Ook Hirsch Ballin denkt aan twee gevangenen in cel NCB: „Kortere procedure nodig voor verkrijgen van Nederlanderschap li „Het niveau in onze boeken is te laag BINNENLAND Mr. Asscher weg als rechtbankpresident Topdrukte voorzien in Hemelvaartweekeinde Nederlands beleid rond aids en hemofilie veroordeeld „Vrouwenbond CNV heeft bestaansrecht" Groen Links haalt basis uitkering uit de vrieskast Prikacties bij grens met België Milieu-activisten in actie tegen Mitsubishi EXAMENS 1992 CfiidóeSowiant DINSDAG 26 MEI 1992 AMSTERDAM De Amsterdamse rechtbankpre sident mr. B.J. Asscher (67) zal in mei volgend jaar vervroegd zijn functie neerleggen. Rechters mogen in principe tot hun 70ste jaar werken maar Asscher die dan 68 jaar zal zijn, wil eerder stoppen. In mei volgend jaar is Asscher precies tien jaar president van de Amsterdamse rechtbank. Daarvoor was hij zes jaar vice-president bij deze rechtbank. Asscher werkte van 1952 tot 1968 als advocaat en koos daar na voor de rechterlijke macht. Naast zijn functie als rechtbankpresident heeft Asscher een aantal ne venfuncties. Hij is onder meer voorzitter van de to neelgroep Amsterdam en van de Commissie van Beroep van de Koninklijke Nederlandse Biljart bond. Ook is hij bestuurslid van het Nederlands Ar bitrageinstituut en van de Stichting Maatschappij en Politie. Hij neemt op 2 mei 1993 afscheid. LEIDSCHENDAM Blijft het weer goed, dan bezoe ken ongeveer een miljoen buitenlanders Nederland ge durende het Hemelvaartweekeinde. Eenzelfde aantal Nederlanders gaat eveneens op stap. Van hen trekken er 750.000 op uit in eigen land. De rest gaat de grens over, zo verwacht het Nederlands Bureau voor Toeris me (NBT). Eén van de grote publiekstrekkers is de Flo- riade. Daar verwacht men tussen 28 en 31 mei ongeveer 80.000 bezoekers. Volgens opgaven van de VVVs in Noord- en Zuid-Holland, Utrecht, Amsterdam en Den Haag zijn de hotels in de Hemelvaartperiode goed tot zeer goed bezet. De hotelbranche in het hele land heeft volgens het NBT niet te klagen. Toch zal het publiek vooral campings opzoeken en uitstapjes naar recreatie voorzieningen in de buitenlucht maken. Nu al blijken campings in het zuiden, Drenthe, Flevoland en Overijs sel zeer goed bezet. UTRECHT/DUBLIN - Het beleid van de Nederlandse regering om geen Financiële tegemoetkoming te bieden aan mensen die via bloedtransfusies besmet zijn geraakt met het aidsvirus HIV is scherp veroordeeld door de Europese hemofilie-verenigingen. Die veroordeling kwam aan het eind van een driedaags congres in Dublin. De Europese verenigingen constateren dat binnen de Europese Gemeenschap alleen de regeringen van Nederland, België en Portugal het verzoek om een financiële tegemoetko ming tot nu toe afwijzen. De bewindslieden Kok (financiën), Hirsch Ballin (justitie) en Simons (volksgezondheid) voelen niets voor zo'n schadevergoeding omdat die een „niet te onder schatten precedentwerking zou hebben", zo stelden zij op 15 mei in een nota. Wel komt er in Nederland een garantiefonds dat de verzekeraars compenseert voor uitkeringen na overlijden van verzekerde hemofiliepatiënten bij wie aids de doodsoorzaak is. De Europese hemofilie-verenigingen verwachten al met al dat de weigering van de Nederlandse overheid gaat leiden tot langduri ge en kostbare juridische procedures. [sri ne IAV UTRECHT Vrouwen die zijn aangesloten bij^pren vakcentrale CNV zien het nut wel in van een apan Pste vrouwenbond. Omdat er regelmatig geluiden op 5e a gaan met de vraag of een aparte vrouwenbond rt>°r zin heeft, heeft de Vrouwenbond CNV-bond de n* sche ningen gepeild. De ondervraagde vrouwen noem God' als „meerwaarde" van zo'n bond vooral het