„Criminaliteit beïnvloedt gevoel onveiligheid niet" Slachtofferhulp door succes in geldnood Simons dringt aan op bundeling beroepsgroepen verpieegseetor Columbus hekkesluiter van eindexamens 1992 BINNENLAND EXAMENS 1992 CcidacGouocmt DINSDAG 2 JUNI 1992 Anti-militaristen vernielen hekken EINDHOVEN Een groep anti-militaris ten, behorend tot de „onthekkingsbewe- ging" heeft het afgelopen weekend bij veertien militaire objecten in totaal 250 meter hek verwijderd. Een woordvoerster van de actievoerders heeft dit gisteroch tend gemeld. Volgens een woordvoerder van Defensie is slechts circa 150 meter vernield. Het gaat om militaire com plexen in Eindhoven, Veldhoven, Oir- schot, 't Harde, Nunspeet, Stroe, Ermelo, Soestduinen, Soesterberg en Harderwijk. De actievoerders vinden dat alle militaire hekwerken en het daarachter opgeslagen oorlogstuig uit Nederland moeten wor den verwijderd. Ook eisen de actievoer ders dat antimilitarist Kees Koning en drie totaalweigeraars worden vrijgelaten. Bezoekers computerbeurs krijgen besmette diskettes AMSTERDAM - Het technisch advies bureau W. de Groot uit Lelystad heeft tij dens de Benelux Computer Exchange- beurs (BCE) die op zaterdag 30 mei werd gehouden in de Rai in Amsterdam, per abuis 200 met het Cascade-virus besmette demo-diskettes uitgedeeld. De Groot heeft zijn ontdekking inmiddels gemeld bij de Centrale Recherche en Informatie dienst (CRI) en de pilotteams computer criminaliteit van de Haagse en Amster damse politie. De Groot heeft in totaal tijdens de beurs 1000 floppies uitgedeeld. Een deel daar van heeft hij zelf aangemaakt, een deel is uitbesteed aan particulieren. Op zondag 31 mei ontdekte hij dat een deel van de partij besmet was geraakt. Eerste windpark in Noord-Brabant open HALSTEREN - Het eerste wind- park van de Provinciale Noordbra bantse Energie Maatschappij (PNEM) is gisteren in het Brabantse Halsteren geopend. Het bestaat uit zeven windturbines van 500 kilo watt en een experimentele molen van 750 kilowatt. Het windpark is aangelegd langs het Schelde-Rijn- kanaal in West-Brabant. Het wind park is gebouwd in het kader van het milieu-actieplan van de PNEM. Daarin staat dat er in 1994 in Noord- Brabant in totaal 20 megawatt elek triciteit moet worden opgewekt met behulp van windenergie. Bij de Vol- keraksluizen in Willemstad is in middels een tweede windpark in aanbouw. Verzekering tegen 'wao-gat' AMERSFOORT - De Amersfoortse Ver zekeringen biedt, nog voor de Tweede Ka mer ingestemd heeft met de wao-plannen van het kabinet, mensen de mogelijkheid zich te verzekeren tegen wat genoemd wordt het wao-gat. Als een jonge werknemer met een hoog inkomen arbeidsongeschikt raakt loopt hij of zij het risico terug te vallen naar het niveau van het wettelijk minimumloon. Daarom wordt nu een polis op de markt gebracht die voorziet in een aanvulling op de wao. Daarvoor hoeft men geen nieuwe medische keuring te ondergaan. De ver zekeringsmaatschappij maakt het voor behoud dat het wetsvoorstel Terugdrin ging beroep op arbeidsongeschiktheids regelingen binnen twee jaar na het afslui ten van de verzekering van kracht wordt. Actie tegen roken groot succes UTRECHT - In het eer- ste kwartaal van 1991 zijn drie keer zoveel mensen met roken gestopt als in dezelfde periode in voor gaande jaren. In die maanden werd de cam pagne „Samen stoppen" van de Stichting Volks gezondheid en Roken ge houden. Het jaarverslag-1991 van £e stichting meldt dat ruim een miljoen rokers er in het vooijaar van 1991 mee probeerden op te houden. Een kwart van hen slaagde daar ook in. Helft jongeren verlaat leerlingwezen ongediplomeerd ZOETERMEER De helft van de jongeren in het leerlingwezen verlaat