iandidaat-premier hailand aanvaardt ünctie niet Koningin-moeder onthult omstreden standbeeld van 'Bomber' Harris toch li rorbatsjov: felle aanval op Jeltsin BUITENLAND i_|id<M Souocmt ZATERDAG 30 MEI 1992 =fc :ZI rk aan Kanaaltunnel in voorlopig doorgaan JDEN - De werkzaamheden aan de Kanaal- iel, de onderzeese spoorverbinding tussen ot-Brittannië en het vasteland van Europa, nen in ieder geval tot september worden tgezet. De Brits-Franse onderneming Euro- iel, die de Kanaaltunnel gaat exploiteren, ft laten weten met de banken een belangrijke eenkomst te hebben bereikt die de voortgang de werkzaamheden voorlopig garandeert. De kzaamheden dreigden te worden stopgezet lat Eurotunnel zich niet had gehouden aan en- voorwaarden in de kredietovereenkomst met anken. De ongeveer 220 bij het project betrok- banken wensten niet meer geld voor het „pro- van de eeuw" beschikbaar te stellen, maar de irekingen van gisteren hebben de banken van ling doen veranderen. Over de inhoudt van bverleg is niets meegedeeld. Veel doden bij gevechten tussen leger en Tamils Azerbaidjan en Armenie krijgen SU-wapens Poolse oppositie: motie van wantrouwen tot WARSCHAU Een blok van drie Poolse oppositiepartijen heeft TBILISI Azerbaidjan en Armenië, die met elkaar in oorlog zijn gisteren in het parlement een motie ingediend waarin het ver- om de enclave Nagorno-Karabach, kunnen een lading wapené en trek van het zes maanden oude kabinet van premier Jan Ols- munitie van het voormalige Sovjet-leger tegemoet zien. Dat zewski wordt gevraagd. „Een gebrek aan wil van de regering om TJ.A__„TT,rA heeft kolonel-generaal Valery Patrikejev, commandant van het harmonieus samen te werken met het parlement en de president VAVUNIYA Bij botsingen tussen regerings- Transkausische militaire district, gisteren gezegd. Ook Georgië heeft geleid tot een groeiend conflict op het hoogste niveau van troepen en de Tamil Tijgers in het noorden en krijgt een gelijk deel uit het wapenarsenaal van het voormalige de staat", zeiden de afgevaardigden van de oppositie ter recht- oosten van Sri Lanka zijn de afgelopen twee Rode Leger. Sinds het uiteenvallen van de Sovjetunie, vorig jaar vaardiging van de motie. „Het leidt tot een verergering van de dagen tenminste 110 mensen om het leven ge- december, hebben Azerbaidjan, Armenië en Georgië grote druk crisis, die Polen omlaag trekt", luidde het in de motie. Volgens komen. Een legerwoordyoerder zei dat bij ge- op Moskou uitgeoefend om met wapens over de brug te komen, de oppositie was de regering niet in staat haar beleid uit te voe- vechten op het schiereiland Jaffna en in de De republieken menen dat zij minstens recht hebben op de wa- ren en leidden haar interne conflicten tot een „verlamming" van Mulaitivu-jungle verder naar het zuiden 58 Ta- pens die de conventionele strijdkrachten op hun grondgebied het landsbestuur. De motie was ondertekend door 65 parlemen- Tijgers en 11 soldaten gedood werden. In hadden op het moment dat de Sovjetunie ophield te bestaan, tariers van de Democratische Unie, de liberalen en het Pools het oosten van Sri Lanka kwamen gisteren 29 Rusland heeft de ondankbare taak om de wapens toe te kennen, Economisch Program, de drie partijen die de zogenoemde „klei- egeringsoldaten en 12 Tamil Tijgers na een omdat de voormalige Sovjet-troepen in de Kaukasus eerder dit ne coalitie" vormen die oppositie voert tegen de regering-Ols- vuurgevecht van 45 minuten om het leven. De jaar onder Russische jurisdictie kwamen. Patrikejev liet zich zewski. Verwacht wordt dat het lagerhuis, de Sejm, zich over de vijandelijkheden ontstonden nadat het leger niet uit over de hoeveelheid