landweg Voorhout oekt aansluiting jij Northgo Dreef 'IJzeren Wimpie' loopt morgen 100ste marathon j&tdae Sowuvnt LEIDEN OMGEVING 11 Zoeterwoudse sterrit Tweede Pinksterdag Tafeltje Dekje slaat aan in Sassenheim en Warmond Lokale omroep Rijneveld eindjuni van start HL1 URM ZATERDAG 30 MEI 1992 rukke tijden voor vembad Aarweide 18 g, R AAR Door het fraaie weer van afgelopen weken heeft natuurbad ■weide al ruim 26.000 bezoekers rokken, ruim twee keer zoveel dan ig jaar in dezelfde periode. Het be kersaantal heeft nog net niet het ord van 1991 verbroken. Toen wer- 28000 bezoekers geteld. Deson- cs toonde burgemeester P. Ver- f zich tijdens de woensdag gehou- raadsvergadering erg tevreden de grote belangstelling. Minder preken was hij pver de 15 mille ex- kosten die nodig zijn om het ver- jen van leidingen in het zwem- te financieren. In totaal moest de d nu 140.000 gulden beschikbaar len. ZOETERWOUDE - De inschrijving voor de Zoeterwoud se sterrit is geopend. Dagelijks tussen twee en acht uur kan men zich opgeven bij de familie Berg, Jan van Ban- ningstraat 7, telefoon 01715-2486. De sterrit, een fietstocht over 40 of 75 kilometer, wordt gehouden op Tweede Pink sterdag. maandag 8 juni. De routecommissie van het ster- ritcomité is de afgelopen maanden regelmatig op pad ge weest om mooie fietsroutes samen te stellen. De sterrit is voor het eerst verreden in 1952 en vormt sindsdien een vast onderdeel op de Zoeterwoudse activiteitenkalender. Kenmerkend voor de rit is het recreatieve karakter zon der wedstrijdelement. Halverwege de rit wordt een pauze van circa een uur ingelast. Jaarlijks telt het Zoeterwoudse fietsfestijn vele honderden deelnemers. Voor tal van fami lies is het een reünie want van heinde en verre komen de fietsers speciaal voor de sterrit terug naar hun geboorte dorp. Geen subsidie MMO-Hoogmade HOOGMADE - Voetbalvereniging MMO uit Hoogmade krijgt geen subsidie van de gemeente Jacobswoude om het hoofdveld op te knappen. Althans, B en W stellen de raad voor om de subsidie-aanvraag van MMO van 9200 gulden af te wijzen. Dit be drag is 50 procent van de totale kosten. Als reden wordt aangevoerd dat MMO geen huur betaalt voor de sportvelden. De ge meente draagt dus ook geen zorg voor het onderhoud daarvan. Dit in tegenstelling tot bijvoorbeeld voetbalvereniging Woubrugge die wel huur betaalt. B en W vinden dat de opknapbeurt kan worden betaald uit het be drag van 37.600 gulden dat de voetbalvereni ging zelf nog heeft, de zogenoemde algeme ne reserve. De commissie welzijn bespreekt maandag de subsidie-aanvraag. Idoor rens k0ldenh0f SASSENHEIM/WARMOND - Steeds meer oude ren uit Sassenheim en Warmond maken gebruik van de service van Tafeltje Dekje. Het aantal deel nemers in Sassenheim steeg van 39 eind 1989 tot 71 eind 1991. Ook in Warmond werden meer war me maaltijden verstrekt. In twee jaar werd een toename van 15 procent geconstateerd. Dat blijkt uit het Jaarverslag van de Stichting Welzijn Ou deren (SWO). In totaal werden vorig jaar in Warmond en Sassenheim meer dan 14.000 maaltijden verstrekt. De enorme stijging van het aantal thuisbezorgde maaltijden (50 procent in het afgelopen jaar) vergde een extra inspan ning van vrijwilligers. Toch wil de SWO het Tafeltje Dekje- project in de toekomst nog verder gaan uitbreiden. Mo menteel krijgen deelnemers drie maal per week een maal tijd. Het streven is erop gericht dit uit te bouwen tot vijf maaltijden per week. Voorlopig zullen de maaltijden in Warmond verpakt blij ven in aluminium-folie. Een milieubelastende verpak- kingswijze, zo vindt ook het SWO, maar onderzoek heeft uitgewezen dat nog geen geschikt alternatief voorhanden