Ccidóc Soutont Gevechten in Joegoslavië feller dan ooit 1 „Effectiviteit fysiotherapie teleurstellend" Klok voor Brezi I 2 17 29 31 32 Geen luxe-uitkering' meer voor weduwen en weduwnaars )uizenden Filipijnen eisen hoofdprijs van Pepsi ScidócSou/io/rit ZATERDAG 30 MEI 1992 32 PAGINA'S in vier katernen Humanisering is hoogste doel" i Demjanjuk nisschien in hoger beroep vrijuit EIDEN OMGEVING pDA zit in Leiden op rozen van de PvdA Blind is kind i de rekening Twjopese eenwording in hulp voor automobilist (-liefde bij Maarten Spanjer diep geworteld |inder van Zuiderzee sis voor Flevoland iTELIJK LEVEN/OPINIE lENLAND (ENLAND WOMIE én/regio jstverlening |t/rtv 'rogramma s TA I menu. 17/18/19 21/23 25 T/M 32 (ADVERTENTIE) KJ. AUTOVERHUUR B.\#. PRANGERS erdfhuur van luxe auto's en [usjes vanaf 30.- p. dag pFDSTRAAT 104 - LEIDERDORP q Tel. 071-894040 'Rij Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25352. Losse nummers 1,50. Nieuwe verklaringen over moord Kennedy NEW YORK - Tien dagen nadat forensische onder zoekers hadden verklaard dat uit het bewijsmateri aal wel degelijk bleek dat Kennedy door twee scho ten in het achterhoofd werd gedood en niet van vo ren werd beschoten zoals in de film JFK wordt be weerd, zeggen technici van de Amerikaanse marine dat de röntgenfoto's van Kennedy's hoofd vervalst zijn. Gisteren belegden drie* marinetechnici een persconferentie in New York om te verklaren dat een kogelgat aan de voorkant van Kennedy's sche del werd weggeretoucheerd. Floyd Riebe, een mari nefotograaf, zei dat hij tijdens de autopsie op het li chaam van de Amerikaanse president aanwezig was en toen foto's met flash heeft gemaakt. De officiële foto's laten echter een lijk zien dat in een donkere ruimte ligt, op een houten tafel, terwijl Riebe be weert dat het lijk op een metalen tafel lag, in een witbetegelde ruimte, toen hij de foto's nam. Jasmeen en Zareen-Tai Ali. foto's: haagse politie Zusjes vermist DEN HAAG Agenten van het bureau jeugdzaken van de Haagse politie zijn met man en macht op zoek naar twee meisjes, die sinds 28 mei spoorloos zijn. Het gaat om meisjes van Pakistaanse afkomst, die vorig jaar in augustus met hun ouders naar Nederland zijn geëmi greerd en in Den Haag kwamen wonen. Volgens de politie konden de twaalfjari ge Jasmeen Ali en de dertienjarige Za- reen-Tai Ali 'moeilijk wennen aan wes terse gewoontes', waarover zij af en toe ruzie kregen met hun ouders. Afgelo pen ^donderdagmorgen was dat op nieuw het geval. Het bureau jeugdza ken is bezorgd omdat de meisjes vrijwel geen woord Nederlands spreken. Voor informatie kan worden gebeld met het bureau jeugdzaken van de Haagse poli tie: (070) - 3102610. Bush gaf in 1989 opdracht banden VS-Irak aan te halen WASHINGTON De Amerikaanse president George Bush heeft rege ringsdepartementen in 1989 opgedra gen de politieke en economische ban den met Irak aan te halen om de Ame rikaanse invloed op de leiders in Bagh dad te versterken. Dat blijkt uit een do cument dat gisteren op een hoorzitting van de commissie voor het bankwezen van het Huis van Afgevaardigden openbaar is gemaakt. Tijdens de hoor zitting beschuldigden vijf voorzitters van andere Congrescommissies de re- gering-Bush er van documenten ach ter te houden waaruit zou kunnen wor den opgemaakt dat het Witte Huis Sad dam Husayn zo sterk heeft gemaakt dat hij in augustus 1990 een inval in Kuwayt durfde wagen. Af en toe zon, ook wolkenvelden en vooral in het zuiden een enke le regen- of onweersbui. Middag- temperatuur omstreeks 22 gra den. Matige, oostelijke wind kracht 3 a 4, in het noordelijk kustgebied eerst af en toe krach tig, 6. TT-baan gesloten na dood motorrijder ASSEN - Een 24-jarige motorrijder uit Hooghalen is gisteravond op de TT-baan in Assen verongelukt toen hij met zijn motor inreed op een personenauto die op de weg aan het keren was. In overleg tussen de bur gemeester