Donald Trump worstelt zich terug naar de top Moskou, vervuild hart in een vervuild lijf Britse staatsgeheimen hebben een zeer lange traditie CaidócOouAant BUITENLAND - DINSDAG 2 JUNI 1992 Idoor BOB VAN HUET LONDEN - Ondanks goede voornemens van van premier Major blijft de traditie van 'British se crecy' voorlopig gehand haafd op het hoogste rege ringsniveau. In naam van het 'algemeen be lang' mogen de Britten nog steeds niet weten hoe het pre cies zat met de Duitse bezet ting van de Kanaaleilanden, da homofilie van Oscar Wilde of, nog altijd actueel, het decreet dat de koninklijke familie vrij stelt van belastingen. k De cultus van discretie rond officiële documenten is niet al tijd terecht geweest, erkende de Britse minister van buiten landse zaken, Douglas Hurd, onlangs. Volgens de wet zou den de staatsarchieven na der tig jaar openbaar moeten wor den. Uitzondering daarop vor men documenten die het alge meen belang zouden kunnen schaden. Dergelijke stukken kunnen betrekking hebben op de nationale veiligheid, maar ook op de privacy van betrok kenen of nabestaanden. Maar omdat niemand graag vuile was buiten hangt, werd de uit zondering vaak tot regel. De onderwerpen van sommige ar chieven liggen zo gevoelig dat ze na een eeuw nog steeds het daglicht niet kunnen verdra gen. Volgens de krant The Indepen dent zijn er minstens vierdui zend dossiers die ook premier Major nog niet in de openbaar heid wenst, In een aantal daar van speelt de inlichtingen dienst MI6 een rol, waarvan het bestaan pas zeer recente lijk door Major werd erkend. Hij was de eerste premier die dat deed. Maar er zijn grenzen aan de nieuwe openheid. Tot de oudste staatsgeheimen be horen de processtukken bij de veroordeling, in 1895, van de schrijver Oscar Wilde wegens homofilie. De extravagante Wilde had een verhouding met Lord Alfred Douglas, jongste zoon van de Markies van Queensberry. Sommige histo rici verklaren de taaie geheim houding uit het respect voor de oude adellijke familie, maar anderen menen aanwijzingen te hebben voor een chantage van de markies aan het adres van de toenmalige premier, Lord Rosebery. Deze zou een relatie hebben gehad met de oudste zoon van de markies. Die oudste zoon pleegde zelf moord en zijn vader zou pre mier Rosebery medeverant woordelijk hebben gesteld. Om tenminste zijn jongste zoon 'te rédden' eiste de mar kies strafvervolging van Wilde. „Zo niet dan zou hij Rosebe- ry's affaire onthullen", aldus Wilde-specialist Tom Paulin. Gifgas Veel archieven uit Engelands koloniale verleden blijven eveneens verzegeld. De vrijga ve van documenten waaruit bleek dat het Britse leger in 1919 gifgas gebruikte tegen opstandige Kurden in Irak kwam bepaald op een ongeluk kig moment. Saddam Husayn bediende zich van dezelfde techniek. Officiële rapporten over de slachting die generaal Dyer ruim zeventig jaar geleden aanrichtte in de Indiase stad Amritsar (50 soldaten schoten 379 ongewapende betogers dood onder wie tientallen vrouwen en kinderen) zijn nog steeds 'militair geheim'. Hoe wel de toenmalige minister van oorlog, Winston Churchill, de schietpartij scherp veroor deelde, zouden lang niet alle kabinetsleden Dyers aktie hebben afgekeurd. Britse poli tionele acties in het voormali ge Palestina zouden in dezelf de categorie vallen. Vrijgave van de documenten zou pre mier Majors kritiek op Israël niet geloofwaardiger maken. Londen is en blijft verder ui terst voorzichtig met docu menten die betrekking heb ben op de Ierse kwestie, ook al zijn daar generaties overheen gegaan. Berucht is de strafex peditie van de 'Blacks and Tans', een reserve-eenheid van de Engelse politie. Nadat de IRA op 21 november 1920 elf vermeende politieagenten had doodgeschoten openden Blacks and Tans nog diezelfde middag het vuur op onschuldi ge voetbalsupporters in Dub lin. Bij de vergelding vielen twaalf doden en zestig gewon den. Officieus had de eenheid de vrije hand gekregen van de Britse premier Lloyd