Vaticaans pleidooi voor 'verantwoord ouderschap' Verdeeld advies GOR over gereformeerd lidmaatschap Anderhalf miljoen christenen naar Rio de Janeiro GEESTELIJK LEVEN OPINIE Kardinaal van Berlijn Sterzinsky verdedigt illegaal geldwisselen Faillissementen Rainbow- stichtingen worden opgeheven COMMENTAAR Nog Omstreden Hollanddorp Israël nadert voltooiing Ccidóc (Boutcmt £cidóc Qowiant vrijdag 29 mei 1992 SCHOOLWIJZER Einde en nieuw begin door KLAAS DE JONG De spanning i.s gebroken, de Wet op de Basisvorming is nu ook door de Eerste Kamer aangenomen. Dinsdag 26 mei 1992 zal zeker een historische dag worden voor ons voortgezet bnderwijsWant, hoe men verder ook over deze wet denkt, zij zal een essentiële rol spelen in ons onderwijs van de toekomst. Ten goede of ten kwade. Tijd dus vooreen terugblik en een voorzichtige blik naar de toekomst. In 1963 werd de Mammoetwet aangenomen, ook na veel discussie en spannende stemmingen. Zij trad in 1968 in werking. Het hele voortgezet onderwijs werd veranderd. Meteen toen al was men het er echter over eens, dat de wet een aantal gebreken vertoonde waardoor het eigenlijk jammer was dat men er nog niet een paar jaartjes mee had gewacht. Dan zou de tijd rijp geweest zijn voor meer radicale veranderingen. Eén van de manco's vond men het probleem van de brugklassen. Oorspronkelijk was de opzet geweest een brugklas vooralle typen voortgezet onderwijs, van VWO tot en met LBO. Dooreen amendement was dit niet doorgegaan. Begin zeventigerjaren kwam daarom de gedachte aan toch meer geïntegreerd onderwijs in de onderbouw van het voortgezet onderwijs sterk naar voren. Het kreeg de naam middenschool. Staatssecretaris Grosheide (A.R.) kwam met de eerste plannen. Deze werden door minister Van Veen CHU) overgenomen in zijn nota ..Geïntegreerd Voortgezet Onderwijs" 1973). Van Veen was daarbij niet overéén nacht ijs gegaan, maar had het onderwijsveld uitvoerig laten resoneren op zijn plan nen. Ik herinner mij bijvoorbeeld nog heel goed de laterals historisch gekwalificeerde resonans-bijeenkomst van 22 februari 1972, waarop ik temidden van vele vertegenwoordigers van het onderwijsveld de minister over zijn plannen hoorde spreken. En waarde bekende professor dr. L. van Gelder als stelling verwoordde„De periode van strijd om de middenschool is voorbij. De fase van discussie wordt nu opgevolgd door de fase van opbouw". Wij keken elkaar wel wat ongelovig aan. maar de trend was toen zo, datje je daar niet al te hevig tegen verzette. Dat werd later wel anders. Van Kemenade werkte de plannen van Van Veen uit en startte in 1974 met een aantal experimenten Middenschool. Hij deed dat op grond van uitgangspunten, die unaniem door de Tweede Kamer waren aanvaard. Deze hielden in dat leerlingen nog een aantal jaren, ongeacht hun aanleg, bij elkaar in de klas bleven en daar dezelfde leerstof nu basisvorming geheten) zouden volgen. Verder werd ernaar gestreefd om leerlingen meer gelijke kansen te bieden, en hun keuze voor een bepaalde schoolsoort een aantal jaren uit te breiden. In de eerste Contouren-nota 1975) werden de plannen vooreen Middenschool uitvoerig uiteengezet. Daarop ontstond een uitgebreide discussie en ook nogal wat verzet. Verzet uit grpte delen van het onderwijsveld die zo'n middenschool niet zagen zitten. In de politiek was de PvdA voor, de WD tegen en het CDA aarzelde. Toen in de tweede Contourennota (1977) de plannen wat waren bijgesteld, reageerde het CDA positief. Duidelijk kan daarom worden gesteld dat als er in 1977 een tweede kabinet Den Uyl was gekomen, de middenschool er nu al lang geweest zou zijn. Maar er kwam een regerings-combinatie CDA/ WD. Die wilde meer de weg van de geleidelijkheid bewandelen en propageerde in plaats van een middenschool het bevorderen van brede scholengemeenschappen met daarin een tweejarige brugperiode. Die plannen werden neergelegd in