Werkgroep aan de slag voor één ouderenloket Geef de krant aan papa LEIDEN EN OMGEVING Dagactiviteitencentrum blijkt schot in de roos 13 Krant y SP stelt voor Groenoord dertig jaar te behouden A Breestraat week lang alleen voor voetgangers ftzidóc Sou/temt EeidaeSou/umt DINSDAG 26 MEI 1992 IN NAAM DER WET Een Leidenaar stond giste ren voor rechter Morshuis omdat hij vorig jaar febru ari onder het autorijden de krant had gelezen. Twee agenten hadden hem zien zitten met een krant op het stuur, terwijl hij rond de kilometer per uur reed op de A4. Hij zwalkte gevaarlijk van links naar rechts. Dat trok nogal de aandacht. De gedaagde man ontken de niet dat hij 'de koppen loornam', maar tekende irotest aan bij de vermel- le snelheid. „Ik reed in een file, dus dat was nau- relijks dertig kilometer, lm mijn irritatie te be- wingen las ik de krant, en andere keer zet ik de idio aan of rook ik een sigaretje". Juist het feit dat hij in een file reed, vond Morshuis ernstig. Dit is levensgevaarlijk. Voor u het weet stapt er ie mand voor u op de rem en dan zit u er tegenaan". Of ficier mr. J. Van Ek dacht er net zo over: „Het is van den gekke. Meneer zit tij dens de file in een ochtend of van mijn part avondblad te bladeren". De krantelezer probeerde een laatste poging om Dnder de straf uit te ko nen: „Ik weet niet of u ge voelig bent voor fouten in le dagvaarding, maar ik eed in Leiden, niet in Zoe- erwoude, zoals in de dag- raarding staat". I/Iorshuis repliceerde: .Meneer, in het proces ver- iaal staat dat het ter hoog- ;e van hectometerpaal 37.0 ilaats heeft gevonden. Als :e zó precies zijn zullen ze >ok wel weten in welke ge- neente het was". Hij legde le man een boete op van 00 gulden, waarvan 300 'oorwaardelijk. „Omdat iet toch ontmoedigd moet vorden dat meneer dit nog ens doet". Vrachtwagen !en andere man was vorig aar door het rode licht ge- eden op de Lammen- chansweg. Zelden gaf ie mand het zo volmondig toe als deze gedaagde. Maar lij voegde er wel meteen ichter aan dat het zijn schuld niet was geweest. ,Voor me stond een vrachtwagen met zo'n gro- e container. Ik kon hier- loör niet de stoplichten ien die boven de weg hin- [en. Toen de vrachtwagen iptrok trok ik ook op. Heel ïormaal. Later bleek pas lat ik door het rode licht vas gereden". Volgens de echter had hij dan maar liet zo dicht achter de vrachtwagen moeten itaan. „Ja maar rechter, lan had ik twintig meter ichter hem moeten stil- taan. k heb altijd geleerd dat je iet verkeer niet mag op- ïouden. „Klopt", aldus Morshuis, „maar u mag ïog minder door rood licht ijden". De man kreeg 155 julden aan de broek, con- Drm de eis van de officier. Vloekend verliet de man lierna de zaal. Leidenaren gepakt na een wilde nacht LEIDEN De politie heeft vannacht twee Lei denaren van 29 en 32 jaar aangehouden op ver denking van bedreiging, mishandeling en het rijden onder invloed. De twee hadden even voor middernacht op de Pasteurstraat ruzie ge zocht met twee Leidenaren van 22 en 23 jaar. Die zaten buiten op een terras, toen ze een op merking maakten over het claxoneren van de twee mannen in de auto. Daarop stapte de be stuurder uit en zette de 23-jarige man een mes op de keel. De bijzitter stapte eveneens uit en sloeg de 22-jarige man in het gezicht. Hierna reden de twee weg. Een uur later kon de inmid dels gewaarschuwde politie de mannen klem rijden op de Steenstraat. Ze bleken onder in vloed te verkeren. Vandaag worden ze gehoord. Pastoor Petrusparochie