habitat Eisen tot veertien jaar in Rhedense incestzaak Fraude met uitkeringen loopt spuigaten uit BVD op zoek naar maffia praktijken bij overheid deÖHlENE EeidU&Qowuvnt BINNENLAND Gestolen fiets na acht jaar terug 0j>=Of>Vef(l<pof>/ Hohfcrhtf GPfse $MkenJ0ll°fel/, Y*z% Peperdure kinderen w Hlf DONDERDAG 4 JUNI 1992 4 HAREN - Als fietsen konden praten... Acht jaar geleden stalde Gerard Hendriks uit Ha ren zijn nieuwe sportkarretje in het centrum van Groningen. Toen hij terugkwam, stond hij perplex, want zijn stalen ros was gesto len. Weg fiets, weg spaargeld. Wie schetst de verbazing van de familie Hendriks, toen zij gisteren een telefoontje kreeg van een man uit Roosenburg, onder de rook van Rotter dam. Zijn nieuwsgierigheid was gewekt door een fiets die al een week aan een boom geketend stond. Via de ingegraveerde post code ontdekte hij de wettige eigenaar. De in middels in Amsterdam woonachtige Gerard beloofde zijn eigendom direct af te komen halen, want de afstand Amsterdam-Rotter dam is makkelijk fietsend af te leggen. ARNHEM - Vanwege jaren lange stelselmatige intimidatie en vernederingen tegen vier jonge meisjes zijn tegen negen verdachten in de zogenoemde Rhedense incestzaak in hoger beroep voor het gerechtshof in Arnhem gevangenisstraffen geëist van één tot en met veer tien jaar. Volgens procureur-generaal mevrouw mr. H. W. Samson hebben de vier slachtoffers ge leden onder de ergste vorm van incest. De rechtbank in Arn hem had de negen vorig jaar veroordeeld tot gevangenis straffen variërend van één tot en met zeven jaar. De gewelddadige verkrachtin gen door vier ooms en andere familieleden zou bij een van de slachtoffers al op haar twaalfde jaar tot een zwangerschap heb ben geleid, maar door geweld dadig ingrijpen van een van de ooms zou een miskraam zijn gevolgd. Al op zeer jeugdige leeftijd zou den de vier meisjes regelmatig zijn verkracht door vier ooms en andere familieleden. De moeder zou afspraken met haar broers hebben gearrangeerd en daarbij zelfs menstruatiedata van haar dochters hebben door gegeven. Soms zouden de te genstribbelende dochters zelfs zijn vastgebonden door hun ei gen moeder. Tegen de moeder werd een cel straf van elf jaar geëist. Mr. Samson hield rekening met het feit dat de moeder afkomstig is uit een multi-problem gezin". Tegen twee van de vier ooms (32 en 34 jaar) was de hoogste eis: veertien jaar celstraf. Kamer achter financiële aanpak zware criminelen DEN HAAG - De Tweede Kamer stemt in met een wetsvoorstel van minister Hirsch Ballin (justitie) dat Justitie meer mogelijkheden biedt om zware criminelen hun financiële voordelen te ontnemen. Zo kan bijvoorbeeld tijdens een onderzoek naar de inkomens van een crimi neel alvast een conservatoir beslag op diens vermogen en goederen worden gelegd om te voorkomen dat de buit verdonkeremaand wordt. Zodra iemand verdacht wordt van feiten waarvoor een boete van minimaal 100.000 gul den kan worden opgelegd, kan een strafrechte lijk financieel onderzoek gestart worden. In dien bij het onderzoek vermogensbestandde len worden aangetroffen waarvan het aanne melijk is dat die op misdadige wijze zijn ver worven, dan kunnen die door Justitie worden afgeroomd, zo wil Hirsch Ballin. I DICK HOFLAND DEN HAAG - De fraude met uitkeringen loopt de spuigaten uit. Daarover zijn de meeste sociale diensten het wel eens. Maar tevens verwachten ze dat de fraude de ko mende jaren zal afnemen. De controle op misbruik wordt steeds beter, zodat de pakkans groter wordt. Momenteel is het nog niet zo ver, waardoor bijvoorbeeld de gemeente Amsterdam in de ja ren 1988 tot 1990 honderd mil joen gulden ten onrechte heeft uitbetaald aan in totaal zo'n 80.000 mensen. De Amster damse wethouder Wildekamp heeft daarover gisteren een brandbrief geschreven aan staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken. De gemeente kan vermoedelijk het grootste deel van het fraudebedrag