Irak bestookt sji'itische rebellen met oog op olie Guerrillagroepen Afghanistan gijzelen honderden burgers Venezuela toneel van grootschalige rellen BUITENLAND Politie vindt opnieuw losgeld De Clerck Ex-president Mali' voor rechter f „Toename aids erger dan wordt aangenomen" L Laatste bewijsvoering! in proces Demjanjuk f CeidócSoiumit DONDERDAG 4 JUNI 1992 Voormalige Stasi-officieren gearresteerd in Berlijn KARLSRUHE - De Duitse regering heeft gisteren twee voormalige generaals van de Oostduitse geheime politie en een handlanger gearresteerd op verdenking van poging tot moord op een anti-communistische acti vist in de jaren zeventig. Het tweetal zou in West-Duitsland een uit 21 man be staande groep opgericht te hebben om klusjes voor de Stasi op te knappen. Zij zouden in 1975 door de Stasi benaderd zijn om de anti-communistische activist Siegfried Schulze in Berlijn te vermoorden. Schulze zou betrokken zijn geweest bij een bomexplo sie langs de Berlijnse Muur waarbij een Oostduitse grenswacht gewond raakte. Schulze raakte bij de moordaanslag gewond maar bleef in leven. Duitse auto riteiten hebben gisteren elf mensen aangehouden en ettelijke woningen in Berlijn en Keulen doorzocht als onderdeel van een onderzoek naar de activiteiten van de groep agenten. Rome beperkt verkeer wegens luchtvervuiling ROME - Alleen bestuurders van een auto met een kentekenplaat dat op een even num mer eindigt mogen vandaag van de binnen stad van Rome gebruik maken. Ernstige luchtvervuiling heeft het stadsbestuur hier toe genoodzaakt. De beperking geldt vanaf zes uur 's morgens. Als het gehalte stikstof dioxide in de lucht morgen nog niet tot onder de gevarenzone is gedaald, is de beurt aan au to's met een oneven nummerbord. In de herfst van het vorig jaar werd deze „om de dag"-methode voor het eerst beproefd. Vol gens studies van het Italiaanse ministerie van milieu werd de luchtvervuiling in de stad er aanzienlijk door verminderd. Auto's met een buitenlands nummerbord of katalysator zijn vrijgesteld van de beperken de maatregel. BRUSEL - De Belgische politie heeft voor de tweede maal in korte tijd een deel van het losgeld teruggevon den dat werd betaald voor de vrijlating van Anthony De Clerck. In verband met de vondst zijn twee helers aan gehouden. Een nieuwe reeks huiszoekingen in de pro vincie Antwerpen leidde naar Geel, een dorpje ten zui den van Turnhout, waar een „vrij groot gedeelte" van het losgeld werd aangetroffen. In verband met het on derzoek wil justitie ook dit keer geen bijzonderheden vrijgeven over de verdachten en de hoeveelheid geld. Het ziet er echter naar uit dat bij de ontvoeringszaak veel meer mensen betrokken zijn dan aanvankelijk werd verondersteld. Inmiddels zitten elf mensen vast. Het totale bedrag dat voor de vrijlating is betaald, wordt geschat op circa 14 miljoen gulden. De elfjarige Anthony, kleinzoon van een rijke textielbaron, werd begin maart na een gijzeling van 32 dagen vrijgelaten. Colombiaanse regering tegen vredesvoorstel BOGOTA - In een reactie op de weigering van de Colombiaanse regering om op hun vre desvoorstellen in te gaan hebben linkse rebel len van het Simon Bolivar Rebellenfront gis teren in hoofdstad Bogota vier politiebureaus opgeblazen en een grote oliepijpleiding gesa boteerd. Bij aanvallen zijn sinds dinsdag veertien mensen gedood. Een maand geleden hadden de rebellen zich bereid verklaard tot een na tionale dialoog met de regering en de zaken wereld. Zij deden ook een voorstel over regio nale