behaiti sra' gen van vrouwenbelangen. De Vrouwenbond Cffl iet heeft dus bestaansrecht, aldus het vandaag gepr*. Wet senteerde onderzoek. De Vrouwenbond CNV heej herverdeling van betaald en onbetaald werk ho^ sche op de agenda staan. De bond zal collega-bonden^ m°ri de huid blijven zitten. En discussies over het op »'an heffen van de Vrouwenbond CNV tolereert voor# uid' ter M. Mondriaan niet, zo waarschuwt ze. De vo«. óer zitter is van plan haar CNV-collega's met het rap !eW( port „om de oren te slaan". Idoor PAUL KOOPMAN DEN HAAG - Om het so ciale stelsel in Nederland betaalbaar te houden moeten de uitkeringen niet omlaag, zoals CDA en WD voorstaan, maar juist omhoog. Wel moeten veel meer mensen aan het werk, liefst in deeltijdba nen. Deze visie ontvouwt de werkgroep 'sociale ze kerheid' van de partij Groen Links in haar giste ren gepresenteerde rap port 'Tijd voor zelfstan digheid'. In het rapport pleit de werk groep voor de toekenning van een basisuitkering van 925 gulden per maand voor ieder een boven de 21 jaar, óók als de partner reeds een inkomen heeft. Arbeidsongeschikte vijf tigplussers, langdurig werklo zen, alleenstaande ouders en alleenwonenden hebben recht op een toeslag. De extra kosten van het nieuwe systeem becij fert Groen Links op zo'n vijf miljard gulden in het eerste jaar van invoering. Economische zelfstandigheid en een solidaire inkomensver deling staan centraal in de nota, zette werkgroep-voorzit ter Marianne Spierings giste ren uiteen. „Ons huidige stel sel is gebaseerd op het verou derde kostwinnersprincipe, waarbij de man hard werkt en een vrouw thuis heeft om de overhemden te strijken. Maar we leven nu in een tijd waarin in principe iedereen voor zich zelf moet kunnen zorgen. Van daar ook ons voorstel om de uitkeringsrechten vergaand te individualiseren". Groen Links wil zijn nieuwe stelsel financieren via een gro tere deelname aan de arbeids markt en eventueel via gerin ge verhoging van belastingen en premies. De extra banen zouden vooral gecreëerd moeten worden via herverde ling van arbeid (arbeidstijdver korting tot 32 uur per week in 1998). Reclasserings- ambtenaar verdacht van meer ontucht DEN BOSCH - De Eindho- vense reclasseringsambtenaar I. van S. (49) wordt ervan ver dacht dat hij met nog meer aan zijn zorg toevertrouwde cliën ten ontucht heeft gepleegd. De strafzaak tegen Van S. die op 25 juni zou plaatsvinden gaat in verband daarmee niet door. Eind 1990 werd Van S. door een van zijn cliënten, een jon ge Eindhovense crimineel, zeer ernstig mishandeld. Na zijn aanhouding verklaarde de Eindhovenaar dat Van S. hem toezeggingen zou hebben ge daan in ruil voor bepaalde sek suele diensten. Later werd be kend dat de reclasseringsamb tenaar zich ook tegenover een buitenlandse jongen die het land dreigde te worden uitge zet, op soortgelijke wijze zou hebben uitgelaten. DEN HAAG Ook minis ter Hirsch Ballin van justi tie sluit niet uit dat in de nabije toekomst twee ge vangenen in één cel moeten worden geplaatst als oplossing voor het te kort aan celruimte. Een woordvoerder van het de partement heeft dit gisteren bekendgemaakt naar aanlei ding van de noodkreet van de Amsterdamse politiechef Nordholt en de steun die deze heeft gekregen van CDA-voor- ziter Van Velzen en CDA-frac- tievoorzitter Brinkman. Hirsch Ballin zal op Prinsjes dag een pakket van maatrege len aan de Tweede Kamer aan bieden om het tekort aan cel len tegen te gaan. Volgens zijn woordvoerder zal de minister alle mogelijkheden onderzoe ken. Daarvan is de plaatsing van twee gevangenen in één cel er een. Ook oplossingen als het plaatsen van gedetineer den in celcontainers en leeg staande