Sovjet-communisten steunden nternationale terreur (Joegoslavië distantieert :ich van gevechten in Bosnië Kabinet toch tevreden over 'Verklaring van Rio' Palestijnen willen grotere rol EG in vredesproces BUITENLAND Thais parlement steunt wijziging van grondwet i' i' i\ r Afghaanse leiders begraven strijdbijl Navo mag kernwapens gebruiken [sraël gaat door met aanvallen op Hezbollah ieidócQowiarit DINSDAG 26 MEI 1992 gAYRUT - De Israëlische bij (fe iremier Yitzhak Shamir heeft {isteren verklaard dat Israël e aanvallen op Libanon zal Tci oortzetten zolang de shi'iti- ienifrsche Hezbollah (Partij van jemefad) haar agressie tegen het ?haiti Israëlische leger in Libanon en j CNV iet Zuidlibanese leger (SLA) ;ep^ [iet staakt. Shamir zei dit naar 'he^ianleiding van twee Israëli- ho» che luchtaanvallen gister- lenAorgen op vermeende huizen ietan Hezbollah-strijders in het oorzi widen van Libanon, waarbij 1 voor. ner doden en minstens vier •t gewonden zijn gevallen. BANGKOK - Het parlement van Thailand, dat vandaag na de val van premier Suchinda bijeenkwam om de gevolgen te be spreken van de bloedigste politieke crisis die het land in 20 jaar heeft gekend, steunt de voorstellen tot wijziging van de grond wet. De grondwetswijzigingen, waarover in de loop van de dag is gestemd, hebben tot doel de invloed van de militairen te beper ken en zeker te stellen dat alleen gekozen politici in de toekomst premier kunnen worden. Bij Suchinda was dat niet het geval. De procedure om de veranderingen in de grondwet aan te brengen zal evenwel pas half-juni zijn voltooid. Tijdens de zitting hadden zich voor het parlementsgebouw circa 2.000 betogers verzameld die eisten dat de militairen, die verantwoordelijk zijn voor de on derdrukking voor de rechter verschijnen. Ook Suchinda zelf zou berecht moeten worden. Zij uitten hun woede over het decreet waarin Suchinda vlak voor zijn aftreden amnestie verleende aan iedereen die verantwoordelijk is voor het bloedbad dat verleden week door het leger werd aangericht. Schatje Dit Chinese jongetje doet op een straat in Beijing met zijn speel goedtelefoontje alsof hij een geslaagd zakenman is. FOTO: AP Albanese schrijver president van Kosovo PRISTINA - De 48-jarige Ibra him Rugova wordt de nieuwe pre sident van Kosovo, de overwe gend door Albanezen bewoonde Servische provincie die zich ver leden jaar eenzijdig onafhanke lijk verklaarde. Afgelopen zon dag werden in Kosovo onofficiële parlements- en presidentsverkie zingen gehouden. Rugova, een schrijver, was de enige presi dentskandidaat in de verkiezin gen die door Servië als illegaal worden beschouwd. Hij heeft zich tot taak gesteld de bijna twee miljoen Albanezen in Kosovo te bevrijden van het juk van recht streeks Servisch bestuur. Amnesty vraagt om vrijlating zesduizend Algerijnse gevangenen ALGIERS - Amnesty International heeft vandaag om de vrijla ting verzocht van zo'n zesduizend gewetensgevangenen in Alge rije. De mensenrechtenorganisatie heeft in een memorandum zijn bezorgdheid geuit over willekeurige arrestaties, mishande ling en marteling van gevangenen en het doodschieten van on gewapende burgers. Het memorandum, gericht aan de Algerijn se junta, werd opgesteld nadat een delegatie van de mensenrech tenorganisatie een bezoek aan Algerije had gebracht. In februari werd de noodtoestand uitgeroepen nadat het Islamitische Red dingsfront (FIS) bij verkiezingen in januari dankzij het distric tenstelsel een grote meerderheid in het parlement veroverde. De verkiezingsuitslagen werden geannuleerd, duizenden FIS-aan- hangers gèarresteerd en in concentratiekampen in de woestijn opgesloten. Onlangs werd het FIS een verboden