EG voorziet een licht economisch herstel en stijgen werkloosheid Philips krijgt Super Club na lange strijd in handen VSB Groep is hard op weg enige spaarbank te worden kidaeSomcwi ECONOMIE Fusie tussen Ohra en DEL Technologie heeft stimulans nodig om te concurreren fort geding rakbonden egen V D Philips stopt in Tsjechoslowakije Docdata verwacht verdere stijging omzet en winst apanse banken ien resultaat terk dalen OKYO - De Japanse banken heb- >n een flinke klap gekregen door lagere economische groei, de ho- :re toevoegingen aan de stroppen- 5t en de daling van de koersen op ebeurs van Tokyo. Slechts de rela- ef kleine bank Bank of Tokyo kon s enige van de elf Japanse groot- anken een winststijging laten zien rer het op 31 maart afgesloten Dekjaar 1991/92. Door de lagere wnomische groei in Japan, waar- nor het aantal faillissementen eeg, moesten de financiële instel- veel meer geld in het strop- ■npotje stoppen. VRIJDAG 29 MEI 1992 Landbouwschap wil premie voor biologische boer DEN HAAG - Het Landbouwschap wil dat boeren die overschakelen op biologische landbouwmethoden een premie krijgen. Deze hectarepremie zou gedurende de omschake lingsperiode moeten worden verstrekt. Vol gens het schap is het nu onaantrekkelijk over te schakelen op biologische methoden omdat de noodzakelijke extensivering leidt tot op- brenlgstvermindering. Dat wordt echter pas bij de derde oogst gecompenseerd, wanneer de telers een EG-etiket mogen voeren waaruit de consument kan opmaken dat het om biolo gische produkten gaat. Het schap vindt ook dat het mogelijk moet zijn om stapsgewijs over te schakelen en pleit voor een teeltechni- sche begeleiding van biologische boeren. Palthe maakt weer winst ALMELO - Het kleine op de Amsterdamse effectenbeurs genoteerde stomerij fonds Palthe heeft het eindresultaat over 1991 flink opgekrikt door een herberekening van de pensioenverplichtingen. De egalisatiere serves die bij een pensioenfonds van Palthe waren ondergebracht - groot 812.000 - wer den als een buitengewone bate op de winst en verliesrekening overgebracht. Dit blijkt uit het jaarverslag. Door de buitengewone bate van ruim acht ton kon Palthe over 1991 met een nettowinst van 695.000 afsluiten. In 1990 noteerde Palthe een nettoverlies van 583.000. Palthe kwam in 1990 in de proble men door stagneren van de produktie bij een vestiging in Tilburg. Over het lopende boekjaar laat Palthe zich niet erg duidelijk uit. UTRECHT - Verzekeringsmaatschappij Ohra in Arnhem en ziektekostenverzekeraar DEL in Die- men gaan fuseren. Uiterlijk op 1 juli volgend jaar moeten hun verzekeringsactiviteiten zijn gebun deld. Ohra heeft 400.000 en DEL 50.000 verzekerden aangesloten. Dat hebben beide verzekeraars meege deeld. DEL wordt een werkmaatschappij van Ohra, een zelfstandige dochter van de coöperatieve vereni ging. Naast ziektekostenverzekeringen gaat DEL nu ook in de schade- en levensverzekeringen en finan ciële diensten. Beide verzekeraars verwachten dat deze uitbreiding de werkgelegenheid bevordert. Bij Ohra werken zevenhonderd mensen en bij DEL veertig. Ohra-directeur drs. B. Huesmann stelde desgevraagd de samenwerking met de kleine verze keraar wel te zien zitten. De „culturen" van beide be drijven sluiten op elkaar aan. DEN HAAG - Een goed technologie beleid moet centraal staan in de pogin gen om ons land internationaal concur rerend te houden. Dat staat in de „Ver- volg-rapportage Economie met Open Grenzen", die minister Andriessen van economische zaken aan de Tweede Ka mer heeft gestuurd. Anderhalf jaar ge leden wërden in de nota „Economie met Open Grenzen" sterke en zwakke punten in de concurrentiepositie van ons land genoemd. Op grond daarvan werden de subsidies voor technologie fors opgetrokken. Aan de