ienry Rollins: „Boeken hebben meer nvloed op mijn leven dan platen" Spionnageles via de film Pauselijk dieet met of zonder t ifckLócSoma/nt Je mambo als Amerikaanse droom KUNST /RTV/ FILM 19 Spock naar de aarde voor vrede en milieu The Mambo Kings' DO EN STUDIO: 'The Mambo Kings' it Armand Assante en Maruschka tmers. Naar het boek van Hijuelos. lografie: Michael Ballhaus. Regie: neGlimcher. VRIJDAG 5 JUNI 1992 'g (American Dream als motief or een film mag dan uitge- le dken zijn, Arnold Glimchers i- ie Mambo Kings' zet de be- nfemde droom van succes even een ander decor: dat van de 'n nerikaanse ballrooms en chtclubs van de vijftiger ja- de tijd dat het Cubaanse 'Plme van de Mambo de mu- *e kwereld overspoelde. de hoofdrolspelers nu uit ba komen om via drugs rijk- en status te veroveren carface'), of dat ze uit slop en armoede komen om Jr :h naar de top te slaan ('Roc- het succes-verhaal van 1111 slagen in een maatschappij de protagonisten niet be- 11 aid welkom heet is een ge- e fd Hollywood-thema. 'The r.s imbo Kings' valt in die cate- (•ie, maar is goed genoeg om tegelijkertijd kanttekenin- bij te zetten. Dit is niet chts het verhaal van twee baanse musici die uit Hava- vluchten om in New York weren te oogsten. Het is het aas van twee broers, aan el- ir gehecht, die uit hun land ^eten vluchten, bedreigd ir een mafiose club-eige- ir. Die in New York aan het succes ruiken, ook daar moeten vechten om niet inge kapseld te worden door clubei genaars en impresario's. Muzi kanten die tussen hun optre dens in het dagelijks brood verdienen in de slagerijen van New York en die ondanks alles 'displaced persons' blijven. Machito Interessant materiaal dat re gisseur Glimcher ontleende aan de dikke roman van Oscar Hijuelos 'The Mambo Kings play songs of love', waarmee hij een Pulitzerprijs won en waarvan behalve het romanti sche basisverhaal ook een aan tal sociografische kantteke ningen overeind bleef. Het op windende muzikale decor van de vijftiger jaren vormt een be langrijk deel van de film. La tijnse ritmes veroverden niet alleen de ballrooms (The Palla dium), maar ook de jazzclubs (Birdland). De van oorsprong Cubaanse orkestleider Frank Raul Grillo, alias Machito, had met trompettist Mario Bauza een enorm succes met z'n Afro- Cubans en was verantwoorde lijk voor 'salsa avant-la-lettre', een mengsel van jazznum mers, jazzritmes en Latijns- Amerikaanse arrangementen. De Puertoricaan Tito Puente werd een ster op de 'timbales', jazzgroten als Charlie Parker en later Stan Getz gingen 'la- tin'. 'The Mambo Kings' zetje sfeervol terug in die tijd, met een aantal spetterende muzi kale scènes. Via het optreden van Tito Puente als zichzelf, het grijze haar alleen wat bij gekleurd. Met de band van Ma chito even op de planken. Met zangeres Celia Cruz, van wie niemand precies weet hoe oud ze is (ze moet tegen de tachtig lopen), die de moeder speelt van een clubeigenaar (met re ferenties aan Miguelito Valdez alias Mr. Babalu) en tijdens de slottitels nog een solo-nummer weggeeft. Liefhebbers van de mambo zijn gewaarschuwd: niet voortijdig de bioscoop uit. Maruschka Van de beide broers in de film zelf, de een componist en trompettist, de ander show man en zanger, zien we de on gecompliceerde liefdesrelaties van de een, en het gecompli ceerde huwelijk van de ander. De laatste heeft zijn jeugdlief de in Cuba achtergelaten, droomt van en componeert voor haar (de romantische bo lero 'Beautiful Maria of my soul', in werkelijkheid van Ro bert Kraft), maar trouwt een ambitieus Cubaans meisje in New York, Dolores Fuentes. Een rol van de Nederlandse Maruschka Detmers, die na 'Hannah's War' nog altijd wacht op een dramatische dra gende rol en hier voornamelijk zuiverheid en gevoeligheid mag inbrengen. Armand As sante is formidabel als de ma cho-broer, de versierder, de showbink. De Spanjaard Anto nio Banderas (bekend uit de