CeidaeSoivumt SPORT Rinus Michels opportunist of topcoach? De leids mannen van Oranje Dick Advocaci onomstreden als strateei DONDERDAG 4 JUNI 1992 Idoor FRANK WERKMAN Het Nederlandse voetbalelftal is druk doende zich voor te bereiden op het toernooi om de Europese landentitel in Zweden van 10 tot en met 28 juni in Zweden. In dat evenement verdedigt Oranje zoals bekend de in 1988 veroverde titel. Rinus Michels en Dick Advocaat hebben de leiding bij het Nederlands elftal, dat voor het laatst onder aanvoering van eerstgenoemde aantreedt. Advocaat, de huidige assistent, schuift na het EK door naar de positie van zijn tegenwoordige chef. Aanleiding halverwege de veertien durende aanloop naar Zweden voor een dubbel-portret van het duo. Onder het motto: de leidsmannen van Oranje. Ook reputaties in de prof voetballerij zijn er om op hun merites te wor den beoordeeld. Rinus Michels is zo'n standbeeld in het vaderlandse metier. Van hem is bekend en wordt ook bij herha ling bevestigd dat hij allerminst staat te trappelen om weer eens met een vertegen woordiger van de media aan tafel te gaan zitten voor een persoonlijk gesprek. Mi chels houdt de boot af en laat doorgaans via via weten geen tijd te hebben. Slechts hoogst incidenteel heeft de man met de vele bijnamen zich de laatste jaren laten strikken en dan nog doorgaans slechts door figuren aan de andere kant met ook een zekere reputatie. Zo reageerde hij ooit in wat meer was dan een oppervlakkig interviewtje op een reeks prikkeltjes van Mart Smeets. En gaf hij opnieuw aan er eigenlijk helemaal geen trek in te hebben. Zelfs het Alge meen Nederlands Persbureau slaagde er de voorbije jaren slechts eenmaal in Mi chels in de ogen te kijken op een wat na drukkelijker manier dan gebruikelijk bij persconferenties en dergelijke. Voor het overige hield de aan zijn normaal gespro ken laatste missie beginnende bonds coach de deur dicht. Onder het motto dat de geschiedenis maar over hem moest oor delen en zijn daden als graadmeter moes ten worden beschouwd. Meest typerend voor de betrekkelijke on benaderbaarheid van Michels bleek on langs een speciale uitgave van de redactie van Voetbal International. Die bracht de voorbije periode in het schijnsel van de naderende strijd om de Europese voetbal- titel en de veronderstelde aanwakkering van de belangstelling voor Oranje én zijn bondscoaches een speciaal nummer uit. Maar de lezer werd bedrogen waar hij er van was uitgegaan dat in de bijzondere uitgave met de glanzende omslag óók wel een diepte-interview met Michels zelf zou staan. Geen woord van Michels zelf, maar wel veel anderen óver de zonder twijfel meest kleurrijke bondscoach die het Ne derlands elftal in de moderne geschiede nis heeft gehad. Het levenspad van de oud-gymnastiekleraar uit Amsterdam werd van af zijn geboorte tot aan nu uit de doeken gedaan. Een document dat wel, maar slechts een bijdrage aan de biblio theek die al aan de generaal annex sfinx is gewijd. En als zodanig niet iets om adem loos door te neuzen. Wel een nummer dat een scala aan aardig fotomateriaal bevatte voor de op nostalgie gerichte voetbalfans. Op afstand Die liefhebbers hebben Michels dus bijna altijd 'op afstand' moeten volgen. Namen kennis van zijn vaak geïmiteerde maar nimmer volledig echt, natuurgetrouw na gedane staccato-dictie. Waardoor ooit eens een kandidaat-international op het ver keerde been werd gezet en zelfs Frank Rijkaard eens werd verrast toen hij werd gebeld met de vraag of hij zich weer be schikbaar wilde stellen voor het Neder lands elftal na het WK-incident met Rudi Voller. De 'Oranje-volgers' leerden Michels ken nen als de onderhoudende, regelmatig kwinkslaande bijna-entertainer