Muziek INTERVIEW/ Hallo Venray Uit Leidse Courant i donderdag 4 juni 1992 Michael Jackson Eric Clapton The Cult (Verwacht onder voorbehoud) 6 JUNI Family stand - Tivoli, Utrecht. 7 JUNI Rollins band - Nighttown, Rotterdam. 8 JUNI PINKPOP met The cult, Lou reed, Pearl jam, David byrne, Soundgarden, Family stand, Rowwenhèze, Pj harvey, Buffalo tom en Hallo venray - Draf- en Renbaan, Landgraaf. Burning spear - Nighttown, Rotterdam. 9 JUNI Burning spear - Paradiso, Amsterdam. Mucky pup - Nighttown, Rotterdam. 10 JUNI Steve forbert- Vredenburg (kleine zaal), Utrecht. Laibach - Tivoli, Utrecht. 11 JUNI Gypsy kings - Ahoy, Rotterdam. Garland Jeffries - Paradiso, Amsterdam. Burning spear-Tivoli, Utrecht. 12 JUNI Diana ross-Ahoy, Rotterdam. Mucky pup - Scum, Katwijk. 13 JUNI Rock Roll D-Day: BaRNSTOMPERS, 42nd street, Rhythmaires, Rough diamonds, Chris watson - Cruise Inn (Zeeburgerdijk 271-273), Amsterdam. Family stand - Nighttown, Rotterdam. 14 JUNI Gary moore-Ahoy, Rotterdam. 15 JUNI U2- Ahoy, Rotterdam. Bryan adams - Brabanthallen, Den Bosch. Wailers - Tivoli, Utrecht. 16 JUNI Say no more - Paap, Den Haag. Steelheart - Melkweg, Amsterdam. Wailers - Nighttown, Rotterdam. 17 JUNI Wailers - Paradiso, Amsterdam. Entombed - Melkweg, Amsterdam. First circle - New Game, Den Haag. Sound of the sixties: The clarks, Clem curtis the foundations - Locomotion, Zoetermeer. 18 JUNI Bassdance - LVC, Leiden. Torsion - Boerderij, Zoetermeer. 19 JUNI Eric Clapton, ELTONJOHNen Bonnie raitt-Kuip, Rotterdam. Cabaret voltaire - Nighttown, Rotterdam. Valium - Pater, Den Haag. 20 JUNI Trockener kecks - Paard, Den Haag. Candy skies, Area, Valium t - Nederland 3, Wateringen. 21 JUNI Cruz and friends - Pater, Den Haag. 23 JUNI Guns and roses, Faith no more en Soundgarden - Kuip, Rotterdam. '2o brothers house - Paap, Den Haag. 24 JUNI Sez who - New Game, Den Haag. 25 JUNI Nocturnus confessor en Donor - Paard, Den Haag. 26 JUNI Kees kingsize band - Paap, Den Haag. B aseline - Pater, Den Haag. 27 JUNI Emmylou Harris - Rai, Amsterdam. Trockener kecks - Paradiso, Amsterdam. The guilds - Pater, Den Haag. 28 JUNI RoxettE en Clouseau - Brabanthallen, Den Bosch. Parkpop met Fishbone, E.m.f., The radios, Tony joe white, Angela the rude, Tragically hip, Chris whitley, Kingmaker, Yothu yindi, Walter trout band, The breeders en The scene - Zuiderpark, Den Haag. 29 JUNI Emmylou Harris - Doelen, Rotterdam. 30 JUNI Michael jackson - Kuip, Rotterdam. Second nature - Paap, Den Haag. foto Stephek Evenhuis Henk Koorn (tweede van links): 'Er is meer in het leven dan muziek. Je moet op een vrije middag ook eens kunnen bijtanken door bij voorbeeld een roeiboot te huren'. door Hans Piët „Het leven is heel simpel. Zo zijn we voor het Pinkpop Festival benaderd. We werden opgebeld of Hallo Venray er wilde spelen. Natuurlijk wel, al had ik mij ernstig zorgen gemaakt als dat de volgende dag zou zijn geweest. We waren er toen nog niet aan toe. De afgelopen maanden hebben we ech ter zoveel opgetreden dat we inmiddels lek ker zijn ingespeeld. Nu denk ik: laat maar komen, wij zijn er klaar voor", zegt Henk Koorn, zanger, gitarist en componist van Hallo Venray. Met de laatste cd 'The more I laugh, the hornier Due gets!' heeft het succes van de gitaarrock wild om zich heen gegrepen. Hallo Venray is uit de schaduw gestapt. Henk: „We spelen nu zo vaak, dat we er van kunnen leven. Ik heb eind april mijn baan bij de Haagse plantsoenendienst