films van Almodóvar) is de kwetsbare, zachtaardige van de twee. De band tussen hen, de opoffering van de luidruch tige brper voor de ander zon der dat die het zo voelt, is de kern van de film. Goed voor een verteerbaar stuk senti ment. Lucy Ball Een van de successen van de broers - die zich uiteraard de Mambo Kings noemen, ook al benen ze tussendoor karkas sen uit - wordt een optreden in de Lucy Ball-show. Die werd geproduceerd door Lucy's echtgenoot, Desi Arnaz, zelf een Cubaan. Zijn rol wordt ver tolkt door de zoon van hem en Lucy, Desi Arnaz jr. De scènes tussen de Mambo Kings en de Lucy-zelf zijn het resultaat van een mooie montage met oude fragmenten uit de 'I love Lucy'-serie. 'The Mambo Kings' is geen meesterwerk, het wat haastige slot verraadt dat er - zeker in het script - meer materiaal ge weest moet zijn dat het doek niet haalde. Regisseur Glim cher is een debutant en ook dat is in een zekere onevenwich tigheid van zijn film te mer ken. Maar het blijft aange naam amusement, een mooi stuk muzikale geschieds- schrijving, met z'n voeten ste vig genoeg in de realiteit van die Cubaanse immigrant-mu sici van destijds. 'Shining through' LIDO EN STUDIO: 'Shining Through' met Michael Douglas, Melanie Griffith en Lian Neeson. Regie: David Seltzer. Opvallendste element aan 'Shining through' is het feit dat hoofdrolspeelster Melanie Griffith via het zien van een hoop Hollywoodse oorlogs films het vak van spionne on der de knie krijgt. Het zegt iets over het werkelijkheidsgehal te van de film van regisseur David Seltzer. Aan het begin van de Tweede Wereldoorlog speelt Griffith een New Yorkse die een baantje vindt bij een keiharde Amerikaan die voor de geheime dienst werkt (Mi chael Douglas). Zij spreekt toe vallig Duits, heeft toevallig joodse familieleden in Berlijn, èn toevallig al die oorlogsfilms gezien. Dus móet zij wel het spionnenpad opgestuurd wor den om een Duitse familie te infiltreren die gerelateerd blijkt aan de heer Hitier zelf. Toevallig. Temidden van die samenloop van omstamdigheden die ver haal heet spelen acteurs als goede Michael Douglas. Liam Neeson en John Gielgud (een oude geheimagent) rollen die verre beneden hun niveau zijn. Alleen Melanie Griffith krijgt een speeltuin vol mogelijkhe den die ze aardig benut. De film is een doordeweeks meng seltje van oorlogsfilm en ro mance (Griffith en een week geworden Douglas): best on derhoudend voor wie het een biet is dat de dialogen vol cli- ché's zitten, de overeenkomst tussen filmgebeurtenissen en werkelijkheid inderdaad wel zéér toevallig is en het scenario de structuur van gatenkaas heeft. 'Startrek VI' 'Startrek VI: The undiscovered coun try' met William Shatner, Leonard Ni- moy en DeForest Kelly. Regie: Nicho las Meyer. I door BERT JANSMA Nummer VI, 'The undiscove red country' zou het laatste deel van de Startrek-serie moeten zijn. Nu weet je dat in Hollywood nooit zeker, maar na de recente dood van de be denker van het gegeven. Gene Rodenberry, en gezien de leef tijd van oer-Trekkers als Leo nard Nimoy, William Shatner en DeForest Kelley mag je ver wachten dat deze oude hap niet meer terugkeert in het uniform en met pensioen kan. Tenslotte maakte Paramount voor de tv al de serie 'Star Trek: the next generation'. Startrek VI sluit, zoals eerdere filmversies al deden, aan bij de realiteit van vandaag. De dooi die er intreedt in de relatie tus sen de rijken van de Federatie en Klingon staat voor het ein de van de koude oorlog op aar de, terwijl ook milieuproble men worden aangesneden. Na een Tsjernobyl-achtige ramp, begeleiden kapitein Kirk en zijn mannen hun leider naar de aarde voor vredesbespre kingen die door Spock in gang zijn gezet. Over de sabotage van dat vredesproces, de moord op de leider en wie daar voor verantwoordelijk is gaat Spock (Leonard Nimoy) en Lt. Valeris (Kim Catrall): onderhandelin gen over vrede tussen de Federatie en Klingon. dit zesde deel dat op z'n best gelijkwaardig is aan de betere delen van de serie en soms ver geefs een gooi in de richting van 'StarWars' doet. Een grijze William Shatner (Kirk) mag er gens onderweg een vergeefse flirtpoging loslaten op nie mand minder dan Iman, het topmodel dat kortgeleden echtgenote werd van popster David Bowie. Leonard Nimoy (Spock) werkte behalve als ac teur mee als mede-schrijver van het verhaal en als co-pro- ducent. Regisseur Nicholas Meyer maakte eerder ook de tweede Startrek-speelfilm en het doemsdag-drama 'The day after'. 