het Ontwikkelingsplan Voortgezet Onderwijs. Dat haalde het echter ook niet, omdat dit zelfs de WD te verging en de PvdA niet ver genoeg. Bovendien kwam er daarna voor één jaar weer een kabinet CDA/PvdA. Dat matigde de middenschoolplannen opnieuw, en kwam met plannen voor Verlengd Basisonderwijs. Het eerste kabinet Lubbers nam deze plannen zelfs in 1982 grotendeels over. Men was op het randje van overeenstemming maar toch ging het niet door. Op voor mij nog steeds niet geheel verklaarde wijze. Minister Deetman wendde toen de steven van de structuur naar de inhoud van het onderwijs en kwam met zijn voorstellen voor de Basisvorming, nu 15 dezelfde vakken voor de eerste driejaren van het voortgezet onderwijs. De bestaande schooltypen konden daarbij blijven, maar ze zouden wel meer moeten samenwerken, liefst fuseren tot brede scholengemeenschappen. Een sterk verstorend element was en is daarbij een gelijktijdige rigoureuze verhoging van de opheffingsnorm van scholen. De doelen zijn nu geworden: 'verhogen van het peil van het jeugdonderwijs, het moderniseren en harmoniseren van de leerstof, het invoeren van kerndoelen, het komen tot breder samengestelde en grotere scholen, uitstel van studiekeus. Die doelen van vroeger en nu kwamen natuurlijk niet zomaar uit de lucht vallen. Ze waren gebaseerd op knelpunten, die al lang bestonden. Tot de knelpunten behoren, dat er veel te veel leerlingen in het voortgezet onderwijs tussentijds uitvallen (plm. 35.000 per jaar) dat nogal wat van hen te vroeg moet kiezen, dat het onderwijs nogal eenzijdig is, ook te weinig op de individuele leerling en op de hedendaagse werkelijkheid is afgestemd. Nu is er dus eindelijk een wet aangenomen om daar wat aan te doen. En dus begint na al die politieke discussies het eigenlijke werk; de scholen die er hun tanden in zullen zetten. Te hopen is dat ze daarbij een goede voorbereiding krijgen, ruimte voor eigen beleid. En dat er een sfeer mag ontstaan van echte motivatie. Ik wens alle onderwijsgevenden veel sterkte, geduld en creativiteit toe. BERLIJN De bisschop van Berlijn, kardinaal Sterzinsky, heeft beves tigd dat de Rooms-Katho- lieke kerk in de voormali ge DDR Westmarken heeft gewisseld tegen een hogere koers dan de offi ciële, waarbij 1 Westmark niet meer waard was dan een Oostmark. Het weekblad Der Spiegel had deze illegale activiteiten van de katholieke kerk eerder ont huld. De kardinaal zei op de hoogste te zijn geweest van het illegaal wisselen van de mar ken en dit te hebben goedge keurd. Hij ontkende dat het bedrag van ruim een kwart miljoen gulden dat de kerk in 1982 aan de Stasi betaalde na dat de kerk betrapt was bij het wisselen, als zwijggeld be doeld was. De betaling was volgens Ster zinsky de uitkomst van een verkort strafproces tegen de kerk, die voor de keuze gesteld werd dit bedrag te betalen of zich te onderwerpen aan een strafproces. Dat laatste had er toe kunnen leiden dat, naast een geldstraf, mensen van hun vrijheid beroofd zouden wor den, aldus de kardinaal. Daarom had de kerk gemeend dat het eenvoudiger was om meteen te betalen. Dit had vol gens de bisschop niets te ma ken met „steun aan de Stasi" of „er een slaatje uit slaan". De kerk werd voor iets gestraft dat volgens het DDR-recht van 1982 strafbaar was, maar „dat wij toen al en nu nog steeds niet voor strafwaardig hou den", verzekerde Sterzinsky. Onschuld is meestal toeval en geen deugd. Anatole France „Geen voortplanting tot elke prijs" VATICAANSTAD - Het Vaticaan is met het oog op de groei van de wereldbe volking geen voorstander van „voortplanting tot elke prijs", maar pleit voor een verantwoordelijk ouderschap. Dit heeft bis schop Renato R. Martino, hoofd van de Vaticaanse delegatie naar de ontwik- kelings- en milieuconfe rentie UNCED, voor Radio Vaticaan gezegd. De RK Kerk is tegen een door de staat gedicteerde bevol kingspolitiek