Illegale opslag gifvaten in de Rotterdamse haven Kabinet wil 60 miljoen op voorlichting bezuinigen Rechters geven minder straf na veel publiciteit Hoera! Handvaardigheid, met alleen pen en papier BINNENLAND EXAMENS 1992 CeidócSouta/nt VRIJDAG 29 MEI 1992 DEN HAAG - Het kabi net heeft besloten om van af 1993 structureel 60 mil joen gulden op de voor lichting van het rijk te be zuinigen. Over de verde ling van de bezuiniging over de verschillende de partementen zal de minis terraad zich 5 juni buigen. De ministerraad is het nog niet eens over het bedrag dat dit jaar nog op de voorlichting be zuinigd zou kunnen worden. Dat maakte de woordvoerder van minister-president Lub bers woensdag desgevraagd bekend. De bezuinigingen op voorlichting volgen op het on derzoek van de Rekenkamer dat woensdag openbaar werd gemaakt. De Rekenkamer be paalde dat het rijk 250 miljoen gulden meer aan voorlichting uitgeeft dan zij denkt. De werkgroep Grote Efficiency Voorlichting berekende de voorlichtingsuitgaven vorig jaar zelf op bijna 412 miljoen gulden. De Rekenkamer kwam echter op 660 miljoen gulden voor 1991. Vorig jaar concludeerde de Re kenkamer na een onderzoek van 70 voorlichtingscampag nes van het Rijk. dat de cam pagnes slecht worden voorbe reid en geëvalueerd. Voor zo ver er sprake was van cijferma teriaal, bleken de resultaten van de campagnes tegen te val len. In het kader van de Grote Efficiëncy Operatie liet de mi nister-president een werk groep de voorlichtingsactivi teiten van de ministeries door lichten. De resultaten waren aanleiding om een beroep te doen op een onafhankelijke in stantie. De Rekenkamer komt nu tot de conclusie dat de werkgroep het begrip „voorlichtingsacti viteiten bij de overheid" onvol doende precies heeft omschre ven. Bijvoorbeeld bij het mi nisterie van economische za ken kwam de Rekenkamer 64 miljoen hoger uit door het meerekenen van de Economi sche Voorlichtingsdienst en bij het ministerie van landbouw, visserij en natuurbeheer 91 miljoen hoger doordat voor lichtingscampagnes ten be hoeve van de landbouw niet waren meegerekend. Toch schrijft de Rekenkamer in zijn rapport dat ook met deze berekeningen nog geen totaaloverzicht van de uitga ven aan voorlichting is gege ven. Bij nagenoeg alle ministe ries komen nog extra activitei ten op het gebied van voorlich ting voor die niet meegere kend zijn. Ook suggereert de Rekenkamer dat de voorlich tingsuitgaven van door het Rijk gesubsidieerde instellin gen eigenlijk meegerekend zouden moeten worden. Kortere taal cursussen voor buitenlanders DEN HAAG Buitenlanders krijgen de kans om sneller Ne derlands te leren, doordat de bestaande taalcursussen kor ter worden. Momenteel kun nen ongeveer 10.000 allochto nen niet direct met het leren van Nederlands beginnen. Het kabinet vindt dat de huidi ge cursussen te lang duren, waardoor de wachtlijsten te lang zijn. Voor buitenlanders is kennis van de Nederlandse taal een voorwaarde, om in te burgeren, en vooral om een baan te krijgen. Volgens werk gevers en werknemers heeft de overheid tot nu toe veel te weinig gedaan om buitenlan ders snel Nederlands te laten leren. De christelijke sociale partners besloten daarom kort geleden zelf taalcursussen te starten. Het kabinet is ook ontevreden met de huidige situatie en wil daarom een soort stoomcursus Nederlands voor buitenlan ders. Minister Ritzen van on derwijs zal de Tweede Kamer hierover volgende week uit voeriger informeren. Overi gens zullen-de gemeenten in kwestie moeten bepalen hoe de cursussen er uit gaan zien en wie er voor in aanmerking komen. De maatregel van het kabinet komt kort na de oproep van premier Lubbers in het afgelo pen weekeinde aan buitenlan ders die vijf jaar hier wonen om zich tot Nederlander te la ten naturaliseren. Hij hoopt dat daarmee het integratiepro ces sneller verloopt. Het be heersen