politieke partij. Ongeveer zesduizend mensen worden zonder officiële aanklacht of proces vastgehouden. Bij verscheidene demonstraties hebben veiligheidstroepen betogende burgers doodgeschoten. [JOSKOU De Russi- he president Boris Jelt- heeft gisteren gepro- erd zijn besluit om de jommunistische partij te jerbieden kracht bij te jetten door documenten vrij te geven waaruit blijkt lat de Sovjet-regering het internationale terrorisme ;eunde. [Het Russische constitutionele tof bekijkt vandaag of het de- _>et geldig is waarmee Jeltsin *ong jaar na de mislukte latsgreep van rechtse com- Imunisten de partij verbood en een groot deel van de bezittin gen aan Rusland liet toevallen. Jeltsin liet zijn belangrijkste juridische adviseur. Sergej Sjachraj, gisteren op een pers conferentie waarschuwingen uiten tegen de herleving van de communistische partij. Sjachraj maakte een docu ment van de KGB uit 1975 openbaar, waarin stond dat de geheime dienst in opdracht van de Sovjet-regering gewe ren en munitie had verscheept naar Palestijnse terroristen, zodat die aanslagen zouden kunnen plegen op Israëlische en Amerikaanse doelen „in de olieoorlog". Het Westen, waar Jeltsin steun zoekt voor zijn economische hervormingen, heeft Sovjet-re geringen er meermaals van be schuldigd dat zij in de jaren ze ventig en tachtig internationa le terreur steunden, maar do cumenten waaruit dat zwart op wit bleek waren tot nu toe nooit boven water gekomen. Sjachraj zei dat het document afkomstig was van het zoge naamde „speciale dossier", dat Jeltsin van oud-president Mi- chail Gorbatsjov heeft gekre gen. Het dossier bevat docu menten waarin de clandestie ne activiteiten van de commu nistische partij zijn neergelegd van de revolutie in 1917 tot in de jaren tachtig. De secretaris sen-generaal van de partij ga ven het dossier - zo'n een mil joen documenten - „recht streeks" aan elkaar door. De regering van Jeltsin begon vo rige week met de geleidelijke openbaarmaking en zal, bij een onderzoekstempo van tweehonderd documenten per dag, meer dan tien jaar nodig hebben om de erfenis te ver werken. Behalve de steün aan terroris ten en communistische partij en in het buitenland zouden de documenten ook „sadistische details" prijsgeven over de de portatie van etnische groepen door Stalin. Een Russische aanklager zei dat de Sovjet communisten geld gaven aan 109 gelijkgezinde organisaties over heel de wereld, wat de staatskas de afgelopen tien jaar zeker tweehonderd mil joen dollar (364 miljoen gul den) zou hebben gekost. Sjachraj zei dat de zitting van het hof ook zal aantonen dat de communisten zich tegen hun eigen volk keerden, door etni sche twisten aan te wakkeren, sociale misstanden te vergro ten en vrijheden in te perken. Conservatieve communisten in het Russische parlement en enkele neo-communistische partijen zijn Jeltsin een doorn in het oog, omdat zij met wisse lend succes ageren tegen de voortschrijdende armoede die het gevolg zou zijn van de eco nomische hervormingen van de president. IELGRADO Het door irvië geleide Joegoslavië leeft zich gedistantieerd an de bloedige strijd in osnie-Herzegovina, ken nelijk in een poging mo- [elijke harde sancties van iet Westen af te wenden. Het Joegoslavische presidium zei in een verklaring dat het ,zich distantieert van alle on aanvaardbare daden van ver schillende militaire formaties in Bosnië, waargnder de for- .maties van de Servische bevol- 1 king". Het riep de strijdende er partijen op „de bombardemen- l3: ten op Sarajevo en Mostar en de vernietiging van andere ste den en historische monumen ten onmiddellijk te stoppen". Het presidium voegde eraan toe dat het bereid was tot „maximale betrokkenheid om ongehinderd werken van de Verenigde Naties en andere in ternationale humanitaire orga nisaties zeker te stellen". Het riep op tot een onmiddellijke opheffing van een blokkade van het vliegveld van Saraje vo, dat in handen is van Servi sche troepen. Servie wordt be schuldigd van hulp aan op standige etnische Serviers in Bosnie-Herzegovina en Kroa tië. Het blokkeren van de hulpver lening aan Sarajevo, de felle bombardementen op de hoofd stad en de westelijke plaats Mostar, de aanvallen op inter nationale hulpverleners en het Servische offensief waarin tweederde van Bosnië is vero verd, hebben westerse landen ertoe gezet hardere sancties te gen Joegoslavië te overwegen. Het onlangs gevormde nieuwe Joegoslavië bestaat uit Servië en diens kleinere bondgenoot Montenegro. Onverrminderd Moslims en Kroaten hebben gisteren in de Bosnische hoofdstad Sarajevo de terug trekking van eenheden van het Joegoslavische leger uit drie kazernes verhinderd. De Moslims en Kroaten blokkeren de kazernes en eisen de wa pens terug die het leger op ille gale wijze van Bosnische mili ties heeft ontvreemd. De vijandelijkheden duurden ook gisteren onverminderd voort. Overdag bleef het rede lijk rustig in Sarajevo, maar gisteravond braken bij het na bijgelegen dorp Hadzici op nieuw zware gevechten uit tus sen enerzijds Serviërs en an derzijds Kroaten en Moslems. In de omgeving van Zvornik, Gorazde, Rogatica, Bosanski Samac en Pre ij dor werd even eens gevochten. In de Kroati sche kustplaats Zadar zouden Serviërs en Kroaten felle strijd geleverd hebben, waarbij 12 Kroatische soldaten om het le ven zouden zijn gekomen. w gaan onverminderd door. FOTO: AP v f f; v KAPITEIN ROB - DE ONDERWERELD VAN PROFESSOR LUPARDI 1155 - Ja, nu wordt het toch tijd, dat Rob hulp zoekt, want alleen kr'jgt hij Toon hier niet weg. Rob stelt zijn vriend gerust en gaat op on derzoek uit. Maar nergens is een mens te bespeuren, terwijl toch de Machines ononderbroken werken. Aarzelend loopt Rob een gang in; hij heeft Skip bij Toon achtergelaten. Aan het eind van de gang ziet Rob een lift. Hij opent de deur, stapt in en drukt op de bovenste knop. Pijlsnel schiet de lift omhoog en wanneer Rob de deur weer opent, staat hij in een ruime hal, vanwaar een gang naar buiten loopt. Dag licht! Hoera! En daar lopen mensen ook. Mensen? Rob duikt snel naar beneden. Want het zijn geen mensen die daar lopem. Het zijn pinguïns. Pinguïns met kopantennes. En op dat zelfde ogenblik flitst Rob een naam door het hoofd, die hem doet huiveren:'Lupardi! KABUL - De Afghaanse guer rillaleider Gulbuddin Hekma- tyar en minister van defensie Ahmed Shah Massoud hebben gisteren na overleg gezegd dat zij een einde zullen maken aan de veertien jaar durende bur geroorlog. Zij riepen op tot te rugtrekking v#n alle milities uit de hoofdstad Kabul en wil len binnen een half jaar vrije verkiezingen. Het zeven uur durende overleg had plaats in het kamp van Hekmatyar buiten Kabul. Mas soud, de belangrijkste guerril laleider die minister van de fensie werd nadat een islamiti sche regering op 28 april het roer overnam van de commu nisten, sprak van een histori sche gebeurtenis waarbij me ningsverschillen opzij zijn ge zet. Hekmatyar, die de ultra- fundamentalistische Hezb-i- Islami leidt, heeft geweigerd in de overgangsregering te gaari zitten, voordat de Oezbeken- militie van generaal Abdul Rashid Dostum Kabul heeft verlaten. Het was niet bekend of het gisteren bereikte be stand inhoudt dat de Oezbe- ken inderdaad uit de hoofd stad vertrekken. Eergisteravond kwam het tot beschietingen tussen de Oez- beken en de rebellen van Hek matyar in Zuid-Kabul. De ge