Wetenschappelijke bijval voor De Raafs smart card AC bouwt op alle fronten CctdócSouocmt BINNENLAND De stilte onder woorden gebracht „Wereld heeft twintig jaar om orde op zaken te stellen" EXAMENS 1992 VRIJDAG 22 MEI 1992 DEN HAAG - Stilte. Sommige mensen worden er zenuwachtig van, anderen ervaren het als een verademing. Niemand praat eigenlijk over stilte. Jan Renkema wel. Hij voerde ge sprekken over dit onderwerp met een twintigtal Nederlanders, be kende en onbekende. Het waren zweverige en praktische gesprek ken, eerlijke en verrassende ge sprekken. Hij bundelde de inter views in het boekje 'Onder woorden', dat vandaag is versche nen. Aanleiding is de opening morgen van een stiltecentrum op de cam pus van de Katholieke Universiteit Brabant (KUB). Renkema doceert tekstwetenschap aan de letterenfa culteit van de KUB. Hij heeft diver se publicaties op zijn naam staan, onder meer het boek 'Schrijfwijzer'. „Onze cultuur kan niets met stilte. Een stilte 'valt' ook alleen maar bij ons. Meestal is het woord 'stilte' een bevel. En als er om stilte wordt ge vraagd is dat om iemand anders weer geluid te laten voortbrengen". Henny Vrienten is somber ge stemd. „Stilte? Dat kennen we toch niet meer in deze tijd! Wat wij voor lief nemen aan geluiden is toch im mens. Wat wij als normaal beschou wen, dat is toch abnormaal". De popmuzikant, die zich op het hoog tepunt van zijn roem in stilte terug trok, klaagt uitgebreid over de 'transistorterreur'. En dan heeft hij het niet alleen over de muziek in winkels en restaurants, over de transistorradio's van de bouwvak kers, maar ook over de muziekin- dustrie. Een industrie veel mogelijk geproduceerd moet worden. Te veel, vindt Vrienten. Zelf produceert hij overigens wel mee. Hij heeft net een nieuwe cd uitgebracht. „Omdat ik nu eenmaal dit vak uitoefen doe ik mee aan deze vorm van luchtvervuiling". Juist omdat zij in zijn vak zo schaars is, trekt de stilte hem enorm. Die ontstaat door lezen en door nadenken. „Ik heb een prach tig vak, maar de grote dichters en de grote denkers heb ik nodig voor de stilte". Leontien van Moorsel, wereldkam pioene wielrennen op de baan en op de weg, haat de stilte. Ze heeft er een bloedhekel aan. Hoe meer er gekeet wordt, hoe beter. De stilte voor de start van een proloog kletst ze gewoon vol. Ze praat, even voor de duidelijkheid, dan in zichzelf. En vooral tegen zichzelf. „Een één persoonskamer een dag voor de wedstrijd, dat vind ik echt erg. Dan moeten ze me niet alleen laten. Het moet eigenlijk niet stil zijn om me heen". En later, als ze mogelijk niet meer zo in de belangstelling staat? „Dan ga ik gewoon gezellig mensen opzoeken en samen iets doen". De verschijningsvormen van stilte zijn legio. Een kleine, onvolledige opsomming: de stilte van de medi tatie, de stilte voor de storm en de stilte van de boycot. Dat laatste overkwam de schrijver Theun de Vries, toen hij in een ver verleden als overtuigd communist het neer slaan van de Hongaarse opstand goedkeurde. „Een kunstenaar werkt en wil contact met zijn pu bliek. De eerste jaren na de oorlog lag de glans van het verzet nog over mijn werk. Daarna werd ik be schouwd als een vertegenwoordi ger van een vijandelijke mogend heid. Toch voel ik mij drager van de Nederlandse cultuur. Ik heb de le zers mijn gedachten, meningen en fantasieën aangeboden. Maar ze zijn slecht geaccepteerd. Je presen teert iets en je hoort alleen maar stilte". Die stilte is nog niet hele maal voorbij. De Vries komt nog overal 'restantjes Koude Oorlog' te gen. Stilte is veelzeggend, vindt de Ame rikaanse onderzoeker Ronald Co- hen. Hij wil door middel van onder zoek aantonen dat stilte belangrij ker is dan spreken. Stilte is het re sultaat van spreken, betoogt hij. En geeft een paar voorbeelden. Wie een racistische grap vertelt, kan