van de Nederlandse taal is daarvoor volgens Lub bers ook van groot belang. Bagage-ophaaldienst voor treinreizigers UTRECHT - Samen met de koeriersdienst EMS starten de Nederlandse Spoorwegen maandag een dienst voor het ophalen en wegbrengen van bagage voor treinreizigers met binnenlandse bestemmingen. Voorlopig kunnen alleen hou ders van een 60+Senioren- kaart er gebruik van maken. De NS verwacht dat onder die groep de behoefte aan het ver voer van hun grootst is. ROTTERDAM - De Mi lieudienst Rijnmond DCMR heeft bij onder zoek op een bedrijfster rein aan de zuidkant van de Rotterdamse Waalha ven 237 illegaal opgesla gen vaten chemische pro- dukten aangetroffen. De vaten hebben voor het me rendeel ondeugdelijke verpakkingen. Gisteren moesten de vaten met brandgevaarlijke en gifti ge inhoud veilig worden ge transporteerd en opgeslagen, of worden vernietigd op kosten van de eigenaar van het ter rein, het Rotterdamse opslag en overslagbedrijf Gantelha- ven. Volgens een woordvoer der van de DCMR is vooral de combinatie van de chemische inhouden gevaarlijk. Twee surveillerende agenten zagen dinsdag twee vaten die merkwaardig waren uitgezet. In de „nagenoeg doorgerotte" vaten bleek chinoline te zitten, een stof die bij aanraking ge vaarlijk is voor huid en ogen en ademhalingsproblemen kan veroorzaken. De vaten zijn inmiddels overgepakt in over maatse vaten. Daarmee leek de zaak afgedaan maar snel daarna kreeg de politie de tip dat er veel meer vaten met ge vaarlijke lading stonden. Nader onderzoek van de DCMR wees uit dat het daarbij om vaten ging met ethylben- zylchloride, een brandgevaar lijke en giftige stof. bijprodukt van bestrijdingsmiddelen. Vol gens bedrijfsleider A. van den Berg van Gantelhaven gaat het hier om een partijtje van 91 va ten uit Zuid-Afrika „waaraan niets mankeert". Verder trof fen de chemie-adviseurs van de DCMR vaten met het uiterst giftige bestrijdingsmiddel ma- lation in roestige vaten. Vol gens Van den Berg „e^n partij tje van 20 drums, alleen maar tijdelijk opgeslagen en be stemd voor doorvoer over zee". Er stonden ook tientallen va ten vanadium pentoxide, die volgens Van den Berg leeg zijn en volgens de DCMR gevuld. Ten slotte stond er een „grou- pagepartijtje" van vaten met het oplosmiddel isopropylbro- mide. Van den Berg vond dat er niet zoveel aan de hand is omdat alle vaten voorzien zijn van „het bekende stickertje met de vlam". De vaten met chinoline hebben hij en een medewerker „met blote handen" overge pakt. „We hebben ook alle pa pieren voor dit soort goederen en we hebben geen meldings plicht", aldus Van den Berg. De DCMR heeft de vaten in de loods op het terrein ongemoeid gelaten. Gantelhaven had de vaten zo wel in de loods als buiten opge slagen in opdracht voor door voer naar „andere bestemmin gen buiten Nederland". De meeste hebben er „enkele maanden" gestaan, „sommige kunnen we nog dezelfde dag doorvoeren". De vaten, aange voerd in zogenoemde groupa- gecontainers, zijn „meestal uit China" afkomstig. Van den Berg meende dat DCMR, poli tie en officier van justitie „een beetje dramatisch" doen. Er zitten altijd wel gaatjes tussen theorie en praktijk en ach we doen maar een klein beetje van dit spul, voor de rest slaan we keurig dozen, zakken en pak jes over. Gantelhaven bv heeft drie ter reinen in de Rotterdamse ha ven. Het bedrijf is niet aange sloten bij de organisatie van havenwerkgevers SVZ. De FNV betitelt het bedrijf als één met een luchtje waar met de regels wordt gesjoemeld. Afscheid 'Een innige omhelzing als afscheid. Gisteren namen in Doorn 123 mariniers afscheid van familie en kennissen voor hun vertrek naar Cambodja waar ze deel gaan uitmaken van de VN-vredesmacht. Tegelijkertijd met hun vertrek werd bekend dat een konvooi VN- militairen problemen had bij de Thais- Cambodjaanse grens. Rode Khmer-soldaten weigerden de