Grote stroom migranten dreigt West-Europa binnen te trekken Nieuwe hal Jaarbeurs Utrecht slaat alles Succes ECN op de markt ECONOMIE Topfunctionarissen Bank van Rusland dienen ontslag in Fusieproces hapert bij Brabant Pers Eindhoven - De re- Zwoele stem Meta de Vries aan telefoon Nutsspaarbank ioeidócQoivuvnt DINSDAG 2 JUNI 1992 Fortis 'koopt' eigen naam in VS UTRECHT - Fortis, het samenwerkingsver band van Amev/VSB en de Belgische AG-groep, heeft in de Verenigde Staten om zijn naam te kunnen blijven voeren een naamgenoot moeten litkopen. Het gaat om Fortis Corporation, die [zijn naam zal veranderen in CorVel Corpora tion. Fortis Corp. verleent diensten in de medi- Ische sector. Het gaat om diensten ter beperking van de in Amerika hoge ziektekosten. Fortis nev/VSB en AG) was als grotere marktpartij klant van het bedrijf. Bij de fusie van nev/VSB en AG was het concern dus al op de hoogte van het bestaan van de Amerikaanse idienstverlener. Binnen een groter contract met en waarde van rond de vier miljoen dollar is hans met Fortis Corp. overeengekomen dat [deze haar naam zal wijzigen om verwarring in de markt te voorkomen. Fiat sluit fabriek MILAAN - Het Italiaanse automobielconcern Fiat heeft onder druk van de scherpe internationale concurrentie besloten om de fabriek in Chivasso bij Turijn in september te sluiten. Van de 5.600 men sen die daardoor hun baan verliezen, krijgen er 3.600 werk in andere fabrieken in Noord-Italië. Dit heeft de directeur personeelszaken van Fiat, Mau- rizio Magnabosco, gisteren verklaard na afloop van overleg met de vakbonden. Door de sluiting van het bedrijf wordt de jaarlijkse produktiecapaciteit van Fiat volgens deskundigen verminderd met on geveer lO^OOOauto^s^^ LPG cent duurder ROTTERDAM - Autogas (lpg) wordt morgen een cent per liter duurder. De adviesprijs aan de zelf- tank wordt 51,9 cent. Dit hebben marktleider BK Gas en de Novok, de organisatie van zelfstandige pomphouders, gisteren bekendgemaakt. Wall Street voor eerst boven de 3400-grens NEW YORK - De koersen op Wall Street in New York hebben voor de tweeëntwintigste keer dit jaar een record gevestigd. De Dow Jones-in- dex van de dertig toonaangevende fondsen sloot op de eerste dag van 'de week op 3413,22 punten, een stij ging van 16,34. Daarmee werd het vorige record van 3398,43 punten op 28 mei gebroken. Het nieuwe hoogtepunt, waarbij voor het eerst in de geschiedenis van Wall Street boven de magische 3400-grens werd gesloten, werd be reikt bij rustige handel. Er gingen 164 miljoen aandelen om. MOSKOU De voorzitter van de Centrale Bank van Rusland, Georgi Matjoechin en zijn eerste plaatsver vanger, Vladimir Rasskazov, hebben gisteren hun ontslag ingediend. Zij deden dat naar aanleiding van de eis van de financiële commissie van het Russische parlement dat de rente op kredieten omlaag moet. De parlementscommissie heeft in reactie op klachten van collectieve boerderijen en andere grote krediet nemers verlangd dat de rente van de huidige 80 pro cent wordt verlaagd naar 50 procent. Die rentetarie ven zijn naar westerse maatstaven exorbitant, maar zij liggen beduidend onder de inflatie, die tot nog toe dit jaar jaar al meer dan 300 procent beloopt. Dit bete kent dat de Centrale Bank bij ieder krediet in feite geld weggeeft. Koninklijke Papier in geweer tegen heffing op grondwater HILVERSUM - De voorgenomen heffing op grondwater gaat de papierindustrie in ons land miljdënen kosten. Dat zei de topman van de Koninklijke Nederlandse Papierfabrieken (KNP), F. de Wit, vandaag in Hilversum bij de opening van het nieuwe hoofdkantoor van KNP. Hij deed een beroep op de overheid om af te zien van deze maatregel en de „Nederlandse industrie niet in een uitzonderings positie te plaatsen ten opzicht van haar buitenlandse concurren ten". Vorige week besloot het kabinet om de heffing op brandstoffen vol gend jaar niet te verhogen, maar wel komt er een nieuwe wet die voorziet in een heffing op grondwater en afval. De opbrengst van de grondwaterheffing wordt geschat op 245 miljoen gulden per jaar. Volgens De Wit dreigt bij invoering van deze heffingen een lasten verzwaring voor de papier- en kartonindustrie van 30 miljoen gul den per jaar. KNP zal als belangrijkste producent het grootste deel van dat bedrag voor zijn rekening moeten nemen. Voor een onder neming die 80 procent van haar produkten exporteert is dat een „ui terst gevaarlijke situatie", aldus De Wit. dl GENÈVE - Massale werkloosheid in Oost-Eu- ii ropa en de voormalige Sovjetunie is een „ramp die op het punt staat te ge beuren", zo valt te lezen in een rapport van de Inter nationale Arbeidsorgani satie (ILO) dat vandaag is gepresenteerd. Volgens het rapport zal als ge volg van de politieke verande ringen en de slechte economi sche situatie in het voormalige Sovjet-blok een grote stroom migranten West-Europa in trekken. Miljoenen mensen zijn al werkloos, en dit aantal zal alleen maar stijgen. Volgens een onderzoek zijn in Tsjechoslowakije, Hongarije, Polen en het gebied rond Mos kou bijna twee miljoen men sen vast van plan hun land te verlaten. Nog eens tussen de 7 en 20 miljoen mensen denken ernstig over migratie om zo hun levensstandaard te kun nen verbeteren. Emigratie In het ILO-rapport worden cij fers aangehaald van het minis terie van arbeid van de voor malige Sovjetunie die aange ven dat twee miljoen inwoners willen emigreren. In de prak tijk zal dit aantal minder zijn vanwege de reiskosten en de verschillende visabepalingen. Als legaal emigreren onmoge lijk is zou dit burgers uit de voormalige Sovjetunie ertoe kunnen bewegen illegaal de reis te beginnen. Naar schat ting leven al 80.000 illegalen in Polen en 60.000 in Hongarije. „Hetfcisico voor Polen is dat mensen uit de voormalige Sov jetunie niet verder komen dan dit land", aldus het rapport. Het rapport meldt verder dat Noqj-d-Amerika voor Russen en Polen de eerste keus is, ter wijl de Hongaren Duitsland als favoriete land kiezen. Markteconomie De industriële produktie is dramatisch gekelderd in Oost- Europa, dat probeert zijn cen traal geleide planeconomie te veranderen in een kapitalisti sche markteconomie. Toch is de werkloosheid niet evenre dig toegenomen omdat de staat nog steeds veel mensen onnodig in dienst heeft. Op de langere termijn voor spelt het rapport dat 15 tot 20 procent van de bevolking werkloos zal worden. Het ILO- rapport citeert een onlangs ge publiceerd onderzoek van de Wereldbank dat uitwijst dat de jaarlijkse kosten voor werk loosheid en omscholing in de voormalige Sovjetunie onge veer 2.400 gulden per persoon bedragen en in de rest van Oost-Europa ongeveer 4.800 gulden. Als de voorspellingen van de Wereldbank uitkomen zullen er over vijf jaar 52 mil joen werklozen zijn zodat de totale jaarlijkse kosten tot on geveer 140 miljard gulden zul len oplopen. Het Energieonderzoek Centrum Nederland in Petten. Fins catamaran cruiseschip in Amsterdam let gloednieuwe Finse cruiseschip Radisson Diamond is gisteren in de Amsterdamse haven