vervolgnota gingen bezoeken vooraf aan een kleine twintig bedrijven met vestigingen in Nederland en omringende landen. Ge vraagd werd naar het ondernemings klimaat in de betreffende landen. Daaruit kwam naar voren dat ons land zich niet met de lastendruk uit de markt mag prijzen. Nederland moet daarentegen investeren in infrastruc tuur: verbindingen zoals wegen, brug gen en tunnels. Bovendien conclu deert de nota dat technologie de motor is van de economische groei en dat be drijven hiervoor in het buitenland steeds meer financiële steun ontvan gen. Andere maatregelen die ons land concurrerend moeten houden zijn een verdere daling van de druk van belas tingen en premies na 1994. Dit zou er toe moeten leiden dat meer mensen een betaalde baan nemen en dat min der bedrijvigheid verdwijnt naar het buitenland. ;ommissarissen edwongen tot ertrek bij [edlloyd OTTERDAM - Ir. O.H.A. n Rooyen en drs. A. van uijvenberg zijn woensdag af treden als lid van de raad n commissarissen van het otterdamse transportconcern edlloyd. De commissie van ndeelhouders heeft bezwaar maakt tegen hun herbenoe- ïng. k ben daar bitter over", zei esident-commissaris R. ijkstra aan het einde van een wogen algemene vergade- ig van aandeelhouders. De mmissie van aandeelhou- rs heeft op 18 maart besloten zwaar te maken tegen de «•benoeming van de twee mmissarissen. Officieel erde zij als reden aan dat in Rooyen en Van Stuijven- irg te weinig ervaring heb- [n op het gebied van zee- tieepvaart, maar vooral dat het ontbreken van zeker- tid over de benoeming van de oor Torstein Hagen in de ad van commissarissen de ;m van de aandeelhouders ivoldoende zou worden ge lord. e centrale ondernemings- ad had bezwaar gemaakt te- de benoeming van Hagen, raad van commissarissen left vervolgens twee proce- aangespannen bij de on- rnemingskamer van het ge- chtshof te Amsterdam om de noeming van Hagen en de rbenoeming van Van Rooy en Van Stuijvenberg toch oor te drukken. Er is nog j( een uitspraak gedaan. In te- »r instelling vorig jaar werd de 2, i voorliggende jaarrekening a iel goedgekeurd. De unieke Steuring van de jaarrekening Iver 1990 geschiedde niet om ihoudelijke redenen, maar ndat de aandeelhouders wil- m protesteren tegen het ver van de leiding van Ned- iyd om Hagen tot commissa- te benoemen. vergadering van woensdag ;rd zelfs even onderbroken or overleg over de vraag of jaarrekening van 1991 wel n worden goedgekeurd zon- dat goedkeuring van de ikken over 1990 was ver tild. Volgens de juristen van idlloyd bestaat die mogelij k- d. ["RECHT De vakbonden bben samen een kort geding ngespannen tegen het wa- [ihuisconcern Vroom- Dreesmann over een in de overeengekomen salaris- rhoging. Het kort geding int aanstaande woensdag or de president van de Am- irdamse rechtbank, aldus de lie BLHP. De bonden vin- n dat het concern de cao-af raak over salarisverhoging Et nakomt. In mei zou de sa- isparagraaf uit de vorig jaar sloten cao worden vergele- ïn met die van andere waren- lisconcerns. Als die hoger uden uitvallen dan de 3,5 ocent die het V&D-perso- lel krijgt, zou het verschil in igustus worden bijbetaald, imiddels is bij Koninklijke jenkorf Beheer (KBB, onder ler Hema en Bijenkorf) een overeengekomen met een önsverhoging op 1 februari n drie procent en op 1 okto- rvan 1,5 procent. Een pro nt verschil met de V&D-cao t dus nu moet worden bijbe- ald, vinden de bonden. Een kD-woordvoerder heeft al rder gemeld dat de salaris- rhoging bij KBB over het Ie contractjaar genomen ook tkomt op 3,5 procent, en dat precies wat de V&D'ers er op februari bij hebben gekre- n. Overleg hierover met eD bleek niet mogelijk, al- s de bonden en dus komt er nkort geding. ipsi maakt PET- issen in Wit-Rusland OSKOU De bewoners van voormalige