtstbijgelegen dorp. De aanblik van zijn BMW voor de deur van de blonde Amanda werd Lady Ann te veel. Haar blauwe bloed begon te koken en ze zon op wraak. De eerste nacht goot ze vijf liter witte verf over Sir Peters BMW toen die weer eens voor Amanda's cottage stond. „Dat gaf me een geweldige kick", liet ze de opgetrommelde pers noteren. Haar volgende doelwit was Sir Peters garderobe. Met een voorhamer brak ze de deur naar zijn vertrekken open. Lady Ann had ook een schaar meegenomen waarmee ze resoluut tien centimeter afknipte van de mouwen en pijpen van 32 Savile Row-kostuums, zijn allerbeste pakken. Voldaan over dit geïnspireerde handwerk daalde ze af naar de wijnkelder voor „de genadeslag". Sir Peter stond bekend als liefhebber van edele vochten. Zeventig van zijn beste flessen wijn en port laadde ze daarom achter in haar Volvo. Hoe groot was de verbazing van de dorpelingen toen ze de volgende ochtend naast hun melkfles een exquise Chateau Latour 1961 aantroffen ter waarde van een slordige duizend gulden. Anderen werden verblijd met een superieure chablis of een zeer exclusieve port. Mrs Josie. die net in het dorp was komen wonen, wist niet wat haar overkwam en vroeg mister Tonge, de lokale melkman, hoe dat zat met die Saint-Emilion 1976 tussen het lokale koeiesap. Mister Tonge had al meer van de flessen gezien en ze waar mogelijk opgehaald omdat ze weieens aan Sir Peter konden behoren. Lady Ann toonde zich voldaan over haar revanche. Het speet haar alleen dat ze geen gelegenheid had gehad, een roze nijlpaardje op het dak van Sir Peters auto te plakken. „Zijn vrienden noemden hem 'hippo' omdat hij zo zwaar was", vertelde ze. En Sir Peter? Hij was in geen velden of wegen te bekennen. frankrijk laat bezwaren rominente rol NAVO varen 3e£LO Het eenstemmi- °r iNAVO-besluit betekent gj-t|t de Franse minister mii buitenlandse zaken, .ft)land Dumas, zijn aan- enfikelijke bezwaren te- ogjn een te prominente rol n de NAVO in Europa —|eft laten vallen. situatie" in Joegoslavië, zoals minister Van den Broek het, noemde. De Nederlandse be windsman verduidelijkte dat het daarbij gaat om de militai re bescherming van hulpkon vooien met voedsel en medicij nen voor het met hondersnood bedreigde Sarajevo. Resolutie 757 van de Veiligheidsraad doet een oproep aan de VN-lid- ankrijk, en ook Spanje, vond staten de humanitaire nood te 1 nvankelijk dat een verzoek lenigen in de Joegoslavische J een NAVO-vredesmacht crisisgebieden, ït van de CVSE als organisa- maar van individuele fSE-lidstaten moest uitgaan. ükjarnaast wees Parijs het idee ;h£p de hand om binnen de heiVO op voorhand al voorbe- ee]|dingen te treffen voor vre- coöperaties. Volgens Frank- w(t zouden die voorbereidin- lula pas mogen beginnen op p ij moment dat er een con- w«t verzoek van de CVSE lag. Oslo bleek dat binnen ae al- """htie de geluiden steeds ster- f worden concreet iets te in aan „de mensonterende Van den Broek trok een verge lijking met de VN-hulpactie voor de Kurden in Noord-Irak die vorig jaar onder de naam Provide Comfort werd uitge voerd. Hij erkende dat het hui dige geweld in Bosnië-Herce- govina een dergelijk optreden moeilijk maakt. „Ik vindt ech ter niet dat, omdat het moeilijk en riskant is, we moeten zeg gen dat de internationale ge meenschap geen antwoord heeft op een dergelijke mens onterende situatie", aldus de bewindsman. Secretaris-generaal van de Westeuropese Unie, Van Eeke- I FOTO MAURICE NELWAN HILVERSUM/SARAJE VO Om controle op de naleving van het VN-em- bargo tegen Servië en Montenegro te waarbor gen moeten marinesche pen van de WEU-landen worden ingezet in de Adri- atische Zee. Dat bepleitte de secretaris-generaal van de