nternationale gemeenschap eert niets van trijd Kroatië Politieke dwergen OPINIE brieven van lezers Vredesproces Israël hangt af van stembusuitslag eidaeGomfl/nt ZATERDAG 30 MEI 1992 23 r/meut s ERT VAN WIJLAND internationale ge- - enschap heeft niets ge- van dé burgeroorlog eind vorig jaar delen Kroatië in de as heeft oop rd janks herhaalde waarschu- gen voor dreigende escala- iebben EG en VN niet kun- voorkomen dat de strijd is (faai)ai rgeslagen naar Bosnië-Her- ardighf ovina. oorzaak en verantwoorde- elooshiheid van het etnisch ge- d ligt uiteraard bij de strij de partijen zelf, maar on diplomatieke ma- uvres en vertraging van de lesoperatie in Kroatië heb- de spanningen in de mos- •epubliek zeker doen oplo- Het Servisch beleg van yevo had tenminste kun- worden uitgesteld, zo niet jen voorkomen, menen iapier Irnemers van alle etnische iperingen. grootste fout die de EG ~;te is het tijdstip van er- ing van Bosnië-Hercego- als zelfstandige staat, [tuurlijk willen we erkend len, maar alsjeblieft niet smeekte een toch dijk extreme moslimlei- !op maandagmiddag 6 april irajevo. „Laten ze het nu maar even uitstellen". Een later besloten de ministers -17-OOj buitenlandse zaken in isel tot erkenning over te jkbaar hadden zij toen al da- lang niet meer gekeken V de rapporten van hun ei- I waarnemers ter plekke of r het tv-journaal. Sarajevo j al dagenlang het toneel hevige gevechten tussen lims enerzijds en Serviërs het federale leger ander- In afwachting van de jigende erkenning hadden iServiërs de spanning zo g mogelijk opgevoerd, om J ervan te overtuigen dat [erkenning als oorlogsver- ping zagen. Na de erken ning was er in hun denkwijze alleen nog plaats voor verdere escalatie, uitmondend in de militaire opdeling van de vers erkende nieuwe staat. Niemand luistert De EG-beslissing was de cu mulatie van al eerdere ver keerde inschattingen van de Brusselse politici. „We riske ren ons leven en rapporteren wat we zien, maar niemand luistert naar ons", aldus een gefrustreerde EG-waarnemer in Zagreb. De waarnemers hebben inderdaad nauwelijks schuld aan het echec, de fou ten zijn van politieke aard. Het begon eigenlijk al met de druk van Duitsland om Kroatië snel te erkennen. Eind december vorig jaar ging de verdeelde EG, die eigenlijk in meerder heid tegen was, om en kregen alle republieken van Joegosla vië die dat wilden de kans zelf standig te worden. Ze moesten dat alleen even voor Kerstmis laten weten. En daarmee sloeg Brussel de enige gematigde politicus die het geweld in Bosnië mis schien nog had kunnen sus sen, het laatste wapen uit han den. Gedwongen kleur te be kennen, kon de moslimpresi dent Alia Izetbegovic niet an ders doen dan een aanvraag in dienen. Daarmee verloor hij alle diplomatieke ruihite om nog tot een vergelijk te komen met de Servische minderheid die fel tegen een zelfstandige staat was en is. Als de EG toen voet bij stuk had gehouden en Bosnië in derdaad zo snel mogelijk er kend had, was de schade mis schien nog mee gevallen. Ge schrokken door de heftige re actie van de Serviërs, eisten de ministers echter eerst een refe rendum onder de bevolking van Bosnië. Dat de uitslag daarvan al bij voorbaat vast stond moslims en Kroaten voor, Serviërs tégen - was geen punt van discussie. Op nieuw reageerden de Serviërs Deze Kroatische soldaten zijn blij met de nieuwe voedselvoorraden. furieus, opnieuw werden de onderhandelingen tussen de drie partijen onder zware druk gezet. Op de dag van het refe rendum richtten de Serven de eerste