wapens en hij noemde evenmin een motie zal buigen als het donderdag bijeenkomt voor een drie da- ïn een hinderlaag kwam te liggen van de Tij- tijdstip waarop ze worden overgedragen. De waarnemend pre- gen durend debat over de begroting van 1992. President Lech gers, die streven naar een eigen staat voor de mier van Georgie, Tengiz Sigua, zei dat zijn republiek in ieder Walesa had dinsdag zijn steun aan het kabinet Olszewski inge- Tamil-minderheid in het noorden en oosten geval schepen krijgt van de Zwarte-Zeevloot, die gebruik maakt trokken, nadat de relatie tussen de beide bewindslieden sterk van Sri-Lanka. van de Georgische havens Batoemi, Poti en Otsjamtsjira. was verslechterd. i de •5; Cj NGKOK De voorma- '"'voo1 luchtmachtmilitair ijnboon Rahong, door de D%ise regeringscoalitie Js^2 derdag voorgedragen nieuwe premier, zal j^je functie niet aanvaar- De oppositiepartijen Chavalit Yong- jydh, de voorzitter van m m nieuwe oppositionele tij van de Hoop en ex- chef van het leger, /2irgedragen voor het mierschap. nboon heeft bij herhaling n de coalitiepartijen J1 dat hij de baan niet wil kef eeren", verklaarde een me- Voo erker. „Ik snap niet waar- nhe"ize hem blijven nomine er D i', aldus de man, die sprak t: op voorwaarde van anonimi teit. Somboon is voorzitter van de Chart-Thai-partij die aan de kant van de militairen staat. Oppositieleiders hebben regel matig verklaard dat zij niets zien in een premier die stamt uit een van de vijf militarist- sche regeringspartijen die in april de niet in het parlement gekozen Suchinda Kra- prayoon tot premier benoem den. Suchinda trad zondag af, nadat hij verantwoordelijk was gesteld voor de dood van tien tallen betogers die demon streerden voor meer democra tie. yolgens de officiële lezing kwamen bij de recente beto gingen ruim veertig mensen om het leven, maar de opposi tie en andere bronnen spreken zelfs over honderden doden. Somboons benoeming zou naar verwachting gisteren door koning Bhumipol Aduly- ade bekrachtigd worden, maar de voorzitter van het Thaise parlement zei de benoeming te hebben opgehouden op advies "van de voormalige politicus en staatsman Prem Tinsulanon- da. De oppositie in Thailand sprak zich gisteren voor het eerst in het openbaar uit voor een ont binding van het parlement en nieuwe verkiezingen. „Wij on dersteunen de vorming van een nieuwe regering, die voor het volk acceptabel is", zei Chavalit Yongchajydh, de voorzitter van de nieuwe oppo sitionele Partij van de Hoop en ex-stafchef van het leger. De vier oppositiepartijen van Thailand hebben hem voorge dragen voor het premierschap. Nabestaanden rouwen om Romanov De op 21 april in de Verenigde Staten op 74-jarige leeftijd overleden Russische troonpretendent Vladimir Kirillovitsj Romanov is gisteren begraven in de Petrus en Paulusvesting in St. Petersburg. Behalve de echtgenote, dochter en kleinzoon van de in ballingschap geboren groothertog, die Rusland in november vorig jaar voor de eerste en laatste keer bezocht, woonden nog zo'n 150 mensen de plechtigheid bij. Precies een maand geleden werd in de St. Isaakskathedraal reeds een rouwdienst gehouden voor Romanov die werd bijge woond door ongeveer 10.000 mensen. De overleden groothertog was een directe afstammeling van tsaar Alexander II, die Rusland re geerde van 1855 tot 1881 Zijn vader was Kirill Vladimirovitsj Roma nov, een neef van Nicolaas II. foto: ap Ross Perot: presidentschap is „smerig en ondankbaar" WASHINGTON - De Ameri kaanse miljardair Ross Perot wil president van de Verenigde Staten worden, ook al is het" een „meedogenloze, smerige en ondankbare baan". In vraaggesprekken voor de televisie