Prince verstrikt in liefdesspel KUNST/RTV 19 De magie van de eerste keer Jeugdtheatergezelschappen vrezen voor opheffing Bakken 20.000 broden begonnen voor 'nationaal geschenk aan de zee' VRIJDAG 29 MEI 1992 Gearresteerde schrijver De Oostenrijkse schrijver Jack Unterweger (42) werd gisteren bij aankomst in zijn geboorteland gearresteerd. Reden voor zijn aanhouding is de moord op zeven prostituees, waarvan hij wordt verdacht. Eerder dit jaar vluchtte Unterweger naar de Verenigde Staten om arrestatie te voorkomen, maar werd eind februari door een rechtbank in Florida uitgewezen. FOTO: EPA Verzelfstandiging van rijksmusea onduidelijk RIJSWIJK De gevolgen van de ver zelfstandiging van de rijksmusea moet nog eens goed worden overdacht. Ze zijn nog onduidelijk. Dat stelt de Raad voor het Cultuurbeheer. De raad vraagt zich af welke normen het ministerie van cultuur zal hanteren bij het uitkeren van gelden voor verschil lende activiteiten. De raad vreest verder dat de minister zich ook na de verzelf standiging nog te veel met de musea zal bemoeien. Ook is niet duidelijk wat de status is van na de verzelfstandiging aangekochte objecten. De raad wijst er verder op dat weten schappelijk onderzoek niet als onder deel van het takenpakket wordt ge noemd, terwijl dit toch een erg belang rijk facet is. Drie winnaars Nederlandse Grafiekprijs AMSTERDAM - De Nederlandse Grafiekprijs 1992 is toegekend aan drie winnaars. Vincent van Ojen uit Deurne kreeg de prijs toegekend voor zijn kleuren- houtsnedes, Antje Veldstra uit Groningen voor haar kleurenhoutdrukken en Rolf Weijburg uit Utrecht voor zijn kleuretsen. Eervolle vermeldingen gingen naar Hewald Jongenelis uit Amsterdam, Eliza Kopec uit Rotterdam en Jan Prins uit Vlaardingen. Het Sin- germuseum in Laren heeft dit bekendgemaakt. De Grafiekprijs - waaraan voor de winnaars bedragen van 6.000 gulden zijn verbonden - is de belangrijkste onderscheiding die jonge grafici tot 40 jaar in Neder land kunnen winnen. De winnende werken worden samen met een selectie uit de inzendingen van 13 andere grafici tentoongesteld tijdens de verkoopten toonstelling 'Grafiek Nu'. Deze vijfde biennale wordt van 22 november tot en met 10 januari in het Singer Museum in Laren gehouden. Haagse architectuur in KRO-documentaire HILVERSUM 'Architec tuur als gevecht' is de titel van een documentaire over bouw kunst in Nederland, die de KRO zondag uitzendt (Ned. 1 om 23.20 uur). Getoond wordt dat er ook moderne architec ten zijn die wèl mooi kunnen bouwen. Mooi is bij voorbeeld, volgens de maker van het pro gramma Ton Planken, de nieuwe vleugel van het minis terie van verkeer en water staat in Den Haag. Deze is ont worpen door prof. Jan Hoog stad. die uitgebreid aan het woord komt. Onder andere de rol van de opdrachtgever, in dit geval de Rijksgebouwen dienst. wordt belicht. loncert Prince and The New Power Seneration. Met: Prince (zang, gitaar, oetsen) Levi Seacer jr. (gitaar), Son- iy Thompson (bas), Rosie Gaines zang, toetsen). Tommy Barnarella toetsen), Michael Bland (drums), (irk Johnson (danser, rapper), Da- non Dickson (danser), Mayte Garcia danser), Mike Nelson (trombone), Irian Gallagher (saxofoon), Kathy lensen (saxofoon), Dave Jensen trompet), Steve Strand (trompet) en l/illiam Graves (disc-jockey). Ahoy', lotterdam. Woensdagavond. Voor- irogramma: Carmen Electra. Herha ngen: 5,7 en 8 juli. 'rince blijft een faseine- 'ende podiumpersöonlij- teid die aan de belevings- vereld van de jeugd op ten (soms) overdonderen- le manier uiting geeft. )at blijkt opnieuw tijdens iijn huidige wereldtour- tee, die de afgelopen da- jen even als halteplaats iet Rotterdamse Ahoy' lad gekozen. 