van Assen en de korpschef is de TT-baan, die tot nu toe behoorde tot het openbare wegennet, onmiddellijk voor alle verkeer gesloten. Juist deze week hadden B en W van Assen besloten op termijn het TT- circuit te zullen sluiten, naar aanleiding van de vele ongevallen die daar met regelmaat gebeuren. Volgens de politiewoordvoerder stimuleert de baan menig verkeersdeelne mer er zelf zijn race-talenten uit te probe ren, terwijl eveneens veel dagjesmensen met kleine kinderen de baan bezoeken. Dat leidt voortdurend tot gevaarlijke situaties. NEW YORK/BELGRADO - In Joegoslavië trekken de Servische strijders zich niets aan van de dreigen de VN-sancties: de Bosni sche hoofdstad Sarajevo en de Kroatische kust plaats Dubrovnik kregen vannacht de zwaarste bombardementen sinds maanden te verduren. Het Joegoslavische leger nam alle wijken van de Kroatische stad Dubrovnik vanuit zee en vanuit zijn Stellingen in het Bosnische achterland onder vuur. De Serviërs zijn boven dien massaal aan het hamste ren geslagen nu internationale sancties dreigen. Alle wijken van Sarajevo wer den bestookt met mortieren, zware artillerie en raketten. Veel gebouwen zijn in brand geschoten en sluipschutters verhinderden dat de brand weer in actie kwam. Radio Sa rajevo .meldde dat de straten bezaaid lagen met lijken, en sprak van een verwoeste stad. Ook werden gevechten gemeld rond de luchthaven van Sara jevo en de voorstad Dobrinja, die de Serviërs al weken pro beren in te nemen. Bij de gevechten zouden min stens zes doden en dertig ge wonden zijn gevallen. Het VN- hoofdkwartier en de presiden tiële gebouwen in Sarajevo wa ren gisteren doelwit. De strijd in de zuidelijke Bosnische stad Mostar eiste twee levens, ter wijl zeven mensen gewond raakten. Ook in de Bosnische steden Goradze, Derventa en Jajce werd hard gevochten. De Kroatische havenstad Du brovnik werd wederom het doelwit van het Joegoslavische leger. Na een acht maanden durend beleg had het leger zijn stellingen ten zuiden van de stad eerder deze week ont ruimd. Granaten sloegen in in het ommuurde middeleeuwse centrum van Dubrovnik. Sancties In New York zijn de vijftien le den van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties (VN) gistermiddag bijeengekomen om een handelsembargo tegen Servië en Montenegro te be spreken. Tijdens de VN-con- sultaties willen de westerse le den de permanente raadsleden China en Rusland winnen voor hun voorstel om harde maatre gelen tegen Servië te nemen. De stemming over het han delsembargo wordt pas van daag verwacht, ondanks sterke druk van de Verenigde Staten, die het voortouw hebben geno men om Servië te isoleren. Washington stelde gisteren een pakket met harde sancties op: een onmiddellijk handels embargo dat ook voor olieleve ranties moet gelden, beëindi ging van het luchtverkeer van en naar Belgrado, bevriezing van alle buitenlandse tegoe den en verbreking van alle cul turele, wetenschappelijke en sportcontacten. Lord Peter Carrington, de be langrijkste EG-bemiddelaar voor Joegoslavië, zei dat de in ternationale gemeenschap eerst sancties tegen Servië zal instellen en eventueel later zal vaststellen of militair ingrij pen gerechtvaardigd is. Een cameraploeg filmt de verwoestingen in Sarajevo. Steiger gevallen Een bouwsteiger is gistermiddag aan de Hogewoerd omgevallen en op twee personenauto's terechtge komen. De aluminium steiger was bij werkzaamheden langs de gevel van een pand geplaatst. Om steen slag tegen te gaan waren er twee zeilen aan vastgemaakt. Op een gegeven moment kreeg de wind vat op de zeilen, waardoor de stijger verschoof en omviel. Een uithangbord brak de val, maar was er tevens de oorzaak van dat de steiger naar achter viel op de twee auto's. Voorruit, dak en kofferbak werden bescha digd. Niemand raakte gewond. Een vrouw die in een van de auto's op iemand zat te wachten kwam er met de schrik vanaf. foto: wim