op een afkeurend zwijgen rekenen. Ie mand kan uit vrije keus of onder dwang afzien van taal, of zo ont roerd zijn dat woorden tekortschie ten. Iemand kan onterecht worden beschuldigd en daar als reactie al leen maar verontwaardigd op zwij gen. Als een student niets van een college snapt, zegt hij liever niets dan iets waaruit zijn onwetendheid blijkt. „Wanneer we stilte ervaren als resultaat van spreken of als ant- a woord op onrechtvaardige situal zegt stilte juist veel meer woorden". Het wordt verwoord door zon een student, maar het zal veel n sen aanspreken. Velen zoeken e I stilte in de natuur. Isabel Baking gaat wekelijks op pad. „Still voor mij op zondagochtend, vroeg, met mijn vader in de di en de bossen lopen. Niet lanj^ paden, gewoon door de stnil over het zand. We kennen heti gd heel goed, weten altijd precies we zijn. Heel vroeg, dan is er v< niemand. We vinden het altijd mer als we afdrukken van vo< zien". 'Onder woorden. Gesprekken c1 stilte' (120 blz.). Onder reda ap van Jan Renkema. Sdu Uitge\[ Koninginnegracht, Den Prijs: 24,90. ii DELFT De Haagse in genieur G. de Raaf heeft zich met zijn idee voor de invoering van een smart card bij auto's misschien bezondigd aan technology push, in wetenschappelij ke kring wordt hem dit al lerminst verweten. Dr. P.W.G. Bots van de vak groep Technische Be stuurskunde aan de TU in Delft: „Mensen als De Raaf zijn nodig, juist om de mogelijkheden van de techniek beter te benut ten. Bovendien, de smart card is geen toekomstmu ziek. Die bestaat allang". De Raafs verkenning handel de over betere handhaving van de verkeersregels. Alle auto's zouden worden uitgerust met een smart card die gegevens bevat die door in het wegdek verzonken lussen kunnen wor den afgelezen. Parkeerovertre- dingen, snelheidsovertredin gen, apk niet uitgevoerd, be lasting niet betaald, onverze kerd rijden.alles zou elec- tronisch gecontroleerd en waargenomen kunnen wor den. De geschrokken technologisch adviseur De Raaf heeft wel licht enkele dagen onder zijn bureau op het ministerie van justitie doorgebracht, nadat zijn publicatie in het blad 'Jus titiële Verkenningen' een golf van reacties veroorzaakte. De term 'big brother is watching you' viel veel, de ANWB waar schuwde tegen ontmenselij king van de regelhandhaving en een woordvoerder van Jus titie meldde direct dat De Raaf op persoonlijke titel had ge schreven. „Bovendien onder zoekt Justitie van alles, maar dat wil niet zeggen dat het ook allemaal wordt uitgevoerd", al dus de woordvoerder. Hobbels De Raaf schreef ook dat welis waar juridisch (bewijslast, fraudemogelijkheid) en maat schappelijk (privacy) menige hobbel moet worden genomen en technisch onderzoek nodig is, maar de mogelijkheid be staat op zijn minst. Dat laatste beaamt de Delftse docent Bots die zeer is geïnteresseerd in het door De Raaf aangekaarte megaproject. De studierich ting Technische Bestuurskun de gaat pas volgend jaar van start, het project van De Raaf ziet Bots als een schoolvoor beeld van een technisch-be- stuurskundig probleem. „Het is een complex vraagstuk waar precies die kanten aan zitten waar we ons hier mee bezig houden: systeemkunde. be- leidskunde en beleidsana lyse". De nieuwe studierichting gaat zich juist bezighouden met grote problemen die van pas sende antwoorden moeten worden voorzien, zoals de handhaving van de verkeers regels die mogelijk door elec- tronica van mensen kan wor den overgenomen. Zonder in detail te treden, want dat kun nen volgens Bots de verkeers- en electrotechnische, juridi sche en politieke specialisten beter, wil hij zijn licht wel laten schijnen over De Raafs ver kenning. Bots gaat verder dan De Raaf als hij het heeft over mogelijke toepassingen van de smart card. „Je zou zelfs kunnen denken aan een systeem waar mee auto's die te snel