Bombardier en De Havilland seer goede bekenden Fokker KLM groeiende factor in ontwikkeling Schiphol Handelssancties VS bedreigen Nederland ECONOMIE Accijns op suiker afgeschaft; heffing frisdranken omhoog -leid&i Somant DONDERDAG 4 JUNI 1992 i'GGM stapt toch in Rodamco EIST - Het Pensioenfonds voor de Gezondheid, Geestelijke Maatschappelijke Belangen (PGGM) heeft ondanks het re- inte afketsen van de samenwerking met Rodamco vorig jaar Ach een belang van 2,5 procent opgebouwd in dit vastgoed- 'eitids. cr^t blijkt uit het vandaag gepubliceerde jaarverslag van het op één lts.grootste pensioenfonds van Nederland. Verder heeft PGGM het jpiang in de Spaanse onroerend-goedbelegger Metrovacesa in de in|tste helft van 1991 uitgebreid van 2,5 tot 5,8 procent. Begin 1992 fjéft het pensioenfonds bovendien een aanzienlijk bedrag geïnves- ejjrd in het Franse vastgoedfonds Société Foncière des Pimonts, jeJ kantoren bezit in Parijs. Met bovenstaande beleggingen is in to il 270 miljoen gemoeid. De investeringen passen in het twee bij PGGM om een percentage van voor onroerend- bestemde gelden te steken in vastgoedfondsen. al^t pensioenfonds kondigde vorig jaar reeds aan meer te willen in- Steren in risicodragend vermogen. Het percentage onroerend ed zou moeten stijgen tot 15 a 25, dat van aandelen tot 25 a 35. Hoog banenverlies wijst op diepere recessie in VS WASHINGTON *- Nieuwe cijfers over het verlies van werkge legenheid tonen aan dat de economische recessie waaruit de VS zich thans moeizaam omhoog worstelen, veel dieper is ge weest dan de regering tot nu toe heeft voorgesteld. Het minis terie van arbeid maakte gisteren bekend dat van juni 1990, een maand voordat de economische teruggang inzette, tot ja nuari van dit jaar naar schatting 2,2 miljoen banen verloren zijn gegaan. Het nieuwe cijfer ligt bijna een derde hoger dan een eerdere schatting van 1,57 miljoen. De Democratische se nator Paul Sarbanes, voorzitter van de gezamenlijke commi- sie voor economie van het Congres, zei dat de nieuwe cijfers „een juistere afspiegeling zijn van wat de Amerikanen steeds al hebben geweten - dat dit een hele zware recessie is geweest en een ramp voor werknemers". Sarbanes zei dat het herstel dat zich iniddels heeft ingezet ongekend zwak is en dat het bij het huidige tempo van economische activiteit zes jaar zal kos ten om de werkgelegenheid weer op peil te krijgen. Boris Jeltsin krijgt uitnodiging top G-7 MÜNCHEN - Boris Jeltsin, president van Rusland, krijgt een uitnodiging om de topconferentie van de zeven grootste industrielanden (G-7), die begin juli in München wordt gehouden, bij te wonen. De deelnemende landen hebben met de uitnodiging ingestemd, zo heeft Horst Kohier, staatssecretaris van financiën in Bonn, gisteren gezegd. Kohier, die na mens kanselier Kohl de .topconferentie organiseert, zal binnenkort naar Mos kou gaan om Jeltsin de uitnodiging te overhandigen. Het is de bedoeling dat de Russische president op 8 juli, de laat ste dag van de driedaagse bijeenkomst, met de aanwezige staats- en regerings leiders kan praten. Maxwells Lady Ghislaine te koop voor 36 miljoen LONDEN - De Lady Ghislaine, het luxueuze jacht van de overleden mediamagnaat Robert Maxwell, is te koop voor omgerekend 36 miljoen. Het schip wordt aangeprezen in een sjiek ogende, twaalf pagina's tel lende brochure die is verspreid door de internationale scheepsmakelaar Camper Nicholsons, zo meldt de Fi nancial Times van vandaag. In kringen van scheepsmakelaars