Protest tegen aanleg lS" van kerosineleiding fS?» g- Nieuwbouw tweede fase De Hafakker begint midden 1993 4 weken f. 12,50 topsport voor j' rSPÖRïliFAANiÖD Personeel Huize Agnes voert actie Toch subsidie voor vrouwenverenigingen iMogelijk nog meer bagger in yBraassem CcidócSou/ta/nt ICcidóceotvumt DUIN- EN BOLLENSTREEK donderdag 4 JUNI 11 Bromfiets onderschept Musical kLPHEN AAN DEN RIJN - pe Alphense politie heeft gis termiddag de diefstal van een bromfiets snel kunnen oplos- Een. Een patrouille hield op de kruising Willem de Zwijger- laan/Van Eyckstraat een 21-ja- rige Utrechter en een 26-jarige Alphenaar aan, die zonder helm op een bromfiets reden. Pe brommer bleek kort tevo ren bij tenniscentrum Nieu- wer sloot gestolen te zijn. Tweemaal werd gisteren in de grote zaal van de PABO aan de Hazenboslaan te Oegstgeest de musical Lotte en het afvoerputje" opgevoerd. Leerlingen van klas 2a hebben er een jaar aan gewerkt. Agaath van Egmond, diade rol van Lotte speelde, heeft het verhaal geschreven dat door de leerlingen tot musi cal bewerkt is. Voor de uitvoering bestond veel belangstelling. Het stuk gaat over mensen die te weinig of nooit lachen. Ze worden door een clownesk figuur met de naam „Putje" (Diane Zandvoort) via de afvoerbuis naar het ondermaanse gelokt waar koning Riolie (Bri an Groot) regeert. Alleen als ze geslaagd zijn voor een „lach-examen" kunnen ze weer terugkeren... Het een en ander leidt tot verrassende ontwikkelingen waarbij goed gebruik werd gemaakt van geluids- en lichteffecten. De voorstelling was goed verzorgd en er werd goed verstaanbaar gezongen. Aan het einde van het spel zag de wereld er een stuk vrolijker uit. Zeker voor de 17 speelsters en één speler. De aanwe zigen waren gul met applaus en zullen zich zeker een „mop" die werd voorgedragen blijven herinneren... Kortom: Lieve Lotje Leerde Lachen. FOTO: HENK VAN DEN ENDE LKEMADE De com- nissie welzijn van Alke- nade is gisteravond (schoorvoetend akkoord (gegaan met het verlenen „emancipatiesubsi die" aan de drie plaatselij ke vrouwenverenigingen. Pas nadat wethouder L. Beelen had beloofd dat de toekenning van subsidie voor het volgende jaar nog een kritisch wordt be zien, ging de commissie ak koord met de subsidietoeken ning. Jaarlijks wordt aan plaatselij ke vrouwenverenigingen een subsidie uitgekeerd op grond van de rijksbijdrageregeling emancipatiewerk. In totaal trekt Alkemade hiervoor jaar lijks 4700 gulden uit. De bestu ren van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen (NBP), de Nederlandse Chris ten Vrouwenbond (NCV) en de Land- en Tuinbouwvrouwen (LTV) worden altijd uitgeno digd een eventueel subsidie verzoek in te dienen. De NBP organiseert ondermeer cursus sen als kunstgeschiedenis en „bouwen aan je zelfvertrou wen" en emancipatorisch ca baret. De cursussen van de NCV hebben betrekking op het zich meer bewust bezig houden met het persoonlijk functioneren in de maatschap pij. Ook worden er cursussen geheugentraining en Kunst en Cultuur alsmede thema-avon den over emancipatie georga niseerd. Bij de LTV worden cursussen als Engels, reflexo- logie, tekenen, schilderen. Ike bana en erfbeplanting gege ven. Volgens het bestuur heb ben dit soort cursussen een emancipatorisch karakter. Beelen had hierover zijn twij fels. Volgens hem kun je de cursussen makkelijk de eman cipatorische kant op kunt pra ten. De commissieleden gingen gisteravond akkoord met het voor