rijden, worden beïnvloed zodat de mo tor na een waarschuwing auto matisch afslaat of snelheid mindert, een soort snelheids begrenzer dus. Er zijn moge lijkheden te over en om het technisch uit te voeren zijn geen revolutionaire uitvindin gen nodig". De wetenschapper zegt echter de eerste te zijn die erkent dat juist de maatschap pelijke reacties (en de politie ke dus) van belang zijn. „Er ligt echter een probleem: de handhaving van verkeersre gels plus de toename van het aantal auto's. Dus moetje voor de toekomst nadenken, want we zijn het er over eens dat meer wegen aanleggen niet helpt, al was het uit milieu overwegingen". „Wat wil men?" Bots vervolgt: „De belangrijk- Dr P.W.G. Bots van de vakgroep Technische Bestuurskunde aan de TU in Delft. foto: naut steenkamp ste vraag moet eerst worden beantwoord, namelijk: wat wil men bereiken? Welke doelen stelt men zich met zo'n pro ject? Moet overal iedereen die 150 kilometer per uur rijdt worden gepakt en slechts een gedeelte van de mensen die 130 kilometer per uur rijdt? Zoiets zou toch rechtvaardiger zijn? Met andere woorden: waarvoor wil men de smart card gebruiken? Technisch zou het allemaal over een paar jaar operationeel zijn, maar zo snel zal eventuele politieke be sluitvorming niet gaan. Eerst moet daar worden uitgemaakt wat precies van het systeem wordt verlangd. En bovendien, misschien komt men er na stu die wel achter dat ook in de toekomst beter met Porsches gewerkt kan worden. Waar De Raaf over praat is echter een mogelijke oplossing". De smart card waarop gege vens kunnen worden opgesla gen, heeft volgens Bots het voordeel dat-ie tamelijk ro buust is. „Er kan niet veel aan beschadigd worden, terwijl zo'n trillende auto toch een vij andige omgeving is voor elec- tronica". Bots heeft een lichte neiging De Raaf te bellen tot nu toe on derdrukt. „Toch zou ik binnen kort graag zijn rapport eens willen zien. Waar De Raaf het over heeft illustreert prachtig waar we hier mee bezig zijn, zoals trouwens ook het geval is met de problemen rond de Be tuwelijn en een mogelijke energiecentrale op de Maas vlakte", aldus de Delftenaar. Over de commotie rond De Raafs uitlatingen zegt Bots: „Mensen als De Raaf zijn no dig. De techniek dringt zich aan ons op. Volgende week ga ik naar een conferentie in Ot tawa over dit soort zaken. De mogelijkheden van een smart card of een IC card (Integrated Circuit) zoals wij hem noemen, leeft nog niet echt. Je kunt om die reden De Raaf zeker geen open geest ontzeggen. En dat heb je nodig. Daarbij moet je je wel realiseren dat de techniek een instrument kan aandra gen, maar dat een instrument alleen.nooit een oplossing is". BILTHOVEN - De wereld heeft nog twintig jaar de tijd om orde op zaken te stellen. Dat wil zeggen: echt beginnen met het schoonmaken van het milieu en overschakelen op duurzame ontwikkeling. Ge beurt dat niet dan stort de we reld in elkaar. Met die boodschap heeft prof. Dennis Meadows van de Uni versiteit van New Hampshire gisteren de Nederlandse versie van het boek „Beyond de Li- mits" („De grenzen voorbij") gepresenteerd. Het boek is een vervolg op „Grenzen aan de groei", het in 1972 voor de Club van Rome geschreven rapport over onze toekomst. Dennis Meadows en zijn mede auteurs Donella Meadows en Jorgen Randers hebben met behulp van computermodelen bekeken hoe het sinds 1972 met de wereld is vergaan en wat de verwachtingen zijn. Volgens Meadows is de voor spelde groei doorgegaan en zijn daardoor wereldwijd al grenzen overschreden (de mi lieuvervuiling is doorgegaan, toenemende armoede in niet- geïndustrialiseerde landen). Als die lijn niet wordt omgebo gen en de wereldbevolking in het huidige tempo blijft groei en, lijdt dat voor het midden van de volgende eeuw tot een ineenstorting van de wereldor de. Meadows: „We zeggen