SPORT i^lind is kind ,dfan de rekening Bollegraf bereikt mijlpaal door overwinning op Maleeva Debacle ^idócSotMUiit 17 Duits elftal zonder Riedle Regilio Tuur in Rotterdam Sanchez terug naar Mexico Michels legt bij UEFA claim op Ronald Koeman durain pareert aanval Chiappucci Hoffmann E.K. VOETBAL ZWEDEN VLIEGREIZEN., ƒ775. eg» ii-fa li-fa ken u ZATERDAG 30 MEI 1992 S'unez wil Cruijff tot pensioen bij Barcelona iARCELONA - Johan Cruijff an na het behalen van de Euro- a Cup voor landskampioenen Barcelona niet meer stuk. öorzitter José Luis Nunez, die 1993 vrijwillig afstand doet an zijn functie, wil de succe- trainer nog vele jaren, het liefst it zijn pensioen, bij de Catalaan club houden. ben van mening, dat Cruijff ig heel lang in dienst van Bar- tlona moet blijven", benadruk- Nunez die meer dan eens het likpunt was van felle kritiek de Amsterdammer. „Ik denk irbij in termijnen van tien, ien of zelfs twintig jaar, in dien nodig. Hij hoort bij Barcelo na". Nunez sprak de hoop uit het in 1993 aflopende contract met de nu 45-jarige Cruijff zo snel mogelijk te verlengen. De sym pathie-betuiging aan de "Verlos ser' wordt in Barcelona be schouwd als een verkiezings stunt. Nunez ziet in zijn vice- voorzitter en trouwe volgeling Joan Gaspart een goede opvol ger. De oppositie binnen de rel- gevoelige topclub heeft echter andere kandidaten op het oog. Het strikken van Cruijff zou de tegenstanders van de Nunez- clan voorlopig vrijwel uitschake len. MALENTE - Karlheinz Riedle ontbreekt vandaag in het Duitse elftal, dat in Gel- senkirchen oefent tegen Turkije. De spits van Lazio Roma is uitgeschakeld door een mysterieuze nek-blessure. De plaats van Riedle wordt ingenomen door Jürgen Klinsmann, de speler van Inter Milan die door Real Madrid wordt begeerd. Klins mann zal in de aanval een tandem vor men met Rudi Voller. Op het middenveld speelt Christian Wörns van Leverkusen zijn tweede interlandwedstrijd. Bonds coach Vogts experimenteert met de-bezet ting van het middenveld na het wegvallen van Matthaus. ROTTERDAM - Voor de eerste maal sedert ruim een jaar staat Regilio Tuur dinsdagavond weer in de ring in de stad waar hij is opgegroeid. In de Weena-hal in Rotterdam bokst hij de hoofdpartij van een zeven profgevechten tellend gala. Voor Tuur, die zijn carrière als professional grotendeels in de Verenigde Staten opbouwde, staat het duel met de Engelse zwaarveder Paul Harvey in het teken van een revanche. Op 27 maart leed Tuur in Catskill (VSt) zijn tweede nederlaag in 31 gevechten. Het verlies op punten tegen de Amerikaan Calvin Grove was omstreden. Manager Bill Bikoff protesteerde wel officieel tegen de beslissing, maar gaf gisteren in Rotterdam toe, dat dit louter als een formele zaak moet worden gezien. Tuurs trainingspartner Kevin Kelley, als prof ongeslagen en' als eerste genoteerd bij wereldboksbonden WBC en WBA, bokst ook in Rotterdam en ontmoet zijn landgenoot Aldrick Johnson. Eddy Smulders, de ongeslagen Eindhovense half- zwaargewicht, bokst over tien ronden tegen de Engelsman Ri chard Bustin. MEXICO STAD - Hugo Sanchez sluit zijn loopbaan af in zijn ge boorteland. De 33-jarige spits van Real Madrid tekende een con tract voor twee jaar bij America uit Mexico-Stad. Sanchez gaat 3,6 miljoen gulden per jaar verdienen. Na het WK van 1994 sluit hij zijn actieve loopbaan af. Hij gaat dan werken als televisiecommentator