Geef de krant aan papa jroenoord blijft ti onzekerheid d^cSoirtatit LEIDEN OMGEVINGVRIJDAG 22 MEI 1992 9 id; Vluchtelingen uit Irak onder dak in Leiden )iaconessenhuis raait woensdag ondagsdiensten 5IDEN - Het Diaeonessenhuis in Lei- n heeft besloten mee te doen met de ties in de gezondheidszorg. Het zie nhuis draait woensdag, 27 mei, zon- gsdïenst. Aanvankelijk was slechts sloten tot werkonderbrekingen. Ook t Elisabethziekenhuis in Leiderdorp aait woensdag een zondagsdienst, rsoneel van het Rijnoordziekenhuis Alphen legt het werk tijdelijk neer. ezelfde dag neemt het personeel uit gezondheidszorg in de Leidse regio el aan een manifestatie in het een- im van Leiden. Universiteit lokt scholieren LEIDEN - Met een sporttoernooi probeert de Leidse universi teit scholieren te lokken om hier te komen studeren. Het groots opgezette Boerhaavetoernooi. wordt vandaag en morgen voor het eerst gehouden. De bedoeling is dat het een jaarlijks terugke rend evenement wordt. Er doen 370 scholieren aan mee, afkom stig van zestien scholen 'uit, heel Nederland. Uit de regio zijn dat het Stedelijk Gymnasium Leiden, het Adelbert College Wasse naar. Rijnlands Lyceum Wassenaar en het Internationaal Colle ge Edith Stein uit Den Haag. Officiële doelstelling van het toer nooi is scholieren kennis te laten maken met één van de facetten van het student-zijn in Leiden. De bedoeling is dat het evene ment volgend jaar ook interessant wordt voor minder sportieve klanten. Dan wordt er een cultureel gedeelte aan toegevoegd. Dit jaar maken de scholieren alleen nog kennis met studentikoos Leiden via sporten als hockey, tennis, schaken, dammen, volley bal, tafeltennis en het wat volkser voetbal. Bloedbanken Leiden en Den Haag fuseren LEIDEN - De Rode Kruis Bloedbanken Leiden en Den Haag gaan fuseren. Als eerste stap daartoe wordt een gezamenlijke koepelstichting opgericht. Door de fusie ontstaat de grootste bloedbank van Ne derland, goed voor 70.000 volbloed donaties en 16.000 plasmaferese donaties per jaar. De fusie die al enige tijd geleden is aangekondigd. De activiteiten van de beide banken zouden el kaar goed aanvullen. Door de banden met het Academisch Ziekenhuis Leiden heeft de Leidse bloedbank veel deskun digheid waar het gaat om het be werken van het bloed en het ontwikkelen van nieuwe bloed- produkten. De Haagse bank is juist sterk waar het gaat om het 'produktieproces', het inzame len en bewaren van het bloed. De bundeling van krachten maakt het mogelijk beter tege moet te komen aan de toene mende vraag naar uiteenlopen de bloedprodukten. Open dag Leidse popmuzikanten LEIDEN - De Leidse Vereniging van Popmuzikanten (LVP) houdt morgen, de dag van de muziek, open huis in haar studio aan de Middelstegracht 123. Het programma daar begint om 11.00 uur met een open repetitie van de band Barefoot Rabbit en de vertoning van muziekvideo's, 's Middags houdt bluesgitarist Chris Koenen van 14.00 tot 19.00 uur een guitarclinic, tussen 14.00 en 17.00 uur is er een popworkshop voor beginners (aan melding 071-130984) en van 14.00 tot 19.00 uur kunnen belang stellenden een opnamesessie bijwonen in de LVP-studio. 