Irak verwerpt nieuwe grens et Kuwayt i" Syriërs beschieten vliegtuigen Israël CeidócSouacmt BUITENLAND LO: honderden miljoenen kinderen moeten werken hoedstolsels verwijderd lit hersenen PLO-leider Landen springen op eigen wijze om met VN-sancties De Klerk: communisme èn apartheid zijn dood DINSDAG 2 JUNI 1992 hasjiesj beproefd medicijn oudheid ÈRUZALEM - Archeolo- Jen in Israël hebben voor het eerst kunnen aantonen lat hasjiesj, zoals al werd Frans kabinet overleeft motie van wantrouwen PARIJS - Het kabinet van de Franse premier Pierre Beregovoy heeft gisteravond op het nipper tje een motie van wantrouwen overleefd. De door fermoed, in de oudheid de conservatieve oppositie ingediende motie gebruikt werden als pijn stillend middel bij geboor- jen of ziekten. Archeolo- Jen vonden hasjiesj in de iuikstreek van de over- ilijfselen van een 14-jarig Reisje uit de vierde eeuw de jaartelling. Het ïeisje stierf tijdens de be- alling; in haar bekken rerden de overblijfselen Jan een volgroeide foetus [evonden. kreeg 286 stemmen, drie te weinig voor een meer derheid in de 577 zetels tellende Nationale Verga dering. Beregovoy trad in april aan als premier. De stemming van maandag was door de regering met vrees tegemoet gezien, omdat de communisten hadden aangekondigd de motie van wantrouwen te steunen. Zij besloten daartoe uit onvrede met de Franse steun voor het nieuwe Europese landbouw beleid. De socialistische partij heeft geen absolute meerderheid en kan regeren dankzij gedoogsteun. Vermoedelijk hebben dit keer parlementariërs uit het politieke midden de socialistische regering het voordeel van de twijfel gegeven. Celstraf wegens bloedbad in Dili DENPASSER - De eerste drie van de tien Indonesi sche militairen en politie mannen die voor de krijgs raad moesten verschijnen wegens wangedrag tijdens het bloedbad in Dili, in Oost-Timor in november vorig jaar, zijn veroordeeld tot celstraffen variërend van acht tot zeventien maanden. Twee soldaten kregen acht maanden ge vangenisstraf terwijl poli- tiemajoor Martin Alau 17 maanden kreeg. De ver oordeelden zijn alledrie van Oosttimorese afkomst. EP'er moet veearts smartegeld betalen BRUSSEL De Belgische Europarle mentariër Jacques Vandemeulebroucke moet een veearts uit Damme ruim 8000 gulden smartegeld betalen omdat hij de man er in het openbaar van had beschul digd te behoren tot de „Vlaamse hormo nenmaffia". De vrouw van de arts en haar twee kinderen kregen voor het aangedane leed een vergoeding van ruim een kwartje toegewezen. De veearts, Pierre Lampo, had van de afgevaardigde van de Volksu nie oorspronkelijk een schadevergoeding geëist van 1,3 miljoen gulden. De recht bank van Brugge stelde dat de Europarle mentariër weliswaar te ver was gegaan in zijn uitlatingen, maar vond die eis wat overdreven. Kohl ver achter bij Björn Engholm BERLIJN Volgens een opiniepeiling zou slechts 27 procent van de Duitsers op CDU-bondskanselier Helmut Kohl stemmen als er nu in de Bondsrepubliek algemene verkiezingen werden gehou den en 40 procent op de SPD'er Björn Engholm. Volgens de peiling in op dracht van de televisiezender RTL Plus zou in Oost-Duitsland slechts 20 procent op Kohl stemmen, het laagste percenta ge sinds er in november werd begonnen met een wekelijkse verkiezingsbarome ter in de voormalige DDR. In een recen te peiling in opdracht van het weekblad Der Spiegel was het verschil tussen Kohl en Engholm kleiner: 41 tegen 49 procent. eigenlijk een deel van Irak was dat er door de Britse koloniale overheersers vanaf was ge haald. De voormalige Amerikaanse ambassadeur bij de VN, Tho mas Pickering, die nu is opge volgd door Edward Perkins, heeft gezegd dat de economi sche sancties tegen Irak van kracht blijven als dat land de nieuwe grens niet accepteert. In het wapenstilstandsverdrag wordt van Irak geëist dat het de „onschendbaarheid van de internationale grens en de toe wijzing van de eilanden" er kent zoals die in 1963 in een akkoord tussen Irak en Ku wayt werden vastgelegd. Onder toezicht van atoomdes kundigen van de