George. De documenten over de Duitse bezetting van de Kanaaleilan den liggen nauwelijks minder gevoelig. De Engelse krant The Guardian spoorde onlangs een van de nazi-kampbeulen van Alderney op, het eiland waar Russische, Franse, Belgi sche en Nederlandse krijgsge vangenen onder afschuwelijke omstandigheden slavenarbeid moesten verrichten. Kurt Kle- beck woont in Hamburg, maar werd nimmer aangeklaagd. Volgens historici zouden de documenten vele gruwelver halen bevestigen maar tegelijk een pijnlijk licht werpen op de collaboratie van menig eilan der. Premier Major heeft laten weten dat de rapporten hier over van de Britse militaire in lichtingendienst tot 2045 ver trouwelijk blijven. De vlucht van Hitiers plaats vervanger Rudolf Hess naar Schotland in 1941 en de wer ving door de Britse geheime dienst van Duitse agenten en geleerden blijven eveneens vertrouwelijk. Call-girl De verwachting is dat 'Profu- mo-affaire' (1963) het einde van de Koude Oorlog nog lan ge tijd zal overleven. De ver houding tussen de Britse nister van oorlog, John Pro mo, en de 21-jarige call Christine Keeler die ev eens de Sovjet-marineatta Yevgeny Ivanov onder klanten had heet nog alt zeer pijnlijk voor nabesta den. Echt interessant zou te weten welke rol de Britse lichtingendienst MI5 in hele zaak speelde en in hoev re de KGB werkelijk vat Profumo had. Minstens tot 2037 zal moe worden gewacht op het deer waarin koning George VI vader van koningin Elizabe belastingvrijstelling voor koninklijke familie liet rej len. Blijkens een recente o niepeiling heeft een meerd heid van de Britse onderdan moeite met het privilege dat schatkist een slordige 25 m joen gulden per jaar kost. H persoonlijk fortuin van koni m gin Elizabeth wordt geschat A ongeveer twintig miljard g den. De dringende argume ten van de koning om geen b lasting te willen betalen zijn tijd geheim gebleven, maar p gaan stemmen op deze kwesl - opnieuw ter discussie te st< len. Achter gesloten deuren? I Idoor LESLEY WHITE NEW YORK - Vijftig ver diepingen boven de lente in Central Park doet de beroemdste man van Amerika - als we zijn ad vocaat mogen geloven - wat £ij het beste kan. Do nald J. Trump demon streert de kunst van het zakendoen, zijn onsterfe lijke passie, in een strijd gewoel van adviseurs, een secretaresse en vier zeer geïmponeerde Arabieren. Saudi Arabian Airlines heeft zojuist een verdie ping eersteklas kantoor ruimte gehuurd in de prestigieuze Trump To wer in New York. „U heeft mooi gebouw", zegt de Saudi met de baard. „Ze ker". zegt Trump, „en u heeft mooie vliegtuigen". Een lach, een soepele handtekening en een onderneming die betekent dat het meest glanzende toren- blok van Manhattan voor 100 procent bezet is. „Moet ik bui ten wachten?", vraag ik de ad vocaat. „Nee, blijf maar", zegt Trump die het antwoord over de drie meter lange vergadertafel on derschept. „Blijf en kijk maar". Wat hij wil laten zien is duidelijk: dat de man die de oude bouwsels heeft afgebro ken en er grote glanzende ge bouwen voor in de plaats heeft gezet, monumenten voor de nieuwe levenskracht van het kapitalisme - kastelen, torens en appartementen voor de nieuwe financiële royalty - nog steeds aan de top staat. Of zich tenminste weer een weg terug naar de top worstelt. Trump is een man die graag wijst. „Moet je dat gebouw daar beneden zien", zegt hij terwijl hij het Trump Palace in 96th Street aanwijst. „Dat is van mij. het beste, het succes volste gebouw in New York City". Maar de gemanicuurde wijsvinger heeft zich al ver plaatst naar een dikke stapel net getekende documenten, het werk van die morgen. „Moet je dat zien", zegt Trump. „Allemaal deals, alle maal zaken, allemaal nieuw". Gesnoef Dit onbeschaamde gesnoef heeft een bedoeling: een jaar geleden riep iedereen dat het gedaan was met Trump, dat hij te veel financiële risico's had genomen met zijn drie casi no's, die een goudmijn hadden moeten worden maar getroffen werden door de recessie en lichtzinnig