Inheemse volkeren eisen zelfbeschikkingsrecht 'Eigentijdse Hunnen-invasie' zet Engelse regio op stelten BUITENLAND üuropese Commissie toch naar Rio Verdediging vraagt *ij spraak Demjanjuk Oostenrijk gaat toeloop vreemdelingen beperken ^CetdaeSotufl/rit DINSDAG 2 JUNI 1992 loge boete voor Nucleair Rockwell e n 'rol jeNVER - De Amerikaanse defensie- 11-g nderneming Rockwell International is oor een Amerikaanse rechter veroor- tacl eeid tot het betalen van een boete van ha 8,5 miljoen dollar (33,4 miljoen gulden) alti, oqr het schenden van verschillende mi- euwetten. Het concern overtrad de mi- 1 z|ieuregels bij het vervaardigen van on- se! erdelen voor atoombommen, i i )aarmee heeft Rockwell die de fabriek locky Flats van 1975 tot 1989 beheerde, 'Ie op één na hoogste boete voor de over reding van de Amerikaanse milieuwet ten ;n gekregen. Eerder kreeg oliemultina- cre onal Exxon een boete van 125 miljoen I- i ollar voor de olieramp in Alaska in Overstromingen in Brazilië SAO PAULO - In het zuiden van Brazilië zijn zeker 23 mensen verdronken als gevolg van ernstige overstromingen. Diverse rivie ren traden na hevige regenval buiten hun oevers waardoor naar schatting 58.000 bur gers dakloos raakten. Met name de zuidelijke provincies Santa Catarina en Parana lijden onder de water overlast. Rivieren spoelden delen van we gen weg waardoor reddingsoperaties wer den gehinderd. De beroemde Iguazu-water- val op het drielandenpunt met Argentinië en Paraguay was de afgelopen dagen een ongekend kolkende watermassa. Het waterpeil van de Iguazu-rivier was als gevolg van de regenval negen meter geste gen. Duitse gijzelaars Libanon wellicht deze maand vrij BAYRUT De Duitsers Hein- rich Streubig en Thomas Kemp- tner, de laatste westerse gijze laars in Libanon, worden moge lijk nog deze maand vrijgelaten. Dat heeft de Libanese minister van binnenlandse zaken Sami Khatib gezegd. In een verklaring die door verschil lende kranten werd gepubliceerd zei Khatib dat de kwestie de laatste drie maanden op het punt stond opgelost te worden, maar dat de pogingen op het laatste moment spaak liepen. Khatib zei niet wat de oorzaak was en noemde ook geen reden voor zijn hui dige optimisme. „We hopen dit zwar te dossier voor het einde van de maand dicht te slaan", aldus Khatib. Streubig (50) en Kemptner (30) wer den in mei 1989 ontvoerd door een groepering die zich de Heilige Strij ders voor Vrijheid noemt. De groep heeft herhaaldelijk de vrijlating ge ëist van de in Duitsland wegens terro risme veroordeelde broers Moham med Ali en Abbas Hamadi. Hun oude re broer, Abdel-Hadi, is veiligheid schef van de door Iran gesteunde Hezbollah, de mantelorganisatie van de extremistische facties die bij ont voeringen in Libanon betrokken zijn. Naar wordt aangenomen is Abdel- Hadi de leider van de factie die de Duitsers heeft ontvoerd. Hoewel Khatib zich niet uitliet over de redenen voor zijn optimisme, valt zijn verklaring samen met de aan kondiging dat de Iraanse minister van buitenlandse zaken Ali Akbar Ve- layati binnenkort naar Bayrut komt. Iran heeft in het verleden bemiddeld in de vrijlating van westerse gijze laars. Duitsland weigert de Hamadi's vrij te laten. Bemiddeling van de VN-gezant Giandomenico Picco, die momenteel in het Midden-Oosten is, heeft tot nu toe niets uitgehaald. Thais parlement stelt benoeming van premier uit BANGKOK - Het Thaise parlement heeft in verband met de gespannen situatie in de hoofdstad Bangkok de benoe ming van een nieuwe premier uitgesteld tot op zijn vroegst het komend weekeinde. De voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, Arthit Urairat, zei pas een kan didaat aan koning Bhumibol te zullen voordragen wan neer de spanningen zijn afgenomen en de wijziging van de grondwet rond is. Urairat zei dat het uitstel de steun heeft van zowel de regeringspartijen als de oppositie. „Ik neem een tendens waar in de richting van een nieuwe confrontatie", aldus de parlementsvoorzitter. „Een derge lijke