„Pinkpop is heel erg van deze tijd" Verbetering salarissen dansers taak voor Kok KUNST/RTV 15 Jaar van de Aap thema Poetry International lüÜ Jan D°uwe Kroeske: Gouden Griffel voor Max Velthuijs Stop de persen' stopt Russen krijgen eigen soapserie Oprichter Mad overleden llfieidóeGou/itmt DONDERDAG 4 JUNI 1992 John Bernard tekent contract voor nog vijf jaar bij RTL4 HILVERSUM - John Bernard tekende kortgeleden een nieuw jontract bij RTL4. Het betekent dat de populaire weerman in elk geval tot 1 oktober 1997 aan de commerciële zender verbonden blijft. John Bernard blijft volgens zijn nieuwe contract verantwoorde lijk voor het weer, maar zal daarnaast ook een aantal program- na's gaan presenteren. De eerste daarvan is 'De Ideeënbus', yaarmee hij zondag begint. John Bernard: „Het nieuwe contract ,oopt tot mijn zestigste verjaardag, maar voorlopig denk ik abso- uut niet aan met pensioen gaan. Dat ik mijn contract heb ver engd, komt omdat ik mij altijd betrokken heb gevoeld bij het Station. Ik geloof dat als er voor uiteenlopende zaken een beroep )p je wordt gedaan, die betrokkenheid alleen maar groter yordt". plaatsvervangend algemeen directeur Ruud Hendriks in een re- Ïctie: „John is een televisie-persoonlijkheid, die zeker ook in an- ere programma's tot zijn recht zal komen. Gezien de post ligt hij goed bij de kijker". ROTTERDAM Vele dichters uit China of van Chinese oorsprong ge ven het dichters- en gedichtenfesti val Poetry International in Rotter dam dit jaar het thema: 'In het Jaar van de Aap'. 1992 staat in de Chine se astrologie in het teken van de aap. Het is volgens organisator Martin Mooij van het 23-ste achtereenvolgende festival bijna definitief dat Bai Hua, Gu Cheng, Mang Ke, Song Lin, Tong Wei, Wang Jiaxin en Zhai Yongming de Chinese Volksrepubliek mogen verlaten voor een bezoek aan Rotterdam van 13 tot en met 20 Behalve dichters uit de Volksrepubliek versterken ook Chinezen die inmiddels buiten hun land wonen en Lo Fu uit Tai wan het gekozen thema. Zij lezen, net als ruim dertig van hun collega's uit andere landen, elke avond gedichten voor. In het programma is verder veel muziek te horen zoals van de Magical Musicians uit Beijing maar ook van bij voorbeeld pianist Polo de Haas. Daarnaast wordt werk van de Russisch-Tsjoevasjische dichter Gen nadi Ajgi vertaald en wordt bekend wie dit jaar het Poetry-Eregeld krijgt. Dat eregeld krijgt een dichter die wegens zijn of haar werk door het regime in zijn of haar land gevangen is gezet. Twaalf van de dertien dichters aan wie het eregeld ooit werd toe gekend zijn inmiddels op vrije voeten. Uit Nederland zijn op Poetry onder ande ren Eva Gerlach, Huub Beurskens, Wiel Kusters, Gerrit Kouwenaar en Anna En- quist te horen. Uit België komen Peter Ghyssaert en Roland Jooris. Andere be kende namen zijn de Bulgaarse Blaga Di- mitrova die naast dichteres de vice-presi- dente van haar land is, de Zuidafrikaanse Antjie Krog, de Fransman Eugène Guille- vic, uit Malawi Jack Mapanje en uit India Vikram Seth. Het festival wordt afgeslo ten met 'de Nacht van de Aap' vol poëzie en muziek. Alle gasten lezen die nacht een eigen gedicht dat is gebaseerd op het ge dicht 'De Aap' van C. Buddingh'. Ook in Enschede staan dichters en gedich ten voor het vierde achtereenvolgende jaar centraal tijdens Poetry on the Road van 19 juni tot en met 22 juni. Enschede heeft drie internationale leesavonden, voor een deel met Rotterdamse gasten en ook een middag waar kinderen van basis scholen eigen gedichten lezen. Pinkpop 'Live'. Drie uitzendingen over het festival in Landgraaf. NOS- televisie. Zondag: Nederland 3 om 18.30 uur. Maandag: Nederland 3 om 15.00 uur en 22.32 uur. Zuid-Limburg, de laatste vijf zou meer naar de radio moeten AMSTERDAM - De Gou den Griffel voor het best geschreven kinderboek is it jaar toegekend aan <Iax Velthuijs (1923) voor :ijn boek 'Kikker en het •ogeltje'. Gouden Penseel voor het 'best geïllustreerde kinderboek 'aat naar Friso Henstra (1928) zijn illustraties in het van Sylvia Hofsepian 'aarom niet?'