ieuwe golven van eweld in Bosnië IG-milieucommissaris niet naar conferentie Rio 11 Het kan." BUITENLAND it/omu si om iafsanjani belooft ionomische ommekeer Duitsland beducht voor acties van buitenlandse terroristen VS proberen kernexperts uit GOS met projecten te lijmen ïSomant VRIJDAG 29 MEI 1992 »ls kabinet wijkt k voor Walesa jSCHAU De Poolse regering pemier Jan Olszewski lijkt voorlo- iet te bezwijken aan de druk van bent Lech Walesa. Walesa zegde Ideze week zijn vertrouwen in het iet op. Olszewski zei woensdag b regering door moet gaan met de filing van haar plichten. Oud-pre- ITadeusz Mazowiecki liet weten j volgende week een motie van touwen tegen Olszewski zal indie- [Mazowiecki. die met zijn Demo- jch Unie de-alliantie van de oppo- [leidt, zal waarschijnlijk op de i Walesa kunnen rekenen als [aat om de opvolging van Olszews- Cubanen geëvacueerd na aardbeving HAVANA - Ongeveer 6.000 Cubanen, die langs de bergachtige zuidelijke kust wonen, zijn geëvacueerd in verband met de aard beving afgelopen maandag. Het was de zwaarste aardbeving op het Caribische eiland sinds 1932. Er zijn bijna zeshonderd na schokken geregistreerd. Minstens vijftig mensen werden ge wond. Het epicentrum van de eerste schok lag bij de kleine zui delijke kustplaats Pilon. Volgens de regering werden 760 huizen en meer dan 60 kantoren en winkels beschadigd. Nederlander dood bij vliegtuigongeluk Aruba ORANJESTAD - Op Aruba zijn donderdag een Nederlander en een Arubaan om het leven gekomen toen het sportvliegtuigje waarin zij vlogen neerstortte aan de noordkant van het eiland. Het toestel, een Ultralite, werd gebruikt als lesvliegtuig waarin de 52-jarige Nederlander Lambertus Michel les gaf aan de Aru baanse student Erik Koch (24). Michel, werkzaam bij Rijkswater staat, verbleef tijdelijk op Aruba. De toedracht van het ongeluk is nog niet bekend. Grafrovers dood door 'Rusland roept spionnen kolendampvergiftiging uit buitenland terug' PEKING - Vier Chinezen die hadden ge hoopt een fortuin te maken met kunstvoor werpen uit een 185 jaar oud graf, zijn tij dens de graafwerkzaamheden door kolen dampvergiftiging om het leven gekomen. De roof was op touw gezet door vijf mannen die zich toegang tot het graf verschaften door gebruik van explosieven. Terwijl een van de mannen buiten de wacht hield, drongen de andere vier het graf binnen en begonnen met graafwerkzaamheden. Toen de uitkijk na verloop van tijd niets meer hoorde, nam hij een kijkje in het graf en ontdekte dat zijn medeplichtigen de dood hadden gevonden. Bij lijkschouwing bleek dat zij waren omgekomen door het inade men van koolmonoxide. MOSKOU - Rusland heeft dertig procent van zijn spionnen uit het buitenland teruggeroe pen en tientallen spionageposten opgedoekt sinds de mislukte staatsgreep van augustus 1991. Dit heeft luitenant-generaal Vjatsjeslav Troeb- nikov, eerste sous-chef van de Russische bui tenlandse inlichtingendienst gisteren bekend gemaakt. Troebnikov weersprak hiermee Amerikaanse beweringen dat Rusland zijn spionageactivitei- ten naar westerse wapentechnologie de afgelo pen maanden zou hebben opgevoerd. Hij zei dat zijn inlichtingendienst, die na de staatsgreep in het leven werd geroepen, zich concentreert op de bescherming van de econo mische belangen van Rusland. ISSEL In de bur- orlog in Bosnië-Her- vina zijn weer vele n gevallen. De Bosni- hoofdstad Sarajevo vannacht het doelwit ongekend zware artil- beschietingen. Geen e ïle wijk van de stad ;efo wam aan de beschie- doe >]-)_ imbardementen door Ser- e troepen richtten grote 1c aan en er braken tien- branden uit. Ook het Ikwartier van de VN-vre- lacht werd getroffen, bij twee blauwhelmen ondingen opliepen, zover bekend zijn de af- 1 >en dagen meer dan zestig ;en om het leven geko- Gevechten tussen Ser- Moslems en Kroaten om kazernes in Sarajevo en het vliegveld van de stad laai den in alle hevigheid op nadat woensdag bij een mortieraan val op een rij onschuldige bur gers voor een bakkerswinkel- in het centrum van de stad 18 doden en 160 gewonden vie- Van dit regelrechte bloedbad gaven Serviërs en Moslims el kaar over en weer de schuld. De televisie toonde beelden van bloed en uiteengereten li chamen van mensen die in de rij stonden toen de granaten insloegen. De projectielen wer den volgens Moslims afge vuurd vanaf een heuvel die in handen is van Servische mili ties. Het door Serviërs overheerste Joegoslavische leger verliet in de nacht van woensdag op gis teren weer één van de drie res terende kazernes in Sarajevo. Volgens Servische berichten werd de kolonne van 156 voer tuigen aangevallen door Mos lems, vond een soldaat de dood en kaapten de Moslems de helft van de voertuigen. Gis termiddag werden nieuwe zware gevechten in voorsteden van Sarajevo en om de plaat sen Tuzla, Bosanska Krupa, Bihac, Kupres en Gorazde ge meld, terwijl de Serviërs met aanvallen op de plaatsen Jajce en Kladanj twee nieuwe fron ten openden. De Servisch-orthodoxe kerk heeft gisteren felle kritiek ge uit op de Servische regering wegens haar rol in de oorlog in Bosnie-Herzegovina. Het Rode Kruis maakte bekend dat het zich terugtrekt uit Bosnië-Her- zegovina, omdat het toene mende geweld de verlening van humanitaire hulp onmo gelijk maakt. De Bosnische re gering drong aan op buiten landse interventie en schortte het overleg op dat onder lei ding van de EG plaatsvond in Lissabon. Een meisje, gevlucht uit Bosnië-Hercegovina. houdt een bord omhoog waarop staat 'Ik wil naar huis te- eten I >r val WIJNEN dr Ji rSSEL Carlo Ripa l Jeana, EG-commissa- oor milieuzaken, gaat ?nde week niet naar' 'rote VN-milieuconfe- iie in Rio de Janeiro.' zijn 'grote baas', com- ;ievoorzitter Jacques 3rs, zal zich in Rio niet n zien. 1 kondigde zijn beslissing eergisteren aan. Hij is gefrus treerd over een EG-milieube-, leid dat hij als ondermijnd be schouwt. De Italiaan vindt dat hij niet met lege handen naar een con ferentie kan gaan waar over de toekomst van het milieu en - zeer in het bijzonder - over de bestrijding van het broeikasef fect wordt gepraat. Volgens Ripa vallen in Rio geen beslui ten van betekenis te verwach ten. De VS binden zich immers niet aan de verplichting de C02-uitstoten - de belangrijk ste veroorzakers van het broei kaseffect - in het jaar 2000 op het niveau van 1990 te bren gen. Erger nog vindt Ripa dat ook de EG-landen verdeeld zijn over bindende maatrege len. Overigens heeft het be sluit van de getergde Italiaan niet veel om het lijf. De EG- landen gaan immers allemaal naar Rio. Bovendien is de EG daar feitelijk vertegenwoor digd door voorzitter Portugal. Dinsdag besloten de EG-mi- lieuministers hun handteke ning te zetten onder de Kli maatsveranderingsconventie die in Rio wordt voorgelegd. Maar dat is voor Ripa een ei met een lege dop. Want de mi nisters konden het niet eens worden over een EG-plan voor het heffen van een energiebe lasting, de zogenaamde eco- tax. Volgens dat plan moet in alle EG-landen een belasting worden geheven op fossiele brandstoffen die het broeika seffect veroorzaken. In 1993 zou dat al moeten leiden tot een belasting van drie dollar per vat olie. Dat zou, in het jaar 2000, moeten zijn opgelopen tot tien dollar per vat. Ripa de Meana vindt dat de EG met dat plan naar Rio had moeten gaan. Al eerder hadden de EG- ministers voor energiezaken forse gaten in het even ambi tieuze als omstreden plan ge schoten. Weliswaar wezen ze Ripa's K"^adering niet af, maar ze vonden wel dat de VS en Japan dezelfde maatrege