'The pope must die' 'The Pope must die' met Robbie Col- trane, Beverly d'Angelo en Herbert Lorn. Regie: Peter Richardson. Ik heb nog niets van protesten uit Nederland gehoord, maar elders waren ze er wel. In Ame rika werd de titel van de film 'The pope must die' (De paus moet sterven) zelfs veranderd door toevoeging van één letter, de t: 'The pope must diet' (De paus moet op dieet). Bij de Londen se première werden de woorden 'must die' wegge- plakt op de affiches in de on dergrondse. Een hoopgedoe om weinig, want de film is het werk van re gisseur Peter Richardson, de komiek Robbie Coltrane en an dere leden van de Britse groep makers van tv-satires, 'The co mic strip' die eerder 'Nuns on the run' maakten: te veel non sens om enig zieltje te bescha digen. Het scenario is vagelijk gebaseerd op het Roberto Cal- vi-schandaal met Vaticaan-fi- nanciën (net als de 'Godfather III' trouwens). Een paus sterft, en per vergissing klinkt het Habemus Papam vooreen sim pele plattelandspriester die in z'n vrije tijd ook nog auto's re pareert en als muzikant op treedt: vader Albizini. De Schotse komiek Coltrane. Hij komt achter die financiële wit was-operatie, krijgt de leider daarvan (Herbert Lom) op z'n dak, die als wraak uit Albizini's verleden een ex-vriendin (Be verly d'Angelo) en hun verlo ren zoon (een rockster) op duikt. Coltrane paus af, terwijl Lom het dreigt te worden. Maar de Sixtijnse kapel neemt goddelijk wraak via een goed- gemikt brokstuk uit haar eer biedwaardige muren. Humor om te lachen als dieet met of zonder t dat je alleen in een melige bui goed wegkrijgt. Opgenomen in Joegoslavië, of - zoals de slottitels stellen - „niet ver van het Vaticaan". multi-culturele Amerikaan Henry Rollins is in veel lichten een vreemde eend in de bijt. Hij maakt mo- nteel op het muzikale vlak naam met zijn van ener- bruisende Rollins Band. Hoewel de passie er op het lium vanaf druipt, lijkt hij zijn hart te hebben ver- ïd aan een leven als auteur. Henry heeft dan ook zijn en uitgeverij, waar, net als bij zijn platen, kwaliteit enige graadmeter is. Hoewel hij het grootste deel i het jaar op tournee is met zijn groep, vindt hij toch Ïoeg tijd om scripts te beoordelen, verhalen te schrij- en tournees te doen waarbij hij voor volle zalen ver in vertelt die hij ter plekke verzint. Een gesprek een produkt uit het land van de onbegrensde mo- ikheden. ert Henry Rollins Band. Met: Rollins (zang), Chris Haskett ir), Andrew Weiss (basgitaar), Cain (drums) en Theo van Rock Nighttown, Rotterdam. Zon- Ook: Paradiso, Amsterdam. Op STERDAJVT „Muziek is prima uitlaatklep voor mij. is een positieve manier om zegje te doen en om mijn tollige energie kwijt te ra- Vroeger ramde ik er met vrienden lustig op los, i ik op straat van de ene tpartij in de andere. Ik nogal destructief', zegt y Rollins (31). h is muziek voor mij een ie keuze. Als ik het echt het kiezen had, schreef ik iefst boeken. Dat schrij- is iets waar ik heel erg in wil worden. Daar werk n ook keihard aan. Voor >estaat er namelijk niets ers dan het geschreven i Muziek is cool en heel ook, maar een goed ge ven boek heeft voor mij neer waarde dan een uit- ;nde plaat. Er zijn maar Paar uitzonderingen, ei- jk. Miles Davis bij voor- Toch blijft muziek niet ^ng bij mij hangen als een jistisch boek van Henry