niet dat het gebeurt. We geven al leen aan wat er kan gebeuren als we niets doen." Die 'we' zijn volgens hem de politici, die al leen in korte termijnen den ken. Beseffen de politici tijdig dat de bakens moeten worden ver zet dan zijn er volgens Mea dows nog kansen op duurzame ontwikkeling voor acht tot ne gen miljard mensen. Donella Meadows toonde zich daarover optimistisch. Daarentegen meent de gisteren niet aanwe zige Randers dat het niet lukt. Hij rekent op verzet van politi ci, van mensen die het goed hebben en de noodzakelijke solidariteit met anderen niet willen opbrengen. Dennis Meadows meent dat de afgelopen twintig jaar in ieder geval duidelijk hebben ge maakt dat „je de rommel kunt opruimen met economische groei". „Dat is zoiets als je ka ter wegdrinken met alcohol. Dat is misschien wel goed voor de korte termijn, maar niet voor de langere termijn." Over de uitkomst van de con ferentie van de Verenigde Na ties over milieu en ontwikke ling, van 3 tot en met 14 juni in Rio de Janeiro, is hij niet opti mistisch. Van de meeste zaken die al zijn afgesproken in de voorberei dende vergaderingen heeft hij geen hoge pet op, zoals bijvoor beeld de tekst van het Wereld Klimaatverdrag. Hij wijt dat vooral aan de rol die de Vere nigde Staten hebben gespeeld. Die hebben de zaak geblok keerd. Volgens Dennis Mea dows is „het milieu van geen enkel belang voor de regering- Bush". SUSKE EN WISKE - DE SCHERPE SCORPIOEN fr heerst een eeuwenlange vete en vüandsihap tussen de /xen-Uhaai en een andere stam in hel Atlasge bergte, de hevber- [hrs 2u proberen de gouden schorpioen te Sleten want son der deie women de Tien l/haal in hun Bouwen aan de toekomst, binnen en buiten. I FOTO: MILAN KONVAL Bn Standaard Uitgeverij/Wavery Productions Kwart studenten stort studielening terug GRONINGEN - Een kwart van de studenten die naast hun basisbeurs een rentedra gende lening krijgen, stort die lening meteen weer terug. De Informatiseringsbank biedt die mogelijkheid sinds 1 janu ari en sindsdien maken er elke maand zo'n 75.000 studenten gebruik van. Dat blijkt uit de Informatiekrant voor Stude rend Nederland, een uitgave van de Informatiseringsbank. Mede op verzoek van de stu dentenorganisaties heeft mi nister Ritzen vorig jaar beslo ten, dat een student zijn lening niet hoeft te accepteren. De studenten konden vanaf 1 ja nuari de lening meteen terug storten en dan werd er ook geen rente over berekend. DEN HAAG Bouwen, bouwen en nog eens bou wen. In meerdere opzich ten is het in en rond het Haagse Aloysius College een bouwput. Zonder al te veel nostalgische gevoe lens bouwen de 250 eind- examinandi in de kapel en aula aan hun cijferlijst. Gisteren was de vuurproef 'voor aardrijkskunde en wis kunde (mavo) en Frans plus biologie (havo en vwo). Buiten ligt een bouwput - compleet met hekken, graafmachine en bouwkeet waar eerst de leerlingen-entree was. De reü nisten die in oktober het 75-ja- rig bestaan van de voormalige jezuïtenschool vieren, zullen een pijnlijke steek in het hart voelen bij het betreden van de cour. De gesloopte leerlingen entree was immers een beeld- bepaler. Het nostalgisch leed is echter te overzien, want er komt een nieuwe entree. Op de plaats van de gesneuvelde in gang verrijst een rij lokalen waar de nieuwe toegang tegen aan wordt gebouwd. De bouw activiteiten houden verband met het „aanpassen van het gebouw, dat uit de jaren twin tig dateert, aan de eisen van deze tijd", licht conrector M. Klaverkamp de vijf miljoen kostende bouw-exercitie toe. Hij bëgeleidt de bouw die „tot ver in het komende schooljaar duurt" en waarbij een aantal lokalen wordt vergroot, terwijl de in de vroege jaren zeventig op de cour neergezette noodlo- kalen (eindelijk) verdwijnen. De operatie is op 11 mei begon nen, maar tijdens de examen periode