êntrumstudie Lange Voort voorlopig in de koelkast Nog geen lening voor Parochiehuis l^eidóc Qowiant LEIDEN OMGEVING 11 Protest tegen komst van milieupark r. I-, 7w 'T Schreeuwend spetters op je af zien komen" Gemeente Voorschoten moet elf gevaarlijke locaties aanpakken VRIJDAG 5 JUNI 1992 ijSJJO veroorzaakt flinke ergernis Burgemeester üGSTGEEST - CDA-raadslid P. Mandema en wethouder A. J§# SchedlStra ohlbeck uitten gisteravond tijdens de raadsvergadering forse ■itiek op de activiteiten van de Stichting Jeugd- en Jongeren- JclclX clCtlCI erk te Oegstgeest. De eerste activiteit in het zomerprogramma jor jongeren was een „Sunrave" die zondag vanaf 6 uur 's och- OEGSTGEEST - Burge- |tends tot rond 12 uur 's middags werd gehouden. Aangezien de meester mr. Sj. H. JJO huist in het sousterrain van het Multifunctioneel Centrum Scheenstra van Oegst- an het Boerhaaveplein in Haaswijk werden, om de zuurstoftoe- geest viert op vrijdag 19 te garanderen enkele deuren opengezet. Omwonenden juni zijn zilveren ambs- gden over geluidsoverlast. Wethouder Kohlbeck verklaarde tjubileum. De heer jat een herhaling van een dergelijke manifestatie op de plek Scheenstra is al geruime Iraar deze plaatsvond onaanvaardbaar is. „Er moet een andere tijd werkzaam in Oegst- ilek voor gevonden kunnen worden". De raadsvoorzitter, burge- geest. Daarvoor was hij peester Sj. Scheenstra noemde het „volslagen krankzinnig" om nog burgemeester van en programma uit te geven met activiteiten waar vanwege het een andere gemeente. De pdstip nog niet eens vergunning voor is gevraagd. „De SJJO receptie wordt gehouden noet jongerenwerk doen, maar deze activiteiten kan ik niet on- van vier tot zeven uur in erbrengen in dit dorp", aldus de Scheenstra. Wethouder Kohl- Kasteel Oud Poelgeest eek verklaarde bereid te zijn om de programmering tijdens een aan de Poelgeesterweg in pverleg aan de orde te stellen. Oegstgeest. Id i NOORDWIJKERHOUT Een aantal inwoners van de Noordwij kerhout- se wijk Zeeburg wil geen milieupark in de omge ving van hun woning. Gisteravond overhandig de S. Schermer-Voest in de commissie milieu 154 ondertekende enquêtes aan wethouder Heems kerk. De wethouder merkte fijntjes op dat er dan dus 850 huis houdens niet hadden gerea geerd. De vuilcontainers die in het park van Zeeburg zouden moeten komen, vormen één van de in totaal zeven milieu parken die de gemeente heeft aangewezen: het Landbouw- plein, in de Zeestraat, de Wildlaan (bij het rioolge maal), de Pilarenlaan (bij de TOP-10), de Brink en de P.J. Warmerdamstraat in De Zilk en dus de omstreden plaats in het Zeeburgpark. In het park Zeeburg gaat het om drie glascontainers voor het op kleur scheiden van glas, en een textielcontainer. R. van Kampenhout uit Zee burg betoogde in de commis sievergadering dat een mi lieupark niets anders is dan een gewoon afvaldepot. Hij vroeg zich af of zoiets zomaar zonder bestemmingswijzi ging in het park gezet kon worden. WD'er L. Hoger- vorst wees erop dat de rom mel waarvoor de omwonen den vreesden door de wijkbe woners zelf zal worden ver oorzaakt. H de Groot (CDA) woont zelf in de P.J. Warmer damstraat, waar dus ook een milieupark komt. „Ik word daar inderdaad ook niet vro lijker van met al die grote containers op je stoep. Maar iedereen wil wat aan het mi lieu doen, alleen moet dat dan wel in andermans straat", verweet zij de protes terende Zeeburgers. D66 en PvdA wilden