opgezegd en ben prof geworden. Raar woord eigen lijk. Bij een professioneel muzikant zie ik een doorgewinterd iemand staan. Dat zijn wij ergens ook wel, maar ik denk dat Hallo Venray wat frisser aandoet dan menig an dere groep. Het is een kwestie van mentali teit. Je moet in principe altijd voor je mu ziek blijven gaan en dat zie ik te weinig ge beuren". „Het schrijven van een liedje is voor mij de optelsom van dingen die ik heb gehoord. Ik ben van kinds af overspoeld met popmu ziek en dat komt er nu met mondjesmaat weer uit. Het betekent niet dat ik kopieer. Ik maak naar beste kunnen gebruik van die kennis en verder vind ik dat je daar niet moeilijk over moet doen. Ik zit er in elk ge val niet mee. Een liedje is mooi of niet mooi. Binnen dat kadertje moetje werken". „In eerste instantie bepaal ik of het mooi is, dan pas laat ik het de rest horen. Ik ben wel altijd benieuwd naar hun eerste reactie. 'Mooi of niet mooi'. Dat is de simpele filosofie die Henk Koorn hanteert als het om het schrijven van liedjes gaat. Het heeft Hallo Venray een optreden op Pinkpop bezorgd. Bang voor die uitdaging zijn ze allerminst. 'Laat maar komen. Wij zijn er klaar voor* Als ze snel begrijpen hoe het in elkaar zit, dan is het meestal een goed nummer, dan ben ik duidelijk geweest. Hebben ze bezwa ren maar vind ik het mooi, dan wil ik wel eens flink doordrammen om ze te overtui gen". „Voor mij betekent niet mooi: weg, en wel mooi: houden. Sommige teksten zijn ge woon niet bondig genoeg. Er moet voor mij ook een bepaalde kernachtigheid in zitten. Het is allemaal heel gevoelsmatig. Soms gooi ik dingen weg die best mooi zijn, maar die op een of andere manier niet passen. 'Be someone' is bij voorbeeld heel oud. Het is ooit eens opgenomen voor de eerste elpee 'You don't hit a guy with glasses on', maar paste niet op die vrij chaotische plaat. Ik heb een soort kladblok waar al mijn tek sten op staan. Daar blader ik af en toe eens in. Dan zijn er teksten van maanden, soms jaren geleden, die mij ineens wel aanspre ken. Als ik dan zo'n tekst lees, kan ik ook direct weer de melodie uit mijn geheugen terugpakken. Voor mij draagt zo'n zin di rect de melodie in zich. Ik schrijf ook altijd eerst de tekst. Als die klopt, komt alles op z'n pootjes terecht. Ik kan mij maar een nummer herinneren waarbij ik eerst de muziek had. Dat was 'Gasoline'. Voor mij werkt het gewoon beter. Ik ga nooit met mijn gitaar op mijn slaapkamer zitten om een leuk loopje of een akkoordenschema te verzinnen". „Waar ik, nu ik professioneel muzikant ben geworden, voor moet waken is, dat ik niet met oogkleppen op ga lopen. Er is meer in het leven dan muziek. Je moet op een vrije middag ook eens kunnen bijtanken door bij voorbeeld een roeiboot te huren. Maar ik merk wel dat als ik vrij ben, ik op mijn kamer aan nummers werk. Ik ben nu eenmaal een freak... misschien. Ik doe schijnbaar niets liever. En mogelijk is het angst dat er niks meer uit mijn pen komt. Ik heb wel eens gehad dat ik een half jaar niets zinnigs op papier kreeg. Ik schreef wel, maar het was niet kernachtig genoeg. Inmiddels weet ik dat je gewoon moet blij ven schrijven. De enige manier om iets zin nigs te produceren is er voor te gaan zitten. Dan komt die goede zin vanzelf'. „Onze populariteit is kleiner dan menigeen vermoedt. Wij zijn nog geen Tröckener Kecks of The Scene. We moeten het publiek nog voor ons winnen, al spelen we de laat ste tijd vaak voor uitverkochte