Zekerheid voor U 'lora Rijnsburg legt Uitbreiding even stil Zondag tweede Leidse marathon ^idóeGoaumt LEIDEN EN OMGEVING 15 Verdubbeling parkeertarieven Wassenaarse Slag lï mzet in 1991 boven half miljard Voorhoutse hovenier least tuinen l: Milieu organisaties willen onderzoek baggerstort Autobedrijf Kamsteeg Lisse overgenomen veg 15 iat 6, DINSDAG 26 MEI 1992 leijroetenbus ia i zaterdag de gi TWIJK/NOORD- IK In onze nt meldden wij ier ten onrechte de sproetenbus zondag 31 mei 1 gs de stranden Katwijk, Noord- Scheveningen Kijkduin zou (ai); ian- Maar dat oven irt op zaterdag 30 Hook i. Dan kunnen Sne nsen zich in de jetenbus infor- en over en laten erzoeken Ir dkanker. WASSENAAR - De par keertarieven bij het strand aan de Wassenaar se Slag zijn fors gestegen. De Wassenaarse Slag heeft twee parkeerterrei nen: De Kuil (500 tot 700 parkeerplaatsen, exploi tant A. van Rijn) en de parkeerplaats bij de rotonde (150 parkeerplaat sen, exploitant W. West geest). Op beide parkeer plaatsen kostte het stallen van een auto vorig jaar ge durende twee uur één gul den en voor langer dan twee uur drie gulden. Die tarieven zijn sinds 1 april dit jaar respectievelijk twee en zes gulden geworden. Volgens exploitant Van Rijn van De Kuil reageren zijn klanten nogal verschillend. Sommigen zijn duidelijk boos, anderen dragen de verdubbeling van de tarieven gelaten. Van Rijn zegt dat de verdubbeling wordt ver oorzaakt door de verhoging van de pacht die hij aan de ge meente moet betalen. Vroeger betaalde hij rond de 30.000 gul den per jaar. Voor het tijdvak 1 april 1992 tot en met 31 maart 1993 moet hij nu als pachtsom aan de gemeente 90.000 gul den betalen. Van Rijn: „Het is, ook met deze verhoging, nog maar de vraag of wij aan het einde van het seizoen onze bo terham 'hebben verdiend. Want bij een verdriedubbeling van de pachtsom hoort mini maal een verdubbeling van het tarief voor de vaste abonne menthouders. Dat was 100 gul den per jaar en is nu verhoogd naar 125 gulden per jaar. In fei te dus 75 gulden te weinig". Van Rijn: „Het gemiddelde van de afgelopen 5 jaar is geno men. Maar daar zaten drie uit zonderlijk goede zomers bij. Wanneer het in de komende zomers nu eens slecht wordt zit ik in de rode cijfers". Gemeentevoorlichter W. Is- sendonck bevestigt de verho ging van de pachtsom, maar wijst erop dat in de afgelopen 15 jaar de parkeertarieven nimmer zijn verhoogd. Bij de verhoging van de tarieven en de pachtsom is volgens de ge meentevoorlichter ook geke ken naar de exploitatiecijfers in de afgelopen 5 jaar en naar de tarieven die de omliggende gemeenten vragen. Kikkers kijken en kopen in Leidse Hortus LEIDEN - Kikkers in alle soorten en maten bevol ken zondag de Hortus Botanicus aan het Rapenburg in Leiden. Dan wordt in de Oranjerie van de univer sitaire plantentuin kikker-kijk-koop-ruilbeurs ge houden. Het gaat daarbij niet om de levende dier tjes, maar om sier- en gebruiksvoorwerpen die de vorm hebben van een kikker of pad. Dergelijke kik kers worden door grote groepen mensen verzameld. De ware liefhebbers onder hen kunnen zondag hun hart ophalen. Vooral ook omdat een aantal kunste naars medewerking aan de beurs verleent. De beurs wordt georganiseerd door Ineke Brons-Moody, zelf de trotse bezitter van 3810 kikkers. Zij laat onder an dere een kerststal zien waarin alle figuren kikkers zijn en een aantal kikkers die zijn ontleend aan de beeldende kunst, zoals een 'danseresje' van Degas. De Hortus is zondag van 10-17 uur geopend. De beurs in de Oranjerie is vanaf 11.00 uur geopend. Jongens steken wasgoed in brand OEGSTGEEST - Drie jongens van 9, 11 en 12 jaar uit Oegstgeest heb ben gistermiddag tegen drie uur een lijn met was goed bij een woning aan de Van Neslaan in Oegst geest in brand gestoken. Daarbij sprong er een ruit. Een ooggetuige gooide daarop de lijn van het balkon af, waardoor het vuur uitging. De drie jon gens konden door de po litie korte tijd later wor den aangehouden. Insluiping in woning ALPHEN AAN DEN RIJN - Terwijl de 59- jarige bewoonster op de eerste verdieping verbleef, is gistermid dag in haar woning aan het Groenoord in geslopen. De inbreker is binnen gekomen via een openstaande schuifpui aan de tuinzijde. Mee genomen werd een CD-speler van onge veer vijfhonderd gul den en de afstandsbe diening van een video recorder. 