is. Wel is men inmiddels begonnen het aluminium in te za melen om het opnieuw te laten verwerken. Naast de maaltijdenverstrekking wordt ook steeds vaker gebruik gemaakt van andere vormen van zorgverstrek king. Zo nam het aantal aanvragen voor vervoer naar zie kenhuizen en de dagverzorging in 1991 met de helft toe. Naast vrijwilligers betekent de uitbreiding van de zorgver strekking ook dat een steeds zwaardere wissel op de finan ciën getrokken wordt. De SWO hoopt daarom in de toe komst zorgverzekeraars te interesseren voor het ouderen werk. Men wil instellingen uit de regio benaderen om tot een gezamelijke standpuntbepaling te komen om zo de verzekeraars tot een financiële bijdrage te bewegen. :ns koldenhof ORHOUT - De rand- die de nieuwe Voor- zitse wijken Hooghka- r en Hoogh T^ijlingen et ontsluiten zal ter )gte van de Northgo ?ef worden aangesloten de SI. De bestaande isluiting ter hoogte van Van Berckelweg zal te- -tjkertijd worden opge ien. Zo luidt de belang- :ste aanbeveling uit concept-beleidsnoti- die de gemeente heeft n opstellen door het kiesbureau SVP. bureau heeft twee mogelij- LEll racées en vier kunstwerk- ersvei anten (in verband met de steek van de spoorlijn en Haarlemmertrekvaart) on- rr""a( :ocht. De keuze viel op B, zoals de gewenste rou te wordt aangeduid. Deze rou te voert eerst onder het spoor door om na een ruime S-bocht laag over het water te gaan. Daarnaast zal de Parallelweg langs de vaart in noordelijke richting worden omgelegd. De keuze voor het traject is niet alleen ingegeven door fi nanciële overwegingen. Door de bocht kunnen de kunstwer ken beter in het landschap worden ingepast en worden bestaande natuur- en weidege bieden het meest ontzien. Het tracé via landgoed De Halle, wat in de Structuurschets Voorhout 2015 werd voorge steld, voldeed niet aan die voorwaarden. Wel zal het grondgebied van twee agrari sche bedrijven in de Zwetter- polder doorsneden worden. De nu voorgestelde route loopt precies op de grens van de ge meenten Noordwijk en Noord wij kerh out. Met beide ge meenten zou dan ook overleg moeten worden gevoerd over het voorstel. Problemen, zoals eerder bij De Halle wat op Noordwij kerhouts grondge bied ligt, zijn daarbij niet te verwachten. Noordwijk zal zelfs ingenomen zijn met het voorstel, omdat de route zou kunnen worden doorgetrok ken tot de Northgo Dreef en zo zou vanuit Noordwijk een goe de aansluiting naar het Voor- houtse station kunnen worden gerealiseerd. Ook zou zo'n tra ject geschikt zijn om het door gaande verkeer richting het strand uit het centrum van de bloemenbadplaats te weren. Bufferzone In de beleidsnotitie spreekt men ook de voorkeur uit voor een gematigde ontwikkeling van de groene bufferzone tus sen Oosthout en de Sassen- heimse Postwijk. In de Roode- molenpolder zal slechts ruimte zijn voor een beperkte uitbrei ding van het bedrijventerrein ten westen van de Oosthout- laan. Ook zou een deel van het gebied een sportief-recreatieve 'Sterven doe ik op het wegdek' invulling moeten krijgen. Be- leggen waterpartij. Een lang- halve het sportcomplex De zaam-verkeerroute zou de bei- Rode Molenpolder, wat Sas senheim inmiddels aan het aanleggen is, suggereert de no titie dat er ruimte zou bestaan voor een manege, ijsbaan en watersport bij een nog aan te de betrokken wijken met el kaar moeten verbinden. De commissie ruimtelijke or dening en milieu zal zich maandag 15 juni over de voor stellen uitspreken. >43. a liging Actiedag beveiliging Lejom de woning'\wordt van- in Zoeterwoude gehou- IVan tien tot vier uur vindt voorlichtingsmanifestatie in het Muziekcentrum Schenkelweg. De Leidse hveer, de stichting Veilig Nederland en de Rijks- Zoeterwoude verlenen jerking. Het nemen van ur enbentieve maatregelen staat lir tijdens de actiedag. 