Sovjetunie kun- in binnenkort 2-liter PET- issen Pepsi-cola tegemoet ^n. De Amerikaanse dran kproducent neemt de fabri- ge van de flessen in de voor- alige Sovjetrepubliek Wit- island zelf ter hand en mikt een produktie van 500 mil- en flessen per jaar. Pepsi at de flessen maken in sa- enwerking met het Ameri- anse bedrijf Eastman Che- icals en twee Witrussische drijven. Kwaliteit van stadsfiets laat te wensen over DEN HAAG De kwaliteit van de stadsfiets, de meest ge bruikte fiets, -laat te wensen over. Met name op het gebied van veiligheid en degelijkheid scoort bijna de helft nog steeds slecht. Dat concludeert de Stichting Vergelijkend Waren onderzoek (VWO) na een on derzoek naar de dames- en he renuitvoering van vijftien fietsmerken. Fietsen bij nat weer is drie van de onderzochte merken ge vaarlijk. omdat de remmen dan onvoldoende werken. Vol gens de SWO wordt het tijd dat de overheid wettelijke maatre gelen neemt om te voorkomen dat dit soort fietsen worden verkocht. Bij twee van de onderzochte fietsen, zo bleek uit het onder zoek. laat de veiligheid te wen sen over, omdat de verlichting stuk was of onvoldoende bleek te zijn. Uit de sterktetest die bepalend is voor de degelijkheid, kwa men zes van de dertig fietsen verbogen of gebroken tevoor schijn. Met name het stuur en het frame bleken zwakke plek ken. Een kinderzitje op een stadsfiets zetten, blijkt niet mee te vallen. Eén fiets bleek voor een aantal kinderzitjes een te brede bagagedrager te hebben, bij enkele andere fiet sen moest eerst het slot gede monteerd worden. Een aantal voortzitjes bleek wel te passen, maar hing scheef. De VWO vindt dat het tijd wordt dat fa brikanten van fietsen en van kinderzitjes afspraken maken. De stichting adviseert kopers van kinderzitjes voorlopig eerst zo'n zitje te testen voor dat wordt besloten tot koop over te gaan. Massale staking in Spanje In Spanje is gisteren op grote schaal gehoor gegeven aan de oproep voor een algemene staking van een halve dag. Twee grote Spaanse vakbonden willen met de actie protesteren tegen het bezuinigings beleid van de regering en een maatregel waardoor de bescherming tegen werkloosheid vermindert. De staking, die gisterochtend om vijf uur begon, is vooralsnog zonder ernstige incidenten verlopen. Vol gens de vakbonden is de staking vooral in de industrie een succes. De regering heeft wel een maatregel genomen om te voorkomen dat het gehele openbaar vervoer door de staking zou worden getroffen. In de grote steden reed daardoor gisteren tijdens de:ochtendspits 40 tot 50 procent van de bussen, metro en forenzentreinen. FOTO EPA BRUSSEL De Europe se Commissie heeft voor dit en volgend jaar een langzaam economisch herstel voor de Europese Gemeenschap voorspeld, dat gepaard zal gaan met een stijging van de werk loosheid. Ook zullen de EG-landen in 1992 en 1993 volgende EC meer moeten lenen. De EG bevindt zich nog steeds in een fase van langzame groei en op korte termijn kan slechts een licht herstel worden ver wacht van de economische te rugval, zo zei de Commissie in haar nieuwste overzicht van de economische vooruitzichten. De Commissie voorspelt voor 1992 en 1993 een groei van res pectievelijk 1,75 en 2,25 pro cent. Afgelopen november voorspelde de Commissie voor dit jaar nog een groei van 2,25 procent en voor volgend jaar een groei van 2,5 procent. In 1989 bedroeg de economische groei van de EG 3,7 procent, in 1990 2,8 procent en in 1991 1,3 procent. Doordat de economie zich langzamer herstelt dan ver wacht zal de werkloosheid in de twaalf EG-lidstaten zeker tot eind volgend jaar blijven stijgen en zullen de landen meer moeten lenen, zo stelt de Commissie. De Commissie voorspelt echter ook dat de in flatie in de genoende periode zal beginnen te