bij het kabelstation, dat eigenaar is van de club America. Sanchez werd vorige maand door Leo Beenhakker tot het einde van het seizoen geschorst. Hij raakte met de trainer in conflict over zijn rol in de ploeg. Beenhakker wilde Sanchez gebruiken als wisselspeler, Sanchez voelde zich daarvoor te groot en te goed. Hij accepteerde geen afkoopsom van 1,8 miljoen gulden. Twee jaar geleden ontving hij de gouden schoen als Europees top scorer met 38 doelpunten. In elf jaar Spanje werd hij vijf keer top scorer van het land. Volgend jaar juni neemt Sanchez in een bene fietwedstrijd afscheid van Real Madrid. T VAN DIJKI ORDWIJK - Rinus ij ejhels beschouwt Danny qe id louter als een kandi- th t voor de libero-positie iet Nederlands elftal. n|6t betekent dat de Aja- voorlopig niet voor basisplaats in aan- king komt, omdat Ro- Koeman nog steeds atwefavoriete libero van de ny Blind heeft die mede- van Michels met grote van verbazing ontvan- En toen de ernst van de schap gistermiddag tot doordrong, raakte hij lichtelijk geïrriteerd. „Ik 'oor "ibin< eig hy t, dat ik als rechtsback sarr dviS( i alleen een libero i 3 rer Qedokterd, is slechts plaats drie verdedigers: libero pld Koeman en de pure blijv( dekkers Adrie van Tigge- en Berry van Aerle. De lscoach liet er gistermid- NOORDWIJK - De KNVB heeft bij de UEFA een claim op Ronald Koeman gelegd. Dat betekent, dat Barcelona volgen de week in de laatste competitie-wedstrijd tegen Bilbao geen beroep meer op Koeman kan doen. De libero staat na dit weekeinde volledig tot de beschikking van bondscoach Ri nus Michels. Michels is er gisteren eindelijk in geslaagd om contact te krijgen met Johan Cruijff. Het telefoongesprek tussen beide coaches zorgde zoals verwacht niet voor een doorbraak in de hele affaire. „Cruijff wilde Koeman liever nog niet vrijaf geven. Logisch, want hij verdedigt de belan gen van Barcelona. Maar ik heb Koeman nodig voor het Ne derlands elftal. En dat begreep Cruijff ook wel weer. Samen kwamen we er in ieder geval niet uit en daarom hebben we namens de KNVB bij de UEFA een claim op Ronald Koeman gelegd. Er was geen andere oplossing mogelijk". Volgens de UEFA-reglementen waren alle clubs in Europa verplicht om hun internationals na 27 mei af te staan aan hun nationale elftal. Michels heeft Koeman en Barcelona wel een paar dagen uitstel gegeven, zodat de libero dit weekein de nog wel met zijn club kan uitkomen tegen Espanol. KOERSEN Ajacied en Oranje-speler Danny Blind wordt omringd door de internationale pers tijdens de persconferentie van het Nederlands elftal. rken tijdens de persconferentie u lotel Huis ter Duin in dwijk "geen misverstand bestaan, dat Danny Blind lijn optiek niet bruikbaar is maridekker. „Als mogelijke vervanger van Van Tiggelen of Van Aerle heb ik alleen Frank de Boer nog achter de hand. Danny Blind moet samen met Ronald Koeman maar uitvech ten .wie de plaats van libero gaat innemen. Hij is .gewoon de tweede kandidaat voor die positie". De 31-jarige Amsterdammer was in het Nederlands elftal in alle twaalf kwalificatieduels voor het EK een vaste kracht als rechtsback. Daarom be grijpt Blind er helemaal niks van, dat hij door Michels nu plotseling op een zijspoor is ge rangeerd. „Dat is toch wel eventjes slikken. Ik heb twaalf interlands op rij gespeeld en was in al die wedstrijden zeker niet één van de minsten. Merk waardig, dat er voor