00 I name nu de vakantiepe- nadert is het van groot be de eigendommen in de woning goed te beveili- De actiedag is een initia- in de Stichting Muziek- io4ru Eliz udeJ ndag een demonstratie n vanpons maken door Hans den bij zijeisen, chefkok van restau- bi De Zwetheul te Delft. Den oek®|lsen zal alle facetten rond ,tot 1verwerking van chocolade Q^g'ionbon demonstreren en de \vezigen proberen over te 9 in hem in eigen keuken wel- te evenaren. De demon- u "ïie begint óm half acht aan tr\ iiPer s 10 in Leidsenhage. i-bijeenkomst PvdA-afdelïng Rijneveld 'lil maandag 1 juni een fykuur voor de inwoners \Hazerswoude-Rijndijk en lekerk in Café de Hóek in Idekerk. De raadsleden en bestuur van de PvdA zullen pij aanwezig zijn. De wig is half acht. leien \Zegerplaswandeltocht in i aan den Rijn kan da- 5 worden gewandeld, be- e op zondag. Er kan wor- igekozen uit de afstanden ''[tien en vijftien kilometer. jart is bij het VW-kantoor, tflminalaan 1, naast het antoor. De starttijden an maandag tot en met van negen tot vijf uur Uaterdags van tien tot vier .De kosten bedragen drie per persoon. Voor in gingen: VW-Alphen 01720- nderj ALLERLEIDS o\|est twintig leden tellende gsteep* trotseert zondag de tojlthondrukte in het voohim en treedt op bij het in de Leidse Hout. 9een liefhebber is van en toch een gezellige jnisdag wn hebben kan het 3°00ASt ^aar tussen 14.00 en uur aantreffen. Idoor edith broer RIJNEVELD Inwoners van Rijneveld die hun ra dio afstemmen op 106.5 FM, kunnen binnenkort 24 uur per dag luisteren naar Radio 1 nul 6. Eind juni gaat deze nieuwe lo cale omroep officieel van start. Nu al wordt regel matig een testprogramma met muziek uitgezonden. De initiatiefnemers, Raoul We- del en Rob van Hoogenhuizen kwamen in de zomer van 1990 op het idee om zelf een locale omroep te starten. Daarna moest een lange weg worden afgelegd om alle benodigde vergunningen te bemachtigen. Uiteindelijk, twee jaar later is de Stichting Omroep Rijne veld een feit. Op Koninginne dag ging om 7 uur 's avonds de allereerste uitzending van Ra dio 1 nul 6 de ether in. Raoul Wedel heeft evenals Rob van Hoogenhuizen al ruim acht jaar ervaring bij diverse locale omroepen in onder an dere Rotterdam, Den Haag 'en Zoetermeer. „Ik heb daar zelf alleen als technicus gewerkt", vertelt Wedel, „maar Rob heeft programma's gepresenteerd en nieuwsbulletins voorgele zen. Rob is ook degene die nu op Radio 1 nul 6 te horen is. Al leen het regiojournaal wordt door iemand anders gespro ken". Hoewel de mediamakers de lo cale omroep als pure hobby zien, hebben zij in hun dage lijks werk ook te maken met radio en televisie. Wedel heeft een bedrijf dat jingles maakt (o.a. voor Radio 3) en achter grondmuziek verzorgt voor tv- programma's zoals bijv. 'Goe de tijden, slechte tijden' en 'Prijzenslag'. Van Hoogenhui zen heeft onder andere een eenmanszaak waar reclame teksten worden ingesproken. „Het is belangrijk om mensen met ervaring te hebben", legt Wedel uit, „We beschikken nu over een team van 25 vrijwilli gers, waarvan er ongeveer vijf uit Rijneveld zelf komen. De andere medewerkers hebben al eerder bij andere locale om roepen gewerkt. Het is leuk om met enthousiaste vrijwilli gers te werken, maar zonder kennis begin je niet veel. In de toekomst zullen we zoeken naar meer medewerkers uit de gemeente zelf, maar ook die mensen kun je niet zomaar in het diepe gooien". Onzin Er mag per gemeente niet meer dan één locale omroep zijn. Wedel kende wat mensen uit Hazerswoude en wist zo doende dat daar een mogelijk