gisteren kondigde de onafhankelijke kandidaat aan dat hij geen homoseksuelen of overspeligen in zijn kabinet, zou opnemen. Ook is hij tegen belastingverhogingen, behal ve als die ten goede komen aan; vorming en onderwijs. Tot dusver staat de 61-jarige" Perot in negen Amerikaanse deelstaten op de kieslijsten voor de presidentsverkiezin gen op 3 november. Wanneer hij in alle vijftig staten geregi streerd staat, zal hij aantreden tegen zijn Republikeinse en Democratische tegenstanders, rfaar alle waarschijnlijkheid George Bush en Bill Clinton. Deze aankondiging heeft veel van zijn aanhangers op de been gebracht om de vereiste handtekeningen te verzame len. Marilyn Quayle, de echtgenote van vice-president Dan Quay le, beschuldigde Perot er giste ren van het presidentschap te willen kopen. „Hij biedt men sen die over het systeem ge frustreerd zijn een droom aan, en daarmee kun je een land niet leiden", aldus mevrouw Quayle. Ze sprak de hoop uit dat de Amerikanen „wakker zullen worden en erkennen dat er meer voor nodig is om presi dent te worden". Perot be schikt over een privé-vermo- gen van 3,3 miljard dollar. Hij is gisteren in de zuidelijke staat Florida begonnen met zijn campagne, in de vorm van een optreden op een koeie- markt. Het optreden was via de satelliet in vijf andere sta ten te zien. „Dit is een practi- sche manier van campagne voeren, hoop ik", zo zei Perot- woordvoerder James Squires. „De oude manier is naar vijf verschillende plaatsen te gaan, de hele tijd nodig te hebben om er te komen en daar ter plekke dan geen tijd meer te hebben". mouw staat voof haar verwoeste huis in Zuid-Libanon. Het huis werd gisteren met de grond gelijk ge- "Kt tijdens een Israëlische luchtaanval tegen vermeende guerillaposities. foto: epa Politiecorps Luik weer aan het werk BRUSSEL Het Luikse poli tiecorps heeft na bijna vijf we ken staken besloten weer aan het werk te gaan. De bonden hebben in onderhandelingen met het Luikse gemeentebe stuur en de Waalse deelrege- ring een loonsverhoging van 12,5 procent en 110 gulden kle- dinggeld per maand bedon gen. De opslag blijft achter bij de twintig procent loonsverho ging waarvoor de 700 Luikse agenten op 27 april in staking gingen door zich en masse ziek te melden. Volgens hen was het verschil in beloning met collega's in andere steden veel te groot geworden. Vakbonds leider Eugene Matheis toonde zich gisteren niettemin tevre- dèn over de uitkomst van de onderhandelingen. Om hun ei- kracht bij te zetten gingen twintig agenten zelfs in hon gerstaking. JU nieuwslezeres in het Russi- INK sche televisiejournaal 'Visti'. Zij vroeg zich af waarom de po- - Na vijf maanden litici van de perestrojka toen gen heeft voormalig Sov-, niet in praktijk brachten wat jder Gorbatsjov fel uitge- Gorbatsjov nu predikt. naar de Russische presi- Jeltsin. „Ik zie me ge- t n 'gen keihard aan de bel te 17 ;en", waarschuwde de vorig jaar tot aftreden ge- igen ex-president. „Het rijp voor een sociale ex- tsjov beschuldigde de g van systeemloos be- ministers zouden zich verschanst en doof zijn kritiek. De regering dient alles kleine bedrijven en inhuishoudens te stimu- aldus de ex-president. ma- mer dat deze kritiek twee ;eleden niet klonk", luid- waar critici hemzelf nog steeds van links kan Gorbatsjov ver- De ex-president deed zijn aan val in zijn maandelijkse inter view met het hervormingsge zinde dagblad Komsomolskaja Pravda, ooit de spreekbuis van de communistische jeugd bond. Volgens Gorbatsjov leidt het huidige regeringsbeleid naar de ondergang van de landbouw, verdere keldering van de produktie en hyperin flatie. De nieuwe machtheb bers kunnen wel afbreken, maar