was de prijs ge raamd op 43 miljoen. Het bedrag waarvoor het jacht nu te koop is is vastgesteld in overleg met het accoun tantskantoor Arthur Andersen, de beheerders van de nalatenschap van Maxwell. De Lady Ghislaine is in Nederland gebouwd op de werf van Amels in Makkum. Het schip werd in eerste instantie gekocht door de broer van de wapenhande laar Adnan Khashoggi, waarna het eigendom werd van Maxwell. Er is onder meer een discotheek aan boord. Cao wasserijen rond UTRECHT - Vakbonden en werkgevers hebben gisteren een principe-akkoord bereikt over een nieuwe cao voor de 10.000 werknemers bij de che mische witwasserijen en ver verijen. Het gaat om een twee jarige cao die loopt van juli '92 tot juli '94. Het contract voor ziet volgens de vakbonden in een loonsverhoging van 4,25 procent per 1 juli '92, 0,75 pro cent per 1 januari '93 en nog eens 4,5 procent in juli '93. Sancties bij ziekte in de vorm van het inleveren van loon of vrije dagen (arbeidsvoorwaar delij kke prikkels) zijn voorlo pig niet aan de orde. De vestiging van vliegtuigfabrikant Fokker op Schiphol-Oost. onverkocht op Woensdrecht. Maar daar staan meer van deze wel geproduceerde, maar nim mer verkochte toestellen. Een en ander betekent een flinke financiële aanslag op de porte monnee van Fokker. Naar de mening van luchtvaartanalys- ten zal een samenwerking met Boeing, De Havilland en Bom bardier uitstekend zijn. Het geeft Fokkker, meer dan met de Duitsers het geval zou zijn, mogelijkheid haar eigen iden titeit te behouden. Het zou der halve ook de mogelijkheden van een geslaagde claimemis sie doen vergroten. Trauma En. niet in de laatste plaats, tal van Fokkermedewerkers zou den worden verlost van een trauma dat hen al vele jaren bezig houdt: mogelijke samen werking met Duitsers is bij voorbaat gedoemd te misluk ken. Vooral de mensen van de verkoop en ontwerpafdeling spreekt dat aspect aan. Zij wij zen daarbij op onder meer het mislukte samenwerkingsver band uit het begin van de jaren zeventig. Toen ontwikkelden Focke Wulf en Fokker geza menlijk de VWF 614, een klein twee motorig straalvliegtuig. In de ogen van de Fokkercon structeurs en verkoopstaf was het een project dat gedoemd was om te mislukken. De Duit sers dachten daar anders over. Toch kreeg uiteindelijk Fok ker gelijk. Er werden slechts twintig toestellen van ge bouwd. Daarna stierf het pro ject een roemloze dood. MARKTEN toestellen met een capaciteit van 110, 150, 174 en 204 zit plaatsen. Officieel is de ont- wikkkeling van dit project stopgezet. Maar een woord voerder van Boeing sluit niet uit „dat om bepaalde redenen toch weer verder wordt ge werkt aan deze vliegtuigen". Uitgangspunt v^n deze nieuwe generatie vliegtuigen is dat ze een grote mate van basisove reenkomst vertonen: dezelfde vleugels, hetzelfde ontwerp voor de romp, de zelfde cockpit en een identieke lay out van de cabine. Een dergelijk opzet werkt sterk kostenbesparend. De Boeingplannen overlappen voor een deel de bestaande se ries van kleine 737-toestellen, maar stijgen er qua passagiers capaciteit anderzijds ook over- Kosten Het grootste probleem voor Boeing is evenwel dat, on danks de positief reagerende markt, de ontwikkelingskos ten gigantisch zijn. Dat is ook waar Fokker en Dasa mee te maken hebben. Door met de Nederlanders samen te wer ken, aldus deskundigen in deze industrie, kan Boeing niet alleen tegen relatief gerin ge kosten een geheel nieuwe familie vliegtuigen bouwen, maar liggen beide tevens ver voor op