over 1988 niet terugvorderen, om dat dan nog niet elke fraudeur is opgespoord en het misbruik volgend jaar is verjaard. Bo vendien maken diverse over heidsregels de controle extra moeilijk. Wildekamp vindt dat de rijks overheid een deel van de gele den schade moet betalen. Ze wil ook dat er meer controleurs komen om fraudegevallen op te sporen. Het ministerie van justitie heeft inmiddels al toe gezegd te onderzoeken of er op korte termijn andere richtlij nen moeten komen voor op sporing en vervolging. Strafvervolging Wethouder Wildekamp spreekt van een „gigantisch probleem", ook al wijst ze er op dat niet alle mensen die naast hun uitkering hebben gewerkt ook daadwerkelijk fraudeurs - zijn. „Het is best mogelijk dat er veel mensen tussen zitten die keurig hebben gemeld dat ze hebben bijverdiend. Dat wordt nu onderzocht", zegt ze. Het college van B en W van Amsterdam heeft inmiddels ingestemd met een Plan van Aanpak van de sociale dienst. Mensen die meer dan 15.000 gulden ten onrechte hebben ontvangen worden bij het openbaar ministerie voorge dragen voor strafvervolging. Bovendien moeten deze cliën ten het geld terugbetalen. Met cliënten die tussen de 5000 en 15.000 gulden te veel hebben ontvangen probeert de Sociale dienst een betalingsregeling te treffen. Degenen die een be drag van minder dan 5000 gul den hebben gekregen komen er - afgezien van de terugbeta ling - met een lichte sanctie vanaf. Sinds 1990 kan de belasting dienst gegevens over persoon lijke inkomsten verstrekken aan de sociale dienst. Zo kan worden gecontroleerd of uitke ringsgerechtigden naast hun uitkering andere inkomsten hadden. Bij de Sociale Dienst in Rotterdam wijst men er op, dat de achterstanden geleide lijk worden ingehaald, zodat men wellicht al vanaf 1993 steeds over het voorafgaande jaar kan zien wie er heeft ge fraudeerd. „Vanaf dat moment wordt het veel minder aantrek kelijk om misbruik van een uitkering te maken. Je wordt immers sneller opgespoord, en je weet zeker dat je het uitke ringsbedrag moet terugbeta len", zegt een woordvoerster. Rotterdam heeft over 1988 een totaal van 26.000 mensen die werkten en een uitkering had den, van wie er vermoedelijk zo'n 1300 daadwerkelijk heb ben gefraudeerd. Voor de jaren '89 en '90 zijn het er 30.000, die nog allemaal moeten worden onderzocht. Het gaat daarbij om een schadepost van naar schatting 17 miljoen per jaar. In tegenstelling tot de Amster damse GSD. bestaat in Rotter dam niet de indruk dat staats secretaris Ter Veld het fraude probleem niet serieus neemt. Noodbrug Restanten ontdekt van Enkelgrafcultuur WIERINGEN - Onder een ak kerland aan de rand van de Wieringermeer bij Niedorp heeft een internationale groep van enkele tientallen archeolo gen de restanten van circa 4,5 duizend jaar oude bewoning gevonden. Volgens coördina tor J. Hogestijn van de Rijks dienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek (ROB) is er sprake van „een zeer bijzonde re vondst" en „een enorme hoeveelheid archeologisch ma teriaal". De onderzoeksgroep heeft inmiddels kunnen vast stellen dat het gaat om restan ten van de zogeheten Enkel grafcultuur. Dat was een van de eerste stammen die elke dode in een apart graf ter aarde bestelde. De opgraving omvat waarschijnlijk één of meer ne derzettingen aan weerszijde van een kreek. Het is de twee de belangwekkende archeolo gische vondst in het gebied. In augustus vorig jaar werden op een bouwland in Slootdorp de restanten opgegraven van een nederzetting uit circa 3100 voor Christus. Koningin Beatrix bracht gisteren een werkbezoek aan de Prinses Margriet Kazerne in Wezep. De vorstin nam ter plekke het werk van de 11 e Compagnie Genie in ogenschouw, zoals het bouwen van een nood brug over een droge rivierbedding. FOTO:ANP Davidsterren en vlammen Op een oppervlakte van 46 bij 66 meter liggen op het voormalig kamp Westerbork 102,000 stenen, voorzien van davidsterren