de opleiding zonder diploma. Sommigen staken de oplei ding als ze een baan hebben gevonden, anderen haken af omdat ze gezakt zijn voor het examen. Minister Ritzen (onderwijs) wil van de bij het leerlingwezen betrokken organisaties weten welke oplossingen zij voor dit probleem kunnen aandragen. In 1990 wa ren het er 127.000 deelnemers aan het leerlingwezen. Er wordt een praktijkopleiding in een bedrijf gevolgd en men gaat een dag in de week naar school. Speciale streekscholen verzorgen het theoretisch deel. Uit het rapport van minister Ritzen blijkt, dat een deel van de leerlingen alleen het theoretisch deel volgt. Zo'n onvolledige opleiding leidt vanzelfsprekend niet tot een di ploma. Dit probleem blijkt vooral bij allochtonen te bestaan, die kennelijk niet gemakkelijk een leerovereenkomst met een be drijf kunnen sluiten. Maar ook voor de andere leerlingen blijkt dat maar weinigen het diploma halen. In zijn brief aan de Kamer schrijft Ritzen. dat hij geen idee heeft wat de oorzaken van de hoge uitval zijn. nmbuf h01t2hh ou 01 smme neenLEöóen en is m een eunn stuk vnn oe om oensmenen en ome i/n/enoen nesiunen non eensTe none au oe ojnonee op te sim tot out ju oen oen Tnennen. AMSTERDAM - Het heeft nauwelijks zin om te proberen gevoelens van onveiligheid bij mensen weg te nemen door middel van voorlichting en het voorkomen van criminali teit. Die gevoelens hebben name lijk niet rechtstreeks te maken met criminaliteit of slachtof ferschap, stelt de Amsterdam mer A. van der Wurff in het proefschrift „Aard en achter gronden van onveiligheidsge voelens in de woonomgeving", waarop hij vrijdag promoveert aan de Universiteit van Am sterdam. Volgens Van der Wurff wordt tot nu toe de angst van mensen tezeer in verband gebracht met criminaliteit. In werkelijk heid zijn niet alle mensen die zich onveilig voelen daadwer kelijk bang om te worden be roofd of verkracht. De echte oorzaak is veel diffuser. Daar om getuigt de opvatting dat je met de oprichting van een di rectoraat criminaliteitsbestrij ding de gevoelens van onvei ligheid bij mensen kunt weg nemen, van een „technocrati sche houding ten opzichte van de maatschappij", vindt Van der Wurff. Hun gevoel komt eerder voort uit psychologische kenmerken - zoals het al dan niet vertrou wen hebben in de medemens - of maatschappelijke kenmer ken. Als voorbeeld noemt de promovendus de omgeving waarin iemand woont. „Als je in een buurt leeft, waar altijd iets aan de hand is, constant conflicten zijn met de gemeen te - en dan heb ik het niet over criminaliteit - dan krijgen be woners al snel het gevoel dat ze in het verdomhoekje zitten. Dat leidt tot gevoelens van maatschappelijke onzekerheid die een prima voedingsbodem vormen voor persoonlijke on zekerheid". De overheid doet er volgens Van der Wurff verstandig aan zich niet eenzijdig te richten op criminaliteitspreventie, maar ook op andere factoren die gevoelens van onveiligheid veroorzaken. Afgezien daar van zijn onveiligheidsgevoe lens volgens de promovendus nu eenmaal een uitvloeisel van de manier waarop de maat schappij en de mens in elkaar steken en moet men accepte ren dat die nooit helemaal overgaan. DEN HAAG De Lande lijke Organisatie Slachtof ferhulp (LOS) raakt door haar eigen succes in fi nanciële nood. Het afgelo pen jaar is het aantal hulp vragen aan de LOS ver dubbeld tot 49.000. De subsidie voor de vereniging is echter afgestemd op de ver wachting dat de LOS in 1994 ongeveer 40.000 slachtoffers zal helpen. De subsidie schiet op dit moment al tekort. Dat blijkt uit het jaarverslag van de vereniging Landelijke Organisatie Slachtofferhulp dat gisteren in Den Haag aan voorzitter Swindens-Rozen- daal van