driekwart subsidiëren van de genoemde cursussen van de drie Alkemadese Vrou wenverenigingen. In de prak tijk komt dit neer op bijna 2000 gulden voor de NBP, ruim dui zend gulden voor de NCV en ruim 1750 gulden voor de LTV. Alleen F.Hoogenboom (PvdA) was tegen. Hij vond het prima dat de vrouwenverenigingen subsidie krijgen, maar dan zou dat geld uit een ander potje dan dat van de emancipatie subsidie moeten komen. di hJACOBSWOUDE - Wet- ïouder R. Thunnissen Jacobswoude heeft verschillende plannen van de provincie voor toe komstige baggerlocaties ^(gezien. Ook de Braasse- nermeer wordt genoemd. nst tho °'pat antwoordde Thunnissen ;isteravond in de vergadering ran de commissie openbare iverken, verkeer en milieu op xagen van C. Vink (CDA), fink adviseerde het college joeifcontact op te nemen met de )rovincie over nieuwe bagger- tortlocaties, anders zit men rolgend jaar weer met de Jraassem. „De provincie moet i^ctiever worden, want het is liet alleen een zaak voor de provincie maar voor het hele ind", aldus het burgerlid. [oewel de Braassem als toe komstige baggerlocatie op het van de provincie :omt, merkte Thunnissen op Cfat de gemeente dat niet g 71,ioeftte vinden. aadslid J. van Dam (WD) uit zijn kritiek op de vergunnin gaanvraag voor de baggerstort. is er een speciaal pro- (Ivinciaal vennootschap voor laggerwerkzaamheden opge- H icht. En deze zal nu bij zijn ei- provincie een vergunning uyoor de baggerstort in het ïieuwe seizoen aanvragen, vs Van Dam vond het vreemd dat 14le eigenaar van de Braassem, "Ie Dienst der Domeinen dat liet zal doen. Hij vond een EO linkse weg om een vergun- ng te krijgen. Thunnissen iStyas in ieder geval blij dat er nu "^feen vergunning zal worden "^aangevraagd en is er zeker van lat het college de zaak goed zal ilijven volgen. StDe wethouder deelde verder nee, dat Jacobswoude en het ioogheemraadschap de bag- (erkwestie heeft uitgepraat. CI Idoor ALEX HORST JACOBSWOUDE - Be woners van de Groenwegh in Hoogmade hebben in een brief aan de gemeente Jacobswoude geprotes teerd tegen de aanleg van een kerosineleiding die de Groenwegh gaat kruisen. Het deel van de kerosinelei ding die moet lopen van Rot- ZOETERWOUDE - De pro vincie Zuid Holland ziet geen aanleiding om de muskusrat- tenvangst in de Grote Polder in Zoeterwoude te intensive ren. Dat is gebleken uit het overleg dat de gemeente Zoe terwoude heeft gehad met de provincie naar aanleiding van terdam naar Schiphol kruist Hoogmade. Nu wordt de kero sine nog met schepen, via de Woudwetering en Heimanswe tering vervoerd. Uit veilig heidsoverwegingen voor de bewoners van Woubrugge wil het ministerie van defensie nu een pijpleiding aanleggen. Hoewel ze zich realiseren dat het vervoer van kerosine door Woubrugge ook risico's met zich mee brengt, vreze de be woners van de Groenwegh dat de verkeersveiligheid van hun kinderen en medeweggebrui kers in het geding komt. Het gevaar is nu dat het uitvoerend een dergelijk verzoek van het CDA-raadslid J. van der Salm (Noordbuurtseweg) in een ver gadering van de commissie openbare werken, verkeer en milieu. Volgens Van der Salm is het aantal muskusratten in de Grote Polder sterk toegeno men. Volgens de provinciale bedrijf Tebodin de pijpleiding door middel van een zandpad gaat aanleggen door de weilan den. Het zandpad zal lopen van de provinciale weg bij het MMO voetbalveld tot aan de Ruige Kade/Mattekade. Voor het transporteren van zand, grond