'lirtte Prince in het verleden p aandoenlijke wijze met de lefde, tijdens zijn nieuwe how gooit hij alle remmen los n raakt hij verstrikt in een efdesspel, dat in al zijn hevig- eid (soms) rode oortjes ver- orzaakt bij de toeschouwer, leze show is als geen ander de ptelsom van de ervaringen die hij, ook op filmgebied, in de afgelopen drie jaar heeft op gedaan. De vraag die steeds weer opdoemt bij het zien van het vooral visueel schitterende concert, is of al die megaster ren eigenlijk niet gewoon een musical willen afleveren. Prin ce benadert het fenomeen met deze show, geënt op zijn laat ste elpee 'Diamonds and Pe arls', heel dicht. His Royal Badness is de liefdesprediker die met zijn (muzikale) gevolg in een soort ruimteschip; het 'combi-logo' (symbool voor man en vrouw ineen) neerdaalt naar de aarde en dan, zoals in van die goede ouderwetse science-fictionfilms, naar be neden wordt gestraald. Daar ontspint zich vervolgens in een uiterst verfijnd lichtdecor, met op de achtergrond een soort sterrenhemel, een lief desspel waarbij Prince tegen het einde van de meer dan twee uur durende show, volle dig uit de band springt. Soberheid Was het motto van zijn laatste 'Nude'-tournee soberheid, nu gebeurt er zoveel dat twee kaartjes voor verschillende da gen volledig zijn gerechtvaar digd. De twee videoschermen aan de zijkanten van het podi um geven ook meer weer dan er onder de schijnwerpers ge beurt en vormen zo een wezen lijk onderdeel van de show. Op die schermen wordt onder meer met videographics ge werkt en worden filmfragmen ten met het podiumgebeuren vermengt. Muzikaal toont Prince zich een ware meester. Iedere muzikant die een hekel heeft aan een meezingend pu bliek, kan bij de guitige klein- voeter uit Minneapolis in de leer. Hij heeft zijn publiek vol ledig in de hand en alles lijkt alleen op zijn aanwijzigingen te gebeuren. Opvallend is dat hij in het verfrissende muzika le gebeuren heel veel ruimte laat aan zijn musici. Zo is zan geres Rosie Gaines niet alleen ingehuurd om op de achter grond wat mee te kwelen, maar deelt ze regelmatig met Prince de schijnwerpers. Dat gebeurt bij voorbeeld op opvallende wijze in 'Nothing Compares 2 U', dat Sinéad O' Connor tot een hit zong, maar door Prince in een ander arrangement is gestoken en tot een duet is om gevormd. Met zulke (grappige) muzikale veranderingen zet hij het publiek weliswaar steeds op het verkeerde been, maar draagt hij tegelijkertijd zijn steentje bij tot een intens genieten. Kostuumwisselingen Hoewel..., niet altijd. In de in eerste instantie non stop muzi kale show, waarbij ook instru mentaal (o.m. door de blazers) flink aan de weg wordt getim merd, vormen zijn kostuum wisselingen. samen met een slecht en (te) hard afgesteld ge luid, een duidelijk dieptepunt. De ingehuurde disc-jockey William Graves, die als een soort cheerleader bij een vol leybalwedstrijd, is ingehuurd om de stemming erin te hou den, voldoet niet. Zijn ge schreeuw vormt een schrille tegenstelling met het liefdes spel dat aan de toeschouwer voorbij trekt en dat visueel (soms) indringend vorm wordt gegeven door de twee danse ressen Damon Dickson en Mayte Garcia. Zo zwaaien ze, terwijl ze in beslag worden ge nomen door een opzichtig pa ringsritueel met Prince, in een reusachtig bed over het podi um tijdens Insatiable'. Zelf deinst Prince ook niet terug voor wat danspassen (zoals in het intro van het swingende 'Willing and able'), levert hij in deze muzikale grabbelton op vallend heftige gitaarsoli af en is de show doorspekt met (sub tiele) humor. Het enige nieuwe nummer dat hij speelt is 'Sexy motherfucker', dat in een fun ky rap is gestoken. Aids-gedachte In een tijdperk dat wordt gedo mineerd door de aids-gedach te, lijkt de vrijpostige manier waarop Prince met de liefde speelt ('Gett Off), een gewaag de onderneming. Dat doem denken is hier echter niet op zijn plaats, want Prince laat als geen ander zien dat een leven vol liefde geen gevaar hoeft