LEIDEN OMGEVING Sloop Groenoord n Maredijkbuurt mwaarschij nlijk' Vijftien bands moeten Leidse marathon tot volksfeest maken Vrouwenkerkplein wit van de mensen Uitnodiging CcidócSouocmt Ook fusieplannen openbaar onderwijs in Leiden _$tdóe6ou^nt and VRIJDAG 29 MEI 1992 ïetser geschept REIDEN - Een 16-jarige etser uit Leiden heeft giste- S->n een gebroken sleutel en opgelopen bij een ver- lersongeluk. ij reed om kwart over •aalf over de Willem de wijgerlaan toen een hem ■gemoetkomende automo- ilist. een 22-jarige Lei de- hem geen voorrang 26o erleende en de Marnix- traat inreed. r lij schepte hierbij de fietser, ie voor behandeling naar et AZL moest worden over- ebracht. ïvai Inbreker betrapt LEIDEN Een niet in dienst zijnde agent heeft gister avond een 33-jarige Amster dammer op heterdaad be trapt, toen hi] in wilde breken in een woning aan de Rijns- burgerweg. De agent zag de man rond kwart voor acht zijn fiets tegen een schutting zetten. Vervolgens haalde hij uit een tuinschuurtje een lad der en zette deze tegen de muur van de woning. Op het moment dat de man op de ladder stond en een raam op de eerste verdieping wilde openen greep de agent in. Mishandeling na ruzie over fiets ALPHEN AAN DEN RIJN - Een 22- jarige inwoner van Alphen is na een ruzie over de diefstal van zijn fiets mishandeld. De man had al enkele malen tegen een plaatsgenoot uitge sproken dat hij hem van die diefstal verdacht. Deze' ontkende dat. Dins dagavond trof het tweetal elkaar aan de Zegerplas. Opnieuw sprak de 22- jarige de ander aan over de diefstal. Deze werd daarop erg boos en mis handelde de Alphenaar die een ont zette elleboog, een lichte hersen schudding en een gebroken kies daaraan over hield. Lakenhal krijgt meer vrijheid bij aankoop werk LEIDEN - Het Stedelijk Mu seum De Lakenhal krijgt dit jaar 20.000 gulden extra voor de aan koop van werken van Leidse kunstenaars. In '93 wordt zelfs 35.000 gulden uitgetrokken voor een gerichte aankoop. De com missie voor cultuur stemde hier woensdag mee in, toen de verde ling van gelden voor de beelden de kunst voor de komende twee jaar ter sprake kwam. Met dit ver hoogde budget moet de Lakenhal bij de aankoop van nieuw werk een betere aansluiting kunnen vinden bij haar eigen collectie. Deze bestaat uit beeldende kunst, die op de een of andere manier een band heeft met Lei den. De afgelopen jaren kreeg het museum slechts elfduizend gul den van de gemeente, waarmee men bij aankoopronden nauwe lijks uit de voeten kon. Met de twintigduizend gulden die hierbij komt kan het museum zelf op pad om ateliers te bezoeken. De Leidse kunstenaars zijn gema tigd enthousiast over de gekozen constructie. Ze vrezen dat De La kenhal werken van slechts enke le Leidse kunstenaars uitverkiest voor haar collectie. De overige kunstenaars zouden buiten de boot vallen. Socialistische Partij bezorgd over Reece LEIDEN - De aangekondigde ontslagen bij het bedrijf Ree ce aan de Roosevelstraat zijn aanleiding voor de Socialistiese Partij om raadsvragen te stellen. De SP vraagt in een brief aan het college of de gemeente op de hoogte is van de drei gende ontslagen bij de fabrikant van industriële naaimachi nes. De partij wil weten of de moeilijkheden bij Reece aan de orde zijn geweest bij overleg van de gemeente met vertegen woordigers van werknemers- en werkgeversorganisaties. De SP-wijst erop dat zich de laatste tijd meer problemen hebben voorgedaan met Leidse bedrijven zoals NEM. Infotheek, Centocor en Fasson. Dat is reden tot zorg over de