Fiscale fraudeurs gaan vaak vrijuit BINNENLAND Als hij Oranje wil en zij niet. WRR schetst somber beeld van Nationaal Milieubeleidsplan Kamer wil wettelijke maatregelen tegen aids- tests door werkgevers £otdóe(3omant DINSDAG 2 JUNI 1992 Kwallen probleem voor Borssele BORSSELE - De kernenergie- en kolen centrale in Borssele worden nog steeds ge teisterd door kwallen. Afgelopen weekein de moest de kernenergie-eenheid op nieuw uit bedrijf genomen worden nadat dit eind vorige week ook al gebeurde in verband met een grote hoeveelheid van de zeedieren in de koelwaterinlaat. De kolen- gestookte eenheid is sinds eind vorige week om dezelfde reden nog steeds niet in gebruik. De EPZ heeft besloten beide cen trales pas weer in bedrijf te stellen als de weeromstandigheden zich wijzigen. Het gaat daarbij met name om een verande ring van windrichting. De inname van koelwater wordt door de vele aanwezige kwallen beperkt. De bedrijfsstoring is niet van invloed op de nucleaire veiligheid. Europese basisschool Paarden terug naar Mongolië AMSTERDAM - Het komende schooljaar gaat in Amsterdam de Europa-school, een algemeen bijzondere basisschool, van start. De school onderscheidt zich van an dere basisscholen door onderwijs te geven vanuit Europees perspectief. De school wordt voor een belangrijk deel gefinan cierd door het ministerie van onderwijs. De school, een non-profit-instelling, stelt zich tot doel kinderen vanaf vier jaar on derwijs te bieden dat voorbereidt op de na derende eenwording van Europa en in zicht verschaft in taal, cultuur en geschie denis van de lidstaten van de Europese Gemeenschap. Een belangrijke plaats in het onderwijs aan de Europa-school wordt dan ook ingenomen door lessen in met name de Romaanse talen waarvan de kin deren er vanaf hun vierde jaar één zullen moeten kiezen. DEN HAAG - Op de uitgestrekte steppen van Mongolië zullen deze week voor het eerst sinds vijfentwintig jaar weer Przewalskipaar- den lopen. Het gaat om negen in Nederland gefokte paarden die donderdag per vliegtuig naar hun oorspronkelijke leefgebied zullen worden gebracht. De in Natuurpark Lelystad opgegroeide Przewalskipaarden worden iri Mongolië uit gezet in een veertigduizend hectare groot re servaat. Om een levensvatbare populatie te creëren zullen nog meer paarden naar Mong olië worden gebracht. Samen kunnen de die ren helpen het bedreigde ecologische even wicht in het zuidwesten van het land te her stellen. Behalve in het Natuurpark Lelystad zijn in Nederland Przewalskipaarden uitge zet op de heide bij Vierhouten, in de ooypol- der bij Nijmegen en op de Goudplaat bij het Veerse Meer. Veteranendagen Indiëgangers DEN HAAG - Defensie verzorgt volgen de maand twee veteranendagen voor oud militairen die in Nederlands-Indië zijn geweest. Op beide dagen zal de band tus sen deze groep en de huidige krijgsmacht centraal staan. Op donderdag 2 juli orga niseert de Koninklijke Marine een dag voor oudgedienden van de zeemacht op het Nieuwe Haventerrein in Den Helder. De Koninklijke Landmacht ontvangt haar veteranen op vrijdag 17 juli in de Jo hannes Postkazerne in Havelte. De gas ten krijgen onder meer demonstraties van de verschillende onderdelen van de krijgsmacht te zien. Vervoer naar de da- gen per NS, toegang en lunches zijn alle maal gratis. Defensie zal nog adverteren met nadere informatie. FNV: baan vinden steeds moeilijker UTRECHT - De problemen op de ar beidsmarkt worden steeds groter. Het aantal vacatures groeit niet snel genoeg om het groeiend aantal mensen dat een baan zoekt aan werk te helpen. Bovendien kunnen werkzoekenden steeds moelijker aan betaald werk komen door verdrin ging, waarbij hoger gekwalificeerde men sen op functies gaan zitten die benéden hun opleidingsniveau liggen. Door die verdringing op alle niveaus kunnen onge schoolden ..onderaan de arbeidsmarkt" nauwelijks meer aan de slag komen. On geschoolde functies worden momenteel voor driekwart vervuld door mensen