barricaden in Sarajevo op. Slechtste moment geschrokken door het geweld in de hoofdstad stelde de EG de beslissing vervolgens nog meer dan een maand uit: pas op 7 april kreeg Bosnië-Herce- govina de status van zelfstan dige republiek. „Het slechtst mogelijke moment", aldus de moslimleider Ganic. Een maand later liggen Saraje vo, Mostar en andere steden in Bosnië in puin, zijn er meer dan tweeduizend doden te be treuren en wordt Europa ge confronteerd met de grootste vluchtelingenstroom sinds de Tweede Wereldoorlog. Maar behalve Europa, heeft ook de VN een scheve schaats gere den in Bosnië. Willens en wetens hebben Amerika en Engeland uit bud gettaire overwegingen de komst van vredestroepen naar Kroatië vertraagd tot na de winter. „Als de blauwhelmen tegen het vooijaar op hun post waren geweest en ze hadden de Servische bendes niet naar Bosnië laten oversteken, was er al veel gered geweest", al dus een diplomaat in Belgra do. „Iedereen wist dat de ge vechten na de winterstop weer zouden oplaaien. Het wachten was op een aanleiding en mooi Tweede fout was de komst van VN-troepen naar Sarajevo, zonder dat deze een mandaat meekregen om ook daadwer kelijk op te treden. Alleen ge machtigd in Kroatië de vrede te garanderen, konden de sol daten in Bosnië slechts in de kelders kruipen en toezien hoe sluipschutters op onschuldige burgers schoten. Het meest wrange is nog dat deze gang van zaken vanaf het begin dui delijk was, maar dat de VN niet anders kon reageren. Macedonië komen alleen als eerst ergens oorlog is, gevolgd door een staakt-het-vuren. Dan kunnen we optreden. In Bosnië was slechts de dreiging van oorlog. Nu de gevechten aan de gang zijn, moeten we wachten op een bestand. Als dat er is, dan kunnen we een buffer leggen", legt een VN-official uit. Dat er nog meer dreigende conflicten voor het oprapen liggen weet ook hij, maar ook daar moet eerst lijdzaam op ge wacht worden. Zowel VN als EG zullen waarschijnlijk ver rast worden als het geweld overslaat naar Kosovo of Mace donië. Het gehannes rond de •erkenning van deze laatste re publiek van het voormalige Joegoslavië stelt de blunders van de EG in Bosnië nog in de schaduw. Om Griekenland niet tegen de haren in te strij ken hangt Macedonië nu al maanden aan een touwtje. „Blijkbaar moeten we eerst een oorlog starten voordat we erkend worden", verzuchtte president Gligorov verleden week. Europa is gewaarschuwd. (Gert van Wijland is onze cor respondent in Belgrado). De Amerikanen zijn verbijs terd over de onverschilligheid waarmee de EG-landen de 'hu manitaire nachtmerrie' in Bos- nië-Hercegovina bekijken. Volgens een hoge ambtenaar zou de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken James Baker het zelfs over 'impoten te, politieke dwergen' hebben gehad. Dat is niet heel vriende lijk ten aanzien van de bondge noten, maar het is wel de waar- Van de andere kant hebben de Amerikanen niet veel recht van spreken. Hun bezorgdheid voor het lot van Bosnië-Herce- govina is maar heel recent. Zij werd vooral opgewekt door de machtige vrienden in de isla mitische wereld die de afslach ting van de moslims in Joego slavië met lede ogen aanzagen, door het feit dat de Serviërs vredestroepen van de Verenig de Naties, waarin Washington toch de eerste viool speelt, niet ontzien en zelfs geen respect tonen voor vertegenwoordi gers van internationaal erken de humanitaire organisaties zoals het Internationale Rode Kruis, en tenslotte door de op steeds dringender toon gestel de commentaren in Ameri kaanse