waarbij de men sen gedwongen worden voor behoedmiddelen te gebruiken die „tegen de vrijheid, de waar digheid en het geweten zijn ge richt". Het Vaticaan- zal met een dele gatie van tien personen de con ferentie in Rio de Janeiro bij wonen. Plaatsvervangend hoofd is mgr. Diarmuid Mar tin, ondersecretaris van de pauselijke commissie Justitia et Pax. Bij het slot van de con ferentie, waar ruim honderd staatshoofden en regeringslei ders aanwezig zullen zijn, wordt het Vaticaan vertegen woordigd door kardinaal staatssecretaris Angelo Soda- no, de tweede man in de hië rarchie van de RK Kerk. Overtuigen De Europese milieucommissa- ris Carlo Ripa di Meana wil het Vaticaan met feiten overtuigen van de noodzaak van familie planning, met name in de der de wereld. In een toelichting op een rap port over de gevolgen van de bevokingsgroei voor het voort bestaan van onze planeet, zei de commissaris geen behoefte te hebben aan een aanval op het Vaticaan. „Religieuze op vattingen moeten met respect worden behandeld en kerken hebben het recht deze te ui ten." Volgens Ripa di Meana kun je alleen door het aandra gen van goede wetenschappe lijke argumenten proberen deze opvattingen te laten bij stellen. Het rapport, dat in zijn op dracht is opgesteld door onaf hankelijke deskundigen, is be doeld voor de VN-milieuconfe- rentie in Rio de Janeiro, maar zal ook aan het Vaticaan wor den aangeboden. In het rap port wordt de EG opgeroepen actiever bij te dragen aan een goed rentmeesterschap van de wereld. Het verbeteren van de levensomstandigheden in de derde wereld, aanpak van de kindersterfte en een vermin dering van de bevolkingsgroei vormen daarin de sleutelwoor den en dulden geen verder uit stel. Volgens de commissaris blijkt uit het rapport dat de capaci teit van onze planeet bij een volwaardig bestaan voor ieder een, beperkt is tot 5,5 miljard mensen. Bij de huidige ont wikkeling is een stabilisatie van de groei echter pas te ver wachten in het jaar 2100, wan neer er ruim twee keer zo veel mensen op de wereld rondlo pen. Ruim 10 miljard woont volgens dat scenario in onder ontwikkelde landen en slechts anderhalf miljard in de geïn dustrialiseerde wereld. Geestelijke bijstand Een moslim-geestelijke (r.) praat met pas gearriveerde vluchtelingen uit Bosnië-Herzegovina in een kamp in Rijeka. De meeste vluchtelingen zijn vrouwen en kinderen van wie de echtgenoten en vaders zijn ach tergebleven om op het huis en overige bezittingen te passen. FOTO: EPA HILVERSUM - Het ge rechtshof in Amsterdam heeft in hoger beroep de faillissementen tegen twee Rainbow-stichtingen van oud-EO-directeur drs. Dorenbos opgeheven. Alle financiële belemmerin gen zijn volgens Dorenbos daarmee weggenomen. ting Schreeuw om Leven en het Rainbow-Bijbelplan fail liet. Dorenbos' oud-compag non G. de Jong uit Baarn had vorig jaar het faillissement aangevraagd. De Jong, tot 1989 het financiële brein van het Rainbow-imperium, eiste de drie ton terug die hij in Rain bow had geïnvesteerd. Het geld werd volgens hem maar voor een beperkt deel besteed voor de doelen waarvoor ze werden ingezameld. De uitspraak van het gerechts hof wordt volgens Dorenbos „als verhoring ervaren van de gebeden die door velen in den lande zijn opgezonden". On danks de stormen blijft het Rainbow-schip op koers. „Zo lang er ongeboren kinderen in de moederschoot worden ge dood en we een regering heb ben die nu ook wettelijk oude mensen wil laten doden, blijft ons werk bittere noodzaak," al dus Dorenbos. De Jong was niet voor com mentaar bereikbaar. ATHENE De commis sie die de bespreking in de Gereformeerde Oecume nische Raad (GOR) over het lidmaatschap van de gereformeerde kerken in Nederland voorbereidt, zal een verdeeld advies uitbrengen. De meerderheid vindt dat deze kerk uit de organisatie moet worden gestoten. De minder heid is het eens met het vorige GOR-bestuur, dat er onvol