mij opeens geen basisplaats meer is weg gelegd. En nog vreemder vind ik het, dat Michels een pure li bero in mij ziet". Danny Blind verdient bij Ajax de kost als rechtback. Alleen in de EC-duels tegen Torino en Genoa maakte hij zijn opwach ting als libero, omdat Ajax-trai- ner Louis van Gaal zijn vaste laatste man Wim Jonk in die wedstrijden bij wijze van ver rassing doorschoof naar het middenveld. Handicap „Natuurlijk kan ik ook Wel op die positie uit de voeten, maar het is beslist mijn vaste plaats niet. Misschien is het juist wel mijn handicap, dat ik als ver dediger op meerdere posities inzetbaar ben. Maar als rechts back kom ik in het veld het beste tot mijn recht. Helaas denkt Michels daar iets anders over. Het is me een raadsel waarom ik niet op de plaats van Berry van Aerle zou kun nen spelen". De Ajacied is niet van plan om het hoofd in de schoot te leg gen. „Ik weet nu hoe de zaak er voorstaat en zal dus met Ro nald Koeman in de slag moeten voor een basisplaats. Dat maakt het er allemaal niet gemakkelijker op. Ik ken de kwaliteiten van Koeman en zou er begrip voor kunnen op brengen als Michels op het EK de voorkeur aan hem geeft. Maar de strijd is nog niet ge streden. Het lijkt me ook ver standig om op korte termijn een keer een praatje met Mi chels te maken. Misschien kan ik hem er dan van overtuigen, dat ik ook in de markt ben voor FOTO:ANP een plaafs als mandekker. Het zou een bittere pil zijn als ik op het EK niet aan de bak kom". Danny Blind is vanavond als li bero wel van de partij in de oefeninterland tegen Wales. Ronald Koeman ontbreekt in Utrecht op het appèl, omdat hij zich in Spanje met Barcelona voorbereidt op het competitie duel tegen Espanol. Voor de rest doet Rinus Michels een beroep op dezelfde spelers als afgelopen woensdag in Sittard tegen Oostenrijk. DEN HAAG - Onze tips voor de koer sen van Groningen (vandaag. 16.00 uur), Duindigt (morgen, 13.30 uur) en Alkmaar (maandag, aanvang 18 00 uur) luiden als volgt: GRONINGEN 1e koers: 1 Gipsy Wind, 2. Gentle Meerswal, 3. Flying Casindra (9-1 -3). 2e koers: 1 Impish Grin, 2. Grandeur, 3. Ghando Oei (1-5-7). 3e koers: 1 Goos Buitenzorg, 2. Fa- cunda Ashton. 3. Fifty Fifty (7-5-6) 4e koers: 1. Fulmar Melon. 2 Flame Flower, 3 Escadron (6-1-8) 5e koers: 1Farloes B, 2. Fait Accom pli. 3 Foreman Express (6-8-5). 6e koers: 1Glenn. 2 Grades Moving, 3 Griffiths(5-11-10). 7e koers: 1Gigant Quick, 2. Greatest Secret. 3 Grand Videau (12-5-1 8e koers: 1Earby Alt. 2 Edwin David, 3. Dimanche Severe (8-2-1) DUINDIGT 1e koers: 1Galloway Power, 2 Eland Morgan, 3. Flytron Ashton (9-4-3). 2e koers: 1 Gadina's Proud, 2. Dol lar's Pacific, 3. Midyan's Way (4-2-5). 3e koers: 1 Dehli S, 2. Radiant Sah- bra, 3. Edison R (5-8-2).3 4e koers: 1. Cycloon, 2. D'Argento Montee, 3. Fire Buitenzorg (6-3-12). 5e koers: 1. Kempinski, 2. Bold Sur prise, 3. Vital Light (3-8-7). 6e koers: 1Ima Crown, 2. Elu De Lu cia, 3. Gipsy Westland (3-13-1). 7e koers: 1 Tufraj, 2. Free For All, 3. Miss Ann (3-4-6) 8e koers: 1Yellowa. 2. Eibert Vrye- nesse, 3. Benza (17-13-4). 9e koers: 1 Agar's Macho, 2 Daoud, 3. Rachanie (1-4-6). 10e koers: 1 Golddream S, 2. Fulmar Jet. 3. Eelco Buitenzorg (7-2-5) 11e koers: 1 Excellent Speed, 2. Exi ting Crown, 3 Duchess Rider (7-2-5). ALKMAAR 1e koers: 1. G'race, 2 Fenneke Oli vier, 3. Fred Flintstone (2-5-10) 2e koers: f Fakir Groenhof, 2. For Ever Boko, 3' Fernando B (4-3-9) 3e koers: 1 Fieneke Victory, 2. Fanka Norton, 3. Freule Friesma (4-2-7). 