zalen. We zijn bezig Nederland te veroveren en daar kun je een leven lang over doen, maar wij zijn ook een groep voor het buitenland. Tenslotte zijn we Engelstalig. België komt deze maand al aan de beurt en het is de be doeling in januari in Duitsland te gaan kij ken, al is dat nog wat vaag". Pinkpop Festival, Landgraaf: Hallo Ven ray. Óp 8 juni 10.30 uur). Moeilijke en simpele muziek van deze tijd 'Nieuwe eenvoud en nieuwe complexiteit' heet het programma dat het Residentie Or kest (RO), geleid door Jac van Steen, zater dag brengt. Het gaat om hedendaagse mu ziek, werken van Gorecki, Bryars, Druck- man en Finnissy. De voormalige artistiek directeur van het RO wilde destijds de Amerikaan Stephan Wolpe op het menu zetten. Van Steen: „Ik had al bij gerucht gehoord dat zijn muziek vreselijk moeilijk was. Maar toen ik in november vorig jaar de partituur kreeg, schrok ik me werkelijk een hoedje. Ik ben naar Jacobson (de huidi ge artistiek leider van het RO) gestapt en zei: Dit kan ik niet spelen. Zoek maar een andere dirigent. Nu had ik toevallig de par tituur 'Prism' van Druckman in mijn lade. Jacobson vroeg: wil je dat doen Geweldig, ik zoek al heel lang een dirigent voor dit werk. En zo kwam Druckman op het pro gramma. Het is een orkestrale lekkernij. Je hoort oude tonale muziek, ouvertures van opera's, met een hedendaagse laag erover heen. Het is geen eenvoudige muziek, maar nog moeilijker is de compositie 'Red Earth' van Finnissy. Het is gigantisch moeilijk, ontzettend veel kwartnoten. Daarentegen zijn Gorecki (Oude Poolse muziek voor or kest) en Bryars eenvoudig. Het stuk van Bryars zou iedereen kunnen spelen, zo sim pel is het. Er draait een band waarop een oude neger een negro-spiritual zingt. Hij zingt één zin: 'Jesus' blood never failed me yet' en dat lange tijd achter elkaar. Het or kest speelt de harmonie van de melodie". Jac van Steen zou niet zonder componisten als Beethoven kunnen leven. „Maar ik vind ook dat dirigenten naast het gangbare re pertoire verplicht zijn om muziek van déze tijd te spelen". Muziektheater, Den Haag: Residentie Or kest o.l.v. Jac van Steen met John Snijders (piano); werken van Gorecki, Druckman, Finnissy en Bryars. Op 6 juni 19.30 uur). VER UIT METALE ROCKMUZIEK De Amerikaanse speedmetal-pioniers Metallica horen inmiddels tot de we reldtop. Him metale rockmuziek klinkt als geen ander. Dat bleek vorige zomer al toen de groep het NEC-sta- dion in Nijmegen volkomen plat speel de. Dit najaar doet Metallica opnieuw Europa aan en omdat de kans groot is dat ons land wordt overspoeld door re gen, wind of sneeuw heeft de groep niet voor de open lucht gekozen. Op 7 en 8 november staat men daarom in Ahoy. De voorverkoop begint 13 juni. STOCKHAUSEN BELICHT Op 25 juni kan Nederland in het Am sterdamse Muziektheater tijdens het Holland Festival voor het eerst ken nismaken met 'Dienstag aus Licht' van de componist Karl Heinz Stock- hausen. Het is een deel van een zeven delige muzikale dramatische cyclus, waarmee Stockhausen in 1977 begon. Als de cyclus klaar is, heeft elke dag van de week zijn eigen 'opera', waarin steeds weer een ander facet van Stock- hausens muzikale theatrale wereld wordt belicht. LEIDEN E.O. Donderdag 4 juni Pieterskerk, Leiden, 20.15: 'War Requiem'van Benjamin Britten door het Bachkoor Holland. Vrijdag 5 juni Stadsgehoorzaal, Breestraat, Leiden, 20.15: 'IJzersterk Klassiek' (werken van Wagner, Schubert en Beethoven) door het