toch eerst wat alternatieven bestuderen, al vorens tot een besluit te wil len komen. Vandaar dat de kwestie nog eens in de com missie terug zal komen. Tevredenheid over dienstverlening in Bollenstreek SASSENHEIM - De cliënten van de Stiching Maatschappelijke Diénst- verlening (SMD) Bollenstreek blijken in grote meerderheid tevreden-over de hulpverlening. Dat blijkt uit een enquête die werd uitgevoerd qnjd^r 800 hulpbehoevenden. Van degene die het vragenformulier retourneer den (ruim zestig procent) bleek' 84 procent tevreden over het functione ren van de SMD. Slechts 9 procent had klachten over de dienstverle ning. Volgens hen zijn de hulpverle ners soms ondeskundig en wordt er te vaak mee gewisseld. JEGSTGEEST - Oegst- eesternaren met span- oeken bevolkten gister avond de raadzaal van het emeentehuis in Oegst- eest om blijk te geven an hun misnoegen over |e centrumstudie Lange foort, die visioenen heeft bpgeroepen van groot- chalige bouw. Een actie ader de Oegstgeester be- olking leverde 2500 handtekeningen op tegen |e plannen van de raad. lijsten werden gister avond overhandigd aan argemeester mr. Sj. H. cheenstra. De bezoekers hadden succes: de plan nen worden voorlopig op een laag pitje gezet. Voorafgaande aan de raadszit ting werd druk gebruik ge maakt van spreekrecht. Een van de sprekers verklaarde dat de groep Verontruste Burgers Oegstgeest het NIPO een opi nie-onderzoek heeft laten ver richten, waaruit blijkt dat drie kwart van de bevolking boven de 18 jaar geen grootschalige bouw wenst in het centrumge bied. College en gemeenteraad waren aanvankelijk voorstan der van een stevige ingreep aan de Lange Voort, zoals voor gesteld door het stadsontwik kelingsbureau Samenwerken de Adviseurs Maastricht. Dat omvat onder meer de bouw van een nieuw gemeentehuis met bibliotheek, de afbraak van het overdekte winkelcen trum en dit opnieuw gestapeld weer opbouwen en het ver plaatsen van de Montessori school. De bevolking reageer de echter furieus. Verontruste bewoners kondigden zelfs aan aan een eigen partij te willen oprichten die de belangen be ter zou behartigen. Tijdens de gisteravond gevoer de discussies bleken de raads fracties de kritiek ter harte te hebben genomen. Weinig raadsleden voelden ervoor het meest vergaande model nog door te voeren. De WD liet blijken voor handhaving van het huidige te kleine raadhuis aan het Wilhelminapark te zijn, met als dependance de Jelgersmakliniek. Het CDA had een variant achter de hand in de vorm van de sloop van twee woningen aan het Wilhel minapark en het daar opnieuw bouwen van een extra kantoor. D66 stelde de vestiging van een raadhuis aan de Lange Voort bespreekbaar te achten maar vond dat eerst de klassie ke variant (die van de WD) on derzocht diende te worden. De democraten drongen bij motie wederom aan op een referen dum over het raadhuis, maar daar waren de andere partijen tegen. Besloten werd dat het meest vergaande plan voorlo pig in de wachtkamer blijft. Ten aanzien van het raadhuis zullen uitgewerkte plannen worden gemaakt. Verder zal er een onderzoek worden gehouden naar het functioneren van winkelcen trum Lange Voort. De afwikke ling van het verkeer ter plaatse en de verplaatsing (of handha ving ter plekke) van de biblio theek worden eveneens onder zocht. Chris de Bakker was een van de insprekers die pleitte voor het behoud van het Parochiehuis. I FOTO: HENK VAN DEN ÉNlDE r> -?vv