met een lagere of middelbare beroepsoplei ding (lbo/mbo) en slechts voor een kwart door ongeschoolden. Dat stelt de FNV in een gisteren gepresenteerde nota waarin de vakcentrale een reeks maatregelen be pleit om de arbeidsmarkt meer in even wicht te krijgen. De FNV hamert niet al leen op bekende zaken als verdere herver deling van arbeid (via verdere arbeidstijd verkorting, deeltijdbanen, scholingsver lof, vut etcetera). Ook bepleit de vakcen trale om de laagste loonschalen beter te benutten. Op die manier zouden banen ih de onderste regionen van de arbeids markt beschikbaar kunnen komen die nu nog onbezet blijven of worden ingenomen door goedkope krachten uit het zogehë.- ten „additonele circuit' (bijvoorbeeld ge- subsiëerde banenpools). Zo kan goedko pere en nieuwe werkgelegenheid worden gecreëerd aan de onderkant van de ar beidsmarkt. Daarmee krijgt de gróte groep ongeschoold langdurig werkzoe kenden op de reguliere arbeidsmarkt weer een kans. De „verstopte" arbeids markt kan dan weer „doorstromen", rede? neert de FNV. Portable kleurentelevisie, 37 cm beeldbuis, infrarood afstandbe; diening, 32 voorkeuzezenders, onscreen display ^QQ en sleeptimer, 1 jaar Hema-garantie499T- jyy.- H E M A De normaalste zaak van de wereld.. Twijfels over schrappen datum onafhankelijkheid van Aruba DEN HAAG - Het is nog larjg niet zeker of een meerderheid binnen het Nederlandse parle ment akkoord gaat met het schrappen van de datum voor onafhankelijkheid van Aruba uit het Statuut van het Ko ninkrijk. Dat bleek gisteren in Den Haag tijdens een bijeenkomst van delegaties uit de Staten van de Nederlandse Antillen, de Staten van Aruba en de vgs- te kamercommissies voor Ne- derlands-Antilliaanse en Aru baanse zaken. Minister Hirsch Ballin van Antilliaanse zaken diende begin mei op verzoek van Aruba bij de Tweede Ka mer een voorstel in voor het schrappen van de onafhanke lijkheidsdatum uit het Sta tuut. Daarin staat nu dat Aruba op 1 januari 1996 onafhanke lijk wordt. In het voorstel van de minister houdt Aruba dé status aparte en blijft het Hd van het Koninkrijk, maar de regering van Aruba houdt te gelijkertijd de mogelijkheid om in een later stadium de band met Nederland volledig door te snijden. Diverse fracties in het Neder landse parlement betwijfelen of het plan van Hirsch Ballin de oplossing is, omdat ook en- kele andere Antilliaanse eilan den. met Curasao voorop, der zelfde status als Aruba willen hebben. Dat zou een opdeling van de Nederlandse Antillen betekenen, terwijl Hirsch Bal lin juist met het schrappen van de onafhankelijkheidsdatum - Aruba blijft dan binnen het Koninkrijk - dat probeert te voorkomen. Zwartboek Amnesty Premier Nelson Oduber van Aruba betreurt het dat zijn land is opgenomen in het zwartboek van de mensen rechtenorganisatie Amnesty International dat binnenkort zal verschijnen. Amnesty nam Aruba op naar aanleiding van zeven gevallen van mishande ling van verdachten en het niet reageren van Aruba op de be schuldigingen van de organi satie. Volgens Oduber is een verzoek om opheldering aan minister van justitie Hendrik Croes maandenlang op het by- reau van een politie-inspec- teur blijven liggen. „Aruba heeft daardoor de gelegenheid gemist zich te verweren", al dus Oduber. Politieman terecht HEESWIJK-DINTHER - De 28-jarige politieman Vincent Willems uit Heeswijk-Dinther die sinds 14 mei werd vermist, is terecht. Nadat hij gister avond met huis contact had op genomen, is hij vannacht weer thuis gekomen. Het is nog niet precies duidelijk waarom de man er vandoor is gegaan. He.t gaat vermoedelijk om een pri- vé-kwestie. Hij is in ieder geval niet bij strafbare feiten betrok ken. Bedrijfsleven verzwijgt vijf miljard aan winsten DEN HAAG Het ministerie van financiën loopt per jaar circa anderhalf miljard gulden aan vennootschapsbelasting mis doordat vele bedrijven een deel van hun winst voor de fis- j cus verzwijgen. Volgens een rapport van het ministerie, dat