de concurrentie. Die concurrenten zijn niet alleen het Duitse Dasa, maar even zeer het Europese consortium Airbus dat plannen heeft voor een toestel met 130 passagiers, en het Italiaanse Alenia en het Franse Aérospatiale. Eind vorig jaar nog poogden Alenia en Aérospatiale De Ha villand over te nemen. Daar werd echter een stokje voor ge stoken door de Europese Com missie. In een wat later stadi um betrok Dasa, sterk gelieerd met Airbus, Alenia en Aérospa tiale bij de ontwikkelingen van de bouw van straalvliegtuigen van 90 tot 120 passagiers, de zogenaamde Regioliner. Het is echter zeer de vraag of een der gelijk nieuw te ontwerpen toe stel dusdanig snel op de markt kan worden gebracht om con currerend te kunnen zijn met de Fokker 130, dat - afgezien van de financiën, vrij snel kan worden ontwikkeld. Maar een samenwerking met Boeing, De Havilland en Bom bardier biedt voor Fokker nog meer mogelijkheden: Fokker probeert haar positie op de Amerikaanse markt te verste vigen. Met behulp van Boeing zal dat zonder meer beter luk ken dan nu. Anderzijds is het Boeing er alles aan gelegen de mogelijke Europese concur renten Dasa, Aérospatiale en Alenia er van te weerhouden ook daarwerkelijk een vlieg tuig te bouwen. Door een sa menwerking tussen Fokker en Boeing kunnen beide hun marktaandeel wat dat betreft veilig stellen. De Havilland en Bombardier worden in dat ge val toeleveranciers, c.q. onder aannemers in een dergelijk project. Maar ook voor Fokker spelen niet onbelangrijke zaken: met de ontwikkeling van een toe stel dat plaats biedt aan 130 passagiers, de Fokker 130, be geeft zij zich rechtstreeks in het marksegment waarin voor al Boeing actief is. Een derge lijke stap betekent volgens ve len rechtstreekse zelfmoord voor de Nederlandse vliegtuig bouwer, omdat zij niet de capa citeit heeft dergelijk grote aan tallen vliegtuigen te bouwen als de diverse (Amerikaanse en Aziatische) luchtvaartmaat schappijen veelal verlangen. Door een samenwerkingver band met Boeing komen die zaken echter gans anders te liggen. Fokker 50 Een ander factor van niet te onderschatten belang is de verkoopsituatie rond de Fok ker 50. Aanvankelijk had Fok ker zeer hoge verkoopver wachtingen van dit vliegtuig. De produktie ligt ook nog steeds op een hoog tempo. Maar de afzet stagneert enorm. Terwijl er per jaar 34 van deze toestellen worden gebouwd, zijn er de afgelopen twee jaren minder dan dertig van ver kocht. Bovendien zijn er nogal wat afzettegenvallers geweest. Zo heeft een Braziliaanse maatschappij vorig jaar vijf van deze Fokkker 50's ge kocht, maar vervolgens ging zij failliet. Voor twee van de vijf vliegtuigen wordt gepoogd elders in Brazilië emplooi te vinden, de andere drie staan JEMARKT DEN BOSCH - (03-06- f Prezen slachtrunderen per kg ge- :cht gewicht zonder nier en slotvet, -niusief BTW (Volgens PW): Aanvoer 1284, waarvan manne- ?ri|173. Mann Super 8,30-9,15. Mann. kwal. 7,85-8,30. Mann. 1e kwal. 105-7,85. Handel rustig en prijzen ge- Mann. 2e kwal. 6,40-7,25. Mann. 3e tl. 6,00-6,40. Handel redelijk en prij- Igelijk. Vrouwelijk Super 8;75-10,60. 'iwel. extra kwal 7,50-8,75. Vrou- 1e kwal. 6,40-7,50. Handel redelijk prijzen gelijk. Vrouwel. 