21.3 rdag INNE-LOUISE K0ELEWIJN \BYL( \byl( 1NSBURG - De Bloe- (Bu|i nveiling Flora is ge- ac 2 rongen de plannen voor uwbouw aan de noord- iciP [t - de koperskant 345f i de veiling tijdelijk in ijskast te zetten. De cij- Ïopcs voor eerste helft dit jaar vallen fors te- i door een daling van aantal kopers, maakte de directie van de imenveiling gisteren be- d bij de presentatie van de Cape cijfers over 1991. „Bij der- ODE( jke situaties is ons beleid 6); 1 jd geweest, dat we investe- FiLMi ;en uitstellen", aldus finan- 1 directeur K. Anholts. De '1^ uwbouw aan de zuidkant a )ch ivoer) gaat wel gewoon -. Waarbij men door toevoe- van zes dockshelters aan irspronkelijke bouwplan. lultifunctioneel Een eventuele ;ing van kopersaanvraag daar opgevangen kunnen doden. diensfg Jaar behaalde de veiling klokomzet van 504 miljoen LElDüen. Deze stijging van 14 1 ;ent is bijna twee keer zo J It als was begroot. Voor dit houdt de veiling er echter itig rekening mee dat de :et stagneert door afname de vraag. De cijfers voor de 'EK^ste periode van dit jaar wij- op een daling. Of deze ten- ris zich in heel 1992 voort zal p0||:en, wist Anholts niet te S.Cjrspellen. „Daarvoor is de u. femenhandel te onbereken- it Leio gerstr iade latregelen NG ojtegenvallendë cijfers over ;rste periode van dit jaar, hoeven volgens de directie geen reden tot paniek te zijn. „Iets dergelijks is al eerder voorgekomen en meestal kwam de sector daaruit weer sterker naar voren", aldus Flo ra-directeur J. Carlier. De stijging van de klokomzet in 1991 was grotendeels te dan ken aan een omvangrijke groei van de omzet. Daarnaast is de handelsomzet met 15,5 pro cent gestegen tot 595 miljoen gulden. Ook de prijsstijging van de produkten met 9,4 pro cent heeft zijn weerslag gehad op het behalen van dit positie ve resultaat. Het positieve resultaat mag volgens Anholts echter geen reden zijn om stil te gaan zit ten. „De trendmatige kosten stijgen sneller dan de baten. Als we het beleid niet wijzigen, zal dat er onherroepelijk toe leiden, dat Flora over een drie tal jaar geen winst meer maakt". Door de problemen nu al te onderkennen hoopt de di rectie nog voldoende tijd te hebben voor het treffen van maatregelen. Die moeten voor al worden gezocht in verho ging van omzetonafhankelijke baten, kritisch doorlichten van dienstverlening en het kosten dekkend maken ervan en effi ciencyverbetering. Uitwisselbaar Carlier liet weten dat de tegen vallende resultaten dit jaar zullen moeten leiden tot bezin ning op de ontwikkelingen op de wereldmarkt. Hij zei graag te willen zien, dat de Neder lands bloemenkwekers en - handelaren zich meer kunnen onderscheiden van hun con currenten. Daarbij constateer de hij dat bedrijven zich te wei nig bezighouden met wat er met het produkt gebeurt, als ze het niet meer zien. „Men kijkt te weinig naar de markt en naar de klanten", aldus Car lier. Volgens Carlier schuilt hierin het gevaar, dat men uit wisselbaar wordt met andere producerende landen. Carlier: „Deze zijn weliswaar nog niet zo ver als Nederland, maar men is wel op de goede weg". Een grotere verantwoordelijk heid bij bedrijven in de sier teelt, voor de volgende scha kels in de keten zou daarom voorop