's Avonds zijn er tussen 20.00 uur en middernacht twee live-optre dens met met de band 'As the eye' en met indiase tabla-muziek. Parallel aan de open dag is er op het plein bij de Hooglandse Kerk het Poppoelfestival. Daar treden tussen 13.00 en 18.45 uur de bands Break Out, 10 feet rock, Funzz, Isis en Le mot just op. Behalve de LVP heeft overigens ook de Muziekschool voor Lei den en omstreken open huis tijdens de dag van de muziek. Be langstellenden kunnen tussen 10.00 en 17.00 uur terecht bij de hoofdvestiging aan het Rapenburg 22. ALLERLEIDS Plantenmarkt De vrienden van de Leidse Hortus houden morgen weer de jaarlijkse 'Vriendendag'. Op het programma staan on der andere een plantenmarkt en demonstraties van het 'boomklimteam'. De markt duurt van 10.30 uur en 16.00 uur. De Hortus is gratis toe gankelijk voor leden van de vriendenvereniging. Open dag Gezondheidscentrum en apo theek Stevenshof aan het lna Boudier Bakkerplein houden morgen open dag. Belangstel lenden kunnen van 10.30 uur tot 15.00 uur een kijkje ne men. Speciaal voor de kinde ren houdt deze dag een pop pendokter spreekuur. Claus De Maatschappij der Neder landse Letterkunde wijdt morgen een middag aan het werk van Hugo Claus. Ver schillende Neerlandici laten hun licht schijnen over de poëzie, de toneelstukken en de romans en verhalen van de auteur. Plaats: Academiege bouw, Rapenburg 73. De toegang is gratis. Emilie Knappert De Scholengemeenschap Emi lie Knappert houdt morgen een inloopochtend van tien tot één. Er wordt informatie gegeven over de verschillende opleidingen in dagonderwijs het leerlingwezen en de nieu we basisopleiding leider kin dercentra. Daarnaast zijn er demonstraties kappen, schoonheidsverzorging en voetverzorging. Adres: 5 Mei laan 210, Leiden. Wandelen Wandelaars kunnen op mor gen en zondag kiezen uit af standen van 5, 10, 15, 20 en 30 kilometer tijdens.de 22e Zuid- westtocht. Start tussen 9.00 en 14.30 uur vanaf de kantine van de voetbalvereniging VTL aan de Voorschoterweg. Inschrijfgeld: f 3,25 per deel nemer. Open dag Het Boerhaave college, voor dag- en avondonderwijs aan volwassenen, houdt morgen open dag van 12.00 toto 16.00 uur. Adres: Noordeinde 1-3, Leiden. Beurs Een grammofoonplatenbeurs wordt morgen gehouden in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare 43. Verzamelaars van platen en CD's die in de. handel niet meer te krijgen zijn, kunnen er terecht. De beurs begint om tien uur 's morgens en duurt tot vier uur 's middags. Jaarmarkt De traditionele jaarmarkt van de Herensingelkerk wordt morgen gehouden op het plein voor de kerk aan de Herensingel 2. De verkoop duurt van tien tot vier uur. Halhor Kamerkoor Hathor geeft zon dag een concert in de Lok- horstkerk aan de Pieterskerk straat 1. Met medewerking van Margreet van Schie blokfluiten Anton Door nhein (orgel). Aanvang 15.00. toegang f10 en f7,50 (CJPIP65). Kamer van Koophandel terughoudend LEIDEN De Kamer van Koophandel stelt zich 'zeer terughoudend' op ten aanzien van de bouw van een stadsdistributie centrum. Aan de realisatie ervan en het verkennend onderzoek naar de haal baarheid verbindt de Ka mer strikte voorwaarden. Ze denkt dat de gemeente daaraan niet kan voldoen. Dat schrijft de Kamer van Koophandel in een reactie op de projectnota Autoluwe Bin nenstad. „Ook de Kamer streeft een economisch verant woorde reductie van automobi liteit na", aldus de brief aan het college van b en w. De be- leidsomslag waar de gemeente vanuit gaat, is echter 'modieus en economisch niet verant woord'. Met de doelstellingen van de autoluwe binnenstad is de Kamer het wel eens, maar niet met de manier waarop die worden verwezenlijkt. Zo keert de Kamer zich tegen het voornemen om de Markten voor auto's te sluiten. De Hooi gracht moet juist breder wor den zodat het verkeer beter kan doorstromen. Parkeerplaatsen