is nog niet verhoord LEIDEN - De pastoor van de petrusparochie, die ervan wordt verdacht een gift van 25.000 gulden buiten de boeken te hebben gehou den, is nog steeds niet verhoord door het openbaar ministerie. De voormalige penning meester van de penningmeester werd enkele weken gelden veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf vanwege het verduisteren van 1,6 miljoen gulden. „Ik weet wel dat er een zaak tegen me loopt, maar ik heb er nog niets van gehoord", zegt pastoor Heysters. „Voor mezelf staat het vast dat het wel goed zit. Ik hoop dat het goed afloopt en wacht voorlopig maar af. Maar nu leef ik in grote on zekerheid en hoop dat dit zo snel mogelijk voorbij is". Buitenlandse vrouw mishandeld LEIDEN Een 30-jari- ge vrouw van buiten landse afkomst liep zon dagavond van twee on bekende mannen wat klappen op aan de Rijnsburgerweg. Zon der aanleiding werd ze met brommer en al om ver gegooid waarna ze ook bespuwd werd. Eén van de twee daders riep hierbij dat hij niet van buitenlanders houdt. Oorzaak ganzensterfte vooralsnog onbekend LEIDEN In het water van de Haar lemmertrekvaart zijn de laatste dagen een groot aantal dode ganzen, eenden en vissen gevonden. De oorzaak is na een onderzoek van het Hoogheemraadschap Rijnland nog steeds onbekend. Uit een watermonster dat door Rijnland is on derzocht bleek dat er in ieder geval geen botulisme in het water zit. Ook zijn er geen giftige stoffen aangetroffen. Het Hoogheemraadschap zal nog verder on derzoek naar de oorzaak verrichten. Vol gens een woordvoerder van het Hoog heemraadschap kan de dood ook zijn veroorzaakt door het eten van aardap pelschillen. Leidenaar in elkaar geslagen LEIDEN - Een 25-jarige Leidenaar is vannacht door drie mannen mis handeld toen hij een 28-jarige vrouw uit Leiden in bescherming nam. Zij werd op de Steenstraat lastiggevallen door de drie mannen. Toen de Leide naar haar te hulp sloeg het drietal hem in elkaar. Hij liep kneuzingen aan het hoofd en nek- en schouderlet sel op, waarvoor hij in het AZL behan deld moest worden. De politie kon even later één van de drie, een 23-jari- ge Leidenaar, aanhouden op de Lam mermarkt. Van de andere twee ont breekt elk spoor. Idoor ED KORFF DE GIDTS LEIDEN De gemeente Leiden start een werk groep die zich bezig houdt met de oprichting van een centraal informatiepunt voor ouderen en gehandi capten. Hier kunnen ze te recht met vragen over zorg, welzijn en wonen. „Het is te vergelijken met de rol van Raad en Daad winkels in de sociale ver nieuwing", aldus wethou der S. De Vreeze (welzijn). Gisteren had de gemeente een discussie met de diverse zor gaanbieders (waaronder Kruis- één advies- en informatiepunt, de ziektekostenverzekeraar waarbij de zorgaanbieders sa- Zorg en Zekerheid en de ver- menwerken en uiteindelijk tot zorgingshuizen. Bovendien een meer afgestemde indicatie acht De Vreeze het nodig dat komen voor een aangepaste een vertegenwoordiger van de cliënten bij de werkgroep zit. Dit zou de Stichting Welzijn Leiden in overleg met het Ou derenwerk moeten bepalen. dan bijvoorbeeld aan de GGD voor medische indicatie, de in dicatiecommissie voor in schrijving in een verzorgings huis en het ouderenwerk voor tafeltje-dekje". w Volgens de gemeentelijke werk en de RIAGG) over de plannen zouden diverse insti- vraag hoe de toekomst van de tuten deel moeten uitmaken thuiszorg voor ouderen en ge- van de werkgroep, zoals de Ge handicapten in Leiden eruit