moeten staan. Daarnaast zal het fijnmazige handelsnet en het jaarrond be schikbaar zijn van een breed snijbloemenassortiment al leen niet meer voldoende zijn als sterkste wapen in de con currentiepositie van Neder land. „We zullen tijdig moeten gaan nadenken over nieuwe wapens in de concurrentie slag", aldus Carlier. Bedrijven in de sierteeltsector zullen zich daarom opnieuw af moeten vragen wat zij voor hun afne mers kunnen betekenen. Kosten De algemene kosten heeft de Flora, net als in voorgaande ja ren, goed in de hand kunnen houden. In 1991 is deze post met slechts 1 ton toegenomen, terwijl de post verhoudingsge wijs een kleiner aandeel in de totale kosten heeft. Rente en- afschrijving vormen echter nog steeds de grootste catego rie en laten een stijging zien van 6 procent. De reële winst van het veilingbedrijf, ruim 3,5 ton, zal in 1992 volledig wor den toegevoegd aan de partici patiereserve. Het eigen vermo gen is gegroeid van 23 tot 27 procent. Doelstelling van Flora is om dit 30 procent van het ba lanstotaal te laten bedragen. De leden van de bloemenvei ling hebben in 1991 iets meer dan gemiddeld 5 procent aan veilingkosten betaald. Ad Herich in de proeftuin van Hoek. Een kunststof vijvertje, met steigertje, hoort er absoluut bij. FOTO: HENK VAN DEN ENDE VOORHOUT - „De tui nen in Nederland worden steeds killer, sterieler. De vormgeving wordt strak ker en veel hout maakt plaats voor beton en kunststoffen". Ad Herich constateert het met een vleugje spijt in zijn stem. Maar als adjunctdirecteur van een hoveniersbedrijf weet hij als geen ander dat ook tuinen aan mode on derhevig zijn. Zo ook de fi nanciering ervan. Inha kend op de tijdgeest kun nen mensen daarom bij Herich terecht om een tuin te leasen. „De tijd dat mensen een nieuw huis kochten en dan nog net duizend gulden overhielden voor de aanleg van hun tuintje is voorbij. Dat kan echt niet", vindt Herich. „Door te leasen ben je een betrekkelijk klein bedrag per maand kwijt, maar kun je direct genieten in je tuin van pakweg tien mille. Voor een aardige parketvloer leg je zomaar honderd gulden per vierkante meter neer, dus waarom geen zestig a zeventig gulden voor een meter tuin?" Geld wat dan natuurlijk bij voorkeur besteed zou moeten worden bij Herichs werkgever, hoveniersbedrijf P.A. Hoek in Voorhout. Zo'n droomtuin van tiendui zend gulden komt de leaser op een maandbedrag van 135 gul den te staan. Na tien jaar mag hij er zich eigenaar van noe men. De kosten zijn fiscaal af trekbaar, zodat er nog genoeg overschiet voor een paar goud visjes in die mooie kunsstof vijver. Een jaarlijks bezoek van een tuinadviseur maakt ook onder deel uit van het leasecontract. „De mensen weten tegenwoor dig meer van tuinieren dan twintig jaar geleden. En juist daarom willen ze ook advies van een vakman. Maar je stapt niet zo snel een tuincentrum binnen met specifieke vragén over je eigen tuin. iemand die persoonlijk bij je op bezoek komt is veel plezieriger. Wij hopen op onze beurt zo weer nieuwe opdrachten in de wacht te slepen", verliest Her ich de zakelijke kant van de huisbezoekjes niet uit het oog. Het komt steeds vaker voor dat mensen na tien jaar een nieuwe tuin willen. De bielzen uit de jaren zeventig („vroeger verkochten we twee volle trai lers per jaar, nu bestellen we af en toe een aanhangertje vol") moeten dan plaats maken voor de sierbestrating van de ne gentiger jaren. Maar er veran derde meer. Hoewel Herich er nog één voor zijn kinderen heeft staan is de tuinkabouter uit. Smaakvol of niet, met een kunstwerk in je tuin ben je trendgevoeliger. Herich: „De tuinen worden ook technischer. Men wil niet meer een heel weekend maai en en schoffelen, dus wordt er meer en meer gebruik ge maakt van natuurlijke maar onderhoudsarme