en ander materiaal zal Tebodin vergunning vragen aan de gemeente om van de Groenwegh gebruik te maken. De aanleg van een gasleiding in 1978 heeft toen duidelijk ge maakt dat de Groenwegh hier niet tegen bestand is. De bewo ners hopen dat de gemeente de vergunning zal weigeren. instantie die is belast met het vangen van muskusratten, is er sprake van een normaal en stabiel beeld. In de Grote Pol der worden nauwelijks ratten gevangen, terwijl langs de Meerburger Wetering sprake is van zes gevangen ratten in de afgelopen twee maanden. ZOETERWOUDE - In Zoeter woude komt een Sociaal Fonds. Inwoners die doop bij zondere oorzaken in finjnjiële problemen zijn gekomen én waarvoor geen wettelijke rege ling afdoende is, kunn^D^een beroep doen op het fonds.-Het gemeentebestuur en de drie kerken, de Hervormde Ge meente en de Sint Jan's en de Meerburg-kerk. werken hier bij nauw samen. De commissie sociale zaken ging gisteravond akkoord met het voorstel. Het gemeentebestuur stort jaar lijks een bedrag van 3.500 gul den in het fonds. De drie ker ken doen dat gezamenlijk ook zodat het Sociaal Fonds*7 nille groot is. Inwoners kunnen een beroep doen op het fonds om de kosten van vervoer, sociaal- culturele en recreatieve^ctivi- teiten te kunnen betalen: Het gaat daarbij om kosten als het abonnement van het openbaar vervoer, telefoon, krant,-biblio theek, contributie sportclub en extra studiekosten. De ge meenteraad heeft eind van ae maand het laatste woord-over het Sociaal Fonds. Geen intensivering muskusrattenvangst GS wil uitbreiding gladheidmeldsysteem SSST TER AAR Ter Aarders kun nen met hun klein chemisch afval binnenkort weer bij het depot terecht. Het depot was enige tijd geleden door de vei ligheidsinstanties afgekeurd omdat niet aan bepaalde eisen voor de werkers was voldaan. Inmiddels zijn er door de ge meente de nodige aanpassin gen verricht en kunnen ge vaarlijke materialen weer aan geleverd worden. De commis sie financiën besloot gister avond om op woensdagmiddag en op vrijdagmorgen het depot open te stellen voor de bur gers. DEN HAAG De provincie Zuid-Holland wil 1 miljoen gulden steken in de uitbrei ding van het gladheidmeldsys teem in de provincie. De erva ringen met een vier jaar gele den gestarte proef met het sy steem zijn dermate positief dat GS tot dit voorstel gekomen is. Het gladheidmeldsysteem be staat uit in het wegdek aange brachte sensoren en een wind- kastje langs de weg, waarmee temperatuur en luchtvochtig heid gemeten wordt. Een com puter houdt alle binnenko mende gegevens in de gaten en slaat alarm als gladheid kan worden verwacht. Het 's nachts controleren van we gen door provinciale wegen door medewerkers is op deze manier ook van de baan. Ge bleken is dat door het systeem gladheid betrouwbaarder en sneller bestreden kan worden. Ook behoeft er minder zout ge strooid worden, waardoor het milieu ontzien wordt. Zo zal door de geplande uitbreiding jaarlijks naar schatting 50 ton minder strooizout gebruikt be hoeven te worden. Sinds 1988 is de proef met het systeem gestart. Er werden meldpunten aangebracht in De Zilk, Katwijk, Rijpwete- ring, Zoeterwoude, Leimui- den, Nieuwveen en Alphen aan den Rijn. GS wil het systeem nu uitbreiden tot 24 meldpun ten in de hele provincie. Er zul len ondermeer meldpunten worden aangebracht op de S22 bij Hazerswoude en Benthui zen, maar ook op een groot aantal prrovinciale wegen el ders in de provincie. Behalve