Over het realiseren van par keerplaatsen aan de rand van de stad is men evenmin en thousiast omdat het overstap pen op pendelbussen kan lei den tot minder bezoek aan de binnenstad. Het bom-terrein en de parkeerplaats van het EWR daarvoor gebruiken heeft volgens de kamer geen nut omdat die te ver van de binnenstad liggen. Het afslui ten van woongebieden voor be zoekend verkeer raadt de Ka mer af omdat hiermee het eco nomisch belang niet gediend is. itivatie van de uitspraak niet bekend. Maar waar lijk heeft de rechter de 'an de eigenares afgewe- ïdat ze onvoldoende aan nen een spoedeisend be- e hebben. Mevrouw Or- uit zegt namelijk weer V te willen draaien in de laar volgens de advocaat ue krakers bleek uit niets hiertoe voorbereidingen j troffen ar eisen in een kort ge- zijn afgewezen, kan ze :n gerechtelijke procedu- spannen, waarvan de be- ling geruime tijd vergt, i a dergelijke procedure ze echter niet aan te to- :n spoedeisend belang te n. tie treedt op n snelle boten CN - De politie heeft ivond een 17-jarige Lei- r aangehouden, die met leedboot met hoge snel- loor de Leidse grachten Hierbij veroorzaakte hij st op met name de Nieu- jn. Rond acht werd hij de watersurveillance op de Singel tot stoppen ge ien. De bestuurder bleek vaarbewijs te hebben en iet het benodigde aantal vesten aan boord. Sinds ie en voert de Leidse politie Qq\ surveillance te water uit overlast van snelle bo- re p de grachten binnen de n te houden. (rant ontvangen Bel tussen 1 19 00 uur, zaterdags tussen en 15.00 uur, telefoonnr 071- en uw krant wordt nog dezelfde 'abezorgd. Zo blijft 't niet bij een éénmalig cadeautje op Vaderdag! r--1 I Ja, laat de Leidse Courant 6 weken lang i I (15 juni t/m 25 juli) bezorgen bij: Verras papa op Vaderdag 'ns met een cadeaucheque voor 6 weken lang leesplezier. Voor f. 25.- kunt u hem blij maken met heel wat nieuws. Goed idee! De cheque wordt u tijdig toegezonden. Ceiclóe Somernt I Telefoon:(voor controle op bezorging) J Stuur de rekening (f. 25.-) en de cheque naar: I Dhr/Mevr.: I Stuur deze bon vóór 10 juni in een open envelop lli (postzegel niet nodig) naar: Leidse Courant. .Abonnee I Service. .Antwoordnummer 99S. 2501 VC Den Haag. WAN HAASTEREN r coi il lal JEN - De bewoners de Groenoordwijk ■ren nog in onzeker- Dver de vraag of hun in de toekomst zal gesloopt. De immissie voor huisvesting en ruim- e ordening gaf giste- og niet aan of sloop discussiepunt moet lledige raadscommissie gelukkig te zijn met de ie onrust in deze wijk het slachthuis en de ïolweg. Alleen de Socia- Partij sprak echter uit oenoord op de lange ter- ehouden moet blijven, lor is het hoogst onzeker renovatieproject dat in djk op stapel staat, zal uitgevoerd. Een aantal ers heeft immers bij de ïkening van het renova- •act de voorwaarde ge- at er duidelijkheid moet over de toekomst van lord. „Er ligt dus nog steeds een bom onder de plan nen van collectief casco-her stel", zei Koos Los, 'blokhoofd' van het proefblok in de Jan Lievensstraat. Motie Het SP-raadlid Cor Vergeer kondigde aan een motie in te dienen, waarin wordt uitge sproken dat Groenoord nog minstens 25 jaar een woonwijk moet blijven. Deze motie zal op z'n vroegst in de raadsvergade ring van 16 juni in stemming worden gebracht.' Het ultima tum van de bewoners loopt op 15 juni af. Het buurtcomité van de Groenoordwijk gaf gisteren echter aan akkoord te gaan met een dag vertraging. ..Maar dan moet de raad zich ook on dubbelzinnig uitspreken", zei buurtcomitélid Emile