gezaghebbende bla den. De VS hebben zich met hand en tand verzet tegen het uit eenvallen van het Joegoslavië van Tito. Nadat Slovenië en Kroatië geheel volgéns de de mocratische spelregels hun onafhankelijkheid verwier ven, was Washington bij de laatsten om beide landen als onafhankelijke staten te er kennen. Indien de VS even alert waren geweest in de ver dediging van de territoriale in tegriteit van Slovenië en Kroa tië en indien Washington even bezorgd was geweest over het 'humanitaire drama' in Kroa tië, was het misschien nooit zo ver gekomen in Bosnië-Herce- govina. Maar afgezien van het feit dat ook de Amerikanen een flinke portie boter op hun hoofd heb ben, is hun taxatie van de Eu ropese politiek inzake Joego slavië juist. Joegoslavië legt het pijnlijke falen van de EG bloot, maakt een lachertje van de de zo geroemde Europese eenheid, en onderstreept nog eens het omschrijving van de EG als een 'economische reus, een politieke dwerg en een mi litaireworm'. Ter verontschuldiging van de Europa zou men kunnen aan voeren dat het continent door de Tweede Wereldoorlog werd ontmand: gedurende vier de cennia heeft het onder curate le gestaan, het Westen onder de voogdij van de Verenigde Staten, het Oosten onder de dwingelandij van Moskou. Alle belangrijke beslissingen wer den' in Washington of Moskou genomen, niet in Europa. De Europeanen ondergingen hun lot. Nu worden ze gedwongen hun eigen lot opnieuw in handen te nemen. Het blijkt dat ze daar niet op voorbereid en daarvoor niet uitgerust zijn. Met voor bijgaan van alle gesloten ver dragen, alle mooie manifesten en alle acten, met ontkenning bovendien van al hun plechtig verkondigde principes van vrijheid, democratie en zelfs- beschikkingsrecht der volke ren, werpen de Westeuropese landen zich in de Joegoslavi sche krabbemand alsof ze hun belangen van de vorige eeuw nog moeten verdedigen. Frankrijk en Engeland ont dekken in de Balkan hun oude vrienden en bondgenoten, Ita lië en Duitsland eveneens. Waartoe dienen eigenlijk de akkoorden van Helsinki, het Manifest van Parijs, de Univer sele Verklaring van de Rech ten van de Mens, de in Maas tricht tot uitdrukking gebracht wil om een gezamenlijk EG- buitenlands beleid op te zet ten, wanneer men er enkel in slaagt door de eigen dubbel zinnigheden, fouten en twis ten de agressie, de barbaarse vernielingen en de verdrijving van honderdduizenden men sen uit hun woningen en hun land aan te moedigen? Europa, maar ook Amerika, hebben veel goed te maken in Jeogoslavië, in de eerste plaats door de agressie te stoppen, ge steld dat ze dat zouden kun nen. In Amerikaanse perscom mentaren wordt uitgetekend hoe men de Servische agressie een halt kan toeroepen en hoe men de Servische nationaal- bolsjevisten ten val kan bren gen, namelijk door een minie me fractie van het geweld dat in Koeweit werd gebruikt. Maar kan men dat beetje moed dat duizenden mensenlevens zou redden en de menselijke tragedie zou verzachten, ver wachten van 'impotente, poli tieke dwergen'? (Leo Custers is redacteur bui tenland van de Gazet van Ant werpen.) redactie behoudt zich het it voor ingezonden brieven bijdragen (maximaal 250 rden) eventueel in te kor don wel te weigeren. Ano- iting ne inzendingen verdwijnen hen e P^tenbafc. Brieven die- te worden ondertekend en rzien van naam, adres en 'oonnummer. Ze dienen ge- sseerd te worden aan de dredactie van deze krant, bus 9,2501 CA Den Haag. i riade legd.L de buji fl. 7 fl. 7 fl. 7 fl. 7 fl- 7 1 april kon je een toegangs- fl. 7 "t tot de Floriade (een fl, 7 artout voor 185 dagen) ko- voor 85 gulden. Maar er i bijgezegd datje 10 gulden teergeld moet betalen. Als ,-p.jenmaal in de week gaat, it er nog eens 260 gulden _u| De gehandicapten.met een Uidenparkeerkaart, die (lelijke vrijstelling geeft j parkeergelden, moeten jdie 10 gulden betalen. Be den met een klein pen- wao'ers kunnen dat J opbrengen, want in een IJlkun je niet alles bekijken, llelijk wordt er iets gedaan f de groep mensen die een u»e-partout hebben gekocht. )uur!