£eid&e Qowuvnt Snel extra cellen voor grote steden Vrije tijd ■mhihimm 6 George Bush legt het af tegen Ross Perot Beschietingen Bosnië duren ondanks bestand voort 12 13 Alders vice-voorzitter bij milieutop Rio £eidóe@ou/ia/nt FNV vreest verlies 1700 banen in streekvervoer Eerste speculant dient zich aan in Groenoord „Dwang alleen kan milieu niet redden" r 14 Dagen Gratis^ CetdócSouocwit DINSDAG 2 JUNI 1992 in twee katernen Kardinaal Simonis met 'woede van onmacht' terug uit Kroatië Fiscale fraudeurs gaan vaak vrijuit Donald Trump worstelt zich terug naar de top LEIDEN OMGEVING 'Liever eensgezinswoningen in Leiderdorp dan flatjes in de binnenstad' Bollegraf zweeft als op een wolk Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25354. Losse nummers 1,50. Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, mogelijk met onweer. Vannacht mogelijk een mistbank en minimunv temperatuur omstreeks 13 graden. Middagtempera- tuur ongeveer 21 graden. Wind uit westelijke richtin gen, zwak tot matig, rond kracht 3. Prinses Christina Prinses Christina treedt toe tot RK Kerk WASSENAAR - Kardinaal Willebrands heeft op tweede paasdag van dit jaar aan prinses Christina het sacrament van het Vormsel toege diend. Daarmee is zij officieel lid geworden van de Rooms-Katholieke Kerk. Dit heeft de de pri- vé-secretaris van de prinses, mevrouw Schram- De Jong bevestigd. Omdat de prinses formeel geen lid meer is van het Koninklijk Huis heeft zij haar overgang naar de RK Kerk als een strik te privégelegenheid opgevat, aldus de privé-se- cretaris. De echtgenoot van prinses Christina, Jorge Guillermo, evenals haar drie kinderen zijn al katholiek. Bij haar huwelijk in 1975 met hem was zij al krachtens het rooms-katholiek kerke lijk recht gehouden haar kinderen rooms-katho- liek op te voeden. Pagina 2: Prinses hoefde niet opnieuw gedoopt Voorlopig geen twee gedetineerden in één cel Besparingen wao vallen drie miljard lager uit ZOETERMEER - Het ministerie van sociale zaken overschat de besparing op de wao-uit- keringen door aanscherping van het begrip passende arbeid met drie miljard gulden. Dat schrijft de Gemeenschappelijke Medische Dienst (GMD) in een brandbrief aan de Socia le Verzekeringsraad. De raad brengt donder dag advies uit over het wetsvoorstel om het beroep op de wao-uitkeringen drastisch te verlagen. Door in de toekomst geen rekening meer te houden met opleiding en vroeger beroep en aanscherping van de medische keuring verwacht het kabinet dat ongeveer 21 procent van de arbeidsongeschikten met een uitkering bij herkeuring op een lager arbeids ongeschiktheidspercentage terecht komt of zelfs helemaal wordt goedgekeurd voor lager gekwalificeerd werk. Dat zou op den duur 3,7 miljard gulden per jaar opleveren. De GMD signaleert dat er sprake is van een misverstand. In feite zal slechts 2 procent van de wao'ers en aaw'ers er in uitkeringsniveau op achteruitgaan. Dat levert op de wao een be sparing van 350 miljoen gulden op en op de aaw 106 miljoen gulden per jaar. Van de bruto besparing van ruim 6 miljard gulden door mensen met een resterende arbeidscapaciteit lager gekwalificeerd werk te laten doen en door verlaging van de uitkeringen blijft der halve nauwelijks de helft over. De kern van de fout is dat juist de arbeidsongeschikten met een boven-minimale uitkering nauwe lijks voor laag gekwalificeerd werk in aan merking komen na herkeuring. DEN HAAG - Minister Hirsch Ballin en staatsse cretaris Kosto van justitie willen de