Shamir en Assad spelen uitgekiend spel in Libanon Motie van wantrouwen bedreigt Bérégovoy BUITENLAND Israël vuurt raketten af op Hezbollah-doelen calfaro belooft politieke hervormingen Mandela roept op tot massale staking ck>c Qowia/nt VRIJDAG 29 MEI 1992 ■jse premier vraagt Woor 'Maastricht' N Premier Albert Reynolds van d heeft gisteren gezegd dat een stem het verdrag voor grotere eenwording Europese Gemeenschap „rampzalig" jn voor de Ierse economie. Hij zei dat lid uit Ierland zou wegvloeien en de arieven en hypotheeklasten omhoog n vliegen als de Ieren dwarsliggen. Te- inders van abortus dringen er bij de jevolking op aan neen te stemmen bij ferendum over 'Maastricht' dat op 18 ordt gehouden, omdat dit verdrag het verbod op abortus zou ondermijnen, ilds zei dat de abortuskwestie los staat ;t verdrag en wees erop dat hij had be aver abortus een apart referendum te Franse politieagent doodt Duitse collega METZ Een Franse politieagent heeft giste ren op een oefenterrein bij Metz, in het oosten van Frankrijk, een Duit se collega doodgescho ten. Vooralsnog wordt er van uitgegaan dat er sprake is van een onge luk. „Voor de zekerheid wordt er een onderzoek ingesteld", aldus een woordvoerder van de plaatselijke politie. Bedelaar in Peking Een Chinese man smeekt in Peking een voorbijganger om geld. Bedelaars zijn een steeds meer voorkomend verschijnsel in de straten van Peking, ondanks het feit dat de Chinese regering claimt dat het socialistische systeem iedereen verzorgt. FOTO: AP Bush verscherpt maatregelen tegen Haïti WASHINGTON VS-president George Bush heeft gisteren een verscherping aan gekondigd van het handelsembargo tegen de militaire junta van Haïti. Hij beval alle Amerikaanse havensteden hun poorten te sluiten voor schepen die het handelsembar go van de Organisatie van Amerikaanse Sta ten (OAS) negeren. De president nam zijn. besluit tegen de achtergrond van toene mend politiek geweld in Haïti. Volgens schattingen van onafhankelijke radiosta tions en organisaties van mensenrechten zijn sinds vorige week woensdag al zeker 23 mensen gedood. De regering-Bush komt de laatste dagen onder toenemende kritiek te staan vanwege de beslissing, Haïtiaanse bootvluchtelingen terug te sturen naar hun vaderland. VN handhaaft sancties Irak NEW YORK - De Veiligheids raad van de Verenigde Naties heeft besloten de sancties te gen Irak te verlengen, omdat de regering in Baghdad zich niet houdt aan de verplichtin gen die voortvloeien uit de wa penstilstandsresoluties die een eind maakten aan de Golf oorlog. Zo heeft Baghdad zich niet gehouden aan de belofte om samen te werken met de VN bij het openbaar maken van de wapenprogramma's, is met apparatuur van VN-in- specteurs geknoeid en zijn do cumenten vervalst. aise jositie igert deel nemen aan tionale ilitie GKOK Voormalig machtofficier Som- Rahong is gisteren de regeringspartijen ;edragen voor de post premier van Thai- De oppositie voor- e dat Somboon van zijn banden met de krachten voor het niet aanvaardbaar zal lordracht van Somboon bekend gemaakt door nentsvoorzitter Arthit Somboon heeft de i de uit vijf partijen inde regeringscoalitie, orige maand Suchinda ayoon in het zadel hielp, de van nog een kleine Suchinda zag zich afge- zondag genoopt af te tre- oen de coalitie en de le- hun handen van hem ken. oon is de leider van de Thai Partij en staat op oede voet met de militai- die naast Suchinda ver- ordelijk is voor het brute len tegen de massale be- van eerder deze dd, waarbij volgens offi cii fers 48 doden en ruim iderd gewonden zijn ge- Sinds de demonstraties n echter nog altijd hon- n mensen vermist, mentsvoorzitter Arthit tit hij Somboons nomina- aarschijnlijk vandaag al resenteren aan koning ïibol Adulyadej. De ko- heeft het laatste woord; itemming in het parle- is niet vereist, zei tegen verslaggevers et uit vier partijen be- ie oppositieblok de voor geeft aan Chavalit