. Dat heeft de Stichting Collectieve Propa ganda van het Nederlandse Boek (CPNB) gisteren bekend- 1 gemaakt. Dit jaar werd ook een Boekens leutel toegekend aan de uitga ve 'Spelen met hiërogliefen' 'an Catherine Roehrig. Deze Joririjs wordt slechts bij hoge uit- leoondering gegeven aan de au- nsleur van een kinder- of jeugd- peioek met „bijzondere perspec- ekieven". In 1979, 1981 en 1988 verd deze onderscheiding ook •uloegekend. mDe jury kende in totaal twee lilveren Penselen toe en in jiVerschillende leeftijdscatego- ieën - zes Zilveren Griffels. 3rljferder werd aan dertien titels t teen eervolle vermelding ver- oneend, de Vlag en Wimpel. De eden van de Griffel- en Pen- eeljury kozen de titels uit de aarproduktie 1991. Max Vel- tiuijs schrijft sinds 1962 kin- zflerboeken die hij zelf illus treert. Voordien was hij gra- ila isch ontwerper en doceerde u an de Koninklijke Academie Beeldende Kunsten in )en Haag. V( Jouden Penseel n 1977 ontving Velthuijs al M en Gouden Penseel voor zijn ijg>oek 'Het goedige monster en SK e rovers'. In 1986 nog een •rc eer. nu voor 'Klein mannetje )ot indt het geluk'. In 1988 Dsichreef Velthuijs de kleute- er uitgave voor de Kinderboe- 3n enweek 'Krokodil en het kjneesterwerk'. In 1990 werd ijn boek 'Kikker is verliefd' lekroond met een Zilveren fu ïriffel. Gouden Penseel-win- ji laar Henstra illustreert al zo'n eertig jaar kinderboeken. In kreeg hij een Zilveren medaille van de Internationale ip luchkunst Ausstellung in .ei -eipzig. )e met de Boekensleutel be toonde uitgave 'Spelen met ga liërogliefen' bestaat onder meer uit een doos met 24 rub ier stempels van hiërogliefen, ien stempelkussen en een joekje met uitleg en puzzels. Spelen met hiërogliefen' is en bewerking van een uitgave ml an het Metropolitan Museum z 'f Art in New York. De Griffels, enselen en de Boekensleutel morden op 6 oktober, aan de -ti'ooravond van de Kinderboe- ei enweek, in Amsterdam uitge leekt. Thema van de Kinder- iar 'oekenweek 1992, die van 7 tot 1 n met 17 oktober duurt is er *tnd in ziiicht!'. 'a.1 L om de presentatie voor zijn re kening te nemen. Jan Douwe: „Ik vind dat het affiche van Pinkpop met Lou Reed, The Cult, maar ook Buffalo Tom, er luisteren. Zo presenteert hij elke dinsdagnacht 'For the re cord'. Jan Douwe: „Mart is in de loop der jaren een muziek- vriendje van mij geworden. Ik dit jaar beter uitziet dan dat wil niet klef overkomen, maar HILVERSUM - Voor het eerst in de drieëntwintig jarige geschiedenis van Pinkpop zal de NOS, in sa menwerking met de VARA, (deels) recht streeks op televisie ver slag doen van het festival. Het gaat om drie uitzen dingen, waarin de muziek, de sfeer op het terrein en de geschiedenis van dit (steeds verrassende muzi kale gebeuren hand in hand gaan. „Dit is natuurlijk de ideale aanpak. De TT in Assen is ook alleen maar leuk als hij recht streeks op het scherm wordt gebracht en je als kijker wordt geconfronteerd met een ge beurtenis waarvan je de afloop niet weet", laat Jan Douwe Kroeske weten. „Als VARA hebben we altijd achteraf aan dacht besteed aan Pinkpop, ook omdat we nooit twee da gen achter elkaar zendtijd had den zoals de NOS nu. Deze sa menwerking is echt een voor beeld voor de volgende jaren". De liefde van Jan Douwe voor Pinkpop is (bijna) grenzeloos. Hij reist al negen jaar naar van het Belgische dubbelfesti val Torhout/Werchter. Torhout heeft een opbouw voor het gro- als alle radiopresentatoren zo veel verstand zouden hebben van muziek als Smeets, dan te publiek met een doorsnee zou de Nederlandse radio er smaak. Op het