tijdens de fameuze EK-journaals op de televisie in '88 met 'aangever' Kees Jansma. Zagen hem ook eens optreden bij het door me nigeen gevreesde duo Barend Van Dorp toen hij twee jaar geleden publiekelijk moest uitleggen waarom hij de bobo-jas weer verruilde voor het trainingspak. Een optreden dat hem overigens aanzienlijk minder soepel afging dan de 'showtjes' met Jansma. Maar waarin hij zich dank zij zijn routine gemakkelijk overeind hield. Wat ook slechts een betrekkelijk kleine groep belangstellenden kon aanschouwen was Michels' optreden voor een select ge zelschap genodigden bij de Leidse univer siteit. Die organiseerde kort voor het WK in 1990 een symposium-achtige bijeen komst waar de toen nog als bestuurslid ac tieve Amsterdammer als inleider fungeer de en hem vervolgens vanuit de zaal een aantal prikkelende vragen werd gesteld. Ook daar bleef Michels superieur op de been en legde zelfs een aantal op 'scoren' beluste hoogleraren het zwijgen op. Een paar maanden later, tijdens het trainings kamp voor het WK in Italië in Zagreb, doorbraak Michels een keer het stilzwij gen. De ook daar nog als bobo achter de door hem zelf gepushte Leo Beenhakker en Nol de Ruiter aanwezige Michels toon de zich op een bepaalde dag in het toen als spelershotel fungerende, geïsoleerd lig gende Oranje-kasteeltje ontevreden over zijn eigen rol en inbreng. En liet dat in een toevals-gesprek met een Nederlandse ver slaggever uitgebreid weten. Incidenten Van dat soort incidenten-interviews moest je het dus doorgaans als reporter hebben wilde je Michels een keer iets anders ont lokken dan de gebruikelijke prietpraat waaraan hij een broertje dood zei te heb ben. Waarbij de bondscoach zich overi gens altijd onverwacht kon presenteren. Meer afhankelijk van zijn humeur dan van een eventueel tegenvallende prestatie van de onder zijn hoede zijnde ploeg kwam hij de ene keer met een puur zake lijk commentaar om een andere maal spontaan en niet zelden verpakt in humor volle teksten zijn gehoor aangenaam bezig te houden. Bij al die 'gedaantes' leek Mi chels zich altoos te manifesteren als de ka raktervaste en nauwelijks te beïnvloeden functionaris. Gebaseerd op zijn natuurlij ke overwicht en zijn in de loop der jaren afgedwongen en/of opgebouwde autoriteit dwong hij niet direct nagestreefd respect en wél gewenste afstand af. Dat ook Michels wel degelijk bevattelijk was voor meningen van buiten bleek bij twee zaken. In 1989 had hij bij zijn enige bevriende journalistieke relatie. Lex Mul ler van het Algemeen Dagblad, ruimte be schikbaar gesteld gekregen voor een we kelijkse column. Een 'opdracht' waarvoor hij zich niet alleen ruim liet betalen, maar die hij tevens gebruikte om politiek te be drijven. In die serie artikelen, geschreven in een aanzienlijk minder toegankelijke taal dan waarin hij zich verbaal doorgaans pleegt uit te drukken zaagde hij dat het een lieve lust was aan de poten van Oran je-coach Beenhakkers (zoals Michels de huidige coach van Real Madrid eens kon- sekwent in een televisie-interview noem de) en bereidde hij zijn eigen rentree voor als diens opvolger. Op welk moment, eind zomer 1990, hij wel besloot te stoppen met zijn column voor het AD. Onder druk van de publieke opinie, zoals hij desgevraagd liet weten. Daarmee aangevend dat het pantser van ongevoeligheid waarover hij graag voorgaf te beschikken wel degelijk kwetsbare plekken vertoonde. Strategisch Anders, maar dan meer om strategische redenen, liet Michels het masker van on- raakbaarheid en onkwetsbaarheid vallen in situaties met dreigende spelersconflic ten. Vermaard in dat opzicht is de botsing die in de aanloop naar het komende EK ontstond tussen een veelvoud