en vlammen. De davidsterren symboliseren de omgekomen joden, de vlammen de omgekomen zigeuners. Op 16 juni opent prinses Mar griet het gereconstrueerde kampterrein. FOTO.ANP APELDOORN - De Bin nenlandse Veiligheids dienst (BVD) gaat een oriënterend onderzoek verrichten om een beeld te krijgen welke over heidssectoren het meest gevoelig zijn voor infiltra tie. Dat kondigde minister Dales van binnenlandse zaken gisteren aan tijdens haar toespraak op het jaarcongres van de Vere niging van Nederlandse Gemeenten. Volgens Dales moet geen af wachtende houding worden in genomen ten aanzien van infil tratie en corruptie. De BVD moet ingrijpen, vindt zij. zoals ook is gebeurd bij de Suri naamse infiltratie in politie diensten. Corruptie in Neder land vindt volgens Dales door gaans plaats door omkoping of het plaatsen of recruteren van handlangers in sleutelfuncties bij overheid en bedrijfsleven. „De maffia-achtige praktijken zoals die zich in een aantal an dere landen hebben kunnen ontwikkelen, nopen ons tot waakzaamheid", stelde Dales. Het zou volgens de minister naïef zijn te veronderstellen dat Nederland geheel zou kun nen ontkomen aan de import van negatieve randverschijn selen, die een veiligheidsrisico voor de democratische rechts orde inhouden. De aanwijzingen dat zich in Nederland dergelijke praktij ken voordoen zijn volgens Da- les echter spaarzaam. „Maar het gevaar dient zich in een éénwordend Europa met meer nadruk aan", zo stelde zij. De ene dienst zal volgens haar ook gevoeliger zijn voor corruptie dan de andere. De sectoren waar het onderzoek zich op zal richten zijn onder meer de po litie, sociale dienst, bouw- en woningtoezicht, vreemdelin genzaken en publieke werken. IK KOOS HEAO BESTUURSKUNDE AAN DE HAAGSE HOGESCHOOL OMDAT BESTUREN' IN MIJN BEROEP HEEL WAT MEER VRAAGT DAN ALLEEN EEN RIJBEWIJS. ie HEAO Bestuurskunde van de Haagse Hoge- t chool Een HBO-opleiding die is gericht op het Hogeschool biedt interessante dag- „Justitie treft geen blaam bij onderzoek Belgische moorden" DEN HAAG - Het parket in Breda heeft „adequaat" en met gepaste spoed gereageerd op een Belgisch verzoek om rechtshulp bij het onderzoek naar de moord op twee meis jes, waarvan een Nederlander wordt verdacht. Of er van Bel gische zijde fouten zijn ge maakt valt op grond van de be schikbare gegevens niet te be oordelen. Minister Hirsch Ballin van jus titie heeft dat gisteren geant woord aan de Tweede-Kamer leden Stoffelen en Swildens (beiden PvdA). Zij hadden zich in schriftelijke vragen bezorgd getoond over het trage optre den van het openbaar ministe rie in Breda en de gebrekkige samenwerking met de Belgen in het onderzoek. Het ging om de arrestatie van een man uit Woensdrecht die eind april heeft bekend twee Belgische meisjes te hebben ontvoerd en vermoord. De poli tie in Antwerpen verdacht de man al langer en had een week vóór zijn aanhouding gevraagd hem te mogen horen in ver band met het lastig vallen van minderjarigen. Tussen de ont vangst van het Belgische ver zoek en zijn arrestatie pleegde de man nog een moord. Volgens Hirsch Ballin kwam het bewuste verzoek „per ge wone post" en „zonder nadere aandachtsvestiging per tele foon of fax" in Breda binnen. een week nadat het blijkens de datering was verzonden. Het is daarom „routinematig" ver werkt, aldus de minister. Op 27 april ontving de officier van justitie in Breda, dit maal per fax, een dringend verzoek uit België om de inwoner van Woensdrecht te mogen horen en huiszoeking bij hem te mo gen verrichten. Hierop werd de verdachte onmiddellijk aangehouden. SUSKE EN WISKE - DE SCHERPE SCORPIOEN L/idr moei ik mei de pillen Den Haag, Wagenstraat 11-15. Ook in Amsterdam en Utrecht. Standaard Uitgeverij/Wavery Productions UIT DE WEEKBLADEN UI Waar Vrij Nederland niet veel verder komt dan het be schrijven van een hambur- ger-in-wordingmaakt HP/ De Tijd gebruik van de slap pe tijden door