zwijgen de radio's, stoppen de machines en wor den de gereedschappen terzij de gelegd vanaf half negen 's morgens. Bovenop de acti viteiten dicht bij huis is er ook sprake van opbouw in den vreemde. In het kader van het 75-jarig bestaan worden in Ma dagaskar scholen gebouwd on der het motto 'het AC bouwt mee'. Voor de examinandi zijn de op waardering van het imposante gebouw aan de Oostduinlaan een knoert van een school waar ruim duizend kinderen school 'mogen' gaan en het project in Madagaskar duide lijk van secundair belang. Zij bouwen aan een geslaagd exa menresultaat. In de kamer van de rector vertellen Marieke Beeuwkes, Merikke van Ruij- ven en Robert Krens over het aardrijkskunde-D examen. „Moeilijk", zegt Marieke, ook al was ze ruim voor tijd klaar. „Er werden helemaal geen be grippen gevraagd, maar er wa ren wel veel plaatjes, grafieken en tabellen". Het onderwerp Duitsland („Het ging vooral over in- en uitvoer van het Ruhrgebied") vond ze het moeilijkst, Indonesië het mak kelijkst. „En over stedelijke gebieden in Nederland gingen veel vragen". Merikke vond het allemaal wel meevallen. „Zelfs als je, net als ik, het hele jaar topografie niet heb ge leerd". Robert had geen pro blemen met het aanbod aan ta bellen en grafieken. „Als je de begrippen had geleerd kon je ze zo uit de vragen halen. Soms waren de vragen zo mak kelijk je kon het antwoord gewoon aflezen dat je ging twijfelen". Docente O. Heet- man vond het „een redelijk examen, al heb ik de indruk dat ze voor het onderwerp In donesië, dat voor de laatste keer op het programma staat, hebben moeten zoeken naar vragen. Ik vond ze niet makke lijk". Taarten Het Frans van de ochtend valt bij zowel havo als vwo goed. Tara van Gaal had moeite met tekst vier over taarten. „Die leek makkelijk, maar ik kwam er niet uit". Joost van Wissen vond de teksten steeds moeilij ker worden. „Maar je kwam er wel uit hoor". „Die met al dat eten vond ik moeilijk, veel moeilijke woorden", ant woordt Ester Goergen als le raar Fons van der Veldt na af loop nieuwsgierig vist naar on derdelen waar zijn leerlingen moeilijkheden hadden. Ver warring ontstaat er bij de vijf napraters over wie er in tekst drie bij de koning aan tafel mochten en wat voor functie de valk had in een tekst over vliegtuigen en vogels. „Al met al vond ik het niveau goed", oordeelt Van der Veldt. „De teksten waren luchtig en pret tig en gingen over duidelijke onderwerpen". Het vwo sloot volgens leraar Ino Mulders aan bij „de havo-traditie". Havo traditie? „Ik bedoel afwisse ling in onderwerpen die ook nog dicht bij de leerlingen staan". Wie het examen be kijkt - registratie persoons gegevens, recensie over 'De Zwaardvis' van Hugo Claus, astrologie, dure brilmonturen, de abdij Clairvaux en vis sen - moet hem gelijk geven. „Het vwo had de traditie dat de teksten serieus, moeilijk en abstract waren. Dat is de laat ste jaren doorbroken". Jurjen Mos: „Het is makkelijker je concentratie vast te houden bij leuke onderwerpen". Met Ma- rike op den Akker zijn de meesten het wel eens dat Frans een niet te hoge hinder nis was.Al heb ik nu wel veel getwijfeld en verbeterd, terwijl ik thuis ontspannen zo'n tekst zat te maken". Joost van der Spek had weinig twijfel: „De vraagstelling was duidelijk en de antwoorden waren duide lijk goed of fout". Het biologie-examen voor het vwo was een typisch vwo-exa- men. Veel inzichtvragen met veel vragen over erfelijkheid. Goede antwoorden examenvragen Hieronder volgen de goede antwoorden van de meerkeuze- opgaven van de centrale schriftelijke eindexamens lbo/ma vo, havo en vwo gehouden op woensdag 20 mei. De gegevens zijn verstrekt door het Centraal Instituut voor Toetsontwik keling (CITO), verantwoordelijk voor de produktie van de examens. HAVO VHBO Engels 1B 2 C 3 A 4 C 5 B 6 C 7 C 8 C 9 