van Aelst. Het buurtcomité zal een brief aan alle gemeenteraads fracties sturen waarin dit nog maals wordt onderstreept. Wethouder T. van Rij gaf aan te verwachten dat de motie van de SP zal worden aangeno men, maar voegde eraan toe dat onverstandig te vinden. „De mensen hebben niets aan zo'n toezegging als de raad over vijf jaar weer wat anders beslist. Het geven van garan ties is niet de manier om een goede discussie over de toe komst van gebieden te voeren. Bovendien zal als de motie niet wordt aangenomen, de paniek alleen maar groter worden. Dat is geen goede manier van om gaan met mensen". Sloop Van Rij gaf aan dat wat hem betreft sloop nog steeds een optie is. „Je ontkomt er niet aan om naar die gebieden te kijken. Het heeft geen zin om om de discussie heen te draai en of deze dicht te spijkeren". De wethouder onderstreepte echter dat er geen concrete sloopplannen bestaan. Overigens voegde gisteren ook het buurtcomité van de Mare- dijkbuurt zich bij de proteste rende Groenoordwijk. Ook het voortbestaan van de Maredijk- buurt is namelijk onzeker. Wethouder van Rij zei vandaag een afspraak met het buurtco mité van de Maredijkbuurt te hebben voor een gesprek over de onstane situatie, maar dit werd door buurtcomitélid M. Markusse ontkend. Het buurt comité Groenoord heeft gewei gerd met Van Rij te praten. kers mogen e Rex jeiven nEN - De krakers van de plige Rex-bioscoop mo laar voorlopig blijven. De 1 P|an eigenares D. Ortje- jdat de krakers onmidde- t pand moeten verlaten jisteren door rechtbank ent Holtrop afgewezen, spraak betekent dat de s voorlopig door kun- an met het organiseren :iaal-culturele activitei- de Rex, die ze inmiddels we vanavond eerst estje vieren", zegt één krakers Willem. „Daar- an we natuurlijk extra in de gang met het soci- tureel centrum, waar- volgende maand n we onze tweede 'Rex- Nu dit zwaard van Da- boven ons hoofd is ver- n, is het ook makkelij subsidie-aanvragen te Twee dieven gepakt LEIDEN Zes agenten van de Leidse politie hebben gisteren na een spectaculaire sprint twee Amsterdammers van 19 en 20 jaar aangehouden, die geprobeerd hadden een geldkluisje leeg te ha len. Rond kwart voor vier kwam de melding binnen dat de twee in een kledingzaak in de Donkersteeg bezig waren met het slo pen van het kluisje onder de kassa. Toen de twee merkten dat ze ontdekt waren, vluchtten ze de zaak uit en renden de Haarlem merstraat op. Groot project voor opvang Idoor STAN VAN HAASTEREN LEIDEN Een groep van 46 vluchtelingen uit Irak krijgt binnenkort onder dak in Leiden. Om de op vang in goede banen te leiden hebben de gemeen te en de Leidse afdeling van de Vereniging Vluch telingenwerk Nederland (WN) een grootschalig project opgezet. De in spanningen van dit pro ject zijn onder andere ge richt op scholing, huisves ting, werk en begeleiding. Volgens Ger Jue, die het pro ject namens de gemeente coör dineert, gaat het om een divers Iraaks gezelschap. „Ze hebben maar één ding gemeen: dat ze op de vlucht zijn geslagen voor Sadam Husayn. De meesten vluchtten omdat ze politiek ac tief waren op een manier die Sadam Husayn niet zinde. Er zitten voormalige leden van verzetsorganisaties maar ook journalisten bij". Na vele omzwervingen is de groep terecht gekomen in Moskou. Daar woonden ze on der slechte omstandigheden en werd niets aan vluchtelin genopvang gedaan. „Ze dach ten daar hun rustte hebben ge vonden, totdat daar het regime als een kaartenhuis in elkaar viel", zegt Jue. Na bemidde ling van de