de vaste kamercom missie voor justitie werd aan geboden. Voorzitter prof. mr. M. Groen- huijzen van de LOS verwacht dat naast de normale groei het aantal hulpvragen ook door de invoering van de wet Terwee zal stijgen. Volgens deze nieu we wet kan de dader worden opgelegd een schadevergoe ding te betalen aan het slacht offer. Het Openbaar Ministerie zal de boete voor het slachtof fer innen. De wet zal vanaf sep tember in fases worden inge voerd. Groenhuijsen voorziet dat veel slachtoffers informa tie en begeleiding van de LOS zullen vragen. Door het finan ciële tekort is de LOS gedwon gen om de betaalde deeltijd coördinatoren ieder jaar min der contracturen aan te bie den. Het subsidiebedrag blijft volgens Groenhuijzen immers gelijk en de salarissen stijgen, maar er moeten meer coördi natoren komen om de beno digde vrijwilligers op te leiden en te begeleiden. De LOS voelt zich bij haar noodkreet om meer subsidie gesteund door het onderzoeks bureau McKinsey, dat de te kortschietende financiële mid delen signaleerde. Massale TBC-test Mensen staan in de rij om een TBC-test te ondergaan. De test werd gisteren in Hoorn georganiseerd door het bureau Tuberculosebestrijding van de GGD in Westfriesland. Aanleiding was de TBC-explosie, ver oorzaakt door een café-bezoeker die aan open TBC lijdt. Tientallen oudere bezoekers van de twee cafés waar mogelijk besmetting heeft plaatsgevonden moeten een longfoto laten maken, evenals degenen die donderdag een positieve reactie op de test tonen. In totaal onderwierpen 616 mensen zich aan de test. foto:anp SUSKE EN WISKE - DE SCHERPE SCORPIOEN DEN HAAG Columbus' ontdekking van Amerika heeft het eindsignaal ge geven van de eindexa men-marathon van dit jaar. Op deze allerlaatste examendag stond het exa men Spaans voor vwo in dit teken. Alle zes de tek sten gingen over Colum bus en sommige leerlin gen vonden dat wat aan de saaie kant. De eerste was een flaptekst van een boek van de Venezo laanse schrijver Arturo Uslar Pietri. Daarin wordt een nieu we visie gegeven op de ge schiedenis van Latijns-Ameri- ka. In een tweede tekst kwam een fragment uit het boek zelf aan de orde. Daarin gaat het over de paradijselijke maat schappij, waarover Columbus schrijft naar zijn thuisland Spanje. Ook Utopia van Tho mas More komt er in voor. In de derde tekst ging het over het cultureel inpassen van de Indianen door de Spaanse overheid. Maar daarvan is wei nig terecht gekomen. Het was de bedoeling geweest om de Indianen op te nemen in een nieuw te stichten samenleving maar dat is onder andere door een gebrekkige communicatie mislukt. Het ging al snel meer om exploitatie en economische belangen dan om het lot van de Indianen. De vierde tekst kwam uit de krant El Pais en ging over de geschiedenis van Latijns-Amerika gezien vanuit een Europese gezichtshoek. Muziek Bij het examen muziek voor vwo was er een goede afwisse ling in de opgaven. Er hoefden niet zoveel nootjes te worden geschreven: in andere jaren was dat wel eens anders. De ge luidsfragmenten waren aardig. Ze begonnen met een motet van de Engelse Renaissance- componist Gibbons, gevolgd door een symfonie van Mozart. Met name over deze symfonie werden veel vragen gesteld. Bij het onderwerp popmuziek was het nummer 'Mad man moon' van de groep Genesis aan de orde. Bij vwo stond op de laatste exa mendag ook filosofie op het programma. Het thema was eros - liefde - door de ogen van Plato. Centraal stonden enkele dialogen van Plato en het boek 'Eros bij Plato' van Ridderbos. Naast het christe lijke liefdesbegrip (agapè) ging het over het libido-begrip bij Freud. Vwo'ers die Russisch in hun pakket hadden kregen onder meer teksten uit de