tragedie zou nog gewelddadiger zijn dan de vorige". De regering, die wordt gevormd door een coalitie van vijf partijen die het leger steunen, hebben Somboon Rahong voorgedragen voor het premierschap, als opvolger van de vorige week zondag afgetreden Suchinda Kraprayoon. De oppositie echter verwerpt de kandidatuur van Somboon. IO DE JANEIRO - 'Het ?cht op zelfbeschikking p wettige afbakening van grondgebieden' eze eis zullen de in- eemse volkeren van onze laneet op tafel depone- •n bij de wereldleiders jdens de VN-conferentie )or milieu en ontwikke- ng, die morgen van start aat in het Braziliaanse io de Janeiro. Gedurende een week hebben afvaardigingen van oorspron kelijke bewoners uit alle wind streken met elkaar ervaringen uitgewisseld tijdens de eerste mondiale conferentie voor in heemse volkeren, die onder auspiciën stond van de Vere nigde Naties. De ontmoeting werd zaterdag afgesloten met de aanname van de Verklaring van Kari-Oca, genoemd naar een speciaal gebouwd India nendorp in de buitenwijken van Rio de Janeiro. Braziliaanse Xingu-Indianen traden als gastheer op voor hun eveneens bedreigde lotge noten elders uit de wereld. Aboriginals uit Australië, Cherokee-Indianen uit de VS, stamleiders uit Afrika, Inuit- eskimo's uit Canada, Lappen uit Finland en Indianen uit het Amazonegebied. Gedurende vier dagen hebben vijfhonderd oorspronkelijke bewoners, af komstig uit vijf continenten, achter gesloten bamboedeu ren vergaderd over allerhande politieke en milieuvraagstuk ken waar ze in het dagelijks le ven direct mee geconfronteerd worden. Zaterdag was het open huis en mocht de verzamelde wereld pers, die Rio langzaam begint te overspoelen met het oog op het .komende Eco-92-gebeu- ren, een blik achter de scher men werpen. Volgens de Brazi liaanse conferentieleider Mar cos Terena, een vervaarlijk ogend Indianenopperhoofd uit het Amazonegebied, is de bon te samenkomst vooral bedoeld geweest om de stem van de be dreigde inheemse volkeren te laten weergalmen tijdens de wereldmilieutop. „Nog te veel en te vaak'worden wij door de blanken beschouwd als een folkloristisch element. Het steekt ons dat we niet serieus genomen worden en dat de centrale overheid ons bevoog dend behandelt". RUSSEL De Europe- Commissie zal alsnog ;rtegenwoordigd zijn bij b opening van de Wereld- ilieuconferentie in de raziliaanse hoofdstad io de Janeiro. alkomen onverwacht kondig- Brussel gisteren aan dat de lanjaard Abel Matutes, die urocommissaris voor noord- ïidaangelegenheden is, de lw IG-delegatie morgen tijdens 1 opening van de conferentie ;t woord,zal voeren. irige week liet de boze en ge- lcjj jstreerde EG-milieucommis- j ris, de Italiaan Ripa de Mea- 4 i, weten niet naar Rio te zul- n gaan „omdat daar toch al lve|les is geregeld". In een op- llt( erkelijk korte verklaring van lsiEuropese Commissie heette ss ;t gisteren dat Abel Matutes :h naar Rio begeeft, „zulks in ,n uw overleg met commissie- 1 iorzitter Jacques Delors en jj mmissaris Carlo Ripa de Mp- ch a Dordvoeders van de Commis- ni i wensten niet in te gaan op j plotselinge ommezwaai van e. ussel. Wel werd gezegd dat )n atutes de milieustandpun- van de EG tijdens de ope ningssessie van de Rio-confe- rentie zal verduidelijken. Ma tutes zal vooral de EG-richtlijn over de stabilisering van de C02 uitstoten (die als de be langrijkste veroorzakers van de broeikaseffect worden ge zien) benadrukken. Die richt lijn, die vorige week,;door de EG-milieuministers voorwaar delijk werd aangenomen, voor ziet in de invoering van een zo genaamde ecotax, een milieu belasting op alle brandstoffen die het broeikaseffect veroor zaken. De ministers verbon den aan de ecotax wel de voor waarde dat invoering ervan pas kan plaatsvinden als de VS en Japan bereid zijn hetzelfde te doen. Nu al staat vast dat de VS zich op dat stuk in Rio niet zullen binden. Het plotselinge besluit van Brussel een lid van de Europe se Commissie naar Rio de Ja neiro te sturen, is wellicht in gegeven door de forse