£eid£C Bowumt CDA wil aanpassing wet basisvorming Einde conflict zorgsector door verhogen premie met zes gulden Opluchting: géén nieuw eindexamen geschiedenis Topdrukte „Prince in Het Paard" Japan weer grootste crediteur Italië's president Scalfaro wil ruimere bevoegdheden li r 14 Dagen Grati? Ceidóe&HMCi/nt DINSDAG 26 ME11992 20 PAGINA'S in twee katernen GEESTELIJK LEVEN ^reformeerden uit t hele wereld aderen in Athene in nATTtnni Rob Witschge vervangt zijn eblesseerde broer Richard LEIDEN OMGEVING Flora Rijnsburg legt uitbreiding even stil van Maanen: de 'iet Mondriaan van het ballet nt STELIJK LEVEN/OPINIE ,i NENLAND TENLAND k e >RT d JEN/REGIO NSTVERLENING B ST/RTV ne f PROGRAMMA'S d ft ER'PUZZEL'MENU De 'da el losgeld Anthony Clerck boven water Zijl ISSEL - In Belgisch-Lim- is voor het eerst een klein van het losgeld opgedo- dat begin maart werd be- P d om het ontvoerde jonge- Anthony De Clerck vrij te [en. Er zijn opnieuw vier .sen aangehouden. De fa- 1 e De Clerck betaalde 270 oen frank losgeld, in vier imde valuta. De bankbiljet- n waren bewerkt met chemi- "ïf om bij uitgifte ervan de e"s [elijke daders of betrokke- te kunnen opsporen. On- dellijk na de vrijlating van hony De Clerck werden al mannen aangehouden. In al zitten nu acht verdach- in de gevangenis. Geen hen heeft tot op heden een entenis afgelegd. Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25349. Losse nummers 1,50. Heldere nacht met een mini mumtemperatuur van onge veer 10 graden. Overdag zon nig, tegen de avond in het zui den van het land mogelijk een onweersbui. Middagtempera- tuur rond 24 graden. Oosten wind, in het binnenland matig of vrij krachtig, kracht 4 a 5, aan de kust en op het IJsselmeer krachtig, 6. Burgemeester trekt eigen winnend lot DE WIJK - Burgemeester L. de Beij van De- Wijk blijft goed voor opvallende gebeurte nissen. Na de onopgeloste diefstal van de burgemeestershamer won hij het afgelopen weekeinde de hoofdprijs in een loterij van de plaatselijke handelsvereniging. Curieus genoeg verrichtte de burgervader zelf de trekking. Uit duizenden loten trok hij zijn eigen exemplaar bij de eerste de beste greep als winnend lot. De Beij kreeg een waarde bon van 750 gulden, die hij mag besteden bij een plaatselijke kledingwinkel. De burge meester wilde de prijs weigeren, maar het bestuur van de handelsvereniging wilde daar niets van weten. „De trekking is eerlijk verlopen. Ook de burgemeester heeft inko pen in De Wijk gedaan en maakt dus kans op een prijs", is de mening van het bestuur. Johan Polak overleden ARNHEM - De uitgever, columnist en tekstschrijver Johan Polak is afgelopen nacht op 63-jarige leeftijd aan een hart aanval overleden. Johan Polak is vooral bekend geworden om zijn samenwer king met Gerard Reve. In de jaren zestig fungeerde Polak als zijn privésecretaris en impresario. Onlangs nog kwam Polak in het nieuws omdat hij zich verzette te gen de veiling en openbaarmaking van de brieven die hij en Reve elkaar schre ven. Polak bouwde in zijn actieve uitge- verstijd een fonds op dat bestond uit uit gaven van klassieke Nederlandse au teurs, maar ook Griekse en Romeinse schrijvers. In 1988 werd hem hiervoor een eredoctoraat verleend. Op 26 juni zou Polak de Zilveren Anjer uitgereikt krijgen voor zijn bijdrage aan de Neder- FOTO: SP landse cultuur. DEN HAAG Prince geeft morgen nacht een concert in Het Paard aan de Haagse Prinsegracht. Dat zegt Ge rard van den IJssel eindredacteur muziek van de Haagse lokale omroep Lokatel. Het optreden sluit aan op zijn eerste Ahoy'-concert in Rotter dam. Prince hoopt in Den Haag om 00.00 uur te beginnen. Volgens Van den IJssel wordt het concert tussen 12 en 2 uur 's nachts rechtstreeks via Lokatel uitgezonden. Prince, slaapt tijdens zijn verblijf in Nederland in het Haagse Hotel des Indes en heeft inmiddels een reputatie op het gebied van nachtconcerten. Zo stond hij tij dens zijn 'Lovesexy'-tournee ook plotseling in Het Paard. Vlucht afgebroken na klachten over service COLOMBO Een gecharterd