militairen door te laten naar het door de VN- vredesmacht toegewezen ebied. I FOTO: ANP DEN HAAG Publiciteit wordt door rechters ge zien als bijkomende straf voor een verdachte. Ver dachten in strafzaken waaraan de pers veel aan dacht heeft besteed, krij gen meestal een lagere straf dan verdachten in za ken waaraan minder of geen publiciteit werd ge geven. Dat concludeert ANP-journa- liste Madeleen Wesseling in haar afstudeeronderzoek 'De rol van publiciteit bij straftoe meting' aan de Vrije Universi teit van Amsterdam, dat van daag in het Nederlands Juris tenblad is gepubliceerd. Van wege het feit dat naast de „ernst van het feit en de per soon van de verdachte" de pu bliciteit steeds vaker in de von nissen meespeelt, ondervroeg Wesseling" 19 rechters en 19 of ficieren van justitie. Volgens Wesseling wordt het tijd om het hele straftoeme tingsbeleid verder te onder zoeken. De meerderheid van de ondervraagde rechters en officieren van justitie geeft toe dat er rechtsongelijkheid ont staat als de publiciteit wordt meegewogen. Dertien van de ondervraagde rechters zeggen minder straf te geven omdat de publiciteit schadelijk zou zijn voor de verdachte. Drie van hen geven juist meer straf bij veel publiciteit. Van de offi cieren van justitie zeggen er drie lagere straffen te eisen. Ook uit motivaties voor de strafmaat in grote strafzaken is volgens Wesseling gebleken dat het meewegen van publici teit rechtsongelijkheid met zich meebrengt. Rechtsongelijkheid De verdachten in de Maurikse incestzaak en de ontvoeringen van Heineken en Heijn bij voorbeeld kregen geen straf vermindering op grond van de publiciteit, maar de psychiater Finkensieper en voetbalclub Ajax wel. Hoe kan een derge lijk verschil naar de samenle ving worden uitgelegd?, vraagt Wesseling zich af. Op de vraag wat de schadelijk heid van dë publiciteit rond de zaak voor de verdachte precies inhoudt, zeggen vijftien rech ters dat dat gebaseerd is op natte-vingerwerk. Eén rechter geeft een lagere straf omdat publiciteit schade zou toebren gen aan de goede naam van de verdachte, een ander in ver band met de algemene preven tieve werking van de publici teit De andere rechters leggen het niet-meetbare schadelijke effect uit met „het is subjec tief, gevoelsmatig, niet te me ten, een kwestie van inschat ten".. Hoeveel de strafmaat vermin dert door publiciteit wordt vol gens Wesseling evenmin dui delijk. De niet te meten scha delijkheid door publiciteit is de ene keer goed voor een lage re boete of gevangenisstraf, de andere keer voor een omzet ting van onvoorwaardelijke in voorwaardelijke gevangenis straf. De angst van de Coorn- hertliga dat onder druk van de publieke opinie en media de straffen zullen stijgen, is in ie der geval niet waar, conclu deert Wesseling uit haar steek proef. Bijkomend effect van grote publiciteit rond een strafzaak bleek dat de rechters en offi cieren van justitie zowel tij dens de voorfase als tijdens de rechtszitting zorgvuldiger gaan werken. Zeven van de 38 ondervraagde leden van de rechterlijke macht zeggen zich extra te laten beïnvloeden door de aanwezigheid van tv-came- ra's in de rechtszaal. „Je speelt op het centrecourt van Wim bledon toch anders dan op baan 14 ergens achteraan", stelde één van de ondervraag de rechters. SUSKE EN WISKE - DE SCHERPE SCORPIOEN Word lid van de ANWB en profiteer óók van de vele diensten en voordelen die de ANWB u te bieden heeft. Voor leden en toekomstige leden ligt er nu een wegenkaart van Nederland klaar voor slechts f 1, AA/life Kijken en beschrijven watje ziet, plaatjes toelichten. I FOTO: STEPHEN EVENHU uit halen. De vragen zijn in el?l geval dit keer duidelijk gefo muleerd. Het was beter te doe sj dan het havo-examen RIJSWIJK - De daadwer kelijke arbeid met de han den blijft beperkt, woens- ken, bestaat alleen uit open tijdens een schoolreis ge