len moesten nemen. Pas dan kon het EG-plan van kracht worden. De EG-landen zijn verantwoordelijk voor 13 pro cent van alle C02 uitstoten, de VS voor 23 procent en Japan voor 5 procent. Ook de Europe se industrie voerde de afgelo pen maanden de oppositie te gen Ripa's plannen aan. Want niet alleen de olie, maar ook het aardgas, de kernenergie en de kolen zouden fors worden belast. In het jaar 2000 zou de steenkool aldus 58 procent en het aardgas 34 procent duur der worden. Dat was een prijs die niet alleen de industrie, maar ook een aantal EG-lan den niet wensten te betalen uit vrees voor hun afnemende concurrentiepositie. Pas als Ja pan en de VS mee zouden doen, viel er met de industrie over de ecotax te praten. ime!OSIA De Iraanse ;ident Hashemi Rafs- tweini heeft gisteren een mijiber beeld geschetst lacl de Iraanse economie, va ir beloofd deze uit het va te trekken en de arme 1 va liers te helpen. (resident sprak bij de ope- van het nieuwe parle- t, waaruit sinds recente ipg; iezingen veel anti-wester- 'o e mdamentalisten zijn ver- trekren en vervangen door be ven geschoolde pragmatici, r Rafsanjani, die volgend voor herverkiezing moet pmen, wordt deze parle- 10 dtsperiode van doorslagge- £0 die betekenis. Hij zal, zon- 10 feich langer te kunnen be- 10 ien op tegenwerking van i C. flamentalisten in het parle- |t, zijn verkiezingswinst [ten zien om te zetten in lomische hervormingen .'gelijk vermijden dat het leger van arme Iraniers 'oor de tol moet betalen. 10 Sproblemen van ons econo- A. ph leven zijn enorm", ci- radio Teheran *Üe presi- ,We doorlopen de moei- ;e fase van ons leven, de van de economische aan- ing". Rafsanjani zei dat de 10 {inkomsten van Iran wer den „opgevreten" door de rij ken, terwijl de armen bijna niets kregen. Daarmee gaf hij impliciet toe dat de islamiti sche revolutie van 1979 had ge faald in haar belofte de „armen en vertrapten" te hulp te ko men. „Wij gaan dat chapiter helemaal omdraaien", zei de president. De economische malaise, voor een deel veroorzaakt door de kostbare oorlog tegen Irak van 1980-88, is al aanleiding ge weest voor verschillende vols- ksoproeren, onder meer in de steden Shiraz en Arak. De jaar lijkse inflatie bedraagt vijftig procent en de produktiviteit is zo laag dat bijna alle basispro- dukten gerantsoeneerd zijn. Slechts 267 parlementszetels werden gisteren bezet. Voor drie nog onbesliste zetels wor den later dit jaar verkiezingen gehouden. Over dé samenstel ling van het nieuwe parlement zijn geen cijfers bekendge maakt. Het persbeureau Ima zei gisteren dat 154 parle mentsleden middelbare school of een hogere opleiding had den genoten, elf meer dan in het vorige parlement. Slechts 49 leden hebben een theologi sche opleiding, vergeleken met 113 in de oude volksverte genwoordiging. Overdracht doodkisten Noord-Korea heeft gisteren bij de bestandslijn tussen Noord- en Zuid-Korea in Panmunjon de doodkisten met de stoffelijke resten van vijftien Amerikanen overgedragen aan soldaten van de Verenigde Naties. De mannen zouden zijn omgekomen tijdens de Koreaanse oorlog van 1950-1953. Op 13 mei droeg Pyongyang ook al vijftien lij ken over van Amerikanen omgekomen in de Koreaanse oorlog. De stoffelijke resten zullen worden overgebracht naar Hawaii voor on derzoek. Noord-Korea viel in 1950 het zuiden binnen in een poging het Koreaanse schiereiland te herenigen onder communistisch bewind De Noordkoreanen werden uiteindelijk teruggedreven door een strijdmacht van de VN. Honderdduizenden mensen kwamen in de bloedige oorlog om. FOTO: AP De schaamte voorbij door BERT VAN VELZEN De één gaat gemakkei ijker uit de kleren dan de ander. Ik ken mensen die met argeloze onverschilligheid in de zoom van het naaktstrand met hun