management. Hij moest zijn vliegtuig en zijn jacht verkopen. Van zijn mil jarden restten nog slechts mil joenen. Donald Trump was, zo als ze in Hollywood zeggen, fini. De afgelopen maanden is zijn positie in de zakenwereld ech ter weer aanzienlijk verbeterd. De banken zijn hem goedge zind en zijn vijanden vrezen dat hun leedvermaak te voor barig is geweest. Trump zegt te werken aan een comeback in zijn eigen stijl. „Ze mogen je wanneer je suc ces hebt", zegt hij, „maar ze hebben pas echt respect voor je wanneer je terug kunt ko: men na zoveel pech. Veel men sen hebben het net als ik moei lijk gehad - al kregen ze niet zoveel publiciteit - en veel van hen komen niet terug". Na een jaar van intensieve schuldenherstructurering, is de dreiging van bankroet en li quidatie eindelijk geweken. Maar. zo zegt hij. hij is altijd een fatalist geweest. Zelfs in de tijden van onbeteugelde aankopen en beroemde vrien den (Michael Gorbatsjov, Syl vester Stallone) was hij op storm en regen voorbereid. Geen tijd De gouden eeuw is voorbij, maar Trump heeft geen tijd voor wat hij de kleffe liberale denkbeelden acht van een minder materialistisch tijd perk. Hij begrijpt de markt, maar doet niet aan betweterige Zeitgeist-theorieën. „De we reld verandert niet, mensen veranderen niet. ideeën veran deren niei. - alleen omstandig heden veranderen". De aardi gere. vriendelijkere jaren ne gentig? Vergeet het, zegt Trump. „Het enige wat ik kan zeggen is dat het aankomt op overle ven en dat ik gezegend ben met een vermogen om druk te weerstaan. De meeste mensen hadden in een hoekje op hun duim zitten sabbelen als ze zo aan de schandpaal genageld waren als ik vorig jaar. Ik ga niet achter me kijken en zeg gen dat het moeilijk was en dat ik mezelf de schuld geef. We zijn er doorheen gekomen..." Hij houdt op met praten en kijkt naar de advocaat, een man voor wie een woord als „brutowinst" poëzie is. „Heb je haar horen zeggen dat mijn nettowaarde wordt geschat op meer dan anderhalf miljard?", vraagt Trump. „Ik ben mis schien groter dan ooit tevoor. De operatie is efficiënter nu, meer gestroomlijnd, en ik heb een boel mensen afgestoten die ik niet nodig had". Een van die mensen, de chirur gisch veijongde mevrouw Iva- na Trump, weigert zich ge deisd te houden. Hoewel ze haar schadevergoeding ruim schoots uitbetaald heeft gekre gen, kost ze Trump nog steeds veel hoofdbrekens. De hele stad leeft met haar mee - ze is natuurlijk heel zielig nu ze nog maar een paar luttele miljoen- tjes heeft om haute couture van te kopen. BoekIvana Ivana heeft nu een boek ge schreven, 'For Love Alone': 500 pagina's wemelend van de gro te namen en in trendy restau rants lunchende dames. Het verhaal vertoont opmerkelijke overeenkomsten met Ivana's eigen leven. De heldin is een Tsjechoslowaakse ski-kampi oene, de held een montere on dernemer. De vrouw die de echtgenoot steelt is een grote blonde hoer met een zuidelijk accent die naar Trumps zin veel te veel lijkt op zijn vrien din Maria Maples. Aangezien hij Ivana bij de scheiding 25 miljoen dollar heeft betaald, is 'The Donald', zoals zij hem noemt, verre van tevreden met deze gang van zaken. „Dat boek is een schen MOSKOU - Door een blauwe mist van uitlaat gassen raast onze stook olie zuipende Volga over de Kasjira Chaussee. We zijn op weg naar Brateje- vo, een wijk in het zuid oosten van Moskou. „Kijk, daar heb je de Tsaren- vijvers". Milieu-activiste Nad- ja Nadeïna wijst naar een park fechts van de weg. „Zou een prachtig recreatiegebied kun nen zijn voor de bevolking van de nieuwe wijken". Aan deze kunstmeren plachten de tsa ren met hun familie te verpo zen sinds Boris Godoenov, in de 16e eeuw. Er zit nog vis in de vijvers en er varen veel ka no's, maar het gebied is net als de rest van de wijk hard bezig ten prooi te vallen aan de op rukkende industriële vervui ling. Verderop aan de weg neemt de vegetatie af. De lente begint laat in Centraal-Rus- land, de bomen zijn nog