werkgele genheid in de industrie in Leiden. Daarom waagt de SP ook of het college inzicht heeft in eventuele problemen bij ande re partijen en of het daar een overzicht van kan geven. DDEN Het is niet prschijnlijk dat het col- 2 van burgemeester en houders zal voorstel- j om de Groenoordwijk de Maredijkbuurt te en. Dat schrijft wet- hder T. van Rij in een lef aan de voorzitter van stichting Kasko-herstel onderhoud Groenoord KOG). k staat in een brief aan alle jroners van de Groenoord en redijkbuurt dat er geen en- reden is om te twijfelen voortbestaan van de Ie in de komende tientallen bn. De wethouder probeert rmee de ontstane onrust onder buurtbewoners te sus sen. De onrust ontstond nadat bekend werd dat sloop van de Groenoord en de Maredijk buurt over meer dan vijftien jaar wordt overwogen. Van Rij benadrukt echter dat er geen concrete slooplannen bestaan. Veel bewoners die op het punt staan om geld te ste ken in de renovatie van hun huis, eisen dat de gemeente garandeert dat de wijk nog minstens 35 jaar overeind blijft. Die garantie wil de wet houder niet geven, maar door te zeggen dat sloop onwaar schijnlijk is komt hij de bewo ners enigszins tegemoet! Daar voor benadrukte de wethouder constant dat er een open dis cussie over de invulling van de gebieden moet komen, zonder dat er van te voren randvoor waarden worden gesteld. Van Rij benadrukt dat hij juist een voorraad goedkope wonin gen dichtbij de binnenstad wil behouden. Sloop zou uit socia le en financiële overwegingen niet waarschijnlijk zijn. Zeker niet als de Groenoordwijk op grote schaal wordt gereno veerd. Veel eerder zou de func tie van de gebieden waar nu de energie en watervoorziening Rijnland (EWR), de Groe- noordhallen, het slachthuis en de voormalige vuilverbran ding zijn, worden heroverwo gen^ Hierdoor zou de Groe noordwijk juist beter worden ingepast in de stedelijke struc tuur. Warming up voor Leids zangfestijn De zonovergoten Leidse Beestenmarkt was gisteren het decor voor de warming up van het Leids Zangfestival waarvan vanavond de finale plaatsheeft in de Stadsgehoorzaal. Het festival, en ook de finale, werd de afgelopen jaren steeds in het restaurant van zwembad De Zijl gehouden. Dit jaar kan dankzij de groeiende belangstelling van publiek en sponsors het slotfestijn voor het eerst in de Stadsgehoorzaal worden gehouden. Hoewel het gaat om het Leids Zangfestival komen de achttien finalisten uit heel Nederland. De winnaar zal geen probleem hebben om weer thuis te komen; de eerste prijs is een auto FOTO: HENK SNATERSE wedoekenflamenco keuken inn Carver ter speelt Koorts. Regie: Mirjam n. Met Beppie Melissen, René 't Hof, Leny Breederveld, Marlies Ier en Marc van Eeghen. Decor: ie Danz. Muziek en geluid: Truus ssen en Louis ter Burg. Licht: van Laak. Gezien in het LAKthe- Leiden op 28 mei. or ICK VAN TEYLINGEN 'en ieder die voor het eerst in souterrain gekomen was, zich in een hol van krank- nigen gewaand", citeert het gramma George Orwells vn and out in Paris and idon. Het souterrain is de elkeuken waarin een geva- ird gezelschap met afwas- groente snijden en poet een kostje probeert op te arrelen. Het boek van Or- 1 is het uitgangspunt ge- ist voor de derde voorstel- van Carver, een groepje in de mime begonnen is en actieradius wat uitgebreid ft. Vorig jaar maakte Car- met Café Lehmitz een iper: om de kaartjes werd ochten en op het theater- ival kreeg de voorstelling theaterprijs van 1991. Uit- gspunt was toen een foto- li: met de maatschappelijke dfiguren die