vredesbesprekingen maar regerings functionarissen gingen hier niet mee akkoord omdat dit de macht van de nationale regering zou ondermijnen. Sindsdien zitten de onder handelingen in het slop en hebben de rebel len hun acties weer opgevoerd. •n BAMAKO - Ex-president Moussa Traore van Rfcl die vijftien maanden geleden ten val gebracht weiii een combinatie van een staatsgreep en een massa stand, verschijnt vandaag voor de rechter. Hij wé beschuldigd van moord op betogers voor democrf Hij is de eerste Afrikaanse leider die terechts^ sinds het werelddeel drie jaar geleden overspf3 werd door democratische hervormingen - en éénr de heel weinigen die rekenschap van zijn daden np' afleggen in een gebied waar veel voormalige leid1" werden gedood of een goed heenkomen vonderf' ballingschap. P De 55-jarige generaal, die vastgehouden wordt op?1 basis van parachutisten ten westen van de hoofdP Bamako, kan ter dood veroordeeld worden als^ rechtbank hem schuldig oordeelt. KABUL Rivaliserende sunnitische en sji'itische guerrillagroepen in Kabul hebben honderden bur gers gegijzeld. De gijze laars werden op straat on der bedreiging van vuur wapens opgepikt en op grond van hun etnische afkomst naar verschillen de detentiecentra ge stuurd buiten de stad. Onder de bewoners van Kabul die zeiden dat vrienden en fa milieleden zijn geronseld, heerste zowel woede als angst. Sommige gevangen werden geslagen met stokken. De gij zelingen begonnen op dinsdag en werden gisteren voortgezet. De strijd gaat met name tussen de de pro-Iraanse Hezb-i-Wa- hadat en de fundamentalisti sche Ittehad-e-Islami, die tij dens de burgeroorlog tegen de door de Sovjetunie geïnstal leerde regering door Saudi- Arabië werd gesteund. Met machinegeweren en raketwer pers gewapende rebellen van de Ittehad-e-Islami namen gis teren een kruispunt voor de Iraanse ambassade, in het cen trum van Kabul in. Op zoek naar Hazaras, die te herken nen zijn aan hun Mongoolse uiterlijk, hielden zij auto's aan. Gulbuddin Hekmatyar, de fundamentalistische leider van de machtige Hezb-i-Islami partij, heeft gedreigd tussen beide te komen als de strijden de facties hun gevechten niet staken. beschuldigde re_ gerende coalitie, waarbij hij heeft geweigerd zich aan te sluiten, ervan zwak en incom petent te zijn. De regering tracht wanhopig haar gezag te doen gelden bij de tien groot ste facties die de stad in april zijn binnengetrokken, na wat zij noemen „14 jaar heilige oor- De acties van de rivaliserende groepen versterken het ver moeden dat de interim-rege ring geen controle heeft over de eigen strijdmacht. Veel be velhebbers hebben rond de stad hun eigen gebied geves tigd en weigeren bevelen van hun partijleiders op te volgen. Brigade-generaal Mohammed Nawab, de militiebevelhebber die verantwoordelijk is voor de veiligheid van Kabul, zei dat er onderhandelingen gaande zijn om een staakt-het-vuren tot stand te brengen.Als de situ atie verslechtert, blijven we niet neutraal", zei hij. „We zul len ingrijpen om de inwoners van Kabul te beschermen". Happy Birthday Moskou geeft Solzjenitsyn flat terug MOSKOU - De gemeenteraad van Moskou heeft gisteren be sloten de schrijver Aleksandr Solzjenitsyn zijn oude apparte ment terug te geven. De Nobel prijswinnaar, die in 1974 door till de Sovjetunie werd uitgewe zen en sindsdien in de Vere nigde Staten woont, wil naar zijn land terugkeren. De gemeenteraad zal het ap partement formeel overdragen aan het Fonds ter Ondersteu ning van Onderdrukten en hun Gezinnen, een