zinsverzorging, Kruiswerk, RI- moet zien. De gemeente wil AGG, Stichting Ouderenwerk, „Op dit moment is het nog zo dat een oudere of gehandicap te naar te veel loketten toe moet", zei De Vreeze. „In Lei den spreken we dan van een Neuteboom-effect', naar de De wethouder wees er echter bekende Leidenaar die lange 0p dat de werkgroep niet te tijd in een rolstoel een groot groot moet worden, om het ini- aantal loketten afging. Ik denk tiatief (financieel) beheersbaar Lokettencultuur te houden. „Laten we ons nu eerst maar eens bezig houden met de thuiszorg voor ouderen en gehandicapten. Dan kan la ter gedacht worden aan uit breiding". Hij reageerde hier mee op een voorstel van de Stichting Maatschappelijk Werk Leiden, die ook graag in de werkgroep plaats wilde ne men. De diverse zorgaanbieders voelen in beginsel wel wat voor één loket, maar hebben enkele kanttekeningen. N. Van Sool- ingen, directeur van Stichting Kruiswerk Leiden, pleitte voor een goede afweging bij het op richten van een centraal infor matie- en adviespunt: „Als je iets optuigt, dan moet je eerst weten wat de kosten zijn". Voorts meende hij dat veel ou deren wel degelijk de weg we ten te vinden in de loketten- cultuur. „Alleen bij complexe situaties zie je sommigen ou deren van hot naar her ge stuurd worden". R. Hendriks, directeur van Zorg en Zeker heid, nam zich voor mee te doen aan de samenwerking. „Maar we doen dat wel altijd vanuit ons standpunt als ver zekeraar. Dat wil zeggen, we vragen ons ten eerste af of een zorgvraag zinvol is En ten tweede of er voldoende draag vlak is voor ons om uit te beta len". De Vreeze: „Te veel loketten voor ouderen". De gemeente stuurt de diverse vervolgens mee aan de slag, instellingen een brief waarin wat in de loop van het jaar tot de gisteren gebleken discus- nadere uitgangspunten moet siepunten nogmaals vervat leiden. De Vreeze zegde de zor- staan. De werkgroep gaat hier gaanbieders toe nog vóór Kerst FOTO: WIM VAN NOORT weer met hen om de tafel te willen zitten om te praten over het vervolg van de veranderin gen in de ouderen- en gehandi captenzorg. LEIDEN Als een schot in de roos. Zo omschrijft coördinator Frans Pas de uiteindelijk noodgreep om het Dagactiviteiten centrum voor (voormali ge) psychiatrische patiën ten in een bedrijfsgebouw onder te brengen aan de Willem Barentszstraat op het industrieterrein De Waard. Terwijl verwacht was dat zo'n zeventig tot tachtig mensen gebruik zouden gaan maken van het centrum, zijn dat er nu -nog voor de officiële ope ning- al 140. En dat aantal groeit nog steeds. Het centrum dat volgende week woensdag wordt geo pend door wethouder S. de Vreeze biedt (voormalige) psy chiatrische patiënten moge lijkheden voor een zinvolle dagbesteding. Er is een werk plaats waar hobbies kunnen worden beoefend, er worden cursussen gegeven en het cen trum is een ontmoetingspunt. Gemiddeld maken lopen dage lijks meer dan 30*mensen voor korte of langere tijd binnen. Hoewel het centrum bestuur lijk onder het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest valt, is het nadrukkelijk niet de opzet dat de activiteiten het karakter van een therapie krijgen. Frans Pas, coördinator van het Dagactiviteitencentrum in de werkplaats. „De leden bepalen zelf wat hier gebeurt". aan de bouw van een model van een zeventiende eeuws koopvaardij schip Als het centrum al een doel stelling heeft, is dat het prik kelen van mensen om weer dingen te ondernemen. Daar mee kan worden voorkomen