Yong- Udh, de leider van de Par- B7 i;het Nieuwe Streven, als er. Het blok besloot Cha- B9 i*iiet formeel voor te dra- mdat daarvoor niet vol- 34 lie steun in het parlement 35 'Worden gevonden, aldus 5C De oppositie had ge- de steun te krijgen van ens een van de partijen •egeringscoalitie. JERUZALEM Zuid-Li- banon krijgt het er weer eens zwaar van langs. Is raëlische straaljagers gie ren over en werpen hun dodelijke last af inclu sief bommen die speciaal zijn ontworpen om pas en kele uren later te ontplof fen als iedereen c^enkt dat het gevaar geweken is. In de idyllische heuvels davert de artillerie. Schichtige pa trouilles dwalen door het ge bied, doodsbang voor bomaan slagen en hinderlagen. En vol hardende dorpelingen, die niet zijn gevlucht, zitten temidden van de puinhopen afwachtend te luisteren naar nieuw gerom mel aan de einder. Die dorpe lingen hebben pech: zij zitten tussen de hamer en het aam beeld. Ze zijn gevangen in het niemandsland dat de twee grootste regionale machten, Is raël en Syrië, van elkaar scheidt. En vanuit zowel Jeru zalem als Damascus is de drei gende taal de afgelopen dagen aanzienlijk toegenomen. Israël dreigde zelfs met een 'beperk te' oorlog tegen Syrië, als dat land de eigenzinnige, pro- Iraanse Hezbollah-militie niet aan de ketting houdt. En Da mascus zei uitdrukkelijk dat het tot alles bereid is om de Is raëlische 'agressie tegen Ara bische broeders' te stoppen. Een nieuwe oorlog tussen bei de aartsrivalen lijkt in het ver schiet te liggen. Het lijkt zo. Want als je door de bombastische praat heen prikt, komt een cynisch pa troon te voorschijn. Israël en Syrië zijn, tegen wil en dank, grondig op elkaar ingespeeld. Openlijk verketteren ze el kaar, zoals op de bijeenkom sten in het kader van het vredesoverleg. Maar in het ge heim ontmoeten de partijen el kaar geregeld -bij voorkeur op Cyprus - of spreken ze met elkaar via Amerikaanse diplo- NABATIYEH/JERUZALEM Israëlische gevechtshelikop ters hebben gisteren raketten afgevuurd en vermeende schuilplaatsen van guerrillastrijders beschoten in een'berg achtige streek net ten noorden van de door Jeruzalem uitge roepen veiligheidszone in Zuid-Libanon. Artillerie van het Israëlische leger en hun bondgenoten van het Zuidlibanese leger SLA bestookten tegelijkertijd de dorpen Kafra, Yater, Haris en Zibquin. De dorpen, die liggen in het door VN-mili- tairen gepatrouilleerde gebied in Libanon, worden door strij ders van Hezbollah gebruikt bij hun aanvallen op het door Israël bezette deel van Libanon. Er waren nog geen berich ten over slachtoffers van de aanval. De lidstaten van de Euro pese Gemeenschap hebben gisteren in een gezamenlijke verklaring hun diepe verontrusting uitgesproken over de si tuatie in Zuid-Libanon en opgeroepen tot beëindiging van het geweld. Gesteld werd dat het geweld het vredesproces in het Midden-Oosten in gevaar brengt en de autoriteit van de nieuwe Libanese regering bedreigt. De directe vredesonder handelingen tussen Israël, Syrië, Jordanië, Libanon en de Palestijnen zullen voor zover bekend, in september in Rome worden voortgezet. De secretaris-generaal van de Arabische Liga is eergisteren met de Franse president Francois Mitter rand overeengekomen dat de VN tussenbeide moeten ko men om een einde te maken aan de Israëlische aanvalsacties in Zuid-Libanon. matieke kanalen. Ze mogen el kaar absoluut niet, maar op puur rationele gronden bake nen ze eikaars invloedssferen in Libanon af. Luchtslag De laatste regelrechte botsing was de grote luchtslag boven de Beka'a-vallei in 1982, vlak na de Israëlische inval in Liba non. Daarin verloor Syrië tien tallen vliegtuigen en werd de Syrische bereidheid om zich op te offeren voor de Arabische broeders drastisch getemperd. Zeker toen bleek dat Israël er alleen maar op uit was om de PLO als machtsfactor in Liba non te elimineren, was het ver standshuwelijk geboren. De