blote kont op het zuigende kunstleer van een barkruk gaan zitten. Met de allure van Zarah Leander in groot gala. Ik ben wat terughoudender van aard. Dat zal wel iets te maken hebben met de geërfde opdruk van de genen, die in mijn geval in witte koorhemdjes gekleed gaan, hooggesloten aan de hals en tot voorbij de knie. Als kind, zo herinner ik me droef, heb ik moord en brand geschreeuwd toen ik temidden van drie of vier koffiedrinkende vrouwen in bad moest. Ze drongen er allemaal zo hevig op aan, dat ik daaruit alleen maar kon afleiden dat ze iets gemeens van plan waren, iets duisters, waar-van de verschrikkelijke details me nog niet duidelijk waren. Ze probeerden me met allerlei listen en beloften van suikergoed uit mijn broek en in de wasteil te pleitendie in het midden van de keuken stond. Ik gilde dus als de heilige TaYcisius toen deze tienjarige doorzijn eigen vader, een Romeins soldaat, aan het kruis werd genageld. De vrouwen deden ten slotte bestraffend en nors. maar ik had mijn kuisheid met verve verdedigd, zoals dat een jongetje dat net z'n eerste communie gedaan heeft, betaamt. Ik kon op dat moment dooreen voortrazende auto worden gegrepen of door de bliksem worden getroffen en rechtstreeks naar de hemel gaan. Ik ben dus geen blootloper van nature. Het viel me dan ook zwaar toen ik met - naar later bleek - een blinde fistel in de bilspleet naar de dokter moest. Ik zou het euvel, gevestigd in het noordelijk kwartier van de linkerbil, moeten tonen. Ik wachtte lange tijd en bad dat de vloek zich vanzelf van mij zou onthechten, maar dat- gebeurde niet en naarmate de tijd verstreek nam mijn vrees voor bilkanker toe. Een carcinoom aan de gluteus maximus; ik had er nog nooit van gehoord, maar onwetendheid is de vader van de vrees en de moeder van de paniek. Veel Amenkaanse soldaten bleken het euvel in de Tweede Wereldoorlog te hebben opgelopen door lange hobbelende Jeep-reizen. Men spreekt dan ook wel van de Jeep disease. Ik was er tevreden mee en had het gevoel iets aan de bevrijding van West-Europa te hebben bijgedragen. Het kwaad moest gefotografeerd worden ten behoeve van de chirurg. Bij de röntgenafdeling vroeg een kordate vrouw in het wit wat ik kwam doen. Ik kom vooreen fistologram, zei ik. Waar zit die fistel, vroeg ze, terwijl een groep mensen belangstellend opkeek. In de bilnaad, zei ik hees. In de wat? In de BILNAAD, riep ik met luider stem. Juist, daar zitten ze meestal, verklaarde ze. De vrouwen die zich met de fotografie bezig hielden, vroegen sardonisch of ik vooral niet wilde vergeten te lachen, want anders zou de foto moeten worden overgemaakt. Ik sloop weg, mentaal gehavend, zonder nazorg. Het bloedig werk der chirurgen heb ik overleefd door zeer geconcentreerd te denken aan een negentiende-eeuwse Britse chirurg, een os van een man, die binnen twee minuten een been kon amputeren en die in de ban van zijn snelle werk ooit drie vinger van een assistent en de testikels van de patiënt meenam. Er zijn dus ergere dingen dan een blinde fistel in de bilnaad. Ik ben aan het tonen van de naakte gluteus maximus gewend geraakt. Ten minste zeven personen van medisch allooi hebben er naar gekeken en eraan gesleuteld, terwijl ik een air van bevallige argeloosheid probeerde uit te stralen, als een naaktloper op een kunstleren barkruk. Wie vaak genoeg met de billen bloot moet, verwerft zich, op den duur, de onschuld van het paard dat. in majestueuze blootheid, vredig voortgraast in de wei, onbewust van de massaliteit van zijn bilpartij en de slechtheid van de mensheid. BERLIJN De hoogste Duit se federale aanklager, Alexan der von Stahl, verwacht dat buitenlandse terroristen steeds actiever zullen worden in Duitsland. Ondanks de verklaringen van de