Italië staakt na moordaanslag op bestrijder maffia Twee gevangenen in één cel mag van CDA Ramlal in juni lid Tweede Kamer Voor de hand 2 8 13 14 Möllemann: ook op zaterdag en zondag werken Tv in wachtstand veroorzaakt brand Klestil verrassende president Oostenrijk 15 (TC-bende pgerold CcidóG Souoant rl4 Dagen Grati? CeldócSouxcmt MAANDAG 25 mei 1992 18 PAGINA'S in twee katernen GEESTELIJK LEVEN Meerderheid rooms- katholieken voorstander vrouwelijke priester Minister Tapie treedt af na beschuldiging van fraude LEIDEN OMGEVING (loordwijkerhout komt ruim miljoen tekort voor dorpsvernieuwing Russische pianist 'aschkevich winnaar Liszt-concours Ongeluk olympiërs komt uit een onmogelijke hoek Den Bosch na urbulent duel tegen Go Ahead T** krant ontvangen? Bel tussen en 19.00 uur, zaterdags tussen en 15.00 uur, telefoonnr 071- 48 en uw krant wordt nog dezelfde "nabezorgd £eicl&e <2owia/nt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25348. Losse nummers 1,50. Vannacht opklaringen en mini mumtemperatuur omstreeks 13 graden. Morgen eerst vrij zonnig, in de loop van de dag stapelwolken en mogelijk een lokale onweersbui. Middag- temperatuur ongeveer 26 gra den. Oostelijke wind, toene mend tot matig, kracht 4, aan de kust tot vrij krachtig, 5. MÜNCHEN - In de Duitse industrie moet ook op zaterdag en zondag worden gewerkt om de produktie te vergroten en meer rendement te halen uit de investeringen in kostbare machines. De sterk geautomatiseerde Duitse industrie kan het zich niet langer permitteren om haar machines maar vijf dagen in de week te laten draaien. Dit heeft de Duitse minister van economi sche zaken, Jürgen Möllemann, verklaard in een vraaggesprek met het Duitse tijdschrift Bunte. Volgens de minister hoeft nie mand langer te gaan werken, maar moeten de ploegendiensten worden gewijzigd en moeten er flexibeler arbeidsovereenkom sten worden afgesloten. De bonden en de industrie moeten beter samenwerken om Duitse economie in een betere positie te bren gen, aldus Möllemann. De minister zei verder dat het voormalige Oost-Duitsland een gebied van lage belastingen moet worden. Op die manier kunnen er meer investeringen vanuit de particu liere sector worden aangetrokken. Möllemann voorziet dat er dit jaar in de ex-DDR 46 miljard mark zal worden geïnvesteerd, maar hij vindt dat nog te weinig. DEN HAAG De Haagse wethouder D. Ramlal vertrekt volgende maand naar de Tweede Kamer, waar hij lid wordt van de CDA-fractie. De wet houder die onlangs door het partijbe stuur is gevraagd toe te treden tot de volksvertegenwoordiging heeft in het afgelopen weekeinde besloten de overstap te maken. Ramlal stond bij de kamerverkiezingen van 1989 op de zeventigste plaats van de CDA- lijst. Omdat er sindsdien kamerle den zijn vertrokkeri, is hij nu aan de beurt. De CDA-gemeenteraadsfrac- tie heeft nog geen kandidaat aange wezen voor de opvolging van Ramlal. Als kanshebbers worden genoemd drs. J.J. Luijten, P. den Duik en G.A. Boing. De uit Suriname afkomstige hindoestaan Dowlatram Ramlal (41) werd in 1982 lid van de Haagse ge meenteraad. Zeven jaar later trad hij als wethouder voor maatschappelij ke dienstverlening, welzijn en ge zondheidszorg toe tot het dagelijks bestuur van de gemeente. Pagina BI: Ramlal als geheim wa pen van het CDA 'Heel Geelbroek' schudt weer op zijn grondvesten' GEELBROEK - Drenthe is dit weekeinde opnieuw geconfronteerd met aardbevingen. Zaterdagavond werd een beving met een kracht van 2,6 op de schaal van Richter gere gistreerd door het KNMI in De Bilt. Gister avond trad er een nabeving op met een kracht van 1,6. Het epicentrum van de be vingen lag opnieuw in Geelbroek waar op 24 april vorig jaar de aarde trilde met dezelfde kracht als zaterdagavond. Voor zover nu be kend hebben de bevingen geen schade aan gericht. Een inwoonster van Geelbroek heeft de schok van zaterdag wel gevoeld, maar die van gisteren niet. Andere inwoners - Geelbroek kent slechts vier huizen - waren op het moment van de beving niet thuis. De zwaarste beving in ons land was die van Roermond (5,6) op 13 april van dit jaar. ALKMAAR - Een televisietoestel dat in de wachtstand stond heeft zaterdag in Alkmaar een uitslaande brand veroor zaakt. Een drie verdiepingen tellend woonhuis met winkel liep daarbij aan zienlijke schade op. Volgens een woord voerder van de Alkmaarse gemeentepo litie is zondag uit recherche-onderzoek gebleken dat de stand-by schakeling van de tv de oorzaak van de brand is. De Haagse brandweer meldde twee weken