grote steden, die worstelen met een enorm cellentekort, tegemoet ko men. Binnen enkele we ken willen de bewindslie den een extra uitbreiding van circa tweehonderd cellen realiseren. Van het plaatsen van twee ge detineerden in één cel als op lossing voor het nijpende cel lentekort zien de bewindslie den voorlopig af. Op korte ter mijn zou dat geen oplossing betekenen voor het tekort, om dat voor celdeling een wetswij ziging noodzakelijk is, aldus de bewindslieden vandaag in een brief aan de Tweede Ka mer. Het definitieve standpunt over celdeling zullen Hirsch Ballin en Kosto tijdens Prins jesdag bekend maken, als zij een structureel pakket maatre gelen voor het cellentekort zul len presenteren bij de rijksbe groting. De huidige uitbreiding vult de bestaande celuitbreiding aan, waarvoor in het Regeerak koord reeds 120 miljoen gul den per jaar is uitgetrokken. In maart moest staatssecretaris Kosto echter reeds toegeven dat het cellentekort ondanks de investering bleef bestaan. In 1991 nam het aantal cellen met driehonderd toe. Achteraf bezien bleek de behoefte ech ter met zeshonderd cellen te zijn toegenomen, nog afgezien van de celruimte die voor be waring van uit te zetten vreem delingen was gereserveerd. WASHINGTON - President George Bush en dé Democraat Bill Clinton ronden vandaag de voor- verkiezingen af. Nieuwe opiniepeilingen wijzen op een verdere afkalving van de populariteit van Bush. Net als Bush zou ook Clinton moeten toege ven aan Ross Perot, als de Texaanse miljardair op dit moment verkiesbaar zou zijn als president. Clinton kan vandaag de gedelegeerden achter zich krijgen die hij nog te kort komt om in juli op de Democratische Conventie tot kandidaat te worden benoemd. Volgens een opiniepeiling van ABC en de Washington Post zou Bush het op dit moment met 34 tegen 31 procent afleggen tegen Ross Perot. Clinton volgt met 29 procent. De mogelijke kandir datuur van Perot baart Bush en Clinton meer zor gen dan de uitdagers binnen hun eigen partij Ruud Gullit (links) en - Adri van Tiggelen delen handtekeningen uit in Oegstgeest waar Oranje gisteravond een oefenduel speelde tegen ASC. Het eeuwfeest van de Oegstgeester voetbalvereniging beleefde met het oefenduel een hoogtepunt. Ruim 6000 toeschouwers waren naar de Kempenaerstraat gekomen en zagen het Nederlands elftal met 16-0 winnen van de jubilerende gastheer. Deze monsterscore kon de pret echter niet drukken bij ASC want de wedstrijd tegen Oranje werd een memorabele avond in de historie van de rood-zwarten. FOTO: HENK SNATERSE Pagina 11: Oranje mag prijsschieten' J. Luijten voorgedragen als Haags wethouder DEN HAAG Drs. J.J. Luijten (44) is door de CDA-fractie in de Haagse gemeenteraad voorgedragen als opvolger van wethouder D. Ramlal die deze maand naar de Tweede Kamer vertrekt. Luij ten, momenteel nog directeur van verpleeghuis Mariahoeve, wordt op 2 juli als wethouder geïnstalleerd, als de gemeenteraad geen bezwaar heeft. Over de voordracht heeft binnen het fractie bestuur geen verschil van mening bestaan, aldus fractievoorzit ter M. Santbergen. Hij meent dat Luijten, die pas sinds 1990 in de raad zit, over voldoende ervaring beschikt om als wethouder te gaan optreden. Pagina B 1: CDA kiest J. Luijten als opvolger Ramlal SARAJEVO/BELGRADO Servische eenheden hebben de beschietingen op de Bosnische hoofd stad Sarajevo gewoon voortgezet, ondanks een overeengekomen staakt- het-vuren dat om zes uur gisteravond zou ingaan. Serviërs voerden bombarde menten