Verenigde Naties zijn gisteren de laatste gebouwen van het Iraakse UGH DAD/NEW YORK Irak heeft geweigerd de oor de Verenigde Naties astgestelde nieuwe grens iet Kuwayt te erkennen. e verwerping van de nieuwe ens, vervat in een 57 pagi- i's tellende brief in het Ara- sch aan secretaris-generaal outros Boutros-Ghali van de N, i% een schending van het estandsakkoord waarmee in jril 1992 een einde werd ge laakt aan de Golfoorlog. De ieuwe grens werd vorige laand door VN-functionaris- ;n vastgesteld en loopt dieper i Irak. waardoor Kuwayt er en nieuwe oliebronnen bij- rijgt alsook de verlaten Iraak- marinebasis in Um Qasr. De aakse minister van buiten- tndse zaken Ahmed Husayn atoomcomplex Al-Atheer ver in de brief dat de nieuwe rens „illegitiem" is, aldus VN- iplomaten. In de brief werd hoofdstuk is definitief geslo- pnieuw gesteld dat Kuwayt ten". jENEVE Honderden mil- >enen kinderen in de hele we- ;ld moeten dagelijks werken, lij werken in steenbrekerijen n mijnen, weven tapijten, be- lerken akkers en worden in brdelen zonder scrupules uit- ebuit. Hun arbeidstijd be haagt vaak 12 uur per dag, het )on daarentegen beloopt rond 4 gulden per week, als ze al verdienen, zo schrijft de hternationale Arbeidsorgani- atie (ILO) in haar jaarlijkse prslag over arbeidsomstan- jgheden in de wereld. Kinder- volgens de ILO, die lorgen zijn jaarvergadering bgint in Genève, wijdverbreid komt niet alleen voor in fcië, Afrika en Latijns-Ameri- Spanje en Italië horen tot Europese landen met de logste aantallen werkende Inderen. In de Verenigde Sta- worden dagelijks duizen- kinderen, vooral uit emi- ntenfamilies, naar boerde- en plantages voor werk op de akkers gestuurd. Hoofd oorzaak voor de kinderarbeid is volgens de ILO de armoede. In Zuid-Azië zijn miljoenen kinderen praktisch lijfeige nen, „die als slaven werken om schulden af te betalen die hun ouders zijn aangegaan". De meeste kinderen werken in de landbouw. In de steden wer ken ze in kleine bedrijven, ver huren ze zich op de markt als drager, verkopen op straat lo ten of wassen autoruiten. Straatkinderen brengen vaak meer geld naar huis dan hun ouders. „Elk werkend kind geeft een deel van zijn jeugd op", aldus het ILO-rapport, „maar weinigen offeren zoveel op als zij die tot de prostitutie worden gedreven". Wat alle werkende kinderen nodig heb ben is hulp en bescherming, onderstreept de ILO. Doel op lange termijn is nog steeds af schaffing van alle kinderar beid. Wetgeving alleen is daar voor niet voldoende. MMAN Yasser Arafat heeft isteren in een ziekenhuis in e Jordaanse hoofdstad Am- an een hersenoperatie on- ergaan om bloedstolsels te fcrwij deren die waren ont- laan door bloeduitstortingen jdens het vliegtuigongeluk Bt de PLO-leider in april in de ibische woestijn overkwam, rafat (62) herstelde volgens fin lijfarts Ashraf Kurdi goed in de ingreep en zou het zie- fcnhuis over enkele dagen logen verlaten. De anderhalf kir durende operatie werd uit- Bvoerd door de dr. Adel preydeh, hoofd van de neuro- gische afdeling van het zie kenhuis. Arafat was zondag onderzocht omdat hij last had van steeds terugkerende hoofdpijn. De artsen in-het zie kenhuis ontdekten bloedstol sels onder Arafats schedel, ver oorzaakt door bloedingen. Ara fat wilde aanvankelijk operatie uitstellen tot na zijn terugkeer van een bezoek aan Irak. Maar toen hij gistermor gen per auto bij de Jordaanse grens arriveerde werd hij over vallen door hevige pijnen in zijn hoofd. Met grote snelheid werd hij teruggebracht naar Amman, waar hij rond het middaguur werd geopereerd. Victorie Plaatselijke verkiezingen hebben in Kathmandu al enkele doden geëist, maar de overwinning van hun favoriet, de regerende Congrespartij van Nepal, maakt voor deze jongeren veel goed Met de partijvlag op hun gezicht geverfd maken ze het V-teken van victorie. FOTO: AP DEN HAAG - De landen van de internationale ge meenschap gaan ieder op eigen wijze om met de te gen Servië en Montenegro afgekondigde VN-sanc- ties. Griekenland kostte het giste ren moeite de VN-bepalingen