geleden dat televisies die in de wacht stand stonden, dit jaar diverse branden hebben veroorzaakt. Producenten van consumenten-elektronica betwijfelen die lezing, maar volgens de Alkmaarse woordvoerder is er in dit geval geen twij^ fel. PALERMO In heel Ita lië is met ontzetting gerea geerd op de bomaanslag op maffia-bestrijder Gio vanni Falcone (53) afgelo pen zaterdag. De voor naamste vakbonden heb ben hun leden opgeroe pen vandaag uit protest het werk neer te leggen. Miljoenen werknemers zouden aan de oproep ge hoor geven. In Palermo zou acht uur, in de rest van Italië één uur worden gestaakt. Honderden mensen kwamen gisteren naar het Pa leis van Justitie in het Sici- liaanse Palermo om de laatste eer te bewijzen aan Falcone, zijn echtgenote en drie lijf wachten die eveneens de dood vonden bij de bomaanslag. Een laatste verontrustende hy pothese brengt de dood van Falcone tevens in verband met het steekpenningenschandaal van Milaan. Gisteren is be kend geworden dat Falcone de afgelopen weken in nauw con tact heeft gestaan met de Mila nese rechter van instructie, Antonio Di Pietro, en hem van advies heeft gediend bij het opsporen van geheime reke ningen in Zwitserland. In com binatie met Falcone's enorme kennis van de maffia zouden de Zwitserse rekeningen kun nen leiden naar de samenwer king tussen politieke leiders en de maffia. De verkiezingen voor een nieuwe president, die de zes tiende ronde ingaan, zijn in verband met de aanslag tot vanavond uitgesteld. Ver wacht wordt dat dan, in ver band met de moord, een presi dent gekozen wordt. Falcone werkte door de week in Rome, maar bracht zijn weekeinden meestal door bij zijn vrouw in Palermo. In een tunnel onder de autosnelweg die van het vliegveld bij Paler mo naar de stad loopt werd, op het moment dat Falcone en zijn escorte passeerden, 1000 kilo springstof radiografisch tot ontploffing gebracht. Bij de enorme klap werd een 20 me ter diepe krater geslagen en werd 500 meter vierbaansweg totaal vernield. Pagina 7 Moord op Falcone ramp voor Italië Nieuwe sporen DEN HAAG - Het CDA vindt dat in geval van nood best twee gevangenen in één cel mogen worden opgesloten. Daarbij moet wel nauwkeurig worden gekeken wie er bij elkaar wor den gezet. Fractieleider Brink man stelt weliswaar dat het cellentekort nog niet zo nij pend is dat hiertoe al moet worden overgegaan, maar hij heeft geen principiële bezwa ren meer tegen het idee. Brinkman is het met de Am sterdamse hoofdcommissaris van politie Nordholt eens dat er snel iets moet worden ge daan aan het cellentekort. Jus titie moet daarvoor meer geld krijgen, bijvoorbeeld door bur gers extra te laten betalen voor diensten van de politie. Ook is Brinkman niet tegen de sug gestie van Nordholt om oude kazernes en containers om te bouwen tot gevangenissen. Het voorstel om twee gevange nen in één cel te zetten, stuitte enkele jaren geleden op grote weerstand in de samenleving en de Tweede Kamer. WD-lei- der Bolkestein slingerde de discussie echter kortgeleden weer aan. Hij zei er toen wel bij dat dit in Nederland niet kan. omdat de cellen er niet op zijn gebouwd. De PvdA vindt het een buiten gewoon slecht idee. Woord voerder Swildens: „Gevange nen hebben recht op privacy en ze worden bovendien opge sloten om er beter van te wor den. Dan moet je je niet wagen aan allerlei experimenten". Voorschoten is vanaf vandaag door middel van nieuwe sporen met de buurgemeenten Leiden en Den Haag verbonden. Tijdens het weekeirt- de zijn de nieuwe sporen gereed gekomen - er reden dan ook geen treinen op dit traject en bussen namen het vervoer van de reizigers over - maar vanmorgen kon het treinverkeer, zij het stapvoets, weer op gang komen. Er was veel vertraging - en het daarbij behorende gemopper En er woei nogal wat stof op, als gold het een woestijntraject. FOTO: STEPHEN EVENHUIS WENEN Na het controver siële presidentschap van Kurt Waldheim. waarmee Oosten rijk zich internationaal buiten spel zette, hebben de Oosten rijkse kiezers gisteren een di plomaat als staatshoofd geko zen. Tot veler verrassing kwam de 59-jarige Thomas Klestil namens de conservatie ve ÖVP als winnaar uit de bus bij de tweede ronde van de pre sidentsverkiezingen. Met 56,85 procent van de stemmen behaalde Klestil het beste re sultaat in Oostenrijkse presi dentsverkiezingen sinds de Tweede Wereldoorlog. De rest van de stemmen ging naar zijn tegenstander, ex-minister van verkeer Rudolf Streicher van de SPÖ. die bij de eerste ronde met 41 procent nog vier