maar net uit de knop, maar het groen van de bladeren is al ver vaald tot een stoffig grauw grijs. Bij een zijriviertje van de Moskva stappen we uit. „De Gorodna was gltijd een vis- kweekplaats bij uitstek", legt Nadja uit, „maar er komt een metrolijn die deze wijk met het centrum van Moskou gaan ver binden. De metrobouwers lap pen de nieuwe milieuwet aan hun laars en willen het rivier tje in beton opsluiten". Dat is ooit al gebeurd met de Mos- kouse rivier de Jaoeza. Hoe dichter we bij Bratejevo Jonge gezinnen Bratejevo is een wijk vol jonge gezinnen. We passeren school na school, kleuterschool na kleuterschool. „De bevolking hier bestaat voor veertig pro cent uit kinderen", weet de mi lieu-activiste, die in 1987 tot de eerste bewoners van de nieuwe wijk behoorde. „Opgroeiende kinderen zijn gevoelig en wor den eerder dan volwassenen de dupe van de milieuramp hier. Vaak hebben ze bloed neuzen; dat komt door de ben zol in de lucht. Ze klagen over hoofdpijn en zijn snel ver moeid". Uitlaatgassen, benzol, fenol, methaan en cyaanwaterstof bezorgen de wijk een geva rieerd geurenbouquet. Niet al leen de lucht, ook de bodem is verontreinigd. Een archeologi sche speurtocht naar de twin tigste eeuw brengt ons bij een afgraving tussen met gras be groeide heuvels, waar we een dwarsdoorsnee kunnen be wonderen van tientallen me ters hoog opgestapeld indus trieel vuil. De overheid zwijgt over de samenstelling van de afvalberg, maar de bewoners van de wijk vermoeden dat Milieu-activiste Nadja Nadeïna wijst naar de troep in haar wijk. FOTO'S: ROB VUNDER Mijn mededeling dat de Vere nigde Staten zich volgende maand op de wereldmilieucon ferentie in Rio de Janeiro zul len moeten verantwoorden als 's werelds grootste vervuiler stuit bij de Moskouse milieu activisten op ongeloof. „Klets koek", schampert Volodja, die deze twijfelachtige eer voor zijn eigen land opeist. Moskou is geen uitzondering, de ramp strekt zich uit van de Noorde lijke IJszee tot het Aralmeer in Centraal-Azië, van het Balti- kum tot Vladivostok. „Het eni ge wat Rusland redt, is de on metelijke ruimte", stelt minis ter Danilov-Daniljan spijtig vast. De mensen in Bratejevo zijn het roerend eens met hun mi lieuminister als deze voor Rus land over tien tot vijftien jaar een daverende milieuramp voorspelt. Het enige 'lichtpun tje' dat de bewindsman ziet, is de omstandigheid dat de groot ste vervuilers er economisch het slechtst voorstaan en daar om onder de huidige crisis het eerst de geest zullen geven. De terugweg van de brullei vlam naar Nadja's huis lo via een morsdode straat, berm en levenloze bomen bedekt met een dikke laag grauw gruis. „Van de nabui cementfabriek", verklaart lodja. Vlakbij staat ook nog reusachtige energiecentr de enige in Moskou die noj steenkool draait. Het echtj denkt met weemoed terug de Kievwijk, in het westen Moskou, waar ze tot 1987 een communale flat woonc Daar deelden vier gezin: eVen zoveel kamers, met gezamenlijke keuken en 1 kamer. In het park aan overkant zong 's zomers nachtegaal. Het was behel in dat krappe huis, maar n de toestand volkomen uitzi loos. Woningruil is uitgeslo de reputatie van de wijk is) en zijd bekend. Woningnoc endemisch in Moskou. Ui beerput van Bratejevo koi Nadja en Volodja nooit n weg. Tot de oudste Britse staatsgeheimen behoren de processtukken bij de veroordeling van de schrijver Oscar Wilde, in 1895, wegens ho mofilie. FOTO: SP Donald Trump en zijn verloofde Maria Maples. ding van een contract dat ze voor ons huwelijk heeft gete kend en waarin staat dat ze niets over mijn leven mag schrijven. Ze probeerde dat in het gerechtshof ongeldig te maken, maar dat lukte niet..." „Nu moet ik gaan beslissen wat ik eraan zal doen. Ik pro beer altijd aardige dingen over haar te zeggen. Ik zal altijd van haar blijven houden omdat ze de moeder van mijn drie kin deren is en het verschrikkelijk moeilijk is om tegen haar te vechten. Maar wat ze heeft ge daan is onaanvaardbaar". De