heid open lag. De keuze was gemaakt. Toch hebben ze nog even de gemeentelijke herin deling afgewacht. Wedel: „Het was onzin om in de gemeenten Koudekerk, Benthuizen en Hazerswoude afzonderlijk toe stemming te vragen, want dat zou na de herindeling toch weer opnieuw moeten gebeu ren. We hebben ons verzoek daarom aan de gemeente Rij neveld gericht. We hoopten op die manier ook bovenaan het lijstje te komen". Intussen werd er alvast een bouwver gunning aangevraagd voor de zendmast en moest er een pro grammaraad worden opgericht met voor de gemeente repre sentatieve vertegenwoordigers uit onder andere het culturele en verenigingsleven. Door deze mensen moesten de ra diomakers in spé hun progra- ma-ideeën laten beoordelen. Omdat de gemeente zojuist was ontstaan, duurde het nog een half jaar voordat de raads leden de benodigde bevesti ging van die representativiteit gaven. Op dat moment kon pas de officiële aanvraag voor het beginnen van een locale om roep worden ingediend bij het Commissariaat van de Media. In augustus 1991 kregen Raoul en zijn medewerkers de offi ciële zendmachtiging binnen. Reclame Tegelijkertijd met een vijftal andere locale zenders door heel Nederland wilde de Stich ting Omroep Rijneveld door middel van reclame de kosten proberen te dekken. „Geen commerciële omroep, maar een ideële organisatie die re clame uitzend," legt Raoul We del uit. „Omdat wij hiermee een van de eersten waren, ble ken de officiële instanties nog al huiverig om toestemming te verlenen. De radio-reclame zou volgens uitgevers nadelig kunnen werken voor bijvoor beeld adverteerders in kran ten. Wij hebben toen in een on derzoek aan moeten tonen dat er veel meer interessante din gen gebeuren in de gemeente Rijneveld, dan door de kranten wordt geschreven". Het liep DE ZILK - Zijn collega hardlopers noemen hem liefkozend 'IJzeren Wim pie'. En terecht. De 56-jari- ge Wim Turnhout staat zondag in Leiden aan het vertrek van zijn 100ste marathon. Dat is een op merkelijke prestatie voor iemand, die pas op zijn 40ste is begonnen met lo pen. Wim' Turnhout heeft een bewo gen leven achter de rug. Als broekie van begin twintig kwam hij in het Franse Vreem delingenlegioen terecht. „In de vijfjaar als legionair heb ik geleerd wat begrippen zijn als discipline en doorzettingsver mogen. Ook al was de opdracht nog zo z\yaar en gevaarlijk op geven was er niet bij. Deze mentaliteit kwam rryj later bij het lopen goed van pas". Na zijn terugkeer uit het vreemdelingenlegioen liet Wim in Nederland - zien uit welk noest arbeidershout hij gesneden was. Overdag werkte hij op het land en in de' avond uren was hij achter de tap te vinden van een dancing. „Soms zag ik drie dagen in de week mijn bed niet. Er zit in mij een brok onrust, dat eruit moet worden gegooid". Zeventien jaar geleden ont dekte Turnhout de marathon- sport, die hém tot rust zou brengen. Overgewicht had hem tot deze keuze gedwon gen. „In de zomer werk je in het bloemenvak jezelf een slag in de rondte, terwijl je in de winter op een houtje zit te bij ten", vertelt Turnhout. „Op een gegeven moment baalde ik ervan dat ik 86 kilo woog en ben ik als een bezetene gaan trainen. Door de roofbouw, die ik op mijn lichaam pleegde, viel ik binnen de kortste keren af naar 59 kilo". Smokkelwerk Turnhout liep zijn eerste ma rathon in 1975 in Sneek. „Mijn vrouw komt uit deze plaats. Of ficieel had ik mij niet opgege ven, maar met was smokkel werk heb ik hem toch uitgelo pen. Een regionaal blad uit Friesland vond dit zo grappig, dat ze nog een artikel over mij hebben geschreven". Turnhout kreeg de smaak te pakken. Aanvankelijk had hij een planning gemaakt om op