toe te slaan met een themanummer over de natuur in Nederland. De Groene bijt zich eveneens vast in één onderwerp: het verscheurde Berlijn. Bij Else vier lijkt de wereld momen teel vooral te draaien om het aanstaande EK-voetbal in Zweden. Hoewel! De centen zijn ook belangrijk. „Wie nu besluit geen kinderen te ne menspaart tot 2010 een ton uit". Hoe goed gaat het in Spanje, na tien jaar regeren door de socialistische partij? Pre mier Felipe Gonzalez bouwt een dynastie, ontdekte Vrij Nederland. „Onze de mocratie beleeft nu de jaren van adolescentie", zegt een parlementslid. „De regering wordt voortdurend arrogan ter en de partij volgt slaafs", moppert de vakbondsleider. „Over een paar jaar is dit land zo corrupt als Italië, waarschuwt de hoofdredac teur. VN maakte kortom een rondgang langs critici, maar ook langs loyalisten. De hamburger is een succes nummer, maar wie er het fij ne van weet, hoeft misschien niet meer zo nodig. De Ame rikaanse koe heeft, om het eufemistisch te zeggen, geen prettig leven voor hij in een hamburger verandert. Vrij Nederland weidt uit over een stuk vlees en wenst de lezer onsmakelijk eten. Minister Jan Pronk heeft een overwinning behaald op collega Van den Broek: Bui tenlandse Zaken moet met z'n tengels van zijn begro ting afblijven. Intussen wordt door Economische Za ken veel harder aan zijn im perium (Ontwikkelingssa menwerking) geknabbeld. EZ eist voor de goede relatie met Jakarta geld van Pronks departement. Maar Pronk slaat wederom terug: hij wil af van de gebonden hulp. HI>DETIJD Een nummer lang onder werpt HP/De Tijd de natuur in Nederland aan een gron dige beschouwing. Kleine bombardeerver, goudple vier, bokjessteenbreek, zo- meradonis en nog veel meer planten en dieren zijn Ne derland de afgelopen eeuw ontvallen. De lijst is vrijwel eindeloos. Het noemen van alle overledenen zou te veel papier kosten. Vandaar dat HP/De Tijd een beperkt in memoriam schreef. Moet alles wat dreigt uit te sterven gered worden, vraagt het blad zich in een volgend artikel af. Neder land is namelijk een vreemd land, qua natuur. Veel soor ten zouden verdwijnen als de oorspronkelijke, echt na tuurlijke situatie hersteld zou worden. Neem het zink- viooltje. Het groeisel is be schermd. maar kan alleen le ven bij de gratie van milieu vervuiling. Bijvoorbeeld op een weitje dat een oude berg mijnafval afdekt. HP/De Tijd vroeg een aantal schrijvers iets over hun „re latie met de natuur" op pa pier te zetten, ter verluchti ging van het dikke natuur- nummer. Remco Campert: „Hoe het nu gesteld is tus sen de natuur en mij? Zo di rect afwijzend als vroeger sta ik er niet meer tegenover; er zijn tekenen van toenade ring, hoewel ik waakzaam blijf. Want iets waar je geen boek of krant kunt kopen, waar je niet naar de schouw burg kunt gaan, waar geen trams vol mensen doorheen rijden, kan niet echt mijn liefde hebben". Hermine de Graaf beweert het tegendeel. Vogelkenner Jac. P. Thijsse was een van de weinigen die eind vorige eeuw in een on ontgonnen gebied iets meer zagen dan een potentieel weiland of bouwkavel. Na tuurlijk had het selecte groepje natuurvrienden waartoe de onderwijzer be hoorde geen notie van zure regen, milieu of ozonlagen. Maar dat de natuur werd be dreigd, was hem duidelijk. Thijsse richtte de Vereni ging tot Behoud van Natuur monumenten op. HP/De Tijd beschrijft de geschiedenis van de club. plc Het redden van de planeet Aarde kost een slordige 6000 miljard dollar. Daarvan zul len de industriële landen 100 tot 150 miljard dollar per jaar moeten opbrengen. „Die re kening krijgen ze in Rio in elk geval voor hun kiezen", zegt Maurice Strong, organi sator van de milieutop in Rio de Janeiro. Maar dat bete kent nog niet dat de rijke landen die bedragen ook zul len slikken. Wat dat betreft wordt het nog spannend, de fci-r komende dagen in Rio. Frits Wester, de man achter Brinkman. Hij is voorlichter van de CDA-fractie