stichting die door Solzjenitsyn in het le ven werd geroepen om politiek vervolgden en hun gezinnen in de voormalige Sovjetunie te ondersteunen. De autoriteiten willen ook kantoorruimte be schikbaar stellen aan de Mos- kouse afdeling van de stich ting, die gevestigd is in Zwit serland. Solzjenitsyns vrouw Natalia is vorige maand in Moskou aan gekomen om de terugkeer van de schrijver voor te bereiden. Zij verklaarde vorige week dat de verhuizing pas tegen het einde van het jaar zou plaats vinden, omdat het gezin nog zocht naar een plaats in Rus land waar de schrijver kan wo nen, werken en zijn enorme bi bliotheek kan onderbrengen. BOSTON Volgens een nieuwe studie van de Har vard universiteit zullen te gen het einde van de eeuw 25 miljoen mensen aids hebben en zullen moge lijk 120 miljoen mensen besmet zijn met het HIV- virus dat de ziekte veroor zaakt. de voorspellingen van de We reld Gezondheidsorganisatie (WHO). De Amerikaanse on derzoekers zeggen dat een ex plosieve, verschrikkelijke ver spreiding van de ziekte voor de deur staat, vooral in Azië. „Dit is een mondiale epidemie, waarover wij de controle ver liezen", aldus dr Jonathan Mann. „Het huidige antwoord heeft geen kans van slagen en moet veranderen omdat het zo wel de omvang van het pro bleem onderschat als wat no dig is om een oplossing te bie den. Wij hebben een wereld wijde strategie nodig". De studie is opgesteld door een team van 40 experts. De voor spellingen over de omvang van de epidemie en hoe die zich verspreid zijn gebaseerd op ge gevens van 30 epidemiologen uit de hele wereld. Mann, die de studie coördineerde, is de directeur van het internationa le aids-centrum van Harvard en een voormalige leider van het aids-programma van de WHO. Binnen acht jaar zal 42 procent van alle aids-infecties in Azië plaatsvinden, waarmee dat continent Afrika, met 31 procent van alle nieuwe geval len, voorbijstreeft als belang rijkste regio waar aids in kracht toeneemt. Politieagenten arresteren een studente in Caracas. CARACAS In verschei dene steden in Venezuela werden gisteren demon straties gehouden tegen het regeringsbeleid van de sociaal-democratische president Carlos Andrés Peréz. Er was sprake van rellen en plunderingen. Volgens een aantal bronnen kwam het in acht steden tot botsingen tussen studenten en politie. Volgens mededelingen van po litie en pers kwam dinsdag in Maracay een 15-jarige student om het leven en raakten elf mensen gewond. Maracay is een industrieel centrum, 110 kilometer ten westen van Ca racas. Hier begon in februari een mislukte opstand tegen president Peréz. Gisteren vielen bij demonstra ties van studenten oók gewon den, maar exacte gegevens wa ren niet verkrijgbaar. De pro testen concentreerden zich voornamelijk in de steden Ma racay, Merida, Barquisimeto, Valencia en Maturin en op de terreinen van de Centrale Uni versiteit van Caracas. De pro testendreigden echter over te slaan naar andere delen van de Venezolaanse hoofdstad. Veel middenstanders van Caracas barricadeerden hun winkels en een deel van de metro werd voor het publiek afgesloten. De studenten protesteren te gen de stijging van de prijzen, onderdrukking door de politie en het sociaal-economisch be leid van Peréz. Zijn privatise- rings- en bezuinigingsbeleid heeft hem gehaat gemaakt bij grote delen van de Venezo laanse bevolking. Zeventig procent van de bevolking gaf onlangs in öpiniepielingen te kennen dat men een nieuwe staatsgreep in de nabije toe komst zeer goed mogelijk acht. Rode