dat mensen een terugval door maken en weer bij een inrich ting terecht komen. Het feit dat cursussen al redelijk vroeg in de ochtend, vanaf negen uur, beginnen helpt de deelne mers weer in een normaal dag ritme te komen. Bovendien ontmoeten ze op het centrum lotgenoten. Belangrijk, vol gens Frans Pas, omdat veel ex- psychiatrische patiënten in een isolement terechtkomen. Juist de vrijblijvendheid, het feit dat er geen eisen worden gesteld aan de bezoekers blijkt daarbij goed te werken, zegt Frans Pas. Hij is er dan ook geen voorstander van om, zo als elders is gebeurd, program ma's te beginnen om hen weer aan het arbeidsproces te laten deelnemen. „Dat is niet het ka rakter van een DAC. Maar als mensen dat willen, proberen we wel wegen te vinden. We proberen ze vooral te prikke- Opvallend is overigens dat het nogal wat tijd heeft gevergd voordat er in Leiden een Da gactiviteitencentrum tot stand kwam. Terwijl elders dergelij- LEIDEN - De SP-fractie in de ke centra al volop draaiden, gemeenteraad heeft een initia- was het hier een probleem een tiefvoorstel ingediend waarin geschikt pand te vinden. Het wordt voorgesteld de Groe- onderkomen moest groot ge- noordwijk minstens dertig jaar te behouden. Dit voorstel komt grotendeels tegemoet aan de eis van een aantal bewoners, die een reno vatiecontract hebben gete kend met de voorwaarde dat Groenoord minstens 35 jaar overeind blijft. De discussie over behoud van de Groe- noordwijk is losgebarsten na dat uit de nota 'Op zoek naar speelruimte' bleek dat sloop van de Groenoord over meer noeg zijn en liefst ook nog in een woongebied liggen. In de binnenstad zou helemaal mooi zijn. Maar bijna een jaar zoe ken leverde niets op. Uiteinde lijk kwam een makelaar op de proppen met het pand in De Waard. Aanvankelijk waren er zorgen of de bezoekers wel naar het relatief afgelegen gebouw wil den komen. „Maar het blijkt juist heel geschikt te zijn. We dan 15 jaar een reële mogelijk- hebben hier veel ruimte en daarmee veel mogelijkheden voor activiteiten", vertelt Frans Pas enthousiast. „Bo vendien hebben de leden ook al laten blijken tevreden te zijn met deze plek, waar ze vrij ano niem naar toe kunnen. Voor de buitenwereld is het bijna alsof ze naar hun werk gaan". Ook het feit dat de buren be- FOTO: TEJO RINGERS len om dingen te doen zonder drijven zijn blijkt een „Veel mensen komen hier juist naar toe omdat het los staat van Endegeest", zegt Frans Pas. Hij is één van de drie be roepskrachten die bij het cen trum is betrokken. Leden Voor de bezoekers is het ook echt hun eigen centrum. Ze werkten zelf mee aan de in richting, en doen ook zelf de keukendiensten. „Ze bepalen ook zelf zelf wat hier gebeurt. Ze zijn lid van het DAC en tij dens de ledenvergadering kunnen ze bijvoorbeeld ideeën aandragen voor cursussen en andere activiteiten. Die wor den dan zoveel mogelijk ook uitgevoerd". De cursussen die worden gegeven zijn in veel gevallen praktisch van aard. Kleien, boekbinden, timme ren, metaalbewerking, model bouw en sport staan onder an dere op het programma. Geza menlijk werkt een aantal leden dat het gaat om een behande ling. Dat werkt, bijna als een soort anti-psychiatrie. Als je andere dingen gaat doen, of als je bijvoorbeeld met avondacti viteiten begint, ben je geen DAC meer. Het is ook belang rijk dat we een grote groep be reiken. Zowel degenen die ver der willen als de mensen die wel tevreden zijn". deel. Het centrum heeft al wer kervaringsplaatsen