|e Jager, pRBURG. \railleurs uw blad van 21 mei jl bij rtikel over luchtdoelartil- geplaatste foto trok mijn icht, omdat ik ^r zelf op Jammer genoeg de foto geen betrekking tt onderwerp van het arti- |De drie militairen op de |behoren tot de MC III, 4 bevinden zich met hun jen op de vuurtoren van rijk aan Zee. MC staat voor "ailleur Compagnie. Het naai beelde wapen is de zware ailleur, welke is geplaatst Idor e voor luchtdoelen aange- e affuit. Het personeel be- t derhalve tot het 3e Batal- 'an het 4e Regiment Infan- en niet tot een afdeling tdoelartillerie. de Graaf, IRBURG. gezond? e goed leeft, gemotiveerd ■hristus naar de kerk gaat, s je goed vindt dat je kin- n kiezen voor hét priester- p, het kloosterleven of een in de kerk gesloten 'elijk, dan word je ouder genoemd. Getuige de prachtige reportage over me vrouw Jo Dijkstra (in de krant van 23-5). Als men daarnaast in dezelfde krant leest hoe een hooggeplaatst prelaat de kerk ongezond noemt, dan ontdek ken wij uit dit verhaal hoe een voudige mensen zelfs voor sommige prelaten een voor beeld kunnen zijn van hoe ge zond geloven is zoals de Kerk wil. En hoe zij allang doorheb ben dat de huidige verande ring van de ethische regels het gedrag van velen ten nadele beïnvloed heeft en geleid heeft tot de ontkenning van vele ge boden en van het zich niet meer zondaar weten voor God. Maar mevrouw Dijkstra liet zich niet in de kreukels ma noeuvreren toen zij eenmaal wist dat het leven altijd een morele opdracht is; en toen zij geloofde in het woord van Christus 'dat nooit .niet een jota van Gods wetten zou wor den afgeschaft', en tenslotte met de Kerk de profeet Jesaia nazong: 'met blijdschap door de boodschap van Christus te beleven, gered te zijn van de ondergang'. En zij het moder nisme liet voor wat het was: on gezond. En niet de Kerk. H. Rutges, DEN HAAG. Woonlasten Tot mijn genoegen mocht ik constateren dat met name de fracties van WD en CDA in de Haagse gemeenteraad op het standpunt staan dat de woon lasten voor veel Hagenaars ex treem hoog zijn geworden. Ze willen daarom iets doen aan de onroerend-goedbelasting of aan de stijging van de afval stoffenheffing. In beide geval len gaat het daarbij waar schijnlijk om een honderd gul den of hooguit een paar hon derd gulden per jaar, een maat regel die dan voor alle burgers geldt. Maar waar bleef deze hooggewaardeerde zorg voor de woonlasten bij genoemde partijen, toen in februari van dit jaar de verhoging van de erfpachtcanons nog eens ter sprake kwam? Daarbij gaat het vaak om een woonlasten ver zwaring van duizenden gul dens per jaar, een verzwaring die bovendien alleen een be paalde groep burgers, en zeker niet alleen de meer welgestel de, treft. Toen oordeelden de nu zo bezorgde raadsleden zo'n vele malen grotere lasten verhoging als redelijk. Wie het vatten kan, vatte het. M. Schox, DEN HAAG. Als alle politieke partijen die zich de afgelopen da gen hebben laten inschrij ven voor de algemene ver kiezingen van 23 juni in Israël hun zin zouden krij