moment dat Pinkpop zijn groepen bekend had gemaakt, zagen de Belgen heel anders en echt een stuk beter uitzien. Hij is een lief hebber, die ook ongelooflijk de generatiekloof in hun opzet veel weet van hedendaagse en hebben ze nog snel groepen als Pearl Jam bij Pinkpop weg gehaald om dat gat te dichten. muziek. Zijn stek is echter de Southernrock: Bonnie Raitt, Jackson Browne, Tom Petty, Pinkpop is heel erg van deze The Eagles. Die hoek", tijd met 'Hallo Venray' bij De eerste aflevering op zondag voorbeeld als de opkomende is vooral een historische door- groep. Hoewel er voor The Cult kijk. In de tweede helft van de geen directe reden is om aan te jaren zeventig, maar ook later, treden, is 1992 het jaar van Soundgarden en Pearl Jam. Zij staan er om het succes van vo rig jaar te consolideren". Mart Smeets Centrale presentator tijdens de televisie-uitzendingen is Mart Smeets. Jan Douwe: „Mart is de man van Neder land 3. Hij is degene die je moet hebben voor grootschali ge live-klussen. Ik ben er maar bij gehaald, hoewel ik natuur lijk zal proberen zo actief mo gelijk deel te nemen aan het voor het publiek de aan- en af kondigingen van de groepen te verzorgen". Wie denkt dat Mart Smeets al leen verstand heeft van sport, vormde het festival de spring plank naar wereldfaam. Het aantal legendarische optre dens is niet op een hand te tel len. Dire Straits, The Police, U2, Herman Brood en Melissa Etheridge ('I want you') scho ten als kometen omhoog na ge dreven muzikaal vuurwerk op het podium. De twee uitzendingen op twee de pinksterdag laten recht streekse beelden van het festi val zien, maar ook eerder die dag opgenomen groepen en gesprekjes. Voor de sfeerbeel den vanaf het veld is Reinier muzikale gasten en de sfeer beelden achter het podium dragen Smeets en Kroeske de zorg. Jan Douwe: „We hebben de afgelopen weken veel be- Centrale presentator Mart Smeets: heel veel kennis van de heden daagse muziek. FOTO: NOB Of hij ook echt voor de camera verschijnt is afwachten, hoe wel ook Reed, die voor een tweede keer op Pinkpop en la ter Torhout/Wcrchter staat, heeft laten weten mee te zullen werken. Jan Douwe: „Alleen David Byrne heeft alles gewei gerd. Zijn concert mag ook niet worden vastgelegd. De rest van de groepen was, zover ik weet, geen probleem". „Van elk optreden brengen we tussen de twaalf en twintig mi nuten in beeld. Bij Hallo Ven ray mag volgens mij een num mer als 'Eugene' bijvoorbeeld niet ontbreken, maar als het technisch niet perfect in beeld is gebracht, zal je een andere keuze moeten maken". sprekingen en vergaderingen gehad over de invulling. Hoe wel er nog genoeg zal worden geïmproviseerd, heb ik met Mart besproken dat hij bij voorbeeld Lou Reed inter viewt. Dat lijkt mij heel leuk. Ik heb Reed namelijk heel hoog zitten, ben een aanbid der, terwijl Mart veel meer zal kunnen relativeren. Ik heb Lou Reed inmiddels twee keer gesproken, de eerste keer had ik het idee in het hok van de tijger te worden binnengela ten. Lou Reed deed er alles aan om mij zo snel mogelijk af te maken. Dat was een uiterst pijnlijke affaire. Maar de twee de keer was het heel leuk". Elvis postzegel De populariteit van Elvis Presley, is sinds zijn dood op 16 augustus 1977 eigenlijk niet afgenomen. Zijn graf wordt dagelijks nog door dui zenden mensen bezocht. Reden voor de Amerikaanse PTT om de 'koning van de rock roll' op een postzegel te vereeuwigen. Binnen kort is zijn beeltenis verkrijgbaar. Toch gingen de Amerikaanse pos terijen zeer omzichtig te werk voor dit besluit viel. Er werd een enquê te gehouden waarbij iedereen zijn mening mocht geven. Een miljoen mensen stemden voor de postzegel. FOTO EPA DEN HAAG „Er wordt wel gezegd dat wij een cul tureel ambassadeur voor Nederland zijn. Dat is heel vleiend, maar een ambas sadeur moet ook