Uit 'Oergezellig Geef de krant aan papa LEIDEN OMGEVING asten niet extra omhoog Eisen gesteld aan project Sleutelhof Souxant Gemeentelijke wegenbelasting stuit op juridische problemen ;Het maken van een preek was soms een vermoeiend karwei" f KOMT UIT! £cidóc6otumit Jlaidóü DONDERDAG 4 JUNI 1992 LEIDEN - Een gemeentelijke wegenbelasting voor Leidse automobilisten stuit juridisch op de nodige problemen. Er zou eerder aansluiting gezocht moeten worden bij het huidige parkeerbeleid en de daaraan verbonden tarieven. Dit zegt M. Kuzee (Verkeer en Vervoer) in reactie op de suggestie van enkele wijkorganisaties in de binnenstad. De wijkorganisaties deden het voorstel in hun reactie op de nota autoluwe binnenstad. Ze pleiten voor een belasting voor alle Leidse automobilisten van 120 gulden, met eventuele ver lagingen in wijken als de Me- remvijk en Stevenshof. In deze wijken betalen huurders na melijk al parkeergeld via de huursom. Automobilisten in de binnenstad betalen volgens het voorstel nog eens 120 gul den extra. Met de opbrengst van de gemeentelijke belas ting zou de gemeente volgens de organisaties een parkeerga rage in de binnenstad kunnen bouwen. Voorts zou de ge meente in de bestaande gara ges parkeerplaatsen voor par ticulieren kunnen huren. Kuzee wil een toelichting op het voorstel. Het is hem ondui delijk wat in de brief bedoeld wordt met 'gemeentelijke we genbelasting'. Kuzee: „Het staat de gemeente namelijk niet vrij om zo maar gemeente lijke belastingen in te voeren. Deze moeten gebaseerd zijn op een nationale wettelijke rege ling". Scholieren volgen milieupad LEIDEN Véértien groepen leerlingen van Leidse basisscholen volgen morgen een mi lieuzorgpad door de binnenstad. Ze doen dat in het kader van Wereldmilieudag. Thema van de wandeling door het stadscentrum is de vraag 'wat wordt er in de stad aan milieuzorg gedaan'. üp zeven punten krijgen de scholieren uitleg en een demonstratie van bodem-, water-, en luchtonderzoek, van zorg voor groen en over het ondergrondse net van aan- en afvoer van water, gas en elektriciteit. De scholieren begin nen hun tocht vanaf het Stadhuisplein. Tussen 9.00 uur en 11.30 uur vertrekt elk kwartier een groep van 20 tot 30 kinderen. Aan de dag wer ken instanties mee als de gemeente, de EWR. brandweer, politie en het instituut voor natuur- en milieu-educatie IVN. Inbrekers houden feestje in winkel LEIDEN Inbrekers heb ben kennelijk een feestje gehouden in een winkel in de Herenstraat in Leiden. Ze drongen er in de nacht van dinsdag op woensdag binnen via een bovenlicht en deden zich er tegoed aan kaas, worst en drank. Ook smeten ze met vlees door de zaak. Behalve de lekkernijen die ze opaten, namen ze ook nog vijf fles sen drank mee'om de party elders voort te zetten Man gepakt met gestolen spullen LEIDEN - Een 39-jarige Leidenaar is vannacht rond half vier in de Steenstraat aangehouden toen hij daar werd aangetroffen met twee tassen met vermoedelijk ge stolen spullen. De man trok de aandacht van surveille rende agenten. Hij bleek een tas met onder andere een grote hoeveelheid muntgeld bij zich te heb ben, terwijl in een portiek een andere tas klaar stond met daarin enkele autora dio's. Jaarlijks nieuwe bezuinigsronde' IIDEN Ondanks een Mjkort van 7,1 miljoen gul- op de begroting van ilgend jaar, zal de onroe- Ind goedbelasting niet rtra worden verhoogd, e stijging zal worden be- erkt tot de al eerder afge broken 5,75 procent. De 1 jmeentelijke leges, voor nvoorbeeld een pas- irt, zullen wel worden '°s|rhoogd. verzekerde S. de Vreeze, houder van financiën, gis- loifmiddag tijdens een toelich- orijg op de Voorjaarsnota. Daar in wordt gemeld dat het tekort de begroting voor 1993 7,1 viqljoen gulden bedraagt. Dat ;ort wordt onder andere ver