Eén Przewalski-paard overlijdt vlak voor vertrek naar Mongolië M Hoera! Tevredenheid in kabinet, ongeloof en onbegrip KLOZ WAAR KAN IEDEREEN ZICH GROTER VOORDOEN DAN TE IS? BINNENLAND Minister hels over nieuwe wao-cijfers 'Snij grage' Ritzen wekt woede van scholen Onderzoek naar dood militair Verzekeraars ziektekosten willen 'drietrapsraket' Laagvliegen gaat door in Nederland 2 CeidócSotiAont DONDERDAG 4 JUNI 1992 - Vluchtelingenwerk tegen plannen grenshospitium )j AMSTERDAM - De organisatie Vluchtelin- genWerk Nederland is fel tegen de plannen van de bewindslieden van justitie om van het nieu- jjJ we opvangcentrum voor asielzoekers in Am sterdam gedeeltelijk een gevangenis te maken. Minister HirschBallin en staatssecretaris Kosto willen onder meer op die manier het nijpend te kort aan cellen gedeeltelijk oplossen maar Vluchtelingenwerk vindt het opsluiten van ille gale en criminele vreemdelingen in het nieuwe „grenshospitium" volstrekt misplaatst. De or ganisatie memoreert dat Kosto bij de opening van het hospitium benadrukte dat het nieuwe gebouw voor asielzoekers een „semi-hotel-func- tie" zou gaan vervullen. Maar nu wordt het een gevangenis waarin criminelen worden opgeslo ten naast mensen die niets anders hebben „mis daan" dan het vragen van asiel. L DEN HAAG - Minister De Vries van sociale zaken is woe dend op de Gemeenschappelij ke Medische Dienst (GMD), die meldde dat de wao-maatrege- len van het kabinet drie miljard gulden minder opleveren dan verwacht. „Wij hebben de berekeningen een jaar geleden gemaakt mede op ad vies van de GMD. En dan krijgen we nu te horen dat het niet klopt", aldus De Vries. Op het ministerie verwacht men dat het kabinet spoedig op nieuw met onder andere de GMD overleg over de kwestie zal hebben. In elk geval neemt het kabinet de zaak hoog op. omdat de recente GMD-cijfers het nut van de omstre den maatregelen onderuit halen. Het kabinet schat dat er door her keuring van (gedeeltelijk) arbeidson geschikten en verruiming van het begrip 'passende arbeid' meer men sen aan het werk komen. Daardoor kan er per jaar zo'n 3,7 miljard gul den aan uitkeringen worden be spaard. Dat bedrag heeft het ministe rie van sociale zaken berekend op ba sis van gegevens van de GMD, het Centraal Planbureau (CPB) en de So ciaal-Economische Raad (SER). De GMD kwam deze week echter met een rapport, waarin werd gesteld dat de besparing hooguit 0,7 miljard zal bedragen. Ook het CPB is daar verbolgen over, omdat het planbureau zijn voorspel lingen voor een belangrijk deel heeft gebaseerd op gegevens van deze me dische dienst, die verantwoordelijk is voor wao-keuringen van werkne mers. En de CPB-cijfers zijn dus weer belangrijk geweest in de bere keningen die het kabinet heeft ge maakt. De Sociale Verzekeringsraad (SVr) stelt vandaag in een advies aan het kabinet dat nauwelijks te berekenen is hoeveel geld de wao-maatregelen zullen opleveren, maar verwacht wel dat het aantal volledig arbeidsonge schikten zal afnemen. Van Rooy: lage btw voor pretparken WASSENAAR - De pretparken kunnen rekenen op de steun van het ministerie van economische zaken bij een verzoek aan het ministerie van financiën onder het lage btw-tarief te vallen. Dat zei staatssecretaris Van Rooy van EZ van daag bij de officiële opening van een nieuwe attractie in het park Duinrell. Het hoge btw-tarief is momenteel 18,5 procent, het lage 6. De staatssecretaris haakt daarbij in op de verzoeken van on der meer de ANWB en de club van de elf pretparken in Nederland die al eerder in het kader van de Europese eenwording hebben gepleit voor verlaging van de btw-tarieven. Dat lage tarief geldt in Ne derland al wel voor shows, circussen en dierentuinen. Luchtvaartshow marine „grootste aller tijden" VALKENBURG - „De grootste vliegshow aller tijden van de