Noordhollands Philharmonisch Orkest (ƒ20). Zaterdag 6 juni Hooglandse kerk, Hooglandse Kerkgracht, Leiden, 13.30: 'Muziek in de Pancras'. Joop Brons en de Leidse Cantorij o.l.v. Hans Brons. Toegang gratis. Lvc, Breestraat 66, Leiden, 22.00: Jack of Hearts (ƒ10). Zondag 7 juni Hortus botanicus, Rapenburg 73, Leiden, 15.00: Floraconcert, muziek over flora en fauna uit de renaissance en de barok (ƒ7,50, CJP/P65 ƒ5). Woensdag 10juni Pieterskerk, Leiden, 20.15: Concert amateurkoor Eigen Wijs met Conbrio Orkest. Vrijdag 12 juni Pieterskerk, Leiden, 20.15: Zomer-orgelconcert door Jan Schmitz m.m.v. Han Kapaan, hobo. Stadsgehoorzaal, Breestraat, Leiden, 20.15: 'IJzersterk Klassiek' (werken van Von Weber, Grieg en Dvorak) door het Noordhollands Philharmonisch Orkest (ƒ20). Zaterdag 13 juni Pieterskerk, Leiden, 20.00: Benefietconcert Randstedelijk Begeleidingsconcert (Brahms). Hooglandse kerk, Hooglandse Kerkgracht, Leiden, 13.30: 'Muziek in de Pancras'. Mare Heerink, organist Augustinuskerk in Amsterdam. Toegang gratis. Lvc, Breestraat 66, Leiden, 22.00: The Scene (ƒ15). 'Thuysdever, Heereweg 349 a, Lisse, 20.00: Jankees Braaksma, Jan Goorissen en Margreet Prinsen spelen oude muziek op blokfluit, viola da gamba en klavecimbel (ƒ12,50, CJP/65 ƒ10,50). Zondag 14 juni Eglisewallone, Breestraat 64, Leiden, 19.00: Concert Academie de l'Eglise Wallonne de Leyde. Hortus botanicus, Rapenburg 73, Leiden, 15.00: Floraconcert door blazersensemble Windkracht 10. Werken van Prene, Saint- Saëns en Debussy (ƒ7,50, foto Robert Stuyvenberg De band The Millies treedt 9 en 10 juni op het Plein in Den Haag op. CJP/P65 ƒ5). Pieterskerk, Leiden, 13.45: Concert Schönberg Vocaal Ensemble. DEN HAAG Donderdag 4 juni Paard, 22.00: Popconcert Aster Aweke. Cafédancé, Hooikade 7, Den Haag, 21.00: Danny Kegel Trio en jamsessie. Kon. conservatorium, 19.30: Kamermuziekavond door Suklaakwartet en Siegfriedtrio; werken van Beethoven, Schubert en Webern; 19.30: Leerlingen Bart Kuijken: voorspeelavond traverso. Vrijdag 5 juni Paard, 21.30: Supertrio: popconcert Purple Paris, Second Nature en Sez Who. o.l.s., Loosduinsekade 725, Den Haag, 22.30: Dubbelconcert bands Oud Brood en De Werners. Café de pater, Achterom 8, Den Haag, 22.30: Lekker met Kees (kingsize). Plein, Den Haag, 19.30: The Well-Tempered Maqam; Opera21.00: Bob te Be: Stefaan Debevere met Strings; 22.30: Bop to Be Orchestra; Bogentent, 22.30: Bop to Be: DigDizz; Orangerie, 23.00: Bop te Be: Marco Kegel Kwartet (DHZ). Kon. conservatorium, 19.30: Leerlingen Wilbert Hazelzet: voorspeelavond tra verso. Zaterdag 6 juni Muziektheater, 19.30: Residentie Orkest o.l.v. Jac van Steen m.m.v. John Snijders (piano); werken van Ferney hough, Skempton, Feldman, Gorecki, Druckman, Finnissy en Bryars. Congresgebouw, 20.15: 'Indonesian Top Stars'. Kon. conservatorium, 20.00: Operaklas Kon. Conservatorium i.s.m. Utrechts Conservatorium m.m.v. instrumentaal ensemble Barokafd.: werkvoorst. opera 'La Calisto' van Pietro Francesco Cavalli. Muzikale leiding Kenneth Montgomery; regie Javier López Pinón. Korzo, 20.15: Zanat Folklore Orkest. Plaats, Den Haag, 12.00- 13.45: Floriadeconcert: Dutch Swing College Band. Paard, 22.00: Popconcert Laurel Aitken (ska). Café de pater, Achterom 8, Den Haag, 22.30: Cat Fish (rhythm blues). Plein, Den Haag, Bogentent, 17.00: Gebroeders van Teylingen; 22.00: Hongaarse folkgroep Téka; Orangerie, 22.30: Showorkest Straatarm; Opera, 23.00: European Danzón Orchestra (DHZ). Zondag 7 juni Circustheater, 20.15: Musical-show 'Broadway tonight Paard, 22.00: Popconcert Burning Spear, Jamaica Plein, Den Haag, Orangerie, 14.00: Kamerensemble Kon. Conservatorium, 14.30 en 16.30: BiancaCastafiore; Opera, 15.00: 'De toverfluit'; opera-special met o.a. Frank Groothof; Orangerie, 22.15: Band De Mist; Bogentent, 17.00 en 22.15: Gebroeders Van Teylingen (DHZ). Café de pater, Achterom 8 Den Haag, 22.30: Cruz and Friends (jazz/rock). The New game, Nieuwstr. 