E 10 A 11 C 12 B 13 A 14 D 15 C 16 B 17 A 18 A 19 A 20 A 21 C 22 B 23 B 24 B 25 D 26 A 27 A 28 C 29 B 30 C 31 B 32 C 33 B 34 B 35 A 36 C 37 A 38 C 39 B 40 C 41 A 42 A 43 B 44 D 45 C 46 B 47 B 48 A 49 B 50 C LBO (C) MAVO (C) Frans IA 2 B 3 A 4 A 5 B 6 D 7 D 8 D 9 A 10 A 11 C 12 D 13 C 14 A 15 D 16 D 17 B 18 A 19 B 20 A 21 B 22 A 23 C 24 A 25 B 26 D 27 B 28 C 29 D 30 A 31 C 32 C 33 B 34 B 35 C 36 C 37 C 38 c 39 B 40 A 41 A 42 B 43 B 44 C 45 A 46 C 47 C 48 B 49 A 50 C LBO (D) MAVO (D) Frans IC 2 B 3 A 4 D 5 B 6 B 7 A 8 B 9 A 10 A 11 C 12 A 13 B 14 D 15 B 16 C 17 D 18 A 19 C 20 B 21 D 22 C 23 C 24 A 25 C 26 D 27 A 28 A 29 A 30 C 31 D 32 B 33 D 34 B 35 A 36 B- 37 D 38 B 39 C 40 B 41 D 42 C 43 D 44 C 45 C 46 C 47 D 48 A 49 A 50 B MAVO (C) Handelskennis/Economie 1B 2 A 3 B 4 D 5 A 6 D 7 C 8 D 9 B 10 B 11 C 12 D 13 C 14 C 15 C 16 C 17 A 18 D 19 A 20 A 21 A 22 F 23 C 24 C 25 A 26 C 27 B 28 B 29 A 30 B 31 B 32 B 33 B 34 A 35 B 36 - 37 38 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45 - 46 - 47 48 49 - 50 - MAVO (D) Handelskennis/Economie IA 2 A 3 B 4 C 5 B 6 A 7 B 8 D 9 B 10 D 11 C 12 C 13 D 14 C 15 C 16 A 17 C 18 C 19 A 20 B 21 A 22 F 23 D 24 C 25 B 26 C 27 A 28 B 29 A 30 A 31 B 32 C 33 B 34 C 35 C 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45 46 - 47 48 49 - 50 - „Dat was wel wat veel van^ goede, vinden zowel M;er Henneman en Fleur Bal^g als docent Hans de Bruin.0j cel: „Het examen was raa:n eigenlijk niet zoals we £nc fend hadden". Beiden zijr ;n dat „ingewikkelde onder \- pen" als de citroenzuurcjl en licht/donkerreacties planten achterwege blevei Bruin en collega Peter IV naar zijn ontstemd over de \j out van vraag 10. „Geen n lijke vraag, maar door de,f maak toch een hoop gepuz Experimenteel Voor Molenaar en zijn h leerlingen was het een s nende dag. Het AC nam vier andere scholen deel d het experimentele biol< d examen voor de havo. moet met de biologie ani De programma's sluiten v meer aan bij de maatscha lijke en culturele ontwikk ei gen: zo blijven milieu en!- zondheidsproblemen onde licht in het verouderde menprogramma. Ook blijk d dagelijkse praktijk in de b d' gieles niet parallel te lopen de ontwikkelingen in de b oj gie, zoals celbiologie (DNi rp immunologie), terwijl ooi d praktische kant van het i> de leerling als bioloog/bio al sche onderzoeker van vi stukken, niet uit de verf k< w Biologie is te veel het over ev gen van een 'bak vol terme n< begrippen'. De eerste ini l£ na het experimentele exa s - dat voor de helft gelijk aan het (nog) gewone exaist van meerkeuze-vragen - D) dat de opzet geslaagd is. „1 i mij was het afwachten of i voorbereiding in de afgelc twee jaar goed had geda ei legt Molenaar uit. Hij is gei I gesteld na het zien van de zi gaven en door de reacties ei zijn leerlingen Ester Gei ei en Carolien van Geest. Ii K docentenkamer kijkt hij éi hen de antwoorden na. „H M inderdaad meer praktij ei richt, zoals de vraag smeermiddelen uit plant zi constateert Molenaar. E rd „Toch is het nu wel moeilij >a met de lange inleidingen e i vragen waarin je kennis i 1' toepassen. Je moet precies >ti ken wat ze willen weten. V denken. Maar het sloot f 1 aan op de lessen, al is het n nadeel dat er nog geen bu i is met voorgaande examt d Carolien is het grotenc met Ester eens. „Maar de >c ste vraag was wel een mo ke, geen lekkere binnenkc g en ik vond de vraag ove biomassa (massa van de le 1 de organismen, red.) die al e lastig". Het aantal vragen a ecologie vond ze opval' 's Molenaar is het met haare m „Er zat weinig erfelijkhi k leer in, maar dat vind ik di erg; er had wel meer aand 51 aan het menselijk lichaam ei gen zijn gewijd. Maar hf'a duidelijk beter dan de <ar examens en een prima p beeld van wat het nieuwe al men moet worden".

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4