lakt door terugvallende ragen van de rijksover heid. Vooral het budget voor lijdt daaron der bij)lgens De Vreeze betekent jcHt een dubbele strop voor de itopd: „Ten eerste omdat er Kjardoor gewoon minder geld )cDmt voor stadsvernieuwing, irèfcardoor zullen we voor ver- euwing van rioleringen niet eer uit het stadsvernieu- ngsfonds kunnen putten. w lar daarnaast hadden we er k anderhalf miljoen gulden ut willen bezuinigen. Dat t prdt nu een stuk moeilijker". ro it betekent een extra kosten- lt.jst van in totaal drie miljoen llden. ■""et is nog volstrekt onduide- waar de dekking voor het :ort van zeven miljoen gul- vandaan moet komen. Uit- igspunt is in elk geval dat !0| OGB niet extra zal worden hoogd dan de 5,75 procent in het collegeprogramma is (esproken. In dit percentage de inflatie verwerkt, naast meerbedrag dat nodig is zogeheten 'nieuw beleid'. i reinigingsrechten, lozings- iffing en gemeentelijke leges jllen echter wel stijgen. Een jder uitgangspunt is name- jt dat de 'kostenstijgingen in i afvalproblematiek, riolerin- ine.d.' volledig worden door reken d. fciale vernieuwing komende weken stoeien de Zesduizend handtekeningen voor behoud van LVC LEIDEN - Voorzitter Wim van der Vlugt van jongeren centrum LVC, dat zou moeten worden opgenomen in de Sleutelhof, overhan digde gisteravond zesdui zend handtekeningen aan wethouder Walenkamp. De handtekeningen waren ver zameld voor behoud van het centrum. Inmiddels is die noodkreet ietwat achterhaald omdat cultuurwethouder Koek vo rige week tijdens een debat over het behoud, toezegde dat het LVC niet hoeft te ver huizen. Gestreefd wordt naar integratie ervan in de Sleutelhof. Van der Vlugt toonde zich nogmaals tevre den over dat debat en sprak van een 'ondubbelzinnige er kenning van de functie. Ook de Leidse afdelingen van de jongerenorganisaties van de vier grootste partijen (de JOVD, JD. Jonge Socia listen en het CDJA) willen dat het Leids Vrijetijds Cen trum (LVC) behouden blijft. Dat blijkt uit een gezamen lijke verklaring die ze heb ben opgesteld. Volgens de. jongeren zijn de plannen om een winkelcentrum aan de Breestraat te bouwen, het Sleutelhofproject, gebaseerd op zeer onzekere vooronder stellingen. De functie van het LVC zou daarentegen wel duidelijk en onomstre den zijn. wethouders onderling over be- wethouder De Vreeze geen zuinigingsmogelijkheden. Per huisje heilig: „Er zijn drie uit- twee wethouders wordt beke- gangspunten: er vallen geen ken wat er op de portefeuille gedwongen ontslagen bij de van hun 'tegenstander' valt te gemeente, de OGB stijgt niet schrappen. Daarbij is volgens verder dan afgesproken, en er is geen lucht meer in de rest van de begroting. Alle andere mogelijkheden zijn open. Ook de sociale vernieuwing. Als wethouders nu al zeggen dat op welke post dan ook niet kan worden bezuinigd, valt er wei nig te discussiëren". De forse financiële tegenvaller is niet alleen het gevolg van bezuinigingen van rijkswege. De uitgaven voor sociale ver nieuwing rijzen eveneens de pan uit. Daar zal Leiden vol gend jaar 2,5 miljoen extra voor moeten uittrekken. Daar naast is Leiden volgens de wet houder ook het slachtoffer ge worden van vroeger beleid. Er zijn honderden miljoenen ge stoken in stadsvernieuwing, maar voor onderhoud en ver vanging is nooit geld gereser veerd. Dat wreekt zich nu. Dat leidt nu tot hoge kosten aan riolering, wegen en brug gen. Onderhoud over vervan ging daarvan verdraagt geen enkel uitstel, en daarom is het tekort onvermijdelijk. Alle an dere 'leuke dingen' die het col lege had willen doen in het ka der van nieuw beleid zijn daar door naar de achtergrond ge drongen. Als die erbij worden opgeteld, kwam het college tien miljoen gulden tekort. Daaronder vallen ook de uit voeringskosten voor