marine luchtvaart dienst", zo noemt een mari newoordvoerder de luchtvaartspektakels die morgen worden gehouden op en boven de marinevliegkam pen in Valkenburg (ZH) en in De Kooy bij Den Helder. De vliegshows annex open dagen, waar ruim honderd vliegtuigen te bewonderen zullen zijn. zijn georgani seerd ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de marine luchtvaart dienst. Paradepaardje wordt volgens de marine een Catalina vliegboot. Op Valkenburg en in Den Helder worden respectieve lijk 60.000 en 15.000 bezoekers verwacht. Bij Valken burg wordt een stuk snelweg van ongeveer vijftien ki lometer afgezet en als parkeerplaats gebruikt. Als deze parkeerplaatsen vol zijn, kan worden uitgewe ken naar de Keukenhof. Pendelbussen brengen de bezoekers naar de vliegshows. LELYSTAD Door het hete weer en de onbere kenbaarheid van een wild dier is de voorbereiding voor het transport van ne gen Przewalski-paarden vanuit het Natuurpark Le lystad naar Hustain Nu- ruu in Mongolië met bij zonder veel problemen verlopen. Twee paarden raakten zodanig over hun toeren, dat ze begon nen te hyperventileren. Eén paard kwam niet meer uit die stress-situatie en overleed ter plekke. Het tweede dier kon weer worden gekalmeerd, maar was niet in staat om de lange reis mee te maken. Na deze forse tegenslag werd het 'inkisten' van de paarden met een stopgezet. Er werd beslo ten om 's avonds verder te gaan, want dan zou de tempe ratuur een stuk zijn gezakt. Door het wegvallen van twee paarden moest de Stichting Reservaten Przewalski Paard snel twee andere merries op trommelen die de reis naar Mongolië zouden kunnen meemaken. Het Przewalski-paard is het enige echte wilde paard. Het is de laatste nog levende wilde voorouder van onze huispaar- derassen. Het dier moet niet worden verward met verwil derde huispaarden, zoals de Mustang in het noorden van de Verenigde Staten en de Brum- bie in Australië. Przewalski's zijn te herkennen aan hun ze- brastrepen op de benen, een ezelachtige staart, rechtop staande manen en een witte meelneus. In de prehistorie leefden de paarden in de step pegordel van Zuid-Frankrijk tot voorbij Mongolië. In de ne gentiende eeuw waren de die ren zelfs zeldzaam geworden in China en Mongolië en aan het eind van die eeuw werd aangenomen dat alle wilde paarden in Azië uitgestorven waren. Kolonel Przewalski deed toen een bijzondere ont dekking door op de grens van China en Zuidwest-Mongolië nog enkele wilde paarden aan te treffen. Door deze heront dekking kregen de paarden de naam van de kolonel. Het dier stierf uit toen de laat ste leefgebieden werden inge nomen door rondzwervende nomaden en als gevolg van de jacht die Chinese en Mongool se soldaten maakten op de paarden. In 1968 constateer den onderzoekers dat er geen Przewalski-paarden in het wild leefden. Ze konden zelfs geen mestsporen meer vinden. Het paard leefde alleen nog in gevangenschap. Het fokken in gevangenschap lukte nauwe lijks. Jan Bouman uit Rotter dam toonde tijdens een con gres in München, in 1976, aan dat de hoge inteelt nadelige ge volgen had. Alleen door inter nationale samenwerking zou volgens hem iets bereikt kun nen worden. Toen in 1977 de Stichting tot behoud en ter Be scherming van het Przewalski Paard werd opgericht werd verder gegaan met het bijhou den van een stamboekkaarten- systeem. Ook werd een uitge breide correspondentie met dierentuinen opgezet met als doel verbetering van het ras. En mede dank zij de Neder landse inspanning komt Mongolië nu weer in het bezit van 'hun' Przewalski-paarden. Idoor KOOS VAN WEES DEN HAAG - Het be stuur van het dinsdag in gestelde Vervangings fonds voor het onderwijs is woedend over een brief die minister Ritzen die dag stuurde aan schoolbe sturen. Daarin legt de be windsman de scholen de komende jaren al een