hebben nog niet bewezen ook te kunnen opbouwen, al dus Gorbatsjov. Hij uit daar mee dezelfde beschuldiging „Jeltsin is geen Jezus Chris tus", antwoordde Gorbatsjov op de vraag of hij met deze kri tische uitspraken niet zijn be lofte schond om geen oppositie te voeren. „Ik ben hem geen verantwoording verschuldigd. Ik heb niets te vrezen. En nog maals: als ik het niet met hem eens ben, ben ik niet van plan te zwijgen". De houding van rechts kan de in eigen land verguisde ex-lei der gemakkelijk begrijpen. De moesjka' - voederbak - hun door vrijë verkiezingen was1 ontnomen. In augustus vorig jaar steunden zij de coupple gers in de hoop dat die hun hun 'kormoesjka' zouden te ruggeven. Ook de aanvallen mee om de oren slaan. klaren. Al zijn mooie plannen om de Sovjetunie te behouden en economisch tot wederbloei te brengen, vielen in duigen toen Jeltsin en zijn democra ten het stiekem op een ak koordje gooiden met de Oe kraïne en Wit-Rusland. Jeltsin en de zijnen dragen dus de ver antwoording voor de huidige malaise, maar hebben in de ex- president een bliksemafleider gevonden. Gorbatsjov inter preteert hun gedachtengang aldus: „We nagelen Gorbatsjov Gorbatsjovs aanval op Jeltsin komt vlak na diens aankondi ging dat hij zich in 1996 niet meer herkiesbaar zal stellen voor het Russische president schap. Gorbatsjov verklapte onlangs tijdens een bezoek aan Japan dat hij zint op een terugkeer in de politiek. PITEIN ROB - DE ONDERWERELD YAN PROFESSOR LUPARDI LONDEN Het zeer om streden standbeeld van de Engelse luchtmaarschalk Sir Arthur 'Bomber' Har ris zal morgen in Londen worden onthuld door de koningin-moeder Eliza beth. Zowel in binnen- als buiten land is geprotesteerd tegen het eerbetoon aan de man wiens controversiële 'tapijtbombar dementen' boven Duitsland vooral tegen burgers waren ge richt. Het metershoge bronzen standbeeld wordt geplaatst voor de ingang van de Londen- se RAF-kerk, St. Clement Da- nes. De Kerk van Engeland heeft zich officieus van de ceremo nie gedistantieerd. De Britse regering, in verlegenheid ge bracht door kritiek uit Duits land en met name van de bur gemeesters van Dresden, Keu len, Mainz, Magdenburg, Pforzheim en Hamburg, bena drukt dat het gaat om een par ticulier initiatief. Het monument is gemaakt in opdracht van de Bomber Com mand Association, een vereni ging van RAF-oudgedienden. Ze zamelden honderdduizend pond in voor een imponerend standbeeld van hun oude over ste, gemaakt door de Britse kunstenares Faith Winter. De koningin-moeder, be schermvrouwe van de vereni ging, had toegezegd het beeld te zullen onthullen, nog niet wetend van de storm van pro testen die zou volgen. Maar waar anderen zich bedachten daar hield de oude Elizabeth voet bij stuk. Pijnlijke samenloop van om standigheden is dat haar doch ter, koningin Elizabeth II, ko mende herfst een bezoek zal brengen aan Dresden, uitgere kend de stad die door Bomber Harris werd weggevaagd zon der militaire noodzaak. Ten minste 35.000 en misschien wel 140.000 burgers, voorna melijk vrouwen, kinderen en )C 340- Bouwvakkers leggen de laatste hand aan het beeld van Sir Arthur 'Bomber' Harris. bejaarden, kwamen om in de vuurstormen. Het totale aantal slachtoffers van Harris 'strate gische bombardementen' ligt boven de 600.000. Britse diplomaten menen dat de onthulling niet op een onge lukkiger moment had kunnen komen. Aan de vooravond van het Britse EG-voorzitterschap is de vurige hommage niet be paald een blijk van Europese verbroedering. Erkenning De Bomber Command Associ ation hield echter vast aan de late erkenning van de enige i foto: epa Britse luchtmaarschalk die on danks ?ijn ridderschap