2e kwal. "•6,40, Vrouwel 3e kwal. 5,30-5,90 rarstkwaliteit 5,00-5,60. Handel re- ijk en prijzen prijshoudend. per stuk inklusief yN. Aanvoer gebruiksrunderen 800, irvan graskalveren 128. Melk- en koeien 1 e soort 1550-2350,2e soort 10-1550. Handel rustig en prijzen ge- Melkvaarzen 1 e soort 1500-2100 en soort 1150-1500. Handel rustig en Hen gelijk. Kalfvaarzen 1e soort ?gK)-2400 en 2e soort 1375-1700. Han- .vjrustig en prijzen gelijk. Guste koei- rple soort 1450-2000 en 2e soort 5-1450. Handel rustig en prijzen ge- Enterstieren 900-1600. Handel re- a Jk en prijzen iets hoger. Pinken 900- 10. Handel redelijk en prijzen iets ho- Graskalveren 625-1075. Handel re en prijzen iets hoger. i per kg levend gewicht in- BTW' Aanvoer vleeskalveren 9. ;alveren 1e soort geen notering, 6,10-6,60, 3e soort 4,90-6,10. redelijk en prijzen gelijk, tere kalveren voor de mestenj, in- BTW: Aanvoer roodbont 744. ilveren extra kwaliteit 830-905,1e 630-755 en 2e kwaliteit 380- Handel traag en prijzen lager, 'talveren extra kwaliteit 455-555, njiwaliteit 280-455, 2e kwaliteit 180- Handel traag en prijzen lager. Aan- zwartbont 572. Stierkalveren extra 570-730, 1 e kwaliteit 455-555, ialiteit 280-430. Handel traag en lager. Vaarskalveren extra kwali- i5-430, 1 e kwaliteit 280-330 en 2e 165-280. Handel traag en prij- lager. Aanvoer vleesrassen 310. irassen 1 e kwaliteit 580-880 en 2e teit 430-640 Handel traag en prij- iger itvarkens (per kg. levend gewicht btw). Geen aanvoer Slachtvar- pgeen notering, zeugen extra kwa- geen notering, 1e kwaliteit geen king, 2e kwaliteit geen notering. Shtschapen en lammeren per kg. lacht gewicht inklusief BTW: Aan- 2082, waarvan 1714 lammeren, uitschapen 2,25-4,25 Handel rustig grijzen gelijk. Ooien tot 20 kg geen king. Ooien boven 20 kg geen no ta. Rammen tot 22 kg geen note- rammen 22-25 kg geen notering, jimen boven 25 kg 7,25-8,90. Han- (ustig en prijzen gelijk. Zuiglamme- 7,50-9,50. Handel flauw en prijzen uitschapen en lammeren per stuk usief BTW: Slachtschapen 80-150. jdel rustig en prijzen gelijk. Ooien 20 kg geen notering. Ooien boven geen notering Rammen tot 22kg |n notering. Rammen 22-25 kg geen 6nng. Rammen boven 25 kg 210- l Handel rustig en prijzen gelijk, glammeren 100-140. Handel flauw Jnjzen gelijk. Jruiksschapen en lammeren per inklusief BTW: Aanvoer 492 stuks. Schapen geen notering. Weidelam- fen 75-125. Handel flauw en prijzen t Schaap met 2 lammeren geen ng, schaap met 1 lam geen note- bokken, per stuk inklusief Aanvoer 84 stuks Prijzen: 10-60. - el rustig en prijzen getijk. (voer totaal 6377 stuks. ■^SMARKT WOERDEN - (03-06- ■j'- De aangevoerde 28 partijen ^fchten een prijs op van f 8,00-8,45 [kg voor 1e kwaliteit vanaf 12 kg, f EO-8,60 vanaf 16 kg en tot f 9,20 voor "ekwaliteit. De handel was matig. DEN HAAG De accijns op suiker zal wórden afge schaft. Staatssecretaris Van Amelsvoort van fi nanciën zei dat gister avond in een overleg met de Tweede Kamer over aanpassing van de accijns aan EG-afspraken. Het wetsvoorstel over de ac cijns ligt al bij de minis terraad. Een pak suiker wordt daardoor goedkoper. Frisdrank met suiker zal ech ter iets duurder worden door verhoging van de frisdrankac cijns. Wat de prijsverschillen op de schappen zullen gaan worden, kan Financiën nog nog niet zeggen. De accijnsver hoging voor frisdrank moet de opbrengstderving van de ac cijns voor de schatkist com penseren. Aan verlaging van het BTW-tarief van 18,5 pro cent op huisdiervoerders tot 6 procent wil Van Amelsvoort niet. Gebrek aan dierenliefde speelt daarbij geen rol, want de bewindsman sprak over „onze lieve huisdieren". Discriminatie De frisdrankenindustrie in ons land heeft overigens de buik vol van de frisdrankenaccijns, die zij discriminerend vindt en die volgens haar haaks staat