Westeuropese Unie, Van Eekelen, gisteren in Veronica Nieuwslijn. Volgens Van Eekelen zijn tien a twaalf schepen nodig met 100 tot 120 man per schip. Als West-Europa niets doet zal bin nen een paar maanden een nog veel ernstiger situatie in Joe goslavië ontstaan, zei de WEU- töpman. „We zullen het moeten klaren met een mini mum aan machtsmiddelen. maar wel door een gemeen schappelijk optreden. Als grenslanden het embargo schenden, moeten we maatre gelen tegen die landen nemen en misschien ook wel economi sche sancties instellen tegen die landen". De secretaris-ge neraal zei dat het ook voorstel baar is iets te ondernemen te gen beschietingen. „Dat zou luchtacties inhouden. Maar ik denk dat de politieke bereid heid daar nog niet voor aanwe zig is". Ook de Nederlandse europar lementariër Oostlander pleitte voor een discussie over een mi litaire inzét. Hij erkent dat het Europees Parlement slechts een adviserende stem heeft. „Maar een uitspraak voor mili tair optreden zou toch een sig naal zijn naar de politiek om iets te doen". ren laten doorschemeren de al- De voorzitter van de senaats- liantie met Servië, waarmee commissie voor buitenlandse het samen het nieuwe Joego- zaken in de VS heeft de Vere- slavië vormt, ter discussie te nigde Naties gisteren opgeroe- willen stellen. Zijn opmerkin- pen een maritieme blokkade gen zijn de eerste openlijke in- in te stellen tegen Joegoslavië dicatie van spanningen binnen om een einde te maken aan de de Joegoslavische federatie gevechten in Bosnië-Hercego- van Servië en Montenegro vina. Peil wees erop dat de VS, sinds de Verenigde Naties za- NAVO, Rusland en Oekraïne terdag een embargo afkondig- aanzienlijke maritieme eenhe- de waardoor alle handel en den in de regio hebben en dat transportverbindingen met die gebruikt moeten worden het land verboden zijn. voor een blokkade van de Montenegrijnse kust. Boven dien moeten de VS volgens Pell in de veiligheidsraad van de VN vragen om een onmid dellijke militaire actie om een eind te maken aan het moor- ming aan. Eerder werden VN- en Rode Kruis hulpverleners Slachtpartij Omdat de VN-sancties nu ook in Montenegro gevoeld wor den heeft de president giste- Een VN-konvooi van 21 vracht wagens en jeeps is gisteren on der begeleiding van drie pant serwagens in Sarajevo aange komen. De tocht vanuit Bel grado duurde 30 uur, en ging gepaard met een regen van ko gels en mortiervuur. De zen ding van voorraden medicij nen en voedsel kwam zonder verdere problemen ter bestem- Gisteravond werden door Ser vische milities weer bombar dementen uitgevoerd op Sara jevo. Daarbij zouden vijf men sen om het leven zijn geko men. Servische milities heb ben vanmorgen de Bosnische hoofdstad wederom bestookt met artillerievuur en mortier granaten. Bosnische woord voerders maakten tevens mel ding van een slachtpartij in Prijedor, een stad in het noord westen van Bosnië-Hercegovi- na. Servische troepen zouden daar 600 vrouwen en kinderen hebben vermoord en hun lij ken hebben verbrand. Belgisch wetboek voortijdig in winkel )lse regering weggestemd 1SCHAU - De centrum-rechtse regering onder premier Jan izewski is-vannacht weggestemd. Een meerderheid van de af- "aardigden in het Poolse parlement steunde een motie van itrouwen die was ingediend door verscheidene oppositiepar- Eerder had president Lech Walesa er bij het parlement op komstenbelasting BRUSSEL - Niet alleen in Nederland, maar ook in België voelt de senaat zich niet altijd even serieus genomen door be windslieden. De liberale senator Leo Go- vaerts merkte gisteren tijdens een debatje met de Belgische minister van financiën, Philip pe Maystadt, op dat hij het nieuwe wetboek voor de in- woordde de