in de Ka mer en heeft samen met Brinkman „de grootste lol". „Brinkman saai? Een kille manager? Onzin. Vooral om de gewichtigdoenerij bij talkshows en actualiteiten rubrieken kunnen we flink Lp lachen". Elco is ook absoluut fC geen yuppie. „Als hij zo be- krompen was, had ik het niet tl zo lang bij hem uitgehou- den". [O Joodse Amsterdammers krijgen géregeld post van j j- holocaust-ontkenner Robert [n- Faurissen. Gie van den Berg- jra he, een Gentse specialist op >n€ dat gebied, wijst erop dat jer geen enkele hooggeplaatste Lg nazi het bestaan van gaska- mers heeft ontkend. fen Niettemin waarschuwt hij f dat de duizenden ooggetui- La. geverslagen vaak eenzijdig i,rr en tegenstrijdig zijn, vol gro- te en kleine fouten. Zodoen de is het voor de handige ontkenner niet moeilijk een ongeïnformeerde lezer van de waarheid van zijn betoog te overtuigen. Hemeltergend duur zijn ze, k Elsevier heeft het uitgere- sni kend. „Tot hun zesde kosten lel karig grootgebrachte kinde- t ren 450 gulden per maand, en Maar de klap komt op de la middelbare school; ze wor- bi den echte veelvraten, heb- v ben meer zakgeld, kleren en i c boeken nodig. Ook de oppas pp en het inleveren van geld i door parttime werken spelen ft een rol in de kosten van een pc kind. Wie nu besluit er geen d te nemenspaart tot 2010 een di ton uit". a In Zweden is het Nederlands oi elftal opnieuw favoriet voor /a de titel, meldt Elsevier blij moedig. Aan de vooravond ei van het balletjetrap een por- J; tret van Marco van Basten, fa] „de God van het internatio-;e nale voetbal, maar ook het prototype van een etterbak". kt „Zijn spel is doordesemd pe van minachting voor de te- [g< genstander. Ondoorgronde- n lijk is hij, arrogant, begiftigd met een genadeloze eer- b zucht". U' Maar het zijn vooral ook de hi gekleurde spelers die het n, spel van Oranje sprankelend ei en dynamisch maken. De d( nieuwe generatie kleurrijke voetballers wordt door Else- Is vier tegen het licht gehou-,n den. I De voetbalvelden zal het niet overkomen, maar behoren f de velden met wuivend 'e goudgeel graan in Neder-e' land straks wel tot het verle- F den? Wie de EG-landbouw- 01 ministers beluisterde na het r bereiken van hun 'histori- ja sche akkoord' zou het den- r ken. Vijftien procent van heti graanland moet straks braak 16 komen te liggen. De prijzen P' worden verlaagd. Nóg meer boeren zullen vroegtijdig stoppen. „Op de vraag 'Opa, wat deed u vroeger voor de kost', zal de boer moeten ant->c woorden: jongen, ik lag^ braak". jH De Groene gaat in zijn ge-?1' heel, tot de eetrubriek aan F toe, over Berlijn. Kroniek van een schizofrene stad, de11 meest dramatische metro-'1 pool ter wereld. In geen stad* is het conflict tussen Oost enP West zo aanschouwelijk ge-P maakt. De blijdschap over dep val van de Muur is allang)* verdwenen. Beloften van re-? geringszijde worden niet of!1 te traag waargemaakt. Vol-a gens De Groene is er bijna-' sprake van heimwee naar6 vroeger, „toen je als Oost-P duitser in elk geval werk en!1 iets van zelfrespect had". Zo' kon het onwaarschijnlijke- gebeuren: eenderde van del Oostberlijners stemde re-[ cent op de partij van de voor-j malige onderdrukkers. De Groene duikt in het liefdes-^ leven van de gespleten stad,' beschrijft het lot van de asielzoekers ter plaatsei sprak met dominee Bé Buya (van de Nederlandse Oecu-I menische Gemeente in Ber-I lijn) die vasthoudt aan de di-f aloog tussen christenen eri marxisten, maakte een pro-j fïel van de recalcitrante filj mer Rosa von Praunheimj drentelde van straatbord naar straatbord, die alle herj inneren aan een of andera grootse historische gebeurj tenis en beschrijft de handej en wandel van dichters die lid bleken te zijn van de Sta si. Conclusie van het geheel in Oost en West zijn de Ber lijners nog sterker van el kaar vervreemd dan in de ja ren dat de Muur hen scheid de.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4