schrijfster heeft ondertus sen munt geslagen uit de pu bliciteit rondom haar echt scheiding. Haar boeken gaan als warme broodjes over de toonbank, ze heeft carrière ge maakt als spreker (met als spe ciaal onderwerp: Durf Jezelf Te Zijn), 'haar' reeks schoon- heidsprodukten loopt goed en binnenkort dreigt een parfum te verschijnen onder de naam 'Ivana'. Ploert Al heeft de high society beslo ten dat Donald de ploert van de saga is, hij blijft er onverstoord onder en is officieel verloofd met mejuffrouw Maples, met wie hij de tijd al sportend, de roddelpers ontvluchtend en di amanten kopend doorbreng. Ze zijn, zo zegt hij. hemels ge lukkig. „Mijn eerste vrouw vond het heerlijk om naar al die liefdadigheidsdiners te gaan, hield van alle publiciteit. Ik niet". In tegenstelling tot de uiterlij- ké schijn is Maria volgens Trump een echte huismus en steunt ze hem enorm. In de winter brengen ze de week ends door in Mar A Lago, zijn prachtige landgoed te Palm Beach. „Tijdens de scheiding en de financiële problemen waren de mensen gewoon ver bijsterd. Ze kwamen naar me toe en zeiden: 'Jee, je ziet er goed uit. Je ziet er jonger uit dan vijf jaar geleden!' Je moet tegen de druk kunnen, je moet 's nachts kunnen slapen. Je moet positief denken en dan komt het allemaal goed". Hij ziet er inderdaad minder gespannen uit dan hij waar schijnlijk verdient: hij is licht gebronsd; zijn peper-en-zout kleurige haar hangt zwierig tot over zijn kraag; hij vertoont enige neiging tot corpulentie - hoewel New York de vrouwen aan de top het liefst vel over been heeft, wordt de Goliaths een zekere mate van embon point grif vergeven; en zijn tanden getuigen van de won deren die de moderne ortho- dontisten kunnen verrichten. Wanneer je naar Trump lu/i! tert besef je dat hij altijd ziel zelf speelt - zoals hij deed de miniserie 'I'll Take Manhl tan' naar het boek van Judi Kranz. Het is een rol waar i volkomen tevreden mee Het belangrijkste in het lev| vertrouwt hij me op de acht1 bank van zijn lange limousïl toe terwijl hij ondertuss; Maria belt om een afspraak maken, zijn familiewaarden. Eigenlijk wil ik hem heel j meen vragen hoe hoog hij miliewaarden dan insch Maar ik doe het niet. Want heeft me net uiterst bemint lijk uitgenodigd langs te 1 men in Florida. Hij kust mei dag en biedt me het gebri van zijn-limousine aan. „Mf sen die me kennen mogen i bijna altijd", zegt hij. „Dat k je je lezers zeggen". The Times komen, hoe spaarzamer het groen. „Een steenwoestijn!", mompelt Nadja's man Volodja voor zich uit. De stank van uit laatgassen legt het langzamer hand af tegen een messcherpe geur. Het is alsof we een linkse directe op de neus krijgen. We, naderen de petrochemische fa-; briek van Kapotnja, de énige' benzineproducent in de regio Moskou. „Hier komt de bjand- stof vandaan waar alle auto's in stad en regio op rijden", meldt Nadja. De vervuilde Moskouse wijk Bratejevo. hier zware metalen en zelfs ra- hier nog lang niet zo erg is als dioactief materiaal in de grond elders in de stad. zitten. Bij metingen is het stra- Vanaf een balkon op de zeven- lingsniveau hier hoger dan tiende etage in de torenflat normaal gebleken. Klachten waar Nadja en Volodja met over deze en andere ecologi- hun twaalfjarig dochtertje wo- sche misstanden doet het nen, kijk je uit over eindeloze stadsbestuur van Moskou af stinkende poelen vol mense met de dooddoener dat het lijk drek en industrieel afval uit heel Moskou. Bij noordwes telijke wind krijgen de bewo ners de stank van de filtreer- velden rechtstreeks de woning ingeblazen. In de verte brandt de eeuwige vlam van Kapotnja. Via deze loeiende fakkel brandt de pe trochemische fabriek, volgens milieuminister Viktor Dani lov-Daniljan „moeiteloos de grootste vervuiler van Mos kou", vijftien keer zoveel af- valprodukt als technologisch nodig is. De verspilde energie hier komt overeen met vijf op volle toeren draaiende straal motoren. -i-:

Leidse Courant | 1992 | | pagina 6