pro cent voorstond op de onbeken de Klestil. Zelfs in de 'rode burcht' Wenen wist Klestil zijn tegenkandidaat te verslaan. De nieuwe president dankt zijn zege vooral aan de kiezers die bij de eerste ronde op 26 april op de kandidaat van de rechtse FPÖ stemden. Pagina 5: Oostenrijk hoopt dat wereld vertrouwen heeft in Klestil 4 atöaiJrïri (naven beste man in Olympia's Ronde ESTELIJK LEVEN/OPINIE2 INENLAND 3.4 ITENLAND 5,6 DEN/REGIO 7/8 NSTVERLENING8 NST/RTV 9 URS 10 -PROGRAMMA'S11 ER/PUZZEL/MENU11 13T/M18 DEN Een groep van acht denaren is vrijdagavond gehouden wegens verkoop XTC-pillen in café's, dis- en op house-party's. Vijf sonen werden gearresteerd een pand aan de Acacia- iat. Hier werd ook een vuur- en in beslag genomen. De ere betrokkenen werden gehouden aan de Mors- at, een pand in Oegstgeest een discotheek in Noord- Aan de arrestaties is een egen onderzoek voorafge- i. Er werden ruim honderd --pillen en tientallen amp- imine-poeders in beslag omen. De groep was al vele inden actief met de ver- P. Badkoets terug in Noordwijk De badkoets is definitief terug in Noordwijk. Een replica van een badkoets van rond de eeuwwisseling werd zaterdag door de Stichting Noordwijk 125 jaar Badplaats cadeau gedaan aan het museum Oud-Noordwijk Begin 19e eeuw raakte de badkoets in zwang. De badkoets bestond uit een van vurenhouten latten getimmerde 'doos' met een dak. Aan de voorkant was boven het trapje een markies geplaatst, zodat de badgast aan het oog werd onttrokken. Door een 'badpaard' werd de koets met de badgast erin in zee gereden en later weer teruggebracht naar de vloedlijn. Het baden via een badkoets was een typisch tijdverdrijf van de adel en werd vooral aangeraden door artsen ter bestrijding van astma, krankzinnigheid, doofheid en reumatiek. Tot aan 1910 was de badkoets een niet weg te denken fenomeen aan het Noordwijkse strand. Vanaf 1911 onstonden er echter zelfstandige badinrichtingen aan de boulevard, die werden gepacht door plaatselijke hotelhouders. Badgasten konden zich vanaf het Noorderbad, Oranjebad, het bad bij het Palace Hotel en het Huis ter Duinbad vrij in zee begeven. Verkleed- kabines namen zo de plaats in van badkoetsen. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Verkrachter gepakt LEIDEN - Een 30-jarige Lei- denaar is gisterochtend gear resteerd omdat hij in de nacht van zaterdag op zondag een 21- jarige Leidse vrouw heeft ver kracht. De twee kenden elkaar een paar dagen en waren in Scheveningen uitgeweest. Bij terugkomst heeft hij haar in zijn auto op een parkeerplaats aan de Lopsenstraat ver kracht. Man met pistool aangehouden LEIDEN Een man die op de Valkenhorst met een zwaar ka liber luchtdrukpistool had lo pen zwaaien, is zaterdagmid dag aangehouden. Hij was van plan iemand met wie hij ruzie had te bedreigen, maar had zich bedacht. Zijn pistool is in beslag genomen. Oegstgeestse rijdt water in VOORHOUT - Dankzij het snelle en kordate optreden van twee automobilisten liep een ongeval in Voorhout zaterdag nacht goed af. Een 45-jarige Oegstgeestse reed door onbe kende oorzaak de Haarlem mertrekvaart in. De twee be stuurders achter haar bedach ten zich geen moment en haal de de vrouw op het droge. Ze liep bij de omvrijwillige duik geen letsel op. INFORMATIE ZONDER SENSATIE Premier Lubbers heeft alle buitenlanders die ten minste vijf jaar hier wonen, opgeroepen zich te laten naturaliseren tot Nederlander. „Nederland is dan uw land geworden en koningin Beatrix is dan uw koningin", aldus de premier. Hij deed ook een beroep op de leden van minderheidsgroeperingen die geslaagd zijn in de Nederlandse samenleving om hun minder geslaagde groepsgenoten te helpen met inburgeren. Hij noemde het van het grootste belang dat legaal verblijvende buitenlanders hun plaats vinden in de maatschappij. Daar kan ook het lezen van een krant hen een handje bij helpen, al heeft Lubbers dat laatste dan niet gezegd. En al helemaal niet dat dat de Leidse Courant zou moeten zijn. Want dat ligt immers voor de hand. Ik wil CJ de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. l) een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. direct een definitief abonnement. i De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 27,00 (met automatische betaling) kwartaal f. 82,80. Dhr/Mevr: Voorl: Postcode/Plaats: Telefoon: (voor controle op bezorging) 8d 071-313677 Of deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag 711848 003000

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1