kritiek die door een aantal lidstaten op Ripa de Meana is uitgeoe fend. In Nederland kwam die kritiek vooral van de ministers Alders en Pronk. De laatste noemde Ripa's besluit zelfs „schandelijk". Ook in andere EG-landen, zoals Duitsland, was men weinig te spreken over de houding van Ripa. Kennelijk heeft Brussel zich nu op het meer gematigde standpunt gesteld dat de Rio- conferentie het begin is van een proces dat tal van milieu vraagstukken nadrukkelijk op de internationale agenda heeft In diverse 'EG-hoofdsteden wordt gezegd dat de verwach tingen van Ripa de Meana niet realistisch waren, maar dat Eu ropa niettemin moet proberen zijn standpunten op wereldni veau uit te dragen. Door de weigering van Ripa naar de Braziliaanse hoofdstad te rei zen, had Brussel zich die kans volledig ontnomen. „Er is geen enkel land dat zulke vergaan de voorstellen heeft gedaan als de Gemeenschap", zei de Por tugese milieuministers Carlos Borrega die in Rio namens de EG het woord zal voeren. Brus sel heeft inderdaad gepoogd de industriële wereld tot aan zienlijke verlagingen van de C02-uitstoten te bewegen. De EG wil de uitstoten in het jaar 2000 terugbrengen tot het ni veau van 1990. Dat moet onder meer gebeuren door middel van een ecotax van 3 dollar per vat olie in 1993. oplopend tot 10 dollar per vat in het jaar 2000. Nederland, Duitsland, Italië, België, Luxemburg en Dene marken willen de EG bewegen tot een eenzijdige invoering van de milieubelasting. De Eu ropese industrie is daar tegen omdat een eenzijdige ecotax de concurrentiepositie van het bedrijfdsleven in de EG ern stig kan aantasten. Erfgoed Als voorbeeld geeft hij dat In dianen volgens de letter van de Braziliaanse wet nooit de vol wassen leeftijd kunnen berei ken. Het artikel is destijds op genomen om te voorkomen dat de oorspronkelijke bewoners eigenmachtig hun grondge bied zouden kunnen verko-- De zaterdag aangenomen ver klaring van Kari-Oca zal het of ficiële standpunt zijn van de inheemse volkeren tijdens Eco-92. Centraal staat het zelf beschikkingsrecht en de wetti ge demarcatie van reservaten. In tegenstelling tot hun soort genoten in Amerika en Canada ondervinden de Braziliaanse Indianen veel tegenwerking in hun streven om hun culturele erfgoed te bewaren. Vooral in kringen van Braziliaanse mili tairen is men fel gekant tegen de creatie van speciale 'thuis- gebieden' voor oorspronkelij ke bewoners. Dat zou ten koste gaan van de nationale soeve reiniteit. In het document spreken de inheemse volkeren van het on vervreemdbare eigendoms recht over de gebieden die hun ooit zijn afgenomen door de blanke overheersers. Zij ach ten het daarom een rechtvaar dig streven om bij de nationale regeringen aan te dringen op -■*.% A, Leden van verschillende inheemse Braziliaanse Indianenstammen voeren een rituele dans op. schadevergoeding. Zo dient de overheid in hun ogen pacht te betalen voor de bruikleen van Indiaans grondgebied. Derge lijke regelingen zijn al in be perkte mate van kracht in Ca nada en Australië. In Zuid-Amerika is de situatie verre van ideaal. Eerste zorg van de twee miljoe;n Indianen die het Amazonebassin telt, is voorlopig nog het vastleggen van de wettelijke grenzen van de reservaten. Pas daarna kan gedacht worden aan een huur overeenkomst. Voorts hebben de aanwezige leiders van de 180 Braziliaanse Indianen stammen de suggestie geop perd om met de regering te gaan praten over de creatie van een speciale Indianen- deelstaat. Deze zou onderdeel moeten gaan uitmaken van de federale republiek Brazilië. Dovemansoren Ondanks het wensenpakket heeft de Verklaring van Kari- Oca geen radicale ondertoon. „We willen ons doel niet voor bijschieten. Daarom hebben we voor een diplomatieke tekst gekozen. Met polemische standpunten kloppen we aan dovemansdeuren", legt Eva- risto Nugkuak uit. Hij is voor zitter van de COICA, een vere niging waarbij 450 Indianen stammen uit het Amazonebas sin zijn aangesloten. „Belang rijk is dat onze stem tijdens Eco-92 