dalen, terwijl er ook sprake zal zijn van „een welkome loonmatiging". EG-commissaris voor econo mische zaken Henning Chris- tophersen waarschuwde dat ondanks het langzame herstel een voorzichtig, op stabiliteit gericht monetair beleid gebo den blijft. Daaraan voegde hij toe dat de inflatie nog altijd te hoog is. ondanks de voorspel ling dat de inflatie dit jaar zou dalen tot 4,5 procent en vol gend jaar tot 4 procent. Vorig jaar bedroeg de inflatie 5,2 pro cent. De Commissie voorspelt dat de gemiddelde werkloosheid, die in 1991 8,9 procent bedroeg, dit jaar zal stijgen tot 9,5 procent en in 1993 tot 9,75 procent. De commissie schreef deze stij ging toe aan de groei van het arbeidspotentieel en de voor dit jaar verwachte verminde ring van de werkgelegenheid. De in de tweede helft van 1993 verwachte ommekeer zal vol gens de Commissie niet vol doende zijn om de stijging van de werkloosheid ongedaan te maken. GENÈVE De Belgische noodlijdende videoverhuurke- ten Super Club wordt overge nomen door Philips. De aan deelhouders hebben op de aan deelhoudersvergadering in Genève hun fiat gegeven aan de opheffing van de Zwitserse holding waarin de zeshonderd winkels zijn ondergebracht, al dus Super Club. Door de beslissing van de aan deelhouders kan Philips de winkels kopen en ze onder brengen in het concern. Phi lips, die 51 procent van de aan delen in handen heeft, koopt de minderheidsaandeelhou ders zoals de beleggings- en participatiemaatschappijen Noro, Euroventures uit Den Bosch en Benevent uit. Per aandeel Super Club ontvangen de beleggers omgerekend ruim acht gulden of een war rant op de aandelen Philips ter waarde van omgerekend ƒ11. Voor veel minderheidsaan deelhouders is Super Club een verliesgevende zaak gewor den. Aan het eind van de jaren tachtig werd Super Club opge richt met de ondersteuning van aandeelhouders en beleg gingsmaatschappijen. In 1990 betaalden sommige beleggers omgerekend 275 voor een Super Club-aandeel. Door het dreigende faillissement in 1991, waarbij Philips als red dende engel optrad, stortten de koersen in. Sinsdien waren de 'kleine' beleggers in een taaie strijd met Philips verwik keld over de hoogte van een af koopbedrag. Volgens sommige opposanten probeerde Philips de aandelen voor een appel en een ei te kopen door de toe komst van Super Club zo duis ter mogelijk te schetsen. Opmerkelijk was de rol van Euroventures-commissaris Wisse Dekker. Dekker kwam met zijn functie als president- commissaris bij Philips èn Su per Club in een lastig parket te zitten door de ruzie tussen Eu roventures en Philips. Tijdens de aandeelhoudersvergade ring van Euroventures begin dit jaar werd er scherpe kritiek geleverd op het beleid ten op zichte van Super Club en de rol van Wisse Dekker. Na het aan spannen van een kort geding tegen Philips legde Dekker zijn functie bij Euroventures 'voorlopig' neer wegens een 'mogelijk belangenconflict'. In het personeelsblad Philips Koerier van 21 mei werd ter loops bekendgemaakt dat Dekker „definitief' niet meer terug zal keren bij Euroventu- EINDHOVEN - Philips gaat een fabriek voor videorecor ders in Tjechoslowakije slui ten. Dit melden Tsjechische kranten. Het betreft hier de Avex fabriek, waarin Philips een belang heeft van 17 pro cent. De overige aandelen zijn in handen van de Tsjechische staatsmaatschappij Tesla. Voortdurende verliezen zijn de reden voor de sluiting. Bij Phi lips was niemand bereikbaar voor commentaar in verband met een vrije dag. Volgens de Tsjechische pers heeft Philips de onderneming geen eerlijke kans gegeven. De fabriek produceerde tech nisch verouderde videorecor ders voor de lokale markt. De nieuwere modellen laat Phi lips in Hongarije assembleren. Daarnaast verkoopt Philips onder eigen naam videorecor