afgemeerd. Het bijzondere aan dit schip is de atamaranconstructie, waarbij de onderkant van het verbindende dek zich acht meter boven het wateroppervlak bevindt. De catamaran meet JÏ29 bij 38 bij 8 meter, heeft een waterverplaatsing van 18 000 brutoton en kan een kruissnelheid bereiken van 12,5 knopen (bijna 23 kilometer 'tier uur). Voor de 354 passagiers zijn maar liefst 177 bemanningsleden beschikbaar. Plaatsen aan boord zijn niet te huur, want alleen de ge hele boot kan worden geboekt. Inmiddels heeft het Olympisch Comité het schip gehuurd als hotelaccommodatie voor de komende Olympi- :he Spelen. foto:ANP t dactieraden van het Eind- ïovens/Helmonds Dag- )lad, het Brabants Dag- )lad en Het Nieuwsblad lebben het overleg met de directie van de Brabant 3ers met onmiddellijke ngang opgeschort. )e reden daarvan is dat de di rectie heeft aangekondigd dat lij niet alle toezeggingen in het cader van de Strategienota Irabant Pers Dagbladen - ge- 6 itand kan doen. De redactiera den van deze kranten hebben reactie daarop gisteren in tien gezamenlijke verklaring laar buiten gebracht. De re- lactieraden schrijven in hun j rerklaring dat ze bezorgd zijn iver de bezuinigingen die de Dagbladengroep wil loorvoeren. Ze zijn bang dat lie de afspraken over het roortbestaan van de Brabant- 'erskranten zullen raken. De VNU-top maakte onlangs be kend het personeelsbestand van de Dagbladengroep met 5 procent (135 arbeidsplaatsen) e willen inkrimpen. Gedwon- [en ontslagen zouden daarbij liet aan de orde zijn, meldde leVNU. De Nederlandse Vereniging van. Journalisten (NVJ) liet iesondanks meteen weten verontrust te zijn door deze lersoneelsinkrimping. De IVJ voorzag al dat de uitvoe ring van eerder ontwikkelde ilannen op problemen zouden stuiten. L gen over hun rekening en wel met de zwoele 30 stem van radiopresentatrice Meta de Vries. Zo is binnen een minuut het actuele saldo op te DEN HAAG Als eerste bank in Nederland vragen en bovendien een overzicht te krijgen heeft de Nutsspaarbank gisteren onder de van de tien laatste financiële transacties. De in- naam 'Privébank' een geheel nieuwe service formatie die de rekeninghouder opvraagt is on- voor haar cliënten geïntroduceerd. Dezen kun- line, zodat altijd de meest actuele stand op de nen nu via de telefoon directe informatie krij- rekening kan worden gegeven. De Porceleyne Fles verwacht flink herstel na verlies DELFT Aardewerkfa brikant De Porceleyne Fles, een van de oudste nog bestaande plateelbak kerijen van Nederland, heeft vorig jaar een verlies geleden van 778.000 te gen een winst van 214.000 in 1990. De zeer vele activiteiten die vorig jaar zijn ontplooid kun nen in 1992 de resultaten gunstig beinvloeden. Het resultaat kan als alles meezit dit jaar weer ruim positief uitvallen, zo schrijft de directie in het jaarverslag over 1991. De Golfcrisis bleek vorig jaar toch een grotere invloed op de resultaten te hebben dan aan vankelijk werd verwacht. Het toeristen- en zakenbezoek stganeerde vele maanden lang en de omzet verminderde van ƒ12,3 miljoen tot ƒ11,6 mil-" joen. Omdat werd verwacht dat 1992, met vele Europese mani festaties, een goed toeristen jaar zou worden en Porceleyne Fles bovendien en groot aantal eigen detailhandelsverkoop punten zou gaan exploiteren, moesten de voorraden op een hoog peil worden gebracht. Dat leidde tot veel extra kos ten. Aangezien het ook niet verantwoord werd geacht een prijsverhoging geheel ten gun ste van de resultaten te bren gen, kon een verlies niet wor den