gisteravond via de NCRV-tele- j visie openbaar werd gemaakt, I heeft het bedrijfsleven in 1990 vijf miljard gulden aan winst niet bij de belastingdienst ge meld. Het ministerie is tot j deze schatting gekomen na I een onderzoek dat op initiatief van de Tweede Kamer is ge houden. Mr. J. van Lunteren, 1 plaatsvervangend directeur i van de belastingdienst, kon- digde via de televisie aan dat voortaan elk jaar 1 op de 6 be drijven intensief zal worden gecontroleerd. Tot nu toe is dat j 1 op de 8. Bo Gyi Medewerkers van het Noorder Dierenpark in Emmen proberen de moeder van het gisteren geboren olifantje Bo Gyi tot bedaren te brengen. De moeder wil het jong naar zich toe trekken, maar de verzorgers vrezen dat het diertje verpletterd zal worden. FOTO:ANP (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG - Uit het rapport van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid blijkt dat tal van doelstellingen uit het Nationaal Milieubeleids plan niet gehaald zullen wor den. Volgens onderzoek van het RIVM (Rijksinstituut voor j Volksgezondheid en Milieuhy giëne) geldt dat voor de uitstoot van veel schadelijke stoffen. Uit berekeningen van het Cen traal Planbureau blijkt dat veel minder energie bespaard zal worden dan voorzien in de nota Energiebesparing. Bovendien heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek de prognose voor de groei van de bevolking onlangs naar boven bijgesteld. Er zijn weinig teke nen die erop wijzen dat het stre ven naar meer welv&art ver mindert door toenemend mi lieubesef. Bovendien werkt ook de tendens van de toenemende individualisering (meer woon ruimte en meer auto's) nadelig voor het milieu. Om het mestprobleem op te los sen kan statiegeld worden inge voerd bij aankoop i bij fabrikant of importeur. Dat statiegeld moet gebaseerd zijn op het gehalte aan stikstof om dat die stof een belangrijke bron van verzuring is. Het sta tiegeld wordt geheel of gedeel telijk teruggegeven als de vee houder aantoont dat hij zich op verantwoorde wijze van de mest heeft ontdaan, dat wil zeg gen door beperkte bemesting van eigen grond of inleveren bij mestfabriek of mestbank.Zo'n statiegeldsysteem werkt in fei te hetzelfde als een heffing op alleen dat deel van de mest dat overtollig is. Nadere afspraken met de bedrijfstakken, de con- venanten om vervuiling terug te dringen, kunnen een goede aanvulling zijn op dergelijke heffingen, vindt de WRR. In het autoverkeer is volgens de Raad aanvullend beleid nodig. Uit verkenningen van de Rijkspla nologische Dienst is op te ma ken dat de groei van het autobe zit groter zal zijn dan is aange nomen in het Tweede Struc tuurschema Verkeer en Ver voer van de regering. De WRR ziet goede redenen niet alleen het gebruik, maar ook het bezit van een auto terug te dringen. Theoretisch zou het gebruik kunnen worden teruggebracht door de benzine flink duurder te maken, maar dan gaat de au tomobilist over de grens tanken of stelt de EG grenzen aan de accijnzen. Binnen de EG zou moeten worden geprobeerd te komen tot nieuwe afspraken hierover. In eigen land kan het woon-werk-verkeer per auto aan banden worden gelegd door het reiskostenforfait in de inkomstenbelasting af te schaf fen, het parkeren duurder te maken en het onvolledige ver haalsrecht voor schade aan per sonen bij verkeersongelukken te verbeteren. De WRR pleit ook voor het politiek omstre den invoeren van een zogehe ten regulerende heffing op energie. In feite bepleit de Raad ook hier een heffing op al leen dat deel van het verbuik dat algemeen als overtollig wordt beschouwd onder het motto „verbeter de wereld, be gin bij je zelf'. DEN HAAG - De Tweede Ka mer wil dat het kabinet op kor te termijn wettelijke maatrege len treft om HIV-tests bij aan stellingskeuringen te voorko men. Een ruime meerderheid voelt niets voor het kabinets voorstel om nog eens geduren de twee jaar te bekijken of art sen bereid zijn die richtlijn vrijwillig na te leven. Dit