weest". Het vwo-examen kunstge schiedenis/kunstbeschou wing, waar Myra en Miriam zich 's morgens doorheen wer- dag tijdens het algemeen gedeelte van het examen handvaardigheid, teke nen en textiel voor mavo en vwo. Slechts de pen mag worden beroerd en er mag worden gefriemeld met de opgave- en ant- woordpapieren. Het'laten wapperen van de handen- belfn de't^eé toeken k'rëgén werd gedaan tijdens de schoolonderzoeken vragen over het thema 'Tegen draads'. Het gaat om stromin gen en bewegingen die reac ties op elkaar zijn, zoals im pressionisme en expressionis me. „Veel kijken en beschrij ven watje ziet, plaatjes toelich ten", vat Myra de mentale in spanning toe. De combinatie leren en praktijk spreekt Myra erg aan. „Maar toen we agn het Standaard Uitgeverij/Wavery Productions Het enthousiasme is er na af loop niet minder om. Kunstge schiedenis en kunstbeschou wing, het onderdeel dat 's och tends schriftelijk wordt geëxa mineerd, 'grijpt' middelbare scholieren. Niet meteen en niet zonder moeite, maar stuk voor stuk vinden de mavo scholieren Joris Arkesteijn en Chantal Smits Schouten en de vwo-leerlingen Myra Villerius en Miriam Pinchetti van de Rijswijkse Openbare Scholen gemeenschap (ROS) het aan het eind van de rit de moeite waard geweest. Joris heeft de afgelopën twee jaar heel veel tijd besteed aan het vak dat hij nam als 'negatieve keuze'. „Ik heb geen Engels en moest handvaardigheid nemen vol gens het cluster". Chantal had liever economie genomen, maar dat kon niet. „Dat ik toen maar handvaardigheid heb ge kozen, komt nu goed uit. Ik ga de opleiding mode en kleding doen". Het examen, dat bestaat uit open en gesloten vragen, valt uiteen in twee parten: een al gemeen deel over beeldhouw en schilderkunst, architectuur en toegepaste vormgeving en een deel kunstbeschouwing met 'kijkvragen'. Dat laatste gaat onder meer over materia len, technieken, stromingen, kleuren en ruimtelijkheid. Zo wel Joris als Chantal vindt het 'kunst'-examen meevallen. „Vooral de inzichtvragen vind ik makkelijk, daar kun je wat van jezelf in kwijt", meldt Jo ris. Chantal inhakend: „Je moet je mening geven en on derbouwen. Een kwestie van beredeneren en inzicht. Als je de theorie en begrippen kende was het wel te doen". Goed gevoel Docente Jeanette Rontberg is enthousiast over haar school, haar vak en het mavo-examen. De ROS kiest bewust voor het aanbieden van tekenen en handvaardigheid als examen vak, een reden voor Rontberg om voor deze school te gaan werken. Dertig van de 240 eindexaminandi doen op mavo-, havo- of vwo-niveau examen in een van de beelden de vakken. „Handvaardigheid is niet verplicht voor vervolg opleidingen, maar toch wel erg handig als je doorgaat in bij voorbeeld geschiedenis, mode en kleding en therapeutische beroepen. In het vak wordt ge leerd stelling te nemen, je pro- dukt te verdedigen. Er moet worden georganiseerd,'en een werkstuk maken vereist het oplossen van praktische pro blemen", onderstreept Ront berg de waarde van het vak. Het mavo-examen geeft haar „een goed'gevoel„Het was leuk, met aansprekende vra gen over verrassende afbeel dingen. Ik was, na het zien van het saaie havo-examen, bang voor het mavo-examen. Het was trouwens leuk dat er een vraag over Centre Pompidou inzat, daar zijn de leerlingen die we voor dit examen moes ten bestuderen, dachten we: wat is dit? En na de eerste keer lezen dachten we dat nog", zegt Miriam. Het kwam alle maal nog goed. „Als je de stof echt gaat leren, wordt het leuk", ondervond Myra. De Stijl Beiden zijn blij handvaardig heid gekozen te hebben. „Ik wil naar de kunstacademie of er op een andere manier mee door", onthult Myra. „Het is trouwens ook leuk als je din gen herkent, als kunst je gaat interesseren". „Ik wil iets in het toerisme gaan doen. Dan is het toch handig als je wat van dit vak weet", haakt Miriam in. Het examen van