Rote Armee Fraktion, die heeft gezegd voortaan van ge weld af te zien, zal het terroris me waarschijnlijk niet afne men omdat etnische en andere conflicten uit het buitenland steeds meer in Duitsland uit gevochten zullen worden, al dus Von Stahl. In een inter view met de Berliner Zeitung zei hij dat het gevaar voor bui tenlands terrorisme door de toename van buitenlandse minderheden in de Bondsre publiek groter wordt. Aanval len op Turkse en Iraanse am bassades maken volgens de aanklager duidelijk dat con flicten in andere delen van de wereld ook in de Bondsrepu bliek uitgevochten worden. Bijzonder gevaarlijk zijn vol gens de federale aanklager Kurdische terreurgroepen. ..Wij weten ondertussen dat de Kurdische Arbeiderspartij (PKK) de Bondsrepubliek niet alleen gebruikt om uit te rus ten. maar van daaruit ook haar militante activiteiten, vooral tegen concurrerende organisa ties en overlopers uit eigen ge lederen. voor geheel Europa organiseert". De Duitse fede rale recherche zou rekenen op verdere aanslagen van het Ier se Republikeinse Leger (IRA). Bovendien zijn aanslagen van Servische terroristen te ver wachten die zich verzetten te gen de Duitse Joegoslavie-po- litiek. Er zijn al anonieme be dreigingen geuit tegen Duitse politici. PITEIN ROB - DE ONDERWERELD VAN PROFESSOR LUPARDI - Machteloos moet Rob aanzien, hoe Taaie Toon en ook Skip jden overrompeld. Een paar mannen, die ook kopantennes dra- Ij Y komen naderbij en op een draagbaar word Toon weggedragen. 0 x net ziet Rob even de magere gestalte van Lupardi. Dan klapt de q #r dicht en is Rob alleen. Hij weet nu met welke schurken hij te ma- q J heeft en hij moet bijzonder op zijn hoede zijn. Maar waar zal hij D 1 verbergen? Rob opent één der deuren, die op de gang uitkomen Idoor BERT SCHAMPERS en komt in een kamer, waar drie mannen aan een tafel zitten. Ze kij ken Rob nieuwsgierig aan, maar doen niets en zeggen ook niets Zouden dit de mannen van het eiland zijn, die op zo n geheimzinnige wijze zijn verdwenen? Rob staart hen enkele ogenblikken aan. Ze hebben alle drie een kroesbaard en ze hebben èen soort uniform aan. Dan rijpt een plan in Rob's hoofd. Hij gaat naar een diepe kast achter in de kamer, waar de mannen hun uniformen ophangen. BRUSSEL - De Amerikaanse minister van defensie Dick Cheney lijkt meer verontrust over technologen en wapenex perts uit de ex-Sovjetunie die met hun militaire kennis te koop lopen, dan over het nako men van de belofte van het GOS om de tactische kernwa pens onder controle te bren gen van Rusland. Om deze zo genoemde 'braindrain' te voor komen. zijn tal van Ameri kaanse bedrijven met geld en projecten op de proppen geko men. Dat de Russische weten schappers daarbij slechts een fractie verdienen van hun uit de VS overgekomen Ameri kaanse collega's, houdt op den duur toch het gevaar in dat de Russen een afzetmarkt zoeken die beter betaalt. De Oekraïne, Wit-Rusland en Kazachstan hebben Cheney inmiddels verzekerd dat ze hun tactische kernwapens naar het grondgebied van Rus land hebben overgebracht. Hierdoor is voor deze drie sta ten de weg vrij voor onderteke ning van het non-proliferatie- vedrag, dat alle kernwapen- vrije staten bindt. Cheney en. zijn NAVO-collega's hopen nu ook op een spoedige ratificatie van het verdrag over beper king van de strategische wa pens, zoals dat eerder met de ex-Sovjetunie was gesloten. De Amerikanen hebben hoe dan ook 400 miljoen dollar uitge trokken om Rusland te helpen bij de vernietiging van de tacti sche kernwapens. "Nee? Echt? Heus? Kunnen we dat beta...? Meen je dat?" Deze maand 1 miljoen gulden netto als extra prijs in Tie Staatsloterij. MEER KANS, MEER GELD, IN DE STAATSLOTERIJ.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5