doende gronden zijn om het lidmaatschap aan de Neder landse kerk te ontnemen. De beide adviezen worden van daag door de GOR besproken. De meerderheid, waartoe ver tegenwoordigers behoren van de Gereformeerde Kerken in Australië, Zuid-Afrika en Ja pan, vindt dat de Gereformeer de Kerken in Nederland met hun standpunten over onder meer homoseksualiteit en het gezag van de bijbel de eenheid binnen de GOR zodanig heb ben verstoord, dat zij moeten worden gedwongen de organi satie te verlaten. Zij moeten tweederde van de ruim vijftig afgevaardigden voor dit stand punt zien te winnen. De minderheid vindt dat de Nederlandse gereformeerden weliswaar onjuiste denkbeel den hebben, maar dat ze daar om nog niet uit de GOR moeten worden gezet. Dit standpunt wordt onderschre ven door onder anderen de ver tegenwoordigers van de Ne derduitse Gereformeerde Kerk in Zuid-Afrika en de Christian Reformed Church in de Verenigde Staten, met de Nederlandse gereformeerden de grootste kerken binnen de GOR DOORN Anderhalf mil joen mensen worden 5 juni verwacht op een ma nifestatie van samenwer kende protestantse ker ken in Brazilië tijdens de VN-wereldconferentie over milieu en samenwer king in Rio de Janeiro. De dag is opgenomen in het of ficiële programma van de UN- CED-top. Dat meldt de evange lische maandkrant Uitdaging in zijn laatste uitgave. Op de bijeenkomst, op het grootste plein van Rio, zal het startsein worden gegeven voor een om vangrijk project om de 25 mil joen evangelische gelovigen in Brazilië te wijzen op „hun van God gegeven verantwoorde lijkheid als rentmeesters van Zijn schepping", aldus Uitda ging. Dat betekent een radicale om wenteling voor de evangeli sche gelovigen, die volgens de Nederlandse zendeling Klaas van der Raa gewend zijn alleen in hun Bijbel te kijken. „Er be staat ook nog zoiets als je ver antwoordelijkheid voor de aar de, die God ons heeft gege ven", aldus Van der Raa. die al 32 jaar namens de pinksterge meenten in Brazilië werkt. Van der Raa is een van de drij vende krachten achter het door de overheid en het bui tenland (o.a. ICCO in Neder land) te steunen kerkelijke mi lieuprogramma. Kern daarvan is het op de been brengen van een groot aantal milieuvoor- lichters, die gerecruteerd moeten worden uit een poten tieel van 25 miljoen evangeli sche gelovigen. Zij moeten hun medegelovigen gaan hel pen beter om te gaan met za ken als het storten van afval, energiegebruik en hergebruik van grondstoffen. een bloedbad „Gereformeerden leren niet beter" GRONINGEN - Leerlin- gen die opgroeien binnen een gereformeerd milieu leveren geen betere on derwijsprestaties dan an dere schoolgaanden. Dat is de conclusie van een on derzoek naar leerprestaties op vrgemaakt-gereformeerd scholen, waarop drs. A. Dijk stra donderdag 4 juni in Gro ningen promoveert. Het on derzoek werd uitgevoerd in op dracht van het Instituut voor Onderzoek van het Onderwijs. Voor het onderzoek gebruikte Dijkstra gegevens uit een na tionale steekproef onder ruim tweehonderd basisscholen. Dijkstra onderzocht of de taai- gerichte cultuur binnen de groep van gereförmeerd-vrij- gemaakten tot betere en - binnen de groep -meer gelij ke schoolprestaties leidt. Ook onderzocht hij of de religieuze achtergrond van gereformeer de gezinnen ertoe leidt dat de kinderen beter leren en rela tief vaker op havo of vwo te recht komen, ongeacht het so ciale milieu. De onderzoeker concludeert dat van betere onderwij spres- taties op gereformeerde scho len echter geen sprake is. Ook zijn de kansen voor de leerlin gen even ongelijk over de ver schillende sociale milieus ver deeld als onder niet-gerefor- meerden: leerlingen uit hoge re sociale milieus hebben meer kans op een succesvolle schoolloopbaan dan leerlingen uit lagere sociale groepen. PUTTEN - De bouw van het omstreden Hollanddorp in Is raël nadert voltooiing. Van de 624 woningen voor