Syrische president Hafez al- Assad haat de PLO-leider Yas ser Arafat net zo sterk als de Is raëliërs. Daarom hield het 40.000 man sterke 'vredesle- ger' van Syrië in Libanon het geweer aan de voet, terwijl de Israëlische tanks Beiroet bin nen trokken en de PLO mee dogenloos bestookten. Israël trok zich na een jarenlange, frustrerende bezetting terug en Syrië vulde het vacuüm maar niet na een keurige buf ferzone te hebben afgespro ken. De Hezbollah speelt momen teel een rol zoals de PLO tien jaar geleden: als kop van jut. De militie van radicale Shïïti- sche moslims bestaat al jaren, en Israël, dat in Zuid-Libanon een door Libanese bondgeno ten beheerste 'veiligheidszo ne' heeft gecreëerd, maakte zich nooit erg druk over de be perkte dreiging van de bevlo gen Hezbollah-strijders. Verkiezingen Maar nu ligt dat anders. Het is verkiezingstijd in Israël en premier Shamirs Likudblok doet het slecht in de opiniepei lingen. De economische crisis, de mislukte opvang van de Russische joden en de slepen de Intifadah zorgen voor slech te rapportcijfers voor Shamir en de zijnen. De woedende de monstraties na twee steekpar tijen, waarbij een schoolmeisje en een rabbijn werden ver moord, zijn vooral een uitlaat klep voor dieper liggende frus traties. Veel Israëliërs hebben de hoop op betere tijden laten varen en geven de schuld daar van aan Shamir. Daarom heeft de regering be sloten om te poseren als de éni ge regering die hard tegen Ara bieren optreedt. Het doelwit is gekozen (Hezbollah), en de mouwen worden opgestroopt: de oppermachtige Israëlische luchtmacht bestookt Zuid-Li banon. Daar overheen nog wat stoere taal tegen Damascus en dan maar hopen dat de kiezer begrijpt dat dit geen kabinet van doetjes is. Het is allemaal uiterlijke schijn. Israël eist van Syrië ontwapening van de Hezbol lah. Maar dat kan niet, omdat Syrische troepen dan te dicht bij de Israëlische stellingen zouden moeten opereren, met de kans op 'ongelukken'. Is raël weet dat, maar voor het thuisfront klinkt het goed. Bizarre manier Syrië eist op zijn beurt dat Is raël zich terugtrekt uit de vei ligheidszone in Zuid-Libanon. Ook dat kan niet, omdat dan de kwetsbare steden in Noord- Israël weer het doelwit van Palestijnse en Shiitische Ka- toesja-raketten zou kunnen worden. Syrië weet dat. maar voor het thuisfront klinkt het goed. Een jonge kolonist loopt langs een Israëlische soldaat in de Joodse vestiging Kfar Darom (Gaza- strook), waar deze week een rabbijn werd doodgestoken door een Palestijn. FOTO EPA Shamir wil een verkiezing winnen door te laten zien dat hij niet over zich laat lopen. As sad wil Israël internationaal aan de schandpaal nagelen als tegenwerkende partij in het vredesoverleg. En ironisch ge noeg lopen deze belangen van beide heren, die eikaars bloed wel kunnen drinken, op een bi zarre manier parallel. Het blijft natuurlijk een le vensgevaarlijk spel: een Israë lische piloot hoeft zich maar in zijn doelwit te vergissen, een Syrische commandant hoeft maar een Israëlische helikop ter neer te halen, en de poppen zijn aan het dansen. Maar bei den hebben er baat bij een ech te oorlog te voorkomen. Syrië heeft sinds de verdwijning van de Sovjetunie geen grote bond genoot meer. En Shamir houdt nu wel van enig sabelgeram- mel, maar een open oorlog is zeker nu niet de manier om stemmen te winnen. )0 1» .on- iiiwe Italiaanse president Oscar Luigi Scalfore op weg naar zijn inaugurele rede. fT#3 vi rij Ki IE - Oscar Luigi Scalfaro iteren beëdigd als de ne- e president van het naoor- i Italië. In zijn inaugurale zei Scalfaro, die een ze- ambtstermijn be- dat hij zou helpen de poli hervormingen te realise- raarop Italiaanse burgers ngen. voor om te beginnen een parlementaire commissie voor hervormingen in het le ven te roepen. Tegenover de vele schandalen van de afgelo pen tijd, die hoge vertegen woordigers van alle politieke partijen in de gevangenis