materialen, zoals bamboe, keien en veel gekleurd - grint". Een kunst stof vijvertje, met steigertje, hoort er absoluut bij. Maar ook een composthoek mag in deze milieubewuste tijd niet ontbre ken. En dat alles aangelegd door een respectabele hove nier. Herich: „Want we moeten eens af van al dat gerotzooi van beunhazen in deze branche". ROTTERDAM Er moet een milieueffectrapport (mer) worden opgesteld voor het storten van bag gerspecie in de Braasse- mermeer. Dat schrijven de Zuidhol landse Milieufederatie en de Stichting tot Behoud van het Braassemermeer vandaag in een brief aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Zonder mer zou de provincie geen vergunning mogen afge ven voor het nieuwe stortsei- zoen dat in oktober aanvangt. De provincie wijst de mer- plicht van de hand Volgens GS is een mer niet no dig voor de Braassem omdat het een stortlokatie die kleiner is dan 500.000 kubieke meter. De milieuorganisaties wijzen er in hun brief echter op dat de capaciteit zo klein geworden is omdat de provincie dit stort- seizoen illegaal - want zonder mer - gestort heeft in de Braassem. „De geloofwaardig heid van de provincie en mi lieugedeputeerde Van der Vlist staan op het spel als op een dergelijke dubieuze ma nier wordt geprobeerd onder een mer uit te komen. Het sig naal dat er wel gesjoemeld kan worden met regels en richtlij nen bewijst het milieu geen goede dienst", aldus de milieu organisaties. Indien GS weigert binnen vier weken in te gaan op hun eisen, zullen de organisaties juridi sche stappen nemen. izen! Stijgbeugel gen cheques balvereniging Blauw Zwart Stichting de Stijgbeugel ifvan^en gisteren in Wassenaar ti9.3ques van respectievelijk en 5000 gulden in ont- t genomen op raadhuis de Burgemeester drs. P.H. geiijkloute mocht deze groot for- 'cheques uitreiken als voor van het plaatselijk comité orm% sport gehandicapten. Het was afkomstig van de Pas- j-TIJstichting. Doel van de Pas- derafèstichting is het helpen van e dagstelijk- en lichamelijk handi- indie en wanneer zij sport willen ""gjefenen. Gehandicapten kun- alleen aangepast sporten, aanpassingen kosten veel Blauw-Zwart en de Stijg- jel zetten zich in voor de ge- s licaptensport. Namens ;t |w Zwart nam voorzitter Hans irberg de cheque in on't- i2.oqjst, voor de Stijgbeugel Pe- oolschijn. FOTO: STEPHEN EVENHUIS ande 15 dag 19 j IGIOJOURNAAL B LEIDEN Op zondag 31 mei zal voor de tweede keer de 3M Marathon Lei den gelopen worden. De start vindt plaats op de Gooimeerlaan, de finish is op de Schipholweg. De af standen zijn de 10, 21.1 en 42.2 kilometer. De route gaat langs de Lage Rijn dijk, Herensingel, de Haagsche Schouwweg naar Voorschoten. De weg terug naar Leiden gaat via de Voorschoterweg, de Morspoort, de Zoeter- woudsesingel. Zijlsingel en molen De Valk. Op het ter rein van de Groenoordhallen is de informatiemarkt voor lopers en niet-lopers, samen met de finish van de kinder loop (start 11.00 uur op de Gooimeerlaan). De G-loop voor gehandicap ten start om 11.05 uur op de Gooimeerlaan. De warming- up voor senioren begint om li. 15 op het Groenoordhal- terrein. Voor het mooiste spandoek wordt een prijs uit geloofd: een cadeau ter waar de van 750 gulden. Inschrij ven kan nog voor alle afstan den bij de marathonbalie van het Leidsch Dagblad (Witte Singel 1), open van 9 tot 17 uur (werkdagen) en op zater dag van 10 tot 12 uur. Op de zondag zelf is inschrijving nog mogelijk van 9 tot 11 uur. Informatie: tel. 071-450655. LISSE - De Lissese Volkswagen en Audi-dealer Kamsteeg is verkocht aan het Rotterdams bedrijf Houtsmuller en Van Dors- sen. De overdracht van het bedrijf aan de Gladiolenstraat is een gevolg van de herindeling van de rayons. Bij de overname treden de werknemers van Kamsteeg in dienst van de nieuwe eigenaar. De