half procent bezuiniging op, die moet worden gehaald uit de terugdringing van het ziekteverzuim. Het Vervangingsfonds regelt vanaf 1 augustus de vervan ging van zieke leraren, en doet de bedrijfsgezondheidszorg in het onderwijs. Ritzen verwacht dat met het fonds het ziekte verzuim en de daaraan verbon den uitkeringen drastisch om laag kunnen. Bovendien zit hij vast aan de kabinetsafspraak in het kader van de Tussenba lans, dat hij tot 1994 300 mil joen gulden weet te bezuini gen op de ziektegelden. Vandaar dat de bewindsman bij de instelling van het Ver vangingsfonds voortvarend te werk ging. Hij presenteerde een brief aan de besturen van het wetenschappelijk- en ho ger beroeps onderwijs, waarin hij ze een korting met een half procent op hun personeels budget oplegde voor de ko mende drie jaar. Het basison derwijs en het voortgezet on derwijs moeten ook bloeden, maar Ritzen wil met die secto ren eerst overleggen, omdat een korting daar tën koste kan gaan van de kwaliteit van het onderwijs, zo vreest hij. Het bestuur van het Vervan gingsfonds, dat nog met zijn werk moet beginnen, reageer de verbijsterd. „Ritzen lijkt te denken dat de zieke genezen is op het moment dat de dokter binnenstapt", aldus bestuurs lid T. Rolvink van het Vervan gingsfonds. Het fonds denkt de eerste jaren hooguit de groei van het ziekteverzuim te kunnen indammen; een wer kelijke beperking van het ver zuim is pas later haalbaar, zo is de verwachting en zo waren ook de afspraken. Het wordt Ritzen daarnaast kwalijk ge nomen dat hij niet met de bon den heeft overlegd over zijn maatregelen. Het in Amersfoort omgeslagen YPR-pantservoertuig moet met een kraan weer in normale positie worden gebracht. FOTO: BELL AMERSFOORT - De mare chaussee stelt een diepgaand onderzoek in naar de dood van de 22-jarige korporaal Edwin Peters uit Oud-Beijerland. De militair kwam gistermorgen op de tankbaan De Vlasakkers in Amersfoort om het leven bij een oefening met een YPR- pantservoertuig. Het rupsvoer tuig sloeg om in de zandvlakte. De chauffeur die de pantser wagen in zijn eentje bemande, werd deels verpletterd. Hij overleed ter plaatse aan zeer ernstig hoofdletsel. Om het slachtoffer te bevrijden moest de pantserwagen met een kraan worden opgetild. Uit een voorlopig onderzoek van de Dodewaard draait zonder vergunning DEN HAAG - De Raad van State heeft gisteren de vergun ning voor kerncentrale Dode waard vernietigd. De eisen voor het veiligheidsrapport dat bij de aanvraag voor de ver gunning werd gebruikt zijn „geheel adders"-dan in 1968. stelt de Raad van State. De ver gunning is ook vernietigd om dat er voorzien wordt in uit breiding. Naar het oordeel van de Raad van State kan niet worden uitgesloten dat deze uitbreiding nadelige invloed heeft op de mate van gevaar, schade of hinder. Een woord voerster van de kerncentrale stelt dat er nu weliswaar zon der vergunning wordt ge draaid, maar Dodewaard re kent erop dat de overheid dit zal gedogen tot een nieuwe vergunning is aangevraagd met de juiste procedures. De Tweede-Kamerfracties van PvdA, D66 en Groen Links vin den dat Dodewaard onmiddel lijk stilgelegd moet worden. Word lid van de ANWB en profiteer óók van de vele diensten en voordelen die de ANWB u te bieden heeft. Voor leden en toekomstige leden ligt er nu een wegenkaart van Nederland klaar voor slechts f 1, ANV$% sporen leidt de militaire politie af dat het rupsvoertuig bij het verlaten van de geasfalteerde weg is gaan glijden en slippen op de hellende zandvlakte. De bestuurder heeft zijn hoofd, dat boven de opening in de koepel van het voertuig uit komt, niet tijdig kunnen terug trekken toen de tank kantelde. Idoor (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG - Er zijn al stap pen gezet. Per 1 januari van dit jaar werden bijvoorbeeld de geneesmiddelen