uit op de stad en in de straten van Sarajevo woedden vannacht en vandaag felle ge vechten tussen Serviërs en Moslims. Met name het oude stadscentrum was doelwit van mortieren. Als gevolg van de beschietingen zijn zeker twee mensen om het leven geko men. Bij het krieken van de dag verflauwden de gevechten iets. In Kroatië moesten de inwo ners van Dubrovnik voor de vierde achtereenvolgende nacht naar de schuilkelders als gevolg van nieuwe beschietin gen door het federale leger. Hierbij zijn ook zeker twee do den gevallen. Ondanks een dreigend wereld wijd isolement en ingrijpende sancties heeft de Servische president Milosevic zich tot winnaar uitgeroepen over zijn tegenstanders. Hij noemde de uitslag van de zondag gehou den verkiezingen een overwin ning voor hem en zijn partij en „een antwoord op de campag ne hier en in het buitenland". Het persbureau Tanjug meld de zonder opgaaf van reden dat de eerste officiële uitsla gen, die eerder waren aange kondigd voor gisteren, niet voor morgen worden vrijgege ven. Ook de kiescommissie ging niet in op de'oorzaak van het uitstel. De verkiezingen werden ge boycot door de oppositie, waar door alleen Milosevics socialis ten (voorheen de communis ten) en de daarmee verbonden uiterst nationalistische partij en naar de stembureaus gin gen. De oppositie beweert dat er bovendien op grote schaal fraude is gepleegd. De Verenigde Naties stelden zaterdag Servië en het daar mee verbonden Montenegro verantwoordelijk voor de bloe dige oorlog in het aangrenzen de Bosnië en legden vergaan de sancties op aan beide voor malige republieken die samen het nieuwe Joegoslavië vor men. Hoewel de Veiligheidsraad geen militaire acties tegen Bel grado heeft besproken, staat de Servische pers bol van be richten dat na de economische strafmaatregelen mogelijk een buitenlandse militaire inter ventie volgt. Generaal-majoor Bozidar Stefanovic, de com mandant van de Joegoslavi sche luchtmacht, zei dat de Serviërs in dat geval „tot de laatste man" zullen vechten. Pagina 5: Landen springen op eigen wijze om met VN-sanc- ties Dans centraal op Holland Festival GEESTELIJK LEVEN/OPINIE BINNENLAND BUITENLAND LEIDEN/REGIO DIENSTVERLENING SPORT KUNST/RTV BEURS ECONOMIE RTV PROGRAMMA'S WEER/PUZZEUMENU INFORMATIE ZONDER SENSATIE RIO DE JANEIRO - Mi nister Hans Alders van milieubeheer zal hoogst waarschijnlijk de wester se landen vertegenwoor digen als vice-voorzitter tijdens de VN-wereldmi- lieuconferentie die mor gen in Rio de Janeiro van start gaat. „Ik verwacht dat ik gekozen word, omdat binnen onze groe pen zich geen tegenkandida ten hebben opgeworpen", zo zei Alders gisteravond na af loop van zijn eerste bezoek aan het Riocentro. Tijdens de cpn- ferentie in Brazilië zullen vier vice-voorzitters actief zijn. On derhandelaars van de Verenig de Naties treffen in Rio de Ja neiro de laatste voorbereidin gen voor de grote topconferen tie Waar wordt gesproken over hoe de landen in de wereld de aarde kunnen beschermen. Maar de vooruitzichten op suc ces lijken aanzienlijk geslon ken. Na twee jaar onderhande len in het kader van de VN- conferentie over milieu en ont wikkeling (UNCED) is er nog geen overeenstemming over zulke cruciale onderwerpen als de regenwouden, de finan ciering van programma's en de verantwoordelijkheid van de geïndustrialiseerde landen voor de ontwikkeling van de Derde Wereld. De kansen op succes van de conferentie zijn nog verder afgenomen door het recente besluit van de Ver enigde Staten