kazernes zullen wor den onderzocht. Eerder dit jaar moest staatsse cretaris Kosto van justitie in de Tweede Kamer toegeven dat het cellentekort ondanks extra uitbreiding nog steeds bestaat. In 1991 nam het aantal cellen met driehonderd toe. Achteraf blijkt de behoefte echter met zeshonderd te zijn gegroeid, waarbij nog niet eens rekening is gehouden met de cellen die gereserveerd worden voor 'be waring' van vreemdelingen die over de grens gezet zullen wor den. Kosto voorspelde dat de geplande uitbreiding van het gevangeniswezen, waarvoor in het regeerakkoord 120 miljoen gulden extra was uitgetrokken niet voldoende zou zijn. Commissaris Nordholt beves tigde vorige week Kosto's voorspelling. In de eerste vier maanden van dit jaar moesten in Amsterdam tussen de vier en vijfhonderd verdachten worden vrijgelaten, omdat jus titie niet over voldoende cel ruimte beschikt. Dat komt vol gens het openbaar ministerie in de hoofdstad neer op maar liefst 45 procent van het aantal verdachten. Nordholt en ook burgemeester Van Thijn heb ben aangedrongen op een snel le oplossing. De beide be windslieden van justitie ne men hun noodkreet serieus, al dus de woordvoerder van het ministerie. BRUSSEL De Belgische douane-expediteurs hebben gisteravond besloten hun lan delijke blokkade-actie aan de grenzen te beëindigen en zou den vandaag overgaan op pri kacties. De blokkades van de expediteurs die aan de gren zen met Nederland, Duitsland en Frankrijk voor veel opont houd zorgden, heeft voor de actievoerders nog niet het ge wenste resultaat opgeleverd. De circa 4000 medewerkers van de expeditiekantoren drei- gen eind dit jaar bij het weg- vallen van de binnengrenzen hun baan te verliezen. Zij wil len van de regering concrete maatregelen voor een sociaal plan voor het overtollige perso neel. UTRECHT - Het Neder lands Centrum voor Bui tenlanders (NCB) pleit voor een kortere procedu re voor het verkrijgen van het Nederlands staatsbur gerschap. Volgens de NCB bestaat onder allochtonen grote belangstel ling voor het aannemen van de Nederlandse nationaliteit, maai- de lange, ingewikkelde procedure schrikt hen af. „Er zitten veel te veel schakels in de procedure die soms wel twee jaar duurt. Als allochto nen het staatsburgerschap bij het gemeentehuis zouden kunnen aanvragen, is de weg veel korter en eenvoudiger". aldus de woordvoerder. Premier Lubbers heeft buiten landers die ten minste vijfjaar legaal in ons land wonen, opge roepen zich te laten naturalise- ren tot Nederlander. „Wij on dersteunen de oproep van Lubbers, maar veel buitenlan ders kennen de voordelen van naturalisatie niet. In een voor lichtingscampagne zou duide lijk moeten worden gemaakt schi in I dat het staatsburgerschap hu rechtspositie danig versterk! j Niet alleen in Nederland, mas jen buiten de grens: ook al woon) al vijfentwintig jaar in Nede: land, als je de grens overga: met een Marokkaans of Turk paspoort, heb je nauwelijks h wegingsvrijheid", aldus woordvoerder het NCB. Actievoerders demonstreren voor de deur van Mitsubishi Nederland in Rotterdam. FOTO: ANP ROTTERDAM Enige tientallen milieu-activisten hebben gis teren tijdens een protestactie voor het kantoor van de Japanse handelsonderneming Mitsubishi in Rotterdam opgeroepen tot een boycot van produkten van het concern. Volgens de Vereni ging Milieudefensie is het concern door zijn belangen in de han del in tropisch hardhout direct medeverantwoordelijk voor de vernietiging van tropische regenwouden, onder andere in Malay sia. Milieudefensie verwijt Mitsubishi ten onrechte goede sier te maken met een milieuvriendelijk bedrijfsbeleid. Volgens de ver eniging presenteert het concern