VN-vluchtelingen- organisatie UNHCR werden ze door Nederland als vluchteling uitgenodigd. Na contact met het ministerie van WVC ver klaarde Leiden zich bereid de vluchtelingen op te nemen. Het is voor het eerst dat in Lei den een dergelijk project wordt opgezet voor uitgeno digde vluchtelingen. Inmid dels verblijven de Iraki al en kele weken in een opvanghuis, waar ze intensieve lessen in de Nederlandse taal ontvangen. Ook wofrdt hier gewerkt aan 'maatschappelijke oriëntatie'. Hierbij worden ze vertrouwd gemaakt met zaken als het Ne derlands geldverkeer, open baar vervoer en gezondheids zorg. „Er worden daar ook Ne derlandse markten en post kantoren nagespeeld", zegt Bea Nicolai van de WN. Werk Ook zal de Iraki scholing wor den aangeboden die erop ge richt is om werk te vinden. Daarna hopen het Arbeidsbu reau en de Sociale Dienst hen ook daadwerkelijk aan de slag te helpen. „Het zou namelijk gênant zijn als je tegen vluch telingen zegt: 'kom maar hier' en dat je ze vervolgens zonder werk laat zitten", zegt Ger Jue. „Gelukkig zijn er contacten met werkgevers die goede er varingen hebben met buiten landse werknemers". Vrijwilligers van de WN zul len hun best doen de Iraki hun weg te laten vinden in het da gelijks leven. „Die helpen hen nu bijvoorbeeld met het kopen van huisraad",' zegt Nicolai. „Maar ook daarna is het de be doeling dat ze regelmatig langsgaan. Er wordt ook con tact gezocht met de aanstaan de buren. Tot nu toe zijn de re acties positief'. Jue en Nicolai zijn blij dat de gemeente Leiden dit project op zich heeft genomen. „Dat ging echt zonder enig tegen- strubbelen", zegt Jue. „Andere gemeenten zeggen nogal eens: 'ja, we vinden ook dat het no dig is, maar nu even niet want we hebben zoveel andere pro blemen'. Leiden doet daar niet aan mee en doet gewoon wat verwacht mag worden". Voor de Iraki is Nederland na tuurlijk een onbekend land en Leiden kennen ze al helemaal niet. „Nederland is een gek land voor Iraki", zegt Jue. „Maar deze mensen hebben al zoveel meegemaakt, die zullen zich niet meer zo snel verba zen. Vluchtelingen zijn meest al doorzetters die zich uitein delijk wel op een andere plek zullen redden. Dat komt dus zeker niet overeen met het beeld van 'de zielige vluchte ling"'. AZL gaat in zee met kinderopvang Het AZL ging gisteren officieel in zee met de centrale organisatie kin deropvang Leiden (COKL). De handtekeningen van J. Peters, voor zitter van de Raad van bestuur van het AZL, en C. Driessen, directeur van het AZL, maakten dit definitief. Het COKL heeft plaats voor vijftig kinderen van AZL-werknemers, maar binnen twee jaar moeten dit er minstens zestig zijn. De meeste 'AZL-kinderen' zullen worden opge vangen in het centrum 'de Petteflet' dat aan het Schuttersveld wordt gebouwd. Vanwege de flexibele werktijden van met name verple gend personeel zal het COKL in de toekomst vroeger opengaan en later sluiten. Het AZL wilde aanvankelijk een overeenkomst aangaan met het particuliere dagverblijf Bambini ter vervanging van het eigen verblijf De Oogappel. Die keus leidde tot een hooglopend conflict met de ouderraad en zelfs tot een rechtzaak tussen Bambini en het ziekenhuis. Uiteindelijk trok Bambini zich moegestreden terug. Daar na is de overeenkomst met de COKL tot stand gekomen. FOTO: TEJO RINGERS Ger Jue van de gemeente Leiden en Bea Nicolai van het vluchtelingenwerk bereiden de opvang van de groep Iraki voor. FOTO: WIM VAN NOORT

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9