in te houden. „Toneel kan miljoen extra zelf verdienen" DEN HAAG - De toneel wereld kan hooguit andef- half miljoen gulden zelf. verdienen. Dat conclu deert onderzoeksbureau Berenschot. Het bureau- deed in opdracht van de Vereniging van Neder landse Toneelgezelschap pen onderzoek naar de ge volgen van de Cultuurno- ta. Om dat geld bij elkaar te krijgen, moet echter - wel eerst een investering^ van een half miljoen gul-" den worden gedaan. Mi--'v nister D'Ancona van cul tuur stelt in haar Kun stenplan een korting van 3,2 miljoen gulden voor. De korting van D'Ancona zal' leiden tot vermindering van dé activiteiten. De door de minis-" ter beoogde grotere publie- kaantallen zullen juist niet-1 worden bereikt, denkt Beren-' schot. De minister hoopt nu wel dat het zelf venverven van1 meer inkomsten stimulerend zal zijn. maar bij inkrimping- van omzet en activiteiten komt daar volgens Berenschot niets van terecht. De Vereniging van Toneelgezelschappen is wel' bereid de genoemde miljoen gulden zelf te gaan verdienen - „We zijn bereid tot grote in-' spanningen, maar dan wel ge differentieerd per gezelschap. Aan het eind van de komende Kunstenplan-periode kunnen we dan komen aan een zaalbe zetting van zeventig procent", aldus een woordvoerster. 'l Berenschot heeft een aantal' ideeën aan de hand gedaan om iets aan het vastgelopen to- neelbestel te doen. Een aanzet tot verbetering is bij voorbeeld het aanbieden van grote reis- varianten van produkties die in een eerder seizoen succes hebben gehad. Daarvoor heeft de Vereniging ook al een plan ontwikkeld. Verder werkt zij al langere tijd aan de versterking van de marketingfunctie. Dc Vereniging van Schouwburg en Concertgebouwdirecties liet onmiddellijk weten dat zij in elk geval niet kan overgaan tot verhoging van de vergoe dingen aan optredende gezel schappen, behalve in geval van grotere recettes. Daarvoor moeten de schouwburgen te veel werken „onder tamelijk belazerde financiële omstan- digheden". Iet op het moment dat ie- ereen denkt dat Lionel ,ichie de muziek-indus- 'ie voorgoed de rug heeft )egekeerd, is er plotse- ng de langspeler 'Back to :ont'. De plaat laat naast eel oud werk, twee nieu- re nummers horen. Het ijn de eerste opnamen nds 1986. Een even grote errassing was eind vori- e week de aankondiging at Richie voor een een- lalige concert naar Ne erland zou komen. een uitverkocht Vreden- g in Utrecht vond gister- zond deze (unieke) gebeurte- plaats. Het optreden had al- s van de magie van de eerste eer. Nooit meer zal een pu- liek op deze wijze worden ge- infronteerd met de zanger, euk was dat het juist zijn ootste fans mocht overko- len. Op een uiterst speelse ijze huppelde de Amerikaan oor zijn grootste hits heen en acht de (vooral) met yuppies .'vulde zaal in opperste ver- ikking. Eigenlijk had ieder- :n er gewoon heel veel zin in. n als je daar de creatieve )anningsboog bij optelt, die oor het wederzijds respect al iel ontstond, dan is het eind- isultaat gemakkelijk te plaat - Lionel Richie ...zijn grootste hits op uiterst speelse wijze... FOTO: POLYDOR sen in het rijtje van bij voor beeld Mick Jagger en later Prince in het Haagse Paard. Het enthousiasme straalde er vanaf, ook van de zeven man tellende groep, waarin onder anderen twee drummers en twee toetsenisten waren on dergebracht. Met alle gemak van de wereld zong Lionel Ri chie, die zijn witte overhemd in verband met de hitte had opengeknoopt, zich door het materiaal heen, elke spier be wegend op de muziek. Als hij zijn tijd niet zingend en han denschuddend doorbracht aan de rand van het podium, zat hij achter de piano, terwijl zijn groep vlamde. „Ik heb nu zo vaak grote hallen bespeeld waar ik nooit één mens kon zien, maar alleen horen, dat ik nu wel eens wil weten wie mijn fans zijn. Bovendien ben ik moe van al die wijdse