bleek gisteren tijdens een debat over het aidsbeleid. Gedragscode Uit onderzoek in 1989 is geble ken dat 23 procent van de art sen in het kader van aanstel lingskeuringen wel eens test op de aanwezigheid van het HIV-virus, dat kan leiden tot de ziekte Aids. De regerings partijen CDA en PvdA gaan voorlopig akkoord met de in voering van een gedragscode voor HIV-tests door verzeke raars bij mensen die een le vens- of arbeidsongeschikt heidsverzekering willen afslui ten voor minder dan 200.000 gulden. Ze zien af van een wet telijk verbod, hoewel de PvdA een dergelijk verbod voor de toekomst niet uitsluit. Het ka binet moet de mogelijkheden hiertoe nader onderzoeken. PvdA-kamerlid mevrouw Swil- dens noemde een gedragscode na een wettelijke regeling voorlopig de beste oplossing. Voor verzekeringen boven de 200.000 gulden mogen verze keraars wel een HIV-test eisen. De oppositiepartijen WD, D66 en Groen Links zien niet veel in de gedragscode, die het ka binet in september in overleg met de verzekeraars definitief wil vaststellen. WD-kamerlid Franssen meent dat voor een dergelijke afspraak vooralsnog geen aanleiding is omdat de verzekeraars zich in de pi-ak- tijk al voldoende terughou dend opstellen. Verbod D66 en Groen Links vihden echter dat er een wettelijk ver bod moet komen. Een Kamer meerderheid wil verder dat het opgerichte garantiefonds voor financiële steun aan hemofilie- patiënten, die door bloedtrans-* fusie zijn besmet met het HIV- virus ruimer van opzet wordt. De PvdA wil ook hulp voor he- mofiliepatiënten die al Aids hebben. Staatssecretaris Si mons zegde toe de mogelijkhe den hiertoe serieus na te gaan. De suggestie van WD en D66 om hulp uit dit fonds niet be perken tot hemofiliepatiënten acht Simons praktisch nauwe lijks uitvoerbaar. Idoor PAUL KOOPMAN DEN HAAG - AJs gevolg van personele tekorten bij justitie en een gebrek aan celruimte gaan elk jaar enkele honderden fiscale fraudeurs vrijuit. De frau dezaken, altijd boven de 50.000 gulden, worden wel aangemeld maar slechts in enkele tientallen geval- len kan tot vervolging worden overgaan. I Deze klacht uitte directeur-ge- I neraal van de belastingdienst C. Boersma, gisteren bij de presentatie van het jaarverslag 1 van de belastingdienst. De dienst is met het ministerie van justitie en het openbaar ministerie in onderhandeling over een nieuwe gedragslijn voor de aanmelding van fiscale fraudezaken. Volgens Boers- j ma is de grens van 50.000 gul- den, die al sinds enkele jaren wordt gehanteerd ongenuan- j ceerd. De topambtenaar: „Mis- schien moet je voor particulie- 1 ren en kleine bedrijven de grens lager stellen en voor gro tere ondernemingen hoger. Punt van zorg blijft dat justitie onvoldoende mankracht ter beschikking kan stellen. Ik be- treur dat". IBij de beslissing om van straf vervolging af te zien speelt vol gens Boersma behalve de per sonele problemen bij justitie ook de bewijslast een rol. Hele maal vrijuit gaan de ruim 1200 fraudeurs die justitieel- niet aangepakt kunnen worden overigens niet. De belasting dienst heeft zelf de bevoegd heid een boete van maximaal 100 procent op te leggen. Boersma: „Voor sommige frau deurs komt zo'n straf harder Vrijwilligersbestand thuiszorg vergrijst DEN HAAG Het vrijwilligersbestand voor de thuiszorg ver grijst. Er komen te weinig jonge mensen bij. Aan de toegenomen vraag kan dus niet worden voldaan. De nieuwkomers kiezen ver der voor specifieke taken als stervensbegeleiding en buddy- werk voor aidspatiënten. Voor de gewone zorg voor thuiswonen de mensen hebben zij minder belangstelling. Bovendien hebben weinig mensen zin in het organisatorische werk, zodat er moei lijk kader is te krijgen. Dat blijkt uit een onderzoek dat het Ne derlands Instituut voor Maatschappelijk Werk in opdracht van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur heeft ge daan. In Nederland zijn ongeveer 150.000 mensen actief in de hulpverlening. Eenmans milieu-actie