heb ben doen belanden, stelde Scalfaro het „enorme aantal eerlijke burgers" dat nog „ver trouwen heeft in het vermogen van de staat" om hervormin gen door te voeren. De benoeming van Scalfaro, een christendemocraat en voormalig minister, is te dan ken aan de schok die de moord op mafia-bestrijder Giovanni Falcone teweeg heeft ge bracht. De brutale aanslag op rechter Falcone, die gold als een nationale held, maakte op slag een einde aan het kinde rachtige politieke spel waarbij de parlementsleden tot vijftien maal toe de benoeming van een president blokkeerden. De politieke verlamming is het gevolg van de verkiezingsuit slag van begin april, die de coa litie van oud-premier Giülio Andreotti op een haartje na haar meerderheid ontnam. PARIJS Het wordt een moeilijke week voor de re gering van Pierre Bérégo voy. De Franse premier, die afgelopen zaterdag zijn minister van stedelij ke aangelegenheden Ber nard Tapie moest laten gaan, krijgt zijn eerste motie van wantrouwen te verwerken. De conservatieve oppositie wil de regering in moeilijkheden brengen door de hervorming van de Europese landbouwpo litiek af te wijzen. Tot die her vorming werd verleden week in Brussel besloten. De motie, die volgende week door het Franse parlement wordt behandeld, heeft alle kans van slagen want niet al leen de conservatieven (libera len, gaullisten en christen-de mocraten), maar ook de com munisten zouden de motie wil len steunen. Als die vier partij en zich voor deze gelegenheid kunnen verenigen betekent dit het einde van de regering- Bérégovoy, die nog maar net twee maanden aan het werk is. Dat zou des te opmerkelijker zijn, omdat de Franse premier erg populair is en kan bogen op spectaculaire economische resultaten. Maar het kwartet oppositiepar tijen speelt in op het grote ver zet van de Franse boeren tegen de Europese landbouwhervor ming. Deze houdt onder meer een verlaging van de graan prijzen in. De Franse provin ciesteden zijn sinds een week het doelwit van boerenacties. De landbouwers in Frankrijk vrezen dat er in de toekomst twee categorieën boeren in het land zullen komen. Enerzijds de boeren met de grote bedrij ven die tegen wereldmarkt prijzen kunnen produceren, anderzijds een groep die be taald wordt om het landschap te onderhouden, alvorens te verdwijnen. Met name door die laatste groep boeren zijn de Franse oppositiepartijen aan gesproken. De landbouwers vinden dat hun beroepsgroep langzaam wordt uitgemoord. Jaarlijks stoppen 30.000 Fran se boeren met hun vak. Volgens Pierre Bérégovoy is de hei-vorming echter een goede zaak. Hij denkt dat de Franse landbouwers er alleen maar bij zullen winnen, omdat er exten siever kan worden gewerkt en meer op de kwaliteit van de produkten kan worden gelet. Maar de oppositie vindt van niet. „De regering heeft de landbouw verraden en heeft geen enkele compensatie maatregel voorgesteld. Minis ter van landbouw Louis Mer- maz is gezwicht voor de Ameri kanen". Capitulatie Voor de communisten, die al leen in 1989 een motie van wantrouwen van de oppositie steunden - de regering-Rocard hield toen maar net stand - is het een uitgelezen mogelijk heid om nog eens hun afkeer van het Europa van Maastricht te tonen. Zij noemen de land bouwhervorming 'typisch in de lijn van de akkoorden van Maastricht. Een capitulatie van de twaalf ten opzichte van de diktaten uit de Verenigde Staten en het faillissement van duizenden boerenbedrijven'. Pas maandag wordt de defini tieve houding van de commu nisten bekendgemaakt, die zichzelf omschrijven als 'de oppositie van de linkse Fran sen'. Konden de socialisten voor heen vrijwel altijd rekenen op de steun van de communisten, nu lijkt dat onmogelijk. De so cialistische voorman Bérégo voy moet dus op zoek naar alli anties in het conservatieve kamp. Woensdag liet de pre mier al een oogje vallen op de christen-democraten tijdens het traditionele vragenuurtje in de