vechten hielden ook maandag een tijdlang aan en eisten vol gens getuigen zeker achttien levens. De militie van Dostum steun de tot begin dit jaar de afgezet te president Najibullah, maar schaarde zich later achter Mas soud. Massoud en de interim regering hebben tot dusver ge weigerd aan Hekmatyars eisen toe te geven, omdat Dostums militie door de zijde van Mas soud te kiezen een belangrijke bijdrage leverde aan de val van het regime-Najibullah. Dos tum werd zelfs tot generaal ge promoveerd in het nieuwe isla mitische leger. Massoud is de leider van de Ja- miat-i-Islami, een beweging die qua militaire kracht onge veer even sterk wordt geacht als de Hezb-i-Islami. Dostums militie is cruciaal voor de over heersende positie van de inte rimregering in Kabul en het vertrek van de militie uit de hoofdstad zou vermoedelijk onmiddellijk leiden tot een grootschalig treffen tussen de Jamiat-i-Islami en de Hezb-i- Islami. Belgische spoorwegen staken 24 uur UTRECHT - De' Belgische spoorwegen gaan waarschijn lijk vanaf vanavond tien uur 24 uur lang plat. De christelijke vakbond doet niet mee, dus is het nog maar de vraag in hoe verre de stakingsoproep van de socialistische vakbond wordt opgevolgd. De staking treft het hele Belgische spoor wegnet. Ook het treinverkeer van en naar Parijs ligt stil. Ook wordt mo'gelijk het internatio nale treinverkeer met Neder land getroffen. De socialisti sche vakbond protesteert te gen de vermindering van de overheidssubsidies. Rio de Janeiro staat nu al in het teken van de conferenties. Maurice Strong, secretaris-generaal van de grote milieu-conferentie die volgende week begint, schudt de hand van het Braziliaanse opperhoofd Kan- hoop Caiapo. Op dit moment wordt namelijk de internationale volkerenconferentie gehouden. FOTO AFP DEN HAAG - Het teke nen van een 'Handvest van dë Aarde' tijdens de wereldmilieuconferentie in Rio die 3 juni begint is gesneuveld. Toch is ons kabinet niet ontevre den over de veel minder bindende 'Verklaring van Rio voor Milieu en Ont wikkeling' die in de plaats van het handvest is geko men. Het kabinet vindt de verkla ring een redelijk evenwichtig document. De relatie tussen milieu en ontwikkeling is er zo goed mogelijk in weergege ven, aldus de ministers Alders (milieubeheer) en Pronk (ont wikkelingssamenwerking). Wel vinden zij dat er iets te veel nadruk wordt gelegd op de mens als middelpunt van de Schepping. Alders acht het ze ker niet onmogelijk dat in Rio de discussie over het gehele document wordt heropend. Uitgangspunt is dat de verkla ring, zoals die nu voorligt, in ieder geval wordt aanvaard. In de verklaring zijn rechten en plichten van staten op het gebied van milieu en ontwik keling opgenomen. Het eerste artikel stelt het recht van de mens op duurzame ontwikke ling centraal: „De mens heeft recht op een gezond en pro- duktief leven in harmonie met de natuur". Geld Overeenstemming is er in gro te lijnen ook over Agenda 21, maar nog niet over de financië le uitvloeisels daarvan. Agen da 21 is een zeer lijvig actie plan voor het wereldwijd ver beteren van het milieu. Minis ters Alders verwacht dat de on derhandelingen in Rio vooral zullen gaan over de financiële kant van het actieplan. Om alle programma's in het plan uit te voeren zou volgens ruwe schattingen jaarlijks 500 tot 600 miljard dollar nodig zijn. Premier Lubbers heeft de ge noemde bedragen onlangs sterk gerelativeerd. De geïn dustrialiseerde landen beste den thans ongeveer gemiddeld 0.35 procent van hun Bruto Na tionaal Produkt aan ontwikke lingssamenwerking. Dat is on geveer 55 miljard dollar dit jaar. Zouden die landen dat be drag opvoeren tot de ruim twintig jaar