van noort DEN HAAG Weduwen en weduwnaars krijgen in de toe komst geen permanente 'luxe uitkering* meer van de over heid. Staatssecretaris TJpr Veld van sociale zaken houdt vast aan haar wetsvoorstel om we duwen en weduwnaars voort aan nog slechts gedurende een halfjaar een gewenningsuitke- ring te geven, van zeventig procent (zonder kinderen) of negentig procent (met nog niet volwassen kinderen) van het wettelijk minimumloon. Als iemand zich wil indekken te gen het wegvallen van een (huwelijks)partner, staat het hem of haar vrij daarvoor een 'Man-Vrouw-polis' af te slui ten. Dat uitgangspunt brengt de staatssecretaris ertoe afwij zend te beschikken op de wens van een groot deel van de Soci aal-Economische Raad. Dit deel van de SER wilde dat de ■regering de bestaande wedu- M1LA Duizenden boze si-kopers hebben deze 'jek in de Filipijnen de kan- jen van de colafabrikant be nd. Dit om de hoofdprijs Ijs op te eisen waarop zij jht menen te hebben omdat |in het bezit zijn van een bsi-dop waarop aan de on- [kant het getal 349 staat af- ukt. |i gebeurde nadat de Fili- dochtermaatschappij Pepsi bekend had ge maakt dat de als onderdeel van een promotiecampagne uitgeloofde prijs van in totaal een miljoen pesos (ongeveer 70.000 gulden) was gevallen op het getal 349. Verzuimd werd echter daarbij te vermel den dat alleen bezitters van doppen waarop behalve het genoemde getal ook nog een „geheim", niet duidelijk zichtbaar getal van zeven cij fers stond voor een prijs in aanmerking kwamen. De colafabrikant, die zei op meer dan 500.000 doppen het getal 349 te hebben laten drukken, heeft zichzelf daar mee aardig in de nesten ge werkt. Zo'n 4.000 „winnaars" hebben justitie reeds ge vraagd Pepsi te vervolgen we gens fraude en ook het minis terie van handel en industrie onderzoekt de mogelijkheid van juridische stappen tegen het bedrijf. Directeur Rob Salazar van Pepsi in de Filipijnen heeft de kopers irt een reclamespot op televisie in eigen persoon ge vraagd zijn produkt te blijven kopen. Ook bood hij alle be zitters van de gewraakte dop 500 pesos (ongeveer 35 gul den) aan. Het ministerie van handel en industrie is begonnen de na men van alle vermeende win naars te registreren. Een woordvoerster van het minis terie zei dat het jaren kan du ren voor de kwestie is opge lost. ADVOCATEN VAN ROY c.s Rapenburg 55,2311 GH Leiden Tel. (071) 122362 Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19 00 uur, zaterdags tussen 14 00 en 15.00 uur. telefoonnr 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde s avond nabezorgd UTRECHT - Het effect van fysiotherapie is te leurstellend. De effectivi teit is nog maar voor wei nig vormen en indicatie- gebieden van fysiothera pie overtuigend aange toond. Dat stelt een aantal onderzoe kers, artsen en gezondheids wetenschappers van onder meer de Amsterdamse Vrije Universiteit en de Rijksuni versiteit Limburg in het Ne derlands Tijdschrift voor Ge neeskunde. De auteurs beke ken in de literatuur de analy ses van in totaal ongeveer 1800 publikaties over het effect van fysiotherapie. Ze deden dat aan de hand van een door hen ontwikkelde lijst met criteria. Jaarlijks komt 13 procent van de Nederlandse bevolking in contact met een fysiothera peut. Hiermee is een miljard gulden per jaar gemoeid. Een kwart van de patiënten van fysiotherapeuten lijdt aan lage-rugklachten. De resulta ten van zestien opgespoorde onderzoeken naar de effectivi teit van bewegingstherapie zijn tegenstrijdig, zo blijkt uit het onderzoek. De effectiviteit van manuele therapie bij lage- rugklachten is nog niet over tuigend aangetoond. Ook de resultaten van zestien studies naar tractie (een weinig toege paste behandeling) blijken weinig betrouwbaar. De „betere" onderzoeken naar behandeling van schouder klachten door fysiotherapeu ten doen niet vermoeden dat de erin onderzochte behandel- vormen effectief zijn. Ook