Literatoer- naja Gazeta. Er was er een over de leugenachtigheid van de Sovjet-maatschappij. Daarin zegt een man dat in Rusland optimisme tot religie was ver heven en dat de ogen werden dicht geknepen voor wat er niet deugde. Daarom zit men er nu met de gebakken peren. In een filosofisch getint ver haal werd gesteld dat als er in het meest ver afgelegen dorpje in Rusland niets verandert, er in heel Rusland niets zal ver anderen. Havo Spaans voor havo was een stuk gevarieerder dan dat bij vwo. Het begon met een interview met de ontwerper van de mas cotte van de expo in Sevilla, Heinz Edelmann. Een tweede tekst betrof het op zetten van alternatief toerisme in verlaten streken van Span je. En een derde ging over het opzetten van een treinen net van kust tot kust in Latijns- Amerika. Net als vwo had havo - naast twee korte teksten - de tekst over El Dorado. In de middaguren had havo net als vwo Russisch. Het wa ren in ieder geval leuke onder werpen. Drie van de vijf tek sten kwamen uit de Literatoer- naja Gazeta en vier van de vijf waren van na de perestroika. Daarin kwam nogal wat kritiek tot uiting. Zo werd de draak ge stoken met het feit dat er wel veel geld wordt uitgegeven aan (waardeloze) sculpturen, maar dat er geen cent beschikbaar is voor de oude stadskern van Wladiwostok. Mavo/lbo Mavo/lbo heeft het examen gisteren afgesloten met in de ochtenduren een Fries opstel en in de middag Friese tekst. Bij het opstel kon maar liefst uit veertien titels worden ge kozen. Titels die het wel deden waren: 'It moaiste wykein fan myn libben' (Het mooiste weekend van mijn leven) en 'Jierdei fiere' (het vieren van verjaardagen). Bij tekst ging het om twee kor te teksten uit het weekblad 'Frysk en Frij' (Fries en Vrij). Deze handelden over het mi lieu. De ene betrof milieu vriendelijke bedrijfjes, de tweede het volwassen worden van de biologische landbouw. In dienst nemen gehandicapten zou moeten worden afgedwongen VALKENBURG - Werkge- vers moeten op straffe van boe tes verplicht worden een be paald aantal gehandicapten in dienst te nemen. Dit zei voor zitter mr. A.G. Friethoff van de Gehandicaptenraad eergiste ren tijdens het Europees jon- gerencongres van gehandicap ten in Valkenburg. Sinds 1986 geeft de overheid nog altijd werkgevers- en werknemersorganisaties de kans deze zaak onderling te re gelen, maar het is duidelijk dat alle partijen gefaald hebben. Daarom is invoering van een verplicht quotum op zeer korte termijn dringend nodig. Frie thoff leverde ook kritiek op de sociale werkplaatsen omdat daar de positie van de gehandi capten steeds zwakker wordt. Daar moet namelijk meer en meer geproduceerd worden en er wordt al gedacht om terwille van dit doel langdurig werklo zen en migranten in te zetten. „De sociale werkplaatsen ver geten echter dat de echt lang durig werklozen nog altijd de gehandicapten zijn", aldus Friethoff. Iedereen, zo besloot de voorzit ter, vindt integratie van gehan dicapten zeer belangrijk maar het is wel heel moeilijk om te integreren zonder baan. Zelfs bij onbetaalde arbeid moeten gehandicapten het doorgaans afleggen tegen validen. 'VN moeten ook mijnen ruimen in Afghanistan' DEN HAAG - Nederland moet volgens de WD binnen de Verenigde Naties pleiten voor een VN-actie om de vele mijnen in Afghanistan op te ruimen. Het Nederlandse leger zou voor zo'n operatie oplei dingsdeskundigen ter be schikking moeten stellen, net als in Cambodja. De WD-ka- merlèden. Weisglas en Van Heemskerck verwijzen in schriftelijke vragen aan het kabinet naar berichten waarin het aantal mijnen in Afghanis tan wordt geschat tussen 20 en 50 miljoen. Het merendeel daarvan zou van een type zijn dat moeilijk is op