joden uit Ethiopië en de voormalige Sovjet-Unie zijn er ruim 400 klaar. Maar van de vereiste tien miljoen gulden zijn er nog maar twee binnen. „Ik ben wat gespannen over de financiën", zegt penningmees ter P. Hovestadt van 'Christe nen voor Israël'. Deze stichting financiert de bouw van het Hollanddorp, die omstreden is omdat het terrein waarop het dorp verrijst volgens de een wel en volgens de ander niet bezet gebied is. In juni zullen de eerste bewo ners zich in Hollanddorp, ten zuiden van Jeruzalem op de Giv'at Hamatos (de heuvel van het vliegtuig) vestigen. In sep tember zal het dorp officieel worden geopend. Een speciaal gevormd Hollandkoor zal de plechtigheid bijwonen. Hovestadt riep de deelnemers op de financiële actie voor het dorp, die sinds december vorig jaar loopt, van harte te onder steunen. „Laten wij Israël niet in de steek laten. Men rekent daar op ons." De penning meester gaat er ondanks zijn zorgen vanuit dat het finan cieel allemaal goed zal komen. HEEL televisiekijkend Europa heeft met afgrijzen gekeki0( naar de met lijken bezaaide en met bloed doordrenkte sti e1 ten en muren van Sarajevo. Maar dergelijke bloedbaden onschuldige burgers zijn in Joegoslavië aan de lopende bai je gepleegd, in Kosovo, in Kroatië en nu in Bosnië-Hercegovin ia De wereld wordt er slechts dan met zijn neus op gedrukt a e< er toevallig een camera in de buurt is, zoals woensdag in S rajevo. Een bombardement op een moederhuis dat totaal k m pot werd geschoten en ijlings door de vrouwen met hun pa 11 geboren kinderen moest worden ontruimd, ging haast ono et gemerkt voorbij. Er was geen camera in de buurt. De Servische generaal Milan Gvero wist als enig commejm taar op het bloedbad van Sarajevo te geven dat dit niets me id was dan 'perfide propaganda', bedoeld om de Serviërs in e<et kwaad daglicht te stellen. Dat mag een staaltje van cynisn worden genoemd. de Serviërs nee, niet 'de' Serviërs, maar de kliek rond L nationaal-bolsjevist Slobodan Milosevic - zijn handlange L van het zogenaamde Nationale Joegoslavische Leger en t Servische moordlustige milities hebben zichzelf al lang diskrediet gebracht. Ze hebben zich schuldig gemaakt aié elke denkbare oorlogsmisdaad die tegen burgers kan word( begaan: massamoord op ongewapende burgers, executi zonder enige vorm van proces, het nemen van gijzelaai doelbewuste vernietiging van steden en dorpen, verdrijvii )j en deportatie van de bevolking. n( ZEKER, ook de Kosovaren en Kroaten zijn geen heilige111 maar het staat onomstotelijk vast dat de Serviërs de agre r' sors zijn. In de Servische campagne van één tegen allen is 0 sinds de gewelddadige onderdrukking van de opstand in K'lf sovo, eindjaren tachtig, een vastomlijnd stramien zichtba;>e In Slovenië mislukte de tactiek. Er waren daar geen Servië ja die moesten worden 'beschermd'. Er bestond bijgevolg ex e] geen mogelijkheid om over te gaan tot de vorming van e< ie Servische vijfde kolonne die als stoottroep van het leger h i vuile werk kon doen. In Kroatië en Bosnië-Hercegovina k; af dat wel. 101 men kan de woede en de teleurstelling van de Bosniscl1,1 president Izetbegovic begrijpen wanneer hij alle vredesg a sprekken in het kader van de EG afbreekt. Hij heeft zie™ zorgvuldig gehouden aan de spelregels zoals die door de E ,je waren opgesteld, maar nu het niet loopt zoals de EG het voo jn zien had, laat men hem weerloos achter. WAARSCHIJNLIJK omdat de EG-ministers niet eeuw voor joker willen worden gezet door een nationaal-bolsjevi die zich van internationale verdragen niets aantrekt, hebbf ze besloten dat ze iets gaan ondernemen, namelijk een ha delsboycot tegen Servië en Montenegro. Voor het overij schuiven ze de bal door naar de Veiligheidsraad van de Vei nigde Naties, waarvan verwacht wordt dat hij een volled handelsembargo tegen de twee republieken afkondigt. De mensen die met verbijstering en