woensdag vinden ze allebei goed te doen. „Er werd veel voorgekauwd maar weinig over kunstenaars gevraagd", vindt Myra. Miriam had meer aandacht voor beel daspecten verwacht. Lerares Meike Touw (bij 30-plussers mogelijk bekend als zangeres van Gruppo Sportivo) is goed te spreken over het niveau van de vragen en de onderwerpen. ,Het is altijd een gok wat ze er- aanleiding van de vraag 'heb ook nog wat aan het vak', d*^ de school er in elk geval w wat aan heeft. „Wil je de wan schilderingen zien?" Tro toont ze op de derde verdi ping een schildering geïnsp reerd door een beroemd mi< deleeuws tapijt uit Bayeux een door de stromingen Dac en De Stijl, met zijn karakt ristieke kleuren rood, gi blauw. Het eindschot van de reek- examens maandag is er a i leen nog Fries, Russisch en losofie komt voor rekeni van muziek (mavo), scheikui de (havo), economische weten schappen II en recht (vwo). Dor 'klanten' voor de exacte val W ken op havo en vwo ware deze week slecht af, met dri j< van dergelijke vakken in c jr middaguren. Het havo is hi slechtst af: het examen sche 0 kunde is droog en vooral a stract. Het verband met de d gr gelijkse werkelijkheid hit tijdens het geploeter mfcj zouten, etheen, jood dat nié oplost en de indicator methjtj rood vaak ver te zoeken. LAKS De eindexamenklachtenlijl van het Landelijk Aktie Kom| tee Scholieren (LAKS) is d|f jaar minder gebeld dan vorilf jaar. De afgelopen wekef meldden acht- tot negenhoiw derd scholieren zich bij hLt1 LAKS met klachten, vragen ej suggesties. Vorig jaar kwamer^ zo'n 1500 telefoontjes binnen: Volgens LAKS-voorzitta Frank Noorland zijn er twer£ oorzaken voor de daling: min"3 der publiciteit voor de klacn C tenlijn en minder fouten vajir de examencommissies en vafc€ de scholen bij het afnemen vair de examens. Goede antwoorden examenvragen Hieronder volgen de goede antwoorden van de meerkeuze-opg. ie ven van de centrale schriftelijke eindexamens lbo/mavo, havo e ir vwo, gehouden op dinsdag 26 mei. De gegevens zijn verstrek ie door het Centraal Instituut voor Toetsontwikkeling (Cito), antwoordelijk voor de produktie van de examens. LBO (C) Mavo (C) Spaans ID 2D 3 C 4 A 5 C 6C 7 A 8A 9 D 10 4ts 11 D 12 A 13 C 14 D 15 C 16 C 17 B 18 B 19 A 20 'le 21 B 22 D 23 A 24 D 25 B 26 E 27 A 28 D 29 C 30 i ii< 31 C 32 D 33 C 34 B 35 A 36 B 37 B 38 C 39 C 40 i ei 41 E 42 D 43 B 44 C 45 C 46 A 47 B 48 B 49 B50C. I LBO (D) Mavo (D) Spaans IC 2D 3 A 4 C 5 B 6C 7D 8B 9 D 10 Ao: 11 A 12 A 13 D 14 B 15 E 16 A 17 D 18 C 19 C 20 (eg 21 D 22 A 23 D 24 B 25 A 26 A 27 A 28 B 29 B Mavo (C) Scheikunde RL 1D 2 B 3 A 4 B 5B 6B 7E 8B 9A10 11 B 12 B 13 D 14 C 15 D 16 C 17 A 18 D 19 C 20 21 C 22 D 23 A 24 B 25 C 26 C 27 - 28 - 29 - 30 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 41 - 42 - 43 - 44 B 45 A 46 B47 E. LBO (D) Mavo (D) Scheikunde RL 1D 2 A 3 B 4 E 5D 6 B 7 A 8 D 9 E 10 11 B 12 D 13 E 14 D 15 A 16 C 17 A 18 D 19 C 20 21 E 22 C 23 C 24 B 25 C 26 - 27 - 28 - 29 - 30 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 41 A 42 A 43 B 44 A45E. Mavo (C) Scheikunde CM 1D 2 B 3 A 4 B 5B 6 B 7 E 8 B 9 A 10 11 B 12 B 13 D 14 C 15 D 16 C 17 A 18 D 19C 20 21 C 22 D 23 A 24 B 25 C 26 C 27 - 28 - 29 - 30 LBO (D) Mavo (D) Scheikunde CM 1D 2 A 3 B 4 E 5D 6B 7 A 8D 9 E 10 I 11 B 12 D 13 E 14 D 15 A 16 C 17 A 18 D 19 C 20 I 21 E 22 C 23 C 24 B 25 C 26 - 27 - 28 - 29 - 30 j 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 I 41 B 42 A 43 A 44 A45A. LMO (C) Warenkennis IA 2 B 3 C 4 B 5 D 6B 7B 8B 9 D 10 I 11 D 12 C 13 C 14 C 15 D 16 B 17 B 18 A 19 C 20 1 21 C 22 B 23 A 24 A 25 D 26 C 27 A 28 A 29 B 30 I 31 A 32 D 33 C 34 D 35 C 36 D 37 A 38 A 39 C 40 I 41 C 42 D 43 C 44 F 45 B 46 C 47 D 48 C 49 B 50 J 51 B 52 D 53 A 54 D 55 D 56 A 57 C 58 C 59 B 60 I 61 D 62 D 63 B 64 D 65 B 66 C 67 B 68 D 69 C70D.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4