ofzo. Schrijvers hebben [1 zoveel meer indruk op Jemaakt". Noodzakelijk „Het betekent niet dat ik met muziek bezig ben omdat er brood op de plank moet ko men. Ik heb het nodig om adem te kunnen halen. Boven dien kan ik er op een natuurlij ker manier mee overweg dan het schrijven. Geld heb ik met mijn muziek nooit echt ver diend. Ik betaal de huur van mijn huis met de opbrengsten van mijn gesproken platen en de artikelen die ik voor week en maandbladen schrijf. Mu ziek is een noodzakelijk kwaad geworden, ik kan er niet meer buiten. Ik wil mij niet vergelij ken met Keith Richards van The Rolling Stones, maar ik stel mij zo voor dat als iemand hem vraagt: 'waarom maak je nog steeds muziek, je hebt dat geld toch niet meer nodig', hij dan antwoordt: 'omdat ik graag gitaar speel'. John Lee Hooker is uit hetzelfde hout gesneden. Die man is geloof ik 74 jaar en weet niet van ophou den. Veel groten uit de jazz houden ook pas op als ze dood neervallen. Op de dag dat mijn behoefte aan muziek is ver dwenen. stop ik onmiddellijk. Ik zit niet in deze business voor een carrière of omdat ik de beste zanger ter wereld wil worden. Bovendien zou je het aan de muziek merken. Mu ziek is kristalhelder. Daarmee kun je niemand voor de gek houden. Ik hoor het wanneer een groep tegen zijn zin iets heeft opgenomen en ik merk het ook als de drummer op een jazzplaat blank is". Energie „Platen maken is voor mij al tijd een uiterst vervelende be zigheid geweest. Ik heb niks tegen het werk, wel tegen het feit dat je hetzelfde nummer soms vijf uur lang in allerlei stadia voorbij hoort komen. Ik begrijp dat de luisteraar alleen het allerbeste resultaat wil ho ren, ik ben niet anders, maar er zijn manieren om de pijn wat te verzachten. Zo hebben we onze laatste ceedee 'The end of silence' opgenomen alsof het een concert was. En dat hoor je, de energie spuit er vanaf en er zijn geen haperingen in de muziek. Toen ik na zes weken de laatste vocalen had opgeno men en het eindresultaat hoor de, dacht ik: ja, zo moet een plaat klinken. Maar ik was blij dat ik naar huis mocht, weer gewoon de'afwas mocht doen. Opnemen in de studio is voor mij hetzelfde als zes weken in een kast opgesloten worden met iemand, terwijl we de be schikking hebben over slechts een boek". Opvallend in The Rollins Band is de Nederlandse inbreng. Henry: „Onze geluidsman Theo van Rock komt uit Eind hoven. Hij is het vijfde groeps- lid al bevindt hij zich niet op het podium, maar achter het mengpaneel in de zaal. Theo is bepalend voor ons geluid. Zon der hem klinken we niet als The Rollins Band. Wat ik heel Nederlands vind aan Theo is dat hij niemands ego spaart. Hij zegt altijd recht voor zijn raap hoe hij over de dingen denkt. Dat is heel gezond, het behoedt de groep voor stommi teiten. Zo is nu eenmaal niet alles wat ik schrijf van dezelf de kwaliteit. Neem Jimi Hen- drix. Als ik soms naar bootlegs en outtakes van die gitarist luister, begrijp ik waarom hij het nooit op de plaat heeft ge-, zet. Er was een schrijver John Faunty, absoluut een van mijn favorieten. Na zijn dood had z'n vrouw zeker geld nodig en werd een viertal ongepubli ceerde manuscripten uitgege ven. Ze waren niet echt slecht, maar haalden het niet bij zijn eerder gepubliceerde werk. Je kon lezen waarom hij ze op de plank had laten liggen. Ik dacht: had ilc ze maar nooit ge lezen, waren ze maar nooit in de winkel verschenen". Podiumgroep „The Rollins Band is een echte podiumgroep. We touren bijna het hele jaar. Ik heb een gru welijke hekel aan groepen die zich onder de schijnwerpers niet waar kunnen maken. Neem Paula Abdul. Ze heeft wel een platina-plaat maar blijkt niet in staat zich op het podium waar te maken. Ziek hoor. Ik hou van groepen en artiesten die kunnen spelen zoals James Brown en in het verleden Led Zeppelin, Black Sabbath en de groten uit de jazz zoals Miles Davis. Ze wer den in de