vliegtuig, dat onderweg was van de Sri Lankaanse hoofdstad Co lombo naar Japan is gisteren een uur na het opstijgen terugge keerd. Enkele van de 247 Japanse passagiers hadden geklaagd over de service aan boord. Volgens de_ klagers was de service het geld niet waard, dat ze voor de vlucht hadden betaald. Dat meldde Air Lanka in een persverklaring. Omdat het geschil aan boord niet opgelost kon worden keerde het toestel om, aldus de nationale luchtvaartmaatschappij van Sri Lanka. Het toestel steeg later met acht uur vertraging voor een tweede keer op. TOKYO - Japan is vorig jaar weer de grootste crediteur ter .wereld geworden. Netto had Japan eind 1991 het recordbe drag van 383,1 miljard dollar te vorderen op het buitenland, zo heeft het ministerie van finan ciën in Tokyo vandaag laten weten. In 1990 had Japan 328,1 miljard dollar in het buiten land uitstaan. In 1989 was Ja pan ook de grootste crediteur, maar in 1990 was Duitsland 's werelds grootste schuldeiser. Optimisme over bereiken akkoord DEN HAAG - De fractie van het CDA in de Eerste Kamer heeft staatssecre taris Wallage vandaag op nieuw gevraagd om zijn mondelinge toezeggingen van vorige week vast te leggen in de wet op de ba sisvorming. Met name de toezeggingen voor het ne- venvestigingsbeleid, waarbij kleine scholen verder kunnen als depen dance van een scholenge meenschap, moeten via een wetswijziging in de wet worden vastgelegd, al dus de fractie. „Scholen moeten rechten kun nen ontlenen aan de wet, niet aan mondelinge toezeggingen van de staatssecretaris", zo verklaarde een woordvoerder van de CDA-fractie vanmor gen. Overigens gaan die toe zeggingen de CDA'ers boven dien niet ver genoeg. Wallage stelde vorige week dat een voortbestaan als nevenvesti ging mogelijk is als de bestu ren van de daarbij betrokken scholen de intentie uitspreken tot bestuurlijke samenwer king. De CDA-fractie vindt dat er een nog verdere versoepe ling in de wet mogelijk moet zijn. „Als de staatssecretaris daarmee niet akkoord gaat, moet hij er rekening mee hou den dat dit een essentieel punt is voor ons standpunt ten op zichte van de hele wet op de basisvorming", aldus de woordvoerder. Wallage heeft tot nu toe geweigerd zijn wet aan te passen. Overigens was vanmorgen de verwachting dat als Wallage bij die weigering blijft het CDA, ondanks alle dreigementen te gen de wet te stemmen, deze uiteindelijk toch zal aanvaar den. Die verwachting is onder meer gebaseerd op uitlatingen van fractieleider Kaland gis teravond, na afloop van het fractieberaad. Hij zei dat het CDA „opgewekt en eensge zind" het debat zou ingaan. Op de vraag of er aan het eind van het debat nog een staatssecre taris van onderwijs zal zijn ant woordde Kaland met een ferm „natuurlijk wel". Staatssecretaris Wallage kwam het CDA vorige week niet alleen tegemoet op het punt van de nevenvestigingen. Hij deed ook de toezegging dat te kleine lbo- en mavo-scholen voorlopig worden gevrijwaard van opheffing. Enige voor waarde is dat ze blijven zoeken naar samenwerking met scho lengemeenschappen en nog als enige school in de verre omtrek die bepaalde onder wijsvorm garanderen. Wallage meende met die toezegging voldoende tegemoet gekomen te zijn aan de bezwaren van het CDA, dat vreest voor „kaal slag" in het lbo- en mavo-on derwijs op het platteland als de opheffingsnormen stringent werden gehanteerd. Idoor veel formeler is ingesteld, AART HEERING maar ook omdat hij een ver- klaard tegenstander is van zijn ROME - Onder indruk van de voorganger op het gebied van aanslag op maffia-bestrijder de staatkundige hervormin- Giovanni Falcone hebben de gen. Cossiga is van mening dat Italiaanse politieke partijen de grondwet zo snel mogelijk besloten tot een demonstratie moet worden gewijzigd om Ita- van besluitvaardigheid. Gis- lië om te vormen tot een presi- teravond werd bij de zestiende dentiële republiek waarin het De 74-jarige Oscar Luigi Scalfa- stemming met grote meerder heid de christendemocratische kamervoorzitter Oscar Luigi Scalfaro gekozen