Assemblée Nationale. Terwijl Mermaz de vragen van liberalen, gaullisten en com munisten venijnig beant woordde, diende Bérégovoy de christen-democraten op vrien delijke wijze van repliek. De motie stelt niet alleen Béré govoy, maar ook een deel van de Franse oppositie voor een probleem. De Europa-gezinde christen-democraten en libera len vrezen dat de motie van wantrouwen uitpakt in een 'motie tegen Europa'. „Zodra dit karakter aan het debat wordt gegeven, steun ik de mo tie niet", stelde Jacques Barrot van de christen-democratische CDS. Zijn collega Raymond Barre liet overigens direct we ten dat hij de motie niet zal steunen. Maar hij vertegen woordigt een kleine minder heid. Een minderheid, die uit eindelijk mogelijk Pierre Béré govoy voor een nederlaag kan behoeden. JOHANNESBURG - Nelson Mandela heeft het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) gis teren opgeroepen plannen uit te werken voor stakingen en manifestaties tegen de „hals starrige" houding van de Zuid- afrikaanse regering. Op de opening van een congres van zijn beweging beschuldigde de ANC-voorzitter de regering er van het blanke minderheids bewind te willen voortzetten. „Deze conferentie zal zich bui gen over grootscheepse acties om de halsstarrigheid van de regering te breken", aldus Mandela tegenover 700 afge vaardigden. De ANC-leider stelde dat de regering tot juli de tijd moet krijgen om met concessies te komen. Volgens Mandela zal het ANC bij de organisaties van acties nauw samenwerken met zijn communistische bondgenoten en met de vakbonden. De machtige vakcentrale COSA- TU heeft reeds voor half juli „massa-acties op ongekende schaal" aangekondigd. Op het vierdaagse congres beraadt het ANC zich over de vraag hpe de beweging het land zou moeten besturen na de volledi ge ontmanteling van de apart heid. Mandela zei in zijn toespraak tevens dat de opeenvolgende regeringen van de Nationale Partij de belangrijkste verant woordelijken zijn voor het ge weld in de zwarte woonoorden, waarbij alleen al het afgelopen jaar duizend zwarten omkwa men. Jan van Eek, een onaf hankelijk parlementslid en lid van het ANC, bevestigde die uitspraak van Mandela. Vol gens Van Eek heeft de voorma lige Zuidafrikaanse president P. W. Botha bij verschillende gelegenheden gezegd dat veiligheidstroepen gedurende de tien jaar dat hij aan de macht was meer dan duizend zwarte activisten hebben ge dood. Van Eek zei dat te heb ben vernomen uit bronnen bij de militaire inlichtingen dienst. President De Klerk heeft meer dan eens beschul digingen over het doden van zwarte activisten ontkend. Bezoek Lubbers Zuid-Afrika hangt af van nieuwe regering JOHANNESBURG - Het doorgaan van het voorgeno men bezoek van premier Ruud Lubbers in augustus aan Zuid- Afrika is afhankelijk van de vooruitgang in de besprekin gen over een nieuwe regering. Een definitieve beslissing wordt niet voor juli verwacht. Dat heeft minister Hanja Maij- Weggen van verkeer en water- staat gezegd na een ontmoe ting in Johannesburg met een delegatie van het Afrikaans Nationaal Congres (ANC). Het ANC lijkt iets minder stellig in zijn afwijzing van Lubbers' be zoek. Leden van de ANC-dele- gatie zeiden dat de anti-apart heidsbeweging mogelijk haar beslissing moet heroverwegen om Lubbers niet te ontmoeten indien deze zonder ANC-in- stemming Zuid-Afrika be zoekt. Albanezen in Kosovo roepen onafhankelijk heid uit PRISTINA - De Albanezen in de Zuidjoegoslavische provin cie Kosovo, die zo'n 90 procent van de bevolking uitmaken, hebben gisteren de onafhan kelijkheid uitgeroepen. De on langs gekozen regering van de 'Republiek Kosovo' heeft ver klaard dat Kosovo door de le gaal gekozen organen een on afhankelijke en souvereine staat is geworden. De Albane zen in Kosovo /ozen zondag een eigen parlement en een president, de 48-jarige schrij ver Ibrahim Rugova.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7