studio neergezet en niet in de studio geboren om daarna op het podium terecht te komen. Geld is dan de enige reden". „Om de muziek, ook voor ons, steeds weer interessant te hou den, proberen we alles wat ge woon klinkt te mijden als de pest. Elk nieuw nummer moet een verbetering inhouden. We beginnen met de muziek, nooit met de tekst, want dan leg je jezelf te veel beperkingen op. Soms spelen we dagen lang in de repetitieruimte wat er in ons hoofd opkomt, zonder dat. we het vastleggen". „Ik maak wel altijd aanteke ningen. Ook nu heb ik mijn computer bij mij. De beste mu ziek wordt geschreven als ik wandel. Het ritme van mijn voeten inspireert en als ik maar lang genoeg loop, zorgt mijn ontspannen houding er voor dat ik allerlei nieuwe in drukken kan verwerken. Mijn teksten zijn soms afgeleid van mijn langere verhalen. Ik ben al een paar jaar bezig met een tekstboek waarin ik behalve de songtekst, ook de aanteke ningen wil zetten die het eind resultaat inspireerde en mis schien nog een kort verhaal, waarin het onderwerp wat minder abstract wordt ver- wöord. Ik denk aan een boek met zo'n negentig teksten. Een deel daarvan heb alleen ik on der ogen gehad. Momenteel ben ik met Iggy Pop in de slag om hem een tekstboek te laten schrijven. Hij is fantastisch. Ik had een paar maanden gele den een lunch-afspraak met hem, waarbij ik hem vertelde wat ik van zijn teksten vond. Hij was uiterst verbaasd. Het was nieuw voor hem". Uitgeverij Henry Rollins heeft in Los An geles zijn eigen uitgeverij. „Het is een klein bedrijf. Ik heb drie medewerkers in dienst. Het betekent dat ik in mijn vrije uurtjes eindredac teur speel en op mijn computer manuscripten lees, die mij vanuit L.A. worden toegezon den. Binnenkort breng ik een boek uit over de belevenissen van een roadie, die in 1986 met Black Flag, mijn vorige groep en in 1987 met The Rollins Band op tournee was. Ik ben momenteel in de weer met een boek van de oud-Vietnam-ve- teraan Bill Shields. Het enige positieve aan dat boek is de ge dachte datje niet in zijn schoe nen staat". „Ken je Alan Vega, de zanger van Suicide? Hij is een van. mijn helden. Ik heb hem ge vraagd een boek met gedich ten of songteksten te schrij ven. Gezien zijn kwaliteit wist ik dat hij thuis ergens een sta pel met aantekeningenboekjes moest hebben liggen. Toen ik bij hem op bezoek was, bleek dat zo te zijn. Ik heb twintig pa gina's bij mij. Echt prachtig werk. Het boek gaat 'Crippled Nation' heten. Het leest als een Charlie Parker-solo op een 1992 bebop-straatritme. Hij schrijft vreselijk muzikaal, ge bruikt ook zijn eigen taal. Mijn Henry Rollins (r): „Ik krijg regelmatig werk binnen van Hollywood-acteurs en -actrices die heel nodig hun belevenissen aan het papier moeten toevertrouwen... Wat een rommel". foto. imago/RCA computer vraagt zich regelma tig af wat voor woord hij nu weer is tegengekomen". „Ik zou heel veel geld kunnen verdienen met mijn uitgeverij. Er zijn veel mensen die den ken dat ze kunnen schrijven. Ik krijg regelmatig werk bin nen van Hollywood-acteurs en -actrices die heel nodig hun be levenissen aan het papier moeten toevertrouwen. Daar kun je een stevige duit aan ver- Vermoord Rollins is net terug van een twee weken durende tournee door Australië. Daar heeft hij zich met een andere liefde be ziggehouden: het gesproken woord. Binnenkort verschijnt zijn verzamelde werk op zes ceedee's. Rollins: „Het is de enige manier om die verhalen te bewaren, want ik schrijf ze niet uit voor ik ze vertel. Ik laat mij tijdens die shows meesle pen door mijn emoties. Er is één onderwerp dat ik de laat ste tijd regelmatig heb aange sneden. Het gaat over mijn beste vriend die enige tijd ge leden voor mijn ogen werd ver moord. Tijdens een overval werd op de stoep voor mijn huis zijn hoofd van zijn romp geschoten. Voor het zelfde geld was ik het geweest".

Leidse Courant | 1992 | | pagina 19