hun optrek iten in een café aan de nburgse Reeperbahn. Een gelijkbaar gezelschap is nu ortretteerd in Koorts. De pak is weer die van impro- ities. solo's en groepsscè- naar aanleiding van wat er o'n keuken zou kunnen ge ren. De messen worden er figuurlijk geslepen. In het in wordt met kleine ge iten de hiërarchie vastge- d. Die kan wel weer veran- ?n, maar de pikorde is er. kleine, simpele, maar heel ïffineerd uitgevoerde spel ls wordt dat duidelijk ge- jkt. I keukenhandelingen wor- gestileerd, mechanisch ewerkt, wat vaak komisch kt. Bordjes neerzetten of de lift halen gaat bijvoor- ld razendsnel, het poetsen ijscoupes daarentegen kan rst precies en dodelijk [zaam gebeuren. Wie in jelijke omstandigheden ft gewerkt, weet dat sex al- een gulle bron van inspira- Cis. Geestdodende arbeid lekt kennelijk direct het erlichaam aan. Tussen de vrouwen en twee mannen dt er heel wat afgekonkeld, de een daar meer van ge ld dan de ander. Prachtig is theedoekenflamenco, een ihtige baltsdans van René 't Hof, een mooi, scherpge- ind mannetje en een zwan- Marlies Heuer, weer vol ihtige blikken, irts zit vol met dergelijke ihtige vondsten. De ene iw tekent haarscherpe na- -VJ op de bene van haar mon- ie collega, de Fransman pt niks, maar tapt toch >pen, conflicten worden [evochten met een vlees- een deegroller een trech- m een prei. Er worden me- iholieke herinneringen op- aald en dromen doorge it en er wordt vooral mooi intens gespeeld. Koorts is goede afsluiting van het C-theater seizoen Dodenherdenking Haagsche Schouw Bij het oorlogsmonument aan de Haagsche Schouwweg heeft de Bond van Wapenbroeders gisteren zijn dodenherdenking gehouden. Traditioneel herdenkt de bond op Hemelsvaartdag bij het monument de 51 militairen van de bataljonsdepots uit Leiden die omkwamen bij de slag om de residentie in 1940. De bond organiseert de herdenking sinds 1971In dat jaar stopte de herdenkingscommissie van het elfde bataljon infanterie, wat in Leiden was geleverd, met de organisatie van de bijeenkomsten. FOTO: TEJO RINGERS LEIDEN Optredens van vijftien bands bij ho- reca-gelegenheden langs de route, moeten zondag helpen de tweede Leidse marathon tot een waar volksfeest te maken rond de „heroïsche strijd van de loper". Zo moet volgens de organisatie een Newyorkse sfeer ontstaan. Het idee muziekgroepen in te schakelen kwam vrij laat op. Dat is de oorzaak dat de mara thon-organisatie er ook geen budget meer voor had. De groepen werken dan ook be langeloos mee aan het evene ment. Tjeerd Scheffer van het organiserend comité van de 3M Marathon omschrijft het muzikale deel van het evene ment een 'experiment'. „We hopen dat het aanslaat en dat het volgend jaar verder groeit. Het liefst zouden we zien dat het door de horeca wordt opge pakt en dat die de organisatie ervan overneemt". Volgens Scheffer waren alle betrokke nen direct enthousiast over het idee. De Bands wilden over het algemeen graag meedoen. Een uitzondering was het twintig leden tellende 'Oer- kest', dat nadrukkelijk ge vraagd was om mee te doen. De groep wilde daar wel een vergoeding voor. Woordvoer der Martin Hooymans: ..Uit eindelijk sta je daar om bij te dragen aan het succes van de marathon. Bovendien maken wij ook kosten. Een bedrijf als 3M steekt veel geld in de mara thon, dan moet er toch ook wat voor de muziek overschieten". Het Oerkest zag er uiteindelijk vanaf om te spelen bij de mara thon. Het Oerkest treedt in plaats daarvan zondagmiddag op in de Leidse Hout. Waar schijnlijk voor een klein pu bliek