de autolu we binnenstad, verbetering van de parkeerbewegwij ze- ring, verkeerslichten, onder houd en aanleg van wandelpa den. Triest De Vreeze waagt zich al aan de uitspraak dat vanaf nu elk jaar opnieuw een heroverwegings ronde nodig is op de bestaande uitgaven. „De tijden dat er elk jaar meer geld binnenkwam, zijn voorbij. Elk jaar zal er op nieuw moeten worden gescho ven met geld". Dat wordt ook ingegeven door het trieste meerjarenbeeld dat de stad te wachten staat. Werd er vorig jaar november nog op gere kend dat de begroting vanaf 1994 een overschot te zien gaf, nu moet tot en met 1996 reke ning worden gehouden met een miljoenentekort: 7,1 mil joen in 1993, 7,0 miljoen in 1994, 5.6 miljoen in 1995 en 5,1 miljoen in 1996. Kritiek raadsleden op college LEIDEN - Het Sleutel hofproject, het plan voor een lux winkelcentrum aan de Breestraat/Aal- markt wordt de komende twee weken verder uitge werkt. Die uitwerking wordt op 16 juni gepresen teerd. Daarmee geven B en W gehoor aan de eis van vrijwel alle partijen. Die wensen duidelijke randvoorwaarden, voor dat de gemeente een in tentieverklaring met pro jectontwikkelaar MBO sluit over de verdere sa menwerking. Dit bleek gisteravond tijdens een gezamenlijke vergadering van de commissies economi sche zaken, ruimtelijke orde ning en cultuur. Op de agenda stond de vraag of de gemeente een contract met MBO moet sluiten, waarin besloten wordt tot de bouw van een winkel- annex cultureel centrum aan de Breestraat. Al eerder bleek, dat het overgrote deel van poli tiek Leiden in grote lijnen met het plan instemt. Het zou na melijk wel een versterking van de winkelfunctie van de bin nenstad betekenen. De raadsleden hadden giste ren echter grote kritiek op de procedure rond het tekenen van de intentieverklaring. Deze kwam er kort gezegd op neer dat de gemeente eerst een samenwerkingscontract met MBO zou sluiten. Pas daarna zouden de verdere aspecten van het plan worden onder zocht, zoals financiële haal baarheid, samenwerkings vorm, stedebouwkundige as pecten en eigendomsverhou dingen. Fair PvdA-raadslid P. Bordewijk stelde dat de gemeente zich vooraf moet realiseren wat ze wil met het projekt, voordat ze met een projeKtontwiKKeiaar in zee gaat. „Dat is wel zo fair voor MBO. Er moeten nu een maal punten gesteld worden, waaraan MBO zich gebonden voelt. Ik denk dan bijvoor beeld aan de toezegging van wethouder Koek over de posi tie van het LVC. MBO wil deze duidelijkheid trouwens zelf ook". D66-raadslid T. de Graaf advi seerde het college dringend de intentieverklaring niet te on dertekenen. Hij pleitte voor een aanvulling van de verkla ring. waarin verwezen zou wor den naar de wensen van de commissieleden. Deze kwa men globaal neer op het be houd van de Waaghoofdbrug als fietsroute, het behoud van de huidige functie van het LVC en duidelijkheid over de rol van de raad bij vervolgstappen van de gemeente en MBO. Paragraaf Wethouder J. Walenkamp (economische zaken) voelde in eerste instantie weinig voor een puntenlijst in het contract: Alles watje in dit beginstadi um vastlegt of expliciet uit spreekt maakt het uitvoeren van het project alleen maar las tiger. We zijn nu in de fase dat twee partners gaan besluiten een project op poten te zetten. Laten we dit proces alsjeblieft kansen gunnen. De wensen van de raadsleden zullen heus worden meegenomen in een open discussie met de raad". Na ruggespraak met de twee andere betrokken wethouders Koek (cultuur) en Van Rij (ruimtelijke ordening) kwam hij echter toch met de toezeg ging, dat op de raadsvergade ring van 16 juni een aparte pa ragraaf aan de intentieverkla ring zal worden toegevoegd. Deze zou dan een lijst met voorwaarden bevatten, waaro ver het college zich de komen de dagen buigt. Controverse