de investeringskosten van 1 miljoen gulden kost het systeem jaarlijks een kwart miljoen. Daar staat een bespa ring aan strooikosten tegen over van 90 duizend gulden. De statencommissie zal het voorstel van GS vrijdag 12 juni bespreken. meente Warmond reikt op 26 juni, tijdens de opening van de Kaagweek, de War- mondse Sportprijs uit. Tot 8 juni kunnen daarvoor kandidaten worden geno mineerd. Warmonders die nen daartoe een aanbeve lingsbrief met toelichting naar het gemeentehuis, postbus 42, 2360 AA in Warmond te zenden. De sportieve prestatie moet tussen juni 1991 en juni 1992 zijn geleverd. De prijs kan aan individuele spor ters, teams, verenigingen, besturen en „sportonder- steuners" worden toege- ZOETERWOUDE - De commis sie welzijn van Zoeterwoude is niet van plan om op stel en sprong banden aan te knopen met de 20.000 inwoners tellende stad Komarom in Hongarije. Om dat kort geleden bierbrouwer Heineken zaken heeft gedaan in die stad werden contacten gelegd met het Zoeterwoudse gemeente bestuur. De fracties van het CDA en de WD willen er eerst nog eens binnen de fracties over pra ten. Progressief Zoeterwoude zoekt internationale contacten bij voorkeur dichter bij huis. Met name Polen is genoemd omdat al een Zoeterwoudse werkgroep vriendschapsbanden heeft met de Poolse dorpjes. Kleintje Pils bij EK-voetbal VOORHOUT - De uit Voor hout afkomstige pretband Kleintje Pils zal actief zijn tij dens het EK-voetbal in Zwe den. Eerder trad de band al bij olympische huldigingen en de finale van de Tour de France. Volgens Ruud Bakker, woord voerder van de band, staan in ieder geval optredens gepland tijdens de wedstrijden tegen Duitsland en het GOS in het Ullevistadion in Göteborg. Idoor JANKEES FAAS NOORDWIJKERHOUT - Het zwakzinnigeninsti tuut De Hafakker in Noordwijkerhout ver wacht dat over een jaar be gonnen kan worden met de bouw van de tweede fase. Om veertien wonin gen voor niet-gehandicap- ten te subsidiëren zijn fondsen aangeschreven en wordt een zomerfeest gehouden. In de huidige Hafakkerwoon- wijk aan de Zeestraat wonen zestig zwakzinnigen en in de overige twaalf huurhuizen nog eens veertig 'gewone' mensen. Deze 'om-en-om situatie' is tot stand gekomen, omdat de ge meente streeft naar een inte gratie tussen De Hafakker en het dorp. Zwakzinnigen ko men op de manier niet in een sociaal isolement terecht. Met het Hafakker-experiment is in 1986 begonnen. Na een aantal jaren bleek de integratie zo een succes te zijn, dat bij de provincie aanvraag werd gedaan van subsidie voor de tweede fase. Staatssecreta ris Simons van WVC stelde in oktober 1990 acht miljoen be schikbaar voor de behuizing van veertig zwakzinnigen. Geld voor niet-gehandicapten was er niet. Om aan dit laatste probleem tegemoet te komen zijn twee fondsen aangeschreven, die een deel van de geschatte nieuwbouw van bijna zeven ton op tafel moeten liggen. Het Julianafonds, dat al vijf ton gaf aan de eerste fase, heeft nog niet gereageerd. Het Nationale Fonds voor Geestelijke Ge zondheidszorg wil onder be paalde voorwaarden meewer ken. Zij geeft een geldbedrag als de resterende financie ringsplannen in kannen en kruiken zijn. De Hafakker heeft wat betreft de financiering nog meer ijzers in het vuur. Op 28 juni wordt op het eigen terrein een groot zomerfeest gehouden voor be woners en aanhang. John Jan sen van de bouwgroep: „We willen burgemeester Andel het feest laten openen. Op deze manier