op het overheidsbeleid dat het drinken van frisdranken zelfs aanmoedigt, zoals in het ver keer. Tijdens de jaarvergade ring van de Algemene Neder landse Bond van Frisdranken fabrikanten en Groothandela ren in Dranken BBM, het sa menwerkingsverband van de florerende bedrijfstak, op de Floriade in Zoetermeer zei voorzitter H.J.L. Vonhoff te vinden dat de accijns nog dit jaar moet verdwijnen. De ac cijns op frisdranken levert de schatkist zo'n 400 miljoen per jaar op. De frisdrankenindustrie zit niet alleen met de door Von hoff als „merkwaardig" om schreven accijns in de maag, zij vreest ook nog een nieuwe financiële aanslag. Bij de Raad van State ligt een wetsontwerp voor een heffing op grondwa ter, een wet die de frisindustrie fors kan gaan raken. Vonhoff wees erop, dat voor de bier- en de frisdrankenindustrie water een ingrediënt is en niet zoals voor andere industrieën (ver vuilend) proceswater. De frisdrankenaccijns be draagt 27,35 cent per liter voor fris en alcoholvrij bier, 18,80 cent voor mineraalwater en 10,25 cént voor vruchtensap pen. De Nederlander dronk vorig jaar opnieuw meer frisdrank. Per hoofd van de bevolking dronk hij 73 liter tegen 71 liter in 1990. De totale afzet (Neder landse industrie plus import) steeg met 3,1 procent tot 1091 miljoen liter. Ondanks deze cijfers is de markt niet helemaal tevreden. Er was, voornamelijk op grond van het succes van de hervul- bare PET-fles, een groei van zeker 5 procent verwacht. Cola en sinas bleven favoriet in Nederland. Cola nam vorig jaar 44,2 procent van de verko pen voor zijn rekening en si nas 22,2 procent. In deze secto ren zit dan ook de groei, ten koste van andere dranken. Ne derland kent geen echte mine raalwatercultuur zoals België, Duitsland of Italië. Volgens CBS-cijfers waren er in 1991 dertien frisdrankbe- drijven actief met 2600 werk nemers. Philips schrapt weer 180 arbeidsplaatsen OSS - Bij de vestiging van Philips Lighting in Oss ver dwijnen 180 arbeidsplaatsen. Gedwongen ontslagen zijn daarbij onvermijdelijk, aldus een woordvoerder van Philips. De reductie van het aantal ar beidsplaatsen vloeit voort uit het voornemen van Philips om de produktie van tl-balken over te brengen van Oss naar het Franse Nevers. Dat is no dig om ook op termijn het hoofd te kunnen bieden aan de toenemende concurrentie op het gebied van deze armatu ren, aldus de woordvoerder van Philips. Met de maatregel wil Philips de kostprijs van de tl-balken aanmerkelijk verla gen. Andriessen: verlagen van btw goed begin DEN HAAG Minister An driessen van economische za ken noemt het principe-besluit van het kabinet de btw per 1 oktober met 1 procent te verla gen, een „goed begin". Hij „kan zich voorstellen" dat ook andere belastingverlagingen vervolgens tot de mogelijkhe den behoren. In een interview met het blad „De Werkgever" van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond noemt hij de vermogensbelasting, de vennootschapsbelasting en misschien het toptarief van de inkomstenbelasting als voor beelden. De bewindsman kan zich vin- dên in de uitspraak van de OESO, een organisatie van de westerse industrielanden, dat er in de tweede helft van dit jaar een economische opleving komt. Ook in Nederland zou dat het geval kunnen zijn. „Ik ben een tijdje nogal somber ge weest. maar ik kijk er nu iets optimistischer tegenaan", al dus Andriessen. De minister vindt dat de overheid op de goede weg is wat betreft het te rugdringen van het financie ringstekort. Als dat in 1994 