ders in Oost-Europa. De kritiek van de Tsjechen komt ongelegen voor Philips. Vorige week kondigde Philips aan een groot offensief in Oost- Europa te beginnen. De felle concurrentie van met name Ja panse en Koreaanse elektroni caconcerns verrasate Philips. VENLO Het elektronicabe drijf Docdata verwacht bij con tinuering van het huidige marktklimaat een verdere stij ging van omzet, nettowinst en winst per aandeel. Deze opti mistische verwachting baseert de raad van bestuur op het feit dat de vorig jaar overgenomen disc-groep Optical Data Stora ge in 1992 helemaal (vorig jaar vijf maanden) aan het resul taat bijdraagt. Ook zijn de or derontvangsten in het eerste kwartaal duidelijk beter ten opzichte van 1991. Dit blijkt uit het vandaag verschenen jaar verslag. Docdata is vorig jaar uit het moeras getrokken do<?r de ge broeders Van den Nieuwen- huyzen. Deze brachten hun be drijf Optical Data Storage in Docdata in. Jeroen van den Nieuwenhuyzen is commissa ris geworden, de oud-bestuur ders mevrouw J. Gijsen en drs. J. Beaujan zijn vervangen door J. van Gerwen en J. Ruigrok van der Werven. CKjsen en Beaujan zijn thans directeuren van Docdata Research. In 1991 steeg het produktievo- lume van de discgroep van elf miljoen naar ruim 21 miljoen. Deze stijging is enerzijds het gevolg van de groei van de au- dio-cd-markt,'anderzijds heeft de disc-groep ook haar markt aandeel kunnen vergroten. In de loop van oktober is een pro- duktiebedrijf in het Franse Langres gereedgekomen. Doc data is een van de grotere onaf hankelijke spelers op de cd- toeleveringsmarkt met een re latief sterke positie in Europa. Docdata raakte vorig jaar over tuigend uit de rode cijfers. Na het verlies van 8,7 miljoen in 1990 werd vorig jaar netto 6 miljoen verdiend. Er zal nog geen dividend worden uitge- Lagere winst Free Record Shop CAPELLE AAN DEN -• IJSSEL Free Recortf Holding (handel in ge luidsdragers) denkt dat in tegenstelling tot wat in de jaarvergadering werd ver wacht de winst in het lo pende boekjaar lager zal uitvallen. In de eerste helft van het lo pende jaar (per eind maart) groeide de omzet met ruim 18 procent van 87,2 miljoen naar 103,3 miljoen. De netto winst daalde echter van 6 miljoen tot 2,2 miljoen. De daling van de nettowinst schrijft Free Record toe aan een buitengewone last van 3.9 miljoen, veroorzaakt door onder andere het afwaarderen van voorraden. Er zijn in het halfjaar in Nederland en Bel gië elf nieuwe filialen geo pend. De uitbreidingsplannen voor Spanje en Frankrijk zijn uitgesteld. DEN HAAG - VSB Groep, een onderdeel van het financiële concern Fortis waarin Amev sa menwerkt met de Belgi sche AG, is hard op weg de enige spaarbank van Ne derland te worden. Nadat dinsdag al de Nutsspaar- bank Den Haag tot de For- tis-familie was toegetre den, werd een dag later een akkoord getekend voor de entree van zes banken uit de Coöperatie ve Vereniging van Bonds spaarbanken. Als spaarbank van enige om vang is dan alleen nog de SNS Groep over. VSB Groep hoopt eind volgend jaar met SNS overeen te zijn gekomen dat ook die bank zich bij de Fortis- familie voegt. Dat heeft drs. C.A. van den Berg. bestuurs voorzitter van VSB Groep, ver klaard in een toelichting op het samengaan van VSB Groep en de Nutsspaarbank. Tot nog toe spartelt SNS Groep tegen. Zij voelt niet voor sa menwerking met een groot be drijf. „Dan zouden we, net zo als VSB binnen Amev, worden opgeslokt", zei bestuursvoor zitter drs. J.F.T. Vugts vorig jaar. Van den Berg denkt dat SNS Groep haar verzet noodge dwongen zal opgeven, omdat de bank te klein is om echt concurrerend te zijn op de massamarkt. Volgend jaar is het integratieproces van SNS voltooid, zo meent Van den Berg, en dan is er ruimte om weer te praten. „Het is een