dat de marathon-drukte probeert te ontlopen. Volgens Scheffer een goede zaak: „We hopen juist dat er ook wat te doen is voor mensen die niet van sport houden". Dat de stad zondag helemaal in het teken staat van de marathon die an dere activiteiten die dag zal overschaduwen moet volgens hem niettemin kunnen: „Eén keer per jaar". Om iedereen op de hoogte te stellen en te waarschuwen de route te mijden zijn ruim 70.000 folders verspreid met de route die behalve door Leiden ook door Leiderdorp. Voor schoten en Oegstgeest voert. Ook al nodig omdat daar min stens een aantal uren geen au to's worden toegelaten. Ideaal Scheffer ziet het evenement met veel vertrouwen tegemoet. Bij de laatste vergaderingen bleek alles steeds tot in de puntjes geregeld. Er is zelfs een noodplan om de lopers bij aanhoudende hoge temperatu ren extra in de watten te leg gen. Maar zoals het er nu naffr uitziet is dat niet nodig. Schef fer: „Er zijn temperaturen voorspeld van 15 20 graden. Ideale omstandigheden". De organisatie heeft zich voor genomen om van 'missers' van vorig jaar juist de troeven van dit jaar te maken. Vorig jaar was het verzamelen van de uit slagen een zwak punt. Pas uren na het binnenkomen van de laatste loper waren die com pleet beschikbaar. Nu staat een batterij computers klaar om de uitslagen direct te ver werken. „Al direct na binnen komst van de eerste 20 lopers zijn de uitslagen beschikbaar", zegt Scheffer niet zonder trots. Ook de opzet van de marathon zelf is anders. De route is aan gepast en start en finish zijn om de zaak overzichtelijk te houden niet meer op dezelfde plek. Net als vorig jaar wordt gestart bij de Groenoordhal- len. waar om in de sfeer te ko men een compleet toeschou wersdorp met allerlei activitei ten wordt ingericht. De finish is aan de Schipholweg. Daar worden de lopers binnenge- praat door speaker Teun de Reede. The Stage Band en Shoot Again moeten ef met hun muziek de stemming in brengen. Alphense jongen (18) bekent plegen ontucht ALPHEN AAN DEN RIJN Een 18-jarige Alphenaar heeft bekend dat hij ontucht heeft gepleegd met een 7-jarig plaatsgenootje. De ouders van het kind deden al op 7 mei aangifte van de vermoe delijke ontucht. Afgelopen dinsdag werd de verdachte aangehouden. Onderga het sensationele gevoel direct betrokken te zijn bij film- OMNIVERSUM bcolde" die geprojecteerd worden op een scherm van maar liefst 840 irrt Als dank voor het opgeven van een nieuwe abonnee krijgt i een gratis entreebewijs voor het Omniversum toegestuurd De nieuwe lezer krijgt onze krant de eerste 2 weken gratis ^Noteer als nieuwe abonnee ingaande i Dhr./Mëvr.: Voorl.: 1 Straat: Postcode/plaats: 1 Telefoon- (voor controle bezorging! I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f27,00 I O kwartaal (automatische betaling) f79,80 O kwartaal via acceptgiro f 82,80 Stuur als dank het gratis entreebewijs naar: - Naam-. Straat: Postcode/plaats: .H.l.III.»!,...,»»»»™! LEIDEN - De openbare school Louise de Coligny, de LMO-afdeling van het Holtlant College en de samenwerkings school De Nieuwe Vaart willen vóór het schooljaar '93 een fu sie aangaan. Ze hebben samen met de gemeente een intentie verklaring ondertekend om de mogelijkheden hiertoe op kor te termijn te onderzoeken. Eerder werd al bekend dat de christelijke scholen in de Leid se regio een bestuursfusie wil len aangaan. De fusies zijn vooral ingege ven door de- woensdag in de Eerste kamer goedgekeurde wet op de Basisvorming. Deze beoogt een uitstel van schooi en beroepskeuze