proberen we meer be kendheid te krijgen voor ons project onder de plaatselijke bevolking". De Hafakker wil gaan bouwen op de negen hektare waar ook de woningen voor de eerste fase zijn gevestigd. Tevens wil De Hafakker hier haar kanto ren onderbrengen, die nu nog verspreid liggen over het voor malige Bavo-terrein. De ge meente heeft ook plannen voor woningbouw op de vrijkomen de gronden, maar voert daarbij overleg met De Hafakker. „De gemeente heeft intussen en thousiast gereageerd op het eerste schetsontwerp", zegt Jansen. „Als we klaar zijn met het definitieve ontwerp zullen de gemeente en de overheid worden ingelicht. Voordat alle procedures zijn doorlopen zit ten we midden 1993". De bouwgroep van De Hafak ker staat onder leiding van de architekten Albers en Huut, die al eerder het NMB-gebouw in Amsterdam hebben ontwor pen. Jansen: .Albers en Huut bouwen betaalbare woningen, waar schuine kanten en de af wezigheid van kubussen op vallen. Zo ontstaan woningen, waarin het prettig toeven is". Voor slechts f. 12,50 ontvangt u, op een ingangsdatum naar keus, de Leidse Courant 4 weken lang in de bus. Met flitsende en kleurrijke reportages over uw favoriete sport. Bovendien kunt u uw geluk beproeven in één van de grote sportprijsvragen. Zo'n sportief aanbod mag u natuurlijk niet laten lopen. Bel ons (071 - 313 677) of stuur vandaag nog de bon in. Wimbledon 22 juni - 5 juli Tour de France 4 juli - 26 juli Olympische Spelen 25 juli - 9 augustus (ADVERTENTIE) f. 12,50 de Leidse Courant 4 weken lang ontvangen. 'straat. Postcode: Plaats: Telefoon: (i.v.m. controle bezorging) Stuur deze bon uiterlijk 4 dagen vóór de aangegeven periode naar: Leidse Courant. Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. uiniiUMiuAUHinmJ door RICKY JOSTEN VOORHOUT - „De Ag nes ligt plat vandaag, want wij balen! 't Gaat niet goed daar in Den Haag, ja, zij falen!", zo luidden de woorden van het lied dat gisteren tijdens de actie dag in Huize Agnes in Voorhout werd gezongen. Evenals elders in den lande werd gisteren in het verzor gingstehuis geprotesteerd te gen de kabinetsplannen. Het gebouw was voorzien van spandoeken en posters waarop fraaie teksten als: „Wij laten ons niet pakken, geen loon uit onze zakken" en de medewer kenden droegen petten en but tons met actieleuzen. Hoewel het protest een ernsti ge ondertoon had, was geko zen voor een ludieke aktie, waar zowel bewoners als perso neel veel plezier aan beleef den. De dag werd begonnen met een eucharistieviering, waar in een speciaal gebed ge vraagd werd om „Inzicht van het kabinet". Behalve het ver zorgend personeel, voerde ook het keukenpersoneel actie. De kok liet het koken voor een dag over aan een ander: tot groot genoegen van alle be trokkenen verscheen daarom op het terrein een rijdende snackbar, waaruit patat, kro ketten, fricandellen en kip ge serveerd werd. Voor een lekker lik-ijsje was uiteraard ook ge zorgd. Deze niet alledaagse kost viel bij de bewoners bij zonder in de smaak, getuige een uitspraak van een var) hen: „Zo'n actie is zo gek nog niet, we hebben er meer plezier dan narigheid van". Met een bingo en een borreltje op „de goede afloop van de onderhandelin gen" werd de actiedag, op ui terst „bewonersvriendelijke" wijze doorgebracht. Ook het keukenpersoneel voerde actie. Op het terrein van Huize Agnes verscheen dan ook een rijdende snackbar. FOTO. HENK VAN DEN ENDE

Leidse Courant | 1992 | | pagina 11