voorkomen. Floriade De aanwezigheid van Porce leyne Fles op de Floriade met twee winkels, de eigen winkel in Delft en de verwachting dat het toeristenbezoek aan Ne derland weer groeit zouden de omzet dit jaar 20 procent kun nen groeien. Als ook een ver sterking van het eigen vermo gen dit jaar echt plaatsvindt is de directie voor het lopende PETTEN Dankzij een versterking van zijn marktpositie en een blij vende beheersing van de kosten, heeft het Energie onderzoek Centrum Ne derland (ECN) in Petten het afgelopen jaar een po sitief bedrijfsresultaat van 5,6 miljoen gulden ge boekt. Dit is vier keer zo veel als de winst van 1,4 miljoen gulden die de on derzoekinstelling in 1990 na een aantal jaren van verlies wist te behalen. Sinds het aantreden enkele ja ren geleden van prof.dr.ir. H. van den Kroonenberg als alge meen directeur, is er bij ECN veel veranderd. De nieuwe lei der maakte van de vrij geslo ten onderzoekinstelling een open en op de gebruiker ge richt instituut. Naast bezuini ging op de kosten werkte hij aan een vergroting van de slag vaardigheid van het ECN in het verwerven van nieuwe op drachten van derden. De inspanningen van Van den Kroonenberg werpen nu hun vruchten af. Het aantal op drachten voor onderzoek op het gebied van energie neemt nog steeds toe. „Het bewijs is geleverd dat de nieuwe organi satie van ECN succes in de markt heeft. ECN heeft aange toond dat het zijn rol als het centrale Nederlandse instituut voor energieonderzoek met succes kan combineren met zijn positionering op de markt", aldus drs. G. van Aar- denne, voorzitter van het be stuur in het jaarverslag. Omzet Het positieve bedrijfsresultaat van ECN in 1991 is veel hoger dan de algemeen directeur had verwacht. In januari van dit jaar zei Van den Kroonenberg te rekenen op een positief sal do van 3,5 miljoen gulden, ook al hield hij er toen rekening mee dat dit bedrag wel eens hoger zou kunnen uitvallen. De omzet van het instituut be draagt ruim 150 miljoen gul den. Een deel daarvan (onge veer 60 miljoen gulden) be staat uit basis- en doelsubsi dies van de overheid. De rest (90 miljoen gulden) verkreeg het ECN uit opdrachten van de ministeries van economische zaken, VROM, onderwijs en wetenschappen en sociale za ken, de Europese Gemeen schap en van het bedrijfsleven of andere onafhankelijke in stellingen. In de afgelopen drie jaar is het bedrag dat de onderzoekinstelling van de overheid aan basis- en doel subsidie krijgt, vrijwel gelijk- gebleveii. De inkomsten uit opdrachten steeg echter van 75 miljoen gulden in 1989 tot 90 miljoen vorig jaar. Belangrijke 'eindprodukten' voor ECN zijn de officiële pu- blikaties. Ten opzichte van 1990 is het aantal contractrap porten vorig jaar gestegen met 30 procent tot 183. Dezelfde groei is zichtbaar in de overige publikaties, zoals onderzoek rapporten, tijdschriftartikelen en conferentiebijdragen. Het totaal aantal daarvan nam in 1991 toe tot 397 publikaties. utrechtse1 Jaarbeurse^ Recordomzet Jaarbeurs in jubileumjaar plex wordt volgend jaar UTRECHT De omzet van de Koninklijke Nederlandse Jaar- uitgebreid met de grootste beurs heeft bij haar 75-jarig bestaan in 1991 een record van 135 evenementenhal in de Be nelux. De hal wordt ex treem functioneel: verga deringen, popconcerten en tenniswedstrijden zul len er in gehouden kun nen worden. Toegangscode De Privébank werkt op basis van het zogenoem de voice response-systeem. Via de druktoetsen of de draaischijf van de telefoon geeft de gebrui- jaar optimistisch