overgeheveld naar de awbz, zodat nu iedere Nederlander op dezelfde ma nier tegen deze kosten verze kerd is. Daarmee begon echter ook de ellende voor PvdA-staatssecre- taris Simons. De overheveling van de geneesmiddelen ver oorzaakte een flinke verho ging van de awbz-premies en dus lagere eindbedragen op de loonstrookjes. Simons wilde dat compenseren door een ver laging van de fonds- en parti culiere premies. Dat laatste werd een faliekante misluk king. De particuliere verzeke- reraars weigerden hardnekkig hun premies te verlagen. Het rumoer daarover leidde tot een steeds grotere druk op het ka binet om maar met het plan-Si- mons op te houden, vooral van de kant van de Eerste-Kamer- fractie van het CDA. die onder leiding staat van Ad Kaland. Het kabinet besloot tot een rustpauze „om alles nog eens goed op een rijtje te zetten". In werkelijkheid ging het erom dat de bewindslieden van CDA en PvdA het oneens waren ge worden over wat ze moesten doen. Die onenigheid is voor bij; er ligt nu de brief die mor gen in de ministerraad aan de orde komt. De meest-betrokken bewinds lieden zeggen daarin dat het kabinet „met kracht" wil door gaan met het plan-Simons en dat er snel en dringend overleg moet komen met de particulie re verzekeraars, zodat dezen de uitvoering van het plan-Si mons niet langer zullen tegen werken. Want essentieel vin den de bewindslieden het, zo blijkt uit de brief, dat de kos ten van de gezondheidszorg beter beheersbaar worden. Zij willen dat vooral bereiken door de concurrentie in de sector te bevorderen. Daarom willen zij de zorgverzekeraars verplich ten hun cliënten de keus te ge ven uit een duurder uitgebreid pakket met 'alles' erin of een kleiner goedkoper pakket mét een vrijwillig eigen risico. Ook zal bekeken worden op welke terreinen een eigen bijdrage in geneeskundige kosten kan worden gevraagd van patiën ten. Er komt géén verplicht eigen risico, zoals de Tweede-Kamer fractie van het CDA had geëist. Daar staat tegenover dat er deze kabinetsperiode ook geen overheveling komt van huis- arts-, specialisten- en zieken huiskosten, zoals de PvdA- fractie en Simons zelf vurig hadden bepleit. Simons heeft erin berust dat nog slechts de kraamzorg (in 1993) en de tandarts en paramedische hulp (bijvoorbeeld fysiothera pie) (in 1994) naar de awbz gaan. Het wordt overgelaten aan het volgende kabinet om te beslis sen over de kosten van de huis artsen, de medisch specialis ten en de verpleging in zieken huizen en andere geneeskun dige inrichtingen. De Tweede- Kamerfracties van CDA en PvdA hebben zich niet gebon den aan de afspraken in het kabinet. Maar volgens ingewij den is zowel Brinkman als Wöltgens tevreden. De verhou dingen tussen de coalitiepart ners zouden momenteel „heel goed" zijn. De particuliere verzekeraars, die verenigd zijn in het KLOZ, hebben vol ongeloof en onbe grip gereageerd op het ak koord over de voortgang van het plan-Simons. Zij wijzen erop dat het kabinet de laatste tijd geen enkel overleg met het KLOZ heeft gevoerd. DEN HAAG - De particuliere ziektekostenverzekeraars en de ziekenfondsen werken aan een alternatief voor het plan-Simons dat erg veel weg heeft van de 'drietrapsraket' van ex-staatssecre taris Van der Reijden van volksgezondheid. Op een bijeenkomst van Ohra is gisteren meegedeeld dat de gedachten uitgaan naar een verplichte volksverzekering voor onverzekerbare risico's of wel een 'opgeschoonde' awbz (algemene wet bijzondere ziekte kosten). Daarnaast zou iedereen zich verplicht moeten verzeke ren voor een wettelijk omschreven pakket dat de meest elemen taire zorg omvat. Ten slotte moet er een vrijwillige aanvullende verzekering komen voor de resterende zorg. Volgens Ohra moet deze schadeverzekering een „substantiële omvang" hebben, maar wat er precies in zou moeten (bijvoorbeeld ook huisartsen hulp) staat nog niet vast. „Nederland wil hulp aan Suriname verbreden" PARAMARIBO - Naast beta- lingsbalanssteun wil Neder land de hulpverlening aan Su riname verbreden met een so ciaal steunfonds, een investe ringsfonds en een rehabilita tiefonds. Dit heeft de Suri naamse regeringsadviseur Fred Derby gezegd die vorige week in ons land besprekingen voerde met Pronk en met le den van de Tweede Kamer en de hoofdcoördinator van het raamverdrag dat Nederland en Suriname moeten sluiten. Po litieke waarnemers in Parama ribo achten het niet uitgeslo ten dat invulling van de be trokken bedragen plaatsvindt voordat president Ronald Ve- netiaan medio deze maand naar Den Haag komt. L DEN HAAG - Het laag vliegen in Noord- en Oost- Nederland gaat door. CDA en PvdA hebben gisteren hun motie ter opschorting van het laagvliegen inge trokken onder druk van staatssecretaris Van Voorst tot Voorst van de fensie. De regeringsfracties wilden aanvankelijk het laagvliegen tot eind dit jaar stopzetten in afwachting van een NAVO-stu- die naar de gevolgen van laag vliegen, maar stapten gisteren zonder enige discussie van hun eerder ingenomen stand punt af. De fracties legden bij het mondeling overleg nu vooral de nadruk op het feit dat laagvliegroutes in Neder land internationaal ruilmiddel Van de bijna zesduizend laag- vliegvluchten worden er twee duizend in Nederland uitge voerd. Laagvliegen in Neder land vindt plaats op een hoogte van 75 meter. Daarnaast wor den nog eens 2500 laagvlieg oefeningen in Oost-Canada ge houden Dat gaat op een mini mum hoogte van dertig meter boven de grond. De andere duizend vluchten worden el ders in Europa gevlogen. De definitieve besluitvorming over het laagvliegen komt eind dit jaar als het NAVO-rapport wordt gepubliceerd. Uit de eer ste berichtgeving blijkt overi gens al dat de NAVO voorstan der van laagvliegroutes in Eu ropa blijft. CDA-kamerhd De Graaf vindt dat na het uitkomen van het NAVO-rapport opnieuw beslist moet worden over het aantal vluchten in Nederland. Hij sluit niet uit dat de routes ver legd moeten worden. De Graaf pleitte enkele weken terug samen met PvdA-kamer- lid Van den Berg nog vurig voor tijdelijke stopzetting van het laagvliegen. Dat gebeurde mede naar aanleiding van het ongeluk met de F-16 in de Hengelose wijk, Hasselter Es. Minister wil vierdaagse werkweek voor ouderen en gehandicapten DEN HAAG - Ouderen en ge handicapten moeten de kans krijgen vier dagen per week te werken. Op die manier kan worden voorkomen dat ze ziek worden of arbeidsongeschikt. Minister De Vries van sociale zaken vindt dat werkgevers en werknemers hierover afspra ken moeten maken bij de cao onderhandelingen. Hij zei dit gisteren naar aanleiding van een voorstel van PvdA-kamer- lid J. van Nieuwenhoven. Mi nister De Vries vindt dat de vierdaagse werkweek niet al gemeen moet worden inge voerd. Hij is het niet eens met de opvatting van voorstanders dat daarmee zoveel extra ba nen worden geschapen dat de werkgelegenheid op peil blijft. „De meeste banen, zo'n 75 80 procent van het totaal, ont staan nog altijd door een gema tigde loonontwikkeling", al dus De Vries. „De overige ba nen zijn het gevolg van herver deling, zoals deeltijd en een vierdaagse werkweek. Ik ben daarom niet tegen invoering van een vierdaagse, maar wel als die voor alle werknemers zou moeten gaan gelden". In bedrijven waar de vierdaagse is ingevoerd, heeft dat veelal geleid tot langere werkdagen of tot inleveren van atv-dagen. Een onderzoek van de Loon- technischè Dienst (LTD) van het ministerie heeft uitgewe zen dat zowel werkgevers als werknemers over het alge meen zo tevreden zijn, dat ze niet meer terugwillen naar een vijfdaagse werkweek. 40 it"" ADURODAM VUtrS

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3