aan Ajacie- den en de PSV'er Wim Kieft. Michels speelde het 'spel' toen zo handig dat niet hij de zwarte piet kreeg toegespeeld in wat een heuse rel werd met een boos uit het spelershotel in Wassenaar vertrekkende Kieft, maar de spelers. Die onder aanvoe ring van overigens Marco van Basten toentertijd kozen voor Dennis Bergkamp in Oranje en niet Kieft. In feite trad Mi chels als overwinnaar uit het strijdperk na een conflict waarin hij officieel geen deel had gehad en dus ook geen prestigeverlies had opgelopen. Zoals Michels ook in een eigen confronta tie met Van Basten zonder noemenswaar dige schade als triomfator tevoorschijn kwam. Coach en speler, die al eens eerder een licht meningsverschil hadden gehad, kwamen vlak voor het EK van 1988 lijn recht tegenover elkaar te staan. Michels koos Bosman in de ploeg, die vervolgens een povere toernooistart kende. Michels keerde ijlings op zijn schreden terug, invi teerde Van Basten weer in zijn formatie en zag die vervolgens op de met een onge kende euforie begroete Europese titel af gaan. Michels als opportunist of als top coach? De meningen zullen verdeeld zijn. Visitekaartje Over één ding zullen voor- en tegenstan ders van Michels het eens zijn. De inmid dels ook wereldbekende oud-gymnastiek leraar heeft in zijn carrière wel degelijk re sultaten geboekt. Maar altijd zal aan zijn visitekaartje een velletje zitten vastgeniet, waarop staat dat zilver bij het WK in 1974 met Cru ij ff en goud bij het EK 1988 met Van Basten is behaald. Twee talenten zon der weerga, die de reputatie van Michels van een glanzend uithangbord voorzagen. Daar tussen door liep het imago van de coach stevige deuken op in Duitsland, waar hij het bij FC Köln en Leverkusen niet redde. Om echter de kwalifikatie- reeks naar het EK van Zweden weer glans rijk te besluiten. Hetgeen overigens eerder cijfermatig overtuigend geschied de dan met imponerend spel van zijn ploeg. In drie Scandinavische weken zal Michels moeten aantonen ook met een spelers groep-op-zijn-retour tot succes te kunnen geraken. Het is zijn laatste missie en graag ziet hij die opnieuw met goud bekroond. De uitstraling van een dergelijk resultaat zal de aan zijn derde termijn bezig zijnde bondscoach graag benutten om weer er gens, liefst op lucratieve wijze aan de slag te komen. Want dat de voetbalwereld na het EK van Rinus Michels af is, gelooft slechts een enkeling. Je hebt een reputatie of je hebt hem niet. Het zal straks even wen nen zijn bij Oranje. Nu nog als de assistent in touw, straks als de bondscoach van het Nederlandse voetbalelftal. Hoe het ook zij, het Oranje-team kan zich na het EK en een ongetwijfeld door de voetballers begeerde en hoe dan ook ver diende vakantie onder leiding van Dick Advocaat gaan opmaken voor de volgende fase: de reeks kwalifikatie-wedstrijden voor het WK van 1994 in de Verenigde Sta ten. Met een nieuwe coach, die nota bene in zijn contract heeft staan dat een succes volle aanloop tevens zijn afscheid inleidt. Met andere woorden als Oranje '1994' haalt zal Dick Advocaat er niet bij zijn. Al thans volgens de overeenkomst die hij enige maanden geleden van een handte kening voorzag, maar waar boven de geest van Johan Cruijff cirkelde. Maar daarover straks meer. Wenkbrauwen Eerst Dick Advocaat, de man die enerzijds waardering oogst voor de manier waarop hij zich als assistent-bondscoach sinds eind zomer 1990 (en eerder in 1988) mani festeerde. Maar aan de andere kant zo hier en daar wat wenkbrauwen deed fronsen toen het bestuur betaald voetbal, gesouff leerd door Rinus Michels hem de aanbie ding deed straks de hoofd-verantwoorde- lijke bij Oranje te zijn. En dan ook nog eens slechts tot het WK