Maredijkbuurt en Van Rij verscherpt zich lï LEIDEN - De controverse tussen de Maredijkbuurt en wethouder T. van Rij (volks huisvesting) heeft zich ver scherpt. Tijdens een emotio neel debat in een afgeladen buurtcentrum hebben bewo ners nogmaals een garantie ge- ëist dat de woonfunctie van de Maredijkbuurt blijft gehand haafd. Die kon en wilde de wet houder niet geven. De onrust is ontstaan nadat uit de nota 'Op zoek naar speel ruimte' bleek dat de gemeente wil overwegen een andere functie aan het gebied rondom de Maredijk te geven. Hetzelf de geldt voor de wijk Groé- noord, en ook hier is grote on rust ontstaan. Van Rij zei dat hij vindt dat de Maredijkbuurt en Groenoord woonwijken moeten blijven. „Maar ik ben maar één van de 39 raadsleden". Hij benadruk te ook dat het belangrijk is om nieuwe kantoren in Leiden te bouwen, omdat dat goed is voor werkgelegenheid. Aange zien de Maredijk dicht bij het station ligt, is dit een aantrek kelijke lokatie voor arbeidsin tensieve bedrijven. De wethou der kon niet zeggen tot waar die nieuwe kantoren gebouwd gaan worden. „Maar geen zinnig mens haalt het in zijn hoofd om goed on derhouden huizen te slopen, omdat er bedrijven moeten ko men", aldus de wethouder. Hij sloot echter niet uit dat rond de Maredijk waar huizen moge lijk rijp voor sloop zijn, bedrij ven komen. „Maar het i£öok heel goed mogelijk dat we kan toren willen bouwen bij het Lammenschansstation of het toekomstige station in de Me- renwijk". Kantoren Hiermee namen de bewoners geen genoegen. Ook het bou wen van kantoren in de wijk zou namelijk het woongenot aantasten. De toezegging dat bij het nemen van beslissingen met de wensen van de bewo ners rekening wordt gehouden namen ze niet serieus örffdat over de wensen van de bewo ners geen twijfel bestaat. „We kunnen dus geen garan ties van de wethouder ver wachten", concludeerde buurtcomitélid M. Markusse. „Maar hij kan nog heel wat van ons verwachten". Maredijk overweegt juridische stappen tegen de gemeente gaat ondernemen. „We kun nen de waarde van onze hui zen collectief laten taxeren", aldus Markusse. De bewoners verwachten dat de feitelijke waarde een stuk minder zal zijn dan de getaxeerde waarde, omdat de wijk een 'sloopstig- ma' heeft. „Als blijkt dat men sen die hun huis willen verko pen inderdaad een lagere prijs vangen, hebben zij schade ge leden door de acties van de ge meente". zegt Markusse; „Die kunnen dan schadevergoe ding eisen". kstoor Demmers bij afscheid: BTAN VAN HAASTEREN ÜIDEN Pastoor B. ;mmers van de Harte- ugkerk van de Haar- nmerstraat neemt op 14 ni afscheid van zijn pa- chie. Na ruim dertig jaar parochie te hebben ge- end, neemt hij de tijd or zichzelf. „Het was ms een vermoeiend kar- :i om week in week uit KEfeer een nieuwe preek te ^hrijven", vertelt hij. )K: agl pordat hij zestien jaar lang n,9 stoor was van de Hartebrug- ™?j rochie, was Demmers er al ftien jaar kapelaan. Zijn pre- X n baseert hij meestal op een ';0 rhaal uit het Evangelie. _laar je kunt zo'n verhaal ak op drie verschillende ma- eren lezen. Het is nogal eens 0 Deilijk om een aanknopings- i2jint te vinden, maar uiteinde- izk lukt het wel. Soms betrek 1! ook aktuele onderwerpen bij, zoals oorlogen of aardbe vingen. Maar ik vertel nooit 4? litieke verhalen tijdens de J eek' 39 et moeilijkste om te doen 3«)ndt hij een begrafenis van 49 n kind. „Dan kijk ik strak /.oor me uit, want als ik bij- 37 >orbeeld iemand zie die in 42Uilen uitbarst, kan ik me niet lüieer concentreren. Bij andere i 'ssen probeer ik juist vaak 3?ni de mensen aan te kijken. 