officiële overdracht is op 1 juni. In verband hiermee is het be drijf morgen, donderdag en vrijdag gesloten. (ADVERTENTIE) J ^positie (1) !chdZ Is vol "J 30-11 nstenaar en illustrator Al- t Jan Cool is tot en met 26 1«Uru )tember met de expositie randleven' te zien in het twijks Museum. De veertig 3 "pat rken van Cool hebben allen toegi maken met de Katwijkse 9e ht dplaats. Zo zijn er onder ilii?!!er aquarellen van de torens eda n de Witte Kerk en de Vuur- af Bk en het zomervertier aan strand zelf. Het museum n de Voorstraat is geopend n dinsdag tot zaterdag van ft tot twaalf en van twee tot f uur. De toegangsprijs be- jhee lagt f2,50 voor volwassenen fl,50 voor kinderen tot aalfjaar en 65-plussers. 30-19 zuskpositie (2) Kind Hotel Noordzee in Noord- leg ik is donderdag en vrijdag erebm expositie te zien van kris- 'jn de len en edelstenen. Onder de J9 11 nderden kristallen bevin- E ki*71 onder meer de rode 2 2 fwts, bergkristallen uit idoost Azie en Afrika en een j ktal, dat voor rituele doel- ig9-ijiden werd gebruikt in de DIS rzonken stad Atlantis. Ver der zijn er edelstenen tentoon gesteld als robijn, lapis en ma lachiet. De expositie aan de Koningin Wilhelminaboule- vard 8 is beide dagen geopend van tien tot negen uur. Pater Moeskroen De popband Pater Moeskroen is vrijdag in het Lissese jonge rencentrum Magnifiosi. Pater Moeskroen stond onlangs in de Top 40 met 'Roodkapje'. Het optreden aan de Ruishornlaan begint om negen uur. De toe gangsprijs is f 12,50 voorMag- ni-leden en vijftien gulden voorniet-leden. Verkooptentoonstel ling van 27 tot en met 31 mei wordt er in Mariëngaerde te War mond een verkooptentoonstel ling van Oosterse en Afrikaan se kunst gehouden. De op brengst van de verkoop is be stemd voor pater M. Benne- broek m.s.c., die in Muting te Irian Jaya de bouw van een kerk wil realiseren. De Pa poea-bevolking aldaar ont breekt het niet aan voedsel, maar wel aan geld om bouw materialen te bekostigen. Op woensdag is de tentoonstelling geopend van 14.00 tot 18.00 uur. De overige dagen van 10.00 tot 18.00 uur. De toegang s gratis. Brassbands Verschillende brassbands spe len zaterdag in dorpshuis De Rank in Noordwijk. Zo zijn er optredens van het Rotterdams Trombrone Orkest, solo-tu- baist Jan Jansen van de Ko ninklijke Marinierskapel en de brassband van het Leids Politie Muziek Gezelschap. Het concert aan de Golfbaan begint om half acht. Expositie (3) De Noord-Hollandse schilder Johannes Ruis exposeert tot en met 14 juni in 't Huys Deverin Lisse. Ruis schildert vooral landschappen en havenge zichten. De 35 aanwezige schilderijen worden weergege ven in aquarel, olieverf en ge mengde techniek. De expositie aan de Heereweg is dagelijks geopend van twee tot vijf uur. Expositie (4) De Oegstgeestse kunstenares Gezicht op Katwijk aan Zee. Een van de aquarellen van Albert-Jan Cool t< Frida Wijbrands-Roosa en de Sassenheimse beeldhouwster Noor Schermerhom-Wester- veld exposeren vanaf vrijdag in de Sassenheimse biblio theek. Tot 8 juni zijn de aquarellen en keramiek ten toongesteld tijdens openingsu ren. Concert Het vocaalensemble Cantando geeft zaterdag een concert in de Dorpskerk van Sassen- heim. Onder leiding van diri gent Albert van Solingen wor-, den klassieke stukken ge bracht van onder meer Cheri- bini, Lotti en Oosterhuis. Het gratis concert begint om halj vier. VAN ALTEN ROODNAT Accountants en belastingadviseurs LEIDEN Hooigracht 73a Tel. 071-14.64.56 „Zekerheid voor u" geeft u informatie over bedrijven die u met raad en daad bijstaan, uw geweten vormen of u advies geven. De volgende ladder wordt geplaatst op dinsdag 30 juni. Meer informatie over deze rubriek kunt u krijgen bij Irma Wolters Tel. 071-12.22.44.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 15