de werkzaamheid van ultrage luidtherapie (vaak toegepast) vergeleken met andere behan delingen is beslist nog niet overtuigend aangetoond. De auteurs stellen ten slotte dat er weinig reden is om aan te ne men dat magneetveld-therapie een belangrijke bijdrage levert aan het behandelarsenaal van de fysiotherapeut. Vier jonge hondjes te vondeling gelegd LEIDEN - Een doos met vier puppies van zo'n zes weken oud, is gisterochtend voor het hek van het dierenasiel aan de Besjeslaan in Leiden gevonden. Dit tot grote verontwaardiging van be stuurslid P. Albarda van het dierenasiel. „Als de hondjes uit de open doos waren gekropen, dan was het gebeurd met ze. Boven dien kunnen ze vanwege de sterke afkoeling nu wel longontste king hebben opgelopen". Albarda begrijpt niet waarom mensen dit doen. „Ze willen hiermee waarschijnlijk bereiken dat het die renasiel de beestjes kosteloos opneemt", veronderstelt hij. „Dan hadden ze beter bij ons om contactadressen kunnen vragen. Onze contactadressen nemen de hondjes kosteloos op". Albarda hoopt dat de eigenaar kan worden achterhaald, zodat de dieren bescherming kan worden ingeschakeld. De vier hondjes, twee teefjes en twee reutjes, zijn van het ras Mechelaar. (ADVERTENTIE) wen- en wezenwet (aww) zou ombouwen tot een inkomens- dervingsverzekering bij over lijden. D66 zal dit door Ter Veld verworpen alternatief ko mende week nadrukkelijk aan de orde stellen bij het debat over de nieuwe algemene na bestaandenwet in de Tweede Kamer. De staatssecretaris is alleen bereid enigszins tegemoet te komen aan de noden van we duwen en weduwnaars boven de 40 (met kinderen) of 45 (zon der kinderen). Deze nabe staanden krijgen recht op een verlengde uitkering, zij het van slechts dertig procent van het wettelijk minimumloon. Dat percentage kan worden opgetrokken tot zeventig of negentig als de nabestaande kostwinner is, maar geen ei gen inkomen heeft. Die leef tijdsgrenzen worden in vijf jaar verhoogd tot 45 en 50 jaar. Pagina 3: Nabestaanden mo gen beperkt bijverdienen Conducteur mishandeld LEIDEN Een 43-jarige con ducteur uit Haarlem is van avond rond half acht' in de trein van Den Haag naar Am sterdam, ter hoogte van Lei den, mishandeld door een 19- jarige man uit Rotterdam. De conducteur kreeg van de Rot terdammer een klap in zijn ge zicht en een karateschop in zijn nek, toen hij hem om zijn plaatsbewijs vroeg. In Leiden sloeg de Rotterdammer op de vlucht, terwijl de conducteur voor behandeling werd overge bracht naar het Elisabethzie- kenhuis. Na een wilde achter volging te voet over het terrein van het AZL, kon de Rotter dammer in de kraag worden gegrepen. Na verhoor is hij weer heengezonden. Het is een beetje stil rond de 'Klok voor Brezi'. Althans, dat lijkt zo. Maar het comité dat het Tsjechische dorp Brezi zijn door de nazi's gestolen klok in de vorm van een nieuwe gaat teruggeven, zit beslist niet stil. En de abonnees van onze krant ook niet, want volgens de in Het Binnenhof van vandaag gepubliceerde lijst van goede gevers is inmiddels nog heel wat geld op de giro overgemaakt. Bijna het hele kerkje krijgt er letterlijk een nieuw aanzien door, net als figuurlijk de hele kerk in Tsjechoslowakije. Ais op 30 augustus de plechtige ingebruikname volgt, maak dat dan zelf mee. Als abonnee van de Leidse Courant. En hang dat ook gerust aan de grote klok. T14 Dagen GratiiT n I Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. d direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 27,00 (met automatische betaling) O kwartaal f. 82,80. I I I I I I I I Postcode/Plaats: Dhr/Mevr: I Telefoon: I (Indien daartoe aanleiding beslaat, kan e, I Bei 071-313677 I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzeg naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, I 2501 VC Den Haag (voor controle op bezorging) 711848 003017

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1