t FOTO: STEPHEN EVENHUIS [flpgst en vermaak bij de nieuwe attractie in Duinrell. ill VOORHOUT - Veel waarderende woorden voor de ondernemers P. van Kampen en L. Wes- terop en hun plannen met het Parochiehuis, maar nog geen eensluidend ad vies over het verstrekken van een renteloze lening van 50.000 gulden voor de uitvoering ervan. Dat was gisteravond het resultaat van de behandeling van het raadsvoorstel van die strekking door de com missie financiën. De vergadering vond plaats in een bijna uitpuilende commis siezaal, waar veel vertegen woordigers van de Voorhoutse verenigingen aanwezig waren.. Namens het comité 'Behoud het Parochiehuis', dat de vere nigingen die het Parochiehuis gebruiken representeert, toon de R. Josten-Dijkstra zich ver heugd over de aanstaande red ding van het Parochiehuis voor het Voorhoutse vereni gingsleven. Volgens haar is 50.000 gulden een relatief klein bedrag om de toekomst van het Parochiehuis zeker te stellen. Ook C. de Bakker pleitte voor het behoud van de accommodatie. „Het parochie huis is het hart van het zeer rijk bloeiende Voorhoutse ver enigingsleven. Het gemeente bestuur moet voorkomen dat dit hart eruit gesneden wordt". C. Tetteroo van de toneelvere niging 'Cultuur Verheft' be schuldigde het gemeentebe stuur van een weifelachtige houding wat betreft het Paro chiehuis. Volgens Tetteroo zou de gemeente er voor moeten zorgen dat men een vinger in de pap krijgt bij de exploitatie van het Parochiehuis. „De twee ondernemers zijn welis waar goedwillende particulie ren, maar daar kan natuurlijk wat tussen komen", aldus Tet teroo. Uitzondering Volgens het CDA-raadslid T. van der Meer was er bij de gemeente wel degelijk belang stelling voor het probleem, maar was er geen geld om tot aankoop van het Parochiehuis over te gaan. Van der Meer had begrip voor het standpunt van WD-wethouder Joon. die prin cipieel tegen het verstrekken van gemeenschapsgeld voor particuliere doelen is, maar ze vond het maatschappelijk be lang van het voortbestaan van het Parochiehuis zo groot, dat in dit geval een uitzondering gemaakt zou moeten worden. Joons' partijgenoot L. van der Zon was veel minder positief. „Niet zomaar in het diepe springen.", waarschuwde hij. „De gegevens zijn uiterst mini maal, er zijn bijvoorbeeld geen financiële gegevens bekend over de ondernemers. En waar om wil de bank niet meer dan 1.450.000 gulden lenen, en niet het hele bedrag van anderhalf miljoen? In principe zijn we niet tegen, maar er moet eerst meer informatie komen". J. Beelen van Gemeentebelan gen drong daar ook aan op meer informatie en duidelijk omlijnde garanties. Vertrouwensbasis Wat de garanties en informatie betreft kon burgemeester M. de Goeij weinig concreets bieden. Wel meldde zij dat de bank de ondernemers meer malen uitvoerig doorgelicht heeft. Ook de kerk had ver trouwen in het tweetal ge- toontd. „Bij verkoop aan een projectontwikkelaar, die ook in de race was. hadden zij veel meer kunnen krijgen voor het Parochiehuis. De kerk onder kende echter ook de functie van het Parochiehuis. Op. voor waarde dat die gehandhaafd zou blijven hebben zijhun gunstige voorwaarden aan. de twee ondernemers gesteld'-'1, al dus De Goeij. Ze stelde voor een convenant met de.;twee sluiten, los van het raadsvoor stel, dat op vertrouwensbasis zal gebaseerd zijn. Bij verbre king bijvoorbeeld door ver koop aan een projectontwikke laar -worden de 