gestemd, ker zijn rekeningnummer en toegangscode Porceleyne Fles streeft al lan- door. De computer vertelt hem dan wat er op dat moment op zijn rekening staat en zo dit wordt gewenst een overzicht van meerdere transac ties. De cliënt wordt geholpen door Meta de Vries, die hiervoor alle benodigde gegevens heeft ingesproken. Radiopresentatrice Meta de Vries helpt de clënten van de Nutsspaarbank telefonisch binnen een mi nuut aan informatie over hun rekening. foto sp De Privébank is 24 uur per dag en zeven dagen in de week bereikbaar via het telefoonnummer 346.36.36. Om telefonisch toegang tot de com puter te krijgen moet de cliënt bij de bank wel een geheime code aanvragen. Het gebruik van deze dienstverlening is gratis. Alleen de tele foonkosten komen volgens het reguliere PTT- tarief voor rekening van de cliënt. Dit bedraagt voor bijna alle klanten van de Nutsspaarbank 15 cent per vijf minuten en 's avonds en in het weekeinde 15 cent per tien minuten. gere tijd naar een versterking van het eigen vermogen. In 1991 meende de directie eem betrouwbare partner te heb ben gevonden, die echter op het laatste monment zonder daarvoor duidelijke redenen op te geven, afhaakte. Belang rijk daarbij was ook dat dit een groot bedrag aan advieskosten met zich meebracht. De direc tie zal ook in 1992 intensief aan een vermogensversterking werken. Porceleyne Fles betaalt al ja ren geen dividend meer. Voor het laatst kregen aandeelhou ders iets over 1973, en wel 2. Prins van Oranje hal wordt de negende loot aan de Jaarbeurs-stam. De hal gaat zich nadrukkelijk op de recre atieve sector richten, vooral op mega-concerten. Grootschali ge muzikale manifestaties, worden in Nederland vrijwel alleen in Ahoy Rotterdam en de Statenhal in Den Haag ge houden. Leuke ruimten, maar volgend jaar optrekjes, verge leken bij wat in Utrecht wordt gerealiseerd. De Prins van Oranjehal wordt 160 bij 90 me ter groot, wat een vloeropper vlak oplevert van 15.000 vier kante meter. Er kunnen 23.000 toeschouwers een zitplaats krijgen. Dat is drie keer wat Ahoy kan bieden en twee maal de Statenhal-capaciteit. Multifunctioneel De Jaarbeurs wil de hal voor alle mogelijke doeleinden in zetten. En dat zijn er ongekend miljoen gulden bereikt. Daarmee overschreed de omzet die van 1990 met 14 miljoen gulden of met 12 procent, aldus het gisteren gepresenteerde jaarverslag. De Omzet van de Jaarbeurs wordt doorgaans beïnvloed door wisselbeurzen, die niet jaarlijks, maar om de twee of drie jaar plaatsvinden. Een aantal daarvan viel in 1991. In totaal trok de Jaarbeurs ongeveer drie miljoen bezoe kers. Voor het lopende boëkjaar verwacht de Jaarbeurs niet dat omzet en resultaat het peil van 1991 zullen bereiken, veel, zoals woordvoerder Ben claim: in dat jaar willen De Ze de Jong opnoemt. „Tennistoer- vende Dag Adventisten de hal Mojo Concerts, het bekende constructie, waardoor één aan- pop-impresariaat, heeft advie zen voor de inrichting gege ven. Theater-manifestaties worden mogelijk, doordat aan het plafond boven het podium toneelverlichting, decorstuk ken en voorzieningen voor ge luid aangebracht kunnen wor den. gesloten ruimte ontstaat. De hoogte varieert van tien tot vijftien meter. Een ander tech nisch hoogstandje is volgens De Jong de koeling van ruim te. Een gekoelde hal van der gelijke afmetingen schijnt nog niet voor te komen. De Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs investeert 45 mil- Volgens De Jong is de Jaar- joen gulden in de Prins van beurs in onderhandeling