te sporen. Geluk bij ongeluk Twee schilders die gisteren met een steiger bezig waren aan de Rotterdamse Bergweg hadden het geluk aan hun zijde. De steiger viel ineens om, maar er stonden geen personen op en er liepen op dat moment geen mensen in de buurt. Er was vrijwel geen verkeer, een tram was zojuist gepasseerd en de bovenleiding werd gemist. foto: anp Staatssecretaris Simons wil dat de vele beroepsorganisaties van ver plegend en verzorgend personeel gaan samenwerken in één zoge naamd verpleegberaad. foto:anp DEN HAAG Staatsse cretaris Simons van volks gezondheid vindt dat de vele beroepsorganisaties van verplegend en verzor gend personeel moeten gaan samenwerken in een zogeheten Verpleegbe raad. „Dit beraad moet een gezag hebbend orgaan worden bin nen de zorgsector, een forum waarin alle' groepen die in de verpleging en verzorging werkzaam zijn elkaar kunnen treffen", zei hij gisteravond in de Tweede Kamer. Volgens Simons biedt een Ver pleegberaad enkele belangrij ke voordelen. „Het kan een krachtige gesprekspartner voor de overheid en andere in stanties zijn en bovendien heeft zo'n bundeling van krachten ongetwijfeld een sti mulerende werking op het zelfvertrouwen en het aanzien van verplegend en verzorgend personeel", aldus de bewinds- Vaag De Kamer stond overigens niet te juichen bij het idee een Ver pleegberaad in het leven te roepen. Vertegenwoordigers van alle fracties spraken er hun twijfels over uit. Allerwe gen werd het plan als vaag aan geduid en men vroeg zich on der meer af of de bestaande bonden van verplegend en ver zorgend personeel niet mans genoeg zijn om de belangen van de beroepsgroepen te be hartigen. Verder waren velen van mening dat de overheid de totstandkoming van zo'n Ver pleegberaad niet dwingend mag opleggen. In zijn verweer betoogde Si mons echter dat het onderhan delen over de salarissen uiter aard een taak van de bonden blijft. In het Verpleegberaad zouden juist andere aspecten van belangenbehartiging aan de orde moeten komen, vooral gericht op de inhoud van de verplegende en verzorgende beroepen en op de verschillen de opleidingen daarvoor. Ver der moet het beraad zorgen voor een goede cummunicatie tussen alle individuele wer kers in de verpleeg-en verzor gingssector, bijvoorbeeld door gedegen voorlichting over nieuwe ontwikkelingen in de gezondheidszorg. Simons er kende dat hij de oprichting van het beraad niet kan af dwingen. „Het initiatief daar toe moet vanuit de organisa ties zelf komen, maar ik zou het wel toejuichen als dat zou gebeuren". De Kamer debatteerde met de staatssecretaris over het vorig jaar gepubliceerde rapport van de commissie-Werner, waarin wordt gepleit voor een opwaar dering van verplegende en verzorgende beroepen. Met Si mons was de Kamer het er unaniem over eens dat alle zei len moeten worden bijgezet om deze beroepen aantrekke lijker te maken zodat er meer personeel geworven kan wor den en de werkdruk kan ver minderen. De Kamer hamerde er echter op dat daarbij niet al leen secundaire arbeidsvoor waarden van belang zijn (zoals een functiewaarderingssys teem, mogelijkheden voor kin deropvang en verbetering van de kwaliteit van de opleidin gen), maar dat het salaris ook een belangrijke rol speelt. Van uit de Kamer werden daarbij met name de sectoren bejaar denzorg, kruiswerk en thuis hulp genoemd. Simons wilde echter de salariskwesties en het nu al bijna zes weken du rende CAO-conflict nadrukke lijk buiten de discussie* hou den. Hij sprak wel de hoop uit dat er spoedig een doorbraak in de onderhandelingen komt. Het kabinet zal daartoe zo snel mogelijk initiatieven nemen, zo beloofde hij.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4