gen, zou het nieuwe parle ment in Jeruzalem op een veelkleurig circus lijken. Niet alleen de tot nu toe be staande partijen deponeerden hun voor de verkiezingsstrijd vereiste cheque van zo'n 15.000 gulden. Ook tientallen nieuwe partijen, zoals die van de gepensioneerden, van de taxichauffeurs, van de ge scheiden mannen, van de na tuurliefhebbers en niet te vergeten - van de 'blauwen', waren van de partij. Een kleine maand voor D-Day komt de verkiezingsstrijd in een hogere versnelling. Met alle aan agressie grenzende op winding die nu eenmaal bij verkiezingscampagnes in Is raël "hoort. Zelfs premier Yits- hak Shamir zelf, leider van de regerende Likoudpartij, kreeg onlangs tijdens een verkie zingsbijeenkomst in het zui den van het land zoveel boe geroep naar zijn hoofd geslin gerd, dat de voorzitter van het centrale verkiezingscomité, rechter Avraham Halima, er weef aan te pas moest komen om de gemoederen te sussen. Gedrag Halima, bevreesd voor echt ge weld, heeft trouwens de strij dende partijen inmiddels een schriftelijke belofte laten teke nen zich de komende weken netjes te gedragen. Van alle verkiezingskandida ten zal Shamir zelf trouwens wel de meest slapeloze nach ten hebben. Want zijn partij, de Likoud, dreigt heel wat stemmen van de teleurgestel de en zelfs woedende burgers te verliezen. De kiezers zouden dit jaar wel eens een einde kunnen maken aan het regime van de zeventien jaar geleden aan de macht gekomen natio nalisten. Ze hebben redenen te over: de zorgwekkende econo mische situatie, het vredespro ces, de slechte betrekkingen met de Verenigde Staten en de problemen rondom de integra tie van de Russische immi granten. Zaken, die in Israël niet alleen de gevoelens van nationale trots raken, maar Voorlopig vangt de Arbeiderspartij onder leiding van de nieuwe leider Yitshak Rabin dankbaar de teleurgestelden op. I FOTO: AP ook gewoon de huishoudpot. „We zijn het zat", is een veelge hoorde opmerking, „de Likoud moet gestraft worden". En of het nu het slechte onder wijs aangaat, het drugsgebruik in de ontwikkelingssteden, de werkloosheid of de vredeson derhandelingen met de Ara bieren, het protest richt zich tegen de machtsdragers. Verschuiving Voorlopig vangt de Arbeiders partij onder leiding van de nieuwe leider Yitshak Rabin dankbaar de teleurgestelden op. Volgens opiniepeilingen zouden de socialisten kunnen rekenen op 46 van de 120 zetels in het parlement, terwijl de Li koud er niet meer dan 31 zou krijgen. Een indrukwekkende stemverschuiving, die zou kunnen leiden tot een snelle doorbraak in de vredesonder handelingen met de Palestij- nen, een stop op de bouw van joodse nederzettingen in de bezette gebieden en een verbe tering in de economische situ atie. Niet in het minst Rabin zelf, die kortgeleden Simon Peres versloeg als leider van de par tij, heeft tot het voorlopige suc ces van zijn partij bijgedragen. De 70-jarige Rabin, die opper bevelhebber van het Israëli sche leger was tijdens de Zes daagse Oorlog van 1967, geniet als politiek leider veel meer populariteit dan de bepaald niet tot het hart van zijn volk sprekende Shamir. Bijna 56 procent van mensen die kort geleden werden ondervraagd zou Rabin wel als premier wil len, terwijl ruim 44 procent Shamir verkiest. Trouw En toch, zo zei Israëls leidende opiniepeiler Chanoch Smith, zou het best eens kunnen zijn dat er geen politieke omwente ling in Israël komt. Volgens Smith hoeft er alleen maar naar de voorgaande verkie zingscampagnes gekeken te worden om erop voorbereid