kwestie van duwen, trekken en praten". SNS Groep is een optelsonrvan Samenwerkende Nederlandse Spaarbanken te Eindhoven. Bondsspaarbank Midden-, Noord- en Oost-Ne derland te Amersfoort, de Bondsspaarbank Centraal en Oostelijk Nederland en een deel van de Coöperatieve Vere niging van Bondsspaarbanken te Utrecht. Schaalgrootte Ook voor de Nutsspaarbank Den Haag was de schaalgroot te het belangrijkste motief om zich tot VSB Groep te wenden, zei bestuursvoorzitter mr. Ch. de Monchy. „Bij voortzetting van het huidige beleid hoort uitbreiding. De andere keuze was liquidatie". De Monchy legde uit dat VSB en de Nuts1- spaarbank zich beide richten op de massamarkt, die als ka rakteristieken heeft dat het af- zetvolume groot is en de mar ges klein zijn. De banken moeten daarom zorgen tegen een lage kostprijs te werken. De banken denken kosten te kunnen besparen op algemene afdelingen als automatisering, treasury en op de ontwikke ling van nieuwe produkten. Gedwongen ontslagen zijn uit gesloten, hoewel er „natuur lijk" functies overbodig wor den. „Dat is zelfs het doel van dit samengaan", aldus De Monchy. De werkgelegenheid in Den Haag zal afnemen van 750 banen nu tot 650 na de in tegratie. De overtollige mede werkers kunnen worden her plaatst, na eventueel te zijn omgeschoold, bij VSB Groep. Verzekeringen De kantoren van de Haagse Nutsspaarbank gaan ook Amev-verzekeringen verko pen. „Het wordt geen gedwon gen winkelnering", onder streepte De Monchy om daar onmiddellijk aan toe te voegen dat het wel prettig is zoveel mogelijk Amev-produkten af te zetten. Van den Berg schatte dat van de door VSB Groep verkochte verzekeringen tach tig procent afkomstig is van Amev. Alleen in het prijsge voelige deel worden veel pro dukten van andere maatschap pijen verkocht. „Amev ver koopt kwaliteit, maar daar hangt een prijskaartje aan", al dus Van den Berg. De Nutsspaarbank heeft erva ring met het verkopen van ver zekeringen via de deelneming Nuts Leven. Nutsspaarbank en de Belgische ALSK houden daarin elk 50 procent. Omdat de levensverzekeringen van Nuts kunnen concurreren met die van Amev zal Nuts 100 pro cent eigendom van de VSB Groep worden. Nuts mag dan doorgaan met het verkopen van verzekeringen. „In een elf tal doet het er niet toe wie er scoort, als er maar wordt ge scoord", aldus De Monchy. De topmannen van Amev H.G. Hielkema (links) en J.A.M. Bartelds en B.J.H.S. Feilzer van VSB (rechts) tijdens de samenvoeging van de onderneming met het Belgische AG in 1990. FOTO ANP De constructie voor het samen gaan van de banken is nogal ingewikkeld. Dat komt door dat in Fortis twee maatschap pijen van verschillende natio naliteit samenwerken, die ook nog de omvang van hun be lang in Fortis ongewijzigd wil len houden. VSB Groep ruilt voor 275 miljoen aan eigen cumulatief preferente aande len voor alle aandelen Nuts- Holding. De aandelen VSB Groep zijn vanaf 1 januari 1994 inwisselbaar voor 4,1 miljoen certificaten van aandelen De zes coöperatieve banken die woensdag tot de VSB Groep zijn toegetreden, zijn de Spaarbank voor Breukelen en Omstreken, Spaarbank Vlagt- wedde en de Bondsspaarban ken De Wijk, Huissen, Mij drecht en Gieten. Eerder deze maand is het voornemen be kendgemaakt van samenwer king tussen VSB en de Spaar bank Woerden. De Nutsspaarbank heeft vorig jaar een nettowinst geboekt van 17,6 miljoen, 57 procent meer dan in 1990. De interest baten waren met 116,4 mil joen 3,2 procent groter en de kosten en afschrijvingen na men met 5 procent toe tot 107,5 miljoen. De toevoeging aan de stroppenpot kon wor den gehalveerd tot 2 miljoen. Deze cijfers zijn te vinden in het laatste jaarverslag van de Nutsspaarbank dat woensdag is gepubliceerd.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 21