tot negende president van de Republiek Italië. Aan de verkiezing is een dag van onderhandelingen vooraf gegaan. Na de uitdaging van de maffia van het afgelopen weekeinde waren de meeste parlementariërs het erover eens dat er een einde moest komen aan het beschamende schouwspel van verdeeldheid en besluiteloosheid dat al vijf tien stemmingen lang duurde. De 74-jarige, uit het Noorditali- aanse Novara afkomstige Os car Luigi Scalfaro is al kamer lid sinds 1946. Hij is meerma len staatssecretaris geweest en drie keer minister: respectie velijk van verkeer, onderwijs en binnenlandse zaken. Eind vorige maand is hij gekozen tot voorzitter van de kamer van afgevaardigden. Scalfaro is een conservatieve katholiek die door zijn onafhankelijke opstelling echter altijd een eenling is gebleven binnen de uit clans, klieken en stromin gen opgebouwde DC. Als president zal Scalfaro vol ledig tegengesteld zijn aan Cossiga. Niet alleen omdat hij Kaarten De selectiespelers van het Nederlands voetbalelftal Dennis Bergkamp (midden), Aron Winter (links), Frank de Boer (rechts) en Brian Roy (op de rug gézien) ontspannen zich in Noordwijk met een kaartspel. Morgenavond staat de oefeninterland van Oranje tegen Oostenrijk op het programma. FOTO: STEPHEN EVENHUIS ZOETERMEER Met een bij drage van nog geen zes gulden per maand van iedere Neder lander kan het cao-conflict in de zorgsector worden opgelost. Dit stelt de FNV-bond AbvaKa bo in een gisteren gepresen teerd plan van aanpak voor de cao's in de zorgsector De AbvaKabo noemt dit be drag bij een nieuw cao-bod van de bond aan de vooravond van het debat in de Tweede Kamer over het steeds heviger wor dende arbeidsconflict in de zorgsector. De bond biedt nu een tweejarige cao aan met in 1992 een loonsverhoging van 4,5 procent en volgend jaar 4 procent. Die loonsverhogingen moeten volgens de AbvaKabo nog steeds gedeeltelijk gefinan cierd worden uit een stijging van de belastingen en sociale premies, die de regering tot dusver resoluut heeft afgewe zen. Welke lasten omhoog zou den moeten, geeft de vakbond niet aan. Maar met een gemid delde premiestijging van 0,11 procent zijn volgens de Abva Kabo goede cao's voor de zorg sectoren af te sluiten. „Feite lijk komt dat neer op vijf en een halve gulden meer premie per Nederlander", aldus on derhandelaar Wirtz. Het dan nog resterende gat (van een half procent van de loonsver hoging) wil de AbvaKabo be kostigen door een extra daling van het ziekteverzuim te ga randeren. Pagina 3: Verlaging pensioen premie voor AbvaKabo toch bespreekbaar Palestijnse delegatie Minister van buitenlandse zaken H. van den Broek in gesprek met F De Palestijnse delegatie is in Den Haag op bezoek om te praten over het vredesproces in het Midden- Oosten. FOTO: ANP Pagina 5: Pale stijnse delegatie pleit voor een grotere rol van de EG bij het vre desproces ™jmbudsman ergert zich aan Ier ouding bureau ov-studentenkaart DEN HAAG Verreweg de meesten van de zestiendui zend eindexamenkandidaten mavo en lbo kunnen opgelucht ademhalen. Zij hoeven niet op- N HAAG De nationale ombudsman mr. Oosting ergert zich nieuw geschiedenisexamen te de ronder aan het weinig klantvriendelijke beleid van de bv ov- doen. jl \i dentenkaart. Het aantal klachten dat de ombudsman over Alleen de leerlingen van twee rebf derwijs ontvangt is vorig jaar aanzienlijk toegenomen en dat Amsterdamse scholengemeen eint vooral voor rekening van die bv. De bv weigert soms perti- J 1 schappen worden daartoe ver- D it om aanbevelingen van de ombudsman uit te voeren. Dat plicht. Op 2 juni moeten zij op- t:_a1ii1. ni*»nw 'ViÉ»t Twocthnk-' in 7n lleif1 Costing in een interview met de krant van de studentenvak- nieuw 'het zweethok' in, zo ijl Ad lsvb. De bv ov-studentenkaart, die de produktie en uitgifte heeft staatssecretaris Wallage 3 ide ov-kaart aan studenten beheert, is volgens Oosting erg ri- onderwij s)_ gisteren bekend- e in haar beleid. Het aantal verzoekschriften aan de ombuds- over het ministerie van Onderwijs bedroeg in 