4e koers: 1 Gamarilla W, 2 Fanny Magnifique, 3. Gon Van De Lente (5-6- 10) 5e koers: 1 Famke Buitenzorg, 2. Firstborn D, 3. Denise Attack (6-1 -5). 6e koers: 1Dianne, 2. Estrella Star, 3. Flair Lady (10-7-2). 7e koers: 1. Gonzales Kades, 2. Frau Thomas, 3. Enesco Bonni (8-10-6). 8e koers: 1. Gideon Kades, 2 Grisbi Vitesse, 3 Flits Lucswolle (3-1-7). 9e koers: 1 Chantal Ge. 2. Charitable, 3. Exact Kievitshof (5-9-6). 10e koers: 1. Wish Of Thijssen, 2. Boy S. 3. Astrid Marian (10-8-2). 11e koers: 1 Elisa Tornado. 2. Free Will. 3. Silver Day (2-3-9) i/TONA In dé eerste este bergrit van de van Italië heeft Chiappucci de i van rose truidrager bel Indurain getest, flpanjaard pareerde de pl professioneel en eld de leiding. Jschonden kwam Indu- kisteren niet uit de 223 ki- ter lange zesde etappe flrie cols van de eerste ca- üe van Porto San Elpidio Sulmona. Hij verloor in [gen 2 minuten en 33 se en op ritwinnaar Vona uit Italië, die in de sprint zijn landgenoot Conti versloeg. Dat tijdverlies was niet schrikba rend. Wel dat op de Italiaan Furlan die acht tellen na de winnaar over de streep kwam. Furlan rukte in het klasse ment op naar de tweede plaats. Zijn achterstand bedraagt nog slechts 30 seconden. „Ik had me ingesteld op aan vallen van de Italianen", hijg de Indurain na binnenkomst. „Met hulp van mijn ploeg heb ik ze goed kunnen opvangen. Vona en Conti hebben we be wust laten gaan. Mijn ploeg had al zoveel werk verricht dat we niet achter iedereen kon den aanrijden". De eerste etappe van de Ronde van Oostenrijk voor amateurs heeft Nederlands succes opge leverd. Na een rit over 170 van Sankt Polten naar Linz over een betrekkelijk vlak parcours sprintten zeven renners om de dagprijs. De twee Nederlan ders onder hen deden dat het best. Richard Reinerink won, Erik Dekker werd tweede. Ri chard Groenendaal, Robert de Poel en Jurgen Gilsing kwa men binnen in het peloton, dat een achterstand van van twaalf seconden had op de winnaar. i weer koploper TU Delft sponsort wielerformatie HUISTERVEEN - Titel- kiiger Rob Clerc is in de pe ronde van het nationa- (mkampioenschap op de kite eerste plaats terecht- rnen. In Surhuisterveen hij op overtuigende wijze pon Heusdens, terwijl de winnaars uit de openings- punten inleverden. deelt de koppositie met 1 Ier Pal. Harm Wiersma is het be- Jin het NK nog niet erg vol. Tegen de taaie Wie- esselink kwam de oud- Ikampioen opnieuw niet ir dan een puntendeling. 4 I DELFT - De bonte sponsorfamilie in de wielersport heeft er een opmerkelijk lid bij. De Technische Universiteit Delft heeft zich over een amateurploeg ontfermd. Het team WTOS/TU zal dit jaar aan meer dan twintig wedstrijden in Nederland deelnemen. Het adopteren van een sportploeg is een noviteit in de academische Kentering wereld. PARIJS Een oerdegelij ke Hollandse meid. Eigen lijk een beetje saai. En toch zat tennisliefheb- bend Nederland twee we ken per jaar gefascineerd aan de buis gekluisterd. Als Betty Stöve een tegen standster op het gras van Wimbledon vernederde, vierde het chauvinisme in een klap weer hoogtij. Stöve stond in de jaren zeven tig in Nederland op eenzame hoogte. Toen zij een leeftijd van dertig jaar reeds ruim overschreden1 had, vierde zij haar grote successen in Lon den met als hoogtepunt de fi nale van '77. Wat goed is, komt snel. Gevleugelde gezegdes uit de sport zijn bijna altijd een in terpretatie van het moment. Dat gold in het geval van Stö ve, het gold gisteren voor Ma- non Bollegraf. De magische leeftijdsgrens van dertig is voor haar (28) in zicht, maar te gen Manuela Maleeva-Frag- niere (7-5, 6-3) tenniste de Er- melose als nooit tevoren. Het was de tweede keer, dat zij van een speelster uit de top tien won. Maleeva, Bulgaarse van afkomst maar tegenwoor dig met een Zwitser getrouwd, bezette in dat rijtje precies de laatste plek en was voor Ro land Garros als achtste ge plaatst. Eerder nam Bollegraf een keer Conchita Martinez, de huidige nummer acht, op hardcourt te grazen. Maar de vierde ronde bereiken van een Grand Slam-evenement was voor haar pas echt een mijl paal. „Hier een keer derde ron de en op Wimbledon hetzelfde. Verder dan nu ben ik nog nooit gekomen", zo rekende zij voor. Manon Bollegraf bereikte de vierde ronde van de open Franse ten niskampioenschappen. FOTO:ANP Het nieuwe team bestaat uit veertien renners, van wie er twee over een A-licentie beschikken. De rest heeft de B-status. De meeste leden van de Delftse formatie zijn nog student. Paul Dek ker (student Industrieel Ontwerpen) en Winand Kok (Lucht en Ruimtevaarttechniek) fungeren als kopmannen. Pierre Hardy (Bouwkunde) is de enige semi-prof. De Nederlandse Wielren Unie (KNWU) heeft de TU Delft, de oud ste en grootste technische universiteit van Nederland, inmiddels als sponsor erkend. Voor de voorbereiding op wedstrijden en trainingen maakt de ploeg onder meer gebruik van de facilitei ten van het sportcentrum van de TU. Na Stöve is er veel veranderd. Nederland stortte zich massaal op de tennissport en ging lang zamerhand bij de mannen ook internationaal een woordje meespreken. Bij de vrouwen bleef het echter behelpen. De tekenen wijzen echter op een kleine kentering. Brenda Schultz, Nicole Muns-Jager- man en Bollegraf zijn allen in de top vijftig terug te vinden. Maar er is een belangrijke te genstelling, gedeeltelijk ver oorzaakt door de in het vrou wencircuit gehanteerde pun tentelling. Niet de beste veer tien toernooien, zoals bij de mannen, maar het gemiddelde oveif alle toernooien is de maat staf. Als je elke keer een paar rondjes meepikt, schiet het aardig op. Mede daarom kwam voor Bol legraf de winst op Maleeva als een verlossing. Eindelijk pak te zij punten door een topper een kopje kleiner te maken. Nog een keer legde zij gedul dig uit wat er in haar begelei ding gewijzigd is. Ondertussen zat haar nieuwe trainer Ron Timmermans bij zijn club 't Melkhuisje voor de televisie. De wedstrijd werd namelijk met enige vertraging uitgezon den. „Balen dat ik er niet bij heb kunnen zijn", sprak de Woudenberger over de tele foon. „Maar het eerste, tweede en derde team van 't Melkhuis- je kunnen kampioen worden. Ik moet gewoon aan mijn con tractuele verplichtingen vol doen. Ik had overigens al alle medewerking gekregen". Afwachten Een dergelijke situatie zal zich in de toekomst naar alle waar schijnlijkheid niet meer voor doen. Na Roland Garros gaat Bollegraf met Timmermans rond de tafel zitten. De Wou denberger denkt aan een in tensievere begeleiding. „Door mijzelf of door Frits ten Brug- gencate. Dat is even afwach ten. Hij is districtstennisleraar van Gelderland, waardoor we moeten overleggen met Stan ley Franker". Bij Timmermans, die