te zijn dat de flinke voorsprong die de Arbeiderspartij nu heeft, tegen de 23e juni vrijwel verdwenen is. „Er zijn welis waar nu heel veel stemmen van protest, maar op het mo ment van de waarheid zullen veel traditionele Likoud-aan- hangers hun partij toch trouw blijven", aldus de Israëlische Maurice de Hondt. Volgens Smith, die zijn voorspellingen op zowel gepubliceerde als on gepubliceerde opiniepeilingen baseert, zou de Arbeiderspartij samen met de linkse partijen en de Arabische lijst net een regeringscoalitie van zestig parlementsstemmen kunnen vormen en zou het dus wel eens allemaal op een regering van nationale eenheid kunnen uitdraaien. Zo'n regering, zoals Israël ook in de jaren tachtig heeft ge kend, staat in de Israëlische volksmond bekend als 'rege ring van nationale verlam ming'. Niet voor niets natuur lijk, want met het combineren van de twee grote politieke partijen, die vooral qua buiten landse politiek ver uiteen lo pen, is er in de onderhandelin gen met de Palestijnen bij voorbeeld niets anders dan complete stilstand te verwach- Niet dat het kiezersvolk dat op zich zo erg vindt. Maar samen met een impasse in het vredes proces zou er van de enorme leninggaranties die Israël van de VS heeft gevraagd, ook weer niets terecht komen. Immigranten De grote onbekende in de Is raëlische verkiezingsstrijd is de zogenaamde 'nieuwe stem', dat uil zeggen die van de hon derdduizenden jongeren en de nieuwe immigranten. De sol daten die net 18 of 19 jaar zijn hebben onder invloed van hun legerervaring meestal een rechtse politieke neiging. Maar het zijn juist ook de jon geren die, als ze net uit het le ger zijn, het meest te lijden hebben van de belabberde eco nomische situatie. En wat de nieuwe Russische immigranten betreft - zo'n acht procent van het kiezers volk - die neigen volgens Smith nu duidelijk naar de Ar beiderspartij. Maar nu^de Li1 koud op het punt staat'als ge^ weldige verkiezingsstunt tien duizenden pas gebouwde wo ningen tegen een symbolische huurprijs aan de nieuwe immi granten cadeau te doen, zou ook de 'Russische stem' uitein delijk wel weer kunnen om- Wanhoop Voorlopig is de Likoud trou wens zo wanhopig over de slechte stembus-voorspellin gen, dat bij de eerste verkie zingsbijeenkomst een video film werd vertoond van de on langs overleden ex-partijleider Menachem Begin. Er is zelfs een idee geopperd om de ge liefde overledene een symboli sche plaats te geven op de kan didatenlijst. Begin slaagde er indertijd in honderdduizenden Israëli's van Sephardische (oriëntaalse) afkomst voor zich te winnen, maar Shamir heeft zich on langs weer de woede van de Sephardi's op de hals gehaald, toen Likoud-minister van bui tenlandse zken David Levy zijn eigen partijleider hardop van anti-Sephardisch racisme beschuldigde. En intussen worden de verkie zingsvideoclips, die binnen kort door de verschillende par tijen op het televisiescherm mogen worden vertoond, te gen hemelhoge prijzen klaar gemaakt. Videoclips, omgeven met de grootst mogelijke ge heimzinnigheid, maar die het volk met de 'hard sale'-metho- den duidelijk zullen maken waar het op neerkomt. Want ook al heeft premier Shamir een paar maanden geleden aangestuurd op deze vervroeg de verkiezingen in de hoop het vredesproces op de lange baan te kunnen schuiven, de stem busuitslag van de 23e juni zal in grote mate moeten bepalen of dat vredesproces een farce zal blijven, of niet. (Willy Werkman is correspon dente voor onze krant in Tel Aviv).

Leidse Courant | 1992 | | pagina 23