betaald worden. Het is een beden kelijke tendens als we ge dwongen worden ons geld voornamelijk in het bui tenland te verdienen". Met deze woorden richtte artis tiek leider van het Nederlands Dans Theater Jiri Kylian zich gisteren tot de vaste Tweede Kamer-commissie van cul tuur. tijdens een hoorzitting over het Kunstenplan van mi nister D'Ancona. Het al door een bezuiniging van de ge meente Den Haag getroffen gezelschap, dat in het Kun stenplan anderhalf miljoen minder krijgt dan gevraagd, wordt nu ook nog geacht twin tig procent van het budget uit eigen inkomsten te halen. Dat kan misschien wel, zo hield het gezelschap de Kamerleden van de commissie voor, maar dan zit Nederlands meest ge vraagde dansgroep vrijwel constant in het buitenland. „En dat kan toch niet de be doeling zijn", meende Kylian, ook al wijzend op de reisver- plichting in eigen land die aan de wvc-subsidie gekoppeld is. Wil het NDT kunnen blijven voortbestaan, dan is het nodig komend jaar een miljoen gul den te verdienen. En dat wordt moeilijk. Hoewel de prijzen voor het komend seizoen wor den verhoogd, verwachten be stuur en directie van het gezel schap daar weinig van. „De prijzen zijn al hoog, en ons over het algemeen jonge pu bliek zal nog hogere prijzen niet kunnen betalen", aldus G. van de Lagemaat yan het NDT. Ook op personeelskosten kan niet worden bezuinigd, want het gezelschap zit al op een mi nimum. Bovendien dreigt de verkoop van de produkties in het land, buiten het eigen Danstheater aan het Haagse Spui, ook nog eens te stagne ren, doordat de schouwburgen met lagere budgetten te kam pen hebben. „We hebben grote moeite om ons produkt af te zetten", aldus Van de Lage maat. Winst De winst die het afgelopen sei zoen werd gemaakt, 1,2 mil joen gulden, is geheel gesto ken in verbetering van de „schandalig lage" danserssala rissen en in het eigen dansthe ater. Bovendien was die winst vrijwel geheel te danken aan het Kylian-retrospectief, „en daarmee kun je niet aan de gang blijven", meende Van de Lagemaat. Volgens de voorzitter van de Raad voor de Kunst J. de Ruy- ter kan alleen minister Kok van Financiën kan nog uit komst bieden als het gaat om de „gruwelijk" lage salarissen en IILVERSUM Veronica laat het mediaprogramma 'Stop de t lersen' van Tom Egbers in het nieuwe seizoen niet terugkeren, tr feronica is wel met Egbers in onderhandeling over twee nieuwe programma's. Eén daarvan betreft een nieuwsprogramma. Vol- een woordvoerster van Veronica sloeg 'Stop de persen' aan het publiek en was er ook behoefte aan. Waarom de omroep lis ',et programma dan toch stopzet, zei de woordvoerster niet pre- z jes te weten. Egbers gaat overigens ook voor de NOS aan de al lag. Hij wordt ingezet bij de uitzendingen tijdens de Olympi- che Spelen. Daarnaast gaat hij voor de NOS, waar hij tot 1990 voor werkte, een muziekprogramma maken. Dit alles in overleg hiet zijn huidige werkgever Veronica. (ADVERTENTIE) vrijdag 5 t/m zondag 14 juni PLEIN-DEN HAAG Info en gratis festivalkrant: 070 - 354 32 02 Podium Nederlandse jazz in gevaar DEN HAAG Het North Sea Jazz Festival vindt het geen stijl dat minister D'Ancona van cultuur de jaarlijkse subsidie van 150.000 gulden aan dit evenement uit haar Kunstenplan heeft geschrapt. Volgens de organisatie dreigt het podium voor Neder landse jazzmusici op het festival met ingang van komend jaar dreigt te verdwijnen. Het genoemde bedrag werd namelijk meer dan tien jaar lang besteed aan „een podium, publiciteit en bege leiding van de jonge Nederlandse musicus". De organisatie denkt tijdens het komende festival, dat op 10, 11 en 12 juli in het Nederlands Congresgebouw in Den Haag wordt gehouden, bijna vier miljoen aan eigen inkomsten te verwerven. De anderhalve ton van D'Ancona lijken daarbij vergeleken heel weinig, maar volgens