geba ren", verdedigde hij met hu mor zijn komst naar het voor zijn doen kleine Vredenburg. Natuurlijk was het voor Lionel een prachtige gelegenheid uit te vinden of het publiek hem nog steeds wil, maar hij deed muzikaal geen druppel water bij de wijn. Hij moest het ook volledig op muzikale kracht maken, want in deze (deels) ge ïmproviseerde show was geen- plaats voor verkleedpartijen, uitgebalanceerd lichtspekta- kel of begeleidende videobeel den. Hij had zelfs het lokale ta lent Frank zonder achternaam uitgenodigd om hem tijdens de single 'Do it to me' op saxo foon te begeleiden. De man kreeg een spetterend applaus. Hoewel een deel van de suiker zoete liefdesliedjes, die hij spe ciaal schreef voor Brenda, de vrouw van wie hij onlangs is gescheiden, pijn gedaan moet hebben, liet hij er de sfeer niet door bederven. Hij bleef vro lijk, het concert een feest. Zo grapte hij zelfs toen hij uit het publiek een cake kreeg, dat hem zoiets nooit moet worden gegeven waar de hele groep bij is. „Ze vinden cake ook zo lek ker", waarna alle musici zich spontaan op Richie en zijn bakwaar stortten. Daarna was baldadigheid troef. Vooral tij dens de tweede toegift 'Dan cing on the ceiling'. Na een te kort concert van een uur en twintig minuten koos Lionel Richie definitief voor de kleedkamer en was het unieke gebeuren een herinne ring geworden. AMSTERDAM j Twintig jeu gdtheatergezelschappen heb ben de cultuurwoordvoerders dejeugddans-en muziekgezel schappen anderzijds, aldus dc briefschrijvers. Een korting van de politieke partijen in de zoals wordt voorgesteld in het Tweede Kamer een brief ge stuurd waarin ze protesteren tegen de in het Kunstenplan voorgestelde verlaging van het budget Incidentele Jeugdthea- terprodukties met 1,4 miljoen gulden. Die heeft mogelijk op heffing voor driekwart van de gezelschappen tot gevolg. Het voornemen van minister D'Ancona (cultuur) om het budget bovendien open te stel len voor alle muziek- en dans- projecten voor de jeugd is voor de theatergezelschappen „ab soluut onacceptabel", omdat het aantal aanvragen daardoor vele malen groter wordt. Het voorstel betekent dat de jeugd theatergezelschappen tot een heftige concurrentiestrijd wor den gedwongen met de meer jarig gefinancierde jeugdthea tergezelschappen enerzijds en Kunstenplan heeft tot gevolg dat nog hooguit vier of vijf ge-., zeischappen in aanmerking», komen voor subsidie. De gezel schappen doen een klemmend beroep op de fracties om het voorstel van de minister niet goed te keuren en minimaal uit te gaan van het advies van de Raad voor de Kunst om 1,375 miljoen gulden te reser veren voor jeugdtoneel-projec: ten. Indien het budget wordt opengesteld voor muziek- en dansprojecten voor de jeugd is een verdubbeling van dit be-' drag zelfs onontkoombaar, al dus de jeugdtheaters. De brief .is ondertekend door gezel-, schappen uit Amsterdam, Arn hem, Alkmaar. Utrecht, Maas tricht, Leeuwarden. Rotter dam. Den Haag. Nijmegen en De Purmer. Het publiek keurt een deel van de 20.000 broden die deel uit maken van het 'nationaal geschenk aan de zee' FOTO ANP BREEZANDDIJK - De Alkmaarse kunststichting Cargo is gistermiddag op de Afsluitdijk bij Bree- zanddijk begonnen aan het meest omstreden deel Iniormatie over de rubriek kunt u verkrijgen onder telefoonnummer 070-3190792 D'Ancona vergist zich in Cultuurnota (ADVERTENTIE) DEN HAAG - Minister D'An cona van cultuur vergist zich als zij zegt dat ze geen geld voor de kunsten van de regio naar de Randstad laat verdwij nen. Dat is de strekking van een brief die de negen niet- Randstedelijke provincies woensdag hebben aangeboden aan de Tweede-Kamercom missie voor Welzijn en Cul tuur. Aan de hand van een financië le analyse van de Cultuurnota is volgens de provincies duide lijk gemaakt dat „eerder het tegendeel" het geval is. In de