Khmer onvermurwbaa jegens Nederlandse VN-macht j PHNOM PENH - Het hf van de VN-troepen in Caml| ja is er gisteren niet inL slaagd de weg te bereiden r Nederlandse blauwhelmen|ü door de Rode Khmer toegang tot Cambodja ww ontzegd. Een doorbraak tL uit tijdens een overleg val militaire VN-commanf John Anderson met Ir Khmer-leider Khieu SaM han. 11 B De ontmoeting leverde ,L bepaald goed nieuws" opr dus een woordvoerder. lP verluidt zei de Rode Khifl' leider dat zijn mannen gefa teerd zijn geraakt door vlj ten van helikopters die de*1 derlanders vervoerden. Me dat is „duidelijk geen enkeP cuus", aldus een anonifc VN-woordvoerder Door de opstelling van de FT Khmer is het waarschijri0 dat de tweede fase van hetj® vredesplan voor Cambodjr de ontwapening en demop satie van de rivaliserende P tijen - vertraging oploopt.'" Nederlandse VN-militaf wachten in Thailand al b" een week tot de Rode Khp1 hen toelaat in Pailin, in F westen van Cambodja. [e Khieu Samphan zei datL Rode Khmer bereid is zier houden aan het VN-vrer plan zodra de VN voldoe troepen langs de grens tuj Cambodja en Vietnam ij geïnstalleerd en de terugj- king van alle Vietnamese c.| pen is bevestigd. WaarnerI hebben nooit bewijzen geit den voor beschuldigingenfl Vietnam een deel van zijnp daten nog in Cambodja hor Vietnam verdreef in 19791! schrikbewind van de Hc Khmer en trok drie jaar gj' den zijn troepen uit Cambt terug. [F In het jaar 2000 zullen 38 tot 110 miljoen volwassenen en meer dan 10 miljoen kinderen geïnfecteerd zijn met het vi rus. Ongeveer 24 miljoen men sen en meer dan een miljoen kinderen zullen aids hebben - meer dan tien maal zoveel als vandaag. De WHO voorspelt 10 miljoen aids-patiënten en 30 tot 40 miljoen HIV-geïnfec- teerden. Dr. Michael Merson, hoofd van het WHO aidsprogramma, zei te geloven dat de cijfers van zijn organisatie zorgvuldig zijn berekend. John Demjanjuk lacht In de Israëlische rechtszaal, waar zijn verdedi gers nieuw bewijsmateriaal aanvoeren dat moet aantonen dat Dem janjuk niet 'Ivan de Verschrikkelijke' is. FOTO: AP JERUZALEM - Aankla gers in het proces tegen de vermeende oorlogsmisda diger John Demjanjuk zijn gisteren aan hun laat ste bewijsvoering begon nen. De aanklagers zeiden dat bewezen is dat Dem janjuk tijdens de Tweede Wereldoorlog bewaker is geweest in een vernieti- gingskamp van de nazi's. Dat feit alleen zou voldoende yL zijn om hem te veroordelen wegens oorlogsmisdaden. „Hier voor ons zit een bewaker in dienst van de SS die de gas kamers bediende en van over levenden van Treblinka de bij naam 'Ivan de Verschrikkelij ke' had gekregen", zei open baar aanklager Michael Sha- ked in zijn pleidooi voor het Hooggerechtshof, waar janjuk in beroep was ge® De 72-jarige Demjanjuk wfi 1988 door de districtsra! bank van Jeruzalem ter <r veroordeeld. In Treblinka L den in 1942 en 1943 r 850.000 joden vermoord. F( De in de Oekraïne gebf Demjanjuk, die voor zijn if5 vering als gepensioneenr beider in de auto-industr£ het Amerikaanse CleveCj leefde, zegt dat hij het slacljh fer is van een persoon svefj seling. Hij zegt dat hij P grootste deel in Duitse krr" gevangenenkampen ljs doorgebracht nadat hij ink 1942 als soldaat in het Soil leger gevangen werd gr men. Demjanjuks advof1 Yoram Sheftel, vindt daP aanklagers onvoldoende E wijs hebben geleverd voor ft beschuldiging. [i NICOSIA Anderhalve maand geleden begon het leger van Saddam Husayn een grootscheeps offen sief begonnen tegen de shi'itische rebellen die verschanst zitten in de