woordvoerster Jos Acket van de organisatie moet het be drag ook als een waarderingssubsidie worden gezien ën mag suc ces niet worden gestraft. Bovendien voldoet North Sea Jazz vol gens haar aan D'Ancona's eisen op het gebied van het zelf ver werven van inkomsten, pluriformiteit, internationale aspecten, cultuurdeelname en uitzending op radio en televisie. voor dansers in ons land. Het is hem in de afgelopen tijd niet duidelijk geworden waar het geld anders vandaan zou moeten komen. De ministeries van WVC (cultuur) en Sociale Zaken erkennen volmondig dat de salarissen te laag zijn, maar kunnen verder kennelijk ook géén soelaas bieden. BTW-tarief Volgens de Vereniging van Ne derlandse Toneelgezelschap pen (VNT) zou een verlaging van het BTW-tarief voor de in stellingen op het gebied van de podiumkunsten een aardig al ternatief zijn voor de bezuini gingen die minister D'Ancona voorstelt. „Dat is ook goed voor de internationalisering die zij wenst, maar waar zij onvol doende tegenover lijkt te wil len stellen", aldus de vereni ging. De minister wil dat de ge zelschappen in totaal 20 pro cent meer van hun eigen in komsten gaan opbrengen. Ze denkt dat de noodzaak om meer publiek te werven zeer stimulerend zal zijn. Volgens artistiek leider Erik Vos van de Haagse toneelgroep De Appel werkt dat echter alleen maar „ontwrichtend". Hij gaf echter toe dat er wel wat te verbeteren valt aan het toneelbestel. „We zijn te blameren voor het te kort aan bewustzijn, aan initia tieven en aan zelfvertrouwen". Hij wees de Raad voor de Kunst echter als de grote boos doener aan. Die heeft volgens hem 15 jaar lang heel specifiek éénrichtingsbeleid gevoerd en wilde niets weten van pu blieksgericht werken. De mi nister heeft daar slechts spora disch iets aan gedaan, maar de huidige bewindspersoon wil nu volstrekt verkeerde maat regelen, vindt Vos. De VNT is bereid het toneelbe stel te wijzigen. Minder pro dukties en langere toernees (van zo'n 35 voorstellingen) lij ken een aardige aanzet. De re latie tussen producenten en distributeurs moet dan wel verbeteren. Ook de acteurs moeten hun houding wijzigen: ze willen nu telkens korte-ter- mijncontracten om hun han den vrij te houden voor nieuwe stukken. Vooral de betere ac teurs maken zich daaraan schuldig. li MOSKOU - Na de ham burgers van McDonalds, funk en fusion en met veel zorg gebleekte spij kerbroeken, zijn de Rus sen nu met hun laatste trend echt gearriveerd in het werelddorp van het consumentisme: ze krijgen een eigen soap serie. 'De Smirnovs' wordt gefilmd in Wenen en Moskou en zal eind deze zomer op de Mos- kouse televisie worden vertoond. Als alle goede soaps is 'De Smirnovs' een combinatie van romantiek, passie, span ning en sensatie. Aangezien het een Russische serie is, moet ook de didactische fac tor niet uitgeschakeld wor den. De serie bestaat uit twintig tweedelige afleverin gen van 45 minuten. Het eer ste deel is de door acteurs ge speelde soap zelf; het tweede deel is een commentaar van experts op de lessen in markteconomie uit de eerste helft. De Smirnovs ontdek ken de nieuwe wereld van het kapitalisme. De telefoon rinkelt in de Moskouse flat. Vader Sergei Smirnov neemt op en roept opgewonden: „Het is Katja in Wenen. Ze zegt dat Pjotr vastzit in een lift in een wa renhuis op twintig meter hoogte". „O hemeltje", gilt grootmoedertje Smirnov. „Katja", zegt vader Smirnov met nadruk, „iemand moet naar boven gaan en die jon gen naar beneden halen". Maar Katja bezweert hem dat hij zich geen zorgen hoeft te maken. Dit is het Westen. Er zal zo wel iemand komen. Dochter Katja studeert eco nomie aan de universiteit van Wenen. Haar broer Pjotr is vrachtwagenchauffeur. Hun avonturen in Wenen zullen de lasten en lusten van de kapitalistische we reld bij miljoenen Russen in de woonkamer