zich deze week tijdens een bij eenkomst van het internationale bedrijfsleven in Rio de Janeiro ten onrechte als een lichtend voorbeeld voor andere bedrijven. SUSKE EN WISKE - DE SCHERPE SCORPIOEN f flarokko. land van mun voorrade- 1 k renHere J tonez I 2al voor andere keer run Land van voorvaderen 1 moet hel nog even ronder jou stellen UT LA ATM 2HT HH HATVUM1X UI HFT tlMOAKAAtti Standaard Uitgeverij/Wavery Productions VOORBURG - Hij noemt het „een toevals treffer op de valreep". A. Koot, leraar Grieks aan het Voorburgse St. Maartenscollege, voorspelde wat het te vertalen fragment bij het zwaar uitgevallen exa men van gisteren zou zijn. Op strenge toon vertelt hij: „Het. stuk is de scharnier in de Ilias van Homeros, het on derwerp van dit jaar. Het is een topper in de wereldlitera tuur; een favoriet stuk van mij. Ik vond het ook jammer dat het niet hoorde bij de te bestuderen literatuur". Daar door voorvoelde 'oude rot' Koot dat 'zijn' passage de ver taalopdracht zou vormen. Koot is een gelukkig mens en bepaald niet door zijn toe valstreffer. „Heerlijk, het was de laatste keer. Ik mag niet verder. Maar dat is niet erg: na 33 jaar op het Maartens en een paar jaar op andere scho len kijk ik uit naar de vrij heid". Wat hij gaat doen? „Eerst niets en daarna zet ik dat genoeglijk voort". Het aantal examenklanten waarover hij de zorg had, geeft aan dat het hangen en wurgen is met het Grieks. „Acht, maar ik heb er jaren bij gehad met twee kandida ten". Hij wordt niet boos bij de vraag waar je Grieks nou eigenlijk voor nodig hebt. „Nergens voor. De leerlingen worden in de eerste jaren en thousiast. Dat moet je vast houden, dan kiezen er een stel het vak". Toch laat hij zijn vak bij zijn afscheid als leraar niet als oud vuil achter. „In de Griekse cultuur liggen de wortels van onze bescha ving. Het is een belangrijke taal voor de wetenschap. Mijn lijfspreuk is: 'In de weten schappelijke terminologie is alles Latijn voor hen die geen Grieks kennen'. Schrijf dat maar op". Opzoeken Zijn kroost heeft veel werk, vooral aan de 25 vragen. Thuis hebben ze Griekse tek sten, Nederlandse vertalin gen en secundaire literatuur over Homeros, de Ilias en de betreffende tijd bestudeerd. „Bij de vragen had ik geen tijd om na te denken", ver slaat Els de Gussem na afloop het leed. „Ik was er langer dan de bedoelde anderhalf uur mee bezig en maar net op tijd klaar met de vertaling". Ook Saskia Kruse had het druk. „Niet moeilijk, maar je moest zoveel opzoeken in de tekst", schetst ze. Hoewel ze pas om 11.00 uur aan de ver taling van 20 regels begon, raakte ze niet in paniek. „Ik heb niet geraffeld, al was de tekst lastig". Koot is best te spreken over de nieuwe opzet van het examen. „Nu wordt de leerling gedwongen diep in te gaan op de stof'. Een veel groter deel van de 240 eindexaminandi die het Maartens met een diploma probeert af te leveren doet 's morgens in de apart lig gende, op eigen kosten ge bouwde spellenhal verwoede pogingen een behoorlijk Ne derlands opstel af te leveren. Na afloop zitten de havo-leer lingen op het door de school ingerichte terras vrolijk na te praten onder het genot van koffie en cake. Uit drie meis jeskelen klinkt dat het ge schrijf is meegevallen. Vol gens Marusha Lots zat er nauwelijks een behoorlijk on derwerp bij. Ze nam het on derwerp over bejaarden. „Ik heb gezegd dat je ouderen niet moet wegstoppen zoals oude schoenen. Dat ze best wat waard zijn", meldt ze met 'overtuiging. Ook Yvette Speelman had „te weinig keus". Ze nam 'Dag pa en ma', over werkende ouders. „Ik had zeker voldoende woorden, ja ik heb ze geteld. Ik heb geschreven dat de zorg voor kinderen vroeger beter