moerassen van zuidelijk Irak. Ogenschijnlijk is het doel van de militaire operatie het on schadelijk maken van het ver zet in het gebied. Maar volgens welingelichte diplomaten in Baghdad en andere deskundi gen heeft de Iraakse leider plannen op de lange termijn met de van steekvliegen verge ven moerassen, waaronder een geweldige hoeveelheid olie moet liggen. In de moerassen hebben zich naar schatting 10.000 rebellen verschanst: overlevenden van de voor de deelnemers ramp zalig verlopen opstand in zui delijk Irak die onmiddellijk na de nederlaag van Saddams le ger in de Golfoorlog van 1991 uitbrak. De opstandelingen vormen de gewapende elite van naar schatting 200.000 shi 'itische vluchtelingen. Aangezien de rebellen niet over zware wapens beschikken en geen sterke organisatie hebben, kunnen zij geen vuist maken tegen Saddams bewind en zijn zij hooguit hinderlijk. Sinds het begin van het offen sief worden zij belaagd door ten minste vijf of zes divisies uitstekend uitgeruste solda ten. De enige verklaring voor deze overdreven aandoende aanpak lijkt de wens van Sad dam zo snel mogelijk de moe rassen van opstandelingen te zuiveren, opdat zij kunnen worden geexploiteerd. De moerassen tellen vier gi gantische olievelden en ver scheidene kleinere. Het groot ste veld is het noordelijke Maj- noon, dat naar schatting zeven miljard barrel olie rijk is. De andere grote velden zijn Halfya, Nahar Umar en Noord- Qurna. De olievelden kunnen ten min ste 2,3 mihoen barrel per dag produceren, meer dan twee derde van de opbrengst die Irak voor de Golfoorlog had, al dus deskundigen in kringen van de olie-industrie. Olie is de levensader van Sad dams Irak en de ontwikkeling van de zuidelijke olievelden is van cruciaal belang voor de economische groei van het land op de lange termijn. Sad dam stelde ook al voor de Golf oorlog pogingen in het werk de oorspronkelijke bewoners van het gebied, de zogeheten Moe ras-Arabieren of Madan, elders onder te brengen. De Madan wonen al 6.000 jaar in het ge bied en hun verwijdering zou het einde betekenen van een cultuur die teruggaat tot de Sumerische beschaving in het vijfde en het vierde millenni um voor Christus. Het Iraanse parlement aan vaardde afgelopen april een wet op grond waarvan de Ma dan mogen worden geëva cueerd. Ieder gezin zal 150 di nar per maand ontvangen als het vrijwillig verhuist. De dui zenden deserteurs die in de moerassen zijn ondergedoken, is gratie in het vooruitzicht ge steld. Als de Madan niet posi tief op het voorstel reageren, zullen zij vermoedelijk met ge weld worden verwijderd. Volgens diplomatieke bronnen en reizigers uit Irak is het leger begonnen de noordelijke en de westelijke randstroken van het moerasgebied droog te leggen. Zodra er grond is gewonnen, worden wegen aangelegd, op dat het leger in staat is met tanks en zware uitrusting op te trekken. Kranten in Baghdad meldden dat de regering van plan is een 560 kilometer lang kanaal van Baghdad naar de Khor Abdul- lah-waterweg aan te leggen. De grond die bij het graven van dit kanaal vrijkomt, zou wor den gebruikt om de moerassen te dempen. Saddam heeft zijn neef en schoonzoon generaal Husayn Kamel al-M^jid belast met de uitvoering van de droogleg ging. Een andere neef, minis ter van defensie generaal Ali Hassan al-Majid, is belast met het militaire offensief. Hassan al-Majid nam in de strijd tegen de Kurden de verantwoorde lijkheid voor het inzetten van chemische wapens.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 6