en formeel niet tij dens dat evenement. Een teken aan de wand? De toekomst zal het leren. Een feit is dat Advocaat nu al bijna twee jaar een belangrijke rol speelt bij en rond het Nederlands elftal. Niet alleen is hij de gene die vlak voor interland-wedstrijden feitelijke de veldtraining verzorgt, maar misschien wel vooral door de manier waar op hij het verlengstuk van Michels is. Im mers, als er ergens in Europa een (kandi- daat-)international moest worden gescout, dan reisde de assistent spoorslags af. Om in Milaan het bekende trio te bekijken, in Barcelona Koeman en Witschge en in Schotland nog een verdwaalde Nederlan der als Huistra. Tussen de bedrijven door gaf Advocaat zijn ogen ook goed de kost in België, waar Michels' voorganger Libregts nuttige krachten als Rutjes en Hofkens ontdekte en 'Zeist' ditmaal op het spoor kwam van figuren als Viscaal en Van Vos sen. Kostje gekocht Dick Advocaat heeft 'iets' met Michels. Vlak voor en tijdens het EK van 1988 haal de Michels de kleine Voorburger al bij Oranje, waarna diens kostje gekocht leek als trainer. Net bij het Pijnackerse DSVP als oefenmeester aan de slag gegaan, bete kende een KNVB-rol voor Advocaat de op stap naar een post in het betaalde voetbal. Hetgeen eerste-divisieclub Haarlem en vervolgens eredivisieclub SW haarfijn aanvoelden. Het verging de Voorburger in Schiedam voortvarend, maar het noodge dwongen samengaan van z'n club met Dordrecht '90 bood de opening naar een nieuw deel van z'n carrière. Advocaat ver brak de band met de Krommedijk en zette zijn part-time werk voor de voetbalbond om in een bijna vast verband. Waarop ver volgens één van de meest ideale maar te vens verwarrende periodes in zijn bestaan aanbrak. De in zijn actieve loopbaan nogal aan rei zen en trekken gewoon geraakte Advo caat, die in Chicago even gemakkelijk aardde als in Kerkrade, verkeerde op een bepaald moment in de luxe omstandig heid te kunnen kiezen uit op zijn minst maar liefst drie opties: FC Den Haag, Fey- enoord en de KNVB. Als een waar even wichtskunstenaar bleef Advocaat tot het juiste moment in balans en liet achtereen volgens Hof- en Maasstad weten ook el ders dan bijvoorbeeld Dortmund emplooi na te streven en kon vervolgens een bu reau laten inrichten in Zeist. Van waaruit hij zijn grote leidsman en peetvader Mi chels met raad en daad terzijde kon staan en zich voorbereiden op de klus die hem straks wacht. Niet durven Een ontwikkeling in het leven van Dick Advocaat, die hij zelf een paar jaar geleden ook niet had durven voorspellen. Maar waarbij hij, nu die eenmaal gestalte heeft gekregen, met graagte verwijst naar situa ties elders. Een Berti Vogts die na het tijd- perk-Beckenbauer de touwtjes in handen kreeg bij de Duitsers. Of een Platini die in Frankrijk bezig lijkt een het bouwen van een gouden ploeg. Of Pol van Himst die in België de nieuwe keuzeheer is van de Rode Duivels, zonder zich te kunnen laten voorstaan op een glanzende carrière als cluboefenmeester. Maar daar wringt nu juist de schoen bij zijn, nog weinig talrijke critici. Want Vogts, Platini en Van Himst kunnen in tegenstelling tot Advocaat wél bogen op een rijke internationale loop baan. Een actieve periode, waarin ze niet alleen de voetbalwereld van binnen en van buiten leerden kennen. Maar tevens zelf allerwege respect afdwongen met hun ei gen prestaties. Advocaat brengt niet één cap mee en daarmee weinig internationale uitstraling. Slechts de reputatie, opge bouwd in de eigen lange loopbaan, van nuttige waterdrager en karakterjongen. Maar wel één die de gave had om zich vrij wel overal waar hij verscheen te ontpop pen als een oncontroversieel figuur. Ie mand die weliswaar vanwege zijn wat