tegen Joegoslavië na te ko men. Overeenkomstig het vluchtschema landde op de luchthaven van Athene een Servië en de Oostenrijkse pre mier Franz Vranitzky zei giste ren militair ingrijpen niet uit te sluiten als de sancties geen invloed hebben. Groot-Brittan- nië kondigde gisteren aan de toestel van de Joegoslavische Joegoslavische ambassadeur Terwijl Griekenland en Rus land. rekening houdend met de economische gevolgen van het embargo, zeer voorzichtig resolutie 757 naleven, voeren de voorstanders van een harde aanpak van Servië de sancties zonder dralen uit: Servië nam gisteren de eerste stappen om de gevolgen van het handelsembargo op te kunnen vangen. Belgrado kon digde speciale maatregelen aan om te besparen op oliepro- dukten. De benzine werd ge rantsoeneerd, burgers mogen niet meer dan twaalf liter tan vliegveld verklaarde dat van zaken liet weten dat sinds het sie. Bohte, verliet Den Haag eind vorig jaar, nadat Slovenië onaf hankelijk was geworden. Daar na is geen nieuwe ambassa deur benoemd. Zes ambassa demedewerkers zijn al eerder uit Den Haag vertrokken. Thans werken nog acht uitge zonden Joegoslaven op de mis- weekeinde al verscheidene Joegoslavische diplomaten het land hadden verlaten. de Griekse regering nog geen order was ontvangen dat aan de luchtverbinding een einde dient te worden gemaakt. Grie kenland vreest dat het han delsembargo het land miljar- xt_ j0_1o_ j den guldens gaat kosten. Rus- INeCieriailQ land had gisteren eveneens de De Nederlandse minister Hans sanctiebesluiten nog niet ten van den Broek (buitenlandse uitvoer gebracht. Ook in Mos kou landde een JAT-toestel. Van de oorspronkelijke voor zaken) beziet nog op welke wij ze Den Haag gaat handelen om het Joegoslavische ambassa- standers van de sancties lijkt depersoneel terug te brengen, Oostenrijk zo snel mogelijk zo zei een woordvoerder van een totale Servische boycot na het ministerie. De laatste Joe- te streven. Wenen staakte zon- goslavische ambassadeur in al het luchtverkeer met Nederland, de Sloveen Borut go. De Europese Gemeenschap maakte bekend dat zij de sanc ties die zij vorige week woens dag tegen Joegoslavië uitvaar digde zal aanpassen aan de be palingen van de VN. Resolutie 757 gaat namelijk verder dan de EG-sancties. De VN kondig den een nagenoeg totaal han delsverbod tegen en een ver bod op olieleveranties aan Joe goslavië af. Ook de voormalige Joegoslavi sche deelrepublieken Slovenië en Macedonië schaarden zich achter het VN-handelsembar- BAYRUT Syrische troepen hebben gisteren met luchtaf weergeschut geschoten op Is raëlische gevechtsvliegtuigen die over de Bekaa-vallei in Oost-Libanon vlogen. Volgens van Hezbollah in Zuid-Liba- non. Velayati kwam in de Syri sche hoofdstad Damascus aan voor besprekingen die, naar verwacht werd, vooral zouden gaan over de Israëlische de Libanese politie was het de vallen, waarbij in de afgelopen derde keer in twee weken dat twaalf dagen zeker 25 mensen de Syriers Israëlische toestel- werden gedood en 60 anderen len beschoten bij de confronta ties tussen Israëliërs en pro- Iraanse shi'itische guerrilla strijders. Geen van de vliegtui gen werd geraakt. De Ameri kaanse ambassadeur in Liba non, Ryan Crocker, zei dat Washington „de escalatie van geweld in Zuid-Libanon met bezorgdheid gadeslaat". De Iraanse minister van buiten landse zaken, Ali Akbar Velay ati, veroordeelde de Israëli sche luchtaanvallen op bases gewond raakten. Vandaag zou Velayati een bezoek brengen aan Bayrut om over de bilate rale betrekkingen te praten en over de „explosieve situatie" in Zuid-Libanon, meldde de Iraanse ambassade in Bayrut. De Syriërs schoten gisteren vanuit de omgeving van de oude stad Baalbek. Syrië heeft als gevolg van een mandaat van de Arabische Liga e^n vre desmacht van 40.000 man in Libanon. Monique je t'aime door JO WIJNEN Nergens worden zoveel slechte dingen gezegd over de Walen als in België. Franskiljons worden ze genoemd. Ze graaien in de vleespotten van de rijke Vlamingen. Ze maken het geld op. Ze verdommen het om Nederlands