ge daald is tot 3,25 procent van het nationale inkomen, hoeft het verder terugdringen niet meer de grootste zorg te zijn, aldus Andriessen. De druk van de collectieve las ten (het totaal van belastingen en premies) ligt nu op onge veer 54 procent en dat dreigt volgens de bewindsman wel te hoog te blijven. Nieuwe president-directeur luchthaven Smits: SCHIPHOL Schiphol, ooit bekend als de „groene luchthaven", wordt in rap tempo minder groen. De grote open ruimten waar mee het areaal in de jaren zestig is voorzien, worden nu te gelde gemaakt. Soms kan het bouwen de groei even niet bijbenen. Voor het eerst in het 25-jarig bestaan van het centrale luchthavena reaal, moet Schiphol de ko mende weken in verband met de zomerdrukte wegbrengers mogelijk zelfs de toegang ont zeggen tot de stationshal om dat de mensen elkaar daar voor de voeten beginnen te lo pen. Vrijhaven Door al dat bouwen verandert de luchthaven snel van ge daante. De nieuwe president- „Wat voor de KLM goed is hoeft niet voor Schiphol het meest voorde lig te zijn". FOTO: ANP directeur van de luchthaven, H.N.J. Smits, laat zich daarom met enige regelmaat over de luchthaven rondrijden. Schiphol altijd een vrijhaven geweest die luchtvaartmaat schappijen van waar ook ter wereld geen strobreed in de weg legde als zij wilden lan den. De luchthaven is daar door vooral een overstappunt geworden voor intercontinen tale luchtreizigers. Veel inter continentale KLM-vluchten bieden aansluiting op inter continentale vluchten van an dere luchtvaartmaatschappij en en omgekeerd. De huidige groei van het luchtverkeer op Schiphol valt voor een groot deel toe te schrijven aan de KLM die haar aantal Europese vluchten naarstig aan het op voeren is. De komende jaren zal de KLM op Schiphol een steeds grotere rol opeisen om dat de luchthaven de spil moet worden in het Europese net werk van de KLM waarmee reizigers vanuit het Europese binnenland worden aange voerd voor de intercontinenta le overzeese vluchten. Afstemming Als aandeel in het totale aantal vliegbewegingen op Schiphol zal het aantal Europese KLM- vluchten aanzienlijk toene men. Wat voor de KLM goed is hoeft dus niet voor Schiphol het meest voordelig te zijn. Toch zegt de nieuwe directeur van Schiphol: „Het is evident dat je de toekomst en de strategie van de KLM en die van de luchthaven op elkaar moet af stemmen. Het is vanzelfspre kend dat de luchthaven na denkt over de toekomst van haar belangrijkste klant, de KLM. Maar er spelen méér za ken een rol zoals de liberalise ring van het luchtvaartbeleid, de effecten van het gedrag van andere mega-maatschappijen in de wereld. Dus wat we aan het doen zijn is een aantal sce nario's te ontwikkelen, een aantal alternatieven. Sommige investeringen zullen in al die scenario's nodig zijn. In elk ge val zal de KLM haar Europese thuismarktaandeel willen ver groten. Dat is een factor die wij meewegen in onze investe ringsplannen". Maar daarmee laat Schiphol zich door de KLM op sleep touw nemen. Heeft Schiphol geen eigen ambities? „Onze ambitie is dat het „èn-èn" wordt. Het intercontinentale deel te behouden, zo niet uit te breiden, maar ook een belang rijk stuk van het Europees ver keer als noodzakelijke aanvul ling van het intercontinentale verkeer binnen te halen. Want als je mainport wilt worden, dan zal het nooit „of-of' zijn". Stel - als gedachtenoefening - dat er geen KLM meer zou zijn op Schiphol: „Dat zijn van die hypothetische situaties waar ik niet te veel tijd aan