ontzetting naar de tl beelden van vernieling en moord in Bosnië kijken, zull< maar moeilijk kunnen begrijpen hoe het toch komt dat 1 Westen wel in staat was om in een uur tijd heel de formidab le luchtmacht van Saddam Husayn uit te schakelen, ten het zich achter allerlei al dan niet spitsvondige argument! verschuilt om niet tegen Servië te hoeven optreden, klacht van de Bosnische minister van buitenlandse zakeP Haris Siladzic, klinkt maar al te overtuigend: „Wij zijn ."r rijk en wij zijn niet gevaarlijk. Daarom tellen wij niet mee HET valt nog te bezien hoe ernstig de door de NAVO uiti dokterde scenario's voor een beperkt militair optreden teg< Servië moeten worden genomen. Servië protesteert tegen dreiging van sancties en militair ingrijpen. Servië bezwee zijn onschuld aan de bloedbaden in Bosnië. Maar Milosev*' heeft geesten opgeroepen die hij niet meer in de fles krij| pa? Uitgave Westerpers bv (maakt deel u Kantoor redactie Apothekersdijk 34, Leiden. Kantoor advertentie- en abonnementenafdeling Stationsweg 37. Leiden. Telefoon: Telefax- Postadres: Hoofdkantoor: Telefoon: Postadres Alle kantoren zijn op maandag tot en met vrijdag geopend van 08.30 tot 17 00 uur Directeur/hoofdredacteur J Leune. Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers 071 -122 244. 071 -134 941 Postbus 112300 AA Leiden Koopmansstraat 9. 2288 BC Rijswijk 070-3190 933 070-3906 717 Postbus 9, 2501 CA Den Haag Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808): L van Koot Leiden en omgeving (tel. 071 - 144 046/047/48/49): G - J Onvlee (chef-redacteur), F Buurman, K. van Kesteren, R. Kleijn, drs R. Koldenhof, M. Kroft, T Pieters en M. Roso. Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel. 070 - 3190815) A van Rijn (chef), W Bunschoten, drs. R Edens, drs. Chr van der Hoff, A van Holstein, E Huisman, H. Jansen, drs J van Leeuwen - Voorbij, R de Roo Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): G Ansems (coordinator), B. Jansma, H. Piét Geestelijk leven (tel 070 - 3190 835): L. Kooistra, drs. P van Velthoven. :oto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef) en S. Evenhuis Redactie-secretaresse (tel 070-3190 819): T. Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van. freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied; de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, een re dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederland en België De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn H. Leber, drs. K. Swiers, M. van de Ven en P. Vogels De parlementaire redactie bestaat uit R. in 't Hout (chef), H. Bijleveld, D Hofland, P. Koopman, D. van Rietschoten en K. van Wees. het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus: de volgende correspondenten in het buitenland: drs. D. J. van den Bergh (Peking), drs H Botje (Tunis), A Courant (Athene), R Hasselerharm (Johannesburg), drs. A Heering (Rome), B. van Huët (Londen), M de Koninck (Washington), F. Lindenkamp (Sao Paulo), B Schampers (Brussel). W Voordouw (Londen), drs R Vundennk (Moskou), W Werkman (Jeruzalem), G. van Wijland (Belgrado), F. Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel) De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve vertaal- en publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London. Vertaalster: drs M de Cocq. n 08 30 tot 17.00 u Nabezorging Telefoon 071 - 122 248 op ma t/m vr. var 15.00 uur Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand per kwartaal per jaar Bij betaling per acceptgirokaart: per maand per kwartaal per jaar Het abonnementsgeld dient vi 28,20 82,80 318,65 t te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel 071 -141 905. Voor uitsluitend het door- ?even van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702. elefax voor uitsluitend advertenties 071 -140 680 Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2