te spreken. Ze noemen Leuven Louvain en Antwerpen Anvers. Ze betalen hun onderwijzers zo slecht dat die om de twee maanden in staking gaan. Ze pappen aan met Franse bankiers die België pogen in te palmen. Ze zoeken voortdurend ruzie, zodat in Brussel een permanente politieke crisis heerst. Wat een volk! Maar evengoed staat ergens op een pilaar van een brug, die over de autoweg Brussel- Luxemburg leidt, de hartverscheurende kreet: 'Monique, je t'aime'. In zwart spuitbusschrift. Dat is nog iets anders dan 'Vlaanderen onafhankelijk' dat her en der op bushaltes is gekalkt. Er is hier zonder twijfel sprake van een Waalse Romeo die, onder dekkingvan het nachtelijk duister, zijn hartstochten vooreen Waalse Julia (het zal trouwens wel een Jul iette zijn) de vrije loop heeft gelaten. Althans dat denken wij, de niet door de Belgische broederstrijd besmette buitenstaanders. Maar laten wij ons, voor wat betreft bovengenoemde liefdeskreet, eens even verplaatsen in het Vlaamse denken. Daar zal men misprijzend kennis nemen van het feit dat een Waal van Monique houdt. Het spuitbusschrift zal daarom worden afgedaan als een geval van vandalisme, dat nog bar veel geld gaat kosten, omdat die brugpüaar vroeg of laat moeten worden gereinigd. Op kosten van de Vlaamse belastingbetaler nog wel. Trouwens, zo luidt alweer de Vlaamse logica, de Romeo had er beter aan gedaan zijn boodschap tweetalig op die brugpüaar te kladden. Eerst in het Frans, dan in het Nederlands. Monique, je t'aime. Monika, ik hou van je. Trouwens, kunnen Walen wel liefhebben? Bestaat Monique eigenlijk wel? Was hier niet een dolgedraaide Franskiljon aan het werk, die een nieuwe politieke crisis wilde forceren, inplaats van een liefdesklacht uiten? In het slechtste geval, zo zal de achterdochtige Vlaming denken, is de boodschap op de brug geschreven door een wanhopige, want onderbetaalde Waalse onderwijzer die aldus de vrouw tracht te paaien die hem, vanwege zijn te lage salaris, heeft afgewezen. Zo krijgt ook deze Waal broodje van eigen deeg, zal de Warning zeggen. Dat de Romeo nog steeds niet is opgespoord en voorde rechter is geleid voor zijn daad van vandalisme, heeft natuurlijk met het ontredderde en corrupte rechtskundig systeem uprt Wallonië te maken, heet het benoorden de taalgrens. Met zo'n onverlaat zouden ze in Vlaanderen wel raad hebben geweten. Misschien hebben de Rijkswachters hem wel willen pakken, maar is mijnheer Spitaels - de politieke God van Wallonië - voorbijgereden, die vervolgens de rechter van onderzoek heeft gebeld met het verzoek niet tot actie over te gaan om aldus de Vlamingen reden tot nieuwe gramschap te geven. Reken er dus maar niet op dat hier gewoon een verl iefde jongeling aan het werk is geweest. Mischien is "Monique, je t'aime" wel een gecodeerde boodschap van de Bende van Nijvel. Als dat het geval is - en waarom zouden de Vlamingen ook nu niet het allerergste denken? - laat zich gemakkelijk verklaren waarom Spitaels de rechter van onderzoek heeft gebeld. Want promi nente Waalse pol itici l iggen onder één deken met de leden van die bende. Ziedaar, de cirkel is rond. Wat zich als een blijk van hartstocht liet aanzienis eigenlijk een door Franse bankiers gefinancierd complot dat door Spitaels en Vanden Boeynants is opgezet om de Vlamingen zodanig in verlegenheid te brengen dat de Walen eindelijk de kans krijgen opnieuw de macht te grijpen, waarna het Nederlands onverwijld zal worden verboden en de Antwerpse haven opnieuw zal worden geblokkeerd, dat alles met behulp van door Waalse fabrikanten vervaardigde wapens die door de Bende van Nijvel uit de arsenalen van het leger zij n gestolen met de rechtstreekse steun van Franstalige officieren die Brussel al hebben omsingeld en nu op het punt staan de Vlamingen bij Knokke in zee te drijven. Inderdaad, nergens worden zoveel slechte dingen over de Walen gezegd als in België. Maar pas op! Bovenstaand verhaal is - weliswaar met enkele varianten - omkeerbaar. Want op een brugpüaar ergens tussen Antwerpen en Gent staat waarachtig'Monika, ik