geleden al in de VN afgesproken norm van 0,7 procent, dan is er op jaarbasis volgens Lubbers al 110 miljard beschikbaar. Nederland is ove rigens een van de weinige lan den die wel aan de nor-m vol doet. Als 'bruidsschat' voor Rio heeft het kabinet in fasen (1995-2000) 500 miljoen gulden extra uitgetrokken voor de aanpak van internationale mi lieuproblemen. Het heeft daar aan wel de voorwaarden ver bonden dat ook andere landen hun bijdrage verhogen en dat het geld wordt besteed aap concrete projekten. Recordontvangst Rio de Janeiro houdt zich druk bezig met de logistieke proble men rond de recordontvangst van de wereldleiders. Voorlo pig heerst nog anarchie. Hoe moeten de 20.000 bezoekers verdeeld worden over de 12.000 hotelkamers? Zullen de telefoon- en telexverbindingen voor de 2.500 journalisten op tijd gereed zijn? Zal Global Fo rum, de alternatieve conferen tie voor particuliere organisa ties, niet al voor het begin fail liet zijn? Het is maar een klei ne greep uit de problemen. Be veiliging heeft een hoge priori teit gekregen sinds de Brazili aanse miljoenenstad de afgelo pen weken is geteisterd door bewoners van de talrijke slop penwijken (favelas) die tiental len supermarkten leegplun derden. DEN HAAG De Europe se Gemeenschap moet een grotere rol spelen in het vredesproces in het Midden-Oosten. Dat heeft Hanan Ashrawi, de woord voerster van de Pale stijnse delegatie bij de vredesbesprekingen tus sen Israël, zijn Arabische buurlanden en de Palestij nen, gisteren in Den Haag meegedeeld Hanan Ashrawi en Nabil Shaath, een politiek adviseur van PLO-leider Yasir Arafat, hadden maandag een ontmoe ting met minister Van den Broek van buitenlandse zaken. Volgens Ashrawi kan er geen sprake zijn van „een echt vre desproces als de EG daarbij niet is betrokken". De Twaalf zouden op gelijke voet als de „co-sponsors", de Verenigde Staten en Rusland, bij de on derhandelingen moeten wor den betrokken, aldus Ashrawi. Ook Shaath pleitte voor een uitbreiding van de rol van de EG en wees daarbij op de ge meenschappelijke belangen van Europa en het Midden- Oosten met name op het ge bied van veiligheid. Israël blokkeert de pogingen om de EG een grotere rol te laten spe len. maar dat land mag dat niet op eigen houtje tegenhouden, aldus de Palestijnse woord voerster. Als concrete resulta ten in het vredesproces over het Midden-Oosten ontbreken, dan zal de kans op geweld toe nemen, zo hebben Ashrawi en Shaath de Nederlandse be windsman laten weten. Ook vroegen zij aandacht voor de gevolgen van de verslechte rende situatie in de bezette ge bieden en de voortzetting van het Israëlische nederzettin- genbeleid. Na een gesprek vandaag met leden van de commissie bui tenlandse zaken van de Twee de Kamer vertrekt de delega tie. BRUSSEL - De Navo mag als eerste gebruik maken van kernwapens om een einde te maken aan een oorlog. Dit staat in een vertrouwelijk document over de nieuwe mili taire strategie van de Navo die eind vorig jaar op de top in Rome is overeengekomen. De strategie gaat ei-van uit dat de Navo toekomstige conflicten op eigen voorwaarden moet winnen. Hiertoe kan worden overwogen kernwapens af te vuren op militaire doelen in- het vijandelijk gebied. De af schrikwekkende werking van kernwapens is de basis van de hele Navo-strategie. De kern wapens blijven onder strikte politieke controle. Kernwa pens moeten selectief worden gebruikt tegen militaire doe len, bij voorkeur ir> vijandelijk gebied, aldus het documeht waarin de militaire strategie wordt uitgewerkt voor de con ventionele en nucleaire strijd krachten in het tijdperk na de Koude Oorlog.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5