het zogenoemde Verdrag over de Biodiversiteit niet te ondertekenen. Het ver drag voorziet in de handha ving van de soorten-rijkdom en de bescherming van flora, fauna en natuurlijke hulp bronnen. Milieuminister Hans Alders. FOTO DIJKSTRA Idoor MONIQUE R0S0 UTRECHT - De Vervoers- I bond FNV vreest dat er in het I streekvervoer circa 1700 banen moeten verdwijnen. De over heid wil het streekvervoer bo- venop al eerder opgelegde be- I zuinigingen nog eens ruim 100 j miljoen gulden laten inleve- I Bestuurder D. van der Heem i van de Vervoersbond FNV schat dat die bezuinigingen zouden betekenen dat dik 10 procent van de 15.000 banen in het streekvervoer moet wor den geschrapt. Van der Heem I kondigde aan dat de vakbon- I den zich fel tegen de voorgeno men bezuinigingen zullen ver- j zetten. „In een tijd dat ieder- i een, het kabinet incluis, te recht de mond vol heeft over het belang van het openbaar I vervoer zijn deze bezuinigin gen volstrekt onaanvaard baar", aldus de vakbondsbe stuurder gisteravond na afloop van overleg met VSN, de werk geversorganisatie in het streekvervoer. VSN is ook fel tegen de voorge nomen bezuinigingen. Ook de streekvervoerbedrijven zelf vrezen forse gevolgen voor de werkgelegenheid. Maar een woordvoerder van VSN kon nog niet bevestigen dat er in derdaad zoveel banen op de tocht staan. De streekvervoer bedrijven zijn de gevolgen van de bezuinigingsplannen mo menteel aan het inventarise ren. Eind van deze maand moet die inventarisatie rond zijn en dan gaan de streekver voerbedrijven met de cijfers in de hand in politiek Den Haag de boer op in een poging de be zuinigingsdrift te temperen. LEIDEN - De eerste specu lant die huizen wil opkopen in de Leidse wijken Groenoord en Maredijkbuurt heeft zich inmiddels aangediend. De af gelopen week zijn drie bewo ners van de Jan Lievensstraat gebeld door een makelaar uit Ede, die hun tien- tot vijftien duizend gulden meer bood dan de huidige waarde van hun pand. Dat zei Emile van Aelst, voor zitter van het buurtcomité Groenoord, gisteravond tij dens de jaarvergadering van het Leids Bewonersplatform. Wethouder T. van Rij (ruimte lijke ordening) was uitgeno digd om een toelichting te ge ven op de discussienota 'Op zoek naar Speelruimte' waarin onder andere de twee genoem de wijken ter discussie worden gesteld. De drie bewoners die werden gebeld, hebben vervolgens contact opgenomen met Van Aelst, die op zijn beurt de ma kelaar belde. Deze wenste niet te zeggen in wiens opdracht hij werkte, maar volgens Van Aelst kan het niet anders zijn dan dat een Leidse makelaar zich via de tussenpersoon in de discussie heeft gemengd. „Die Edese makelaar wilde drie panden opkopen aan één zijde van de Jan Lievensstraat, verspreid over een rij. Je kunt op je vingers natellen dat de bedoeling was om die vervol gens leeg te laten staan, te la ten verpauperen en zo de waar de van het hele blok huizen te doendalen. Op die manier kun je de hele straat voor een prik je opkopen". Na zijn telefoontje met de tus senpersoon in Ede is echter niets meer van de makelaar vernomen. (ADVERTENTIE) Met het ALL-IN VAKANTIETARIEF van TROMP AUTOVERHUUR kunt u zo ver rijden als u wilt ^ss=a^p^B'ncl a"^ kilometers A - - incl. BTW H—iMm jncl. verzekerinqen VAUTOVERHUUR^ WJ huurperiode minimaal 3 dagen Vraag de folder. JMfc De Sav. Lohmanplein 5 11 Tel. 070-3.61.91.91 Auto DEN HAAG De over heid heeft de oplossing van het milieuprobleem tot dusver te veel gezocht in verboden en voorschrif