brengen. De serie is een co-produktie van het Instituut voor de Wereld economie in Moskou, de Weense producent van on derwij sfilms Ecovision en de Russische televisie. De Oos tenrijkse televisie betaalt on geveer de helft van het bud get van twee miljoen dollar. Tijdsgeest De soapserie is de abstracte kroniek van onze tijd gewor den. Of het verhaal zich nu afspeelt in Melbourne of Londen, de soapserie weet de tijdsgeest te vangen. Het is onze gemeenschappelijke taal geworden, onze gedeel de zorg. Het is de enige kunstvorm die alle grenzen van ras en klasse over schrijdt. 'De Smirnovs' mikt op de 'Zeitgeist' van het post-com- munistische Rusland. Mana ger Gerhard Friedrich van Ecovision zegt in de Wall Street Journal: „Veel Russen denken dat het paradijs na bij is nu het communisme plaatsmaakt voor het kapita lisme. Wij willen laten zien hoe ze dat paradijs kunnen organiseren. En waar de grenzen liggen van dat para dijs". „Eerst hadden we bedacht dat de Smirnovs rijk zouden worden. Maar we dachten dat de kijkers dan zouden kunnen gaan denken dat de markteconomie automatisch rijkdom betekent. Maar wat de markteconomie eigenlijk betekent is de kans op rijk dom". De serie klinkt wat zwaar vergeleken bij de systemati sche trivialiteit van de wes terse soaps. Zo begint de se rie met de Smirnovs bij een ijshockey-wedstrijd. Een verteller vergelijkt de activi teiten op het ijs met de woes te baren van het kapitalisme. Friedrich legt uit: „Het risico van het ondernemerschap is vergelijkbaar met het risico van een ijshockeyer die door de verdediging heenbreekt. Begrijpt u?". U begrijpt. Verleiden In een aflevering ontmoet Katja een vriendelijke be- drijfsadvocaat die haar uit legt hoe je een bedrijf kunt opzetten en vervolgens pro beert haar te verleiden. Dat lukt hem. natuurlijk, niet: dat zou niet 'kulturny' zijn. Daar is Moskou nog nie£ klaar voon niet cultureel verantwoori Daar is Moskou nog ni klaar voon Wat betreft Pjotr in de "lift. laten hem daar niet zitten^ zoals ongetwijfeld in Mos' kou het geval zou zijn ge* weest. Nadat de verteller d£ functie van de gouden gids heeft uitgelegd („Er zijn der tien pagina's met bedrijven die ramen installeren") wordt een reparatieservice gebeld om hem naar bene den te halen. In de laatste aflevering keert Pjotr terug naar Moskou met een tent. Hij haalt vader, moeder en oma over om te gaan kamperen in WenerA Om te oefenen zetten ze d$ tent op in de woonkamer. Zullen de SmirriÖys inder daad naar Wenen gaan? Stu^ deert Katja af en maakt ze, carrière? Krijgt Pjotr zijn ei-] gen transportbedrijf.' Kijli' naar televisie Moskouv' The Times Londen William Maxwell Gaines NEW YORK - William Maxwell Gaines, oprichter en uitgever van het be kende komische blad 'Mad', is gisteren op 70-ja- rige leeftijd overleden. Functionarissen van de uitgeverij verklaarden dat hij stierf in zijn slaap. Gaines begon zijn loopbaan met het uitgeven van een hor ror-strip voor hij in 1952 in Mad publiceerde. Hoewel voor het blad geen reclame werd ge maakt werd het met zijn sati res op bestaande strips snel een groot succes. Vanaf 1955 werd het acht maal per jaar uit gegeven in een oplage van eèn miljoen exemplaren. Hei hlad. dat in talloze landen eigen edi ties heeft, bleef trouw aan.fle opzet van satires op de poli tiek. de cinema, spört en tele visie en trok een aantal van jle grootste komische tekenaars aan. Gezicht van Mad werd'Al fred E. Neumann, een joch rjïet sproeten en uitstaande tanden, die talloze gedaanten aannarn. van presidentskandidaat ,'[ot Attila de Hun. In de jaren vijf tig moest Gaines voor een Se naatscommissie eens zijn w^rk verdedigen tijdens een onder zoek over invloed van strips óp de jeugd. De uitgever laat vrouw en drie kinderen achter.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 15