niet in de adelstand werd verheven. Deze week is het honderd jaar geleden dat Harris werd gebo ren en ook vijftig jaar geleden dat hij het opperbevel over de bombardementsvluchten kreeg. De polemiek rond het standbeeld is vooral uitge vochten op de opiniepagina's van de Britse kranten. Honder den ingezonden brieven wer den geplaatst van voor- en te genstanders. Historici bom bardeerden elkaar met argu menten over het al dan niet noodzakelijk zijn van de aan vallen op burgerdoelen. The Times publiceerde veel' brieven, waaronder die van een predikant: „Elke zondag-, ochtend loop ik langs St. Cle ment Danes naar mijn paro chie. Vanaf aanstaande zondag zal ik mijn route wijzigen om dat standbeeld te mijden". Harris was en bleef ook binnen de RAF een omstreden figuur vanwege de enorm hoge verlie zen onder zijn manschappen. Meer dan 60.000 vliegers von den de dood bij wat achteraf onverantwoord riskante expe dities worden genoemd. Een van Harris' obsessies was de houten koopmanshuizen in het historische centrum van Lubeck te zien branden. De suggestie om een neutraler monument op te richten voor alle RAF-vliegers die hun le ven offerden voor de bevrij ding van Europa'werd door de Association afgewezen. Hypocrisie Bewonderaars van Harris ver wijten de Britse regering hypo crisie door niet aanwezing te zijn bij de onthulling van het beeld. Arthur Harris werd pas benoemd tot opperbevelheb ber van het Bombardeercom mando nadat de regering Churchill had ingestemd met zijn voorstel 'tapijtbombarde menten' uit te voeren op ste den. „Wat een naïeve gedachte was het van de Duitsers dat we niet zouden terugslaan na de bom bardementen van Londen, Co ventry, maar ook Rotterdam, Belgrado, Warschau, enzo voort", zegt voormalig lucht- maarschal Harry Burton, lid van de Association. Volgens hem kan de heldenmoed van de Britse piloten niet beter worden geëerd dan met een standbeeld van hun comman dant. Na de overgave van de Duit sers en de groeiende kritiek op zijn steeds drastischer bom bardementen trok de 'Bomber' zich verbitterd terug. Hij over leed in april 1984 en voelde zich miskend als de man die de nazi's had gebroken en zo het einde van de oorlog l?ad be spoedigd. I - Rob begrijpt, dat hij in dit labyrint van gangen niet lang zal genoeg gemaakt. Rob bekijkt zichzelf in een spiegel en kan niet nala- èn ronddwalen zonder opgemerkt te worden. Maar als hij "zich vermomde als zo'n antenne-man? Dat jasje past hem precies ii een werkplaats, waar slechts twee mannen aan het werk zijn, n het geheel niet op Ron letten, vindt hij een dun zwart transfor- 3rdraad en vloeibare schellak. Ha, dat is prachtig om zo'n mooie Jsbaard te imiteren! En nu nog een kopantenne. Nou, die is gauw ten even te glimlachen. Zo lijkt hij immers precies één der slaven van Lupardi! Als hij een beetje geluk heeft, heeft noch Lupardi, noch Yoto in de gaten, dat er een vreemdeling in hun heiligdom is binnenge drongen. En nog wel een vreemdeling die ze als hun ergste tegen stander moeten vrezen! ik ga naar het open huis van de avond-bdi aan de haagse hogeschool omdat ze de meest praktijkgerichte studies van nederland hebben. sen avond-HBO vvjlt on J 1e Haagse Hogeschool ui hoge^kw/^liteit ii n hbo ""««hooi Toegepaste Huishoudwetenschappen. Een HBO- opleiding met een zeer brede, praktijkgerichte basis, voor een verantwoorde carrière. De sector Economie Management van de Haagse Hogeschool biedt interessante dag- en avond opleidingen. Intensieve studiebegeleiding door docenten uit de praktijk. Veel toekomst perspectief. En een gezellig hoge kwaliteit in hbo hogtsdtooi

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5