wil be steden", zegt Smits die voor zijn benoeming op Schiphol secretaris-generaal was op het ministerie van verkeer en wa terstaat en als zodanig rege- ringscomssaris bij de KLM. „Dat vind ik een beetje zonde van mijn tijd. Waar het in de komende tijd om gaat is: hoe verdelen we de financiën die we beschikbaar hebben voor investeringen over de facilitei ten voor het Europese verkeer en die voor het intercontinen tale verkeer. Dat zijn volgtijde- lijke keuzen omdat de finan cieringsruimte natuurlijk be perkt is. Maar op de langere termijn is het natuurlijk: bei de". Op de vraag in hoeverre het milieu dan valt te verbeteren zegt Smits: „De geluidshinder zal in elk geval in absolute om vang afnemen. We halen de doelstellingen van het Natio naal Milieu Beleidsplan. Als je zegt: er mag in geen enkel op zicht straks méér verontreini ging zijn dan nu, dan ben je impliciet die principiële keuze aan het heroverwegen die al, voordat sprake was van het Plan van Aanpak, is gemaakt op nationaal niveau. Maar bin nen de ruimte die deze keuze laat, kun je echt nog ontzet tend veel doen om het milieu probleem in elk geval zo be perkt mogelijk te houden". "JlENDRI BELTMAN ««STERDAM - Be- 'Wsvoorzitter Neder- '%vn van Fokker heeft at personeel gisteren per laten weten niet te jllen schromen even ed met een andere part- jr in zee te gaan. 'jt Canadese Bombar- $r, zowel als De Havil- hiiid zijn al jaren goede van Fokker, heeft enige jaren deden De Havilland overge- van 's werelds grootste rujegtuigbouwer Boeing. Maar rens kocht Bombardier in jp nek-aan-nek-race het Ierse jjjjorts op. Laatstgenoemde is sinds de produktie van de ^j.kker F28 toeleverancier van 10jugels voor Fokkervliegtui- e f1- dit hele scenario speelt mee ta£ de Boeing-fabrieken sinds ydden vorig jaar een nieuwe, ^ine familie van vier ver- n prsvliegtuigen op de teken- fels heeft liggen. Het zijn GENEVE/DEN HAAG - Ne derland wordt mogelijk getrof fen door Amerikaanse han delssancties. Op een voorlopi ge lijst met produkten waar voor de Amerikanen handels beperkingen willen, komt voor 154 miljoen dollar aan Neder landse produkten voor. Met name de uitvoer van snij bloemen, kaas en paprika's komt in het geding. Dat is ver nomen in kringen van het we- reldhandelsoverleg GATT (Al gemene Overeenkomst inzake Tarieven en Handel) in Genè- ve. De Verenigde Staten over wegen de sancties omdat zij de Europese Gemeenschap willen straffen. De EG benadeelt de marktpositie van Amerikaan se sojaboeren met de subsidies die zij verleent aan Europese oliezadenproducenten. Door de subsidies kunnen de Euro pese boeren goedkoper wer ken en worden de exportmoge lijkheden voor de VS kleiner. Tegen de verwachting wordt de. Nederlandse bierexport niet getroffen door de sancties. De export van snijbloemen wordt volgens de voorlopige lijst voor 57 miljoen dollar per jaar aangepakt. Kaas wordt voor 29 miljoen dollar getrof fen, paprika's voor 21 miljoen dollar en zoetwaren voor 13 miljoen dollar. Dat betekent niet dat Nederlandse expor teurs ook voor die bedragen schade lijden. De belangrijkste bedoeling van de lijst is dreigen met sancties, waarna de EG alsnog overstag kan gaan en de subsi dies aan oliezadenproducen ten verminderen. Voorts is het nog onduidelijk of de export uit de EG wordt beperkt via quota of via heffingen. De export van bijvoorbeeld snijbloemen dreigt door de handelssancties van de VS in het geding te komen.» FOTO: SP

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7