was. Nu zijn kinderen veel zelfstandiger en kleine kinderen hebben een grotere mond dan ik vroeger". Mir jam Kruse raakte haar ei kwijt in het onderwerp over regels op school. „Na zes jaar ervaring weet je daar wel wat over te melden". Oppervlakkig Leraar Thijs Veraart is na af loop enthousiast over het A- onderdeel, waarbij aan de hand van citaten een betoog over 'werken naast school' moest worden opgebouwd. „Ik ben een voorstander van een gedocumenteerd opstel; maar veel leerlingen slaan de A-opdracht over omdat er nogal wat moet worden zen voor er met schrijven kan worden begonnen". Bij de be oordeling van de 'gewone' op- steltitels klinkt een angst door voor te oppervlakkige verhalen. 'Een dagje spijbe len' is hem te vrijblijvend. „Bejaarden zal meisjes aan spreken, moderne oorlogvoe ring zal veel jongens aange trokken hebben", denkt hij. 'Popconcert, kick of kwelling' vindt hij goed. „Dicht bij huis en gelukkig geen voetbal". Zowel havo als vwo krijgt 's middags wiskunde B te maken; de mavo-leerlingen ploeteren in de wat warme hal met de biologie-opgaven. Docente Ten Bosch is rond vier uur redelijk te spreken over biologie. „Al was het deze tweede keer dat er open vragen en meerkeuzevragen waren moeilijk aan te geven wat de leerlingen konden verwachten. Het aantal open vragen viel me tegen". Het niveau van het C-examen vindt ze goed, „maar ik miste het onderdeel zenuwstelsel. Aan de andere kant is het examen minder abstract dan voorheen". In het D-examen zitten „de grote stukken tekst bij de vragen" haar dwars. „Toets je nou lees vaardigheid of biologie?", vraagt ze zich af. De denkvra- gen, waardoor er moet wor den 'gespeeld' met de stof, vallen de leerlingen tegen. Wiskunde is een klein tra nendal. Lorna Oosterbaan en Isabel Kalse, die vorig jaar zakten en nu wiskunde in de oude vorm doen, komen w weg. „Makkelijk vergeleken met vorig jaar", oordelen ze getweeën. „Ze willen ons ze ker weg hebben". Danny de Jong vindt wiskunde-B pit tig. „Dingen die je niet ver wacht: weinig sinussen en co sinussen en veel meetkunde'. Collega Remco brult dat het simpel was. Bij de discussie om half vijf, als de rest uit de zaal komt, blijkt dat onzeker heid troef is. De vwo'ers ploe teren stuk voor stuk tot het bittere eind. „Het was moei lijk, veel, ze vroegen vage dingen en het was niet in overeenstemming met wat we hebben gehad. Het niveau van de sommen in onze boe ken is gewoon te laag. Maar ik slaag wel", vat Edwin Kor ving samen. Goede antwoorden examenvragen Hieronder volgen de goede antwoorden van de meerkeuze-op- gaven van de centrale schriftelijke eindexamens lbo, mavo en wo, gehouden op vrijdag 22 mei. De gegevens zijn verstrekt door het Centraal Instituut voor Toetsontwikkeling (CITO), verantwoordelijk voor toetsontwikkeling voor de produktie van de examens. gele. VWO Engels 1 B 2 B 3 A 4 B 5 A 6 A 7 C 8 A 9 A 10 D 11 A 12 A 13 C 14 B 15 A 16 A 17 B 18 c 19 A 20 B 21 B 22 C 23 B 24 D 25 C 26 B 27 D 28 B 29 C 30 A 31 C 32 B 33 B 34 C 35 A 36 C 37 B 38 B 39 A 40 A 41 B 42 B 43 B 44 B 45 B 46 C 47 B 48 C 49 C50A. LBO (C) MAVO (C) Duits B 10 D IC 2 C 3D 4 B 5 B 6 A 7 C 8 A 9 11 A 12 C 13 B 14 B 15 C 16 A 17 C 18 C 19 C 20 D 21 C 22 B 23 C 24 A 25 C 26 B 27 c 28 D 29 D 30 D 31 A 32 C 33 A 34 A 35 c 36 D 37 A 38 C 39 B 40 D 41 B 42 B 43 C 44 A 45 c 46 C 47 A 48 D 49 C50B. LBO (D) MAVO (D) Duits IC 2 A 3 A 4 C 5 B 6 A 7 A 8 B 9 C 10 B 11 C 12 A 13 C 14 B 15 C 16 D 17 D 18 D 19 A 20 C 21 A 22 B 23 B 24 B 25 C 26 C 27 B 28 A 29 B 30 D 31 B 32 A 33 C 34 D 35 C 36 C 37 A 38 B 39 C 40 A 41 B 42 C 43 A 44 C 45 A 46 B 47 A 48 B 49 D50 C.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4