aangebo den gekregen. En toen een na burig keukenbedrijf hoorde dat er plannen waren om één of twee keer per week in het centrum te koken, maar dat er geen geld was voor een echte keuken, bood het er spontaan één aan. Je kunt slechtere bu ren hebben. SPAAR DE HEINEKEN STERDOPPEN EN WIN 1 VAN DE 500 POCKET-TV'S. /an 25 mei tot 25 juli 1992 zijn alle flesjes Heineken Bier oorzien van gekleurde sterren onder de dop. Eerst omen de rode, dan de blauwe en tenslotte de groene, kunt al meedoen met 12 rode doppen. Als u wilt. 12 rode doppen: 12 blauwe: ii kunt u die direct in zenden (vóór 12 juni) om mee te doen aan de Rode-dop- pen-ronde voor snelle spaarders. Maar u maakt veel meer kans als u 3 kleuren bij elkaar spaart. U heeft dan de tijd tot 15 au gustus 1992. In het taatje hierboven ziet u precies wat er bij een bepaalde 'oppencombinatie te winnen valt. Overigens mag dig" zo vaak meedoen als u wilt. Ga naar de winkel en in het krat Heineken Bier. *8 26 winnaars van de Rode-doppen-ronde zullen op 17/18 juni in Phoi °Wel 'andelljke als regionale dagbladen bekend worden gemaakt. HEINEKEN. l'ÜjfelER ZOALS BIER BEDOELD IS. LEIDEN - Een week lang, van maandag 15 tot en met vrijdag 19 juni, is de Breestraat afgesloten voor alle gemotoriseerd verkeer. Niet als voorproefje op de auto- luwe binnenstad, maar omdat het medaillon het stadswa pen - wordt teruggeplaatst in de Breestraat en de straat tege lijkertijd opnieuw wordt geas falteerd tussen de Mandenma- kersteeg en het Gangetje. Ge durende die tijd is er geen au toverkeer mogelijk. Alle buslij nen in de Breestraat rijden om via de Witte Singel. Het me daillon wordt dinsdag terugge plaatst in de straat. Als het warme weer aanhoudt, kun nen de werkzaamheden langer duren omdat het asfalt niet snel genoeg afkoelt. De Bree straat blijft wel bereikbaar voor alarmverkeer (brand weer, politie, ambulance) via het Gangetje of het Kort Ra penburg. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabe- heid is. Dit viel in slechte aarde bij veel bewoners, omdat zij op het punt staan hun huis te la ten renoveren. Nu de toekomst van Groenoord zo onzeker is, overweegt een aantal Groe- noordbewoners hun huis toch maar niet te renoveren. Volgens de SP-fractievoorzit- ter C. Vergeer zijn de investe ringen voor renovatie gericht op een periode van minstens 25 jaar. Aangezien de laatste renovaties in Groenoord over ongeveer vijf jaar zullen zijn afgerond, heeft hij de termijn dat Groenoord behouden moet blijven, op 30 jaar gesteld. Tij dens een vergadering van af gelopen donderdag van de raadscommissie voor ruimte lijke ordening kondigde Ver geer nog aan met een voorstel te komen voor behoud van Groenoord voor 25 jaar. Het voorstel van de SP zal waar schijnlijk tijdens de raadsver gadering van 16 juni ter stem ming worden gebracht. Verras papa op Vaderdag 'ns met een cadeaucheque voor 6 weken lang leesplezier. Voor f. 25,- kunt u hem blij maken met heel wat nieuws. Goed idee! De cheque wordt u tijdig toegezonden. Zo blijft 't niet bij een éénmalig cadeautje op Vaderdag! Ja, laat de Leidse Courant 6 weken lang"! 122 juni t/m 1 augustus) bezorgen bij: I Telefoon:(voor controle op bezorging) Stuur de rekening (f. 25,-) en de cheque naar: Dhr/Mevr.: I Stuur deze bon vóór 17 juni in een open envelop I kli (postzegel niet nodig) naar: Leidse Courant, Abonnee I Y Service. Antwoordnummer 998. 2501 VC Den Haag.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 13