gisteren in het ziekenhuis onderzocht werd voor een oude kwaal aan de arm, sleutelde Bollegraf de afgelopen twee maanden aan fysieke voorwaarden als kracht en conditie. Veel ge hoorde kritiek op het vrouwen tennis is dat aan die aspecten te weinig aandacht wordt be steed. Timmermans: „Dat zijn zeker de dingen die misgaan. Manon heeft een strakke krachttraining en haar bewe gingsuitslagen zijn getest. Het is niet zo dat zij daardoor opeens beter is gaan spelen, maar alles bij elkaar helpt het wel. Als je fysiek beter bent, voel je je ook beter. Het vergt echter wel veel zelfdiscipline. Manon laat zich wat dat betreft goed leiden. Ze weet wat ze wel en wat zij niet kan". Bollegraf is de enige overge bleven Nederlandse in het en kelspel, want Brenda Schultz legde het loodje tegen Jana Jo- votna (6-3, 6-4). Het verlies te gen de als tiende geplaatste Tsjechoslowaakse deed voor de Heemsteedse geen afbreuk aan een geslaagd toernooi. Sterker nog: het wekte hoop volle verwachtingen voor Wim bledon. Schultz: „Vier jaar ge leden speelde ik op Roland Garros goed en won ik later het juniorentoernooi van Wimble don. Het blijft toch mijn droom om het een keer bij de senio ren te winnen". Van Lottum Noelle van Lottum kwam niet verder dan de tweede ronde. De Tsjechoslowaakse Habsu- dova, als veertigste op de we reldranglijst terug te vinden, was verantwoordelijk voor de uitschakeling van de uit Hoog land afkomstige tennisster: 7- 5, 6-1. In de eerste set leek Van Lottum, nummer 101 van de mondiale ranking, nog op een kleine verrassing af te steve nen. Bij een 5-4 voorsprong kreeg zij zelfs enkele set- points. MUENCHEN - De Duitse lan- ge-afstandzwemmers zorgen rond de 104e nationale titel strijd voor het opzienbarend ste nieuws. Astrid Strauss wil via de rechtbank naar de 800 meter vrije slag van Barcelona en stapt zaterdag vandaag dankzij een gewonnen kort ge ding op het startblok en, naar ze denkt, op het ereschavot. Jörg Hoffmann viel daar giste ren met een smak vanaf. Hij zal op de olympische 400 vrij zelfs ontbreken. De tweevoudig wereldkam pioen, Duitslands medaille kandidaat nummer één bij de Spelen, faalde hopeloos. Hoff mann lag na 300 meter al in een volstrekt uitzichtsloze po sitie. Met een tijd van 3.56,10 werd hij vierde, dik vijf secon den achter winnaar Sebastian Wiese en Stefan Pfeiffer, die zich ook voor de Olympische Spelen kwalificeerde. Het eerste Duitse record werd verbeterd door vrije-slag- sprintster Simone Osygus. Na de 100 won ze ook de 50 meter. Ze tikte aan na 25,46 seconden. Dat was 0,03 seconde sneller dan Kristin Otto, nu als journa liste bij het zwemmen actief, in 1986. Net als donderdag was het zilver voor de veertienjari ge Franziska van Almsick: 25,89. Daniela Hunger werd opnieuw derde. Osygus' mannelijke evenknie. Nils Rudolph, slaagde er op de 100 meter vlinderslag niet in aan de limiet van 54,43 te vol doen. De tegenwoordig in Hamburg wonende titelverde diger had 55,09 seconden no dig en werd daarmee slechts tweede achter Martin Her rmann (54,71). Dagmar Hase werd ook kam pioen op de 100 meter rugslag 1.02,19). De 200 meter vlinder slag was verrassend voor de Keulse Maren Flohr (2.15,36), die wordt getraind door Rainer Henkei. Boekingen en informatie bi| incl. entreekaam i uw eigen ANVR Reisburo ol via: REISBURO VAN GERWEN 040 545473 040 551665

Leidse Courant | 1992 | | pagina 17