klinkt ten overstaan van de gehele wereldbevol king". Een toezegging daartoe is inmiddels binnen. Van de Canadese conferentie- voorzitter Maurice Strong mo gen de inheemse volkeren wel geteld vijf minuten in de schijnwerpers staan om de Verklaring van Kari-Oca voor te lezen. Dit zal hoogstwaar schijnlijk gebeuren tussen de He en de 13e juni, wanneer de presidenten en regeringshoof den in Rio bijeenzijn. Of de we reldleiders intens zullen luis teren naar de inheemse verlan gens, blijft een vraag. Zeker is wel dat de Indianen in hun tra ditionele krijgsuitrusting voor een welkome afwisseling zul len zorgen tijdens de milieu marathon. De tv-camera's zul len dankbaar inzoemen. V mjanjuk, die, last heeft van zijn rug, wordt in een rolstoel de rechts- ^1 binnengebracht. FOTO: EPA dus Sheftel op de eerste dag van de laatste bewijsvoering in Demjanjuks hoger beroep te gen zijn veroordeling. Demjan juk, een gepensioneerde auto monteur uit het Amerikaanse Cleveland, werd in 1988 door een districtsrechtbank in Jeru zalem schuldig bevonden aan oorlogsmisdaden en ter dood veroordeeld. Demjanjuk werd gisteren in een rolstoel de rechtszaal binnengebracht. 1RUZALEM De advocaat n de vermeende oorlogsmis- diger John Demjanjuk heeft :t Israëlische Hooggerechts- f»f gisteren officieel gevraagd Jt doodvonnis van zijn cliënt ^vernietigen. Yoram Sheftel §|i dat zonder twijfel bewezen s dat Demjanjuk niet Ivan f Verschrikkelijke was, de sa- jstische gaskameroperateur |het concentratiekamp Tre- ika in Polen. „De conclusie [dat Ivan de Verschrikkelijke et de man is die daar zit", zei |)eftel, wijzend naar Demjan- die werd omringd door twaalftal bewakers. De öite oorlogsmisdadiger was Ivan Martsjenko, die uiter- Pniet op Demjanjuk lijkt, al- Zijn zoon John zei dat Demjan juks rug pijn was gaan doen tij dens de hobbelige, 70 kilome ter lange tocht in het politie- busje van zijn streng bewaakte gevangenis naar het gerechts hof. turacao: tekort aan arbeiders LEMSTAD Hoewel bijna een op de vijf mensen werkloos i bestaat op Curasao in alle economische sectoren en op alle ni- |aus een groot tekort aan arbeidskrachten. Het goed functione- tpde trainings-instituut Feffyk klaagt erover, dat er onder de Fklozen nauwelijks animo bestaat om een opleiding te volgen. Pe werklozen blijven liever in de bijstand dan aan de slag te fan", verklaart drs. Yubi Evertsz van Feffyk. Het gevolg is, dat Wtenlandse krachten moeten worden aangetrokken. LONDEN Een kara vaan van duizenden zoge heten 'New Age Travel lers' veroorzaakt een ware psychose rond de schoon ste natuurplekjes van En geland. Vorige week verzamelden zich zo'n 20.000 alternatieve reizi gers in de Malvern Heuvels in het graafschap Gloucestershi re voor een spontaan rave-fes- tival. De boodschap was vrij heid en muziek, maar geplaag de omwonenden begrepen de Parijs onder water De Franse hoofdstad Parijs en dorpjes in de directe omgeving zijn getroffen door hevige regens waardoor de elektriciteitsvoorziening uitviel en het verkeer ernstig ontregeld werd. Tussen zonsondergang en zonsopgang viel er 68 millimeter regen. Na weken van droogte en zonneschijn kon de grond de grote hoeveelheden water niet absorberen. Kelders stroomden over en straten kwamen blank te staan. Trein- en metrostations liepen onder water waardoor het forensenverkeer nagenoeg stil kwam te liggen. Overstromingen en modder maakten vele wegen van en naar Parijs onbegaanbaar. Een camping ten westen van Parijs kwam onder 1,5 meter water te staan. FOTO:AP massale trek eerder als eep ei gentijdse Hunnen-invasie. De 'Reizigers van de Nieuwe Tijd' zetten hun krakkemikkige ca ravans, mobile homes, tenten en soms veertig jaar oude bus sen neer nabij de heuvels waar stamhoofd Caratacus, een on gelukkige tijdgenoot van Aste- rix, door Romeinse legioenen werd verslagen. Een naburig druïdenfestival in de laatste week van mei bezorgde de to taal onvoorbereide gemeente Castlemorton plots een magi sche aantrekkingskracht. Dui zenden