zijn 60ste de 100ste marathon te lopen. College-loper Ad 'IJzeren Wimpie' Turnhout loopt morgen in Leiden als eerste Bollerl- strekerzijn honderdste marathon. Ulijn van de NSL deed dit schema in de prullenbak be landen. „Ulijn had op een be paald moment meer mara thons dan mij gelopen. Ik kon dat niet verkroppen en besloot voortaan niet 8 maar 15 mara thons per jaar te lopen. Uitein delijk ben ik Ulijn voorbijge streefd en word ik zondag de eerste loper van de Bollen streek, die de magische hon derd voorbijgaat". In zijn streven was voor Turn hout niets te dol. Zo liep hij een maand geleden in een weekeinde de marathon van zowel Zeeland als Rotterdam. „Door mijn ervaring en wils kracht kan ik een dergelijke krachtproef aan. Ik begin al tijd langzaam, maar na een ki lometer of 25 gaat het motortje lopen. Ik maak dan een lang gezicht naar degenen, die bij de start te hard van stapel zijn gegaan". I FOTO: HENK VAN DEN ENDE Volgens Turnhout zijn hardlo pers allesbehalve dood lopers. „Tijdens een wedstrijd ga je re gelmatig door de hel. Mara thonlopers zijn echter hard voor zichzelf en verleggen de pijngrens. Het is juist dit af zien wat een mens sterker maakt". Hij verheugt zich op de mara thon van Leiden. „De mara thon van Leiden is minder massaal dan die van bijvoor beeld Rotterdam, zodat je tij dens je wedstrijd niet wordt opgehouden. Met de aanwezi ge straatmuziek en het en thousiaste publiek langs de kant is het daar prettig lopen". Ondanks het bereiken van een mijlpaal denkt 'IJzeren Wim pie' niet aan stoppen. „De ko mende jaren ga ik meer ge richt lopen en denk ik aan twee of drie marathons per jaar. Voorlopig voel ik mij nog beresterk en zal ik pas sterven op het wegdek". goed af. In februari van dit jaar werd de vergunning verstrekt en in maart volgde de bouw vergunning voor de mast. In april was Radio 1 nul 6 in de ether. „Hoewel het kort dag was, heb ben wij toen al een spotje kun nen uitzenden over de actie voor de molen 'De Rooie Wip", vertelt Wedel. „Het is onze be doeling om in de toekomst zul ke evenementen 'live' te ver slaan". Voorlopig wordt op zaterdag een afwisselend programma aangeboden van nieuws, spel letjes, verzoekplaten, sport en een regiojournaal. Nu staat al vast dat tussen vijf en zes uur 's middags een actualiteiten programma met sport wordt uitgezonden. De overige pro gramma's moeten nog worden ingedeeld. De eerste, officiële uitzending, eind juni, wordt een live-pro gramma vanuit 'De Egelantier' in Hazerswoude-Dorp. Diverse artiesten, onder andere Oscar Harris, zullen optreden en een aantal verslaggevers zal in de diverse kernen van Rijneveld rondlopen. Uitreiking van wervende onderscheiding voor Onderscheidend werven U? Zij? Zij!? Wie ontvangen dit jaar de felbegeerde Magneten voor welke zich onder scheidende wervingsuitingen? Maandag 1 juni is het zover Dan zijn de juryleden uitge discussieerd. En kunnen wij hun weloverwogen oordcel gaan beluisteren De bekroning van de verschillende wervingsuitingen vindt plaats in het Cultureel Centrum, Plein 1960 te Amstelveen. Aanvang 19 30 uur U bent er van harte weikom vanaf 19 00 uur Na afloop van de prijsuitreiking heeft u de gelegenheid alle genomineerde en bekroonde creatieve inzen dingen te bekijken. En het oordeel van de jury te toetsen aan uw eigen beoordeling De toe gangspnis voor deze avond bedraagt f60.- exclusief 18.5% BTW Uont- vangt daarvoor bovendien gratis consumpties en het SJP Jaarboek f H y Onmisbare vakliteratuur! Kaartjes kunt u bestellen bij de SJP De kunst van het werven Secretariaat Vin Diemenstraat 130. 1013 CN Amsterdam Telefoon 02O-6386691

Leidse Courant | 1992 | | pagina 11