met Oranjehal, die eind 1993 moet verschillende theaterbureau's, worden opgeleverd. De hal impresariaten en 'andere orga- kost de Jaarbeurs een deel van nisaties'. Er zouden nu al het parkeerterrein. Dat wordt reserveringen zijn geplaatst in de toekomst gecompen- voor grootschalige evenemen- seerd door een parkeergarage ten, terwijl de hal eind volgend achter het complex, die de be- jaar pas is opgeleverd. Zelfs staande garage eens zo groot voor 1995 ligt al een harde maakt. Dollarkoers ruim cent hoger Voorlopig geen leningen nieuw IMF-lid Rusland WASHINGTON - Rusland is AMSTERDAM - De koers van de Amerikaanse dollar was van- föïSjJ? daag aan het begin van de handel op de Europese wisselmarkten ruim een cent hoger. In Amsterdam stond de dollar om 10.00 uur op 1,8225 na een slotkoers van 1,8100 gisteren. Internationale Monetaire Fonds (IMF), maar het zal nog even duren voordat het finan ciële steun krijgt van de orga nisatie die Moskou ooit als ka- De dollar begon gistermiddag te stijgen na de bekendmaking pitalistische instelling verfoei- van de index van Amerikaanse inkoopdirecteuren. Deze bleek flink te zijn gestegen, hetgeen duidt op een verbetering in de de. De Russische ambassade in Washington tekende de do- teen krant ontvangen? Bel tussen 800 en 19.00 uur, zaterdags tussen [4 00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- I22248.en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. economie van de VS. De stijging ging later in de VS en het Verre cumenten voor toetreding tij dens een plechtigheid op het Oosten door. In Japan verkocht de centrale bank dollars om een roc verdere koersstijging tegen te gaan. De dollar hield daar dan ook Amerikaanse ministerie^ van even de pas in, maar bij de opening van de markten in Europa buitenlandse zaken, ging de koers weer wat omhoog. Volgens bronnen bij het IMF zal Moskou nog een immense hoeveelheid werk moeten ver richten voordat het een econo misch hervormingsprogram ma uitvoert, dat voor het Fonds bevredigend genoeg is om financiële steun aan te ge ven. De Verenigde Staten en hun bondgenoten hebben 45 miljard hulp voor Rusland dit jaar uitgetrokken, om het land te helpen met de hervorming van zijn centraal geleide eco nomie tot een vrije markteco nomie. Maar dit geld zal voor een groot deel niet worden ver strekt zolang het IMF de eco nomische hervormingen in Rusland niet heeft goedge- - LONDEN keurd en geen kredieten ver strekt. Moskou hoopte op een lening van 7,5 miljard van het IMF begin juli, maar dit lijkt steeds onwaarschijnlijker. Rusland is de zevende voorma lige Sovjet-republiek die tot het IMF toetreedt, na Armenië, Estland, Letland, Litouwen, Georgië en Kirgizstan. Canary Wharf slechts 600 miljoen pond waard Het failliet gegane Canary Wharf is slechts 600 mil joen pond sterling (f 2 miljard) waard, nog geen vijfde van wat het kostte om het te bouwen. Mocht het tot een bod komen op het prestigieuze kantorencomplex bij Londen, dan zal dat bod daar nog aanzienlijk onder liggen. Dit schrijft de Financial Times vandaag, onder verwijzing naar de conclusies die de Britse con cerns Hanson en P&O hebben getrokken. Deze twee ondernemin gen zouden belangstelling hebben om het complex over te nemen. Ook vanuit Singapore, Hongkong en Dubai is interesse gemeld. Canary Wharf is eigendom van de Canadese onroerend-goedgi- gant Olympia and York, die bijna is bezweken onder een schul denlast vtin omgerekend 21 miljard.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 15