adepten van kosmi sche muziek, hypnotiserende technopop, cider, Ectasy, lsd en natuur stuwden naar de zelfde plek voor een 'her nieuwd contact met de aarde, in het tijdperk van Aquarius'. De mega-afspraak binnen het alternatieve circuit, van Lon- dense ex-punks tot keltische hippies, overdonderde de loka le politie volkomen. Vrede De karavaan was gekomen 'in vrede', aldus een deelnemer. Maar al gauw ontstond er grote haat bij de omwonenden. Niet in de laatste plaats vanwege de keiharde non-stop muziek, verzorgd door de 'Spiral Tribe', een New Age-stam die prat gaat op het bezit (op afbeta ling) van de krachtigste ge luidsinstallatie in de karavaan. Maar niet alleen muziek moes ten de bewoners van Caste morton geduren. Het regende klachten over gesloopte en op kampvuren verbrande tuin hekken, gestolen en gerooster de schapen, graffiti-impressio- nisme op schuren, omgehakte bomen en 'vrije toiletten' in menig achtertuin. De span ning tussen reizigers en bewo ners steeg met de dag, waarbij de eersten de laatsten gebrek aan tolerantie verweten. „Ge brek aan tolerantie?", briest een boer. „het is een stel uitge kookte leugenaars. Toen de media kwamen gingen ze in eens papiertjes opruimen voor de fotografen om te laten zien hoe vreedzaam en schoon ze zijn. Die vrijheid van ze is heel mooi, maar hoe staat het met onze vrijheid? En als dat stel eens bij jou in de tuin ging zit- Rituelen Dat laatste is de grote zorg van vele gemeenten in het westen en zuidwesten van Engeland waar de alternatieve festival kalender nog minstens tien rave-evenementen vermeldt. Met name de Midzomerritue len op 21 juni bij Stonehenge hebben een grote aantrek kingskracht en waren eerder toneel van confrontaties met de politie. Bij Castlemorton bleef de gevreesde herhaling van Caratacus' veldslag uit. 500 man oproerpolitie stelde zich op in Romeinse slagorde. maar hoefde uiteindelijk niet achter de schilden. Even na het verstrijken van een laat ontruimingsbevel zetten de laatste reizigers zich in bewe ging. „Ik begrijp niet waar die mensen zich zo druk om ma ken. Een paar dagen hebben we genoten van deze natuur die zij het hele jaar voor zich hebben", aldus een van hen. Voornaamste taak van de poli tie is nu te voorkomen dat de in kleine groepen opgedeelde reizigers (uitgerust met mobie le telefoons en faxapparatuur) zich weer formeren tot een machtige maar ongewenste karavaan, wars van Hare Ma- jesteits kampeerverordenin- gen. WENEN Oostenrijk is op grote schaal begonnen de komst naar het land van zowel buitenlandse werkzoekenden als vluch telingen te beperken. De regering heeft een wet ge maakt die de immigratie be perkt en heeft een andere wet ingevoerd die sinds gisteren het asielrecht op drastische wijze aan banden legt. De coalitieregering van soci aal-democraten en conserva tieven koppelt het verstrekken van een verblijfsvergunning aan de behoeften van de Oos tenrijkse arbeidsmarkt. Deze wet, die 1 januari 1993 moet in gaan, selecteert de aanvragers op hun arbeidskwalificaties en financiële omstandigheden. Bovendien staat de wet niet toe dat deze buitenlanders de eerste twee jaar van hun ver blijf in Oostenrijk hun families laten overkomen. Een uitzon dering wordt gemaakt voor mensen uit landen van de Eu ropese Economische Ruimte, die bestaat uit de twaalf lidsta ten van de EG en de zeven lan den van de Europese Vrijhan delsassociatie. EG-Commissaris Leon Brittan heeft gisteren gezegd dat Oos tenrijk geen lid kan worden van de Europese Gemeen schap, tenzij Wenen harde toe zeggingen doet over het losla ten van de Oostenrijkse neu traliteitspolitiek. „Het is rede lijk van potentiele nieuwe le den te verwachten dat zij volle dig deelnemen aan de geza menlijke buitenlandse, veilig heids- en defensiepolitiek", zei Brittan, EG-commissaris voor concurrentiezaken. Na de Tweede Wereldoorlog kreeg Oostenrijk de onafhankelijk heid als het beloofde altijd „neutraal" te blijven.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7