28, Den Haag, 21.00: Jamsessie. Kurhaus, 18.00-21.00: Bolivia Canta. Maandag 8 juni Circustheater, 20.15: Musical-show 'Broadway tonight Plein, Den Haag, Opera, 15.30: Eric Vaarzon Morel Chanela: Flamenco programma; Bogentent, 17.00: Zesmansformatie Ontroerend Goed, 22.00: Kwintet Shame on Sunday; Orangerie, 22.00: Zesmansformatie Ontroerend Goed (DHZ). The New game, Nieuwstr. 28, Den Haag, 21.00: Braziliaanse live muziek m.m.v. Prato Feito. Dinsdag 9 juni Kon. conservatorium, 20.00: 'LaCalisto' (zie 6juni). Plein, Den Haag, Opera, 20.30: Guido Belcanto Het Orkest Zijner Dromen: 'Plaisir d'amour'; Orangerie, 22.00: Band Tipica Manzana; Bogentent, 22.30: Band The Millies (DHZ). Palace pub, Noordeinde 90, Den Haag, 20.30: Trio Jan Reinen en jamsessie. De paap, Papestr. 32, Den Haag, 22.00: Between Hooks (sixties/blues). Woensdag 10juni Muziektheater, 20.15: Koor en Orkest van de Vrije School Den Haag o.l.v. Leo Rijkaart m.m.v. solisten: 'Die Schöpfung' van Haydn. Diligentia, 20.00- Haags Artsen Orkest. Korzo, 21.00: Jazz in motion: Olaf Tareskeen Trio. Plein, Den Haag, Opera, 21.30: Girls Wanna Have Fun; met o.a. Lies Schilp en Mieke Stemerdink; Orangerie, 22.00: Haagse band Timbüktoe; Bogentent, 22.00: Band The Millies (DHZ). Café de pater, Achterom 8, Den Haag, 22.30: Sessie. The New game, Nieuwstr. 28, Den Haag, 21.00: Goverment (funk/rock). Donderdag 11 juni Paard, 21.30: Popconcert Charmin' Children en Marshmellows. Plein, Den Haag. Orangerie, 22.00: 'Buiten Westen': NassMarrakesj, Marokko; Bogentent, 22.00: Kwintet Shame on Sunday; Opera22.30: Cajun-concert Eddy LeJeune (DHZ). Cafédancé, Hooikade 7, Den Haag, 21.00: Danny Kegel Trio en jamsessie. Kon. conservatorium, 20.00: Concert met recente composities van studenten van het Instituut voor Sonologie; 20.00: 'La Calisto' (zie 6 juni). Vrudag 12 juni Paard, 22.00: Popconcert Herman Brood his Wild Romance. Plein, Den Haag, Opera, 20.30: Muziektheatergroep De Zwarte Hand. 'Alle 13 dood'; 23.00: Band Les Charmeurs; Orangerie, 22.30: The City and Eastern Well-tempered Magam Orchestra (DHZ). Café de pater, Achterom 8, Den Haag, 22.30: The Pappa Neal Band (rhythm jazz). Kon. conservatorium, 19.30: Zangavond leerlingen Wout Oosterkamp; 20.15: Leerlingenconcert o.l.v. Isak Goldschneider m.m.v. Edward Ferdinand (piano)'en Erwin Wieringa (hoorn); werken van Mozart en Goldschneider. Zaterdag 13 juni Muziektheater, 20.15: Residentie Orkest o.l.v. Ed Spanjaard m.m.v. Elena Vink (sopraan); werken van Soler, Verbey en De Leeuw. Kon. conservatorium, 20.00: Ver. Haags Jeugdorkest o.l.v. Lex Veelo, Rolf Buys, Lex Blankensteijn en Margot Hagen; 20.00: 'La Calisto' (zie Diligentia, 21.00: 'Jazz Blues Night' o.l.v. Dino Walcott met o.a. Ronald Snijders en Thijs van Leer (Colored Festival). Plaats, Den Haag, 12.00- 13.45: Floriadeconcert: Harbour Jazz Band. (DHZ) VOORSTELLING IN KADER FESTIVAL DE HAAGSE ZOMER

Leidse Courant | 1992 | | pagina 19