Amsterdammer Eddie de Roos heeft gisteren een unieke eenmansactie gehouden. Na een kleine onderhoudsbeurt in zijn huurwoning aan de Govert Flinckstraat ontdekte Roos dat tegen zijn uitdrukkelijke wens tropisch hardhout was gebruikt. Het woningbedrijf had beloofd dat dat niet zou gebeuren. Roos weigerde de oplevering en bracht gistermiddag het hout uit protest per bakfiets terug naar de woningbouw vereniging, FOTO: ANP CASPER EN HOBBES Minister wil studentenstop voor tien studierichtingen ZOETERMEER - Minister Ritzen van onderwijs heeft voor tien universitaire studies een studentenstop aangekondigd. Een maximum aantal studenten geldt voor onder andere (dierge neeskunde, bedrijfskunde, Japankunde, algemene natuurwe tenschappen en lucht- en ruimtevaarttechniek. De vereniging van universiteiten had bij twaalf studies om zo'n numerus fixus gevraagd, maar Ritzen heeft voor twee technische studies, name lijk civiele technologie en management en technische bestuurs kunde de aanvraag afgewezen. Volgens Ritzen zijn dat vrije stu dierichtingen, dat wil zeggen zonder nauw omschreven pro gramma. Voor de meeste van de studies geldt dat de universitei ten een studentenstop willen, omdat ze geen ruimte en perso neel hebben om alle belangstellenden op te vangen. In de toe komst zal goedkeuring van een studentenstop echter afhangen van de vraag, of er genoeg werk is voor de betrokken afgestu deerden. Directeur-generaal der Belastin gen C. Boersma tijdens de pre sentatie van het jaarverslag van de belastingdienst over 1991. FOTO:ANP aan dan een paar weken on voorwaardelijke hechtenis". De komende jaren wil de be lastingdienst de controle op fraude en ontduiking verder opvoeren. Volgens Boersma kan het midden- en kleinbe drijf straks gemiddeld één keer in de vijfjaar een serieuze controle van de fiscus tege- moetzien. Momenteel is dat eens in de 7,7 jaar. Verder wordt de verplichte -doorgifte van rente-uitkeringen door de banken uitgebreid tot in Ne derland verblijvende buiten landers. De banken zijn nog niet akkoord met het doorge ven van rentebetalingen aan zogeheten 'niet natuurlijke personen', zoals stichtingen en ondernemersverenigingen. De komende jafen zal de belas-, tingdienst ook steeds meer ge- avanceerde computertechnie ken gaan gebruiken omzijn Reorganisatie Over de reorganisatie van de belastingdienst, die onlangs formeel is afgerond, toonde Boersma zich gisteren zeer te vreden. Hoewel het project pas in het najaar wordt geëva lueerd, zei hij dat de belasting opbrengst dankzij de hogere controledichtheid en meer ef- ficiëncy van het apparaat waarschijnlijk honderden mil joenen guldens hoger is ko men te liggen. Het ministerie van financiën heeft in zijn meerjarenramingen van de be lastingopbrengst in elk geval al een structurele meevaller van een kleine'miljard gulden verdisconteerd. Door de reor ganisatie is de belastingdienst er in geslaagd met minder mensen meer aanslagen te controleren. Vorig jaar werden de boeken van gemiddeld één op de 7,7 bedrijven gecontro leerd, in 1990 was de controle kans nog 1:8. De totale perso neelssterkte van de belasting dienst is vorig jaar sterk inge krompen. Waren er in 1987 nog 32.215 arbeidsplaatsen, in 1991 werkten nog 30.415 mensen voor de fiscus. De totale belas tingopbrengst was vorig jaar met 151,6 miljard gulden ruim 11 procent hoger dan in 1990. De opbrengst van de belasting op winst, inkomen en vermo gen bedroeg fl 88,1 miljard, 11, 5 miljard meer dan in 1990. De loonbelasting bracht 57,4 mil jard op, 8,4 miljard meer. -m greep op de belastingplichti gen te versterken. Zo is in de districtskantoren Apeldoorn en Eindhoven op proef een nieuw automatiseringssys teem met de naam 'KASSA' in bedrijf genomen, dat de aan slagen van ondernemingen die extra aandacht verdienen au tomatisch selecteert. VAAZZ\T KJIKS AkJPtZS 0F,W Hf fVlNPUÉ NIET? FIJK1 ZO mi FIJN PIT KAN UK£N PURFN

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3