50.000 gul den direct weer opeisbaar. Volgens Van der Meer is een vertrouwensbasis alleen niet voldoende. „Het vertrouwen moet toch op realiteit *géba- seerd zijn. Ook moet er^icht komen op de tarieven voor zaalhuur die gerekendgaan worden. Als die te hoog uitpak ken komen straks alle vereni gingen voor een subsidiever hoging aankloppen", bleef ze bij haar kritiek. En ook Van de Zon bleef gereserveerd tëgfió- over het voorstel. „Misschien als er op de gemeenteraad over twee weken meer onderbou wing komt stemt de WD voor", luidde zijn eindoordeel. Uiteindelijk gingen CDA en Gemeentebelangen, en Groen Links wel akkoord met het voorstel. [ASSENAAR - De offi- iële opening van vier mil- gulden kostende ieuwste attractie van het itpark Duinrell „de ilash" resulteerde giste- ti^n in een massale happe- ng van belangrijke men- !n die schreeuwend ach- jr een glazen wand de letters op zich af lieten [omen. van een speciale boot vol k&ogwaardigheidsbekleders in plastic poncho's naar be neden knalden op een plasje water. Onder de genodigden bevonden zich de Wassenaarse wethouders Ch. Aptroot, mr. M. van Rij, de burgemeester van Leidschendam W. de Vree- ze, de oud-staatssecretarissen van economische zaken J. Dik en P. van Zeil, politiecommis saris J. Schipper en de voorzit ter van de buurtvereniging Duinrell F. Schonbach die ver klaard tegenstander is van de doorgaande groei van het at tractiepark. De officiële ope ning vond plaats door staatsse cretaris van economische za ken Yvonne van Rooy. Duinrell-eigenaar Graaf van Zuylen hield een pleidooi voor het terugdringen van para- commerciele activiteiten van het Rijk, de provincie en de ge meente; „De overheid wil be zuinigen. Is het dan nodig dat gemeenten sauna's doteren, of zwembaden? Wij zijn er trots op dat Duinrell geheel werkt zonder subsidies". Ook wees de Duinrell-erop dat het hem steekt dat de pretparken in Frankrijk (Euro-Disney) min der dan zes procent BTW beta len, terwijl de toegangskaar tjes in Nederland vallen onder het 18,5 procent BTW-tarief. Op deze hartekreet kreeg hij gelijk antwoord van staatsse cretaris Yvonne van Rooy. „Op EG-niveau wordt' gestreefd naar gelijke BTW tarieven in alle landen. Op dit terrein zijn in de afgelopen periode grote stappen gezet. De EG-lidstaten mogen zelf bepalen of de pro ducten en diensten onder het lage BTW tarief mogen worden gebracht. De sector zal zelf aan de bel moeten trekken bij het ministerie van financiën. Uw verzoek zal ons departemen ten dan ondersteunen". De Splash beslaat een opper vlakte van 3000 vierkante me ters en bestaat uit een houten gebouw, glijgoten en diverse waterbasins en fonteinen. Tij dens de opening werd ook be kend gemaakt dat volgend jaar een speciale snelbusdienst van de NZH zal gaan rijden tussen Noordwijk, Katwijk, Duinrell, Madurodam en het Omniver- sum. nbrekers actief Valkenburg - Een aantal roningen in Valkenburg blij- ien donderdagnacht het doel wit van inbrekers te zijn ge- eest. Het gaat om huizen aan e Broekweg, Claudiusdreef, 't oonrak en het Lambrechts- |eld. De dieven hadden het ge punt op geld en sieraden. Brand door föhn OELOFARENDSVEEN 1 len uitslaande brand heeft panochtend een deel van een d uis aan de Jacob Marislaan in a e as gelegd. Rond half negen >e vvam bij de brandweer de melding binnen. Ze was snel ir plaatse maar kon niet voor omen dat de slaapkamer van F dochter des huizes volledig "•brandde. De vermoedelijke ~zaak is een nog niet afge- ïlde föhn, die ze na gebruik een tafel had gelegd. Ic i VOORSCHOTEN - Elf locaties in Voorschoten zouden in verband met de verkeerveiligheid moeten worden verbeterd. Dat blijkt uit de Nota Verkeer sonveiligheid Voorscho ten. In de periode van 1988 tot en met 1990 zijn in Voorschoten 864 ongevallen geregistreerd waaronder 100 slachtofferon gevallen. Het totaal bij de on gevallen betrokkenen be draagt 1.775 personen, waaron der 108 slachtoffers met hier van 1 dode en 25 ziekenhuisop names. Van de 864 geregistreerde on gevallen vindt circa 97 procent plaats binnen de bebouwde komgrens en gebeurt 62 pro cent op een kruispunt. Een vergelijking met het aan tal letselongevallen ten opzich te van een aantal inwoners tus sen Voorschoten en de provin cie Zuid-Holland geeft aan dat het aantal letselongevallen in Voorschoten twee keer zo laag ligt als in de provincie. De elf meest onveilige locaties zijn: kruispunt Van Beetho- venlaan/Mozartlaan; kruis punt Kon. MarinelaaiVVeurse- weg/Voorstraat; wegvlak Leid- seweg Noord tussen Hooghka- mer en Hofweg; oversteek plaats winkelcentrum Hofland Adm. de Ruytersingel; fietso- versteek Nicolaespad/Adm. de Ruytersingel; kruispunt Bee- thovenlaan/Bachlaan/Bern- hardlaan; oversteek Kon. Ma rinelaan/Merelhof/Ambachts pad; fietsers door rood licht bij Noord Hoflandbrug/Leidse- weg Noord; afslaande fietsers naar Bachlaan op de Leidse- weg; fietsers op Richard Wag- nerlaan in zuideüjke richting en kruispunt Jul. van Stolber glaan/Wijngaardenlaan. De nota wordt dinsdag behandeld in de commissie openbare wer ken. REGIOJOURNAAL Normaal De Achterhoekse formatie Nor maal komt op maandag, twee de pinksterdag naar War mond. Zanger/gitarist Bennie Jolink is door een auto-onge luk even van het podium ver dwenen, maar Normaal heeft in Willem (Mouth) Duijn een waardige vervanger gevon den. De organiserende vereni ging St. Matthias, die enkele maanden met de voorberei ding is bezig geweest heeft op het terrein van de Warmöndse IJsclub, achter de Dekker ten nishallen in de Veerpolder, een grote tent opgezet. Aan veilig heid, bewaking, autostalling en eten en drinken is veel aan dacht besteed. Kaarten kosten 25 gulden per stuk en zijn ver krijgbaar bij de Rabobank aan de Herenweg of bij de tent. Het optreden begint om 20.30 uur. Vogelexcursie De Vogelwerkgroep Koude- kerk/Hazerswoude en omstre ken houdt dinsdag een voge lexcursie in het Katwijks duingebied Berkheide. In Ber- kheide komen vogels voor als de roodstaart, fitis. tapuit. tor telduif en grasmus. Verder zijn er verschillende meertjes, moe rasgebieden en struiken. Het startpunt van de excursie is om kwart voor zeven op de parkeerplaats bij de Kinder boerderij aan de van Diepin genlaan in Leiderdorp. Muntenruilbeurs De Numismatische Kring Bloembollenstreek houdt dins dag in het Poethuys in Lisse een muntenruilbeurs. Verder is er een veiling en loterij. Handelaren zijn aanwezig voor de koop en verkoopDe muntenruilbeurs aan de Vi- valdistraat begint om zeven Concert De Christelijke Harmonie Crescendo uit Sassenheim heeft gisteravond in het Rijn lands Lyceum een succesvol concert gegeven. Het concert bestond uit korte werken -van solistenduo's,' trio's, kwartet ten. Het programma droeg af wisselend. een populair en een klassiek karakter. Normaal met centraal Willem Duijn. FOTO PR

Leidse Courant | 1992 | | pagina 11