3 lis ik dan niet begrijpende ge- ij. chten zie, probeer ik het nog 3 jat duidelijker uit te leggen" 3 Het allerfijnste daarentegen 3 jaren de doopleerlingen", jj lat Demmers verder. „Het is 3' uk om die mensen te begelei- Pastoor B. Demmers van de Hartebrugkerk. den en met ze te discussiëren. Ze nemen niet alles voor zoete koek aan en dat maakt het juist leuk". Ouderen Door de jaren heen heeft pas toor Demmers veel zien veran deren in de kerk. „Vroeger de den we de mis in het Latijn en spraken we met de rug naar de mensen toe. Het was wel even wennen toen dat ineens veran derde, maar nu zou ik niet meer anders willen. Door de vele veranderingen in de kerk voelden veel ouderen zich wel een beetje in de steek gelaten. Veel dingen stonden voor hen absoluut vast. omdat de kerk het zei. Maar toen zelfs de kerk ging zeggen dat de wereld mis schien wel in een veel langere periode is geschapen dan ze ven dagen, wisten velen het FOTO: WIM VAN NOORT niet meer". „Je kunt niet iets wat helemaal ingeburgerd is zomaar veran deren", vervolgt Demmers. „Laat ouderen het geloof bele ven zoals ze dat hun hele leven hebben gedaan. Ja, daardoor is het heel moeilijk om hen in de zelfde kerk te hebben als de jongeren. De mentaliteit van de jongeren is zo verschrikke lijk veranderd. Ze weten vaak niets van de kerk en die taal die ze uitslaan!". „Een positieve verandering is dat de mensen wat bewuster naar de kerk gaan. Niemand gaat nog gedwongen naar de kerk. Vroeger zaten ze nog wel eens achterin de kerk te kaar ten. Ook waren er wel eens koorleden die tijdens de preek naar de kroeg gingen. Het is dus niet zo erg dat er nu wat minder mensen gaan, want ze hebben er in ieder geval be wust voor gekozen". Cultuurverschil De opvolging van pastoor Demmers is nog niet geregeld. Omdat er een tekort is aan pas tores, bestaat er de mogelijk heid dat de Hartebrugkerk en de Herensingelkerk, waar ook geen pastoor is, een pastoor moeten delen. De pastorale mogelijkheden in deze paro chies worden op dit moment onderzocht door een stuur groep onder leiding van pastor P. van 't Walderveen. Dem mers verwacht dat de conclu sies van Van 't Walderveen door de kerkbesturen worden overgenomen. „Van 't Walderveen zou het wel eens in zijn hoofd kunnen ha len om te veel te willen veran deren. Zo wordt onze hoogmis in het latijn gezongen, mis schien wil hij dat veranderen. Er is ook een groot cultuurver schil tussen de Hartebrugkerk en de Herensingelkerk. En als er maar één pastoor is, komen veel pastorale taken op de schouders van een pastoraats- groep. Ik denk dat zo'n pasto- raatsgroep toekomstmuziek is. Dit onderzoek heeft mijn ver trek bespoedigd, want anders zou ik kunnen gaan tegenwer ken. Ik wil niet dat dat ge beurt". DE NIEUWE BIJLAGE ge* duinrel! Attraktiepark 2242 JP Wassenaar, leb 01751-40260 Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabe- Jongetje gewond met windbuks LEIDEN - Een tienjarig jon getje is dinsdagavond gewond geraakt doordat hij werd ge troffen door een kogeltje uit een windbuks. Dat gebeurde op de Uiterstegracht. Twee buurjongens (14 en 10) van het slachtoffertje schoten daar op vogels. De veertienjarige jon gen miste de vogels maar raak te het kind wel. De tienjarige slaagde er naar zijn zeggen wel in een vogel dood te schieten: Het luchtdrukgeweer is door de politie in beslag genomen. Zo blijft 't niet bij een éénmalig cadeautje op Vaderdag! la, laat de Leidse Courant 6 weken lang (22 juni t/m 1 augustus) bezorgen bij: Verras papa op Vaderdag 'ns met een cadeaucheque voor 6 weken lang leesplezier. Voor f. 25.- kunt u hem blij maken met heel wat nieuws. Goed idee! De cheque wordt u tijdig toegezonden. Stuur de rekening (f. 25.-) en de cheque Dhr/Mevr.:J I Postcode: rja^ I Stuïirdëze bon vóór 17 juni in een open envelop ili (postzegel niet nodig) naar: Leidse Courant. Abonnee J^Service. Antwoordnummer 998. 2501 VC Den Haag.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9