hou van je'. In zwart spuitbusschrift. Wie zich in het Waalse denken wil verplaatsen, hoeft niets te doen dan de moraal van bovenstaand leerdicht gewoon op z'n kop te zetten. Want nergens worden zoveel slechte dingen over de Vlamingen gezegd als in België. Wat een volk! Hebron Israëlische kolonisten vieren met een mars de 25e verjaardag van de bezetting van Hebron. FOTO: EPA (APITEIN ROB - DE ONDERWERELD VAN PROFESSOR LUPARDI - Wekenlang verblijft Rob onder de slaven van Lupardi, zonder voortbewogen. De "Atoomjetamphibiemobile", noemt Yoto dat ding. zijn aanwezigheid wordt opgemerkt. Hij krijgt ruimschoots de Toon verricht nu koeriersdiensten en zijn gezicht heeft dezelfde we- pns om te ontsnappen, maar natuurlijk gaat hij niet zonder Toon en zenloze uitdrukking gekregen als die van de slaven. Ook Skip wordt fan- kn ^eze twee '3ev'nf'en z'c'1 'n macht van de geleerde. Lu- als proefkonijn gebruikt. De hond krijgt vlerken en draagt onder zijn ,a heeft Taaie Toon uitgerust met een kopantenne en de arme lijfje een iconoscoop. Lupardi dirigeert hem zo de lucht in en zowaar, «eman krijgt zowaar ook zijn "onbreekbare benen": hij wordt inge- die brave Skip vliegt! Hij kan nu worden gebruikt als luchtwaarnemer. »uwd in een soort reuze-autoped, die door atoomkracht wordt MOSKOU - Zowel het communisme in Rusland als de apartheid in Zuid- Afrika is dood. Dit zei de Zuidafrikaanse president Frederik de Klerk giste ren, na een eerste wande ling over het Rode Plein. De Klerk voerde twee uur lang besprekingen met zijn ambt genoot in het Kremlin, Boris Jeltsin. De warme ontvangst in Moskou betekent een diploma tieke doorbraak voor de Zuida frikaanse president en biedt de Russische leider hoop op eco nomische hulp. De Klerk wees er wel op dat marxisten nog steeds een sterke invloed heb ben in oppositiegroepen, on der andere in het Afrikaans Nationaal Congres (ANC). „Wij strijden nog steeds tegen com munisme in Zuid-Afrika", al dus de president, „maar we zijn ervan overtuigd dat we zullen winnen". In de stad wapperden in de hoofdstraten en op de dak van het Kremlin Zuidafrikaanse vlaggen, wat enkele jaren geleden nog on denkbaar was, toen Moskou marxistische groepen in heel Afrika met enorme bedragen financieel steunde. In het Kremlin te Moskou ontspannen president Frans de Klerk (links) van Zuid-Afrika en zijn gastheer Boris Jeltsin zich met een drankje FOTO: EPA Het bezoek aan Moskou dat het einde symboliseert van ëen diplomatieke breuk die 35 jaar heeft geduurd, is zeer slecht gevallen bij de zwarte organi satie en bij de communisten in zowel Zuid-Afrika als Rusland. Jeltsin had beter ANC-leider Nelson Mandela kunnen ont vangen, aldus de organisatie. Een bezoek van Mandela is al enige malen uitgesteld. Jelt- dat Zuid-Afrika Rusland een krediet van 50 miljoen dollar (circa 90 miljoen gulden) heeft verleend om het land te helpen met de overgang naar een vrije-markteconomie. „Wij zien dit als een begin", zei hij. ANC Het Afrikaans Nationaal Con gres (ANC) is voorstander van een gemengde economie, waarbinnen belangrijke rollen zijn weggelegd voor de staat, de particuliere sector en de steeds machtiger wordende vakbonden. Dat liet het ANC weten na afloop van een vier daagse conferentie over de toe komstige strategie. Volgens sommige economen zou als de door het ANC voorgestelde richtlijnen worden uitgevoerd de zich reeds drie jaar in een dal bevindende economie ver der worden ondermijnd. „Het beleid van het ANC moet wor den gezien .als een stap in de verkeerde richting", aldus Ben van Rensburg. econoom bij de Zuidafrikaanse Kamer van Koophandel. „De belangstel ling van buitenlandse inves- sin, zelf ooit een overtuigd communist, heeft een uitnodi ging om naar Prëtoria te ko men aangenomen. Maar het ANC liet weten dat de Russi sche president de toekomstige relatie met Zuid-Afrika op het spel zet als hij de reis onder neemt voordat een overgangs regering is ingesteld. Het ANC teerders voor Zuid-Afrika zal

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5