1991 310 te- gemaakt. Volgens de bewinds- o man hebben waarschijnlijk al- lover 240 in 1990. Daarmee staat dit ministerie op de derde leen leerlingen van het Contar- ats. De meeste klachten gaan over studiefinanciering. do Ferrini-college en de Berla- ge-scholengemeenschap in Amsterdam de geschiedeni- sopgaven voortijdig in handen gehad. De staatssecretaris laat weten dat „passende maatre gelen" zullen worden geno men, zodra alsnog blijkt dat leerlingen van andere scholen eveneens voorkennis van het geschiedenisexamen hebben gehad. Minister Ritzen, de baas van Wallage, heeft de dag avond-school Contardo Ferri- ni, waar de fraude is ontstaan, een boze brief geschreven. De bewindsman acht de school aansprakelijk voor de extra kosten die met het nieuwe exa men zijn gemoeid. De fraude met het eindexamen mavo en lbo werd vorige week woens dag bekend. Het examen vond dinsdag plaats, maar circuleer de sinds maandag onder scho lieren in Amsterdam, nadat de opgaven via de fax waren ver spreid. Donderdag liet de con rector van de Contardo Ferrini- school weten, dat bij het begin van het examen Nederlands, op maandagochtend, per onge luk de opgaven voor geschie denis waren uitgereikt. De op gaven zijn wel direct weer in genomen, maar de docenten hadden verzuimd na te gaan of ze ook allemaal waren terugge geven. Pagina 4: „Het niveau in onze boeken is te laag" Militairen krijgen „nekkramp-verlof' BUDEL - De ruim 2000 mili tairen van de Duitse Wehr- macht die zijn gelegerd in de Nassau-Dietz kazerne in Budel en de enkele honderden Ne derlanders die daar werken krijgen volgende week een ex tra verlofdag om te voorkomen dat zich nog meer gevallen van nekkramp voordoen. De afge lopen maanden is bij vier mili tairen nekkramp vastgesteld. Een van hen ligt nog in het zie kenhuis. Zijn toestand is sta biel. De drie anderen zijn gene zen. De nekkramp is veroor zaakt door een bacterie met een incubatietijd van maxi maal vijf dagen. Al eerder was afgesproken dat de kazerne in verband met Hemelvaart ge sloten zou zijn van donderdag tot en met zondag. De kazerne leiding heeft nu besloten om ook maandag vrij-af te geven. Leidse bekent steunfraude LEIDEN - Een 37-jarige Leid se vrouw heeft tegenover de politie bekend dat ze de sociale dienst voor ongeveer twee ton heeft opgelicht. Ze werd vorige week dinsdag samen met een 33-jarige man uit Voorschoten aangehouden. Ze worden er van verdacht vanaf '85 ten on rechte een uitkering en huur subsidie te hebben ontvangen. De man woonde bij de vrouw in aan de Milanenhorst, maar had officieel zijn woning nog in Voorschoten. Hij verkreeg inkomsten van deze woning uit onderverhuur. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Een week is kort. Vooral als Pasen of Pinksteren erin valt, want dan hebben we een vierdaagse werkweek. Maar als Hemelvaartsdag eraan komt, wordt tegenwoordig 'in de media' al gesproken van het Hemelvaartsweekeinde. Zoals vandaag in de krant wordt aangekondigd, dat het dan weer een topdrukte belooft te worden. Met buitenlanders die met zijn allen hierheen komen en Nederlanders die en masse daarheen trekken. De hotelbranche lacht intussen in zijn vuistje en op de campings is het behoorlijk dringen geblazen. De rest blijft gewoon thuis om daar van huis, tuin of balkon te genieten. Met bovendien het voordeel dat met uitzondering van donderdag en de niet-abonnees ze 's avonds de Leidse Courant weer in hun bus aantreffen. I Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor z slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. I I vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. direct een definitief abonnemént. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 27,00 (met automatische betaling) kwartaal f. 82,80. vlevr: Voorl: I Telefoon: I (Indien doartoe aanleiding beslaat, kan een vt Bai 071-313677 I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, ^^501 VC Den Haag (voor controle op bezorging) 711848 003000

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1