visie van de minister zijn al leen de vier grote steden Rand stad. Het overige deel rekent ze tot de regio, klagen de pro vincies. waardoor een verte kend beeld ontstaat van de spreiding van de culturele voorzieningen in Nederland. Nu de behandeling van de Cul tuurnota, op 15 en 22 juni door de Tweede Kamer, nadert. neemt het geweeklaag over de Cultuurnota weer in alle hevig heid toe. Het Stichtingsfonds voor Beeldende Kunsten. Vormgeving en Bouwkunst bij voorbeeld, deed deze week een verklaring uitgaan over de ver mindering van zijn budget als gevolg van de nota. Volgens het fonds zelf komt het op vijf miljoen gulden neer en dat zal voor de beeldende kunste naars die van het fonds profite ren dank zij individuele subsi dies niet een accentverschui ving" betekenen, zoals de mi nister het noemt, maar een „aardverschuiving". Het Noord Nederlands Orkest liet weten hartgrondig in te stem men met de brief die de sociale partners in de noordelijke re gio aan de kamer hebben ge schreven. Die deden daarin een dringend beroep op de par lementariërs om de bezuini gingsvoorstellen betreffende het Noord Nederlands Orkest totaal van de hand te wijzen. EINDEXAMEN EXPOSITIE van de avondopleiding 28 mei t/m 6 juni en 8 juni Leeghwaterplein I tekenen/schilderen/grafiek 5j monumentale vormgeving grafische en typografische vormgeving Openingstijden: werkdagen van 1000 - 21.00 uur zaterdag en zondag 10.00 - 16.00 u Koninklijke Academie van Beeldende Kunsten Den Haag van haar 'nationaal ge schenk aan de zee'; het bakken van een 'offer' van 20.000 broden. Met van Hoogovens IJmuiden ver kregen vuur werden on der trompetgeschal de openlucht-broodovens ontstoken. Cargo opende het publieke deel van het project op de dag waarop de Afsluitdijk 60 jaar bestaat. De dijk werd destijds gesloten op een werkeiland bij Breezanddijk, waar kunste naars de afgelopen weken een hoogspanningsmast van 30 meter in elkaar hebben gelast. Offerbeeld In de maanden juni en juli zul len zij uit zevenduizend kilo meel, gemengd met IJssel- meerwater, de omstreden bro den bakken. Daarmee zal de in de vorm van een mensenge daante gelaste mast worden dichtgemetseld en aldus een „goudgeel offerbeeld" worden gevormd. De kunstenaars be nadrukken dat het meel, de opbrengst van één hectare pol derland. ongeschikt is voor menselijke consumptie. Door een wekenlang verblijf in spe ciale kluizen moeten de bro den de hardheid van metsel stenen verkrijgen. De directie van Hoogovens had na alle beroering over het project medewerking gewei gerd. Volgens Cargo-woord voerder R. Peperkamp stelde een werknemer van het staal concern echter een bak gloei ende sintels beschikbaar, waarmee twee ploegen van elk 15 estafettelopers hun fakkels konden ontsteken. Eén ploeg legde een route naar de Af sluitdijk af via Noord-Holland, de andere liep via Flevoland en Friesland. Cargo zegt te blijven streven naar de tijdelijke plaatsing van de mast tijdens de springvloed in september in de Noordzee ten westen van Texel. De stich ting heeft aangeboden zuur stof in het zeewater te injecte ren om de nadelige effecten van het rotten van de broden teniet te doen. Rijkswaterstaat blijft evenwel bij de weigering van een vergunning, waarte gen Cargo beroep heeft aange tekend. Wanneer plaatsing in zee definitief onmogelijk zou blijken, zullen de kunstenaars uitwijken naar een alternatie ve lokatie. Tegen Cargo's ver gunningsaanvraag op grond van de Wet Vervuiling Noord zee bleken in maart van dit 1.200 bezwaarschriften met 33.000 handtekeningen te zijn ingediend. Kokende passie. Koelbloedige moord. JIWmiilMI U.UIH HWllMfllMffKH ««.•li sHNIcJÜHVk dCW «.Ufa *JF Fffi.lx' ft NU IN DE BIOSCOOP Prince ...liefdesspel, dat in al zijn hevigheid (soms) rode oortjes veroorzaakt. FOTO: JET BELGRAVER

Leidse Courant | 1992 | | pagina 19