in troverte karakter niet direct een heel grote vriendenkring opbouwde, maar er in elk geval nooit aanleiding toe gaf dat er zich vijanden vormden. Een eerder onbewust toegepaste 'aanpak' dan als onderdeel van een op de toekomst gerichte strategie. Geen windeieren Het legde Dick Advocaat geen windeieren. Zijn plooibare opstelling bezorgde hem veel speelruimte en krediet bij degenen die - zoals bijvoorbeeld een aantal maan den geleden bij de aanstelling van een nieuwe bondscoach - over zijn kandida tuur moesten oordelen. Niet wars van een overdadig werkschema 'deed' hij 'Oranje' geruime tijd naast zijn clubverplichtingen bij SW. Het bleek een rendabele investe ring. Net zoals zijn coöperatieve houding ten opzichte van de spelers nuttig bleek. In al die maanden dat hij als Michels' rechterhand opereerde slaagde hij er in conflicten te vermijden of althans die in druk te wekken. Daardoor werd hij voori gezichtsbepalende figuren bij de selec van het Nederlands elftal een onomsl den kandidaat voor het post-EK tijdpei Waaraan overigens ook wel een zek 'verzadiging' bij de internationals een lijkt te hebben gespeeld. Immers, Gu c.s. hadden hun buik geruime tijd m dan vol van de gang van zaken rond ontslag van Thijs Libregts. Waarbij ji de Milanezen een doorslaggevende speelden. Voetballers die de voor! maanden meer sores hadden omtrent h eigen prestatiecurve en fitheidspatroon Andere rol Nu het EK naakt kan Dick Advocaat z opmaken voor een andere rol dan die vier jaar geleden speelde in Duitsla Meer dan toen zal hij bij zijn daden uj den beoordeeld op bijdrage aan en aand| in het hele Oranje-circus. Zal hij word getoetst aan de criteria die gelden v( een bondscoach in spé. De man, die a nu nog in een betrekkelijke luwte kan y oorloven achterover te leunen als er M antwoording moet worden afgelegd. Mi straks de wind vol van voren kan krijg als een eventueel onverhoopt matig EK Zweden van een vervolg moet word voorzien. Die dan wel kan komen bloot staan aan kritiek van buiten en opposi van binnen. En er nu al op kan reker dat hij als onomstreden figuur tot bon coach werd benoemd, maar dat zijn k diet waarschijnlijk beperkt zal zijn. Advocaat is het type bondscoach dat de kenning zal moeten bevechten. Een fu tionaris die echter als weinig anderen ju op die facetten zal zijn voorbereid. Wi de Voorburger mag er dan van overtui zijn kwaliteiten te hebben, hij is niet mand die daarmee te koop gaat lop Voorzichtigheid is weliswaar de moei van de porseleinkast, maar indachtig gezegde zal Advocaat zeker in de eei periode van zijn bondscoachschap g< opereren. Om op die manier sceptici ga deweg de mond te snoeren. Afhankelijk Waarbij hij natuurlijk altijd wel afhan lijk zal blijven van de prestaties die i ploeg zal behalen. Maar waar Michels z in de aanloop naar het komende EK enigszins liet kennen als 'resultaat-t ner' heeft zijn opvolger inmiddels al gei me tijd het etiket daar niets voor onde doen en zijn strijdplan daarop volgaa af te stemmen. Maar ook daarbij zal Advocaat kennende wel weer wat zeker den inbouwen. Zoals bijvoorbeeld wa1 dicht vooroverleg met de gezichtsbepal van zijn team. En meer dan Michels pla te doen zal hij zich de opinie van Mila zen en Barcelonezen laten aanleunen. 1 dat betreft heeft Advocaat inmiddels blijk gegeven van meer dan voldoei strategische gaven. In welk licht zijn slissing akkoord te gaan met de consti tie-Cruijff als coach bij het eventuele ook moet worden bezien. Want Dick Ad caat beseft als de beste dat niet één vi balbond het kan maken de coach thui laten bij het evenement waarvoor hij 2 eerder met zijn ploeg heeft gekwa ceerd.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 14