ten. Het wordt steeds moeilijker de naleving er van te controleren. Dat stelt de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR) in het rapport „Milieu beleid; strategie, instrumen ten en handhaafbaarheid". De raad pleit voor financiële prik kels; onder meer door heffin gen en door milieuschade te verwerken in marktprijzen. Ook aanpassing van recht spraak en sociale controle moeten de milieuproblemen verminderen. De WRR erkent dat het milieu probleem voorschriften en dwang van de overheid vergt, maar pleit vooral voor een op lossing die tot'stand komt in het samenspel tussen burgers onderling. Zo stelt de Raad voor de plicht van bedrijven om informatie te verschaffen over de milieu-effecten van hun activiteiten flink uit te breiden. Ook zouden de mogelijkheden voor milieugroepen om zich op te werpen als belangenbeharti ger van. groepen burgers in de privaatrechtelijke sfeer uitge breid kunnen worden. Een on dernemer die schadeclaims wil voorkomen, zal dan geconfron teerd worden met hogere ver zekeringspremies of met strengere voorschriften van de verzekeringsmaatschappij aan zijn installaties. Nu gaat de overheid vervuiling vooral tegen door allerlei eisen te stellen aan installaties of de omvang van de uitstoot van schadelijke stoffen. Bedrijven worden dan niet gestimuleerd meer te doen dan de overheid voorschrijft. Door financiële prikkels kan dat wel. De Raad ziet daarbij weinig in subsidies omdat die op gespannen voet staan met het algemeen aanvaarde be ginsel van de vervuiler betaalt. Bovendien kunnen subsidies een aanmoediging vormen te investeren in sectoren die het milieu naar verhouding sterk aantasten. Pagina 3: WRR schetst som ber beeld Nationaal Milieube leidsplan Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabe zorgd. Nooit meer lachen op Tiananmenplein PEKING In China is het voortaan verboden te lachen of te hui len om en bij het monument op het Tiananmenplein, waar in 1989 pro-democratiedemonstranten hun kamp hadden opgesla gen. Grete borden zijn naast het Monument voor de Volkshelden neergezet, met daarop een lange lijst van verboden handelingen waaronder het zonder toestemming leggen van bloemen en la chen. „Het Monument van de Volkshelden is een grootse revolu tionaire plaats", zo staat op de borden te lezen, „respecteer alstu blieft de ernst van dit monument, houd het schoon en netjes". De nieuwe regels verbieden ook het aanbrengen van posters en het krassen in het monument. Veel scholen hebben de week vrij. Andere laten hun leerlingen gewoon doorblokken, want zij hebben al eerder een weekje vakantie gehad. Een goeie tip voor vrijtijdsbesteding is dus nooit weg. Bijvoorbeeld om eens naar het Zuidhollands Verzetsmuseum in Gouda aan de Turfmarkt te gaan. Daar wordt tot 10 augustus elke dag behalve op maandag een tentoonstelling gehouden met als titel 'Artsenprotest 1940 - Nu'. Daarbij trekt het museum ook lijnen door naar het heden. Zoals wij op deze plek elke dag lijnen doortrekken naar de Leidse Courant. Als u wilt krijgt u hem voortaan elke dag onder ogen. Een betere invulling (via de bon) van uw vrijetijdsbesteding is er niet. I Ik wil de Leidse Courant; 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: O maand f. 27,00 (met automatische betaling) O kwartaal f. 82,80. ✓levr:Voorl: I Postcode/Plaats: I Telefoon: Bel O7Ï oon^^on Of deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag (voor controle op bezorging)

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1