en een betere doorstroming van leerlingen na het basisonderwijs. Deze doorstroming kan volgens de scholen het beste plaatsvinden in een brede scholengemeen schap, waarin na basisvorming verschillende mogelijkheden van vervolgonderwijs open staan (mavo, voortgezet be roepsonderwijs). Over de toe komstige huisvesting, de on derwij s-technische aspecten en de bestuursvorm buigt zich een stuurgroep, die wordt in gesteld door de besturen van de drie scholen. Vast staat wel dat het bestuur een zogenaam de 'artikel 61-status' zal krij gen. Dit wil zeggen dat de be stuursleden door de gemeente raad worden benoemd. Wet houder H. Koek (onderwijs) zal in deze constructie de voorzit ter zijn. Het college van B en W heeft op 16 juni een oriënte rend gesprek over de bestuurs- LEIDEN Het Leidse Vrouwenkerkplein werd woensdag wit gekleurd do.or honderden werkne mers uit de gezondheids zorg die demonstreerden voor een betere cao. Ook werd er een protestmars gehouden door de Leidse binnenstad. 's Ochtends hadden werkne mers 5565 handtekeningen verzameld. Het liefst hadden ze die aan staatssecretaris H. Simons van volksgezondheid aangeboden. Die was echter niet aanwezig, maar de Leidse wethouder S. de Vreeze van volksgezondheid was bereid de handtekeningen in ont vangst te nemen en wilde ze ook wel doorsturen. De Vreeze verklaarde de acties volledig te ondersteunen. „Uit een enquête blijkt dat 52 pro cent van de Nederlanders be reid is mee te betalen aan een betere cao. Zo'n uitslag zouden wij als gemeente voor een ver hoging van de onroerend goed- belasting nooit halen". Tijdens de acties draaiden het Leiderdorpse Elisabeth-zie- kenhuis, het Leidse Diacones- senhuis en het Rijnoord-zie kenhuis uit Alphen een zon dagsdienst. Bij het Leider- dorpse verzorgingstehuis Dil lenburg werd een werkonder breking gehouden en ook werknemers van de verzor gingstehuizen Leyterode en het. Elisabeth gasthuishof de den mee aan de acties. Alle demonstranten waren rij kelijk voorzien van actiemate riaal: met spandoeken, but tons, stickers en pamfletten werden de mensen gewezen op wat er op het spel staat. Vol gens velen loopt namelijk de kwaliteit van de gezondheids zorg gevaar als er geen betere cao komt. 'We gaan door met actie voeren totdat we echt een goede cao hebben', spraken meerdere vakbondsbestuurders strijd vaardig. „En als het allemaal geen zin blijkt te hebben, ben ik vandaag in ieder geval een beetje bruin geworden", relati veerde een actievoerder. Snel duidelijkheid over nieuwbouw gemeentearchief LEIDEN - Wethouder H. Koek (cultuur) vertrouwt er op dat nog deze zomer het archi tectenbureau wordt aangewe zen, dat de nieuwbouw van het Gemeentearchief voor haar re kening neemt. Ze deed deze uitspraak na vragen over de voortgang van de nieuwbouw door WD-raadslid Geertsema. De gemeente wacht op dit mo ment op de schetsen van de twee architectenbureaus, die zijn uitgenodigd om het pro ject nader in te vullen. De nieuwbouw moet verrijzen ahn de Vliet/Boisotkade. Het Ge meentearchief kampt overi gens met een groot personeels tekort. terwijl haar taken al leen maar toenemen. De wet houder gaf toe dat bij de be sprekingen in verband met de Voorjaarsnota de personeels- krapte als knelpunt is erkend. Ze wil voorlopig echter af wachten hoe de positie van het archief zich ontwikkelt. Wie niet zelf naar het Vrouwenkerkplein kon komen, stuurde een ver vanger om de demonstratie kracht bij te zetten. FOTO: TEJO RINGERS

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9