senator dat hij de gewraakte tekst zelf nog niet eens gezien had. Hij vermoed de dat er binnen zijn departe ment een fout was gemaakt en zou proberen de dader op te sporen. Voor Govaerts klonk het ver haal van de bewindsman wei nig overtuigend en hij noemde het voorval het zoveelste be- bgedrongen de minderheidsregering van Olszewski het ver- uwen te ontnemen. De regering-Olszewski heeft opdracht ge- Jgen de lopende zaken te blijven behartigen tot er een nieuwe 'lering gevormd is. }n krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en i)0 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabe- inclusief wijs dat de regering het college voorwoord van de minister al niet serieus neemt, ja zelfs be- in de winkel had zien liggen terwijl de behandeling in de senaat nog gaande was. In het voorwoord stond te lezen dat drinken. „Als r lachelijk maakt. Volgens hem konden hij en zijn collega's maar beter een kop koffie gaan de nieuwe belastingwetgeving al door Kamer en senaat waren goedgekeurd. Maystadt ant en bonen bij zit is de dorst im mers nooit ver af', zo filoso feerde Govaerts. APITEIN ROB - DE ONDERWERELD VAN PROFESSOR LUPARDI ee%3 - Terwijl de mannen in de tank, waar Rob zich heeft verborgen, vreemde optocht de weg wijzen. Drie, vier dagen verstrijken en de [at bewogen hun werk doen, probeert Rob het geheim van deze raad- tanks moeten nu wel enige duizenden mijlen hebben afgelegd. Maar n bchtige expeditie op te lossen. Maar hij staat voor een puzzle. Het op de vijfde dag schijnt het einde van de reis in 't zicht te komen, want me!ge, dat hij kan ontdekken, is dat de tocht ongeveer in west-noord- het toerental van de machines wordt lager gesteld. Rob heeft er nog ^telijke richting gaat, want er is een electrostatisch kompas aan steeds geen idee van, waar ze zich bevinden. Stuurt Lupardi hen *e brd. En dat deze tocht een bepaald doel heeft, blijkt wel uit het feit, naar het middelpunt der aarde of bereiken ze straks de aardopper- ?r I de weg, die de tanks nemen is afgebakend met lampen, die de vlakte weer? Maar waar dan? In Australië? In Azië? In Afrika? Waar? Ruzie Een orthodoxe priester heeft een heftige woordenwisseling met twee Israëlische soldaten, omdat hij het heilige Manger-plein in Bethlehem niet mag betreden. Daar geldt een tijdelijk verbod nadat een Israëli sche grenswacht was neergestoken door een Palestijn, die zelf werd doodgeschoten Aanklager twijfelt niet aan identiteit Demjanjuk JERUZALEM - De Israëli sche openbare aanklager Mi chael Shaked heeft gisteren elke twijfel over de identiteit van John Demjanjuk van de hand gewezen. Volgens hem is overtuigend bewezen dat John Demjanjuk de beruchte beul Ivan de Verschrikkelijke was van concentratiekamp Tre- blinka uit de Tweede Wereld oorlog. De uitspraak van de openbare aanklager is diens eerste reac tie op pas ontdekte, beëdigde verklaringen van 37 bewakers van het kamp Treblinka. Vol gens de advocaten van Dem janjuk. tonen die tientallen ja ren oude verklaringen aan dat niet hun cliënt maar Ivan Mar- chenko de ware Ivan de Ver schrikkelijke is geweest. Openbare aanklager Michael Shaked betoogde voor het Hooggerechtshof in Jeruzalem dat het gegeven, dat Marchen- ko de gaskranen in het concen tratiekamp bediende, nog niet wil zeggen dat Demjanjuk dat niet ook heeft gedaan. Mocht het hof beslissen dat Demjan juk de gaskranen niet heeft opengedraaid, dan moet het hem veroordelen wegens de wrede martelingen waaraan hij zich als bewaker heeft schuldig gemaakt, zo betoogde Shaked. Daarnaast sluiten de verklaringen volgens Shaked niet uit dat Martsjenko en Demjanjuk een en dezelfde persoon zijn.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5